Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-119232 sporočil: 99
Najprej bi se morali vprašati, ali je bil zlom bratov Lehman dobra ali slaba stvar. Za delničarje LB zagotovo ni bilo prijetno, ampak širše gledano je bilo to nujno. Gospodarski zlom Jugoslavije v 80-ih letih ni bil prav nič zabaven takrat, ko smo ga doživljali (in čakali v vrstah za prašek...), je pa prinesel zlom socialističnega sistema (in cele države), ki tako ali tako ne bi mogel več dolgo obstati.

Liberalci menimo, da bi morala kriza leta 2008 zlomiti še več prenapihnjenih podjetij - torej tistih, o katerih predsednik vlade govori kot o tistih, ki so se šli (in se gredo ob državnih pomočeh še naprej) "nevaren moralni hazard in igranje z varčevanjem ljudi po vsem svetu".

Skratka: menim, da bi bilo zelo dobro, če bi bila Grčija evropski / evrski Lehman Brothers, da bodo voditelji držav videli, da "nevaren moralni hazard" vodi v bankrot države in verjetno tudi kako "nabijanje na kol" s strani pobesnelih množic. Tako bi tudi z malo bolj tresočo roko podpisovali nove obveznice, ne pa zlahka po sistemu "sve će to narod da pozlati". Velike banke pa bi lepo pokasirale svoj hazard, ko so besno kupovale obveznice neresnih držav v upanju, da bo zabava z brezplačno pijačo (beri: poceni posojili centralnih bank) trajala še naslednje desetletje. Vsako poroštvo Grčiji, ki ga naša Lolek in Bolek (Borut in Franci) slepo razlagata kot nebeško mano in nujno početje, pomeni samo to, da bomo vsi evropski davkoplačevalci, ki se nismo šli "nevarnega moralnega hazarda" veselo prispevali k plačevanju izgube glavnih gamblerjev v največjem casinu 21. stoletja.

Če se Grčija odloči, da bo težko shajala z močno valuto (no, vsaj v primerjavi z verjetno novo drahmo) in izstopi iz evrskega območja bi bil to seveda šok za vse nas ostale. Ampak tudi to bi pomenilo, da se da iz EMU tudi izstopiti (ali te celo vržejo ven) in da ne moreš ravno početi prav vsake objestnosti (npr. deliti dodatkov za pravočasen prihod v službo) brez posledic. Saj izstop Grčije ne bi pomenil kar razpada celotnega sistema, Križaničeve ugotovitve o 20% padcu BDP pa so prav vredne njegovega matematičnega genija. Tako, kot smo npr. ob vstopu v EMU kar tako dvignili BDP za 20%, ne?