Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Izračun porabe toplote

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-154083 sporočil: 6.570
[Odklop] Tema: Izračun porabe toplote
[#2405720] 08.06.14 19:09 · odgovor na: anon-184513 (#2405691)
Odgovori   +    1
[odlocno]
Jani, mi je zelo pomagal, vendar ne verjamem, da bi 1000 litrov olja segretega na 210 stopinj ogrevalo hišo v velikosti 150 m2 samo en dan.
Jaz sem bil tudi malce presenečen, da je tako hitro konec, ampak... Specifična toplota olja je cca. polovica vode (voda ima 4200 J/kgK). Se pravi, da je 170 kelvinov v olju isto kot 85 K v vodi, kar bi pomenilo 40+85=125 stopinj Celzija.
V starem centralnem ogrevanju je bila temperatura recimo 80 stopinj Celzija. Se pravi cca. 40 K razlike namesto cca. 85 K, ki jih imaš ti.
Oziroma 2000 litrov vode segrete na 80 stopinj bi nastalo iz tvojih 1000 litrov olja na 210 stopinjah.

Ne najdem pametnega podatka, ampak verjamem, da je v sistemu centralne kurjave vsaj cca. 100 litrov vode, mogoče 200 litrov. Torej bi lahko celo količino segrel 10-20 krat.
To odgovarja vklapljanju gorilnika in kurjenju 0,5 do 1 litra olja 10-20 krat na dan, tako po spominu (kolikokrat in za kako dolgo se mi gorilnik vklaplja) in po energijski vrednosti.

Še tretja pot: če bi bilo 1000 litrov olja dovolj za celo zimo, bi to z solarnimi kolektorji čez poletje brez težav spravili skupaj. Veliki solarni kolektorji brez težav ogrejejo recimo 300 litrov bojler na 60 stopinj v enem dnevu. Torej recimo tistih tvojih 40 kelvinov. In v sedmih dneh vročega avgusta bi imel 2100 litrov vroče vode.

In to me spomni še na četrto argumentacijo: tudi če se jaz ful motim in imaš ti prav, ti še zmeraj ostane problem, kako boš 1000 litrov vročega olja v nekem rezervoarju ohranjal vročega tri mesece zime!
Meni se bojler ohladi najkasneje v enem dnevu...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2405720

Strani: 1

anon-184513 sporočil: 3.006
[Odklop] Tema: Izračun porabe toplote
[#2405737] 08.06.14 20:07 · odgovor na: anon-154083 (#2405720)
Odgovori   +    0
Na prvi pogled izgleda smešno in neverjetno, vendar je izolacija rezervarja, še najmanjši problem. Podoben način se že uporablja pri varčnih hišah, najnovejših. Tudi olje ohranja toploto dalj časa kot voda. Sicer trenutno ne vem podrobnih podatkov, vendar je tako. Zato so tudi delali centralne kurjave na olje namesto na vodo. Da ne bi kdo narobe razumel, v nekaterih centralnih kurjavah kroži olje in ne voda.

Tisto o kolektorjih si dobro zapopadel in popolnoma drži, preiskus je pokazal, da je res tako. Nikakor pa trenutno še nimam na razpolago možnosti, da bi izvedel preiskus s porabo toplote. Vem le to, da se temperatura olje, ki potuje 100 metrov po ceveh zniža manj kot za 10%. In tako krožno pot pri premeru fi 10 opravi le 150 litrov olja.

Ne razumem pa tvojega preračunavanja toplote, kaj ni voda veliko hitreje segreta in ohlajena kot olje? In voda se sploh ne more segreti na 210 stopinj celzija.

Nekaj pri teh izračunih ni prav, oziroma jaz ne razumem. V bistvu bi moral imeti najmanj dvojno količino vode, da bi bil izračun enak kot za olje. Prosim, popravite me, če se motim.

Strani: 1