21 min
Električna (moto)mobilnost pri BMW ima nov, a drag obraz
50 min
GEN-I v novo izdajo zelenih obveznic: kakšni so njegovi finančni načrti 1
1 ura
Mercedes s prenovo razreda G še izboljšal in olajšal terensko vožnjo
1 ura
Odstopil šef T-2 1
2 uri
Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)
2 uri
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
2 uri
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
3 ure
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 3
4 ure
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
5 ur
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
5 ur
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
5 ur
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
5 ur
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
6 ur
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
6 ur
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
6 ur
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
8 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
11 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
11 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
17 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-332695 sporočil: 36
čas vnosa: 09.07.14 14:08
[jezst]
> [sindikalist]
> > [jezst]
> > > [sindikalist]
> > > Kakšen socialni podjetnik pa je to, da si želi poslovanja z dobičkom? To je skregano z osnovno logiko socialnega podjetništva: socialno podjetje mora poslovati brez dobička, saj mora ves presežni kapital razdeliti med zaposlene. Če posluje z izgubo, tega bremena ne smejo nositi zaposleni, temveč mora izgubo pokriti socialni sklad ali proračun. Samo tako lahko je lahko ta, v osnovi brilijantna ideja, učinkovito podprta in izvajana! Ne dopustimo, da se še to skvari zaradi zlorab in prikritih prekernih vzgibov!
> >
> > Ti, "einstein", od 1945 do 1990, v veliki meri pa še danes, so bila vsa podjetja "socialna"... in glej, Slovenija je polna socialcev. Ne morem se načudit dovolj takšnim mentalno hendikepiranim osebkom, kot ti npr.
>
> Lahko jih tudi tako označuješ, no, jaz sem jim pravil delavska, ker niso bila v lasti enih in istih pohlepnih posameznikov. Dokler so bila takšna, ni bila Slovenija polna "socialcev", kot praviš - takšna je danes, ker smo ta uspešen model žal opustili!

Leta 1989 smo bili narod socialnih problemov s 1.000% stopnjo inflacije in popolnim gospodarskim kolapsom. Hvala bogu, da smo socialni model (vsaj delno) opustili, sicer bi model opustil nas! Žal tebi in tebi podobnim NIKOLI ne bo jasno, funkcionalna nepismenost dela svoje. Nekje pa se že mora poznat, kajne?

Pa še nekaj o "delavski lastnini"... vsakdo je lahko (so)lastnik, če prispeva svoj del kapitala. Podjetja (tovarne, pekarne itd.) pač ne padejo z neba oz. se ne samoustanovijo in samozgradijo. Delavcu pa nihče ne oporeka solastništva, če seveda ta isti delavec v podjetje INVESTIRA. Aja, potem pa že postane pohlepna kapitalistična svinja, ali kako že?
No, inflacija ni bila tako huda, to je bilo v preostanku SFRJ par let kasneje. Je pa stvar razmisleka, ali je bil vzrok res delavska lastnina, ali vsiljene reforme s strani IMF in kompanije. Zakaj pa pred temi neoliberalnimi eksperimenti v osemdesetih ni bilo teh težav, zdaj jaz tebe vprašam, pa smo delavci ravno tako bili lastniki tovarn?
Za lastništvo je pa tako, če so delavci zgradili tovarne, ni nobene potrebe, da bi morali kupovati še neke delnice - od koga le, če so bili lastniki proizvodnih sredstev?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2425386

Strani: 1

jezst sporočil: 4.758
Zadnja sprememba: jezst 09.07.2014 16:24
[sindikalist]
No, saj skoraj nima smisla odgovarjat, a vseeno
No, inflacija ni bila tako huda, to je bilo v preostanku SFRJ par let kasneje.
Ob koncu osemdesetih let je bila inflacijska stopnja v prejšnji Jugoslaviji ekstremno visoka. Najvišja stopnja inflacije (1300 %) je bila dosežena leta 1989. Po vpeljavi slovenske nacionalne valute leta 1991 se je inflacijska stopnja radikalno znižala na raven 117,7 %. Leta 1992 je letna inflacijska stopnja dosegla 200 %, potem pa je bila inflacija uspešno obvladana, saj po letu 1995 ni presegala 10 % (Zavod RS za statistiko, Bilten Banke Slovenije (avgust 1996), ZMAR, Jesensko poročilo 1998).

Je pa stvar razmisleka, ali je bil vzrok res delavska lastnina, ali vsiljene reforme s strani IMF in kompanije.
Ti boš očino do smrti razmišljal. REFORME IMF so bile "vsiljene", ker Jugoslavija ni vračala ogromnih kreditov, ki si jih je nakopala s financiranjem socialistično-samoupravnega gospodarstva, ki je konstantno na vseh ravneh proizvajalo izgubo. Gospodarstvo je bilo premalo produktivno, ker ni stremelo k nenehnim izboljšavam. Motiv pač ni bil dobiček, razliko, pa je pokrival nekdo drug = IMF (to sva že obdelala v enem zgornjih postov). Ker ne ločiš med vzrokom in posledico, tega pač nisi sposoben dojeti. Si si spekel roko na likalniku, ker je ta vroč ali je likalnik vroč zato, ker imaš ti opečeno roko??
Torej, IMF je postavil pogoje za "bailout", torej je zahteval konec zabave na tuj račun. Ko se tudi to ni izšlo, pa se je začelo na veliko ponarejati denar, kar je vodilo v HIPERINLFACIJO.
IN DA, TO JE POSLEDICA SAMOUPRAVNEGA NAČINA UPRAVLJANJA GOSPODARSTVA!!

Zakaj pa pred temi neoliberalnimi eksperimenti v osemdesetih ni bilo teh težav,
Težave so se kopičile že vse od šestdesetih let naprej! Torej težave so bile, prikrivali so jih z milijardami dolarjev kreditov. Podobno kot danes dela naša vrla levica. Esperiment pa niso zahteve IMF za zdravo ekonomijo ampak samoupravni socializem. Mi lahko našteješ ENO samoupravno socialistično državo, ki je gospodarsko visoko uspešna ali vsaj eno top svetovno blagovno znamko. Eto, izzivam te.

zdaj jaz tebe vprašam, pa smo delavci ravno tako bili lastniki tovarn?
Lastniki tovarn, ukradenim industrialcem leta 1945. Res lepa lastnina je to. Če ukradeš avto, si tudi njegov lastnik? In tudi če si, če z njim ne znaš ravnat in ga ne vzdržuješ, se bo prej ali slej pokvaril. Delavsko LASTNIŠTVO je bila navadna prevara, iluzija. V resnici je šlo za orgijo z nakradenim premoženjem!
Za lastništvo je pa tako, če so delavci zgradili tovarne, ni nobene potrebe, da bi morali kupovati še neke delnice - od koga le, če so bili lastniki proizvodnih sredstev?
Obdelano zgoraj. Zelo malo so gradili "delavci", pa še tisti, ki so gradili nato niso bili lastniki te tovarne. Lastniki so kar od nikoder postali tisti, ki so v njej dobili delo. HOW FUCKED UP IS THAT?

Sočustvujem, da si v polpretekli zgodovini fasal genetsko okvaro možganov in izgubil možnost logičnega razmišljanja. A s tem so te spremenili v škodljivca in celi roji tovrstnih škodljivcev nas uničujete, da tonemo vedno globje v bedo. Na vašo žalost nimate niti možganske kapacitete, da se postavite na lastne noge, ko bo država enkrat generalno odjebala. Koga boste potem okrivili, me zanima? Verjetno kakšega Akrapovića, ki tako izkorišča svoje delavce, da imajo 1.500 EUR plače v proizvodnji, ane?
Levaki pa ste res retardirani.
pobalin sporočil: 14.456
[sindikalist]
No, inflacija ni bila tako huda, to je bilo v preostanku SFRJ par let kasneje.
Ker gre za propadlo državo SFRJ, se je zelo težko priguglati do podatkov iz kakšnih resnih virov, npr. IMF, WB, OZN, OECD, zato sta tu samo dva na hitro najdena linka s pripombo, da je bila najhujša inflacija (nad 1200%) res razmeroma kratkotrajna, ampak na wikipediji je splošen opis stanja precej dober:
radmilovicstanko.com...enjem.html
en.wikipedia.org/wik...av_economy
Je pa stvar razmisleka, ali je bil vzrok res delavska lastnina, ali vsiljene reforme s strani IMF in kompanije.
Rešitev ni v lastnini, čeprav to stalno gonijo levi in desni, ampak je rešitev v dobrem (produktivnem) upravljanju podjetij, gospodarstva, izobraževanja, raziskav, razvoja, investicij, države.
Zakaj pa pred temi neoliberalnimi eksperimenti v osemdesetih ni bilo teh težav, zdaj jaz tebe vprašam, pa smo delavci ravno tako bili lastniki tovarn?
Ker vsak vrč hodi po vodo, dokler se ne razbije.
Za lastništvo je pa tako, če so delavci zgradili tovarne, ni nobene potrebe, da bi morali kupovati še neke delnice - od koga le, če so bili lastniki proizvodnih sredstev?
Povej mi, iz česa so pa delavci zgradili tovarne? So dali iz svojih plač za zemljišča, beton, streho in stroje? Zakaj so bila poslopja in oprema te "skupne lastnine" tako umazana, zanemarjena, slabo čiščena in vzdrževana, če je bila cela družba tako čudovita, delovna, solidarna in progresivna?

Prestar sem, da bi mi kdo prodajal buče o krasnem nekdanjem svetu, nisem pa še toliko dementen, da se ne bi več spomnil vsaj približno realne slike.

Strani: 1