Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Davek na dividende iz tujine

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-97 sporočil: 39
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#1622529] 20.03.12 12:30 · odgovor na: (#1372957)
Odgovori   +    4
Uspelo se mi je prebiti do tega, kako priti do vračila davka na dividende (tudi obresti) od nemškega davčnega urada. Na njihovi strani se nahaja obrazec Claim for refund of German withholding taxes on dividends and/or interest (vtipkajte v google), ki ima tudi navodila.
Obrazec je treba izpolniti v 3 izvodih (Izpolnjujemo samo prvo in drugo stran, ostale se samodejno), nakar jih mora potrditi/žigosati tudi naš DURS (Ki se sicer rad spreneveda, da kaj takega še niso slišali. Pri meni so cca 14 dni rabili za odgovor oz. potrditev, kar sem jim skušal dopovedati). Vrnejo ti 2 izvoda, eden je zate, tistega v nemščini pošlješ na nemški davčni organ po navadni pošti. Na pošti plačaj le 77centov, čeprav ti brez besed hočejo poturiti "priority mail".
Verjetno je tudi predpogoj, da so ti pri nas že naredili davčni obračun (ali več kvartalnih obračunov). Kot zahtevano vrednost vračila sem zapisal znesek, ki presega 20%. Morda bi mi vrnili tudi znesek, ki presega 15%, kolikor naj bi znašal % po sporazumu med državama o izogibanju dvojnemu obdavčevanju. Ta zahtevek sem poslal včeraj, sedaj bomo videli, koliko časa bo to trajalo.

Razumeti je, da bi lahko zahteval vračilo davka celo za štiri leta nazaj (kdo si upa). Še najbolj sem imel težave pri razumevanju, kaj vpisati v stolpec C. Vpisal sem ime podjetja, dopisal pa sem še plačnika (borzno hišo, ki je obračun pripravila) z njegovim naslovom. Verjetno je ta podatek pomemben, ker imaš iste delnice lahko pri večih borznih hišah, ki ti odvedejo davek nemškemu davčnemu uradu.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 1622529

Strani: 1

anon-10034 sporočil: 67
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#1626264] 22.03.12 23:17 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
Rajko, hvala za opravljeno delo in nasvete. Seveda pričakujem tudi obvestilo o uspehu celotne akcije.
Obrazec sem si že ogledal in se ustavil že pri "Claimant‘s identification number". Nam zaupaš kako si prišel do te številke, če predhodno še nisi imel opravka z njihovimi dacarji.
anon-157715 sporočil: 1.025
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#1629349] 25.03.12 22:22 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
Hvala Rajko,
tudi sam sem po tem, ko mi nihce na forumu ni odgovoril moral dvigniti leno rit in poslati vprasanje nemskim dacarjem. Dobil sem link, kjer sem nasel formular, o katerem pises. Ker sem bil prelen, nisem prebral strani z navodili za izpolnjevanje obrazca, zato sem izpolnil le anglesko verzijo.
Tudi nisem vedel, da je to potrebno potrditi na nasem DURS-u.
Glede na to, da imam casa 4 leta, da izterjam denar nazaj, sem formular dal v fascikel za konec leta.

Ampak, glede na to, da rabim se stempel nasega DURS-a, jih bom jutri poklical in jim tezil.
Kateri DURS si izbral. V Lj., ali v obcini, kjer stanujes?

No, ravno tako kot bom uredil z Nemcijo, moram opraviti se z Izraelci.

Saj je zabavno, ce imas cas. Pa tudi odzivni so. Izraelci so mi odpisali se isti dan, Nemci pa so rabili kaksen dan vec.

Glede na to, da si ti formular ze poslal, bi te prosil, da nas obvestis, kako se bo zadeva koncala. Tako da vem, kaj pricakovati :)

LP
anon-10034 sporočil: 67
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#1819094] 18.09.12 10:30 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
Živijo, so že kakšne povratne informacije, je prišlo morda že kakšno bvestilo?
Lep dan,
anon-294564 sporočil: 819
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#1819742] 18.09.12 19:27 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
[Rajko]
Uspelo se mi je prebiti do tega, kako priti do vračila davka na dividende (tudi obresti) od nemškega davčnega urada. Na njihovi strani se nahaja obrazec Claim for refund of German withholding taxes on dividends and/or interest (vtipkajte v google), ki ima tudi navodila.
Obrazec je treba izpolniti v 3 izvodih (Izpolnjujemo samo prvo in drugo stran, ostale se samodejno), nakar jih mora potrditi/žigosati tudi naš DURS (Ki se sicer rad spreneveda, da kaj takega še niso slišali. Pri meni so cca 14 dni rabili za odgovor oz. potrditev, kar sem jim skušal dopovedati). Vrnejo ti 2 izvoda, eden je zate, tistega v nemščini pošlješ na nemški davčni organ po navadni pošti. Na pošti plačaj le 77centov, čeprav ti brez besed hočejo poturiti "priority mail".
Verjetno je tudi predpogoj, da so ti pri nas že naredili davčni obračun (ali več kvartalnih obračunov). Kot zahtevano vrednost vračila sem zapisal znesek, ki presega 20%. Morda bi mi vrnili tudi znesek, ki presega 15%, kolikor naj bi znašal % po sporazumu med državama o izogibanju dvojnemu obdavčevanju. Ta zahtevek sem poslal včeraj, sedaj bomo videli, koliko časa bo to trajalo.

Tudi jaz sem naredil tako kot je napisal Rajko. Ker po dobrem mesecu iz Nemčije nisem dobil nikakršen odziv, sem jim napisal mail. Nanj so sicer nejevoljno odgovorili v nekaj urah. Napisali so, da bodo moj primer rešili urgentno in mesec dni po njihovem odgovoru sem imel denar na računu (26,5% - 15%). V svojem odgovoru so mi napisali, da drugače rešujejo te zadeve v cca. 9 mesecih.
anon-338157 sporočil: 1
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#2570859] 24.12.15 14:11 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 24.12.15 10:10
Pozdravljeni,

ima kdo kaj več novih informacij glede vračila obresti prejetih kot posledice držanja dolge pozicije na CFD?

Situacija je takšna, da sedaj Saxo odvede cca. 25% davka. Kasneje pri poročanju v Sloveniji FURS prizna le 5% in dodatno zaračuna 20%. Ker efektivno pomeni, da je obdavčitev večja kot 25%.

V odločbi je sicer zapisano, da je možno v tujini plačan davek zahtevati nazaj, vendar nikakor ne najdem nobenih infomacij na spletni strani Saxoja ali davčnega urada na Danskem...
zoran13 sporočil: 2.420
[Borza] Tema: Davek na dividende iz tujine
[#2602834] 21.06.16 17:30 · odgovor na: anon-97 (#1622529)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 21.06.2016 17:30
HRVAŠKA

REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO FINANCIJA - POREZNA UPRAVA

ZAHTJEV ZA UMANJENJE POREZNE OBVEZE, IZUZIMANJE OD POREZNE OBVEZE ILI POVRAT VIŠE PLAČENOG POREZA NA DIVIDENDE PREMA UGOVORU I IZBJEGAVANJU DVOSTROKOG OPOREZIVANJA IZMEĐU REPUBLIKE HTVATSKE I REPUBLIKE SLOVENIJE ("Narodne novine - Međunarodni ugovori"- broj:8/05)

Glede na to, da se obrazec, ki je na voljo na Hrvaškem in katerega pošlje vsem tistim (ne)rezidentom, ki dobijo dividendo in ga je potrebno izpolniti v 4 izvodih, ki jih je potrebno izpolnjene in podpisane overiti še na Durs. En izvod ostane Dursu, en izvod ostane imetniku, en izvod gre na Hrvaško porezno upravo in en izvod gre k izplačevalcu dividende.
Po navadi mine od že izpolnjene dokumentacije iz portala SKDD do uporabnika približno 30 dni pred izplačilom dividende, zato je potrebno sprotno preverjanje tega portala, hkrati pa je potrebno te izvode nesti na DURS, da jih podpišejo in potrdijo, da gre za nerezidenta z ugodnejšim davčnim tretmajem. To je hkrati osnova, da Hrvaška Porezna uprava in izplačevalec dividende vse to upošteva, saj je na Hrvaškem davek na dividende za rezidente 12%, za nerezidente pa 5%, kar ni zanemarljivo.
Če se ob izpolnjevanju potrebne dokumentacije zamudi postavljene roke, je potrebno oddati vlogo na Ministrstvo Financija - Porezna uprava, da vam vrnejo preveč plačan davek in za to imate čas 3 leta, od preteka leta izplačila dividende. Obenem morajo zato izplačevalci dividende z njihove strani postavljenem roku oddati obrazec JOPPD in v postavljenem roku tudi izplačati razliko v davku. Pri izplačilu dividende je potrebno biti zelo pazljiv, saj je možno, da se izplača ustvarjeni dobiček tudi za leta v katerem še ni bilo te zadnje davčne spremembe iz leta 2013, zato je takšna dividenda davka prosta.
V konkretnem primeru, pa sem dobil predmetno "Rješenje" že 27.septembra 2015, za vračilo preveč plačanega davka iz leta 2014, rok 5 dni za popravek obrazca JOPPD in mora za to izplačevalec dividende pismeno obvestiti Porezno upravo,a do danes še ni bilo nakazila na transakcijski račun.
Ob tem je potrebno posebej pohvaliti SKDD, kot našo KDD, za zelo praktično in funkcionalno spletno stran ter e-račun, da razbrati in vpisati vse potrebne podatke o OIB (osebna indetifikacijska številka) brez katere se na Hrvaškem ne da dobili izplačila dividende in vršiti druge bančne posle. Preko e-računa se med drugim dobi sezname TOP 10 delničarjev, izplačila sredstev, stanje delnic, vsa ostala potrdila o lastništvu delnic in to še vedno zastonj in ne kot pri nas, ko jih je potrebno odpreti pri Borzno posredniških hišah in za to še plačati!
www.skdd.hr/portal/f?p=100:10
www.skdd.hr/portal/f...2878205401

Strani: 1