3 min
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
3 min
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
2 uri
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 1
2 uri
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
3 ure
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
3 ure
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
3 ure
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
4 ure
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
4 ure
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
4 ure
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
4 ure
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
6 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
9 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
9 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
15 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
16 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
16 ur
Najbolj brani članki danes
17 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
17 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
17 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 4

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2830018] 27.03.20 07:43 · odgovor na: (#2830009)
Odgovori   +    27
[alek14]
>Brez tega pa se lahko hitro začne postavljati vprašanje obstoja EU, kot jo poznamo danes,« svari sogovornik.

EU? Kaj je to?
Koronavirus spreminja svet, spreminja EU, spreminja ekonomijo kakšno poznamo in plazeče uvaja Koronaekonomiju, ki vsebuje nekakšen korona Marshallov plan za ponovni zagon evropske ekonomije, le denar ne bo dala Amerika, močna evropska ekonomija si ga bo ustvarila sama tudi z evroobveznico, ki jo bodo kupovali Kitajci in Japonci, Rusi, torej tisti, ki danes kupujejo varne ameriške obveznice.

Slovenci smo lahko srečni, da smo del EU, še posebej evrocone in se bomo reševali skupaj z ostalimi člani naše evrske črede. Če ne bi bili člani evrocone bi danes ugotovili, da je naš javni dolg kot delež BDP še vedno previsok in v teh težkih časih ne bi imeli omembe vrednega fiskalnega kapaciteta za reševanje države. Danes nas bo reševala evrska Koronaekonomija.
slovenecnb1 sporočil: 5.589
[#2830039] 27.03.20 08:24
Odgovori   +    7
Tako bo kot bi že zdavnaj moralo biti da se je ta ekonomska norija ustavila spet pa pametujejo taki ki niso nikoli ....... vroči pil
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2830044] 27.03.20 08:33 · odgovor na: (#2830025)
Odgovori   +    10
Zadnja sprememba: anon-317028 27.03.2020 08:40
[alek14]
> [FIN-311684]
> > [alek14]
> > >Brez tega pa se lahko hitro začne postavljati vprašanje obstoja EU, kot jo poznamo danes,« svari sogovornik.
> >
> > EU? Kaj je to?
>
> Koronavirus spreminja svet, spreminja EU, spreminja ekonomijo kakšno poznamo in plazeče uvaja Koronaekonomiju, ki vsebuje nekakšen korona Marshallov plan za ponovni zagon evropske ekonomije, le denar ne bo dala Amerika, močna evropska ekonomija si ga bo ustvarila sama tudi z evroobveznico, ki jo bodo kupovali Kitajci in Japonci, Rusi, torej tisti, ki danes kupujejo varne ameriške obveznice.
>
> Slovenci smo lahko srečni, da smo del EU, še posebej evrocone in se bomo reševali skupaj z ostalimi člani naše evrske črede. Če ne bi bili člani evrocone bi danes ugotovili, da je naš javni dolg kot delež BDP še vedno previsok in v teh težkih časih ne bi imeli omembe vrednega fiskalnega kapaciteta za reševanje države. Danes nas bo reševala evrska Koronaekonomija.

Ne delim tvojega optimizma. Tudi sem skeptičen o realnih možnostih za kakršen koli dogovor v EU. Vse države v EU mislijo, da so najbolj prizadete in da prav njim pripada levji delež pomoči. Težko bo katerikoli državi sprejeti kakršenkoli dogovor, kjer bo prav njihova država dajalec, ne pa prejemnik pomoči. Mislim, da je finito. Edina možnost so EU obveznice, ker sedaj Nemčija sebe vidi kot žrtev.
Pomembno je, da po izbruhu koronavirusa in egoizmu posameznih držav, bolj v ospredje prihaja EU kot skupnost, kot domovina, kot nekaj kam se vedno vrnemo. Kaže, da bo koronavirus prinesel več Evrope, več združene Evrope. Za nas, ki bi želeli več Evrope, ki bi želeli Združene države Evrope z manj suverenosti članic, je zdaj čas, da se ZDE oblikujejo, ker nam koronavirus kaže šibkost posameznih članic, ki še vedno vlečejo vsaka po svojem in nagajajo ena drugi.

Poglejmo primer Poljske, ki ni dovolila prelete ruskih letal, ki so dostavljali nujno potrebno medicinsko opremo (tudi respiratorje) v Bergamo in so letala namesto po najkrajši poti na sever Italije letela nad Črnim morjem, Bolgarijo...na jug Italije, in seveda zamudila nekaj dni v katerih je umrlo veliko Italijanov v Bergamu. Mogoče bi ruski respiratorji, ki bi hitreje po poljskem natovskem zračnem prostoru prišli v italijanski natovski zračni prostor, uspeli kakšnega Italijana rešiti.
bigl sporočil: 18.363
[#2830045] 27.03.20 08:35
Odgovori   +    10
Zadnja sprememba: bigl 27.03.2020 08:37
Spremembe so vsakdanja stvar. Negotovost tudi, kar moti JPD-ja. V bistvu ta pandemija ne bo nič spremenila. Tako kot pri ostalih virusih se bo iskalo in našlo cepivo zanj in za naslednje. Lep dan.

P.S.: je pa zanimivo, kaj vse so povedali. Itak bi se te stvari zgodile lahko tudi zaradi drugih razlogov in ne le zaradi bolezni, na vreme so pa čisto pozabili, mislim podnebne spremembe. Te so absolutno večja grožnja od te za človeške umetne sisteme. Človek se bo že prilagodil in preživel. Tudi demografske probleme.
lojze1 sporočil: 755
[#2830060] 27.03.20 08:50
Odgovori   +    10
čas vnosa: 27.03.20 07:31
Edini pameten nasvet iz tega članka je Damijanov: zdržite tri mesece. Pa ne menežerji, podjetniki. Vse ostalo je samo nakladanje in kot pravi kolega ponotranjena globalizacija.
Gregor1976 sporočil: 537
[#2830096] 27.03.20 09:50 · odgovor na: (#2830025)
Odgovori   +    20
Ne vem, kaj tebi ni jasno. Seveda bo EU reševala svojo ekonomijo, seveda pa bodo na tem morale delati tudi posamezne članice. Za Slovenijo je bilo že v tej fazi govora o 3 milijardah EUR pomoči in to se bo še povečalo. Ravno Slovenija kot zelo majhna ekonomija na nivoju EU ima lahko od teh mehanizmov še večje koristi kot večje ekomomije.

Preden pa takoj kritizirate EU in izkoriščate to situacijo za evroskepticizem, pa dajte najprej malo uporabiti možgane. Trenutno je cela EU v krču, vsaka država ima en kup svojih problemov, določeni situacije sploh ne obvladujejo in nerealno je pričakovati sedaj ne vem kakšne akcije s strani EU, a ti bi tudi šel najprej zdraviti sosedovo družino? Gre tudi za šok brez primere. Čas za EU bo takrat, ko bo potrebno spet zagnati gospodarstvo, takrat bomo videli, če je EU res samo črka na papirju. Do takrat pa gre že za velikokrat videno tudi pred to krizo - populistični evroskepticizem, da bi pa kdo razmišljal o koristih, to pa je že preveč.

V trenutni situaciji pa je dolžna pomagati predvsem Kitajska, ki se hvali, da je to sranje spravila pod kontrolo in ki je tudi za vse skupaj odgovorna.
anon-217002 sporočil: 275
[#2830152] 27.03.20 11:21
Odgovori   +    27
Zadnja sprememba: anon-217002 27.03.2020 11:24
»Dobave se bodo selile bliže domu. Zdravstvene razmere za delo bodo postale pomembnejše. Dvignila se bo stopnja samooskrbe. Delo »online« bomo prisiljeni ponotranjiti. Na preizkušnji je obstoj EU, napovedujejo ekonomisti Mojmir Mrak, Egon Zakrajšek in Jože P. Damijan.«

Holly Shit. Vsi se sprašujejo, kaj bodo naredile države in multinacionalke, nihče pa se ne vpraša, kako se bo spremenilo obnašanje ljudi. Že po zadnji krizi so se ljudje manj posluževali kreditov in stalno večali prihranke. Države so v krizi posredovale s tistim, kar imajo na voljo; monetarno in fiskalno politiko. Hvalevredno dejanje, ki pa ni ostalo kratkoročno, pač pa se je spremenilo v trajno politiko. Tiskali so denar in določali celo negativne obresti. Ti odločevalci sovražijo prihranke, saj so prihranki zagotovilo za neodvisnost posameznika. Naredili so vse, kar je v njihovi moči, da je neodvisnih posameznikov čim manj.

Podobno obnašanje ljudi pričakujem tudi po sedanji krizi, s tem, da bo postajal konflikt med državo in posameznikom vse hujši. Ljudje bodo želeli zmanjševati morebitna tveganja in se obnašati racionalno, države pa bodo na vsak način želele povečati davčne prilive in tiskati denar. Vse zato, da bi denar delile po njihovih standardih (ubogljivost), če to ne bo pomagalo, pa bodo na sporedu nacionalizacije in podobni ukrepi, ki se že pojavljajo. Zgodovina jih je polna.

Od tu dalje naj razmišlja vsak zase!
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2830198] 27.03.20 12:23 · odgovor na: (#2830153)
Odgovori   +    3
[alek14]
> [FIN-311684]
> Pomembno je, da po izbruhu koronavirusa in egoizmu posameznih držav, bolj v ospredje prihaja EU kot skupnost, kot domovina, kot nekaj kam se vedno vrnemo. Kaže, da bo koronavirus prinesel več Evrope, več združene Evrope. Za nas, ki bi želeli več Evrope, ki bi želeli Združene države Evrope z manj suverenosti članic, je zdaj čas, da se ZDE oblikujejo, ker nam koronavirus kaže šibkost posameznih članic, ki še vedno vlečejo vsaka po svojem in nagajajo ena drugi.

Jaz sem EU razumel kot neko prehodno stanje pred federacijo (to bi jaz hotel). Potem pa sem se zresnil in sem ugotovil, da gre za tvorbo, kjer so močnejše članice našle nečin, da nategujejo take bolj otročje naivne članice.
Močnejše članice že zdaj neinstitucionalno nategujejo šibkejše in politično nevplivne članice, če pa bi imeli federacijo evropskih držav bo vzoru ZDA bi imeli določena pravila igre npr. vsaka članica EU bi imela dva senatorja, Slovenija bi imela tri kongresnike...Pravzaprav bi senat varoval šikejše države.
Gregor1976 sporočil: 537
[#2830238] 27.03.20 13:07 · odgovor na: (#2830151)
Odgovori   +    6
[alek14]
> [Gregor1976]
> Ne vem, kaj tebi ni jasno. Seveda bo EU reševala svojo ekonomijo, seveda pa bodo na tem morale delati tudi posamezne članice. Za Slovenijo je bilo že v tej fazi govora o 3 milijardah EUR pomoči in to se bo še povečalo. Ravno Slovenija kot zelo majhna ekonomija na nivoju EU ima lahko od teh mehanizmov še večje koristi kot večje ekomomije.
>
> Preden pa takoj kritizirate EU in izkoriščate to situacijo za evroskepticizem, pa dajte najprej malo uporabiti možgane. Trenutno je cela EU v krču, vsaka država ima en kup svojih problemov, določeni situacije sploh ne obvladujejo in nerealno je pričakovati sedaj ne vem kakšne akcije s strani EU, a ti bi tudi šel najprej zdraviti sosedovo družino? Gre tudi za šok brez primere. Čas za EU bo takrat, ko bo potrebno spet zagnati gospodarstvo, takrat bomo videli, če je EU res samo črka na papirju. Do takrat pa gre že za velikokrat videno tudi pred to krizo - populistični evroskepticizem, da bi pa kdo razmišljal o koristih, to pa je že preveč.
>
> V trenutni situaciji pa je dolžna pomagati predvsem Kitajska, ki se hvali, da je to sranje spravila pod kontrolo in ki je tudi za vse skupaj odgovorna.

OK, OK. Samo malo, reality check.
Naročenih smo mel miljone mask - so prišle?
Drugi časi so. Ne bit presenečen, če ne bo tako kot bi si vsi želeli.
Prvič, noben ne ve, kaj je res v ozadju teh mask. Osebno dopuščam veliko možnost, da so težave v dobavi teh mask plod nesposbnosti odgovornih pri nas. Dejstvo je, da ne vemo kakšna je zgodba v realnosti. Drugič, še enkrat, gre za velik in nepričakovan šok, na katerega nihče ni bil pripravljen, vsaj v Evropi ne. V Aziji so na te zadeve zaradi preteklih izkušenj precej bolje pripravljeni, zato me ne čudi, da sedaj tudi največ te zaščitne opreme prihaja od tam. Tertjič, vse dobavne poti so trenutno motene, o nabavi te opreme bi bilo potrebno razmišljati tri tedne nazaj, pa bi jo danes verjetno imeli. Sedaj pa vsi hočejo te maske in iz danes na jutri te zadeve žal niso izvedljive.
Gregor1976 sporočil: 537
[#2830244] 27.03.20 13:14 · odgovor na: (#2830153)
Odgovori   +    8
[alek14]
> [FIN-311684]
> Pomembno je, da po izbruhu koronavirusa in egoizmu posameznih držav, bolj v ospredje prihaja EU kot skupnost, kot domovina, kot nekaj kam se vedno vrnemo. Kaže, da bo koronavirus prinesel več Evrope, več združene Evrope. Za nas, ki bi želeli več Evrope, ki bi želeli Združene države Evrope z manj suverenosti članic, je zdaj čas, da se ZDE oblikujejo, ker nam koronavirus kaže šibkost posameznih članic, ki še vedno vlečejo vsaka po svojem in nagajajo ena drugi.

Jaz sem EU razumel kot neko prehodno stanje pred federacijo (to bi jaz hotel). Potem pa sem se zresnil in sem ugotovil, da gre za tvorbo, kjer so močnejše članice našle nečin, da nategujejo take bolj otročje naivne članice.
Nategujejo s čim? A lahko malo utemeljiš te tvoje trditve in ne pišeš kar nekaj na pamet? Slovenija je zaenkrat neto prejemnica denarja iz EU. Tisti, ki pa niso neto prejemniki in so dejansko plačniki, pa so to s tem namenom, da se nam vsem, ki zaostajamo za povprečjem, standard dvigne na ustrezen nivo. Itak plačniki potem dobijo ta denar nazaj preko porabe na skupnem evropskem trgu. Ne pisat nekaj na pamet. A veš kakšne so koristi že od skupne valute, od carinske unije, od prostega pretoka kapitala in ljudi? EU ni brez napak, daleč od tega, jaz pravim, da se še uči, ampak gre pa za tvorbo, od katere imajo koristi vsi. Vendar pa celo zadevo zelo otežujejo ti parcialni interesi posameznih držav. Ko bodo ljudje dojeli, da niso v okviru EU samo državljani neke države, ampak tudi EU, bo vse bisveno lažje. In prej ko bodo to dojeli, prej bom šli naprej v smislu nekih federacij in podobnega. EU je kot skupnost močnejša, to je dejstvo.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2830299] 27.03.20 15:17 · odgovor na: (#2830009)
Odgovori   +    14
EU je tista entiteta, ki nam omogoča, da imamo v tej krizi dostop do neomejeno denarja za kompenzacijske ukrepe.
Ki ga sicer ne bi imeli.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2830301] 27.03.20 15:18 · odgovor na: (#2830016)
Odgovori   +    1
[alek14]
>Egon Zakrajšek, Jože P. Damijan in Mojmir Mrak: Tako bo pandemija spremenila svetovno ekonomijo

Glavna sprememba nove ekonomije bo, da bo "zeleno" postalo zgodovina. Nič več obnovljvih virov, zelene energije, trajnostne mobilnosti, tudi energetska učinkovitost bo samo še tam, kjer bodo prihranki.
Nič vam ni jasno.
BlazVo sporočil: 2.599
[#2830306] 27.03.20 15:29 · odgovor na: (#2830302)
Odgovori   +    6
Samozaščitne reakcije so neizogibne. Tudi našo vlado bi pojedli, če bi izvedeli, da je dala maske nekomu drugemu, preden jih je dovolj doma.

Sem pa zadnjič bral, da sta de in fra dala it velike količine opreme. Samo to se ne oglašuje
Gregor1976 sporočil: 537
[#2830315] 27.03.20 15:57 · odgovor na: BlazVo (#2830306)
Odgovori   +    4
Pa tudi je potrebno razumeti, kaj je EU. EU ni nekaj tretjega, nekaj višjega in vsemogočnega. EU je sestavljena iz držav članic EU. Nobena država v EU, pa tudi na svetu, ni bila pripravljena na neko pandemijo, še manj na to karanteno. In ne vem, zakaj potem tako trmasto vztrajate pri tem, da EU ne dovolj pomaga? Kako naj bi bila EU pripravljena na pandemijo, če njene članice niso bile? Včasih se res sprašujem kaj ljudje razmišljajo, da pišejo take nebuloze.

In potem smo spet pri tem, da gre za pandemijo, ki je prizadela simetrično večino članic? Kaj naj zdaj Španija pošilja pomoč Italiji? Ali naj vsi pomagamo Italiji, doma pa kar bo, pa bo? A naj da EU prednost Italiji, ker ima največje težave, pa nas zaenkrat prepusti, da se znajdemo sami? A razumete, da nikoli ne boste zadovoljni?

In pri pomoči Kitajske in Rusije ne gre za neke geopolitične premike, ampak pomoč tistih, ki so v stanju pomagati EU.A je EU neka izolirana samozadostna tvorba, ki nikoli ne potrebuje pomoči? Pa ne pozabite, da je v skupnem interesu vseh držav, da se to čim prej konča, prvič zato, ker bodo spet fasali uvožene okužbe in drugič zaradi gospodarskega vidika, saj je svet ekonomsko tako povezan. Sploh Kitajska je zelo vpletena v te tokove, tako da verjemite, da je njihov interes, da se to čim prej konča.

Ne iščite pri pomoči krivcev, ampak bodite sposobni reči enostavno, hvala. EU trenutno potrebuje pomoč.
Gregor1976 sporočil: 537
[#2830318] 27.03.20 16:04 · odgovor na: BlazVo (#2830301)
Odgovori   +    8
Na mnenje teh ekonomistov pa si jaz poserjem. Takih okoliščin še ni bilo, zato so tudi neka predvidevanja in pametovanje nepotrebni. Jaz sicer mislim, da ne bo tako hudo, saj bodo ljudje želeli hitro nadoknaditi zamujeno, kar se bo odrazilo tudi na trgih. Ta helikopterska masa denarja pa bo zadevo še pospešila. Določen krog ljudi bo imel nekaj časa težave, ampak to bo ob okrevanju trg hitro posrkal.
anon-317971 sporočil: 768
[#2830639] 28.03.20 17:18 · odgovor na: BlazVo (#2830306)
Odgovori   +    3
To sporočilo je izbrisal avtor (14.09.2020 23:29)
1127DXSXU sporočil: 833
[#2830834] 29.03.20 11:19 · odgovor na: (#2830303)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [BlazVo]
> > [alek14]
> > >Egon Zakrajšek, Jože P. Damijan in Mojmir Mrak: Tako bo pandemija spremenila svetovno ekonomijo
> >
> > Glavna sprememba nove ekonomije bo, da bo "zeleno" postalo zgodovina. Nič več obnovljvih virov, zelene energije, trajnostne mobilnosti, tudi energetska učinkovitost bo samo še tam, kjer bodo prihranki.
>
> Nič vam ni jasno.

Wait and see. Zadeve se že dogajajo...
Glede tega ne vidim kaj in zakaj bi se dolgoročni trend k manj izpustom spremenil. Se bo zaradi tega, ker bodo sedaj izgubili moč nekateri lobiji globalizacije kvečjemu povečal. In če bo več industrije na Zahodu, bodo na to ljudje še posebej občutljivi in bo potrebno najti rešitve.

Mogoče bo edino pristop k zmanjševanju izpustov postal manj aktivističen, ker bo svet dobil druge "kosti za glodanje", npr. Trend k lokalizaciji, samooskrbi, demonopolizaciji. Dosedanjemu spodbujanju mešanja ljudi se tudi ne piše dobro, čeprav upam, da to ne pomeni izolacij.

Močnejše nacionalne države vsekakor ne bodo trpele marsičesa kar si je do zdaj kahko globalizirani tajkunsko omrežje privoščilio v generiranja razlik, ki so jih potem kapitalizirali.. Za Slovenijo, ki ima zelo majhno specifično težo je s tega zelo dobrodošlo, da je v EU, Eurozoni in Schengnu (ki v Bodoče zagotovi ne bo nedotakljiva dogma, kot je bil do sedaj)
1127DXSXU sporočil: 833
[#2831048] 29.03.20 17:53 · odgovor na: (#2830865)
Odgovori   +    0
[alek14]
Manj ispustov že. Tudi fosilna goriva bomo opustili, samo obnovljivih virov in druge zelene navlake ne bo več.
Glade na lastne izkušnje vidim precej lepo prihodnost pri fotovoltaiki. Meni se bo povrnila v desetletju, brez kakršnihkoli subvenvij pri ceni, kot nadomestilo za cca 40% porabe.
Tudi Toplarne bi lahko pokurile več sekancev v kogeneraciji in nadomestile premog in plin. Tisti les sicer segnije in sprošča CO2 pri tem, tako da neto gledano se s tem zmanjša.
Tako da to dvoje ima gotovo prihodnost.

Za veter sem pa že manj siguren kolk se splača, ker ne poznam kalkulacij.
anon-217002 sporočil: 275
[#2831167] 29.03.20 20:44 · odgovor na: anon-217002 (#2830152)
Odgovori   +    0
[FIN-505995]
»Dobave se bodo selile bliže domu. Zdravstvene razmere za delo bodo postale pomembnejše. Dvignila se bo stopnja samooskrbe. Delo »online« bomo prisiljeni ponotranjiti. Na preizkušnji je obstoj EU, napovedujejo ekonomisti Mojmir Mrak, Egon Zakrajšek in Jože P. Damijan.«

Holly Shit. Vsi se sprašujejo, kaj bodo naredile države in multinacionalke, nihče pa se ne vpraša, kako se bo spremenilo obnašanje ljudi. Že po zadnji krizi so se ljudje manj posluževali kreditov in stalno večali prihranke. Države so v krizi posredovale s tistim, kar imajo na voljo; monetarno in fiskalno politiko. Hvalevredno dejanje, ki pa ni ostalo kratkoročno, pač pa se je spremenilo v trajno politiko. Tiskali so denar in določali celo negativne obresti. Ti odločevalci sovražijo prihranke, saj so prihranki zagotovilo za neodvisnost posameznika. Naredili so vse, kar je v njihovi moči, da je neodvisnih posameznikov čim manj.

Podobno obnašanje ljudi pričakujem tudi po sedanji krizi, s tem, da bo postajal konflikt med državo in posameznikom vse hujši. Ljudje bodo želeli zmanjševati morebitna tveganja in se obnašati racionalno, države pa bodo na vsak način želele povečati davčne prilive in tiskati denar. Vse zato, da bi denar delile po njihovih standardih (ubogljivost), če to ne bo pomagalo, pa bodo na sporedu nacionalizacije in podobni ukrepi, ki se že pojavljajo. Zgodovina jih je polna.

Od tu dalje naj razmišlja vsak zase!
Ne mine dan, ko se moje črne napovedi že uresničujejo. Damjan v svojem blogu (damijan.org/2020/03/...ore-65891) že napoveduje ukrepe, tiskanje denarja ECB in distribucijo po državah. Ker države ne bodo mogle vračati nakazil ECB, bo sledil odpis, inflacije ne bo, bodo pa progresivni davki do 90%. Koji k…. rabimo davke, če bo sledil odpis. No ja nacionalizacije bodo, sledile pa bodo privatizacije sic?? Ta sistem imenuje »drugačen kapitalizem« in ga primerja z »zlatim obdobjem kapitalizma 1945-1973«. Pozablja, da je v tem obdobju veljal sporazum "Brentonwood", z zlato podlago dolarja in vezavo ostalih valut na dolar in je bilo podjetništvo še dokaj svobodno.

Po moje je Damjan prešprical nekaj poglavij iz zgodovine ekonomske misli. Njegovi predlogi so bolj podobni centralno-planskim sistemom med I. in II. svetovno vojno bolj natančno komunizmu Rusija, fašizmu Italija, nacizmu Nemčija ter recimo blago rečeno etatizmu Amerika. Kapitalizem je definitivno izginil s I. svetovno vojno (najedati so ga začeli socialisti v prvi polovici 19.stoletja, sprememba se je zgodila z Bismarckom v osmem desetletju). Na vse te štiri sisteme je Walter Lippmann napisal knjigo An Inquiry into the Principles of the Good Society, ki je bila osnova za mednarodno konferenco v Parizu v avgustu 1938, kjer se je dejansko rodil neo-liberalizem, ki je nasprotoval vsem naštetim totalitarnim sistemom. V sedemdesetih in osemdesetih leti je izraz neoliberalizem dobil povsem drug pomen, ki ga danes poznamo kot zmerljivko. Zato se je originalni neoliberalizem moral preimenovati v Libertanizem. Nasprotuje t.i. »državnemu kapitalizmu«, »pajdeškemu kapitalizmu«, državnemu intervencionizmu, socialni demokraciji in demokratičnemu socializmu.

Strani: 1