Strani: 1 2 3 4 5 6 7

Endimion sporočil: 10.307
[#2786659] 31.07.19 10:28 · odgovor na: (#2786645)
Odgovori   +    4
E to pa ni nujno. Bi blo fajn, ni pa nujno. Stvar likvidnosti in dinamike prilivov in odlivov na račun in iz računa.

Jaz lahko imam 100 jurjev knjiženih prihodkov, in 80 jurjev knjiženih odhodkov. to je 20 jurjev dobička. POtem pa imam na aktivi 100 jurjev kratkoročnih terjatev, in na pasivi 80 jurjev kratkoročnih obveznosti. Na TRR pa nulo.

A to je robni pogoj.

Akrapovič ima denimo 30 milijonov bilančnega dobička, in okoli dva milijona al koliko, na TRR.

Skratka ono ko je rohnel, da zdaj ma pa zarad Luke meseca res vsega dost, in da si bo izplačal dobiček in nehal investirat, so navadna jajca. Nikol ni mel na računu teh 30 mio, da bi si jih sploh lahko izplačal.
Endimion sporočil: 10.307
[#2786661] 31.07.19 10:31 · odgovor na: (#2786657)
Odgovori   +    2
[rename]
Tako.
Za vse ostalo je pa lizing :-)))
Poznam to.... k je pred dobrimi 13 leti, ko sem delal za enega takega "podjetnika", šlep služba prišla po BMW 7, BMW X5 in Porsche 911.

Tittel ohne Mittel :D
Endimion sporočil: 10.307
[#2786668] 31.07.19 10:40 · odgovor na: (#2786663)
Odgovori   +    0
[kren]
> [Endimion]
> Skratka ono ko je rohnel, da zdaj ma pa zarad Luke meseca res vsega dost, in da si bo izplačal dobiček in nehal investirat, so navadna jajca. Nikol ni mel na računu teh 30 mio, da bi si jih sploh lahko izplačal.

Če se prav spomnil je rohnel, ker ga je Luka Mesec obtoževal davčne utaje.
Luka se je narobe izrazil. Ampak dejstvo je da v vseh letih obstoja, vse do leta 2016, Akrapovičevo podjetje navkljub ustvarjanju dobička, ni plačevalo DDPO. Vsaj po javno objavljenih letnih poročilih, ne. Konstantno je imel davčni odpustek. Ja, je investiral, ja je raziskoval,... A je to de-facto, državna subvencija. Boscarol je dobil direkt injekcijo, ta pa skozi znižanje davčno denarne obremenitve.
Endimion sporočil: 10.307
[#2786676] 31.07.19 10:48 · odgovor na: (#2786669)
Odgovori   +    1
Sem in tja si kot gluha... da ne rečem.

Najino debato peljeva v smislu "legalnosti" poslovanja.

Če ima podjetje 50 jurjev bilančnega dobička, na računu pa 300.000€ (ki so lahko posledica NAJETEGA POSOJILA PRI BANKI) si teh 300.000 NE MORE LEGALNO IZPLAČATI. Ker nima podlage. Lahko to potegne ven čez neko svetovalno pogodbo al nekak (kar spet ni zastonj), ne more pa si ga izplačati v obliki legalnega dobička. Lahko pri svojemn podjetju najame posojilo... Karkoli mimo tega, je kaznivo. In pred leti ni bilo tako malo trivialnih zgodb na to temo, v rubriki Črna kronika.

OBOJE MORA IMET. Knjižen bilančni dobilek, in ZADOSTI sredstev da lahko denar iz podjetja vzame ven.
Endimion sporočil: 10.307
[#2786688] 31.07.19 11:18 · odgovor na: (#2786679)
Odgovori   +    1
Dajva resetirati:

Govora je bilo o KAPITALISTU - LASTNIKU KAPITALA.

Ta je lahko direktor, lahko pa tudi ni. Jaz kot delničar krke sem majhen kapitalistek, nisem pa Jože Colarič.

Če vozilo kupi podjetje, Al Porscheja, ali pa kombi za razvoz robe, je to vozilo LAST podjetja, in ne Podjetnikov (Lastnikov) Free-for-all. Ja 99% Slovenceljnev te distinkcije ne razume, in kot vidim, tudi ti ne. Premoženje podjetja SE NI Spremenilo, le oblika je drugačna. IN vozilo NI LAST Jožeta Colariča ampak Krke Tovarne zdravil.

Če pa ga želi kupit za svoj račun in za SVOJ denar, pa mora narest (po JUSU) tako kot sem opisal. IMet dobiček na podjetju, In imet denar, da si ga lahko izplača. Vmes pa dat Cesarju Serpentinšku, kar je cesarjevega (a niti centa več, kot to)

Ampak "pouprezhen slouenez, ki je obert na svitlo dal", bo rekel da je avto njegov. Ja ni. Če proda firmo, je avtomatsko brez avta.

Al naj grem jaz kot delničar KRKG v Novo Mesto, in s kamiona od Krke eno feltno snamem. Al pa ratkapo z Caddy-a snamem. Po tvoji logiki je, tako al tako, moja. Saj sem delničar, oz. solastnik. Al pa se grem kopat v toplice, al pa v Strunjan. Saj to je majčkeno moje.
Endimion sporočil: 10.307
[#2786694] 31.07.19 11:32 · odgovor na: (#2786677)
Odgovori   +    2
Jaz se s tabo strinjam. Vsaka svinjarija ni nujno nelegalna... so rekli Mati Pravnica.

Veš zakaj sem jih dal za primer? Ker sta bila (tudi v pričujočem mediju) vedno glasna, kako da je država "pogoltna", pa da so davki previsoki. Skratka, oba sta trošila svoje glasilke z opozarjanjem na problem, ki ga v bistvu sama niti nista imela. V bistvu sta kot Luka Mesec. Luka opozarja na ono revščino, ki jo sam nikoli ni izkusil, zadnjih 10 let pa sploh ne. Skoraj tako perverzno, kot Bob Geldof, ki je na Live Aid-u pozival kapitaliste da naj plačujejo davke da bo denar za pomoči potrebne, sam pa je svoje premoženje prestavil v davčno oazo. Ker so mu šli na organ previsoki davki.

O onih ausglajzerjih z Levice niti ne bi zgubljal dosti svojega časa. Fantje zelo dobro obvladajo posel, da je (Hvala Črt) politik orodje za božanje volilcev. In božat mora v smeri dlake. In imaš delček populacije, ki jih bo volila v upanju, da bodo pa v primeru zmage na volitvah oni res pipije in Igorje nabili na vile. Luka, Kordiš in kompanija pa tega niti slučajno ne bi naredili. To je predstava. Populacija, ki pa verjame v to.. je pa je majhna.

Pomisli... z eno samo izjavo o "lustraciji premoženja kapitalistov", si je Levica naredila toliko medijskega tajminga, da ga sicer niti slučajno niti NAJETI ne bi mogla.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786695] 31.07.19 11:35 · odgovor na: (#2786364)
Odgovori   +    4
[abohte]
No, saj Nemirni ne skriva, da je marksist.
Ko sta se "name spravila" tako crt kot gustl, ki sta pomoje skoraj edina forumasa ki razumeta svet na drugi strani Alp, sem se malo zamislil. In ugotovil, da so to pac kulturne razlike, da sta onadva vredu tam, jaz pa v redu tukaj, in da se v nekaterih pogledih spreminjam.

dva primera:

1. V angliji v mestih svinjarijo po tleh mece vsaj "spodnja" tretjina populacije. Cel kup ljudi je zaposlen da to pobirajo. V Sloveniji je to nezaslisano, svinjarijo za seboj pustijo lezat nevzgojeni predsolski otroci in res najbolj svinjski od najbolj svinjskih kretenov, ki jih je morda dva odstotka.

2. Imam starejsega prijatelja v Sloveniji, ki je izobrazen, razgledan, videl je svet, fantasticno zasluzi in je iz kulturne druzine s kulturno vzgojo. Ker v prostem casu rad gleda ameriske tv serije, jih krade na internetu. Ali kot se po slovensko rece "dol si jih potegne". V angliji to delajo nevzgojeni froci in neotesani kreteni, okaterihporeklunebomonatemmestu, vsakega vsaj pol-kulturnega cloveka pa bi bilo tega posteno sram.

-------

Javno razglabljanje kako se v X dobro zivi, ce imas visoke prihodke, medtem ko se mladina iz drzave masovno izseljuje, bi tukaj veljalo za zelo neprimerno, nevljudno, oholo, arogantno. Nekaj takega kot ce bi rekel, "mah, v bistvu je London fantasticen, samo pac svojo hisko z vrtom v urejeni soseski moras imet." (Najem tri ali stiri tisocake na mesec.) Povsem ignorirajoc, da to ima kakih 10%, in da se taki lahko preselijo kamor koli hocejo, in bojo s tistim milijonom od londonske hiske povsod udobno ziveli.

Sprejemam inne bom nikoli vec pizdil, da je v Sloveniji na jsplosnem forumu cist normalno debatirat, da je Ljubljana fajn ce imas neto placo ki te uvrsca v zgornjih 5 ali 3 odstotke. Pozdravljam tudi, da se vsak lahko sam odloci, ali se debato o tem, kako zivi spodnjih 90% generacije do 30 let starosti ki ni iz okolice Ljubljane, "ne gre". Zakaj bi se pa to sel, naj se jo grejo sami, ce se jo hocejo. Lahko zgolj recem, da se zelo strinjam s tem, in da je nekomu komot lahko boljse v Ljubljani z 2500 eur neto, kot v londonu s 5000 eur neto. Meni je sicer bolj zanimiva nenavadna blizina teh zneskov kot bruto strosek delodajalca :-) Vec o tem v naslednjem tekstu.
crt sporočil: 27.190
[#2786703] 31.07.19 12:03 · odgovor na: anon-207617 (#2786695)
Odgovori   +    2
mislim, da poznam istega... je narocnik vsaj 2 od najvecjih streaming servisov in kljub temu ne more do vseh serij, ki se na njih predvajajo, ker ga pri tem jebe fizicna lokacija.

je torej v takem polozaju kot bogati stric iz amerike v trgovini s pohistvom v burkini fasso: cist vseeno je, kolko bi placal za kavc model xyz 666, ker ga pac tam ni.

to se da resiti tako, da se vpnjevsko zacaras v americana, ce ti stabilno rata in ce se ni treba vsake X znova jebat s tem (ponudniki namrec tipicno tega ne marajo).

ali pa tako, da pac poberes iskane serije, kjer jih najdes.

in v obeh primerih se naprej placujes tisti servis, na katerem bi sicer normalno dobil te serije, ce bi jih. pogledas pa na njem tiste, ki jih lahko.

s stalisca razmerja, kaj dobi ponudnik in kaj dobis ti, si po obeh poteh neto ekvivalent njegovega ameriskega narocnika.

razlika med teorijo in prakso je v tem, da v teoriji ni razlike, v praksi pa je.
bc123a sporočil: 48.253
[#2786705] 31.07.19 12:14 · odgovor na: crt (#2786703)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: bc123a 31.07.2019 12:14
[]
mislim, da poznam istega... je narocnik vsaj 2 od najvecjih streaming servisov in kljub temu ne more do vseh serij, ki se na njih predvajajo, ker ga pri tem jebe fizicna lokacija.

je torej v takem polozaju kot bogati stric iz amerike v trgovini s pohistvom v burkini fasso: cist vseeno je, kolko bi placal za kavc model xyz 666, ker ga pac tam ni.

to se da resiti tako, da se vpnjevsko zacaras v americana, ce ti stabilno rata in ce se ni treba vsake X znova jebat s tem (ponudniki namrec tipicno tega ne marajo).
Am, a to govoris o meni? Ker je velikanska razlika med piratiziranjem in VPNjanjem - pri priratiziranju krsis zakon, pri VPNjanju pa samo TOS ponudnika, ki mu se vedno placas za vsebine. Kazensko vs. civilno razmerje.

Dajmo ne tega zamenjevati.
crt sporočil: 27.190
[#2786706] 31.07.19 12:15 · odgovor na: bc123a (#2786705)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Am, a to govoris o meni?
ne :)
Endimion sporočil: 10.307
[#2786707] 31.07.19 12:18 · odgovor na: (#2786693)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: Endimion 31.07.2019 12:30
Na vozniški ne. Na prometni pa.

Ampak... OK, bom poskusil še v zadnje. Potem pa bom zadnji dan mojih 3 tednov letnega dopusta šel na svež zrak potrošit.

Janez Novak je edini lastnik podjetja JanezNovak d.o.o. V tem podjetju je edini zastopnik. (Tipičen scenarij 90% vseh slovenskih podjetij).

To podjetje nekaj miga, ali pa tudi ne. Vzemiva scenarij, da Da to podjetje NIMA bilančnega dobička. Konstantno dela s pozitivno nulo. IN da nekaj miga seveda. Kako lahko ta Janez Novak pride do 911-ke?

1. Leasing. V tem primru, dokler ga ni podjetje docela odplačalo, niti ni lastnik. Avto ni ne od podjetja, ne od Janeza, ampak lepo od leasing hiše.
2. Kredit. Ki ga vrača po obrokih. Podjetju se je vsled tega premoženje (Aktiva) povečala (Za vrednost kredita, ki je šel v 911-ko (Opredmeteno osnovno sredstvo), Pasiva pa ravno tako. Na strani kratkoročnih in dolgoročnih obveznosti bo imel neko povečanje. Obenem pa je podjetnikov kapital ostal enak. NIČ VEČ NIMA KOT JE IMEL PREJ!

V obeh primerih pa bo imel znotraj leta povečane odhodke. V prvem primeru mesečni strošek leasinga, v drugem vračila posojila. Ker velja predpostavka da ima bilančno nulo, in dobička niti ne rabi), mu bo ta povečan odhodek morda požrl kapital. Ker v kolikor ne poveča prihodkov, zmanjša drugih odhodkov, ali kombinacije... mu bo zmanjkalo.

In v primeru da ne bo mogel plačat... Mu leasing hiša avto odpelje. Ne njemu. Podjetju. V primeru neplačevanja kredita in stečaja... pa avto postane del stečajne mase. Tako je imel Hypo Leasing denimo celega fuka Bobcat bagerčkov na nekem parkingu :D

Premoženje podjetja NI DIREKTNO PREMOŽENJE LASTNIKA PODJETJA.

Vsi pa poznamo... primere... ko je JanezNovak d.o.o. kupilo Sedežno garnituro za Janeza Novaka, pa Pečico za Žena-od-Janeza-Novaka, pa hladilnik, pa nov laptop za mulca-od-Janeza-Novaka, pa ženi-od-Janeza-Novaka nov iPhone, za hčerko-od-Janeza-Novaka pa onega malega novega fičota.. Še lepše so pa donacije "športnim društvom" Balinanje Janez Novak.

Ampak lahko to obračava kakor želiva... to je davčna utaja. IN bil sem v podjetju, kjer je Davkarija šefa tako na suho pojebala.... Tip je gate... ja spodnje perilo kupoval s službeno kartico. Pa salonarji od bejbe za nekaj 100€. Torbice, pohištvo, oprema za frizerski salon. Koji kurac bi nekdo, ki se ukvarja z elektro inštalacijami rabil nabavit 10 fenov za sušenje las, pa 6 fizerskih stolov????

Ko je ona postavna joškata Jožica (ime sem si zapomnil) z Davčne ulice zaključila z delom, je staremu nabila 100 in nekaj mio SIT dodatnega davka. ta starega je kap, ta mlad je pa novo računovodkinkjo iskal. Firma je šla pa v kurac dve leti kasneje z 22 mio€ minusa.
Endimion sporočil: 10.307
[#2786709] 31.07.19 12:30 · odgovor na: (#2786698)
Odgovori   +    1
[kren]
> [Endimion]
> Populacija, ki pa verjame v to.. je pa je majhna.

Niti ni tako majhna. Levica je dobila 9,29% vseh glasov. Samo 3% manj od druge največje parlamentarne stranke LMŠ. Mene ne skrbi toliko, kaj Slovencem nakladajo poslanci Levice (ker mi je jasno, da jim nakladajo to, kar hočejo slišat). Skrbi me, da so toliko Slovencem všeč grožnje, da je treba kapitalistične prasce z bajoneti sterat v morje.
Ma v resnici takega povpraševanja ni prav dosti. Z volitvmi je tako. Če me nič ne stane, sem lahko tudi bantu črnc. Če so enemu študentu všeč parole o Egalite, Jebalite in še podobnem, bo to zvodenelo, ko bo priletel na trg dela, in se niti ne bo mel cajta ukvarjat s tem.

Lahko pa postanejo ljudje dovzetni za take močne občutke in visoke ideje, če gredo ekonomsko za njih stvari res docela v tri krasne. Niti v Komunizmui to v SLoveniji ni bilo tako močno izraženo (in posledica je bolj porazdeljen narod, kar se tiče pogledov na oni čas). ČLanstvo v Partiji v Sloveniji kot delež populacije ni bil nikoli tako huronsko velik, kot pa južno od kolpe. V končni fazi se je v Sloveniji ipak vseeno boljše živelo, kot na nekem kosovu, že prej. Kar ne pomeni, da ni bilo revščine.

Tako, da jaz osebno imam raje oblast, ki se bo v času krize pufala, in malo ublažila mizerijo VSEM, kot pa Šušteričevo estonskost in vitkost in podobno.. Ker takrat ko jih folk zaradi krize dobi dostojno po pički, in se najdejo bolj zobati fantje, ki bi zganjali revolucijo, skup z onim tvojim viljuškanjem zgoraj), in to s podoporo mas, ki bi zaradi ekonomske krize trpela pomanjkanje.
mimoidoci sporočil: 5.999
[#2786713] 31.07.19 12:45 · odgovor na: Endimion (#2786668)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: mimoidoci 31.07.2019 12:55
[Endimion]
> [kren]
> > [Endimion]
> > Skratka ono ko je rohnel, da zdaj ma pa zarad Luke meseca res vsega dost, in da si bo izplačal dobiček in nehal investirat, so navadna jajca. Nikol ni mel na računu teh 30 mio, da bi si jih sploh lahko izplačal.
>
> Če se prav spomnil je rohnel, ker ga je Luka Mesec obtoževal davčne utaje.

Luka se je narobe izrazil. Ampak dejstvo je da v vseh letih obstoja, vse do leta 2016, Akrapovičevo podjetje navkljub ustvarjanju dobička, ni plačevalo DDPO. Vsaj po javno objavljenih letnih poročilih, ne. Konstantno je imel davčni odpustek. Ja, je investiral, ja je raziskoval,... A je to de-facto, državna subvencija. Boscarol je dobil direkt injekcijo, ta pa skozi znižanje davčno denarne obremenitve.

Endimion krasno razlagaš stvari. In ekonomijo ter finance v nasprotju z Levico tudi dobro razumeš. Povsod pri tebi je logika, a zakaj hudiča te zaboli srček, ko je govora o politiki? Zakaj pri politiki naenkrat postaneš iracionalen in relativizatorski? In se poslužiš mimikrije.

1. "Luka se je narobe izrazil". Luka se nikoli ne izrazi narobe, kvečjemu se zlaže ali manipulira. Dovolj ima časa in prihodkov, da bi se o zadevah podučil. Izjava o davčnih utajah je grozna in dobro premišljena. Je po tvoje tudi res, da delo ni previsoko obdavčeno, ampak je kapital prenizko?

2. "Akrapovič je rohnel, da ima vsega dost in prodajal jajca. Nikoli ni plačal DDPO". V resnici je namesto plačevanja DDPO širil proizvodnjo in ustvarjal delovna mesta. Podobno kot Boscarol. Tudi zato, ker lahko. Ker med redkimi sploh imata ideje kaj se z investiranim denarjem da. Super za vsako državo, če bi imeli takih desetkrat več. Lukcev je na desettisoče, akrapovičev, boscarolov in tvojih dveh bratov s porscheji pa za ščepec. In ti se tu navijaško postaviš kontra logiki o omejenih ekonomskih resursih. Nek blefer, čigar politična doktrina in preživetje temeljita na manipulaciji, se zgolj narobe izrazi, drugi, ki nekaj zna in tvega, pa rohni.

3. O "direkt injekcijah": Pri subvencijah potrebuješ napolnit vsaj dva debela fascikla letno. So med najbolj transparentnimi investicijami države, če akrapovičev in boscarolov ne mešamo skupaj s Stožicami, mariborskimi letališči, 2TDK in podobnimi. Njihova namembnost mora imeti zadaj oprijemljiv projekt z merljivimi tržnimi učinki, vsa dokazila o investiranju, utemeljitev vse porabe (do zadnjega centa na zadnji fakturi in do minute porabljenega časa) ter transparentnost in učinkovitost tudi po končanju projekta. Zato veliko subvencij niti nismo sposobni pridobiti in predvsem zato ne črpamo evropskih sredstev v taki meri kot bi jih lahko.

Povej mi prosim, da sem tudi jaz pristranski in to utemelji. Ker sem sam ravno to očital tebi.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786715] 31.07.19 12:48 · odgovor na: Endimion (#2786694)
Odgovori   +    8
Kaki davki in kak "dobicek", bogvasmazno??? (ne tebe osebno, ampak to debato) Kljucne stvari ti in se mnogi ne upostevate, abohte pa ni dovolj jasno ubesedil.

DAVCNA ZAKONODAJA V SLOVENIJI JE FIKTIVNA KATEGORIJA. Ne zgolj postavka "dobicek" - o kateri se prerekamo, ces ali naj to enacimo s placo delavca in podobno obdavcimo, ali gre zgolj za dokaz davcno neoptimiziranega poslovanja. CELOTNA DAVCNA ZAKONODAJA JE FIKTIVNA, IN SE LEP DEL PREOSTALE ZAKONODAJE.

Ko se z resnim, kulturnim in "law" abiding prijateljem v Sloveniji pogovarjava o obdavcenosti - oba sva podjetniska drobnica, prej obrtnika kot podjetnika*, on samoumevno uposteva obvode in izvoze, ki so formalno ilegalni, pa jih vsi uporabljamo.

V Sloveniji je tricetrt zakonodaje postavljene tako dalec stran od poslovne (in ZIVLJENJSKE) prakse, da bi vsak obrtnik (ki je, kot pravilno ugotavljas, sam svoj delavec, sam svoj vse) in celo manjsi podjetnik tam do 10 zaposlenih GLADKO POGRNIL NA CELI CRTI, ce bi jo uposteval. Castne izjeme so ljudje ki imajo fuuul visjo dodano vrednost kot njihova konkurenca na istem trgu. Ampak taki so izjeme po definiciji. Tako dobro zasluzijo tudi ce so odvisno zaposleni pri casniku Finance, ali pa v firmi kjer si ti zaposlen.

Odpri kafic, frizeraj, zakljucna dela v gradbenistvu, IT servis za podjetja, avtomehankarijo, pekarno - karkoli, kjer moras ziveti od storitev ki jih siroko uporablja prebivalstvo, ne pa javni sektor ki placuje z drzavnim denarjem - pa si ob upostevanju vse zakonodaje in vseh davkov oplel, tudi ce sam delas cele dneve. Kajsele da bi se sel scalability in imel verigo, brez da si "zasluzen" drzavljan, ali pa izredno uspesen goljuf.

Edini nacin da obrtnisko/podjetnisko prezivis je, da imas konkurencne cene. To apriori pomeni da goljufas ali pri davkih na delo, ali pri stroskih ali pri dejanski kvaliteti storitve, ker to "vsi" pocnejo, in zato je kavica 1,5 eur, mosko strizenje pa 6 eur.

Zakaj? Zakaj "vsi" goljufajo? Zakaj drzava ne pritisne z inspekcijami in kaznimi res do konca? KER SMO PLEMENSKA SKUPNOST. Zakonodajo imamo ker so elite iz severnih dezel povedale, da to mora biti - sicer pa pravni sistem od inspektorjev, pa do policije in sodisc, uporabljamo predvsem zato, da ima oblast vzvode za vzdrzevanje poslusnosti hlapcev. Pridni hlapci, ali vsaj taki ki svoje delajo in ne bevskajo, lahko delajo kar hocejo in dobijo obcasne stih probe in jebanje v visini par jurjev za bizaren inspekcijski pregled, da ne pozabijo, "da smo tukaj na oblasti MI". Ce pa kak hlapec ni priden, ali prevec bevska, ali celo ima kake apetite, pa ga lahko oblast pravno zakolje, ker ze to da je prilezel visje od odvisno zaposlene bestije za jurja neto na mesec, pomeni da je nekje MORAL GOLJUFATI. (Ponovno, izjema so redki srecnezi z zelo visoko dodano vrednostjo). ZAKAJ lahko cerar in kompanija prek pavsalnega espe svetuje sama sebi v javnem sektorju, kriminalec Jankovic je lahko zupan, Kordez je pa v zaporu? Ker smo plemenska, ne pa pravna druzba, cudezni Bine pa je nekje stopil na napacno mino.

Primer: Moj prijatelj je imel stant z zelenjavo, na katerem je delovne izkusnje nabirala hcerka (lahko bi bil sin) ene od premijejk republike slovenije (lahko bi uporabil besedo premijejev, ampak sem zaradi zavedanja do spolne nebinarnosti in zavracanja patriarhata uporabil zenski spol)... in bila placana (vse kar je cez obveznega minimalca davcnih blagajn) na roke :-). In potem je gospa, ki je bila se pred letom dni premijejka (ponovno, lahko bi bil premie, za tiste ki se se niste otresli patriarhalne dikcije in bi s tem sklepali na tocno doloceno osebo :-))) prisla sama s svojim poceni babjim avtom po njo in jo pobrala na koncu njene izmene.

To je arhetip plemenske skupnosti. Da mi ne bo kdo obesil, da pravim da je s slovenijo kaj narobe - Slovenija je uspesna plemenska skupnost z zadovoljivo kvaliteto zivljenja za veliko vecino clanov plemena. Ampak v taki druzbi pogovarjat se o kategorijah DAVCNE ZAKONODAJE je bizarno. V Sloveniji placas toliko davkov, kolikor ti jih nalozi in na silo izterja Oblast, ne pa kolikor je v davcni "zakonodaji" napisano. Ce si blizu Oblasti, denimo postavis firmico v davcni oazi, in preko nje izpeljes nepotrebno "Urbano", ki na NI OPCIJSKA, ampak jo morajo imeti vsi ki stopijo na JAVNI avtobus, in pobases deset ali vec milijonov evrov z minimalnimi davki. Cel svet in se pol lune lahko stopi na avtobus in placa s kovanci, vsaj pol sveta pa s contactless bancnimi karticami. Pritisnes kartico na reader in cic na sedez. Nope, v prestolnici culukafrije te najprej posteno obprispevci gospod Laznivi golobcek za njegove neprecenljive doprinose h kvaliteti zivljenja plemenske skupnosti.

*Podjetnik (za hostamoxa - malo si zamesal - in druge); vcasih malo mesamo pojme, in se je treba dogovoriti kaj je kaj... podjetnik ratas ravno, ko si podjeten - ko zate delajo drugi ljudje. Pred tem si obrtnik/kmet/svobodni umetnik etc. - imas obrt, neko znanje ali izdelke ki jih kot sam svoje prodajas. Meja je nekje tam, ko se tvoji obrti/kmetiji/podjetju/projektu ne pozna vec to, koliko ur na mesec oddelas za podjetje, pac pa kako pametne odlocitve sprejemas. Se ko imas 5 zaposlenih, je kolicina dela lastnika zelo velika variabla (ker dela za tri, in sam pri sebi lahko spara z obdavcitvijo place). Ko gres cez deset zaposlenih, pri delavcih z visoko dodano vrednostjo lahko prej, pa zacnes postajati vse bolj podjetje - in podjetnik si potem lahko tudi s 500 zaposlenimi. Naslednja stopnja je korporativizacija, ko nikar vec upravljas, sprejemas executive odlocitev, ampak imas tudi za to zaposlenega executorja te ali one vrste, sam pa bolj dolocas smernice, kam bi rad da CEO tvojo firmo pelje. Tezko je natancno odlociti kje so meje...

--------------

Too long, didn't read:

ce se ze pogovarjate o primernem razmerju obdavcevanja razlicnih druzbenih skupin in gospodarskih akterjev, se dajte vsaj pogovarjati o drzavah - kako je (ali bi moralo biti) denimo v Nemciji ali Franciji ali kje drugje.

V provincialnih plemenskih skupnostih, ki uporabljajo zakonodajo za sminko ob dobrikanju najblizji velesili, je edina smiselna debata o kakrsni koli zakonodaji to, kako se premakniti na nivo da jo sploh upostevamo. Kako sploh postati pravna drzava, in ali je to za nas sploh primerno, ali ni morda vseeno bolje da nam se naprej vladajo strici iz ozadja, ker so Nasi, mi pa Njihovi, pravo pa ni nikogarsnje, oziroma je tuje...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786717] 31.07.19 12:52 · odgovor na: bc123a (#2786705)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> []
> mislim, da poznam istega... je narocnik vsaj 2 od najvecjih streaming servisov in kljub temu ne more do vseh serij, ki se na njih predvajajo, ker ga pri tem jebe fizicna lokacija.
>
> je torej v takem polozaju kot bogati stric iz amerike v trgovini s pohistvom v burkini fasso: cist vseeno je, kolko bi placal za kavc model xyz 666, ker ga pac tam ni.
>
> to se da resiti tako, da se vpnjevsko zacaras v americana, ce ti stabilno rata in ce se ni treba vsake X znova jebat s tem (ponudniki namrec tipicno tega ne marajo).

Am, a to govoris o meni? Ker je velikanska razlika med piratiziranjem in VPNjanjem - pri priratiziranju krsis zakon, pri VPNjanju pa samo TOS ponudnika, ki mu se vedno placas za vsebine. Kazensko vs. civilno razmerje.

Dajmo ne tega zamenjevati.
Mah, bc, saj vendar govorimo o kulturnem cloveku, ti si pa zleht ko svina :-)

Ne, nisem mislil tebe sploh. Ti sploh nisi slovenec, pac pa marsovec ki se bo enkrat razstrelil :-)
crt sporočil: 27.190
[#2786719] 31.07.19 12:55 · odgovor na: anon-207617 (#2786695)
Odgovori   +    4
[NemirniTujec]
Javno razglabljanje kako se v X dobro zivi, ce imas visoke prihodke, medtem ko se mladina iz drzave masovno izseljuje, bi tukaj veljalo za zelo neprimerno, nevljudno, oholo, arogantno. Nekaj takega kot ce bi rekel, "mah, v bistvu je London fantasticen, samo pac svojo hisko z vrtom v urejeni soseski moras imet."
to obstaja in je dojeto kot neprimerno, nevljudno, oholo in arogantno s strani tiste polovice prebivalstva, ki je pikcasta. druga je pa progasta, imenuje se conservative party in jemlje tak pristop kot normalen.

ampak ni bistveno, ker v clanku tega se naprej ni :)

temvec se vedno govori o tem, kje imas svojo tocko cost-benefit pri tem, koliko svojega casa vlozis, koliko za to dobis in koliko rabis.

(kar so stvari, ki se spreminjajo od cloveka do cloveka in se celo pri posamezniku se lahko skozi cas.)

zdej seveda - lahko da imas situacijo, ko rabis toliko, da tega glede na tvojo ponudbo in lokalno povprasevanje tega v okolju X sploh ni realno doseci.

vendar ce bi bilo teh primerov bilo dalec najvec, potem smo spet pri tisti znani sliki....

- v sloveniji se nic ne da in nic ne splaca
- nic se ne zasluzi
- sploh se ne da zivet
- zato so po vseh ulicah, fabrikah, pisarnah in forumih sami mrtveci
- do nirvane manjka samo se prikljucitev te teme temi "ta forum je mrtev"
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786729] 31.07.19 13:15 · odgovor na: crt (#2786719)
Odgovori   +    1
[]
> [NemirniTujec]
> Javno razglabljanje kako se v X dobro zivi, ce imas visoke prihodke, medtem ko se mladina iz drzave masovno izseljuje, bi tukaj veljalo za zelo neprimerno, nevljudno, oholo, arogantno. Nekaj takega kot ce bi rekel, "mah, v bistvu je London fantasticen, samo pac svojo hisko z vrtom v urejeni soseski moras imet."

to obstaja in je dojeto kot neprimerno, nevljudno, oholo in arogantno s strani tiste polovice prebivalstva, ki je pikcasta. druga je pa progasta, imenuje se conservative party in jemlje tak pristop kot normalen.
Hehehe... seveda. For suitable values of polovica :-) Ampak kot pravim, lets enjoy the fact, da smo v pravi "polovici", in da se tukaj pogovarjamo med seboj :-)
crt sporočil: 27.190
[#2786732] 31.07.19 13:21 · odgovor na: anon-207617 (#2786729)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 31.07.2019 13:23
[NemirniTujec]
> []
> > [NemirniTujec]
> > Javno razglabljanje kako se v X dobro zivi, ce imas visoke prihodke, medtem ko se mladina iz drzave masovno izseljuje, bi tukaj veljalo za zelo neprimerno, nevljudno, oholo, arogantno. Nekaj takega kot ce bi rekel, "mah, v bistvu je London fantasticen, samo pac svojo hisko z vrtom v urejeni soseski moras imet."
>
> to obstaja in je dojeto kot neprimerno, nevljudno, oholo in arogantno s strani tiste polovice prebivalstva, ki je pikcasta. druga je pa progasta, imenuje se conservative party in jemlje tak pristop kot normalen.

Hehehe... seveda. For suitable values of polovica :-)
no, ta polovica je zapisana pri volilnih dogodkih. ce je kdo besedno strumen tory, potem pa gre domov v sotor, je to seveda primarno njegov problem.

Ampak kot pravim, lets enjoy the fact, da smo v pravi "polovici", in da se tukaj pogovarjamo med seboj :-)
tukaj se pogovarjamo med seboj primarily tisti, ki imamo ta luksuz, da lahko zdajle to pocnemo in to zelimo. ze v tem se razlikujemo od precej % preostale publike in to razlikovanje je mogoce predvsem social-ekonomsko, ceprav sumim, da je tudi zdravstveno.

v luci te omembe + danasnjega skupnega ugotavljanja s pyotrom razglasam forumsko abstinenco do 1.9., fajn se mejte.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786734] 31.07.19 13:32 · odgovor na: crt (#2786732)
Odgovori   +    2
[]

no, ta polovica je zapisana pri volilnih dogodkih. ce je kdo besedno strumen tory, potem pa gre domov v sotor, je to seveda primarno njegov problem.
Toriji (tudi tisti, ki se imajo s cim) se nikakor javno tako ne pogovarjajo, sicer bi ze zdavnaj ne bili polovica.. niti desetina.
ceprav sumim, da je tudi zdravstveno.
Zelo dobra in se strinjam :-))))
v luci te omembe + danasnjega skupnega ugotavljanja s pyotrom razglasam forumsko abstinenco do 1.9., fajn se mejte.
Prijeten dopust!
Endimion sporočil: 10.307
[#2786735] 31.07.19 13:35 · odgovor na: mimoidoci (#2786713)
Odgovori   +    2
[mimoidoci]
1. Luka se nikoli ne izrazi narobe, kvečjemu se zlaže ali manipulira. Dovolj ima časa in prihodkov, da bi se o zadevah podučil. Izjava o davčnih utajah je grozna in dobro premišljena. Je po tvoje tudi res, da delo ni previsoko obdavčeno, ampak je kapital prenizko?
Malce višje sem pokazal izračun pri kateri ravni brutto plače (s pavšalno dodanimi € za malico in prevoz) je davčna batina za mezdnika in kapitalista enaka (cca 40%). 1600 Brutto. Ne postavljam se v Tabor mezdnikov ali kapitalistov.
2. "Akrapovič je rohnel, da ima vsega dost in prodajal jajca. Nikoli ni plačal DDPO". V resnici je namesto plačevanja DDPO širil proizvodnjo in ustvarjal delovna mesta. Podobno kot Boscarol. Tudi zato, ker lahko. Ker med redkimi sploh imata ideje kaj se z investiranim denarjem da. Super za vsako državo, če bi imeli takih desetkrat več. Lukcev je na desettisoče, akrapovičev, boscarolov in tvojih dveh bratov s porscheji pa za ščepec. In ti se tu navijaško postaviš kontra logiki o omejenih ekonomskih resursih. Nek blefer, čigar politična doktrina in preživetje temeljita na manipulaciji, se zgolj zmoti, drugi, ki nekaj zna in tvega, pa rohni.
Super. Ampak stvar, kjer je mene "zabolelo srčece" (Kako srčkano se znaš izrazit), je to, da ravno podjetnik, ki je rasel s pomočjo državnega "dopinga", ne v celoti, majčkeno pa, danes pizdi da je ta državni doping drag. Seveda je super, da sta znala ta denar obrnit. Ampak priznajmo si. Brez državne podpore v obliki ali direkt subvencij, bodisi v obliki davčnega odpustka, bi šlo veliko težje. Skratka, če se strinjava, da je Meščevo Lunarjenje navaden BS, je Akpravičevo jokanje o visokih davkih manipulacija. Saj verjetno bi rasla oba. Tako Pipi, kot Igor. In zaposlovala... Morda ne toliko kot sta, a vseeno. Prejemnik državne pomoči nima ravno moralne alineje pizdit o visokih korporativnih davkih. Igor pa to počne, kadarkoli se nariše v medijih. Ko pa slišiš ono, kako smo v LJ pa sami lenuhi, ker so kafiči sredi dneva polni.. se pa sploh vprašam, kako je prilezel do 120 mio prometa letno. Holcerska mentaliteta.
3. Pri subvencijah potrebuješ napolnit vsaj dva debela fascikla letno. So med najbolj transparentnimi investicijami države, če akrapovičev in boscarolov ne mešamo skupaj s Stožicami, mariborskimi letališči, 2TDK in podobnimi. Njihova namembnost mora imeti zadaj oprijemljiv projekt z merljivimi tržnimi učinki, vsa dokazila o investiranju, utemeljitev vse porabe ter transparentnost in učinkovitost tudi po končanju projekta. Zato jih večina niti ni sposobna pridobiti in predvsem zato ne črpamo evropskih sredstev v taki meri kot bi jih lahko.
Se strinjam. Podpišem.
Povej mi prosim, da sem tudi jaz pristranski in to utemelji. Ker sem sam ravno to očital tebi.
Ne ne, Jaz Lukčevo nabijanje razumem v masiranju lastnega volilnega populusa. Lukčev cilj ni borba za ubozega delouca, niti ne križarska vojna proti kapitalizmu (Kot se spomniš je paradiral pri demonstracijah z Apple iPhone telefonom v roki - Grejt sekses mamojebec). Lukčev cilj je bit izvoljen. Fant je po Erjavcu spet eden, ki bistvo "politike", pa bilo to nam všeč ali ne, razume.
bc123a sporočil: 48.253
[#2786737] 31.07.19 13:47 · odgovor na: anon-207617 (#2786717)
Odgovori   +    4
[NemirniTujec]
Mah, bc, saj vendar govorimo o kulturnem cloveku, ti si pa zleht ko svina :-)

Ne, nisem mislil tebe sploh. Ti sploh nisi slovenec, pac pa marsovec ki se bo enkrat razstrelil :-)
Vprasanje je bilo namenjeno Crtu, razlog da si ti nanj odgovoril pa verjetno forumski bug ki za crta doda samo [] na vrh citiranega teksta, namesto [crt].

Drugace, drzi.
mimoidoci sporočil: 5.999
[#2786770] 31.07.19 16:32 · odgovor na: Endimion (#2786735)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: mimoidoci 31.07.2019 16:36
[Endimion]
> [mimoidoci]

Ne postavljam se v Tabor mezdnikov ali kapitalistov.
Hehe, ob trditvi "ni delo previsoko obdavčeno, ampak je kapital prenizko", ne gre za dilemo o pripadnosti mezdnikom ali kapitalistom, ampak za dilemo ali vidiš argumentacijsko natego ali pa si idiot.

In sicer idiot, ki je za višje davke navkljub -za zdrav razum- žaljivi argumentaciji (tu ne mislim nujno nate, ampak govorim generalno o mušterijah, ki jih nagovarjata in prepričata vsaj Levica in SD).

Super. Ampak stvar, kjer je mene "zabolelo srčece" (Kako srčkano se znaš izrazit), je to, da ravno podjetnik, ki je rasel s pomočjo državnega "dopinga", ne v celoti, majčkeno pa, danes pizdi da je ta državni doping drag. Seveda je super, da sta znala ta denar obrnit. Ampak priznajmo si. Brez državne podpore v obliki ali direkt subvencij, bodisi v obliki davčnega odpustka, bi šlo veliko težje. Skratka, če se strinjava, da je Meščevo Lunarjenje navaden BS, je Akpravičevo jokanje o visokih davkih manipulacija. Saj verjetno bi rasla oba. Tako Pipi, kot Igor. In zaposlovala... Morda ne toliko kot sta, a vseeno. Prejemnik državne pomoči nima ravno moralne alineje pizdit o visokih korporativnih davkih. Igor pa to počne, kadarkoli se nariše v medijih. Ko pa slišiš ono, kako smo v LJ pa sami lenuhi, ker so kafiči sredi dneva polni.. se pa sploh vprašam, kako je prilezel do 120 mio prometa letno. Holcerska mentaliteta.
"zabolelo srčece" (trademark by shaman). Če bi ves državni doping proizvajal delovna mesta z dodano vrednostjo kot jo proizvaja doping Akrapoviču in bi imel še podoben izkoristek, bi bila Švica zaostala država, plače pa krepko višje kot so danes pri Akrapoviču (ker bi za delovna mesta potekala strahovita konkurenca, pa še davki bi bili nižji). Akrapovič to ve, zato si upa kdaj tudi kaj zoprnega povedat. Njegova pravica da to pove je po logiki participacije k blagostanju državljanov RS pred pravico kateregakoli politika.

Škoda ker ne vidiš dopinga pri zapravljanju ostalega dela proračuna, ki ima večinoma izkoristek blizu 0. Podjetniški doping bi ti (ki si sicer pošten, kadar se te okara), ob podrobnem pregledu celotne proračunske porabe, zanemaril, oziroma bi ti ga bilo nemoralno omenjati.

Ne ne, Jaz Lukčevo nabijanje razumem v masiranju lastnega volilnega populusa. Lukčev cilj ni borba za ubozega delouca, niti ne križarska vojna proti kapitalizmu (Kot se spomniš je paradiral pri demonstracijah z Apple iPhone telefonom v roki - Grejt sekses mamojebec). Lukčev cilj je bit izvoljen. Fant je po Erjavcu spet eden, ki bistvo "politike", pa bilo to nam všeč ali ne, razume.
Pa ravno zato, ker Lukec in Erjavec politiko obvladata, ni nobene potrebe, da jima še ti hodiš nasproti z opravičili tipa "človek se je samo slabo izrazil". Tako opravičilo še toliko bolj zapeče nas - borce protiv tekovina.
najobj sporočil: 31.920
[#2786799] 31.07.19 19:56 · odgovor na: mimoidoci (#2786770)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2019 20:03
> Ne ne, Jaz Lukčevo nabijanje razumem v masiranju lastnega volilnega populusa. Lukčev cilj ni borba za ubozega delouca, niti ne križarska vojna proti kapitalizmu (Kot se spomniš je paradiral pri demonstracijah z Apple iPhone telefonom v roki - Grejt sekses mamojebec). Lukčev cilj je bit izvoljen. Fant je po Erjavcu spet eden, ki bistvo "politike", pa bilo to nam všeč ali ne, razume.
Pa ravno zato, ker Lukec in Erjavec politiko obvladata, ni nobene potrebe, da jima še ti hodiš nasproti z opravičili tipa "človek se je samo slabo izrazil". Tako opravičilo še toliko bolj zapeče nas - borce protiv tekovina.
... čuj, mimoidoči ... evo, sicer nimam pojma, kaj ima leta 1987 rojeni Luka Mesec - če te prav razumem - s tekovinami iz leta 1945, ampak ko sem se zadnjič zaradi prometne nesreče na vročini pražil v koloni na Ravbarkomandi, sem se spomnil na tebe in na forumske borce protiv tekovina, karkoli že to pomeni ...

P.S.: da ne boš preveč gruntal, kaj imajo kolone na Ravbarkomandi s tekovinami iz leta 1945, naj te spomnim, da bi bile brez totih tekovin kilometerske kolone tudi na meji z Italijo enako kot na meji s Hrvaško nekaj najbolj normalnega, ne pa da tam stojiš samo ob prometnih nesrečah ...
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2786843] 01.08.19 11:11 · odgovor na: Endimion (#2786596)
Odgovori   +    0
BTS
Brane sporočil: 2.077
[#2786850] 01.08.19 11:53 · odgovor na: (#2786634)
Odgovori   +    1
[abohte]
> [Endimion]
> V tem, da se dobavitelji plačujejo iz DOBIČKA.
>

Podjetnik ne dela zato, da bo imel dobiček, ker z dobičkom ne more odkantati za tistega porscheja, s katerim se odpelje na morje, kajne? Dobiček je izmišljena, fiktivna številka na papirju. Podjetnik dela zato, da bo imel več premoženja, npr. denarja. Z njim si kupi porscheja.
Dobiček ni nič izmišljena kategorija. Dobiček je "navidezna meja", največ koliko dernarja, ki se potencialno nahaja na računu podjetja je namenjenih lastnikom (tudi podjetniku).

To tvoje bluzenje o denarju pomeni, da ne razumeš temelja.
Tudi, če ima podjetnik ali podjetje denar na računu, njemu ("ekonomsko upravičeno") pripada od tega denarja samo toliko, da ne presega izplačila dobička.

Res je, da lahko direktor brez omejitev, če ima denar na računu "investira" tudi v luksozni avto, ker je to legalno.

Imamo dva mejna primera, če je nakup večji od bilančnega dobička, a še vedno bistveno manjši od kapitala potem je povečal tveganje obstoja tega podjteja (lahko da kdaj v prihodnje ne bo za plače ali plačilo dobaviteljem ali ne bo za vzdrževanje osnovnih sredstev, če zaradi morebitne krize ne bo imel toliko dela ali nekatera dela ne bodo šlčana.

Drugi primer pa je podjetje, ki je tanko kapitalizirano in tak nakup pomeni, da je ostalo malo ali nič kapital za pokrivanje operativnih tveganj.
V takem primeru, je direktor s svojim še vedno legalnim poslom močno orgorzil prihodnost podjetja. Vse morebitne napake ali rezulati krize pa se bodo prenesli direktno na upnike in financerje. Skratka v takem primeru je šel čez rob in ob eventuelni krizi bodo ceno plačali njegovi upniki z odpisi.

Za konec Bilančni dobiček je tudi za podjetnika meja oziroma Rubikon in nikakor nekaj FIKTIVNEGA, kar ti nalagaš.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786856] 01.08.19 12:25 · odgovor na: anon-207617 (#2786695)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [abohte]
> No, saj Nemirni ne skriva, da je marksist.

Ko sta se "name spravila" tako crt kot gustl, ki sta pomoje skoraj edina forumasa ki razumeta svet na drugi strani Alp, sem se malo zamislil. In ugotovil, da so to pac kulturne razlike, da sta onadva vredu tam, jaz pa v redu tukaj, in da se v nekaterih pogledih spreminjam.

dva primera:

1. V angliji v mestih svinjarijo po tleh mece vsaj "spodnja" tretjina populacije. Cel kup ljudi je zaposlen da to pobirajo. V Sloveniji je to nezaslisano, svinjarijo za seboj pustijo lezat nevzgojeni predsolski otroci in res najbolj svinjski od najbolj svinjskih kretenov, ki jih je morda dva odstotka.

2. Imam starejsega prijatelja v Sloveniji, ki je izobrazen, razgledan, videl je svet, fantasticno zasluzi in je iz kulturne druzine s kulturno vzgojo. Ker v prostem casu rad gleda ameriske tv serije, jih krade na internetu. Ali kot se po slovensko rece "dol si jih potegne". V angliji to delajo nevzgojeni froci in neotesani kreteni, okaterihporeklunebomonatemmestu, vsakega vsaj pol-kulturnega cloveka pa bi bilo tega posteno sram.

-------

Javno razglabljanje kako se v X dobro zivi, ce imas visoke prihodke, medtem ko se mladina iz drzave masovno izseljuje, bi tukaj veljalo za zelo neprimerno, nevljudno, oholo, arogantno. Nekaj takega kot ce bi rekel, "mah, v bistvu je London fantasticen, samo pac svojo hisko z vrtom v urejeni soseski moras imet." (Najem tri ali stiri tisocake na mesec.) Povsem ignorirajoc, da to ima kakih 10%, in da se taki lahko preselijo kamor koli hocejo, in bojo s tistim milijonom od londonske hiske povsod udobno ziveli.


Tole se dal slikovita primera.


Kar se tiče izraza podjetnik, izhajam iz besedne zveze s.p., podjetnik z več zaposlenimi je direktor. Podjetnik je sinonim za obrtnika, kmeta, zdravnika, advokata.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786865] 01.08.19 12:49 · odgovor na: (#2786862)
Odgovori   +    0
To se sedaj pogovarjamo o terminologiji. Nisem gledal SSKJ ali kakega drugega slovarja. Pišem kaj meni pomeni.


Ja direktor ni nujno lastnik podjetja.


Podjetnik je zame nekdo, ki ustvarja.
Direktor je nekdo, ki vodi druge, je vodja, odloča v podjetju.


Ja s.p ima lahko zaposlene, sam ni to namen moje razlage.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786866] 01.08.19 12:56 · odgovor na: PyotrNovak (#2786843)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
BTS
Upam da ne, ampak glede na AJPES ja.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2786871] 01.08.19 13:37 · odgovor na: Endimion (#2786596)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-514918 01.08.2019 13:49
Spregledal si en problem, ki je značilen samo za Slovenijo. Pred 30. leti je namreč Milan Kučan nekatera delovna mesta spremenil v kapital. Zato se kapitalskim pridobiteljem, ki so taka mesta zasedli, seveda ni zdelo vredno ukvarjati se s povečevanjem kapitala, ampak so ga, povsem nasprotno od Kitajcev, samo počasi cuzali. Ko cuzanje skupnega kapitala iz časov socializma ni več zadoščalo, so se zadolžili in pocuzali še tujega. Ko je tujina zaprla pipico, so razvrednotili sposojeno, prenesli podcenjeno vrednost na DUTB in pričeli krasti preko nje in SDH. Lahko pa isto pogledaš tudi drugače, skozi serijo državnih udarov, ki jih je bil Milan Kučan v Sloveniji v 30. letih izvedel.

1. Kučanov državni udar, ki je bil javnosti viden, je bila afera DADAS. Problem, ki ga je Kučanova banda videla pri DADAS-u je bila njegova uspešnost v primerjavi z delom kučanovskih pocarjev v državnih bankah. Pri tej aferi prvič pride do izraza fašistična in segregacijska zakonodaja, ki jo je bil Milan Kučan pripravljal še kot šef Partije v času socializma, oziroma, prvič postane jasno, da se Slovenija pod Kučanovim vplivom razvija v smeri apartheida.

2. Kučanov državni udar je bil njegov kadrovski napad na LDS leta 1995, ko je postalo jasno, da je dr. Drnovšek bolan. Potem, ko je LDS močno zmagala na volitvah z ljudmi, ki so bili na strani Drnovška, so vodilne in vodstvene položaje v stranki nenadoma preplavili stari kučanovski pocarji in lopovi.

3. Kučanov državni udar je bila Ropova Pokojninska reforma. To je bil čas, ko se je Kučanova banda soočila z resnim problemom. Dr. Drnovšek namreč ni bil dovolil tujega zadolževanja, rdeči direktorji pa so v "svojih" podjetjih na papirju že veliko pokradli in so pokradeno hoteli spmeniti v denar. Tega denarja oziroma vrednosti pa v Sloveniji ni bilo. Zato se Kučan odloči, da bo okradel upokojence in borce in Ropu da nalogo, da izvede prvo Pokojninsko reformo. Glede na to, da ta nima pojma o ničemer, razen, kako se krade, jo izvede.

4. Kučanov državni udar je uvedba Upravnih enot in organizacija sodišč.

5. Kučanov državni udar je bila prodja Leka. Kučan je podajo Leka, navidez v nasprotju s svojim konceptom nacionalnih šampijonov, odobril zato, ker se je bal njegove kotacije na Nasdaqu, ki bi, če bi bila realizirana, v celoti zrušila njegov koncept koruptivne države in gospodarstva in imela negativen vpliv na moč rdečih direktorjev in bi tudi zaradi pravega profitnega zgleda in novih možnosti za vse bistveno zmanjševala skupno količino pokradenega kapitala v državi. Torej, za Kučana je bilo vitalnega pomena, da se Lek čimprej proda in se ne spremeni v zgled, ki je takrat že močno spreminjal Kitajsko. Prekmurska opica se je namreč zavedala, da bo sam, skupaj s svojo bando rdečih direktorjev, v primeru, da kotacija Leka na Nasdaqu uspe, predstavljal samo še to, kar so v resnici vsi skupaj vedno bili, to je krdelo lopovskih opic.

6. Kučanov državni udar je uvedba DDV višja od 15%.

7. Kučanov državni udar je trikratno povečanje tujega dolga Slovenije. Sredstva so bila v glavnem porabljena za podporo 10 krat preobilni birokratski državi.

8. Kučanov državni udar predstavlja ustanovitev DUTB za obdobje 20 let. Sama ustanovitev sicer ni pomembna, pomebna je podcenitev tega, kar pride pod njeno upravljanje. To je bistvo. Razlko do normalnih cen si deli Kučanova banda. Irska je imela slabo banko samo dve leti, tu pa bi radi še 20 let kradli in si delili. Ne vem sicer koga Šarec čaka, da to pizdarijo ukini.

9. Kučanov državni udar je likivdacija slovenskih državnih bank. Kučanovski koncept v državnih bankah je namreč zahteval, da banka pobira denar od vseh in tega, ne da bi investirala, daje v last čisto določenim osebam. Tako se je Slovenija v 30. letih popolnoma oddaljila od načinov plemenitenja kapitala, ki so v svetu običajni in katerim sta se po sprememebi sistema takoj pridružili tudi Kitajska in Rusija. Slovenija je tako ostala edina država izven banana republik, ki s kapitalom delajo kot svinja z mehom in je zato edini smisel obstoja državnih bank bil, da je Kučanova banda iz njih lahko po mili volji kradla. Dokler je sploh še bilo kaj v njih, našega in tujega.

10. Državni udar pa ni Kučanov, ampak je državni udar slovenske politike nasproti slovenski državi, saj slednji dosedaj prekmurskega bandita še ni uspelo aretirati in pripeljati pred sodišče z obtožbo vodenja organiziranega kriminala in narodnega izdajstva.

Uriah Heep.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786874] 01.08.19 13:59 · odgovor na: hostamox (#2786856)
Odgovori   +    2
[hostamox]
Podjetnik je sinonim za obrtnika, kmeta, zdravnika, advokata.
Jap, imas prav. Menim da je to en od primerov, kjer smo se navadili narobe uporabljati lastni jezik.

Dosti bolje bi bilo, ce bi za te razlicne dejavnosti veljal posplosen izraz obrtnik, kot pa podjetnik.

Enterpreneur je nekdo, ki razmislja o scalability. Ima ideje (in ne nujno kapital), in isce izvajalce.

"Tradesman" pa je nekdo ki ima neko obrt. In sploh ni nujno prevec podjeten.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7