Strani: 1 2 3 4 5 6 7

anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786310] 29.07.19 14:50 · odgovor na: crt (#2786131)
Odgovori   +    8
[]
> [NemirniTujec]
> Morda je res nekoliko neprimerno, da se pod clankom o kompleksnejsih potrebah samoaktualizacije mi deremo na temo, da je (ali ni) slovenija en kurac, ce nisi rojen v bogato familijo.

vidva sta v uk in imata zelo lepo situacijo
Se posipam s pepelom za ta odstavek ki ti je omogocil modro analizo psiholoskih virov mojih mnenj :-) Ni tako kljucno, kako si prisel do denarja, ampak je kljucno drzavo vrednotiti vsaj po mediani prebivalstva, ce ze ne po ghandijevski skrbi za najsibkejse.

Trdim, da je arogantno ugotavljati prijetnost slovenije za bivanje premoznih - zato cinicno sprasujem o morebitni Zokijevi kolumni na temo radosti slovenije (clovek je self made milijonar, ova zemlja mora da je raj). Lahko bi bila tedenska, gotovo bi imela izjemno branost in komentiranost.

Slovenija ni posebna. Je se ena povinca juzne in vzhodne Evrope in razvitih drzav ne dosega po nobenem relevantnem uravnotezenem kazalniku, zato cela juzna in vzhodna Evropa s Slovenijo vred ze 50+ let migrira v severno in zahodno, v obratno smer pa hodijo penzionisti in nizozemski avtodomi.

Ne fantazirat kako je v Sloveniji fajn, dokler spizdi iz nje cca 10.000 slovencev (tujcev ne stejem) na leto, medtem ko se vsako leto rodi cca 20.000 komadov. Torej polovica tega kar nafukamo, se izseli. Najbrz zato, ker je krasna drzava? Mamico vam doktor-relativisticno!

Evo, izkasljan :-)))
kar je seveda super, vendar - kakorkoli v svoji sedanji social-ekonomski situaciji sta zelo razlicna od obicajnega uk kruhoborca s povprecno etc etc.

(ki vaju gleda izza vogala in ima nad glavo stripovski oblacek v smislu "pizda jim materna imigrantska sam pridejo pa jim ze kes leti, treba jih ven zbrcat pa bo vec za nas ostalo.)

napram temu kruhoborcu imata ne tako zelo razlicno situacijo od te gospe iz clanka.
Tako! RAVNO ZATO lokalnim kruhoborcem ne govorim, da naj se vendar malo k sebi spravijo in potrudijo, ker se tukaj prav lepo zivi. Nasprotno, z lokalnimi kruhoborci razpravljamo, ali je imigracija sfukala drzavo (salve smeha ko jaz razpravljam o tem). Hkrati pa je to drugace... Britanstvo ni Slovenstvo, tukaj so kaste stare tisoc let, davno pred Pakiji, kaj sele Poljaki. Pazi to: nekateri anglezi imajo zelo vroca mnenja o tem kaj so v 11. stoletju na "nasem" otoku poceli Normani.

Razumevanje locenosti in sobivanja kast je cudaska mesanica obcutka nepostenosti in hkrati prepricanja v nujnost takega sistema. Beseda imigrant vse bolj pomeni vzhodnoevropejca, za rjave ljudi, posebej tiste z brado imajo druge besede (asian british in black british, ker ziv bog ne ve ali so lihkar prisli ali so ze tri generacije tukaj), kajsele za nemsko ali amerisko govorece... no, pa saj tudi slovenci recejo "nemec/american, ki zivi v sloveniji", nikakor ne nemski imigrant, niti nemski priseljenec, kajsele nemski prebeznik :-) Ne se hecat, ce smo natancni je The Queen pravzaprav nemka. Britanci imajo kljub najvisji kolicini imigracije in rasnih manjsin med vsemi evropskimi narodi najmanj negativen odnos do imigrantov: www.pewresearch.org/...-a-burden/

Debata o metanju kogarkoli ven je predvsem zelo zelo slovenska. Celo svetilnik svetega brexita Bojo the clown, je takoj v prvem govoru povedal, da bojo cist vsi eu imigranti seveda lahko ostali... in da bodo penzionisti dobili vec dnarja, Erjavec element mu je zelo jasen :-)

-----

Za primerjavo in zanimivost; iz UK se letno izseli cca 125K britancev, rodi pa se jih 650K. Izselijo se najraje v Avstralijo - najbrz ne zato, ker se "v UK ravno tako dobro zivi kot v Avstraliji" :-)

Top destinacije britancev skupno 2009 - 2014:

Australia 207,000 - boljse place, sonce, nizki vstopni pogoji (commonwealth)

USA 72,000 - se boljse place, ampak tezji vstopni pogoji

Spain 52,000 - penzija na soncu, v zelo poceni podezelskih hiskah

France 51,000 - mesanica vsega, plus penzija (poceni podezelske hiske)

New Zealand 43,000 - mesanica vsega, plus ekobio brigade

Canada 36,000 - mesanica vsega, posebej jih rajca britaniji primerljivo javno zdravstvo

Germany 36,000 - dude, žermani, zemlja mog sna, whats not to like :-)

United Arab Emirates 35,000 - khm, kakodakazem... no comment, i refuse to be dragged into such a debate... bo rename povedal zakaj :-)

------

Ko primerjas resne parametre, je UK v primerjavi z Avstralijo failed state, komunajzarsko klosarska nabasana culukafrija :-)) (ajde mickeno pretiravam). ZAME pa je (juzna) Anglija veliko boljsa, lazji vstop na specificen in zelo velik trg mi tukaj omogoca boljse zivljenje. Ne bom zaradi tega glumil, da se v UK "lahko" zivi bolje kot v Avstraliji, "ce se znajdes". Nobody cares bitch, Australia is a wonderland compared to this tiny, confused and gloomy island!

V UK imajo celo tv oddajo na BBC na temo selitve v avstralijo: www.bbc.co.uk/progra...s/b006s5v8

In je prav komicno ko obicen folk primerja te svoje angleske vrstne hisice z zaparkiranimi avtomobili in ugotavlja, da bi PRAV TO pogresal. Slovenci in Vegeta skroz. Ni ga cez sense of comunnity, ko cez steno slisis kako se sosed dere na zeno, in naslednje jutro uporabis pomenjivo trisekundno pavzo pred "morning mate, youallrightquitechillylastnightwasntit?" Kurc pa Avstralija in jebena vrocina, saj bojo itak vsi pocrkali od koznega raka :-)
hostamox sporočil: 8.460
[#2786311] 29.07.19 14:50 · odgovor na: mimoidoci (#2786267)
Odgovori   +    4
[mimoidoci]
> [kren]
> > [rava]
> > Sej bo višja, če bodo kupci pripravljeni to plačat.
>
> Tako. Dodane vrednosti ne bo zvišalo višanje (minimalnih) plač. V Avstriji in Nemčiji dodana vrednost na zaposlenega ni višja zaradi višjih plač ampak zato, ker so pač kupci pripravljeni več plačat.


Hehe, če bi bil zloben bi dodal, da so v Avstriji in Nemčiji kupci pripravljeni več plačat, ker imajo višje plače. Ampak nisem tako zloben, da bi celo debato zapeljal v produktivnost. Ker produktivnost v slovencef politično nekorektna.


Mislim da slovenci delajo čisto dovolj, slaba produktivnost pa je večinoma odraz slabega vodenja od vrhnjega pa do srednjega menegmenta. Ker je mentaliteta slovenskih vodij prevečkrat jaz sem šef in imam prav / mi ni treba, enostavno jim/nam manjkamehkih znanj- to je zadnjič že nekaj omenjal Nemirni.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786313] 29.07.19 15:02 · odgovor na: anon-207617 (#2786310)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: hostamox 29.07.2019 15:13
www.stat.si/StatWeb/...Index/7485

neto je 6.000

Če nisi opazil jamraš kako slabo je v Sloveniji.

Ne bi rekel raje v Sloveniji ni slabo, a v UK je boljše.

Oz vi jeste kruh z marmelado, mi imamo pa še maslo.


Tole prepucavanje je podobno novodobnem nakladanju kaj in na kak način je nekdo pripravil določeno hrano.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786317] 29.07.19 15:28 · odgovor na: hostamox (#2786313)
Odgovori   +    2
[hostamox]
www.stat.si/StatWeb/...Index/7485

neto je 6.000 odselitev
Res je, poleg 9K ven jih 3K pride nazaj. Jaz bi rekel da je tudi 6000 dovolj zgovorno.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786320] 29.07.19 15:37 · odgovor na: hostamox (#2786313)
Odgovori   +    3
[hostamox]
www.stat.si/StatWeb/...Index/7485

neto je 6.000

Če nisi opazil jamraš kako slabo je v Sloveniji.

Ne bi rekel raje v Sloveniji ni slabo, a v UK je boljše.
S tem se pa povsem strinjam. Mene zgolj razpizdi ko imajo ljudje neko tezavo to sprejet, nisem hotel jamrati, da je v sloveniji slabo. V sloveniji je dobro.

UK je v tej zgodbi zato, ker je se je gospa v clanku pac vrnila iz Londona. Sicer pa glede splosne kvalitete zivljenja lahko preprosto sprejmemo, da je v Slo bolje kot na Hrvaskem in slabse kot v Avstriji - lepo sosednje drzave. In to pac tako je, iz tisoc in enega vzroka, in je bilo 20 let nazaj, in bo se cez dvajset let. Morda pa tudi dvesto.
crt sporočil: 27.164
[#2786326] 29.07.19 16:11 · odgovor na: anon-207617 (#2786310)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Trdim, da je arogantno ugotavljati prijetnost slovenije za bivanje premoznih - zato cinicno sprasujem o morebitni Zokijevi kolumni na temo radosti slovenije (clovek je self made milijonar, ova zemlja mora da je raj). Lahko bi bila tedenska, gotovo bi imela izjemno branost in komentiranost.
Ne fantazirat kako je v Sloveniji fajn, dokler spizdi iz nje cca 10.000 slovencev (tujcev ne stejem) na leto, medtem ko se vsako leto rodi cca 20.000 komadov. Torej polovica tega kar nafukamo, se izseli. Najbrz zato, ker je krasna drzava? Mamico vam doktor-relativisticno!
sorry, meni res ni jasno, kaj zaeno tezo ti tu napadas.

ta teta ni povedala, da je slovenija raj na zemlji.

povedala je, da zanjo osebno ni kul imeti high time input / high $ in bo raje vlozila manj svojega casa v pridobivanje $. ker pac ona tako to vrednoti. lahko seveda tudi zato, ker je ze nabrala dovolj $, normalno.

zgodba gastarbajterja povratnika ima podobno dolg rep kot tista zgolj odhajajocega.

kaj tocno je tu problem razen tistega, kar v clanku ne pise?

Slovenija ni posebna. Je se ena povinca juzne in vzhodne Evrope in razvitih drzav ne dosega po nobenem relevantnem uravnotezenem kazalniku, zato cela juzna in vzhodna Evropa s Slovenijo vred ze 50+ let migrira v severno in zahodno, v obratno smer pa hodijo penzionisti in nizozemski avtodomi.
seveda slovenija ni posebna. a kdo to trdi? emigracija iz teh krajev ima dosti daljse korenine, lahko tudi nulo dodas.

ce gres vprasat v drzave vzhodneje ali juzneje, bos pa izvedel, da je za njih slovenija severna in zahodna, kar je res tako geografsko kot ekonomsko.

in iz slovenskih klasicnih destinacij de - uk - ie prav tako masa naroda emigrira v usa, recimo.

www.youtube.com/watc...Yb8Wm6-QfA

Britanstvo ni Slovenstvo, tukaj so kaste stare tisoc let, davno pred Pakiji, kaj sele Poljaki.
pravis torej, da elita vlada se bolj kot na 50 let podlage :)

Pazi to: nekateri anglezi imajo zelo vroca mnenja o tem kaj so v 11. stoletju na "nasem" otoku poceli Normani.
tu se vedno spomnim na ono: if you can trace your lineage to the magna charta ... you're french.

Ne se hecat, ce smo natancni je The Queen pravzaprav nemka.
absolutely, in recimo prva svetovna vojna je tako rekoc situacija, ko bi bilo res fajn, ce bi spor sorodnikov - vladarjev nemcije, uk in rusije resili v eni sobi namesto na celem kontinentu.

Debata o metanju kogarkoli ven je predvsem zelo zelo slovenska. Celo svetilnik svetega brexita Bojo the clown, je takoj v prvem govoru povedal, da bojo cist vsi eu imigranti seveda lahko ostali...
prav. jaz se sicer spomnim, da sem o odprtosti teme, kaj bo z drzavljani eu v uk, lahko bral ze ves cas brexit zgodbe in se o tem tudi pogovarjal z drzavljani eu v uk, na primer s tabo.

Ko primerjas resne parametre, je UK v primerjavi z Avstralijo failed state, komunajzarsko klosarska nabasana culukafrija :-)) (ajde mickeno pretiravam). ZAME pa je (juzna) Anglija veliko boljsa, lazji vstop na specificen in zelo velik trg mi tukaj omogoca boljse zivljenje.
ja. ker zivljenje pac ni splosna stvar, temvec samo divja masa individualnih in ti si nasel svoj cost benefit, tako kot ga je ta teta v clanku.

again, what exactly is the problem here?

ce se hoces kregat z nekom, ki ti bo trdil, da je po dolgem in pocez slovenija (ali uk vs australia) itak boljsa za zivljenje za vsa ziva bitja, ja dajta se pol :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2786329] 29.07.19 16:15 · odgovor na: crt (#2786326)
Odgovori   +    3
(Sobni) bicikl?
crt sporočil: 27.164
[#2786331] 29.07.19 16:16 · odgovor na: anon-207617 (#2786329)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
(Sobni) bicikl?
herojska tehnicna akcija se en cas.... ampak pride vmes tudi bicikl, vceraj je bil :)
Gustl sporočil: 13.628
[#2786358] 29.07.19 18:15 · odgovor na: anon-207617 (#2786310)
Odgovori   +    5
[NemirniTujec]

Trdim, da je arogantno ugotavljati prijetnost slovenije za bivanje premoznih.
Ker si sebicen in nezmozen vzivetja se v situacijo drugih. :)

Izseljujejo se ali razmisljajo o tem tudi taki, ki jim tu ni dosti hudega in prav je, da izvejo, da morajo it precej na bolje, ce zelijo skompenzirati domace udobje.

Samo tebi je iz nekega razloga to muka prebrat. Kot da ne bi dopustil moznosti, da imajo premoznejsi tudi svoje probleme in izzive.

Enemu je tezko poloznice placat, drugemu najti lajf-work balans. Oba morata to resit.

Ce se ti zdi arogantno govoriti o lajf-work balans, ker eni pa se za poloznice nimajo.... Hej, v Afriki so pa lacni, kle se pa pizdis, da mobitela ne mores placat. :)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2786378] 29.07.19 21:37 · odgovor na: (#2786266)
Odgovori   +    0
Nemške plače (za istovrstno delo) so višje kot pri nas zato, ker so bolj produktivni.
lol, ja le ponavljaj te floskule...1000x ponovi, pa mogoce nekoč še resnica postane.

sam sicer nimam direktne primerjave z nemčijo, imam pa s švico in se smejem v faco vsakemu, ki mi bo trdil, da so oni bolj produktivni.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786384] 29.07.19 21:51 · odgovor na: Gustl (#2786358)
Odgovori   +    3
mogoče je Nemirni hotel povedat

1 da bi v slučaju, ko bi bli slovenci native english speakers odšlo 50- 80% ljudi

2 da je aroganto, ker pizdiš, da nimaš za telefon, okoli tebe (rojaki) so pa lačni
hostamox sporočil: 8.460
[#2786386] 29.07.19 21:57 · odgovor na: shevchenko (#2786378)
Odgovori   +    0
sem tudi sam slišal od parih , ki so delali zunaj, da so se morali držat malo nazaj
Gustl sporočil: 13.628
[#2786387] 29.07.19 22:11 · odgovor na: hostamox (#2786386)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Gustl 29.07.2019 22:15
[hostamox]
sem tudi sam slišal od parih , ki so delali zunaj, da so se morali držat malo nazaj
Meni je moj estonski šef pri delu s Švedi rekel, naj bom malo bolj potrpežljiv :)
hostamox sporočil: 8.460
[#2786394] 29.07.19 23:05 · odgovor na: Gustl (#2786387)
Odgovori   +    0
A počasi dojemajo :)


Sosed sedaj že v penziji je bil na izpopolnjevanju, šolanju za SAAB mehanika tam enkratv osemdesetih. Pa mu je kolega serviser ,ki ga je učil, rekel naj ne pretirava s hitrostjo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2786405] 30.07.19 07:52 · odgovor na: hostamox (#2786394)
Odgovori   +    3
[hostamox]
A počasi dojemajo :)


Sosed sedaj že v penziji je bil na izpopolnjevanju, šolanju za SAAB mehanika tam enkratv osemdesetih. Pa mu je kolega serviser ,ki ga je učil, rekel naj ne pretirava s hitrostjo.
To ni nic posebnega. Jaz sem imel podrejenega, kateremu sem konstantno moral komandirati, koliko casa si naj minimalno vzame za neko nalogo. Ker je vse kar pocez slampasto naredil, samo da je bilo hitro narejeno. Ni mu ratalo pokapirati logike da je bolje pocasneje in tako da za njim ni treba popravljati, in sedaj ni vec pri nas.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2786409] 30.07.19 08:01 · odgovor na: bc123a (#2786405)
Odgovori   +    0
To ni nic posebnega. Jaz sem imel podrejenega, kateremu sem konstantno moral komandirati, koliko casa si naj minimalno vzame za neko nalogo. Ker je vse kar pocez slampasto naredil, samo da je bilo hitro narejeno. Ni mu ratalo pokapirati logike da je bolje pocasneje in tako da za njim ni treba popravljati, in sedaj ni vec pri nas.
ampak to je blesavo. bi mu mar razlozil, kako naj naredi neko nalogo, potem pa kolikor casa bo vzelo, bo pac vzelo. samo zato, ker je porabil cas, se ne pomeni, da je kaj pametnega naredil.
bc123a sporočil: 48.253
[#2786445] 30.07.19 10:29 · odgovor na: shevchenko (#2786409)
Odgovori   +    0
[shevchenko]
> To ni nic posebnega. Jaz sem imel podrejenega, kateremu sem konstantno moral komandirati, koliko casa si naj minimalno vzame za neko nalogo. Ker je vse kar pocez slampasto naredil, samo da je bilo hitro narejeno. Ni mu ratalo pokapirati logike da je bolje pocasneje in tako da za njim ni treba popravljati, in sedaj ni vec pri nas.

ampak to je blesavo. bi mu mar razlozil, kako naj naredi neko nalogo, potem pa kolikor casa bo vzelo, bo pac vzelo. samo zato, ker je porabil cas, se ne pomeni, da je kaj pametnega naredil.
Ja. To je bila druga iteracija. Ni bil sposoben roditi nic taksnega, kar bi od prve delalo.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2786540] 30.07.19 16:47 · odgovor na: hostamox (#2786083)
Odgovori   +    3
Dokler je vecina takih v Slo kot si ti, ni prav NOBENE bojazni da bomo KADARKOLI bogata druzba.
Ena od osnovnih predpostavk v poslu je TVEGANJE. Mislim da NI podjetnika ki ni vsaj enkrat ali veckrat gledal v prepad. Moznost da izgubis VSE za kar si garal 20 - 30 let, je zelo realna. Tega se zavedajo samo se v US in zato tudi kot nagrado pustijo vec zasluzka. Pri nas pa recemo : KO VAS JEBE in skrcimo in delamo samo se ZASE. Imel sem jih 9 danes imam vajenca in precej poddobaviteljev. En od razlogov: lazje se je locit kot pa odpustit delavca.
Delavnik ni NIKOLI samo 40 ur, ko si podjetnik v bistvu nisi nikoli vec cisto prost.
Sicer pa vam usluzbencem je tole itak tako razumljivo kot je Draxu humor.
Samo jekaj me zanima: ZAKAJ vsi ki veste kako denar leti sam v denarnico, tudi sami ne zacnete. Vzames hipoteko na stanovanje, prodas avto, kupis podrtijo za 200E in gas. Lova do krova, a ne??
hostamox sporočil: 8.460
[#2786552] 30.07.19 19:08 · odgovor na: PyotrNovak (#2786540)
Odgovori   +    1
Najprej moraš narediti dobiček. Če le tega puscas v firmi imaš relativno malo obdavčitev. Če tvegas in imaš izgubo le to ponavadi lahko pokrivas s prihodnjimi dobički. Če si pravi podjetnik ti je dobiček postranski, glavno da rastes, da ti uspeva. Meni ni jasno kaj bi rabil nekaj hudega za osebno potrošnjo. Pravi podjetnik dela in ne trosi. Tisti ki zasleduje dobiček je kapitalist, vlagatelj nekdo, ki ima presežek kapitala. Mislim da tebi fali dober davčni svetovalec, podjetniki radi sparate pri racunovodstvu.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2786556] 30.07.19 19:35 · odgovor na: (#2786554)
Odgovori   +    4
Nabija na polno in greje rit nekje na toplem, varnem stolu. Placa se pojavi vsakega 15 tega.
Ne vem ZAKAJ se je tako lahko pogovarjati z ljudmi ki imajo firme in nemogoce s tistimi ki ne; pa VEDNO vedo kaj delamo narobe.
Skoda besed.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786570] 30.07.19 21:17 · odgovor na: (#2786554)
Odgovori   +    1
Ni pomembna visina dobička, dober je če je visok, ne boš pa se obremenjeval, če je minimalen. Tudi ne razumem zakaj bi hoteli biti podjetniki nagrajeni z nižjimi davki ker tvegajo. Če želijo tvegati in placat čimmanj davkov naj grejo v igralnice ali na Loto.ali pa denar posodijo, mislim da je davek na obresti 20 posto. Lahko odprejo podjetje v BiH, slovaškem , se izselijo ipd. Sam kot kmet sem nekaj časa razmišljal o Ukrajini, Rusiji ipd, sam žal rabiš preveč kapitala in donosi so premali.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786576] 30.07.19 21:46 · odgovor na: (#2786569)
Odgovori   +    0
Zame se podjetništvo neha tam pri 5 do desetih zaposlenih, potlej moraš imeti ekonomska znanja, vodstvena ipd. Gledam iz svojega stališča in se sprašujem ali bi bil ob milijon prometa in desetih zaposlenih sploh še kmet. Bil bi sam se vodja kmetijskega podjetja, kmetije .
hostamox sporočil: 8.460
[#2786578] 30.07.19 21:52 · odgovor na: (#2786573)
Odgovori   +    0
Kot praviš podjetniki dela za dobiček in zaposleni za plačo. Zakaj bi torej moral bit njegov prejemek manj obdavčen kot plača. Mislim da je bila to osnovna nit.
hostamox sporočil: 8.460
[#2786594] 30.07.19 23:20 · odgovor na: (#2786586)
Odgovori   +    0
[kren]
Pa saj je dobiček že zdaj obdavčen z 19% in še 25%, čim si ga izplačam. Naslednje leto bo pa še bolj. A to ni dovolj?

Noben ni rekel, da ni. Bolj je šlo v smeri, da je preveč. A sam menim, da je obdavčitev primerna.

Nisi napisal,da je možnost manjšanja stopnje obdavčitve z vlaganji v razvoj, pa ob držanju kapitala imaš tudi popuste.

Mogoče bi predlagali vladi progresivno stopnjo obdavčitve dobičkov podjetij. Prvih 10.000 nič, do 30.000 5% itn. Argument je lahko manjša možnost davčne optimizacije oz. nesorazmerno veliki stroški svetovalcev.
Endimion sporočil: 10.297
[#2786596] 31.07.19 00:13 · odgovor na: PyotrNovak (#2786556)
Odgovori   +    6
[PyotrNovak]
Nabija na polno in greje rit nekje na toplem, varnem stolu. Placa se pojavi vsakega 15 tega.
Ne vem ZAKAJ se je tako lahko pogovarjati z ljudmi ki imajo firme in nemogoce s tistimi ki ne; pa VEDNO vedo kaj delamo narobe.
Skoda besed.
Veš zakaj se je s "pouprezhnim slouenzem, ki je svoje podjetje postavil ino na svitlo dal" težko pogovarjat?

Ker svojega podjetja ne jemlje kot kapital. Ne obnaša se kot kapitalist, da bi od tega kapitala (in ne dela!) nekaj imel. Ampak to jemlje kot delovno mesto, kjer opravlja delo, in slučajno je sam sebi izplačevalec plače.

Ja začetki so vedno jebeni in tvegani. Za kapitalista, ki je dal začetni mini kapital, banki ki mu je dala kredit, če mu ga je, tvegajo morebitni zaposleni, ker v bistvu niti ne vedo, ali se bo stvar izšla ali ne... Ampak

Ampak problem za našega PeterNovak d.o.o. ni v tem da je tvega, in bodisi uspel preživet turbolence začetka, bodisi pa jih morda tudi ni. Problem, je da je vrhunec njegovega miselnega dometa to, da namesto da hodi šraufat v Real, šraufa v domači garaži. Ali pa solo ploščice polaga. Ali pa mala. Ali pa mize skup meče. In upa, da bo prišraufal, pripečaril ali pa primizaril do one mizerne penzije, ker si nikoli v življenju ni propisno prispevkov nakazoval, ampak denar ven na potne stroške vlekel. In imel GSM naročnine vseh svojih otrok na firmo. Pa tankal osebni avto na službeno kartico, zato ma dizla, ker je kombi tut dizel.

Ja tak res ne more na dopust, in MORA garat ko pes, da preživi. Poznam tipa, ki ima čistični servis. Vse bosanke in albanke delajo na črno, on pa je denar iz firme dvajset let vlekel v obliki posojil. In si postavil (Priznam, res lepo hišo). A anes ima problem. Ne more likvidirati firme, ker mu bo FURS ona posojila štel kot izplačilo dobička, on pa danes nima 60 jurjev denarja, da bi davek plačal. Mimogrede. Ena sama stranka mu je dala kajlo, pa mu je šel promet navzdol za 40%.

Firma kjer delam sedaj, bo letos praznovala 30 - obletnico. 140 zaposlenih v 4 državah. To furata dva brata, ki sta začela v garaži južno od Ljubljane. Ko sta prodala prvi CNC stroj, ga je takrat maloštevilčna ekipa ves vikend pila v BTC-ju :D. A 25 let kasneje gresta oba feldmaršala lahko na 6 tednov polet na dopust, (2 x 3tedne), ne rabita ždet v bajti 24/7 in pizdit kako onadva morata, mi gremo pa lahko domov, in si vsako leto izplačata dobiček, kjer je 6 nul, in spredaj ni nula. Niti ne rabita imet ne vem kake plače. Ampak sta negovala korporativno kulturo v podjetju, izbrala pravilen in odgovoren vodstveni kader (in ga dobro plačala), razumeta da smo zaposleni najprej investicija, ki da ob dobrem tretmaju multiplikator, višji od 1, In ljudje, ki delamo tam, imamo absurdno visoko raven pripadnosti podjetju in delu, ki ga opravljamo. In v zob prihajajoči krizi v avtoindustriji, dajeta pogodbe za nedoločen čas. Ja pravilno si prebral. Dober kader držita pri sebi. Ker imaš potem motor, ki te ob koncu krize hitreje vleče naprej in navzgor.

Oni prvi vsak popoldne v našem lokalnem napajalniku zbira kovance in stoka kako ga jebe vse, od države, do albank in bosank, in banka mu ne da kredita, etc.. Ta druga dva pa v petek ob 2 od-porschejata na morje. In razumeta, da je podjetje KAPITAL. Ne pa njuno delovno mesto.
bc123a sporočil: 48.253
[#2786619] 31.07.19 08:50 · odgovor na: Endimion (#2786596)
Odgovori   +    2
[Endimion]
Ker svojega podjetja ne jemlje kot kapital. Ne obnaša se kot kapitalist, da bi od tega kapitala (in ne dela!) nekaj imel. Ampak to jemlje kot delovno mesto, kjer opravlja delo, in slučajno je sam sebi izplačevalec plače.
Amen, brother. Tudi vse ostalo, kar sem sicer izbrisal.
Endimion sporočil: 10.297
[#2786625] 31.07.19 09:00 · odgovor na: (#2786611)
Odgovori   +    2
[abohte]
Torej ne ločiš...
Tu pa nimaš prav.

Denar na račun podjetja lahko sicer res pade na 3 načine: 1 - Posledica prihodkov; 2 - Posledica Kapitala lastnika, in 3 - Kredit.

Oba troje je denar. A pod predpostavko delujočega podjetja, se dobavitelji, zaposleni, in drugi odhodki (v to lahko dava tudi plačila obresti za denimo bančne kredite), pokrivajo iz prihodkov. Razlika med tema dvema je (v grobem) dobiček, ali izguba (v računovodstvu obstaja pojem "negativni dobiček"), če je odhodkov več kot prihodkov.

Ni pa fakturirana realizacija prihodkov nujno enaka dejanski. Tebi nič ne pomaga, če imaš zunaj za 100 jurjev izdanih faktur, in imaš super knjiženo realizacijo prihodkov, če ti stranke plačujejo po kapljicah (po jurja danes, po jurja jutri, etc...)

Druga stvar, ki smo jo lahko opazili v oni noriji pred letom 2008, je bila poplava malih podjetnikov, ki so s 20 jurji kapitala kar naenkrat začeli delat posle ranga 100 ali 200 jurjev. Vsak posamezen je bil tak. IN zadosti je, da se en sam tak sfiži (to ni nujno kriminal, podjetja propadajo ob najboljših namenih), pa podjetniki delajo samomore... In SLovenske Novice pišejo o Ubogih podjetnikih, ki da za kruh nimajo. S tem ne želim reči, da kriminala ni bilo. Seveda je bil. A bi si upal reči, da je bil to manjši vzrok propada majhnih podjetij v času prejšne krize.
Endimion sporočil: 10.297
[#2786631] 31.07.19 09:06 · odgovor na: (#2786627)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: Endimion 31.07.2019 09:13
V tem, da se dobavitelji plačujejo iz DOBIČKA.

Vsak strošek dobaviteljev se pokriva iz PRIHODKOV; ta STROŠEK oz. ODHODEK pa je negativna postavka v IPI, in ti NIŽA dobiček.

In eno je knjižena realizacija, drugo pa je denarni tok. Prva ti vpliva na solventnost (Izguba ti lahko požre kapital), druga pa vpliva na likvidnost.
Endimion sporočil: 10.297
[#2786640] 31.07.19 09:37 · odgovor na: bc123a (#2786619)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [Endimion]
> Ker svojega podjetja ne jemlje kot kapital. Ne obnaša se kot kapitalist, da bi od tega kapitala (in ne dela!) nekaj imel. Ampak to jemlje kot delovno mesto, kjer opravlja delo, in slučajno je sam sebi izplačevalec plače.

Amen, brother. Tudi vse ostalo, kar sem sicer izbrisal.
In najbolj hecno je, da če bi denimo Kordežu uspelo, in bi (bear with me, bro) Finance napisale, da je Kordež plačal denimo 500 jurjev davka od dividend merkurja, ki si jih je izplačal, bi tukaj "kapitalisti" ploskali. Češ saj je prav, da tut kapitalist plača nek davek. Ko pa njim država ob izplačilu dobička naloži procentualno POVSEM ENAKO BREME, je pa ogenj v strehi. Zakaj še teh 25%, saj sem plačal že 19% na ravni podjetja. OMenjena firma, kjer delam, ga je za lani plačala mal več kot 900 jurjev. Oba patrona pa še 25% vsak za svoj konec izplačanega si dobička. A to sta plačala "Janko in Marko" kot dve osebi vsak s svojo Davčno številko. IN to bi plačala če sta si izplačala dobiček iz svoje firme, ali pa če bi imela delnico KRKE.

Dokler ne bo Financarski KapitalProletarriat razumel da enačba: Podjetje = Podjetnik (oseba) NE DRŽI; je vsakršno razlaganje Fruitless and missleading exercise.
Endimion sporočil: 10.297
[#2786655] 31.07.19 10:21 · odgovor na: (#2786634)
Odgovori   +    5
[abohte]
Podjetnik ne dela zato, da bo imel dobiček, ker z dobičkom ne more odkantati za tistega porscheja, s katerim se odpelje na morje, kajne? Dobiček je izmišljena, fiktivna številka na papirju. Podjetnik dela zato, da bo imel več premoženja, npr. denarja. Z njim si kupi porscheja.
Pozdravljen Rok Snežič :)))))

Pardon, Igor Akrapovič. Ta do leta 2016 na Ravni Akrapovič d.d. ni plačal CENTA davka na dohodek pravnih oseb (Država mu je zaradi vlaganj v raziskave in razvoj dala davčni odpustek), obenem pa je stokal, da je previsok. V letu 2017 pa ga je plača okoli 300 jurjev več kot firma, kjer mam jaz domicil, s tem, da je imel 2x toliko dobička :)

Povečanje/zmanjšanje vrednosti premoženja v podjetju je lahko posledica PREVREDNOTENJA nečesa (Denimo da vrednotiš pisarno po "pošteni", i.e. tržni vrednosti), in če je lani bila njena tržna vrednost 100, letos pa je 130, ni bilo nobenega prihodka in nobenega odhodka, premoženje pa je zraslo. Podobno je, če ima podjetje v lasti denimo delnice. Praviloma pa je povečanje posledica dinamike prihodkov in odhodkov. računovodsko gledano oboje ustvari dobiček! ALI PA IZGUBO, KI NIŽA NJEGOVO PREMOŽENJE!

Da pa lahko odkanta za porscheja, pa mora imet oboje. knjižen dobiček (Žal brez njega ne gre), IN HKRATI denar na TRR podjetja, da si lahko izplača TA DOBIČEK. Od tega plača davek (25%) in z razliko gre po 911-ko. Lahko pa si izkazuje višji OD, podjetje zanj plača vse prispevke in davke, to mu navije odhodke (Ja tudi kapitalistova plača je za podjetje odhodek, v kolikor je v tem svojem podjetju zaposlen) in manjša dobiček. Skratka, če želi najin kapitalist imet porscheja, ki si ga je kupil za svoje ime in za svoj račun, mora imet dobičke v podjetju zelo realne in nič fiktivne. Ali pa visoko plačo. Porsche pač ni poceni avto.

In če se pogavarjava o primerjavi: Celotna stopnja obdavčenja pozitivnega izplena podjetja, v kolikor je ves izplen namenjen kapitalistu, je 39,25%. Tako efektivno stopnjo obdavčitve s prispevki in dohodnino ima zaposleni, ki ima 1600€ Brutto plače, in 180€ dodatkov za prevoz in prehrano. Nakazilo na TRR je 1234.71, skupni strošek delodajalca pa 2037.60€.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7