Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

JanezNovak131 sporočil: 1.102
[Plavi]
V nedogled ne moreš čakat, če potrebuješ in želiš kupiti napremičnino.
1. imaš družino in želiš imeti dovolj veliko stanovanje/hišo danes ne čez 5-7 let, ko bodo otroci počasi le še kakšnih 7 let doma.
2. če predolgo čakaš si prestar za dolgoročen kredit
3. v vmesenm času definitvno zmečeš več za najemnino, kot bodo morebiti cene padle
4. najboljša varjanta je vsekakor dobiti ugodno nepremičnino in tako, ki ti je všeč že danes.
Vse to velja, če si odločen nepremičnino kupiti.
Strahovi pred višanjem obrestne mere so lahko prisotni skozi, danes, jutri pred letom... Fiksne obrestne mere so sedaj visoke vendar kredit lahko vedno reprogramiraš oz. vzameš drugje in ga poplačaš.
1. "Dragi, hočem danes" - Vsedi se s svojo žensko in racionalno razmislita in izračunajta vsa tveganja. Bodi pravi ded in ne razmišljaj samo s spodnjo glavo - da, draga...
3. Prosim za konkretni izračun (s primeri), ne pa argumentacijo "Definitivno". Glede na trenutne cene najema, se namreč računica z nakupom ne izide (upoštevaj tudi stroške vzdrževanja in predvideno povišanje davkov, ki jih kot najemnik nimaš)
4. Da, če najdeš ugodno nepremičnino in če se za nakup ne zakreditiraš nad zmožnostmi družine - da ponovim dve zlati pravili:
a. Višina kredita ne sme presegati 3-kratnika letnih prihodkov gospodinjstva
b. Mesečno plačilo ne sme presegati 1/3 mesečnih prihodkov gospodinjstva

Poanta: Ne gre za vprašanje strahov (čustev!), ampak za racionalno obvladovanje tveganj. Če preobremeniš družinske finance zaradi nakupa nepremičnine namreč tvegaš:
a. večno kreganje s partnerjem, ker je treba šparat...
b. jezo otrok, ki so frustrirani, ker nimajo istih stvari kot vrstniki (ker je treba šparat)
c. razpad družine, kot posledico a. in b. Žal poznam dva primera, ko so je šel zakon k vragu ravno zaradi finančne stiske, kot posledice visokega kredita in izgube službe enega partnerja