Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Uf, te banke! Kam pa zdaj z denarjem?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-8705 sporočil: 746
[Glavni forum] Tema: Uf, te banke! Kam pa zdaj z denarjem?
[#2221145] 18.09.13 10:09 · odgovor na: dronyx (#2221083)
Odgovori   +    1
[dronyx]
>To je bullshit. Banke nimajo nobene jamstvene sheme oz. kot si predstavljaš nekih sredstev na strani. In tudi NLB ne jamči za NKBM itd... Za bančne vloge jamči država, se pravi davkoplačevalci...

Se oproščam. Sem pozabil, da sem na forumu Financ. :)

Na strani Banke Slovenije boš lahko nekje našel tole informacijo:

Ali banke v Republiki Sloveniji vnaprej zbirajo sredstva v skladu, ki je namenjen pokrivanju zajamčenih vlog?

Sistem zajamčenih vlog je v Republiki Sloveniji zasnovan po t.i. ex-post sistemu, kar pomeni, da banke in hranilnice vplačajo sredstva za sistem zajamčenih vlog v primeru stečaja katere od bank oz. hranilnic. Kljub temu je zanje predpisana stalna pripravljenost v obliki posebnih naložb v visoko likvidne vrednostne papirje, ki bi jih banke in hranilnice po potrebi lahko prodale in uporabile za vplačilo svojih obveznosti v primeru stečaja katere od bank.

V primeru, da banke v določenem primeru ne bi uspele pravočasno zagotoviti zadostnih sredstev za izplačilo zajamčenih vlog, je z zakonom predvideno, da sredstva začasno zagotovi Republika Slovenija...

Še povezava:
www.bsi.si/jamstvo-v...1035#12481
Skrbi me primer: "da banke v določenem primeru ne bi uspele pravočasno zagotoviti zadostnih sredstev". Se mi zdi, da bil popolnoma vsak primer v resnici takole določen. Jaz si to jamstveno shemo predstavljam, da so to pač obvezne rezerve oz. del teh obveznih rezerv, ki jih banka potrebuje po zakonu. Skratka, dvomim, da gre za dodatna sredstva, ki bi lahko v celoti pokrila vse zajamčene vloge...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2221145

Strani: 1

dronyx sporočil: 4.602
[Glavni forum] Tema: Uf, te banke! Kam pa zdaj z denarjem?
[#2221417] 18.09.13 13:12 · odgovor na: anon-8705 (#2221145)
Odgovori   +    3
Skratka, dvomim, da gre za dodatna sredstva, ki bi lahko v celoti pokrila vse zajamčene vloge...
Seveda da ne. Saj tudi nobena zavarovalnica na svetu ne pričakuje, da se bodo hkrati zaletela vsa vozila, ki so v prometu.

Strani: 1