Strani: 1 2 3 4

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2818041] 22.02.20 08:57 · odgovor na: tasilo (#2817938)
Odgovori   +    0
[tasilo]

částiti 1 -im dov. in nedov. (ȃ) pog. izkazati prijaznost, vljudnost, naklonjenost s pogostitvijo, plačilom računa v restavraciji, gostinskem lokalu: fran.si/133/sskj2-sl...4%8dastiti
za katerega sploh ni predpisana sintaksa! Kako se torej "prav" reče: částiti koga? částiti komu kaj? částiti koga s čim? částiti kaj? částiti komu kaj? WTF!?)...
Dolenjski Podgurci imamo raje: daš za pijačo, dam za pijačo, plačam vse, na moj račun...
macon sporočil: 12.861
[#2818048] 22.02.20 10:29 · odgovor na: anon-207617 (#2818017)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: macon 22.02.2020 10:48
[NemirniTujec]
> [macon]
> > [NemirniTujec]
> > > [macon]
> > >
> > > Od paniliristov in pozneje (po drugi svetovni) vsiljena lj in nj. Lublana je pravo ime. Konj je spaček, ki ga nihče ne izgovarja, pravilen glas je konn oziroma kon in poudarek, polglas ali kako se mu reče.
> >
> > Ooookej.
> >
> >
> > > Kranjska je pravilno Krajnska ampak so nam vzeli kombinacijo jn, češ da je nemška, čeprav je naša stara. Imamo recimo Belo krajino, Črna krajina pa je bila današnja Dolenjska in Gorenjska. Krajina--Krajna--Krajn. Ta konec je bil krajina (mejna dežela) frankovskega imperija v času Karla velikega, t.j. 8., 9. stoletje, proti Obrom na panonski stepi.
> >
> > Neka bude...
> >
> > > Najhujši so pa domači izdajalci na akademskih slovenističnih pozicijah, ki so nekoč lezli v rit Nemcem, po prvi svetovni in še danes pa Srbom. Vsi trdijo kaj, kar jim sploh ne pripada, si lastijo besede in toponime, naša banda je pa z levo roko samo razdajala in zanikala same sebe.
> >
> > huh... svasta.
> >
> > > Zagreb-Zabreg. Obrat črk, v 16. stoletju slovensko mesto, Hrvati so pa gor pribežali pred Turki. Poglejte si na netu o "Panonski hrvaški", ki je nikoli ni bilo, ampak Hrvati svoje laži lepo množijo in vsiljujejo. Bila je Panonija brez Hrvatov, s Sloveni oziroma Slovenci.
> >
> > U jebote....
> >
> > > Iz vse te norosti je tudi lažna priselitev Slovanov v 6. stoletju, ki je ni opazil noben bizantinski pisec, čeprav so drugače opisali premik vsakega zanikrnega plemena in je ne dokazuje arheologija. Beseda Slovani je spakedranka iz 19. stoletja, prej se piše o Slovenih in sicer za področje centralne Evrope.
> > >
> > > Mi smo enostavno potomci (Slo)Ven(d)ov, ki so bili od Furlanije do Hamburga in so nam vzeli večino zgodovine in spomina.
> >
> > ubiboze. Ima glupih i posle rata.
>
> Imaš recimo zanimive modele Svebe v antiki, ki so v času Cezarja vpadli čez Ren in so bili bojda Germani, živeli so pa nekje na Češkem in okoli nje, oziroma prišli dol od Baltskega morja, ki so ga Rimljani imenovali Svebsko morje.
>
> Cezar je lepo opisal, da jih je vodil en kralj Ariovist in smo hitro pri Jarovitu (slovenski Ja je šel Rimljanom v A), kar je bilo seveda eno lepo echte germansko ime.
>
> Takih "slučajnosti" je cele kupe, od krajinskih imen po Nemčiji, Švici in Avstriji do venetskih nagrobnih napisov, ampak ti imaš verjetno kaj vsebinskega za pripomnit, nje?
>
> Daj nam zapiši no kaj modrega o priselitvi Slovanov na Balkan v 6. stoletju, res me zanima. :)

Do dneva danasnjega sem menil, da je slovenscina neizpodbitno del slovanskih jezikov - torej ima skupne izvore s slovaki, cehi, hrvati, srbi, koliko s katerimi in kako pa je ze tezje reci. Da pa o tem ali smo slovani ni vec debate.

Seveda bom cenil ce bos namesto nekih prispodob o Jarovitu in Cezarju malo bolj natancno razgrnil svojo alternativno zgodovino.

Ali je torej slovenscina sploh jezik slovencev, ali smo imeli nekoc (od hamburga do furlanije) nek drug (slo)Vendski jezik?

In kaj naj bi si zdaj s tem sploh zaceli? A slovani sploh obstajajo/obstajamo?

Priznam, svezih srbskih medklicev mi je zmanjkalo, nisem jih posebej vesc - poskusil sem apelirati na to, da jih prav vse razumes :-)
S temi (Slo)Ven(c)(d)i (nima zveze z v 19. stoletju izmišljenimi Slovani) je tako, da niso imeli enotnega političnega vodstva, ker je šlo za prevelik prostor in smo enostavno staroselci, ki so se mešali s kasnejšimi prišleki. Njihov stari jezik je bil seveda bolj enoten, pozneje so razni vplivi ločili posamezne nasledstvene jezike (Češki, Slovaški, Sorbski, Slovenski), eni so izginili in če se že gremo Slovane, smo zahodni Slovani in ne južni. Slovani skupaj s prihodom na Balkan so izmislek paniliristov, Nemcem pa je seveda pasalo, da smo prišli bojda kasneje od njih v srednjeevropski prostor. V resnici smo bili v njem pred njimi. Genetika je pokazala, da imamo veliko več skupnega s Čehi, Sloveki kot s Srbi in Hrvati. Obstaja še alter teorija, da so bili Srbi in Hrvati podobno kot Bolgari turška skupina konjenikov, ki se je zmešala in zavladala staroselcem, ampak tukaj ne vem dosti in ne vem točno za kaj gre, če je res. Dejstvo je, da so bili Hrvati v zaledju Dalmacije in sedež imeli nekje pri Kninu, zaradi Turkov pa se priselili na sever. Poglej zdravorazumsko Zabreg: ima nenormalno kratko zaledje proti Sloveniji, naravno bi bilo, da bi bila Hrvaška vsa ravnina z Brežicami in Krškim vse do naravne meje dolenjskih hribov, če bi seveda Zabreg bil nekoč kar je danes, se je pa močno povečal šele v 19. stoletju.

Nemci so nam tako vzeli celo Nemčijo (vzhodna Nemčija, Bavarska) in jo že v koreninah vtaknili pod Germane, enako Italijani Furlanijo (kdo recimo ve, da so v Oglejski patriarhiji v svetu Vidma, ki je bil glavno mesto patriarhije razen na začetku te države, govorili slovensko, obstajajo zapisi iz poznega srednjega veka), Hrvati pa so bili "kreativni" na vzhodu.

Naš sistem pa je to mirno prenašal, asistiral in se ponižno plazil pred vsemi naštetimi. To sranje gledamo še danes, recimo napram EU ali po do sosedov. Potem pa komunisti nekaj pizdakajo, pred vsemi naštetimi se pa zmeraj potuhnejo in nič ne dosežejo.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818051] 22.02.20 11:01 · odgovor na: dani14 (#2818020)
Odgovori   +    1
[dani14]
Zato če se ti ne strinjaš z nekom, zato še sogovornik ni enostavno glup. Si morda pojedel vso znanje sveta, ker si strokovnjak na svojem področju?
Nasprotno - sem izrecno ljubitelj znanja vsega sveta, in nikakrsen strokovnjak na svojem podrocju. Moje "podrocje" je splosnost.

Sogovorniku ne ocitam da je glup, pac pa mu nastavljam ogledalo v katerem sekazejo bolj ali manj resne psiholoske tezave. Prvemu (forumskemu slavistu tasilu) zato, ker se zeli politicno razpociti o pedrih in cefurjih in mu to mocno kvari zdrav pogled na tematiko, o kateri sicer precej ve - o jeziku torej. Situacija je bolj hecna kot karkoli drugega.

Drugi (macon) je ocitno padel v nacionalisticne slovenske fiksacije ki jih je par alternativcev izumilo iz nic v osemdesetih, ko je slovenija iskala ideologijo s katero bi se locila od drugih narodov v Yugi. S tem ni nic narobe - recimo bizarni crni panterji v emblemih slovenske vojske, hehe), je pa narobe, ko se tako oprimes izmisljenih zgodbic da postanejo identiteta, s katero se ne strinja 95% funkcionalno pismenega naroda in 100% zgodovinarske in jezikoslovne stroke. Ta situacija ni hecna, pac pa je prej zalostna - macon "vozi po avtocesti" in meni da prav vsi drugi ki jih opazuje,vozijo po njej v napacno smer. Raxen seveda mini kabale polpismenih hervardijev in podobnih nesrecnikov, ki pa jih tukaj ni malo :-)

Jaz nisem zgodovinar ali jezikoslovec. Jih pa slovenija in sirsa evropa ima veliko, in buce o danasnjih slovencih kot venetskih staroselcih izpred rimljanov na tem prostoru je treba izpostaviti, ker je to javni forum in ga beremo vsi. Menda tudi macon in drugi Veneti med nami tukaj pisejo zato, da bi izpostavili svoje teorije vetru, da bi izzvali druge torije in tako naprej.

Imamo pa tukaj mislim da vsaj dva zgodovinarja in jezikoslovca, in bosta veliko bolje od mene povedala, koliko smo slovani, koliko veneti, koliko germani, in kaj vse to pomeni... jaz samo malo banane nastavljam, da komu spodrsne ko gleda zelo dalec... in to je zelo dobro, posebej za (slo)venete.
macon sporočil: 12.861
[#2818057] 22.02.20 12:14 · odgovor na: anon-207617 (#2818051)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
> [dani14]
> Zato če se ti ne strinjaš z nekom, zato še sogovornik ni enostavno glup. Si morda pojedel vso znanje sveta, ker si strokovnjak na svojem področju?

Nasprotno - sem izrecno ljubitelj znanja vsega sveta, in nikakrsen strokovnjak na svojem podrocju. Moje "podrocje" je splosnost.

Sogovorniku ne ocitam da je glup, pac pa mu nastavljam ogledalo v katerem sekazejo bolj ali manj resne psiholoske tezave. Prvemu (forumskemu slavistu tasilu) zato, ker se zeli politicno razpociti o pedrih in cefurjih in mu to mocno kvari zdrav pogled na tematiko, o kateri sicer precej ve - o jeziku torej. Situacija je bolj hecna kot karkoli drugega.

Drugi (macon) je ocitno padel v nacionalisticne slovenske fiksacije ki jih je par alternativcev izumilo iz nic v osemdesetih, ko je slovenija iskala ideologijo s katero bi se locila od drugih narodov v Yugi. S tem ni nic narobe - recimo bizarni crni panterji v emblemih slovenske vojske, hehe), je pa narobe, ko se tako oprimes izmisljenih zgodbic da postanejo identiteta, s katero se ne strinja 95% funkcionalno pismenega naroda in 100% zgodovinarske in jezikoslovne stroke. Ta situacija ni hecna, pac pa je prej zalostna - macon "vozi po avtocesti" in meni da prav vsi drugi ki jih opazuje,vozijo po njej v napacno smer. Raxen seveda mini kabale polpismenih hervardijev in podobnih nesrecnikov, ki pa jih tukaj ni malo :-)

Jaz nisem zgodovinar ali jezikoslovec. Jih pa slovenija in sirsa evropa ima veliko, in buce o danasnjih slovencih kot venetskih staroselcih izpred rimljanov na tem prostoru je treba izpostaviti, ker je to javni forum in ga beremo vsi. Menda tudi macon in drugi Veneti med nami tukaj pisejo zato, da bi izpostavili svoje teorije vetru, da bi izzvali druge torije in tako naprej.

Imamo pa tukaj mislim da vsaj dva zgodovinarja in jezikoslovca, in bosta veliko bolje od mene povedala, koliko smo slovani, koliko veneti, koliko germani, in kaj vse to pomeni... jaz samo malo banane nastavljam, da komu spodrsne ko gleda zelo dalec... in to je zelo dobro, posebej za (slo)venete.
Vsebinsko nisi prispeval nič, nalimal si samo negativno nalepko. Nimam nobene nacionalistične fiksacije, ker tisti naši predniki niso bili današnji Slovenci (kot tudi kasnejši Karantanci ne), ki nismo samo produkt genov, temveč tudi produkt družbenih memov. Memi so pa v veliki meri prozorne laži in znanost naj bi se proti propagandnim ali konformističnim lažem borila z nepristranskimi dokazi.

Gre za resnico, žalosten si pa edino ti. Kaj je sploh tvoj argument v tem zapisu? "Vsi vemo", "tako mora biti", "tako je vedno bilo", "tako so me v šoli naučili", "vas je malo in ne štejete", "vi ste nacionalisti"?

Kakšen nacionalist pa sem lahko glede enih modelov, daljnih prednikov izpred 2000 let? A zanikam razne genetske vplive, mešanja in tuje nadoblasti skozi zgodovino? Tvoj odgovor je veliko neumnejši kot je tvoj običajni nivo. Ja, očitno nič ne veš, šepa ti pa še logična argumentacija.
abrame sporočil: 1.628
[#2818063] 22.02.20 13:20 · odgovor na: anon-207617 (#2818018)
Odgovori   +    3
Priznam da si svojevrstno bistre glave, vendar se mi s tabo res ne da več.
1) kot "cura od ovce", torej jalovo = jalovina itd.,
2) enkrat sva debatirala o bmw (best price value je bil moj moto, tvoj pa čefursko dilersko napumpavanje z avtomobilsko znamko, katere maska najbolj spominja na mesarskega obrtnika) in alfah in kasneje motociklih, oz. nekaj takega. Pa saj je bilo zabavno, vendar na koncu jalovo stiskanje v slepo črevo, s provociranjem v nedogled.
Razlaga bi bila na koncu podobna tisti, padli sekiri v med.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818065] 22.02.20 13:37 · odgovor na: macon (#2818057)
Odgovori   +    3
[macon]
> [NemirniTujec]
> > [dani14]
> > Zato če se ti ne strinjaš z nekom, zato še sogovornik ni enostavno glup. Si morda pojedel vso znanje sveta, ker si strokovnjak na svojem področju?
>
> Nasprotno - sem izrecno ljubitelj znanja vsega sveta, in nikakrsen strokovnjak na svojem podrocju. Moje "podrocje" je splosnost.
>
> Sogovorniku ne ocitam da je glup, pac pa mu nastavljam ogledalo v katerem sekazejo bolj ali manj resne psiholoske tezave. Prvemu (forumskemu slavistu tasilu) zato, ker se zeli politicno razpociti o pedrih in cefurjih in mu to mocno kvari zdrav pogled na tematiko, o kateri sicer precej ve - o jeziku torej. Situacija je bolj hecna kot karkoli drugega.
>
> Drugi (macon) je ocitno padel v nacionalisticne slovenske fiksacije ki jih je par alternativcev izumilo iz nic v osemdesetih, ko je slovenija iskala ideologijo s katero bi se locila od drugih narodov v Yugi. S tem ni nic narobe - recimo bizarni crni panterji v emblemih slovenske vojske, hehe), je pa narobe, ko se tako oprimes izmisljenih zgodbic da postanejo identiteta, s katero se ne strinja 95% funkcionalno pismenega naroda in 100% zgodovinarske in jezikoslovne stroke. Ta situacija ni hecna, pac pa je prej zalostna - macon "vozi po avtocesti" in meni da prav vsi drugi ki jih opazuje,vozijo po njej v napacno smer. Raxen seveda mini kabale polpismenih hervardijev in podobnih nesrecnikov, ki pa jih tukaj ni malo :-)
>
> Jaz nisem zgodovinar ali jezikoslovec. Jih pa slovenija in sirsa evropa ima veliko, in buce o danasnjih slovencih kot venetskih staroselcih izpred rimljanov na tem prostoru je treba izpostaviti, ker je to javni forum in ga beremo vsi. Menda tudi macon in drugi Veneti med nami tukaj pisejo zato, da bi izpostavili svoje teorije vetru, da bi izzvali druge torije in tako naprej.
>
> Imamo pa tukaj mislim da vsaj dva zgodovinarja in jezikoslovca, in bosta veliko bolje od mene povedala, koliko smo slovani, koliko veneti, koliko germani, in kaj vse to pomeni... jaz samo malo banane nastavljam, da komu spodrsne ko gleda zelo dalec... in to je zelo dobro, posebej za (slo)venete.

Vsebinsko nisi prispeval nič, nalimal si samo negativno nalepko. Nimam nobene nacionalistične fiksacije, ker tisti naši predniki niso bili današnji Slovenci (kot tudi kasnejši Karantanci ne), ki nismo samo produkt genov, temveč tudi produkt družbenih memov. Memi so pa v veliki meri prozorne laži in znanost naj bi se proti propagandnim ali konformističnim lažem borila z nepristranskimi dokazi.

Gre za resnico, žalosten si pa edino ti. Kaj je sploh tvoj argument v tem zapisu? "Vsi vemo", "tako mora biti", "tako je vedno bilo", "tako so me v šoli naučili", "vas je malo in ne štejete", "vi ste nacionalisti"?

Kakšen nacionalist pa sem lahko glede enih modelov, daljnih prednikov izpred 2000 let? A zanikam razne genetske vplive, mešanja in tuje nadoblasti skozi zgodovino? Tvoj odgovor je veliko neumnejši kot je tvoj običajni nivo. Ja, očitno nič ne veš, šepa ti pa še logična argumentacija.
Problem je da so tvoje storije tako odpuljene, da je tezko sploh najti common ground.

Debata gre o slovencih in slovenscini. Iz prve, po par stavkih je jasno, da imamo s cehi (zahodni/severni), srbi in hrvati (juzni) in tudi rusi in ukrajinci (vzhodni slovani) zelo zelo veliko skupnega v nasem jeziku kakrsen je. Pac - nemerljivo vec skupnega kot z germanskimi ali latinskimi, kajsele keltskimi jeziki.

Da so na tem prostoru (na ovim prostorima :-)) nekoc pred rimljani zivela druga ljudstva je jasno,in gitovo je del njih pomesan v danasnje prebivalstvo. Ampak kar mi danes govorimo je zelo slovanska slovenscina. Ali smo poslovenjeni iliri ali veneti, ali smo v bistvu priseljeni slovani in so predhodna plemena izumrla nima nobene veze s tem kaj mi zdaj in tukaj smo.

Ko pises o tem kaj so "nam vzeli" germani in kaj hrvati in kaj italijani in kaj vem kdo se - komu "nam"? Bos kaj napisal v tvoji materinski venetscini ali kaj je ze tvoj izvor ki ga ozivljas?! Ne, napisal bos v zelo slovanski slovenscini, ki jo razume tudi vsak hrvat z iq nad 100 (torej cca 40% njih, hehe :-))

Vso bistvo tvoje teorije, za kateri ni nikakrsne podlage v kakrsni koli mednarodno uveljavljeni zgodovinski ali jezikoslovni znanosti, je iskanje distance do Hrvatov. Celotna stroka - 100% - ki se z zgodovino ukvarja od pekinga in moskve pa do pariza in new yorka in nima nobene agende za tlacenje slovencev /venetov, si je enotna da je tvoja teorija popolnoma nemogoca - izumili so jo ekonomist s smislom za teorije zarot Jozko Savli in kompanija v osemdesetih. Stvar sploh nima obravnave, ker je tako evidentno napacna kot flat earth.

Zato je nekoliko brezveze s teboj razpravljat o tem, da slovenci recemo dober dan, hrvati dobar dan, cehi pa dobry den in kaj to pomeni. Tudi s flat-eartherji ne razpravljamo o tem, da raziskovalci vesolja niso ziher, kako je nastala luna.

Vse kar lahko recem je, da ce boste (slo)Vendi ali Veneti ali kako se pac klicete predstavili svojo kulturo, jezik, znacaj, sege in navade in zgodovino, bom jaz prvi ki glasuje za to, da vam vecinski Slovenci v Sloveniji priznamo statu manjsine, lahko imate tudi svojega parlamentarca ce zelite.

Ce ste Veneti prostorsko osredisceni kje na ozemlju sodobne Slovenije, vam tudi ne bom osporaval lokalne samouprave, zarad mene se lahko tudi odcepite in imate svojo drzavo. Slovenci imamo denimo Mariborcane, ozemeljsko so okrog Maribora, in imajo posebno identiteto nekaksne uzaljenosti nepomemnbega drugega mesta v drzavi, in dobijo temu primerno obravnavo, so pa medseboj slozni, da so zelijo ostati del Slovenije :-)

Ce zelite lahko dobite tudi rezervate, tako kot cigani Pusco in ameriski staroselci.

Ljudje po svetu v glavnem ne razumejo, da sta Slovenija in Hrvaska razlicni drzavi (predvsem zato, ker nista). Razumejo pa, da je tam pod alpami en kup razlicnih plemen ki rabijo pomoc in management. Opazil sem da Slovencev nic ne boli bolj, kot lastna podobnost z brati Hrvati. Enak problem imajo HongKong-zani (Hongkongcani? Prebivalci Hong Konga :-))).

Razlika med hongkongzani in kitajci je veliiiiko vecja kot razlika med slovenci in hrvati. Kulturna razlika. Statusna razlika - hong kong ima najvisjo pricakovano zibljenjsko dobo na svetu! Za hongkonzane smo slovenci in hrvati ena precudna plemena, zaostala u koraku i snu. Kitajci so pa za njih, tako kot za nas - pac kitajci. Ampak ves preostali svet nic ne ve o hongkonskem vecvrednostnem kompleksu, za nas so to kitajci ki jim je zaradi kolonialnih nakljucij pac malo bolje ratalo. Ni je hujse zalitve za hongkonzana :-)

To kar Slovenci danes smo, je minestra ki je nastajala predvsem zadnjih sto let odkar smo izpod AO zajadrali v Yugo. Nekoliko pa k nasi identiteti prispeva se predhodni management s strani Habsburgov. Nobene veze pa nima ce smo izvorno staroselci ki so se naucili slovenscine, ali pleme slovencev ki je sem prispelo kasneje med migracijami slovanov - in v kakem delezu smo eno, drugo, in koliko smo pomesani se z rimljani in germani.

Mimogrede, take norcije kot bi se jih vas par "izvornih Venetov" zelelo iti s Slovenijo, so 30 let zavirale napredek slovanskega naroda Severne Makedonije, ki se budali s spomeniki Aleksandra Velikega in Filipa Makedonskega v njihovem vukojebinskem Skopju kot da je to njihova dediscina. Kot vidis v svojih norostih nisi sam, ampak k sreci virus ni zajel cele drzave kot v primeru slovanskih Makedoncev, da ne omenjam arijskih blodenj temnolasega nizkorastnega slikarja,ki so tudi imele unicujoc ucinek na njegove vernike.

Med slovenci in hrvati je edina bistvena razlika razdalja do dunaja. Od tam sta par stoletij prihajala kapital in napredek, in v slovenijo je vec pricurljalo.
najobj sporočil: 31.920
[#2818067] 22.02.20 13:48 · odgovor na: tasilo (#2817987)
Odgovori   +    0
[tasilo]
> [najobj]
> > [tasilo]
> > /.../
> >
> > Tule je npr. tak ogabni čefurizem:
> > částiti 1 -im dov. in nedov. (ȃ) pog. izkazati prijaznost, vljudnost, naklonjenost s pogostitvijo, plačilom računa v restavraciji, gostinskem lokalu: fran.si/133/sskj2-sl...4%8dastiti
> > za katerega sploh ni predpisana sintaksa! Kako se torej "prav" reče: částiti koga? částiti komu kaj? částiti koga s čim? částiti kaj? částiti komu kaj? WTF!?). Resno, spizdite s temi čefurizmi!
> >
> > Da ne boste rekli, da Hanibal Lector ni opozarjal!
> ... alzo, s prisotnostjo prečastitega Hanibala Lectorja na totem forumu nismo počaščeni, ampak smo ... khmm, kaj ? ...
Eh ... spet prehitro skačeš. Spregledal si namreč naglas fran.si/iskanje?View...4%8Dastiti
... eh, zato pa sem zgoraj napisal, da Slovenci hvalabogu večinoma nismo takšni kreteni, ker so se zaradi narci(si)zma majhnih razlik - kaj je naglas pri enaki besedi drugega ? - pred leti naši južni bratje klali med sabo ... khmm, pa si moj P.S. spet tako zelo spregledal, da ga niti citiral nisi ...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818068] 22.02.20 13:54 · odgovor na: abrame (#2818063)
Odgovori   +    3
[abrame]
Priznam da si svojevrstno bistre glave, vendar se mi s tabo res ne da več.
1) kot "cura od ovce", torej jalovo = jalovina itd.,
2) enkrat sva debatirala o bmw (best price value je bil moj moto, tvoj pa čefursko dilersko napumpavanje z avtomobilsko znamko, katere maska najbolj spominja na mesarskega obrtnika) in alfah in kasneje motociklih, oz. nekaj takega. Pa saj je bilo zabavno, vendar na koncu jalovo stiskanje v slepo črevo, s provociranjem v nedogled.
Razlaga bi bila na koncu podobna tisti, padli sekiri v med.
Nisem jaz tisti, ki je v temi o slovenscini pohvalil pripadnika nekaksnih staroselcev Venetov, ki trdi da Slovenci nismo slovani, in to podkrepil z napacno uporabljanim pregovorom zadeti "Z" zebljico na glavico.

Nicesar ne zadevamo "Z zebljico" bumbar, zebljica je tisto, kar zadenemo (oz udarimo) - na glavico.

Ko pridete bumbarji in flat eartherji v polje javnega diskurza modrovat s svojimi iz riti potegnjenimi teorijami zarot, vam je treba nastaviti ogledalo, da cel svet vidi kako smesni ste. Pozdravit se vas ne da, lahko pa se omili sirjenje virusa.

Zdaj pa lepo nazaj brat Belega Panterja in Norisko Kraljestvo, da bo lepo domace in votlo odmevalo in da realnost ne podre verskega sistema Butal.

P.S.: v zivljenju se mi je parkrat zgodilo, da je po takih koanih bumbar s teorijami zarot ozdravel, sel ven iz votline senc in se nauzil sonca. Neverjeten obcutek, da sem imel vsak mickeno opraviti pri tem, da sem mickeno odprl vrata, brcnil v rit... zato ne bom nikoli nehal. Umu ki je okuzen z virusom bumbarstva je treba vedno nastaviti ogledalo, pa naj ga se tako boli.

For the record: o zgodovini, jezikoslovju in BMWjih ne vem nic, popolnoma nic - in zelo vabim solane zgodovinarje in jezikoslovce, da razgrnejo svoje znanje (strokovnjaki za bmw prosim pustite nas na miru :-))).

Ampak bumbarje in flat-eartherje pa zavoham na 1800 kilometrov. Jaz sem ti takorekoc forumski James Randi, samo se bolj prismuknjen sem od njega :-)
najobj sporočil: 31.920
[#2818069] 22.02.20 13:59 · odgovor na: macon (#2818010)
Odgovori   +    0
[macon]
> [kekez]
> > [tasilo]
> > Za jezik bi moral sicer skrbeti Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša (ISJ FR) pri SAZU, a kaj -- gorje slovenščini! -- ko tisti pedrasti predsednik Kozma Ahačič ex cathedra legitimizira in legalizira vse čefurizme in druge jezikovne spake, oslarije, grdobije in celo stupidnosti. Tip je res precej konkretno prifuknjen in bo v nekaj letih krepko spačil in deformiral slovenščino.
> >
> > Tule je npr. tak ogabni čefurizem:
> > částiti 1 -im dov. in nedov. (ȃ) pog. izkazati prijaznost, vljudnost, naklonjenost s pogostitvijo, plačilom računa v restavraciji, gostinskem lokalu: fran.si/133/sskj2-sl...4%8dastiti
> > za katerega sploh ni predpisana sintaksa! Kako se torej "prav" reče: částiti koga? částiti komu kaj? částiti koga s čim? částiti kaj? částiti komu kaj? WTF!?). Resno, spizdite s temi čefurizmi!
> >
> > Da ne boste rekli, da Hanibal Lector ni opozarjal!
> Meni se zdijo bolj pritlehne tiste, ki so dejansko že "zelo naše" in niti nimamo več občutka, da so njihove.
> Na primer:
> * razbijati si glavo. Glave si razbijajo južno od Kolpe. Slovenci si glavo belimo.
> * sekira mu je padla v med. Ja, v turški (=trdi) med. Mi nismo bili tako dosti pod Turki, da bi bilo to naše. Pri nas (tudi v sskj omenjeno) pade v (tekoči) med ŽLICA.
> * nahajati se... Ne vem, zakaj se morajo stvari nahajati (nalaziti). Pri nas stvari preprosto so (ali pa niso) tam nekje in se jim ni treba nalaziti (nahajati).
> * Sploh smo pozabili, da imamo tega še dosti V zalogi. Čisto smo že prevzeli NA zalogi. In potem prebereš: NA artikle NA zalogi se popust obračuna NA blagajni. Matr! ZA izdelke IZ zaloge (zato so v zalogi) se obračuna PRI blagajni!
Od paniliristov in pozneje (po drugi svetovni) vsiljena lj in nj. Lublana je pravo ime. Konj je spaček, ki ga nihče ne izgovarja, pravilen glas je konn oziroma kon in poudarek, polglas ali kako se mu reče.

Kranjska je pravilno Krajnska ampak so nam vzeli kombinacijo jn, češ da je nemška, čeprav je naša stara. Imamo recimo Belo krajino, Črna krajina pa je bila današnja Dolenjska in Gorenjska. Krajina--Krajna--Krajn. Ta konec je bil krajina (mejna dežela) frankovskega imperija v času Karla velikega, t.j. 8., 9. stoletje, proti Obrom na panonski stepi.

Najhujši so pa domači izdajalci na akademskih slovenističnih pozicijah, ki so nekoč lezli v rit Nemcem, po prvi svetovni in še danes pa Srbom. Vsi trdijo kaj, kar jim sploh ne pripada, si lastijo besede in toponime, naša banda je pa z levo roko samo razdajala in zanikala same sebe.

Zagreb-Zabreg. Obrat črk, v 16. stoletju slovensko mesto, Hrvati so pa gor pribežali pred Turki. Poglejte si na netu o "Panonski hrvaški", ki je nikoli ni bilo, ampak Hrvati svoje laži lepo množijo in vsiljujejo. Bila je Panonija brez Hrvatov, s Sloveni oziroma Slovenci.

Iz vse te norosti je tudi lažna priselitev Slovanov v 6. stoletju, ki je ni opazil noben bizantinski pisec, čeprav so drugače opisali premik vsakega zanikrnega plemena in je ne dokazuje arheologija. Beseda Slovani je spakedranka iz 19. stoletja, prej se piše o Slovenih in sicer za področje centralne Evrope.

Mi smo enostavno potomci (Slo)Ven(d)ov, ki so bili od Furlanije do Hamburga in so nam vzeli večino zgodovine in spomina.
... holy shit ! ... čuj, sicer ne razumem glih dobro, kaj hočeš povedat, ampak ker sem praktičen človek, bi bil zadovoljen, če bi namesto meni znanega sklanjanja spačka konja, ti tukaj lepo napisal, kako se toti tvoj pravilni konn sklanja v ednini, dvojini in množini ... khmm, seveda če tudi dvojina ni spaček, ki so si ga izmislili in ga nam (Slo)venetom podtaknili komunisti ...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2818091] 22.02.20 16:35 · odgovor na: anon-207617 (#2818018)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [abrame]
> Bravo! Udaril si "z žeblico na glavico", zato marsikaterega (še najbolj pa FDV) bebca spravljaš v obup.

Huh, se en slavist, ali zgolj kleni slovenec?

Nocoj imamo pa cel party... Glede na splosno spodbudni duh tvojega teksta domnevam, da mu nisi zelel sporociti, da si je zebelj zabil v glavo?

Zato bi te prosil za jasnejso razlago kaj pomena in izvora udariti "z zeblico na glavico" - tocneje, kaj je zeblica (s katero pravis, da je udaril na glavico) v tem pregovoru... jaz ga namrec cisto drugace uporabljam, pa me ze malo skrbi...
Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818097] 22.02.20 17:05 · odgovor na: anon-204390 (#2818091)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [NemirniTujec]
> > [abrame]
> > Bravo! Udaril si "z žeblico na glavico", zato marsikaterega (še najbolj pa FDV) bebca spravljaš v obup.
>
> Huh, se en slavist, ali zgolj kleni slovenec?
>
> Nocoj imamo pa cel party... Glede na splosno spodbudni duh tvojega teksta domnevam, da mu nisi zelel sporociti, da si je zebelj zabil v glavo?
>
> Zato bi te prosil za jasnejso razlago kaj pomena in izvora udariti "z zeblico na glavico" - tocneje, kaj je zeblica (s katero pravis, da je udaril na glavico) v tem pregovoru... jaz ga namrec cisto drugace uporabljam, pa me ze malo skrbi...

Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))
Pa saj smo vsi ljudje, naj majo kokr hocejo - jaz sem pol jodlar, pol pa slovenski redneck po rodu - pa nikakor grammar naci, v slovenscini clovek komot zajebe sklon in stevilo in to in ono ker je kompleksen, barvit jezik - ampak ne bom pa si kar tako pustil vzeti one svoje slovanske polovice, ki je v meni pa da jo jebes. Se posebej ne s strani nekaksnih staroselskih venetov,ki bi zase imeli pol evrope, pa jih nikjer ni. Dolfek z njegovimi namisljenimi arijci je imel vsaj stevilcno podlago norcev ki so mu sledili, teli nasi Vendi pa so genau kot danasnji makedonski solatarji z njihovim Aleksandrom velikim, bog jih mazno.

Ce mi identitete niso unicili Habsburgi, pa ne VelikoSrbi, pa ne slovenija-nova-svica bumbarji, pa niti Englezi na njihovem svetem otoku norosti, se gotovo ne bom dal nekaksnim staroselskim indijancem pod alpami. Pas mater :-)

Naj zapojejo japonski castilci poceni goveje muzike (i kid you not, to resnicno so japonci): youtu.be/l2QLZXkl6sc
drugmirko sporočil: 1.301
[#2818099] 22.02.20 17:09 · odgovor na: macon (#2818010)
Odgovori   +    0
[macon]
Iz vse te norosti je tudi lažna priselitev Slovanov v 6. stoletju, ki je ni opazil noben bizantinski pisec, čeprav so drugače opisali premik vsakega zanikrnega plemena in je ne dokazuje arheologija. Beseda Slovani je spakedranka iz 19. stoletja, prej se piše o Slovenih in sicer za področje centralne Evrope.

Mi smo enostavno potomci (Slo)Ven(d)ov, ki so bili od Furlanije do Hamburga in so nam vzeli večino zgodovine in spomina.
zanimivo.... sam, jaz se pa spomnem rezultatov ene genetske raziskave (mitohondrijske DNA), katero so par let nazaj povzemali razni papirnati in internetni mediji... in, če me spomin ne vara, smo Slovenci še najbolj "v žlahti" Slovakom in Čehom.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2818110] 22.02.20 17:51 · odgovor na: anon-204390 (#2818091)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))
Zdej šele štekam

youtu.be/kSgw8OSfhP0
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2818113] 22.02.20 18:01 · odgovor na: anon-207617 (#2818097)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [vickibedi]
> > [NemirniTujec]
> > > [abrame]
> > > Bravo! Udaril si "z žeblico na glavico", zato marsikaterega (še najbolj pa FDV) bebca spravljaš v obup.
> >
> > Huh, se en slavist, ali zgolj kleni slovenec?
> >
> > Nocoj imamo pa cel party... Glede na splosno spodbudni duh tvojega teksta domnevam, da mu nisi zelel sporociti, da si je zebelj zabil v glavo?
> >
> > Zato bi te prosil za jasnejso razlago kaj pomena in izvora udariti "z zeblico na glavico" - tocneje, kaj je zeblica (s katero pravis, da je udaril na glavico) v tem pregovoru... jaz ga namrec cisto drugace uporabljam, pa me ze malo skrbi...
>
> Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))

Pa saj smo vsi ljudje, naj majo kokr hocejo - jaz sem pol jodlar, pol pa slovenski redneck po rodu - pa nikakor grammar naci, v slovenscini clovek komot zajebe sklon in stevilo in to in ono ker je kompleksen, barvit jezik - ampak ne bom pa si kar tako pustil vzeti one svoje slovanske polovice, ki je v meni pa da jo jebes. Se posebej ne s strani nekaksnih staroselskih venetov,ki bi zase imeli pol evrope, pa jih nikjer ni. Dolfek z njegovimi namisljenimi arijci je imel vsaj stevilcno podlago norcev ki so mu sledili, teli nasi Vendi pa so genau kot danasnji makedonski solatarji z njihovim Aleksandrom velikim, bog jih mazno.

Ce mi identitete niso unicili Habsburgi, pa ne VelikoSrbi, pa ne slovenija-nova-svica bumbarji, pa niti Englezi na njihovem svetem otoku norosti, se gotovo ne bom dal nekaksnim staroselskim indijancem pod alpami. Pas mater :-)
Točno v tem je point podalpske identitete. Kot Napoleonov naskok na Moskvo, najprej izgleda da si zmagal - povoziš s tanki ali vložiš miljone v njeno izničenje, ampak na koncu se zajebeš.
Na lokalni gasilski veselici, ti postane vse jasno :), še vedno je tam :)
Naj zapojejo japonski castilci poceni goveje muzike (i kid you not, to resnicno so japonci): youtu.be/l2QLZXkl6sc
Japonci so res zanimiva rasa, pomoje so kot pogled človeštva v prihodnosti, predvsem v porničih :) :)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2818118] 22.02.20 18:12 · odgovor na: robi2107 (#2818110)
Odgovori   +    1
[robi2107]
> [vickibedi]
> Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))

Zdej šele štekam

youtu.be/kSgw8OSfhP0
Ne vem, če štekaš --
Ampak komad je top :)
robi2107 sporočil: 4.272
[#2818136] 22.02.20 18:35 · odgovor na: anon-204390 (#2818118)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 22.02.2020 18:40
[vickibedi]
> [robi2107]
> > [vickibedi]
> > Slišal za enega modela, ki je kot kao hudo zaveden slovenc nehal uporbljati "j" v besedah (piše npr. državlan namesto državljan), ker je tisti nesrečni "j" bojda prišel kot vpliv iz juga (mljeko namesto mleko) :))
>
> Zdej šele štekam
>
> youtu.be/kSgw8OSfhP0

Ne vem, če štekaš --
Ampak komad je top :)
Valda (da ne bo kdo rekel, da uporablam čefurizme, sem kot vsak zaveden sluvenc izpustil j)
macon sporočil: 12.861
[#2818141] 22.02.20 18:41 · odgovor na: anon-207617 (#2818065)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]

Problem je da so tvoje storije tako odpuljene, da je tezko sploh najti common ground.
Problem je, da do odpuljenih storij sploh nisem prišel, ti pa tega sploh dojameš ne.
Debata gre o slovencih in slovenscini. Iz prve, po par stavkih je jasno, da imamo s cehi (zahodni/severni), srbi in hrvati (juzni) in tudi rusi in ukrajinci (vzhodni slovani) zelo zelo veliko skupnega v nasem jeziku kakrsen je. Pac - nemerljivo vec skupnega kot z germanskimi ali latinskimi, kajsele keltskimi jeziki.

Da so na tem prostoru (na ovim prostorima :-)) nekoc pred rimljani zivela druga ljudstva je jasno,in gitovo je del njih pomesan v danasnje prebivalstvo. Ampak kar mi danes govorimo je zelo slovanska slovenscina. Ali smo poslovenjeni iliri ali veneti, ali smo v bistvu priseljeni slovani in so predhodna plemena izumrla nima nobene veze s tem kaj mi zdaj in tukaj smo.

Ko pises o tem kaj so "nam vzeli" germani in kaj hrvati in kaj italijani in kaj vem kdo se - komu "nam"? Bos kaj napisal v tvoji materinski venetscini ali kaj je ze tvoj izvor ki ga ozivljas?! Ne, napisal bos v zelo slovanski slovenscini, ki jo razume tudi vsak hrvat z iq nad 100 (torej cca 40% njih, hehe :-))
Vzeli so našemu etničnemu memu in si s tem razložili in opravičili pravico do prevlade nad nami. Najbolj Nemci in Srbi, dosti pa tudi Italijani in Hrvati.
Vso bistvo tvoje teorije, za kateri ni nikakrsne podlage v kakrsni koli mednarodno uveljavljeni zgodovinski ali jezikoslovni znanosti, je iskanje distance do Hrvatov. Celotna stroka - 100% - ki se z zgodovino ukvarja od pekinga in moskve pa do pariza in new yorka in nima nobene agende za tlacenje slovencev /venetov, si je enotna da je tvoja teorija popolnoma nemogoca - izumili so jo ekonomist s smislom za teorije zarot Jozko Savli in kompanija v osemdesetih. Stvar sploh nima obravnave, ker je tako evidentno napacna kot flat earth.
Dajva že vzet, da v primerjavi z mano nimaš pojma o mednarodni zgodovinski in jezikoslovni znanosti, vsaj napisal nisi nič takega, kar bi na to kazalo. Čakam pa nič ne dočakam. Seveda imamo polno skupnega s Hrvati, v zgodnji moderni dobi so začeli hrvatiti Slovence okoli Zabrega in v Panoniji. Za dokaz primerjaj zagorsko narečje s slovenskim jezikom in najdi potem na naši strani današnje meje slovensko narečje močno podobno hrvaškemu jeziku. Ne bo šlo, a ne? Potem gremo lahko v severno Istro pa okoli Reke pa spet ne bo nobene reciprocitete mejnih narečij. Zakaj je že tako?
Zato je nekoliko brezveze s teboj razpravljat o tem, da slovenci recemo dober dan, hrvati dobar dan, cehi pa dobry den in kaj to pomeni. Tudi s flat-eartherji ne razpravljamo o tem, da raziskovalci vesolja niso ziher, kako je nastala luna.

Vse kar lahko recem je, da ce boste (slo)Vendi ali Veneti ali kako se pac klicete predstavili svojo kulturo, jezik, znacaj, sege in navade in zgodovino, bom jaz prvi ki glasuje za to, da vam vecinski Slovenci v Sloveniji priznamo statu manjsine, lahko imate tudi svojega parlamentarca ce zelite.

Ce ste Veneti prostorsko osredisceni kje na ozemlju sodobne Slovenije, vam tudi ne bom osporaval lokalne samouprave, zarad mene se lahko tudi odcepite in imate svojo drzavo. Slovenci imamo denimo Mariborcane, ozemeljsko so okrog Maribora, in imajo posebno identiteto nekaksne uzaljenosti nepomemnbega drugega mesta v drzavi, in dobijo temu primerno obravnavo, so pa medseboj slozni, da so zelijo ostati del Slovenije :-)

Ce zelite lahko dobite tudi rezervate, tako kot cigani Pusco in ameriski staroselci.
Glej, ne morem ti pomagati. Sva na različnih bregovih in na različnih nivojih. Ne da se mi odgovarjati na tvoje otročarije, najdi si mlajše sogovornike, ki jim boš hudomušen in zanimiv.
Ljudje po svetu v glavnem ne razumejo, da sta Slovenija in Hrvaska razlicni drzavi (predvsem zato, ker nista). Razumejo pa, da je tam pod alpami en kup razlicnih plemen ki rabijo pomoc in management. Opazil sem da Slovencev nic ne boli bolj, kot lastna podobnost z brati Hrvati. Enak problem imajo HongKong-zani (Hongkongcani? Prebivalci Hong Konga :-))).

Razlika med hongkongzani in kitajci je veliiiiko vecja kot razlika med slovenci in hrvati. Kulturna razlika. Statusna razlika - hong kong ima najvisjo pricakovano zibljenjsko dobo na svetu! Za hongkonzane smo slovenci in hrvati ena precudna plemena, zaostala u koraku i snu. Kitajci so pa za njih, tako kot za nas - pac kitajci. Ampak ves preostali svet nic ne ve o hongkonskem vecvrednostnem kompleksu, za nas so to kitajci ki jim je zaradi kolonialnih nakljucij pac malo bolje ratalo. Ni je hujse zalitve za hongkonzana :-)

To kar Slovenci danes smo, je minestra ki je nastajala predvsem zadnjih sto let odkar smo izpod AO zajadrali v Yugo. Nekoliko pa k nasi identiteti prispeva se predhodni management s strani Habsburgov. Nobene veze pa nima ce smo izvorno staroselci ki so se naucili slovenscine, ali pleme slovencev ki je sem prispelo kasneje med migracijami slovanov - in v kakem delezu smo eno, drugo, in koliko smo pomesani se z rimljani in germani.

Mimogrede, take norcije kot bi se jih vas par "izvornih Venetov" zelelo iti s Slovenijo, so 30 let zavirale napredek slovanskega naroda Severne Makedonije, ki se budali s spomeniki Aleksandra Velikega in Filipa Makedonskega v njihovem vukojebinskem Skopju kot da je to njihova dediscina. Kot vidis v svojih norostih nisi sam, ampak k sreci virus ni zajel cele drzave kot v primeru slovanskih Makedoncev, da ne omenjam arijskih blodenj temnolasega nizkorastnega slikarja,ki so tudi imele unicujoc ucinek na njegove vernike.

Med slovenci in hrvati je edina bistvena razlika razdalja do dunaja. Od tam sta par stoletij prihajala kapital in napredek, in v slovenijo je vec pricurljalo.
Kakšne norčije? Gre za poreklo in etimologijo. Makedonci si pripisujejo nekaj kar nima zveze z njimi, mi pa ne smemo niti tega kar je očitno naše. Da ja ne bomo "nestrpni", "ksenofobni", "nacionalistični".

O ti Slovenec ti.
macon sporočil: 12.861
[#2818143] 22.02.20 18:42 · odgovor na: drugmirko (#2818099)
Odgovori   +    0
[drugmirko]
> [macon]
> Iz vse te norosti je tudi lažna priselitev Slovanov v 6. stoletju, ki je ni opazil noben bizantinski pisec, čeprav so drugače opisali premik vsakega zanikrnega plemena in je ne dokazuje arheologija. Beseda Slovani je spakedranka iz 19. stoletja, prej se piše o Slovenih in sicer za področje centralne Evrope.
>
> Mi smo enostavno potomci (Slo)Ven(d)ov, ki so bili od Furlanije do Hamburga in so nam vzeli večino zgodovine in spomina.

zanimivo.... sam, jaz se pa spomnem rezultatov ene genetske raziskave (mitohondrijske DNA), katero so par let nazaj povzemali razni papirnati in internetni mediji... in, če me spomin ne vara, smo Slovenci še najbolj "v žlahti" Slovakom in Čehom.
Seveda, ker smo vsi Sloveni ali zahodni Slovani, nas pa na silo tlačijo med južne Slovane.
bc123a sporočil: 48.253
[#2818145] 22.02.20 18:48 · odgovor na: robi2107 (#2818004)
Odgovori   +    1
[robi2107]
> [abohte]
> Četrtič, menda razumeš, da v SSKJ ni in nikoli ni bil zajet zgolj zborni jezik? Tujke(npr. prifuknjen, tip, pedrasti, stupidnost, konkretno, deformiral) se "legalizira" z uporabo.

Z uporabo se lagalizira še vse kaj drugega. Ko sem sam še hodil v osnovno šolo, ni bilo nobenega dvoma, kako se sklanja Grosuplje: v Grosupljem, pri Grosupljem, iz Grosupljega itd. Nenazadnje vse povedo imena manjših krajev v okolici Grosupljega, recimo, Brezje pri Grosupljem. Ko človek gleda tv, posluša radio, ali bere časopise, pa zasledi v Grosuplju, v okolici Grosuplja... Da bo bo pomote, to govorijo oz. pišejo ljudje, ki naj bi bili šolani.
Zaradi varovanje svete slovenske besede morajo faksi segregirati študente iz programa izmenjave Erasmus in slovenske študente, ker bi nezne duse slovenskih študentov bile preveč prizadete, ce bi jim kdo v angleščini predaval samo zato, ker sedijo v isti učilnici kot tujci. Ne, jih je treba posesti v ločeno učilnico, in jim posebej v slovenščini vse razložiti. Kot otrokom v vrtcu...

Po drugi strani pa sem pogledal 2 produkciji s slovenskim jezikom ali prevodom in pri obeh dobesedno bruhal.

Frozen II - kriminalna sinhronizacija, Ana in Elza sta ocitno iz Haloz.
Jezero - profi igralke in igralci govorijo neko slovenščino ki bi naj bila pogovorna s hribovskim naglasom. Recimo ona hčerka od Tarasa. Primerjajte jo s tem, kako govori glavni ženski lik (ki je res dobra). In to so neki profi igralci baje? Iz gledališča?

Sori, to se 20 let nazaj ni dogajalo.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2818151] 22.02.20 19:20 · odgovor na: bc123a (#2818145)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [robi2107]
> > [abohte]
> > Četrtič, menda razumeš, da v SSKJ ni in nikoli ni bil zajet zgolj zborni jezik? Tujke(npr. prifuknjen, tip, pedrasti, stupidnost, konkretno, deformiral) se "legalizira" z uporabo.
>
> Z uporabo se lagalizira še vse kaj drugega. Ko sem sam še hodil v osnovno šolo, ni bilo nobenega dvoma, kako se sklanja Grosuplje: v Grosupljem, pri Grosupljem, iz Grosupljega itd. Nenazadnje vse povedo imena manjših krajev v okolici Grosupljega, recimo, Brezje pri Grosupljem. Ko človek gleda tv, posluša radio, ali bere časopise, pa zasledi v Grosuplju, v okolici Grosuplja... Da bo bo pomote, to govorijo oz. pišejo ljudje, ki naj bi bili šolani.

Zaradi varovanje svete slovenske besede morajo faksi segregirati študente iz programa izmenjave Erasmus in slovenske študente, ker bi nezne duse slovenskih študentov bile preveč prizadete, ce bi jim kdo v angleščini predaval samo zato, ker sedijo v isti učilnici kot tujci. Ne, jih je treba posesti v ločeno učilnico, in jim posebej v slovenščini vse razložiti. Kot otrokom v vrtcu...

Po drugi strani pa sem pogledal 2 produkciji s slovenskim jezikom ali prevodom in pri obeh dobesedno bruhal.

Frozen II - kriminalna sinhronizacija, Ana in Elza sta ocitno iz Haloz.
Jezero - profi igralke in igralci govorijo neko slovenščino ki bi naj bila pogovorna s hribovskim naglasom. Recimo ona hčerka od Tarasa. Primerjajte jo s tem, kako govori glavni ženski lik (ki je res dobra). In to so neki profi igralci baje? Iz gledališča?

Sori, to se 20 let nazaj ni dogajalo.
Ja, stopnja izobrazbe in čut za jezik pogosto nista tako močno povezana, kot bi si kdo mislil. Tudi šolani ljudje so lahko polpismeni. Glede Jezera: nisem ga gledal, sem pa v pismih bralcev v časopisih zasledil pritožbe, da se Cavazze nič ne razume in da ga je eno samo momljanje. Saj ne pravim, da bi morali v filmih kleni kmetje (ali pa zaradi mene pankerji v Medexu) mlatiti zborni jezik (bi bilo preveč nenaravno), ampak da brez podnapisov človek me more gledati slovenskega filma, je pa tudi q***c.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2818153] 22.02.20 19:35 · odgovor na: robi2107 (#2818151)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-317028 22.02.2020 19:51
To sporočilo je izbrisal avtor (24.02.2020 07:57)
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2818161] 22.02.20 20:01 · odgovor na: anon-207617 (#2818051)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Drugi (macon) je ocitno padel v nacionalisticne slovenske fiksacije ki jih je par alternativcev izumilo iz nic v osemdesetih, ko je slovenija iskala ideologijo s katero bi se locila od drugih narodov v Yugi. S tem ni nic narobe - recimo bizarni crni panterji v emblemih slovenske vojske, hehe), je pa narobe, ko se tako oprimes izmisljenih zgodbic da postanejo identiteta, s katero se ne strinja 95% funkcionalno pismenega naroda in 100% zgodovinarske in jezikoslovne stroke.
Tukaj na koncu si ga fajn pobiksal.

Pa niti ne gre za vsebino, ampak mora ti biti jasno tole: kar misli 95% folka in tudi kar misli 100% strokovnjakov, nima dosti pomena. In to v dveh vidikih:

- vidik 1: resnica je taka kot je, in v posameznih primerih je možno, da večina folka in vsi strokovnjaki(*) mislijo/"vedo" narobe. Recimo pred 500 leti so vsi "vedeli", da Sonce kroži okoli Zemlje, ki je središče vsega stvarstva. Dandanes pa vsi "vedo", da imamo neko globalno ogrevanje in da je kriv CO2, ki ga emitirajo poredni avti.

- vidik 2: če ne gre za dejansko resnico, temveč za resnico, ki jo želijo "powers that be" uveljaviti. V tem primeru se folku zaukaže, kaj je treba verjeti - strokovnjakom pa seveda tudi. Oziroma morajo oni pomagati v razširjanju in utrjevanju zgodbe, za katero je bilo odločeno, sicer ne bo več sinekuric na institutih in univerzah ter kasneje lepih penzij. (tu se vrnemo na vidik 1, tam kjer je zvezdica).

Torej vidiš, sprejete zgodbice so take, kot se je nekdo odločil, da morajo biti.
Saj lahko bi bilo tudi obratno ni bi vsi vedeli, da smo Slovenci seveda Veneti, ki smo po celi Evropi prisotni že 4000+ let in verjetno smo mi zgradili piramide itd.
In razni nemirni tujci bi to sveto zagovarjali in se posmehovali par obskurnežem, ki bi bluzili o nekih zakarpatskih Slovanih, ki da so se prikotalili v 6. stoletju.

Skratka, kar misli 95% folka, je nepomembno. Kar misli stroka (magari 100% njih) pa tudi, če ne še bolj.
linaprin sporočil: 771
[#2818197] 23.02.20 06:49 · odgovor na: dani14 (#2818020)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 22.02.20 09:08
[dani14]
Zato če se ti ne strinjaš z nekom, zato še sogovornik ni enostavno glup. Si morda pojedel vso znanje sveta, ker si strokovnjak na svojem področju?
Tipu sem pred časom napisal, da je pameten in... zdaj sem na ignore... Pa naj bo (pameten).
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818229] 23.02.20 11:34 · odgovor na: anon-20668 (#2818161)
Odgovori   +    1
Velika razlika je,ce dvomis v sprejete razlage in menis da je bolj verjetna druga razlicica (o nastanku lune, ali pa izumrtju dinozavrov, ali pa da smo slovenci del ceskoslovaske-poljske selitve, ne pa srbohrvaske, ali pa ce denimo nehas jest ogljikove hidrate... to je razumen dvom.

Nekaj cisto drugega pa je, ko razumen dvom zamenjas s totalnimi buckami, da bi zapolnil svoje strahove. To je skodljivo.

Ce pa si flat earther, pride do tega, sveza novica na danasnji dan: www.bbc.co.uk/news/w...a-51602655

Najbrz ti ne rabim razlagati usode narodov ki jih prevzamejo fiksacije o tem kaj vse jim pripada (in jim je bilo vzeto) na podlagi rasne/kulturne identitete. Primerov kolikor hoces. To so nevarne reci, posebej za zepne drzavice.

Venetska teorija slovencev je primerljiva s tem da bi zeblje jedel, ker ti manjka zeleza.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2818236] 23.02.20 12:02 · odgovor na: anon-20668 (#2818161)
Odgovori   +    2
Eni res zeblje jedo:

nypost.com/2017/10/3...s-stomach/

Fantazije o narodnih identitetah in kaj vse jim pripada, razne "stare pravde" se lahko pumpajo desetletja, preden pride racun. Zivim v drzavi ki pravkar dobiva racun za svoje nacionalne blodnje (Anglija) - ampak ker je dovolj bogata in velika, je racun premostljiv. Slovenijo (sploh v primerjavi s hrvasko!) najbolj krasi to, da je prakticna (socialisticna vukojebina). Plebs strasno rad komunjari in rusofili po sceni, ampak hkrati vsi dobro vemo, da je V PRAKSI kruh namazan z nemske in nasploh zahodne strani.

Trenutno je po mojem najbolj nevaren virus na slovenskem ta nesrecna Ruslarija in fetisizacija Putina - ki razsaja tako med Kucanovimi kot Jansevimi ovcicami! Razni Venetski staroselci niso resen problem. So pa dober primer, kako bizarne fantazije lahko pozre povsem solan in nacitan clovek (kot nas macon - ki o zgodovini dejansko ve veliko vec od mene, ampak cherry picka zgodbice v skladu s svojimi strahovi), zato moramo pri bolj popularnih fantazijah (ruslanje in komunjarjenje) desetkrat bolj paziti, da se ne ustrelimo v nogo, ko bo bebavo ljudstvo eno tako rec vzelo zares, in nas na krilih nekega Mesca odpeljalo iz NATA v ponovni panslavizem in podobno.

Zato so ideje da konsenz in stroka nima veze in veljave tako nevarne. Kadar ni nobenega sidra, nobenega krmarja, kadar ni nic resnicno... je vse dovoljeno! Nekateri preberejo Bartolovega Alamuta, in ugotovijo da si tudi sami zelijo vodstva Ibn Sabe v zivljenju. In naenkrat dobis sveti srbski narod na misiji (i niko ne sme da ga bije), in se narodu zgodijo "devedesete".

Za obstoj normalnosti, sredine, zmerne evolucije, dostojnega zivljenja - za managed decline takorekoc - se moramo boriti vsak dan. Posebej na dan danasnji, ko kombinacija brezciljne/brezmoralne/brezsmiselne mladine, in udobnih zdolgocasenih starcev, ki bi radi nasli smisel svojega brezveznega ugasajocega zivljenja v politicnem fanatizmu, predstavlja tako velik delez volilcev. Zivimo v nevarnih casih, matjaz, in jaz imam se kakih 40 let pred seboj. Zato se jaz raznim kurjacem fantazij ne dam. Ogledalo od zore do mraka!
drugmirko sporočil: 1.301
[#2818244] 23.02.20 13:12 · odgovor na: macon (#2818143)
Odgovori   +    0
[macon]
Seveda, ker smo vsi Sloveni ali zahodni Slovani, nas pa na silo tlačijo med južne Slovane.
viš... jaz sem pa, kljub "destruktivnim vplivom socialističnega šolstva" zmeraj mislil, da je ta oznaka geografskega in ne genetskega porekla... :D
oziroma, vsaj nikoli nisem imel občutka, da so me probali učit slednjega :)
najobj sporočil: 31.920
[#2818256] 23.02.20 14:16 · odgovor na: macon (#2818143)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.02.2020 14:22
[macon]
> [drugmirko]
> > [macon]
> > Iz vse te norosti je tudi lažna priselitev Slovanov v 6. stoletju, ki je ni opazil noben bizantinski pisec, čeprav so drugače opisali premik vsakega zanikrnega plemena in je ne dokazuje arheologija. Beseda Slovani je spakedranka iz 19. stoletja, prej se piše o Slovenih in sicer za področje centralne Evrope.
> >
> > Mi smo enostavno potomci (Slo)Ven(d)ov, ki so bili od Furlanije do Hamburga in so nam vzeli večino zgodovine in spomina.
> zanimivo.... sam, jaz se pa spomnem rezultatov ene genetske raziskave (mitohondrijske DNA), katero so par let nazaj povzemali razni papirnati in internetni mediji... in, če me spomin ne vara, smo Slovenci še najbolj "v žlahti" Slovakom in Čehom.
Seveda, ker smo vsi Sloveni ali zahodni Slovani, nas pa na silo tlačijo med južne Slovane.
... čuj, kaj jaz pa ne bom dočakal sklanjanja onega konota ali kako se že tisti tvoj venetski kon sklanja ? ... khmm, ali pa so moja preprosta vprašanja preveč praktična za tvoje zapletene genetske teorije ...

P.S.: če mogoče ne veš, kaj pomeni beseda sklanjanje in mi zato nisi nič odgovoril, je sklanjanje - če prav razumem venetsko - zelo verjetno sklanane ...
najobj sporočil: 31.920
[#2818263] 23.02.20 14:56 · odgovor na: robi2107 (#2818151)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.02.2020 15:04
[robi2107]
> [bc123a]
> > [robi2107]
> > > [abohte]
> > > Četrtič, menda razumeš, da v SSKJ ni in nikoli ni bil zajet zgolj zborni jezik? Tujke(npr. prifuknjen, tip, pedrasti, stupidnost, konkretno, deformiral) se "legalizira" z uporabo.
> >
> > Z uporabo se lagalizira še vse kaj drugega. Ko sem sam še hodil v osnovno šolo, ni bilo nobenega dvoma, kako se sklanja Grosuplje: v Grosupljem, pri Grosupljem, iz Grosupljega itd. Nenazadnje vse povedo imena manjših krajev v okolici Grosupljega, recimo, Brezje pri Grosupljem. Ko človek gleda tv, posluša radio, ali bere časopise, pa zasledi v Grosuplju, v okolici Grosuplja... Da bo bo pomote, to govorijo oz. pišejo ljudje, ki naj bi bili šolani.
>
> Zaradi varovanje svete slovenske besede morajo faksi segregirati študente iz programa izmenjave Erasmus in slovenske študente, ker bi nezne duse slovenskih študentov bile preveč prizadete, ce bi jim kdo v angleščini predaval samo zato, ker sedijo v isti učilnici kot tujci. Ne, jih je treba posesti v ločeno učilnico, in jim posebej v slovenščini vse razložiti. Kot otrokom v vrtcu...
>
> Po drugi strani pa sem pogledal 2 produkciji s slovenskim jezikom ali prevodom in pri obeh dobesedno bruhal.
>
> Frozen II - kriminalna sinhronizacija, Ana in Elza sta ocitno iz Haloz.
> Jezero - profi igralke in igralci govorijo neko slovenščino ki bi naj bila pogovorna s hribovskim naglasom. Recimo ona hčerka od Tarasa. Primerjajte jo s tem, kako govori glavni ženski lik (ki je res dobra). In to so neki profi igralci baje? Iz gledališča?
>
> Sori, to se 20 let nazaj ni dogajalo.
Ja, stopnja izobrazbe in čut za jezik pogosto nista tako močno povezana, kot bi si kdo mislil. Tudi šolani ljudje so lahko polpismeni. Glede Jezera: nisem ga gledal, sem pa v pismih bralcev v časopisih zasledil pritožbe, da se Cavazze nič ne razume in da ga je eno samo momljanje. Saj ne pravim, da bi morali v filmih kleni kmetje (ali pa zaradi mene pankerji v Medexu) mlatiti zborni jezik (bi bilo preveč nenaravno), ampak da brez podnapisov človek me more gledati slovenskega filma, je pa tudi q***c.
... evo, sam pa sem gledal odlično posneto ampak rahlo razvlečeno Jezero in sem razumel čisto vsako besedo, ki jo je izrekel Cavazza ... no, da pa je njegova vloga rahlo zagrenjenega kriminalista zahtevala, da je Sebastian včasih tudi kaj zamomljal sam sebi v brado namesto tečnim šefom glasno rekel v ksiht, pa se gluhi ljudje morajo zmenit s Tadejem Golobom, če filmskega scenarija po njegovem romanu ni napisal kdo drug ...

P.S.: bc123a je res en picajzl, da ga je tako zmotilo tistih pet besed, ki jih je hčerka od kriminalista Tarasa (Cavazza) spregovorila v šestih urah nadaljevanke ...
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2818266] 23.02.20 15:17 · odgovor na: anon-207617 (#2818229)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Ce pa si flat earther, pride do tega, sveza novica na danasnji dan: www.bbc.co.uk/news/w...a-51602655
Da tole vzemem kot neko iztočnico - meni si malo sumljiv, ker si, po lastnih besedah, preveč intenziven. Ravno flat eartherji so dober primer: praviš da se aktivno boriš proti njihovim idejam: zakaj?
Jaz recimo še nisem v živo srečal flat eartherja (vsaj ne da bi vedel), a če bi mi kakšen začel to razlagati, bi verjetno vljudnostno pokimal in se predvsem poskušal elegantno izviti iz razgovora s takim norcem.

Najbrz ti ne rabim razlagati usode narodov ki jih prevzamejo fiksacije o tem kaj vse jim pripada (in jim je bilo vzeto) na podlagi rasne/kulturne identitete. Primerov kolikor hoces. To so nevarne reci, posebej za zepne drzavice.
No ne preveč paničariti, malo zdravega premisleka ne škodi. Od ideje "Lublana ne bom pisal z j-ji" do ideje "zberimo vojsko in si vzemimo nazaj Trst, Istro, Celovec in Zagreb" se mi vendarle zdi zelo zelo daleč...
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2818270] 23.02.20 15:22 · odgovor na: anon-207617 (#2818236)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Zato so ideje da konsenz in stroka nima veze in veljave tako nevarne.
Tu moraš ogledalo nastaviti predvsem "stroki".

Sem že podal primer "konsenza stroke" glede globalwarminga. Jebeš tako stroko.

"Stroka" je nemoralna kurba, ki v sekundi proda svojo rit najboljšemu/prvemu ponudniku.
Lahko se nad tem dejstvom (upravičeno) hudujemo, a ga to ne spremeni.

Strani: 1 2 3 4