Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-332695 sporočil: 36
čas vnosa: 09.07.14 14:15
[pobalin]
> [sindikalist]
> Poslovanja Delavske hranilnice ne poznam, se pa tudi sam vedno in povsod zavzemam, da za kredite delavcem ali vsaj članom sindikata ne bi zaračunavali obresti.

Govoriš o realnih ali nominalnih obrestih? Če jim ne zaračunaš vsaj toliko obresti, kolikor znaša inflacija, jim del denarja podarjaš. In če ne zaračunaš vsaj minimalnega obrestnega pribitka, ne moreš pokriti stroškov poslovanja banke/hranilnice. Vprašanje, kdo bi hranilnici/banki dal denar za posojanje naprej ne da bi zanj dobil vsaj minimalne obresti (kritje inflacije), je najbrž čisto brez zveze. Saj zaradi številnih poljudnih razlag danes že vemo, da banke denar ustvarjajo iz nič.

Imaš vzdevek sindikalist, zelo avtoritativno razlagaš principe nekega podjetniškega koncepta, očitno imaš izklesana mnenja o marsikateri poslovni zadevi, poslovanja sindikalne hranilnice pa ne poznaš in najbrž tudi ne razumeš od kod bi padel denar za pokrivanje izgub socialnih podjetij. Socialno čuteče družbene skupine s takšnimi privrženci in takšnim razmišljanjem sploh ne rabijo nasprotnikov, ker so za racionalen um same sebi največja nadloga. Zato rabijo funkcionalno okrnjene vernike, predvsem pa donatorje.

Krasen primer "socialnega podjetništva" imamo v Velenju, kjer so bili knapi dolga leta vseslovenskega ravsa okrog TEŠ6 tiho kot riti, zdaj so pa nenadoma spregledali. Zakaj šele zdaj? Zakaj prav zdaj? Ker smo tik pred volitvami? Ker prej nihče od njih ni poznal prodajne cene lignita in ni znal izračunati, kaj pomeni dogovorjenih 2,x evra/enoto energije? Ker je TEŠ6 praktično zaključen projekt in zdaj res ni več nobene poti nazaj? Ker smo odjemalci elektrike in davkoplačevalci dokončno priklenjeni na šaleški scenarij in se zato lahko klani v kotlini zdaj med seboj odkrito stepejo za denarni tok iz tega socialnega projekta?
Dosti ceneje je sofinancirati socialna podjetja, kot pa plačevati direktne socialne podpore, da ne govorim o aspektu ponižanja človeškega dostojanstva, ko človek ne more delati oziroma biti zaposlen. Včasih so bili vsi zaposleni, pa je v proračunu zmanjkalo manj kot sedaj, a te matematike pa nobeden ne upošteva?
V končni fazi te ignoranca do odrinjenih družbenih skupin brez zaposlitve privede do povečanja kriminala, no, to pa je merljiv strošek, ki presega tudi najdražje socialne države! Dvomim, da si kdo od sodržavljanov želi ćiveti v detroitizirani Sloveniji, kjer je par srečnežev pobasalo profit, ostali pa so se zadušili v bedi in kriminalu, njihove hiše pa se prodajajo po par deset dolarjev in še nihče jih noče kupiti.