41 min
Slovenski prevozniki lani bolj dejavni in tudi bolj učinkoviti
56 min
Portugalska tovarna, kjer se vrstijo generacije delavcev
1 ura
Najbolj brani članki danes
3 ure
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi
3 ure
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
4 ure
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
4 ure
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
4 ure
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
4 ure
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
5 ur
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb 3
5 ur
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
5 ur
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
5 ur
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 3
5 ur
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
6 ur
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
7 ur
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
7 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
8 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
8 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
8 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-318613 sporočil: 664
[TadejK]
> "Menim, da je bilo v Sloveniji veliko podjetij s pozitivnim denarnim tokom izpuščenih v stečaj. Mnoge bi se lahko ohranilo, predvsem tista podjetja, ki so imela trg. To bi se tudi za banke boljše izšlo," je v uvodu zaslišanja pred preiskovalno komisijo v Državnem zboru (DZ) dejal nekdanji član uprave NLB in nato Banke Celje Alojz Jamnik.

To je neskončno sprenevedanje. Naj navede nekaj konkretnih primerov.

Pri nas se tudi podjetje, ki je ultraprezadolženo in ima negativen denarni tok, zlahka več let izmika stečaju in se ga ves ta čas izčrpava, ko pa čisto zares ne gre več, vodstvo prijavi prisilno poravnavo in ga izčrpava naprej, do absolutne ničle. Tudi predhodni postopek prisilne poravnave zavlačujejo s pritožbami, pa pritožbami na pritožbe, pa najavami fantomskih dokapitalizatorjev iz eksotičnih krajev, pa lažmi češ da je z vsemi drugimi bankami razen vlagateljice ugovora že "ustno dogovorjen" reprogram in moratorij ipd.

Bom mogoče kako naslednjo kolumno posvetil tematiki, kako so prisilne poravnave zadnje mesece še hiperultraorto bolj zlorabljane kot prej, ko so bile že itak vseskozi orto zlorabljane. Saj nekaj o tem sproti pišejo tudi novinarji Financ, vsa pohvala, ampak bo smiselno še bolj sistematično in s številkami. Pa o tem, komu bi morali zato upniki izstaviti račun za dodatne izgube, ki jih bodo iz tega naslova utrpeli.

Ampak moram priznati, da sem malo izgubil voljo; leto in pol sem junakom na čelu z ministrom SP risal in pisal, da sem jih lani spomladi s številkami dokončno prepričal, da so v prisilnih poravnavah uzakonili poplačevanje v obrokih in ne kao vse ob datumu konca poravnave, kar se v več kot 90% odstotkih primerov ne uresniči in je potem izplen upnikov blizu absolutne ničle. Potem je pa minister SP že čez tri mesece za pisanje čisto nepotrebne nove novele ZFPPIPP iz pozabe spet potegnil ultrastrokovnjakinjo NP, ki je (i) izrecno zahtevala, da mene ne sme biti v radiju 1 km od razpravljalcev o *njeni* noveli in (ii) nato potrebovala nekaj dni in eno laž, češ da "to zahteva Bruselj" (to pač pri nas očitno vedno deluje), da so, poleg vgradnje kopice novih pasti, to obročno poplačevanje - skupaj s pragom poplačila - spet izbrisali iz zakona.

In zdaj lahko Hotel Cubo ponudi 8% v 5 letih, pa NFD Holding je identificiran kot malo podjetje (pri 55 milijonih evrov sredstev in večinskem lastništvu verige hotelov Metropol!) in sme zato v poenostavljeno prisilno poravnavo, kjer kakopak ponudi 10% poplačilo, svetuje pa mu v pripravi gradiv kar SJ, najboljši frend NP in njen soavtor spremembe definicije male družbe za potrebe poenostavljene prisilne poravnave.
Tadej,
s tistim kar si napisal se strinjam.

Bi a ob temu samo izpostavil, da so banke ob splošnem primanjklaju kapitala stiskala ta male posojilojemalce, jim odpoklicevala/nereprogramirala, ..., klub pozitivnem cash flow-u, dolgoletni zanesljivosti, sodelovanju in jih neposredno pošiljala v prisilke in stečaje.
Ne vem pa a je Jamnik govoril o prjatlih ali o takih podjetjih.

Definitivno pa so banksterji bili in so eni izmed grobarjev gospodarstva.