Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Slovenski bančni Enron(i)

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

BlazVo sporočil: 2.599
[Glavni forum] Tema: Slovenski bančni Enron(i)
[#2357866] 26.03.14 14:58 · odgovor na: Brane (#2357388)
Odgovori   +    6
[brane]
Gospod Čadež, treba bi bilo malo metodično dvomiti.
Zakaj pa ste se opredelili, da je pravilen izračun naredil Oliver Wyman, ki je mednarodno znan po svoji "kreativnosti". V španskem primeru je ECB rekla 100 milijard € luknje, OW, ki je bil najet s strani Šanije pa je naračunal natanko 59,6, ker je bila 60 meja za strožje ukrepe.
Prav tako je njegov izračun odstopal za 30% od Rolanda Bergerja, oba skupaj pa sta izračun naredila na gnilih predpostavkah, ki so svetlobna leta daleč od tega, kar se danes dogaja.
Povsem mogoče je, da je bila ocena revizorjev bliže resnici od ocene OW, ki ga je za svojega vzela BS.
Brane, ti in drugi kritiki stress testov morate samo še pojasniti, zakaj nobene slovenske banke noben tuj investitor noče zastonj, za en evro.

Pometanje pod preprogo forever press

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2357866

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[Glavni forum] Tema: Slovenski bančni Enron(i)
[#2358154] 26.03.14 20:17 · odgovor na: BlazVo (#2357866)
Odgovori   +    4
[BlazVo]
morate samo še pojasniti, zakaj nobene slovenske banke noben tuj investitor noče zastonj, za en evro.
Morda je to res (pri Abanki, FB in Probanki skoraj zagotovo), vemo pa ne, saj NLB niso še nikoli ponudili za en evro – recimo celotnega državnega deleža, s celostranskim oglasom v FT in predvsem brez drobnega tiska.

Da v tem trenutku ni mogoče prodati prav nobene naše banke, so nam zgolj tolikokrat ponovili, nazadnje guverner v ponedeljek kar dvakrat (najprej v DS, potem na Odmevih), da je to očitno postalo "dejstvo".

Podobno kot smo recimo v ponedeljek na posvetu v DS slišali guvernerja, da so postrigli podrejene obveznice, "ker štejejo kot kapital banke" [ob 2:26:36 tukaj www.ds-rs.si/?q=novi...bancnistva ]. In zdaj, podrejene obveznice ne "štejejo" kot računovodski kapital, "štejejo" le kot regulatorni kapital in to le začasno in s postopnim izvzemanjem. Torej je moral imeti guverner v mislih regulatorni kapital: postrigli so jih, "ker štejejo kot regulatorni kapital banke".

Hmm ... ampak recimo obveznice Factor banke 9. izdaje v času striženja sploh niso štele niti v regulatorni kapital, saj je bilo še manj kot leto dni do njihovega dospetja, in tako določa Sklep o izračunu kapitala bank, ki ga je izdala taista BS. So zato te obveznice kaj manj ostrigli? Ne, ostrigli so jih za 100%.

OK, boste rekli, ampak FB je pa res v r*ti. No prav, pa obveznice NLB 26. izdaje. V času striženja je bilo manj kot štiri leta do njihovega dospetja, zato so v regulatorni kapital prispevale le še 60% svoje glavnice. So jih zato ostrigli le za 60%? Ne, ostrigli so jih za 100%.

Skratka, še stota "razlaga", ki ne štima (in to je neizpodbitno, moja pristranskost na to ne more nič vplivati). Ampak tudi to, da so podrejene obveznice postrigli, ker so pač kapital, je bilo ponovljeno že stokrat in bo v javnosti in novinarskih glavah taka "razlaga" verjetno prej ali slej postala "dejstvo".

Strani: 1