Izbrani forum: Moje finance

Izbrana tema: Dodatno pokojninsko zavarovannje MODRA

Strani: 1

anon-525963 sporočil: 1
[#2940477] 13.07.21 09:25
Odgovori   +    0
čas vnosa: 12.07.21 21:55
Pozdravljeni,

sem mlad. Do upokojitve bi rad privarceval vec kot nudi pokojninsko zavarovanje. Trenutno me zanima krovni pokojninski sklad javnih uslužbencev v modri zavarovalnici.

Kot razumem gre za 2. pokoj. steber, se pravi da ti drzava 'subvencionira' oz oprosti cca 5,8% davka tvoje celotne place oz. 25% pokojninskega 'davka'. Tako varcevanje se, ce imas namen varcevati vsekakor splaca, zanima me ali je to res.

Upravni stroski sklada so precej skriti, v enem porocilu je bilo navedeno max 0,5% vstopni stroski + 0,5% letni stroski upravljanja. Na spletni strani modre pa je zabelezeno do 3% vstopni in 1% letno upravljanje + stroski 'transakcij'. Netransparentnost in nasplosno nezadovoljstvo nad slovenskim financnim vodenjem me potiska v tuje sklade. Ali kdo pozna net skupne stroske vodenja KPSJU

Vprasanje je torej, ali se mi splaca vplacevati max znesek za KPSJU ter s tem privarcevati 5% vendar placati stroske vodenja sklada, ali bi bilo mogoce bolj pametno placevati 0 ter varcevati na lastno pest. Index fundi npr Vanguard imajo ongoing charge fee 0.25% to je all inclusive, stroski, ki jih imam z 1x letnimi transakcijami so glede na moje zneske zanemarljivi. Predpostavimo, da so donosi modrega zavarovanja enaki index fundom, ki bi si jih izbral.

Kaj se bolj splaca, mnenja?
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2942343] 20.07.21 12:13 · odgovor na: anon-525963 (#2940477)
Odgovori   +    1
Lepo si si izračunal, da to kar ti oprosti država, ti bo namesto nje pobrala Modra zavarovalnica.

Pa ne pozabi še na pogoje, kdaj lahko dvigneš in koliko ti vzamejo, če hočeš dvigniti predčasno.
chanson sporočil: 4
[#2943097] 23.07.21 08:54 · odgovor na: anon-525963 (#2940477)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 23.07.21 07:41
Hmm.. Moj oče je zdaj v invalidski penziji, prenesel si je iz obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja pri Kapitalski družbi v Modro zavarovalnico. Prenesel je cca 14k. Modra mu je poslala izračun, pri katerem je zdaj v najboljšem primeru dobil 9k, 5k pa je ostalo Modri. Tudi ostale pokojninske zavarovalnice (Triglav, Sava) niso kaj boljše naračunale, edina prednost, ki jo je imela Modra je ta, da je lahko zdaj dvignil 9k(sicer obračunano kot mesečni prilivi pri izračunu dohodnine), čez 20 let bo pa prejel 120 € na leto, oz. kvartalno 30 €. Se pravi, bo moral živet do cca svojega 120ga leta, da bo dobil vse ven. Tolk o tem.

Sicer sam tudi vplačujem za Modro, dokler mi ne bo začel delodajalec(cca dve leti). Zraven še naložbeno življenjsko zavarovanje ter nekaj malega v delniških skladih. Kar se vseh teh zadev tiče, se meni še najbolj splača kripto(BTC, XRP), saj imam čas in se lahko malo igram s tveganjem.

Strani: 1