Strani: 1 2

BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816293] 11.02.20 12:15 · odgovor na: samen (#2816289)
Odgovori   +    0
samen, Hvala za pojasnila! Ves čas me že nekaj vrta in to mi je najbolj žal, da nisem vprašal Bernarda. Bom ob priliki.
[samen]
ELES potrebuje za Slovenijo +-60MW moči za zagotavljanje sekundarne regulacije
Meni se zdi to še najbolj pomemben podatek v tej zgodbi: NGEN je vzel četrtino trga sekundarne. To ni mačji kašelj. Na vsakem trgu je tisti, ki ima četrtinski delež, pomemben plejer. Ko pa bo čez nekaj mesecev postavil še eno, večjo baterijo.... Po osnovni logiki bi moral po soglasje na AVK. Je to neumno razmišljanje?
Za zagotavljanje primarne regulacije frekvence potrebuje cca +-14do 18MW (TEŠ, hidroelektrarne).

Napetostna regulacija je namenjena vzdrževanju napetostnih razmer v omrežju, kjer sta ključna NEK in TEŠ. Pomembna je gibalna količina rotorja, torej masa rotorja, ki je največja prav v NEK in TEŠ.
Kot sem spremljal Teslovo sto MW baterijo v Avstraliji, se mi je zdelo, da je najmočnejša na njihovi različici primarne regulacije, zato me je presenetilo, da NGEN ni štartal na primarno. Saj je od letos plačljiva, mar ne?
nimasmisla sporočil: 68
[#2816294] 11.02.20 12:15 · odgovor na: 0513ANITO (#2816107)
Odgovori   +    1
Da je nafta po vsej verjetnosti anorganskega izvora (vsaj v veliki meri), je dokaz Saturnova luna Titan, ki je polna metana in etana (jezera utekočinjenega plina)
Da je nafta anorganskega izvora je trdil že davno nazaj tudi Mendelejev.
samen sporočil: 342
[#2816327] 11.02.20 13:45 · odgovor na: 0513ANITO (#2816291)
Odgovori   +    0
ja pardon... maš prav
hvala :)
samen sporočil: 342
[#2816330] 11.02.20 13:57 · odgovor na: BorutHocevar (#2816293)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: samen 11.02.2020 13:58
[hocevarb]
Meni se zdi to še najbolj pomemben podatek v tej zgodbi: NGEN je vzel četrtino trga sekundarne. To ni mačji kašelj. Na vsakem trgu je tisti, ki ima četrtinski delež, pomemben plejer. Ko pa bo čez nekaj mesecev postavil še eno, večjo baterijo.... Po osnovni logiki bi moral po soglasje na AVK. Je to neumno razmišljanje?
Tole ne bi vedel.. bi pa rekel, da ne. Če nek trgovec dobi več strank ni podvržen AVK, če se pa prodaja nekomu, ki ima pomemben del kupcev, pa lahko..
> Napetostna regulacija je namenjena vzdrževanju napetostnih razmer v omrežju, kjer sta ključna NEK in TEŠ. Pomembna je vrtilna količina rotorja, torej masa rotorja, ki je največja prav v NEK in TEŠ.

Kot sem spremljal Teslovo sto MW baterijo v Avstraliji, se mi je zdelo, da je najmočnejša na njihovi različici primarne regulacije, zato me je presenetilo, da NGEN ni štartal na primarno. Saj je od letos plačljiva, mar ne?
Mislim, da je še vedno neplačljiva, ker je bilo precej negativno izpostavljena, da gre za reševanje TEŠ (celotni prihodki od te storitve pa bi bili na nivoju 1 mio eur letno, kar je precej malo v primerjavi s prihodki TEŠa).
Primarna regulacija za baterijo je baje smrt za baterijo... zagotovo je seveda odvisno kako baterijo imaš, tak primer so pojasnili z Elektro Gorenjska, ki je delala pilotni projekt za cca 15 hiš. Ugotovili so, da je izjemno težko omogočati ustrezne delovne pogoje za baterijo (od cca 18 st do 25 st celo leto), hkrati pa hitro žaganje (kar primarna frekvenca je oz tudi sekundarna) pa skuri cikle polnjenja-praznenja, ki definira življenjsko dobo baterije.
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2816348] 11.02.20 15:52 · odgovor na: BorutHocevar (#2816293)
Odgovori   +    1
Omenjenemu forumasu vsaj participacija k letni narocnini Financ iz zepa urednika rubrike....

Pac nagrada za mentorstvo na daljavo...
sonce1313 sporočil: 376
[#2816461] 12.02.20 09:03 · odgovor na: 0513ANITO (#2816248)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: sonce1313 12.02.2020 09:04
Tole z baterijami je zgodovina, minimalno redkih kovin in onesnaženja v celotni proizvodnji surovin in beterij, CO2 za 30 skodelic kave ali par kg govedine, takorekoč že sedaj 100% reciklaža cele baterije. Če zagori BEV, kar bo 10x redkeje kot ICE, ali fosilc, ni veliko razlike, tudi ni fajn, ko gorijo črpališča, ploščadi, refanerije, tankerji, cisterne, bencinske, še manj razlitja nafte, vojne, neprimerljivo pa izpusti, pa ne nabijati s TEŠ, ni samo CO2, ogromno drugih snovi in delcev, v šoštanju čistejši zrak od večine SLO, ni več degredirano območje, daljinsko ogrevanje tudi Velenja
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2816485] 12.02.20 11:44 · odgovor na: 0513ANITO (#2816248)
Odgovori   +    1
Prvic je ta stevilka zelo verjetno potegnjena iz riti, zato da stvar izgleda bolj kriticna.
Drugic: BREZ teh delcev tako stevilo ljudi sploh NE BI moglo ziveti v EU. Ce bodo pa zdaj porivali na silo, jih bo pac par sto miljonov manj. Lakota NE pozna milosti. V US ima kmet vec KW na razpolago kot v idustriji. S kmetijstvom in transportom izpred 200 let iams cist zrak pa kaksnih 20% ljudi prezivi na minimalnem standardu.
Za volanom EU so neuki norci ki nas peljejo direkt cez pecine.
0513ANITO sporočil: 10.824
[#2816494] 12.02.20 12:17 · odgovor na: PyotrNovak (#2816485)
Odgovori   +    2
[PyotrNovak]
Prvic je ta stevilka zelo verjetno potegnjena iz riti, zato da stvar izgleda bolj kriticna.
Drugic: BREZ teh delcev tako stevilo ljudi sploh NE BI moglo ziveti v EU. Ce bodo pa zdaj porivali na silo, jih bo pac par sto miljonov manj. Lakota NE pozna milosti. V US ima kmet vec KW na razpolago kot v idustriji. S kmetijstvom in transportom izpred 200 let iams cist zrak pa kaksnih 20% ljudi prezivi na minimalnem standardu.
Za volanom EU so neuki norci ki nas peljejo direkt cez pecine.
Mene bolj skrbi da teh 460.000 ljudi sploh ne bo nikoli umrlo in bodo živeli večno.

Matr, kaj vse pripišejo enim prašnim delcem.

Tako kot si napisal..Ljudje pojma nimajo kaj je to lakota....Pa imam občutek, da si to zelo želijo doživeti na lastni koži (želodcu).
velikipok sporočil: 1.340
[#2816638] 13.02.20 09:50 · odgovor na: 0513ANITO (#2816494)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 13.02.20 09:04
Z lačnimi želodci bodo dobesedno vsi enaki, enako suhi (ob lakoti vidim a) slike lačnih iz Afrike, s katerimi me bombardira RK ali/in b) slike iz konclagerjev). Vsi lačni, vsi enaki, vsi suhi... Mogoče je pa to keč?! In odpade boj proti debelosti, sladkorni, ostajajo zgolj najmočnejši - novi ljudje za novi čas.

Strani: 1 2