Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Če res obstaja druga Grčija, je to Italija

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2424884] 09.07.14 00:25
Odgovori   +    5
Ob koncu prejšnjega tisočletja je bila Italija še gospodarska velesila v polnem pomenu, potem pa je nekje zaškripalo:
Nekje? Saj je zelo jasno kje (italija je pred vstopom v evrocono resevala svojo konkurencnost z devalviranjem valute, zato so jo okrog leta 2000 dajali celo za vzor nemciji (ki je takrat bila v velikih skripcih).
crt sporočil: 27.169
[#2424976] 09.07.14 09:06 · odgovor na: bc123a (#2424884)
Odgovori   +    1
najobj sporočil: 31.909
[#2425033] 09.07.14 09:51
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: najobj 09.07.2014 09:52
... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni pač ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ... khmm, oziroma mi gre skupaj s tem, da je statistika običajno le ena velika laž ...

P.S.: če si ljudje kosilo skuhajo sami, ima država nizek BDP in so ljudje revni, če pa grejo na kosilo v gostilno, pa ima država visok BDP in so ljudje bogati, čeprav pravzaprav niso nič bolj siti ali lačni ...
crt sporočil: 27.169
[#2425036] 09.07.14 09:52 · odgovor na: najobj (#2425033)
Odgovori   +    3
[najobj]
... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ... khmm, oziroma mi gre skupaj s tem, da je statistika običajno le ena velika laž ...
to gre skupaj tako, da je statistika gospodinjstev bila delana na podatkih iz 2010. zato je pomembno tisto "prosti pad v zadnjih letih", tj. letih od tam naprej.
najobj sporočil: 31.909
[#2425052] 09.07.14 10:07 · odgovor na: crt (#2425036)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 09.07.2014 10:11
[crt]
> [najobj]
> ... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ... khmm, oziroma mi gre skupaj s tem, da je statistika običajno le ena velika laž ...
to gre skupaj tako, da je statistika gospodinjstev bila delana na podatkih iz 2010. zato je pomembno tisto "prosti pad v zadnjih letih", tj. letih od tam naprej.
... OK, res sem oni članek malo površno prebral in sem se bolj zanašal na "Vir: Evropska centralna banka, 2013", čeprav tudi tam piše "Raziskava je bila opravljena večinoma v letih 2010 in 2011", če se gremo picajzlat ... ja, in tudi v Tadejevem članku niso podatki na dan 08.07.2014, ampak so iz "European Commission: Employment and Social Developments in Europe 2012, str. 467-494).", tako da tisti prosti pad ni v zadnih letih, ampak bi lahko bil le prosti pad med leti 2011 in 2012, v enem letu pa ne moreš tako zelo prosto pasti...

P.S.: moja poanta zgoraj je kot običajno v P.S.-u ...
crt sporočil: 27.169
[#2425057] 09.07.14 10:10 · odgovor na: najobj (#2425052)
Odgovori   +    1
[najobj]
... OK, res sem oni članek malo površno prebral in sem se bolj zanašal na "Vir: Evropska centralna banka, 2013", čeprav tudi tam piše "Raziskava je bila opravljena večinoma v letih 2010 in 2011" ... ja, in tudi v Tadejevem članku niso podatki na dan 08.07.2014, ampak so iz "European Commission: Employment and Social Developments in Europe 2012, str. 467-494).", tako da tisti prosti pad ni v zadnih letih, ampak bi lahko bil le prosti pad med leti 2011 in 2012, če se gremo picajzlat ...
potem bos moral pocakati tadeja. jaz sem se oglasil zato, ker je ta raziskava ecb v zadnjem casu vsake tolko malo na tapeto privlecena, cas, iz katerega so podatki, pa se oddaljuje in s tem komot tudi vsebina podatkov.
najobj sporočil: 31.909
[#2425060] 09.07.14 10:13 · odgovor na: crt (#2425057)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 09.07.2014 10:14
[crt]
> [najobj]
> ... OK, res sem oni članek malo površno prebral in sem se bolj zanašal na "Vir: Evropska centralna banka, 2013", čeprav tudi tam piše "Raziskava je bila opravljena večinoma v letih 2010 in 2011" ... ja, in tudi v Tadejevem članku niso podatki na dan 08.07.2014, ampak so iz "European Commission: Employment and Social Developments in Europe 2012, str. 467-494).", tako da tisti prosti pad ni v zadnih letih, ampak bi lahko bil le prosti pad med leti 2011 in 2012, če se gremo picajzlat ...
potem bos moral pocakati tadeja. jaz sem se oglasil zato, ker je ta raziskava ecb v zadnjem casu vsake tolko malo na tapeto privlecena, cas, iz katerega so podatki, pa se oddaljuje in s tem komot tudi vsebina podatkov.
... eh, saj splošnemu sporočilu članka sploh nočem oporekati, hočem samo povedati, da višina BDP ni vse oziroma sploh ni vse za kvaliteto življenja ljudi ...

P.S.: jebeš bogastvo, če ga nimaš kdaj zapravit, ker ves čas samo delaš, da ga ustvariš ...
crt sporočil: 27.169
[#2425067] 09.07.14 10:15 · odgovor na: najobj (#2425060)
Odgovori   +    4
[najobj]
... eh, saj splošnemu sporočilu članka sploh nočem oporekati, hočem samo povedati, da višina BDP ni vse oziroma sploh ni vse za kvaliteto življenja ljudi ...
ves kako pravijo... denar ni vse, resda pa ornk pomaga... glasovanje o tem se dogaja vsak dan v obliki neto migracij iz drzav z nizjim bdp per capita v tiste z visjim.
najobj sporočil: 31.909
[#2425082] 09.07.14 10:28 · odgovor na: crt (#2425067)
Odgovori   +    0
[crt]
> [najobj]
> ... eh, saj splošnemu sporočilu članka sploh nočem oporekati, hočem samo povedati, da višina BDP ni vse oziroma sploh ni vse za kvaliteto življenja ljudi ...

ves kako pravijo... denar ni vse, resda pa ornk pomaga... glasovanje o tem se dogaja vsak dan v obliki neto migracij iz drzav z nizjim bdp per capita v tiste z visjim.
... evo, že spet si P.S. tam zgoraj spregledal ...

P.S.: za neto migrante je čez čas pametno pogledat tudi neto izplen neto migracij iz držav z nižjim bdp per capita v tiste z višjim ...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2425139] 09.07.14 11:09 · odgovor na: najobj (#2425033)
Odgovori   +    4
[najobj]
... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni pač ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ...
K papirnati bogatosti ciprskih gospodinjstev precej prispevajo nerealno visoka (in zastarela) papirnata vrednotenja tamkajšnjih nepremičnin. Podobno k papirnati revnosti nemških gospodinjstev precej prispeva trezno vrednotenje tamkajšnjih nepremičnin (in velik delež najemnikov, ki posledično v premoženju nimajo nepremičnine in so potem papirnato precej bolj "revni").

Poleg tega so v izračunu, izdelanem v letih 2010 in 2011, upoštevana vrednotenja nepremičnin v letih 2009 in 2010, morda celo še v letu 2008 (npr. za Slovenijo GURS še zdaj ni objavil podatkov za leto 2013).

Poleg tega gre za povprečje, kar ne pove skoraj ničesar o tem, kako živijo najrevnejši, pa bolj malo tudi o tem, koliko jih je (dokler smo v območju pod 20 odstotki, ti pač na povprečje vplivajo kvečjemu toliko kot 20 odstotkov najbogatejših).

Huda materialna prikrajšanost je uraden pojem s kar natančno definicijo in ko je Evropska komisija določala ta delež po članicah EU, je povsod sledila isti definiciji. Pri kateri ne gre za to, kot si malo posmehljivo zapisal, ali posameznik vsak dan je v gostilni. Ampak gre za to, ali njegovo bivališče nima ogrevanja, tople vode in elektrike, pralnega stroja itd. V Grčiji je takih že 19.5%, na Cipru pa 15.0% (kar seveda nič ne pove o tem, kakšen standard živi zgornja petina), in zagotovo je velik del njih tam zato, ker so ostali brez službe in nove ne morejo najti.

Tako da po mojem protislovja tu ni.
anon-232314 sporočil: 1.069
[#2425383] 09.07.14 14:06
Odgovori   +    0
Evropska komisija je kajpak tudi pri Italiji optimistična in napoveduje, da bo njen javni dolg rasel le še letos, ko bo presegel 135 odstotkov BDP, nato pa naj bi se začel zmanjševati
Tadej, ali lahko za nas, intelektualne lenuhe, poiščeš nekaj: Ali je EK, IMF ali kdorkoli od tavelikih uradnih inštitucij kadarkoli napovedal poslabšanje čez dve leti? Pod poslabšanje mislim padec BDP, rast dolga ipd...

Če da: kako uspešni so pri tem?
Če ne: zakaj jih kdorkoli resno jemlje pri dolgoročnih napovedih?
crt sporočil: 27.169
[#2425397] 09.07.14 14:16 · odgovor na: crt (#2424976)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 09.07.2014 14:17
[crt]
glej tudi
bilbo.economicoutloo...g/?p=28349
... in pa to (hvala sejad)

www.spiegel.de/inter...31842.html

The documents prove what was only assumed until now: Italy should never have been accepted into the common currency zone. The decision to invite Rome to join was based almost exclusively on political considerations at the expense of economic criteria. It also created a precedent for a much bigger mistake two years later, namely Greece's acceptance into the euro zone.

Instead of waiting until the economic requirements for a common currency were met, Kohl wanted to demonstrate that Germany, even after its reunification, remained profoundly European in its orientation.
najobj sporočil: 31.909
[#2425470] 09.07.14 15:23 · odgovor na: anon-15342 (#2425139)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 09.07.2014 15:26
[TadejK]
> [najobj]
> ... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni pač ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ...
K papirnati bogatosti ciprskih gospodinjstev precej prispevajo nerealno visoka (in zastarela) papirnata vrednotenja tamkajšnjih nepremičnin. Podobno k papirnati revnosti nemških gospodinjstev precej prispeva trezno vrednotenje tamkajšnjih nepremičnin (in velik delež najemnikov, ki posledično v premoženju nimajo nepremičnine in so potem papirnato precej bolj "revni").

Poleg tega so v izračunu, izdelanem v letih 2010 in 2011, upoštevana vrednotenja nepremičnin v letih 2009 in 2010, morda celo še v letu 2008 (npr. za Slovenijo GURS še zdaj ni objavil podatkov za leto 2013).

Poleg tega gre za povprečje, kar ne pove skoraj ničesar o tem, kako živijo najrevnejši, pa bolj malo tudi o tem, koliko jih je (dokler smo v območju pod 20 odstotki, ti pač na povprečje vplivajo kvečjemu toliko kot 20 odstotkov najbogatejših).

Huda materialna prikrajšanost je uraden pojem s kar natančno definicijo in ko je Evropska komisija določala ta delež po članicah EU, je povsod sledila isti definiciji. Pri kateri ne gre za to, kot si malo posmehljivo zapisal, ali posameznik vsak dan je v gostilni. Ampak gre za to, ali njegovo bivališče nima ogrevanja, tople vode in elektrike, pralnega stroja itd. V Grčiji je takih že 19.5%, na Cipru pa 15.0% (kar seveda nič ne pove o tem, kakšen standard živi zgornja petina), in zagotovo je velik del njih tam zato, ker so ostali brez službe in nove ne morejo najti.

Tako da po mojem protislovja tu ni.
... čuj, tukaj forum.finance.si/?m=...060&single je bistvo moje pripombe, da ne bo nesporazuma in da se ne ponavljam ...

P.S.: kosilo doma in v gostilni sem omenil zato, ker gre v svetu dandanašnji velik delež BDP-ja na račun storitvene industrije, ki zaradi drugačnega načina življenja ni povsod enak, pa to niti slučajno ne pomeni, da je kvaliteta življenja ljudi zaradi tega kaj bistveno slabša, kar bi se dalo razbrati iz bistveno nižjega BDP-ja ... evo, in če še malo bolj natančno ilustriram ono zgoraj, jaz imam gostilno in kuham za tebe in ti imaš gostilno in kuhaš za mene in oba delava enako, oba jeva enako, država pa ima visok BDP in sva midva bogata, ker sva državljana bogate države ... khmm, če pa oba doma kuhava vsak za sebe, pa ima država nizek BDP in sva midva revna, ker sva državljana revne države ... ja, in seveda je primer karikiran, ampak običajno s karikaturo lažje poudariš bistvo ...

... evo, toti minus je razlog, zakaj sem do rumenega kartona za takšne forumske strokovnjake uporabljal besedno zvezo dežurni forumski bos.zrc-sazu.si/cgi/...reten&hs=1 ...

Strani: 1