Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: PPTG - certifikatska delnica, dohodnina?

Strani: 1

anon-431104 sporočil: 1
[#2642234] 27.02.17 13:55
Odgovori   +    0
čas vnosa: 27.02.17 11:51
Pozdrav!


Sam sem lani prodal delnice Perutnine Ptuj, ki jih je najbrz pridobila mati ter pisala name, kr se nism bil polnoletn najbrz v procesu lastninskega preoblikovanja?

No moje vprasanje je : Ali je Perutnina Ptuj certifikatska delnica ter mi zaradi tega ni potrebno vlozit vloge za napovedi davka na kapitalski dobicek?
Drugih delnic lani nisem prodajal ter se te so bile drobiz.
Sem pa dobil obvestilo NLB, da bi moral vlozit napoved, sam oni najbrz serijsko posiljajo ter ne preverjajo, koliko je bila delnica stara.

Na strani on finance uprave sem zasledil:
"V kolikor pa se zavezanec odloči za prodajo delnic po 20 letih imetništva ali prodajo delnic, ki so bile pridobljene v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij (t.i. certifikatske delnice) pri takšni odsvojitvi ne plača dohodnine od dobička iz kapitala (če gre za prvo odsvojitev). Za prvo odsvojitev se šteje tudi prva odsvojitev podedovanih delnic, ki jih je zapustnik pridobil v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij. Zavezancu v tovrstnih primerih napovedi za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov ni potrebno vložiti.

Prav tako v primeru podaritve certifikatskih delnic in preostalih delnic, ki jih ima v lasti več kot 20 let, darovalec nima obveznosti predložitve napovedi za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov, mora pa obdarjenec, ki prejme v dar delnice, prejem darila napovedati v 15 dneh od nastanka davčne obveznosti pri finančnem uradu, kjer je vpisan v davčni register, če vrednost navedenega prejetega premoženja presega 5.000 EUR.

Podaritev certifikatskih delnic se šteje za prvo odsvojitev delnic, zato se vsaka nadaljnja odsvojitev šteje za obdavčljivo."
najobj sporočil: 31.870
[#2642258] 27.02.17 14:50 · odgovor na: anon-431104 (#2642234)
Odgovori   +    0
[Domen30]
Pozdrav!


Sam sem lani prodal delnice Perutnine Ptuj, ki jih je najbrz pridobila mati ter pisala name, kr se nism bil polnoletn najbrz v procesu lastninskega preoblikovanja?

No moje vprasanje je : Ali je Perutnina Ptuj certifikatska delnica ter mi zaradi tega ni potrebno vlozit vloge za napovedi davka na kapitalski dobicek?
Drugih delnic lani nisem prodajal ter se te so bile drobiz.
Sem pa dobil obvestilo NLB, da bi moral vlozit napoved, sam oni najbrz serijsko posiljajo ter ne preverjajo, koliko je bila delnica stara.

Na strani on finance uprave sem zasledil:
"V kolikor pa se zavezanec odloči za prodajo delnic po 20 letih imetništva ali prodajo delnic, ki so bile pridobljene v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij (t.i. certifikatske delnice) pri takšni odsvojitvi ne plača dohodnine od dobička iz kapitala (če gre za prvo odsvojitev). Za prvo odsvojitev se šteje tudi prva odsvojitev podedovanih delnic, ki jih je zapustnik pridobil v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij. Zavezancu v tovrstnih primerih napovedi za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov ni potrebno vložiti.

Prav tako v primeru podaritve certifikatskih delnic in preostalih delnic, ki jih ima v lasti več kot 20 let, darovalec nima obveznosti predložitve napovedi za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov, mora pa obdarjenec, ki prejme v dar delnice, prejem darila napovedati v 15 dneh od nastanka davčne obveznosti pri finančnem uradu, kjer je vpisan v davčni register, če vrednost navedenega prejetega premoženja presega 5.000 EUR.

Podaritev certifikatskih delnic se šteje za prvo odsvojitev delnic, zato se vsaka nadaljnja odsvojitev šteje za obdavčljivo."
... čuj, tole sicer piše v normalnim ljudem slabo razumljivi pravniški latovščini, ampak davek se plača na kapitalski dobiček, kar je razlika v ceni med nakupom in prodajo delnic in ker certifikatskih delnic nisi kupil, zato ob prodaji tudi razlike v ceni (= kapitalskega dobička) ne more biti ... alzo, če mene kaj vprašaš, si ti dobro razumel, da NLB kar počez pošilja tista obvestila, ker jih pač mora in ker ne ve, kako si ti svoje delnice dobil ...

P.S.: kdor je napisal "Podaritev certifikatskih delnic se šteje za prvo odsvojitev delnic, zato se vsaka nadaljnja odsvojitev šteje za obdavčljivo." je kreten, ki ne razume pojma "kapitalski dobiček", kar pa za zaposlene na FURS-u ni nič nenavadnega ...
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2647856] 07.04.17 09:33 · odgovor na: najobj (#2642258)
Odgovori   +    1
www.facebook.com/zdr...=3&theater

Ta dividenda ne bo obdavčena nikoli;)

DIVIDENDA NA DELNICO DRŽAVE
ENAKA ZA VSE DRŽAVLJANE
100€ NA MESEC

Vsaka država je družba, je podjetje!
Kapital družbe demokratična država upravljata ti in tvoje ljudstvo z glasovi na volitvah in referendumih in nič več faraoni, cesarji, kralji ali strici iz ozadja!

Naredita sebi in oblasti uslugo in začnita kontrolirati in podpirati njene ukrepe za rast mesečne dividende iz prilivov iz davka na dohodek in dobiček in bo začelo postajati gospodarstvo in vidva z njim, vsak mesec bolj zdravo in bogatejše za sproti.

Vajin enak ekonomski interes po stalni rasti in čim višji dividendi bo stalno prisiljeval oblast po odpravi vseh zakonov, predpisov in državnih služb, ki vama morda povzročajo bedo, debelost in bolezni.

Zdrava sol, zdrava pamet!
Mitjek sporočil: 638
[#2648017] 08.04.17 10:31 · odgovor na: anon-431104 (#2642234)
Odgovori   +    0
"Podaritev certifikatskih delnic se šteje za prvo odsvojitev delnic, zato se vsaka nadaljnja odsvojitev šteje za obdavčljivo."

Res je, da moraš oz. bi moral oddati napoved, vendar kje boš dobil oz. kje bo FURS dobil podatek o vrednosti delnice ob tvojem prepisu. Tega ni nikjer, ker delnica ne kotira na uradni borzi, ampak na Sivaku ! Pol pa ugotovi kapitalsko razliko. Prej bi si upal trdit, da si imel celo minus, saj je papir na Sivaku bil nekje med 8 in 14 ojro, danes je pa 6-6,5 ojro ! Se pravi, da bi napovedal izgubo, ki pa je spet moraš prijavit.

Februarja bi sel s tem vprašanjem na FURS in bi "mogoče" dobil tudi odgovor.

Strani: 1