1 min
S kozmetiko nad vrste
16 min
ZPIZ je določil nove pokojninske osnove 1
24 min
V Slovenijo prek madžarskega AutoWallisa prihajajo kitajski kombiji 1
57 min
Špekulacija: ali je Ivan Anušić novi Plenković? 1
1 ura
Šola borze, 11. del: Tehnična analiza delnice (2)
1 ura
Sum dogovarjanja o cenah, AVK preiskal štiri dobavitelje računalnikov
1 ura
Marec je v EU zaznamoval precejšnji upad prodaje e-avtov
1 ura
Večer: ministrstvo zahteva prestavitev novega sistema omrežnin za dve leti. Agencija: o tem ne razmišljamo 2
2 uri
Bundesbank: gospodarske razmere v Nemčiji nekoliko boljše, a hkrati zelo negotove
2 uri
Sprejet zakon, kaj morajo zdravniki delati med stavko, Fides že napovedal ustavno presojo
2 uri
Pomembna nova zmaga podjetniških izbrisancev na ustavnem sodišču 1
2 uri
Fiskalni svet ima več pripomb na proračune za obdobje 2024 in 2027
3 ure
Slovenski Siemens prejemnik nagrade Feniks za najboljši projekt poslovnega svetovanja
3 ure
Hrvaški velikan z avtodeli je na zadnjem pohodu prevzel tudi slovenski del Stahlgruberja
3 ure
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
3 ure
Zakaj je Tito prejel italijansko državno odlikovanje in kaj imata s tem vprašanje meje in gospodarstvo
3 ure
Delež eko kmetij večji. Kakšni so drugi kazalniki zelene rasti?
3 ure
Kako smo razglasili ESG-prvaka 2024 in zakaj so udeleženci (tudi nam) tako ploskali
4 ure
Guverner Vasle za Bloomberg: Junijski rez izgleda verjeten, tudi nadaljni, če se uresničijo gospodarske napovedi v praksi
4 ure
Pomoč ali past na cesti? Na to pri avtovlekah pazite, da ne boste plačali preveč

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
Zadnja sprememba: anon-204390 13.11.2013 09:19
[janezpizdek]
> [vickibedi]
> > [janezpizdek]
> > > [vickibedi]
> > > > [bc123a]
> > > > > [vickibedi]
> > > > > Narobe sem se izrazil, mislil sem na fiktivni račun pri ZPIZU v katerega posameznik vplačuje prispevke. Sicer se pa strinjam glede skladov iz II. stebra.
> > > >
> > > > Ni problem fiktivni racun in fiktivne penzije :)
> > > >
> > > > ne mores pa imeti fiktivnega racuna in izplacevati na podlagi fiktivnega obrestovanja realne penzije, a ne?
> > >
> > > V vmesnem obdobju, ko se bo "pay as you go" penzijski sistem konvertiral v individualnega bo treba počet ravno to. Če hočemo dolgoročno vzdržni pokojninski sistem (brez dodatnih vplačil s strani države) potem ne vidim druge možnosti kot to da povprečni uživalec pokojnine dobi ven največ toliko kot je vplačal...
> >
> > Predvsem bi pa bilo fer, da dobi v seštevku prejetih rent do povprečne življenjske dobe, tudi najmanj toliko kolikor je vplačal .
> >
> > LP shaman
>
> Napačno razmišljanje. V bistvu je edino logično, da dobi nekoliko manj od tega kar je vplačal, saj vedno obstaja del upravičencev, ki so v sistem vplačali manj ali celo nič (npr. invalidi, beneficirani, posebne pokojnine ...), nekaj je tudi stroškov upravljanja samega ZPIZ-a ipd.
> Če upoštevaš še dejstvo, da se življenjska doba daljša, to nujno pomeni, da mora sistem stremeti po tem, da večina umre pred tem trenutkom ko počrpa ven tisto, kar je za časa svoje delovne dobe vplačala.

Kako zelo so te uspeli umsko oprati se vidi iz tega, da omenjaš "beneficirane" in "posebne pokojnine".
Dajte si, vljudno prosim, vsi nemarno-površni razpravljalci o pokojninah v betice zapisati, da to kar tu imamo ni etalon niti primer poštene prakse iz katere se bi izhajalo in merilo PAYG, ter, da v švedskem in njemu podobnih poštenih sistemih, komunistične lopovske navlake ni, kot na primer "delovna doba", kot termin ne obstaja in potemtakem nima nikakršne vloge.

Niti navadna niti "beneficirana"!

Pojem "beneficirana doba" pa tam prav tako sploh ne obstaja. Tudi termini "pokojninska doba" in " X najboljših zaporednih let" in kar je še takšne komunistične mambo-đambo navlake, ne obstajajo v nobenem normalnem poštenem PAYG!

Zakaj?

Sem že povedal zakaj, zato, ker se pri njih mesečna renta izračunava na temelju formule, evo tokrat za sve preštevalce fižolčkov in pikolovske iskalce kocin v jajcu, popolna formula:

(( "MasaVplačanega" + obresti + revalorizacija) - rezerva sistema)) / ŠteviloMesecevDoPovprečne ŽivljenjskeDobe = Mesečnarenta.

Ta idealna oz standardna sitemska letnica za odhod v pokoj se pa sproti premika, da se vzdržuje edina umetno izumljena kategorija in ta je definirana tako: Sistem se dizajnira tako, da vsak upravičenec, ki odide v pokoj na idealno letnico starosti poluči mesečno rento v višini 85% svoje neto plače.

Lahko pa vsak svobodno po lastni volji odide prej in zavestno sprejme posledice neusmiljene matematike, ki v zgornji formuli poveča število mesecev pod ulomkovno črto, pa s tem avtimatično zniža vrednost mesečne rente.

Eto! In veš kaj je novega? Novo je to, da v zvezi z matematiko ni nobene drame v eni Švedski. Zato pri njih jutri ne bo nobene drame, če znanost ugotovi, da se živi dlje in se mora korigirati parametre, morda pa celo cilj. Pa se recimo izvede premik na 67 let, naslednjič pa se ne viša več letnice, temveč se zniža procent iz 85% na 83%. Ali pa se poviša prispevkovni procent. In tako naprej.

Si v formuli kje opazil kakšno "dobo"? Nisi! Zakaj? Zato, ker "dobe" potrebuje samo komunistični nategunski lopovksi sistem, ki uporablja izmuljene kategorije, ker ne želi pošteno izračunati rento na osnovi realnih kategorij in parametrov, ki so Masa in meseci do povprečne živ. dobe.

Da si pa v tem kontekstu omenil "posebne" pokojnine te je pa lahko neznansko sram. In te dezauvira v nulo.

Pošteni, normalni PAYG sistemi, ne da ne poznajo termina "posebna" pokojnina, ampak ga niti v najbolj morastih sanjah ne bi tolerirali, niti mogli imeti.

To bi bilo tako, kot če bi med upravičence na porhrnake državljanov v bankah uvrstili "posebne upravičence", recimo toninske kučane, alpa veterane-partizane. Pa bi državljan Cane šparal kot norec in bi nekega dne imela na banki 100 jurjev prihrankvo za vsak primer, država bi pa rekla, ne, ti nisi edini upravičenec, tu so še "posebni" uravičlenci na tvoij orihranek.

Doumite že enkrat, PAYG se od drugih sistemov pokojnine, recimo beweridgejevskeag razlikuje po tme, da to je sistem varčevanja, sicer prisilnega, ma po pravno-obligacijskih in upravičenskih karakteristikah povse, enak depozitnemu varčevanju na banki. Odmislite PAYG karakter keš-flova sistema, ki vas ene tako zelo zmede. Oblogacijska razmerja in upravičenaj nastajajo temeljem kontribuirane mase in se jih tako ima tudi izplačati! Amen!

In doumite še to - Slovenija nima PAYG, Slovenija ima nekakšno komunistično lopovsko spačeno svinjarijo, ki jo skušajo komunisti prodajati pod firmo "normalni PAYG". Ta slovenski spaček je predvsem v funkciji realizacije komunistične doktrine družbe - realizacije nasilne uravnilovke od dela živečih producentov v enaki bedi , realizacije brutalnega prerazporejanja s pomočjo reketov!

"Posebne", recimo veteranske pokojnine so v eni Švedski, recimo, vedno bile proračunska kategorija, ki s pokojninsko blagajno nimajo blage veze.

Nimam podatkov, če še kje kakšna država uporablja infrastrukturo pokojninskega sistema za izplačevanje teh "posebnih veteranskih pokojnin", a četudi bi, ta denar pravno-obligacijsko ne prihaja iz blagajne PAYG, temveč se ga iz proračuna prenakaže v pokojninsko blagajno. Kot social-podporni transfer!

Če nisi vedel, tudi pri nas so "obveznosti proračuna do pokojninske blagajne", ki se jih na tak način prenakaže v pokojninsko blagajno, da se jih, uporabljajoč infrastrukturo pokojninskega sistema, izplača.

Problem pri nas je, da smrdljive politićarske gnjide, katerih znanje o tem varira od nivoja totalnih nevednih bebcev, ki so idealen medij, da spontano pomagajo komunističnemu režimu s svojo nevednostjo, do pokvarjenih manipulatorjev - kreatorjev in prolongatorjev komunističnega bestialnega roparskega sistema, ki vedo, a manipulirajo.

Tako nastane naša slovenska jebeludzbunjenog™ situacija, ki se jo v javnosti vidi, kot arogantno prigovarjanje, češ "evo državni proračun dotira pokojn. blagajno", prikriva se pa podmuklo, da je proračun v blagajno uvalil nekaj, kar je obveznost proračuna in nima kaj iskati v blagajni pokojninskega sistema.

Vprašajmo se kdo bo v plusu, če iz pokojninske blagajne pomečemo veterane, posebne pokojnine te in one, nekontributorje, socialo za dojebavanje nepotentnih kontributorjev, itd, vse kar ni kontributor. Veste kaj bo. Za celotno obdobje po letnici 1992 se bo v blagajni pokazalo cca 2 milijardi suficita. In tudi danes bi bil suficit. VSe do letnice približno 2035. Ko bo na blagajno pritisk naglo poskočil, ker bo treba izplačati bistveno višje pokojnine temeljem kontribucij. Takrat bodo te rezerve nujne, a jih nikjer ne bo. Zakaj? Zato, ker se jih je vmes 40 let talalo neupravičencem, ki bi sicer morlai biti socialno breme proračuna in ne blagajne.

Invalidi so pa posebna kategorija in prav tako pravno-obligacijskone sodijo v PAYG. V Slovenji so jih komunisti podtaknili v PAYG, hence ime ZPIZ, da lažje manipulirajo. V drugih državah je to stvar sociale. Ko nekdo nenadoma postane invalid na Švedskem, zaradi recimo prometne nesreče v starosti npr. 34 let, prejema ta oseba dva, potencialno pa tri ločene prejemke oid države in eventuelne druge, če si je sam plačeval zavarovanje od invalidnosti v kakšni privat prostovoljni shemi:

1) Na dan vstopa v status invalida se mu izračuna pokojnina po PAYG, na način kot sem zgoraj napisal. Število mesecev do upokojitve je pri takem osebku 432 namesto 168, masa vplačanega je pa kakršna je.

2) Invalidnina

3) Eventuelna socialna podpora, če znska pod 1 in 2 ne presegata v državi določen znesek, ki označuje mejo revščine.

Dovolim pa možnost, da se vse, kar je državnih transferjev, prenakazuje iz proračuna v Pokojn. sistem, pa od tam izplačuje. A to je zgolj logistika. In nima veze s pravnimi obligacijami PAYG.

Tako bi moralo biti tudi pri nas, a pri nas se vse kratkomalo obesi na PAYG blagajno in to dobesedno in v škodo kontributorjev. Da je jebeludzbunjenog zmeda oz. natega, čimbolj težko izsledljiv.

Naj povem še to, da nekatere države imajo tudi posebna invalidska zavarovanja, podobna posebnim zavarovanjem od nezaposlenosti, eno in drugo je obvezno in se vplačuje v določenem procentu na vse prihodke do kapice. Zadeva je self-explanatory, pa ni potrebe, da jo tu razpredamo. Poudarimo le, da to nima veze s PAYG.

Tako, kot je brezvezno tvoje pikolovsko izpostavljanje "contingency mehanizma", ki minorne zneska odšteje od mase zaradi varovalke, ki skrbi, da sistem ne zdrkne v negativo, ker deluje preveč na robu. Po naše se temu reče "predvidena minimalna sistemska rezerva", ki je v komunisto-plenilskem sistemu, seveda da priterana do absurda, ker je "rezerva" večja od izplačanega.

In to celo pri Fati Higijenićarević Minimalnoplaćevićevoj, ki je najmanj potentna kontributorka, z minimlalno plačo.

Da ti prevedem - rečeš sprijenemu komunistu, da sme tudi on tak kot Šved prdniti in on se ti userje sredi jedilnice.

Pri revalorizaciji i obrestovanju, komunist najprej sploh ne obrestuje, tako nastali znesek pa komunist razdeli na 60% "rezerve" sistemu za kobajagi kontiunđensi in 40% Fati Higijenićarević Kontributorović za, bedno kakopak, pokojnino. Švedski sistem ima toti "kontinđensi" par procentov. Go figure!

LP shaman
Čestitam, tebi pa ne zmanjka štrene.... Se tudi strinjam, da bi bilo smiselno, reciva jim "posebne" pokojnine ločit iz sistema. Dejstvo pa je da takšne pokojnine obstajajo (pustimo ob strani koliko jih je upravičenih), tako pri nas kot pri Švedih in dejstvo je tudi, da njihovo financiranje zahteva dodatna sredstva. Bodisi da obremeniš penzijski sklad kot se to dela pri nas, kar se strinjam da ni prav, ali pa jih financiraš posebej iz proračuna, kar mene kot davkoplačevalca v končni fazi sicer enako stane, je pa vsaj bolj transparentno. Sicer pa država v obeh primerih iz davkov doplačuje ( bojim se da pri nas doplačuje še dodatno, ker trenutni sistem še rednih pokojnin ne more več pokrit). Druga debata pa je kako sedanji sistem spremenit v švedskega...

p.s.
v formuli, ki si jo napisal pa faktor "rezerva" pomeni točno to, kar sem trdil zgoraj, in sicer da vplačevalec dobi v vsakem primeru manj kot je vplačal ;)

p.s. II
Pa prosim če se v bodoče vzdržiš osebnostnih sodb in komentarjev