Strani: 1 2 3

bigl sporočil: 18.363
[#1915890] 09.12.12 22:58
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: bigl 09.12.2012 23:07
Odkup obveznic z diskontom pred njihovo zapadlostjo je normalna stvar. Pri podrejenih obveznicah pa je bistvena narava teh obveznic. Zato so diskonti po moje normalna reakcija kupcev, da jo prodajo, saj se lahko zgodi, da so brez vsega, odvisno od pogojev. Seveda to banke lahko izkoriščajo in kot je navedeno tudi so. Ampak, da se bo to dogajalo sem vedel že, ko so jih banke razpisale. Dober članek. Lep dan.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#1915894] 09.12.12 23:09
Odgovori   +    34
"Seveda je umestno vprašanje, kaj je boljša alternativa nenehnemu odmetavanju davkoplačevalskega denarja v odkrite in prikrite (CoCo) dokapitalizacije bank ter uničevanju njihovega preostalega ugleda z diskontiranimi odkupi obveznic."

Vsem forumašem - take stvari se vas vseh tičejo. Tako tistih, ki davke plačujete (jaz sem davno prenehal s to neumnostjo), kot vseh 2 milijonov prebivalcev, ki jih porabljamo.

Vreča je toliko globoka, kot je. Tistih 600.000 ljudi v gospodarstvu ob taki ali drugačni podpori tistih 150.000 v JS pač ustvari toliko, kot ustvari.

IN nič več se ne da z lufta potegniti. Zato se morate vprašati: Metelkova, ali klinični center? Dokapitaliziranje NLB in NKBM, ali malice v osnovnih šolah?

Penzije, ali plače za medicinske sestre?

Bomo malo manj porabili, ali bomo gospodarstvu in vsem delovno aktivnim dvignili davke?

-------------

Ob tem se vprašajte tudi, ali želite, da so pokojnine nižje, ali da se dvigne prispevke za pokojnine.

IN o vsaki stvari - o pokojnini, o slabi banki, o trgu dela, o davkih in prispevkih - o vsaki stvari lahko predlagate referendum. 2500 predlagateljskih podpisov, in steče postopek zbiranja podpisov za referendum.

Če lahko razni prisesanci na proračun kot za šalo zberejo 10.000 "fertik je" protestnikov, ki želijo nov socializem, lahko tudi vi, aktivni plačevalci njihovega protestiranja, zberete svoj interes po manjših davkih.

Lahko se tudi preselite v ilegalo in jih nehate plačevati. Ampak če nič ne storite, in gledate, kako se rešuje predvsem zasebne lastnike bank, nepremičnin in nepremičninsko - naložbenih projektov... sami pa uborno hodite delat in plačujete davke...

Potem pač drugače ne more biti, kot da vam, tihim in delovnim, nabijejo davke do neba, razdelijo pa si jih profesionalni protestniki, ki so prilepljeni na proračun, in lopovi, ki izkoriščajo luknjasti sistem.
bc123a sporočil: 48.253
[#1915915] 09.12.12 23:42
Odgovori   +    24
NLB je prvo takšno ponudbo spisala 13. junija letos in imetnikom podrejenih obveznic, izdanih v letih od 2004 do 2007, ponudila odkup po cenah med 35 in 70 odstotki nominalne vrednosti. V juniju in juliju so ti imetniki sprejeli odkup obveznic v skupni nominalni vrednosti 426 milijonov evrov in zanje prejeli 246 milijonov evrov (v povprečju 58 odstotkov nominalne vrednosti), s čimer je NLB ustvarila 180 milijonov evrov izrednega dobička, imetniki njenih obveznic pa prav toliko izgube.
Fuck. Jaz sem pa mislil, da je slo to preko organiziranega trga, ne pa kot oglasevanje tipa "mi smo balkanska banka in ponujamo vam 58% poplacilo. Sprejmite, ker drugi bodo dobili se manj". Svasta. Hvala za tale biser...
anon-274438 sporočil: 2.890
[#1915948] 10.12.12 01:19
Odgovori   +    15
Čakej mal... a niso potem CoCo obveznice samo državna pomoč v preobleki?
In a ni tudi tak odkup obveznic - če je na drugi strani država - zgolj state aid?
Brane sporočil: 2.077
[#1915951] 10.12.12 01:56 · odgovor na: bc123a (#1915915)
Odgovori   +    16
[bc123a]
> NLB je prvo takšno ponudbo spisala 13. junija letos in imetnikom podrejenih obveznic, izdanih v letih od 2004 do 2007, ponudila odkup po cenah med 35 in 70 odstotki nominalne vrednosti. V juniju in juliju so ti imetniki sprejeli odkup obveznic v skupni nominalni vrednosti 426 milijonov evrov in zanje prejeli 246 milijonov evrov (v povprečju 58 odstotkov nominalne vrednosti), s čimer je NLB ustvarila 180 milijonov evrov izrednega dobička, imetniki njenih obveznic pa prav toliko izgube.

Fuck. Jaz sem pa mislil, da je slo to preko organiziranega trga, ne pa kot oglasevanje tipa "mi smo balkanska banka in ponujamo vam 58% poplacilo. Sprejmite, ker drugi bodo dobili se manj". Svasta. Hvala za tale biser...
Zgodba je precej drugačna, kot jo je zapisal Tadej in jo označil s "prisilno poravnavo".
Obveznice so v letih 2004 in 2005 pretežno kupili KBC in "sorodniki" - pomembno je "poznati tudi dogovore o strateškem partnerstvu"
KBC je s povezanimi osebami špekulirala in se malce našpekulirala.
Ponudba NLB je bila "carska" ne pa prisilna poravnava.
Alternativa je bila zamenjati obveznice v delnice NLB, za katere pravite, da so malo vredne (obveznice so vplačali pri tečaju delnice NLB cca 340 € in prodajali pri tečaju 41 €) Zaradi obvezne zamenljivosti bi bil tečaj odkupa obveznic lahko tudi samo 10%, pa to ne bi pomenilo nobene prisilne poravnave. To je preprosto vzemi ali pusti!!
Tadej tokrat si se ustrelil v koleno.
Brane sporočil: 2.077
[#1915954] 10.12.12 02:25 · odgovor na: Brane (#1915951)
Odgovori   +    12
V prospektu ob izdaji, ki je priložen, boste videli, da to niso bile navadne obveznice in da so bila kupcem vsa tveganja predstavljena. Obveznice so bile podrejene vsem dolgovom in drugim obveznicam razen kapitalu v obliki rednih in prednostnih delnic.
NLBju je glede na lastnosti obveznic, prenehala obveznost za obresti iz teh obveznic in le NLB je imela pravico odpoklicati obveznice. Sedaj pa mi povej, koliko je po tvoje vredna brezobrestno posojena glavnica, ki lahko zapade tudi čez deset let. (Ker je imela Slovenija obrestno mero na deset letni okoli 7%, bi ta obrestna mera pomenila diskont 50% za deset let) KER JE NLB VSEKAKOR BOLJ TVEGANA KOT SLOVENIJA, JE NLB TE OBVEZNICE PRI ODKUPU PREPLAČALA!
www.nlb.si/uvrstitev...o-na-borzi
pobalin sporočil: 14.456
[#1916067] 10.12.12 09:07
Odgovori   +    4
Ob znižanju bonitete banke v razred znatnega tveganja (speculative grade oziroma non-investment grade) tako zahtevana obrestna mera na njene obveznice že doseže razpon med šestimi in osmimi odstotki na leto, kar je na zgornji meji stroškov, ki so jih banke realno še zmožne pokrivati z dobičkom iz poslovanja.
Velja isto tudi za druge družbe? Na primer Petrol, ki je "v petek dobro poučenim vlagateljem prodal za 30,16 milijona evrov petletnih obveznic z obrestno mero šest odstotkov na leto". Je torej Petrol, ki naj bi ga država nameravala prodati, že na "speculative oz. non-investment grade"?
www.finance.si/8328182
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1916091] 10.12.12 09:32 · odgovor na: Brane (#1915951)
Odgovori   +    28
[brane]
Zgodba je precej drugačna, kot jo je zapisal Tadej in jo označil s "prisilno poravnavo". Obveznice so v letih 2004 in 2005 pretežno kupili KBC in "sorodniki" - pomembno je "poznati tudi dogovore o strateškem partnerstvu". KBC je s povezanimi osebami špekulirala in se malce našpekulirala. Ponudba NLB je bila "carska" ne pa prisilna poravnava.
Ti govoriš o tem, kaj se je dogajalo leta 2004-05, jaz pa pravim, da se je prisilna poravnava zgodila oziroma se dogaja leta 2012. Tudi krediti, dani 2005-07 Istrabenzu, so bili v percepciji bank takrat verjetno "carski", pa to ne spremeni dejstva, da je šel Istrabenz potem v prisilno poravnavo.
Tadej tokrat si se ustrelil v koleno.
S čim? Na tole kolumno sem dobil že kar nekaj žolčnih odzivov različnih upraviteljev premoženja, češ da so bile te obveznice kul in/ali da so tudi ti diskontirani odkupi s ponudbami mimo borze kul. Glede prvega se ne bom opredeljeval, leta 2004 so bile pač mogoče v vaših očeh oziroma očeh investitorjev kul. Glede drugega sem pa prepričan, da nihče od teh, ki ste/so jih vplačali, ni pričakoval, kaj šele želel s to investicijo narediti 50% izgube. Pa so/ste jo in jaz (to je očitno še en nesporazum) glede tega z vami niti pretirano ne sočustvujem, niti vam tega ne privoščim; ugotavljam samo, da bo verjetno težko še kdo od takih vlagateljev v kratkem vložil svež denar v podobne obveznice NLB in da bo to vplivalo tudi na boniteto NLB in NKBM.

Je bil pa tudi glede slednjega izražen dvom, na kar bi odgovoril takole:

1) WSJ ( online.wsj.com/artic...ing_stream ):
... analysts say that by using this maneuver, banks are killing off avenues of long-term funding" ... "The wave of debt buybacks, the analysts say, is the latest illustration of European banks' quick-fix solution to capital problems, in exchange for potential funding problems down the road
2) S&P / Bloomberg ( www.bloomberg.com/ne...fault.html ):
The bond buyback constitutes the launch of what we consider to be a distressed debt restructuring, S&P wrote in its statement on reducing Greece's credit grade to SD, or selective default, from CCC
3) Se tipkamo spomladi, pa bomo pogledali, kakšni bosta takrat boniteti NLB in NKBM
najobj sporočil: 31.870
[#1916115] 10.12.12 09:53
Odgovori   +    2
... Če na obveznice pogledamo še s stališča vlagatelja, se ta za vplačilo vanje odloči le, če presodi, da mu ponujajo dovolj velik donos glede na tveganje. ...

... ja, in potem toti vlagatelj presodi, da se njemu še najbolj splača svoj denar posoditi Nemcem in jim za njihovo dobro voljo, da Nemci ta denar sploh sprejmejo, toti vlagatelj še nekaj malega obresti primakne, ker tako doseže največji donos ...

P.S.: kdo konkretno so toti vlagatelji in čigav denar oni na totih famoznih finančnih trgih pravzaprav sploh posojajo, ker res ne vem, ali sem jaz tako šlampast in bolj slabo berem ? ... khmm, ali pa tega ne morem prebrati, ker tega v navadnih medijih nihče nikjer ne objavi ... evo, se vnaprej zahvaljujem za odgovor, če ga bom seveda dobil ... aja, pa oprosti, če preveč gnjavim ...
anon-124722 sporočil: 1.067
[#1916124] 10.12.12 09:57
Odgovori   +    4
Lepo razloženo - NLB in NKBM sta in bosta kovali (prikazovali) tem bolj mastne dobičke z odkupom lastnih delnic, tem bolj se bo *znižalo* zaupanja njunih posojilodajalcev - narobe svet ...
anon-201724 sporočil: 54
[#1916134] 10.12.12 10:04 · odgovor na: anon-124722 (#1916124)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-201724 10.12.2012 10:07
To sporočilo je izbrisal avtor (22.03.2014 22:10)
QRK sporočil: 2.505
[#1916142] 10.12.12 10:08
Odgovori   +    2
A ta prikrita dokapitalizacija tako škodi? Pred kratkim so pisali, da dobimo za naše banke 1 euro, zdaj pa le še cent. To je pa najbrž zaradi demonstracij, ali pa napačnih volitev? Kdo bi danes vse to vedel? Za cent, bi jaz kupil NLB, če mi spucajo zaposlene.
Brane sporočil: 2.077
[#1916145] 10.12.12 10:10 · odgovor na: anon-15342 (#1916091)
Odgovori   +    9

Ti govoriš o tem, kaj se je dogajalo leta 2004-05, jaz pa pravim, da se je prisilna poravnava zgodila oziroma se dogaja leta 2012. Tudi krediti, dani 2005-07 Istrabenzu, so bili v percepciji bank takrat verjetno "carski", pa to ne spremeni dejstva, da je šel Istrabenz potem v prisilno poravnavo.
Očitno se ne razumeva, kaj sem želel povedati s tem, ko sem rekel, da to ni bila prisilna poravnava. Zgodba ima nekaj faz.

1. Obveznice so bile na začetku prodane v nejavni prodaji profesionalcem. NLB je bila v tem postopku proti kupcem KBC in prijatelji ter GS približno v takem položajo kot je tisti podjetnik v nedeljskem podjetniškem showu na Planet tV, ki išče vložek v svoje podjetje pri sharkih oz. poslovnih angelih. Skratka v izrazito podrejenem, na drugi strani pa so bile svetovne pravne pisarne in GS kot največji svetovni finančni strokovnjak in ONI SO DOLOČILI CENO ZA VSA TVEGANJA, KI SO BILA NAVEDENA V PROSPEKTU!

2. Po nastopu finančne krize (2008, 2009) so ti prvotni lastniki ocenili, da so se tveganja spremenila in začeli na sekundarnem tgu ponujate te obveznice s 30% pa tudi 40$ diskontom.

3. Tukaj nastopijo naši "finančni strokovnjaki" za naložbe (npr. Poteza je v tistem času vsem svojim vlagateljem razlagala o edinstvenih donosih pri obveznicah, za skoraj nič tveganja, saj so to ja naše banke). "Naši", po tvoje upravljavci, so od takrat naprej kupili velik del teh obveznic s precejšnjim diskontom.

4. Ko banka letos zahteva prenehanje izpolnjevanja obveznosti iz plačila obresti, kar je bilo navedeno v prospektu leta 2004 oz 2005 nastopi nov trenutek, ki pa je moral biti glede na podatke iz prospekta za investitorje pričakovan.

5. Cena odkupa je bila za moje izračune celo za 10 do 15% previsoka. Vsi udeleženci v tem cirkusu pa so bili v nekem ravnovesju:
a) prvotni so imeli "podmizni deal" in so iz njega odšli z relativno malo praskami za njihove dimenzije.
b) slovenski "strokovnjaki" so malce izgubili ali pa tudi ne odvisno od diskontov pri nakupu.
c) nekaj je pridobila NLB.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1916151] 10.12.12 10:17 · odgovor na: Brane (#1916145)
Odgovori   +    12
[brane]
5. Cena odkupa je bila za moje izračune celo za 10 do 15% previsoka. Vsi udeleženci v tem cirkusu pa so bili v nekem ravnovesju:
a) prvotni so imeli "podmizni deal" in so iz njega odšli z relativno malo praskami za njihove dimenzije.
Ja, saj vem, ampak pričakovali niso nobene praske, ne KBC ne GS ne UniCredit, tako da so danes vseeno jezni. Česar ne pišem čisto na pamet, dejansko sem dobil "inspiracijo" za ta članek pred tedni, ko mi je nekdo, sicer naše gore list, zdaj bančnik v Beneluksu, rekel, da je to početje NLB in NKBM "zelo miopično". And he should know ...
Brane sporočil: 2.077
[#1916160] 10.12.12 10:24 · odgovor na: anon-15342 (#1916151)
Odgovori   +    12
[TadejK]
> [brane]
> 5. Cena odkupa je bila za moje izračune celo za 10 do 15% previsoka. Vsi udeleženci v tem cirkusu pa so bili v nekem ravnovesju:
> a) prvotni so imeli "podmizni deal" in so iz njega odšli z relativno malo praskami za njihove dimenzije.

Ja, saj vem, ampak pričakovali niso nobene praske, ne KBC ne GS ne UniCredit, tako da so danes vseeno jezni. Česar ne pišem čisto na pamet, dejansko sem dobil "inspiracijo" za ta članek pred tedni, ko mi je nekdo, sicer naše gore list, zdaj bančnik v Beneluksu, rekel, da je to početje NLB in NKBM "zelo miopično". And he should know ...
Več kot dvajset let sem že profesionalni upravljavec in reči: da pri naložbi v nekaj, kar vsebuje tveganje, ne pričakuješ praske, je izjava za novinarje. Če pa bi tako tudi mislil in delal pa je taka oseba svetlobna leta daleč od upravljavca.
MD-471480 sporočil: 837
[#1916220] 10.12.12 11:00
Odgovori   +    0
...prikrito infuzijo(prejeti)...

Je kaj takega običajnim državljanom sploh doumljivo? Infuzijo je prejel ali je pa ni.
In če jo je, zakaj se nič ne pozna na prejemniku? Zdi se, kot da je dajalec (trans)fuzije V ŽIVO priklopljen in iz njega teče v prejemnika (do zadnje kapljice?).
Nekaj je hudo narobe: kdo lahko zagotovi, da sta sploh kompatibilna?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1916254] 10.12.12 11:20 · odgovor na: Brane (#1916160)
Odgovori   +    9
[brane]
Več kot dvajset let sem že profesionalni upravljavec in reči: da pri naložbi v nekaj, kar vsebuje tveganje, ne pričakuješ praske, je izjava za novinarje. Če pa bi tako tudi mislil in delal pa je taka oseba svetlobna leta daleč od upravljavca.
Glej, vrtiva se okoli tega in je precej brez veze. Ne glede na to, da so bile hibridne in inovativne in podrejene, so bile ***obveznice***. In v obveznice pač ne vlagaš, če recimo pričakuješ vsaj 50% verjetnost, da boš izgubil vsaj 50% vložka. Leta 2004 so se vplačniki teh obveznic, razen morda enega ali dveh najbolj insajderskih, ravnali po uradni bilanci NLB in uradnih bonitetnih ocenah, ki so jih NLB podelile bonitetne hiše. In boniteta A, če citiram iz Fitch Ratings Definitions, pomeni:
‘A’ ratings denote expectations of low default risk. The capacity for payment of financial commitments is considered strong.
Trditi, da so se vlagatelji morali zavedati tveganj, je enako, kot so se jih morali tisti, ki so 2004 vlagali v Grške obveznice, ali pa 1999 v delnice Enrona. Vsem je bilo seveda razumljivo, da tveganje ***obstaja*** in res je kar koli drugega izjava za novinarje. Ampak koliko njih je, tudi če so bili dobrti analitiki, pa če so prečesali vse javno dosegljive izkaze, pa še vse plačljive bonitetne analize, to tveganje znalo ovrednotiti ***kvantitativno pravilno***?
schuft sporočil: 436
[#1916272] 10.12.12 11:32 · odgovor na: Brane (#1915951)
Odgovori   +    7
Tukaj se povsem strinjam z branetom in sem vesel da je kritiko napisal ne-bančnik.

Tuje banke že dalj časa z diskontom odkupujejo podrejene finančne inštrumente tako da ta praksa v Sloveniji ni nič novega, dampa samo copy & paste tujine. Primer Socete Generale:

SocGen offered to repurchase as much as 900 million euros of a total $8.2 billion of Tier 1 notes today, at prices starting at 56 percent of face value.

www.bloomberg.com/ne...pital.html

Številke v tujini grejo v milijarde zato bi težko govorili o negativnih učinkih. Vlagatelji bodo pač morali požreti svoj del izgube za tveganje, ki so ga sprejeli ob nakupu. Da zato naše banke ne bi dobile tujih virov...? A pred odkupi so jih pa dobile? Kar se tiče ratinga bo pa odkup z distonotom in večanje core tier 1 capitala zaradi ustvarjenega dobička imel prej pozitiven vpliv na rating NLB, NKBM, BCE, kot pa negativen.
anon-106620 sporočil: 910
[#1916282] 10.12.12 11:37
Odgovori   +    1
Koliko pa je potem vrednost TLSG,če ima 400 mio.kredita,200 mio.izdanih obveznic in 650 mio.tožbenih zahtevkov,vrednost na borzi pa je 532 mio.Euro,ali PETG,ki ima 590 mio.kredita,izdanih 60 mio.obveznic,vrednost na borzi pa je 446 mio.Euro,o tem bi lahko TadejK tudi kaj napisal.
anon-121498 sporočil: 232
[#1916369] 10.12.12 12:44
Odgovori   +    8
Osebno ocenujem, da je bil odkup podrejenih obveznic (nekatere se celo ne imenuje obveznice, ampak inovativni in hibridni instrumenti) s strani slovenskih bank korak v pravo smer. S tem so banke zamenjale obstojoeče podrejene obveznosti, ki v novi Baselski regulativi sploh niso predvideni, za bistveno bolj kakovostni temeljni kapital. Skoraj vse tuje banke so se posluževale t.i. liability managementa v takšni ali drugačni obliki že od leta 2009 naprej. Razvoj dogodkov na trgu podrejenih obveznic je potrebno podrobno pregledati vse od leta 2008 naprej. Deutsche Bank, kot ena največjih finančnih skupin na svetu, se je takrat namreč odločila, da ob prvem možnem terminu obveznic ne bo odpoklicala. Odpoklic ob prvem možnem terminu je veljal med bankami in vlagatelji za nepisano pravilo in je bil formaliziran v dokumentih, ki so urejali lastnosti teh obveznic s t.i. step up klavzulami (povišanje kreditnega pribitka v primeru neodpoklica obveznice). Od takrat naprej so se vlagatelji počasi pričeli zavedati kakšne obveznice sploh imajo v svojih portfeljih. Zaradi kasnejšega izjemnega padca cen teh instrumentov (tudi do 90% in več), so banke pričele z odkupi podrejenih obveznic na sekundarnih trgih. Razliko med nominalno vrednostjo in ponujeno ceno so lahko poknjižile v dobiček. Odkupov so se posluževale svetovno najbolj renomirane banke (HSBC, Barclays, UBS, Societe Generale, CS, Lloyds, ING, SNS, OTP, Raiffeisen, Erste...).Iz tega razloga in v luči tega kar se dogaja v slovenskem bančnem sistemu (akutno pomanjkanje kapitala), je bil odkup kot rečeno pravilna odločitev. Osebno celo menim, da bi banke morale prenehati izplačevati kupone na instrumente kjer jim to prospekti dovoljujejo. Paradoksalen je primer Abanke, ki še vedno plačuje kupone na svoj inovativni instrument, čeprav se banka ne more zadolžiti (senior) po obrestnih merah, ki so nekajkrat višje kot pa plačuje kupone na svoj instrument.
Ne strinjam pa se z načinom odkupa. Pojem netransparentnosti odkupa podrejenih obveznic je NKBM. Več o tem pa, če to koga dejansko sploh zanima. Lp,Matej
krimsport sporočil: 273
[#1916394] 10.12.12 13:05
Odgovori   +    1
In podrejene obveznice npr. BCE11 so bile naložbe številnih vzajemnih skladov, torej so mali vlagatelji v sklade z nižjo stopnjo tveganja (ker so imeli obveznice)utrpeli zgoraj omenjeno prisilno poravnavo. Ti predčasni odkupi se res običajno omenjajo kot pozitivni in dobrodošli, dejansko pa gre za brutalno oškodovanje direktnih, predvsem pa indirektnih imetnikov podrejenih obveznic.
anon-28393 sporočil: 3.368
[#1916426] 10.12.12 13:23
Odgovori   +    12
Namesto pop klub na 24kur hočemo Tadejklub!!!

Če nam uspe prodati NLB in NKBM bo to ena največjih zgodovinskih zmag proti komunjaram alias kaviar levičarjem. Od velikih stvari ostane še ukinitev državnega sveta, ukinitev tranjnega mandata in osebna odgovornost sodnikov, finančna ustava...
anon-154710 sporočil: 3.220
[#1916449] 10.12.12 13:42
Odgovori   +    1
Kakšne kozlarije pa so sedaj to, da odkupujejo svoje lasten obveznice z diskontom! Razliko zagotovi poslovodstvo iz svojega privatnega kapitala in premoženja! To je pravna država in ZGD?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1916473] 10.12.12 13:52 · odgovor na: schuft (#1916272)
Odgovori   +    6
[schuft]
Tukaj se povsem strinjam z branetom in sem vesel da je kritiko napisal ne-bančnik. Tuje banke že dalj časa z diskontom odkupujejo podrejene finančne inštrumente tako da ta praksa v Sloveniji ni nič novega, dampa samo copy & paste tujine.
Poglej oba citata, ki sem ju navedel zgoraj (WSJ in S&P). Če je letos nekaj prišlo "v modo", še ne pomeni nujno, da je to dobro.
[schuft]
Da zato naše banke ne bi dobile tujih virov...? A pred odkupi o jih pa dobile?
Letos jih ne bi dobile v nobenem primeru, ampak po mojem je precej pomembna tudi perspektiva čez eno leto, tri leta, pet let ... in to bodo odkupi po mnenju nekaterih, ki vedo o tem več kot jaz, močno pokvarili.
[schuft]
Kar se tiče ratinga bo pa odkup z distonotom in večanje core tier 1 capitala zaradi ustvarjenega dobička imel prej pozitiven vpliv na rating NLB, NKBM, BCE, kot pa negativen.
Jah no, Grčija uspešno odkupi za 38 mrd obveznic z dvotretjinskim diskontom, dolg v %BDP zato fejst pade, ampak S&P, namesto da bi Grčiji povišal boniteto, ji jo zniža ***za tri stopničke*** s CCC na SD in še eksplicitno zapiše, da je to naredil zaradi buybacka, ki "constitutes the launch of what we consider to be a distressed debt restructuring".

Ampak dajva to poenostaviti podobno, kot sva predlani glede SAVA - če bo 1. maja naslednje leto boniteta NLB višje ali na istem nivoju kot trenutno, plačam kosilo jaz, če bo nižje, pa ti. Je to OK?
sopranos sporočil: 11.404
[#1916479] 10.12.12 13:55
Odgovori   +    10
Tadej Kotnik je do sedaj napisal serijo člankov na temo slovenskih bank. Lepo je vse utemeljil s konkretnimi podatki, grafi, argumenti itd. In če potegnemo črto - slovenske banke imajo toliko dolgov, da v tem trenutku skupaj niso vredne niti evra.

Če bo sedaj vlada dejansko nekaj naredila v smeri, ki jo je predlagal Kotnik, bo odziv mencigerjancev silovit - da se srebrnine ne prodaja, da se prodaja pod ceno itd. Pri tem bodo sodelovali poslanci ala Alenka Bratušek, Janko Veber, "ekonomisti" ala Maks Tajnikar in Jože Mencinger ter dosmrtni sindikalisti ala Dušan Semolič in Branimir Štrukelj itd. Hkrati pa bodo ravno ti isti ljudje govorili, da je denarja še veliko, da je potrebno dvigniti davke, da Slovenija ni Grčija itd. Še več, da varčevanje in prodaja premoženja ni rešitev. Da moramo dvigniti plače, tako kot so to storili v Avstriji ter še prej v Nemčiji.
jezst sporočil: 4.758
[#1916494] 10.12.12 14:02
Odgovori   +    6
R E S P E C T!

Strokovno razloženo to, kar nas nekaj že dolgo zagovarja tu na forumu in zaradi česar sem pokasiral marsikateri ignore. Zdaj naj pa to kdo izpodbija, če more!
jezst sporočil: 4.758
[#1916500] 10.12.12 14:05 · odgovor na: anon-207617 (#1915894)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: jezst 10.12.2012 14:23
[NemirniTujec]
"Seveda je umestno vprašanje, kaj je boljša alternativa nenehnemu odmetavanju davkoplačevalskega denarja v odkrite in prikrite (CoCo) dokapitalizacije bank ter uničevanju njihovega preostalega ugleda z diskontiranimi odkupi obveznic."

Vsem forumašem - take stvari se vas vseh tičejo. Tako tistih, ki davke plačujete (jaz sem davno prenehal s to neumnostjo), kot vseh 2 milijonov prebivalcev, ki jih porabljamo.

Vreča je toliko globoka, kot je. Tistih 600.000 ljudi v gospodarstvu ob taki ali drugačni podpori tistih 150.000 v JS pač ustvari toliko, kot ustvari.

IN nič več se ne da z lufta potegniti. Zato se morate vprašati: Metelkova, ali klinični center? Dokapitaliziranje NLB in NKBM, ali malice v osnovnih šolah?

Penzije, ali plače za medicinske sestre?

Bomo malo manj porabili, ali bomo gospodarstvu in vsem delovno aktivnim dvignili davke?

-------------

Ob tem se vprašajte tudi, ali želite, da so pokojnine nižje, ali da se dvigne prispevke za pokojnine.

IN o vsaki stvari - o pokojnini, o slabi banki, o trgu dela, o davkih in prispevkih - o vsaki stvari lahko predlagate referendum. 2500 predlagateljskih podpisov, in steče postopek zbiranja podpisov za referendum.

Če lahko razni prisesanci na proračun kot za šalo zberejo 10.000 "fertik je" protestnikov, ki želijo nov socializem, lahko tudi vi, aktivni plačevalci njihovega protestiranja, zberete svoj interes po manjših davkih.

Lahko se tudi preselite v ilegalo in jih nehate plačevati. Ampak če nič ne storite, in gledate, kako se rešuje predvsem zasebne lastnike bank, nepremičnin in nepremičninsko - naložbenih projektov... sami pa uborno hodite delat in plačujete davke...

Potem pač drugače ne more biti, kot da vam, tihim in delovnim, nabijejo davke do neba, razdelijo pa si jih profesionalni protestniki, ki so prilepljeni na proračun, in lopovi, ki izkoriščajo luknjasti sistem.
Točno tako. Uprimo se zakonu o pokojninski reformi v tej obliki. Pripeljali so nas v brezizhodno situacijo in zdaj želijo vse GOVNO prevaliti na mlade, sami pa gredo v (dobro plačano) upokojitev. Čas je da rečemo NE!

www.youtube.com/watc...ure=g-hist

Jutri je zadnji dan za ustavitev tega kriminala, zato reagirajte še DANES!! Dajmo, predvsem mladi, ker gre za NAS!!
jezst sporočil: 4.758
[#1916501] 10.12.12 14:06 · odgovor na: anon-274438 (#1915948)
Odgovori   +    2
[zmrda]
Čakej mal... a niso potem CoCo obveznice samo državna pomoč v preobleki?
In a ni tudi tak odkup obveznic - če je na drugi strani država - zgolj state aid?
U, še tebi je prebilo. Čestitke!
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1916503] 10.12.12 14:08 · odgovor na: anon-121498 (#1916369)
Odgovori   +    4
[Polikarpov]
> Ne strinjam pa se z načinom odkupa. Pojem netransparentnosti odkupa podrejenih obveznic je NKBM. Več o tem pa, če to koga dejansko sploh zanima. Lp,Matej
Tudi po mojem (in sem tudi v članku tako napisal) z odkupovanjem na trgu in za gotovino ni čisto nič narobe. Ampak tako pač ne bi mogli narediti toliko dobička, ker bi bilo precej bolj jasno, kako in kaj. Ti XSi so tudi uvrščeni na borze, ravno zato, da imajo organiziran trg in definirano tržno vrednost, kar je bila ob njihovi izdaji zahteva, zato je še toliko bolj nenavadno, da se je vse izvajalo mimo borze.

Enako za BCE11, niti lota niso odkupili prek LJSE, samo ponudbe v kuvertah so razposlali in še tam je neko flancanje o zaupnosti te ponudbe, citiram: "namenjen izključno osebi, ki ga je prejela" ... "razmnoževanje, v celoti ali deloma, ter uporaba in objava podatkov in delov besedila, ni dovoljeno" ... pismu kakšni kekci, če so mi to poslali, ne da bi jih prosil, lahko to razmnožim in razpošljem, komur želim, kako jim to ni jasno???

Če kdo kaj ve, ali buyback pripravljajo tudi Abanka (XS0452852196), DBS (XS051851455) in FB (XS0504962365), bom vesel za podatke. Zaenkrat ponudb kolikor vem še niso razpošiljali.
jezst sporočil: 4.758
[#1916523] 10.12.12 14:22 · odgovor na: (#1916404)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: jezst 10.12.2012 14:24
[krnekikrtako]
Mislim, da ima Brane tukaj dobro poanto. Problem pri nas je, da banke za en evro ne moremo prodati, ker, kot sem že večkrat dodal, za en evro jih kupim tudi jaz namesto jutranje kave. Prodali bi jih torej radi za en evro, hkrati pa kupca obvezali k dodatnim naložbam kapitala v banke. Kar pa pravzaprav pomeni, da bi jih radi prodali za več kot za en evro. In to si po mojem misliš tudi ti Tadej, ko predlagaš prodajo po en evro.
Če pa banke ne moremo prodati po en evro, pa pač pomeni, da so vredne manj kot toliko, kar pa pomeni, da morajo upniki trpeti izgubo (ali davkoplačevalci). In če v prospektu piše, da ni potrebno izplačevati naložb (kot trdi Brane), ne vem, zakaj bi te upnike poplačevali v tem trenutku. Banke trenutno potrebujejo likvidnostna sredstva in jim ni v interesu kupovanje obveznic. Boljše bi bilo, da se pač teh upnikov sploh ne poplača.
Edini razlog za odkup obveznic jaz vidim v umetnem povečevanju kapitalske ustreznosti in podaljševanju statusa quo. To gre pa na roke predvsem bančnim managerjem, trenutnim lastnikom in seveda lastnikom obveznic.
Če delnice niso vredne niti 1 EUR, to pomeni, da so banke globoko bankrotirane. Zakaj ji potem sploh reševati? Naj jih rešuje trg ali pa nihče, ker jaz jih ne mislim! Če jih nihče noče, ali to avtomatsko ne pomeni, da jih hočejo davkoplačevalci? A mi moramo pa vsako govno hoteti? Zakaj za davkoplačevalce veljajo drugačni ekonomski kriteriji?
Reševanje bankrotiranih bank s strani vlade z davkoplačevalskim denarjem, ki niso rešljive, zatorej pomeni ali veliko malomarnost ali pa kriminalno dejanje. Tretje opcije NI. Kot vem, je oboje kaznivo in sankcionabilno.

Zdaj samo še vprašanje, kaj za vraga počneta tožilstvo in policija, da ne reagirata na vsem odkrito kaznivo dejanje. Tudi to je velika malomarnost ali kriminalno dejanje. Torej, če zaključim, vladajo in upravljajo nas ali VELIKI NESPOSOBNEŽI ali pa KRIMINALCI, ki bi morali vsi sedeti na Dobu.

Tako je to. In zatorej skoraj nima veze o čem se tadej in Brane prerekata, vse skupaj me spominja na Kozlovsko sodbo.

Strani: 1 2 3