Strani: 1 2 3

mimoidoci sporočil: 5.998
[#2774073] 12.05.19 13:09 · odgovor na: anon-274200 (#2774046)
Odgovori   +    4
[galfaganel]
Te vrste diskusija je dobrodošla, ker nam različne izkušnje in pogledi drugih pomagajo ceniti in bolj objektivno vrednotiti našo subjektivni položaj. Z nekaterimi posplošenimi stališči avtorja se sicer kot prebivalec ZDA od 1997 (California, Arizona, Colorado) strinjam, moram pa popraviti in dodati več podrobnosti:

Povprečen letni bruto dohodek v ZDA je približno $46,800 (www.bls.gov/news.rel...kyeng.pdf)

Podatek o porodniškem dopustu ne drži. Na nivoju zvezne države ni mandata za plačan porodniški dopust, le 12 tednov neplačanega dopusta, ostalo je prepuščeno posameznim zveznim državam (en.wikipedia.org/wik...ed_States) Trenutno so v več zveznih državah v pripravi zakoni, ki urejajo porodniški/starševski dopust.

Povprečen dolg prebivalca ZDA po končanem dodiplomskem študiju (primerljivo s pred-bolonjskim 4-letnim programom) je $28,650. Ta vsota je kombinacija privatnih in državnih-subvencioniranih posojil (odvisno od dohodkovnega razreda staršev) in ga mora 22-letni diplomant vrniti po urniku odplačevanja v dobi od 10 do 25 let.

Nemogoče je trditi, da je slovensko zdravstveno zavarovanje boljše od zdravstvenega zavarovanja v ZDA. Tam namreč obstajajo različna zdravstvena zavarovanja, različni načini zagotavljanja (kupovanja) zdravstvenega zavarovanja, različni nivoji doplačevanja (deductibles), različne subvencije, itd. Moje zdravstveno zavarovanje in oskrba je absolutno boljša kot karkoli v Sloveniji, je pa drago - $2047/mesec. Od tega delodajalec (univerza: www.unco.edu) plača $1204, zaposleni pa $843 mesečno. Žal pa večina prebivalcev ZDA nima dostopa do takega zdravstvenega zavarovanja in posledično kvalitete zdravstvene oskrbe. Razlika v dostopnosti zdravstvene oskrbe povprečnemu prebivalcu da prednost Sloveniji na tem području.

Izkušnja iz Watson inštituta na Lynn University (alternativna visokošolska ustanova - en.wikipedia.org/wik...versities) je težko merodajna. Upam, da se z g. Goljarjem spoznava in deliva izkušnje.

Ravno manjša omejenost s svojimi okoliščinami je morda prednost ZDA. Ogromen enoten trg ZDA pa ni primerljiv s Slovenskim prostorom.

Špekuliram: Če bi bil jaz vrhunski čelist in bi npr. v Carnegie Hallu igral čelo pod taktirko Zubina Mehte ob tem pa tudi predaval na Univerzi, koncertiral po svetu in snemal v studijih, ter bi v zgoraj navedeni svoji in delodajalčevi zdravstveno zavarovalni premiji upošteval tudi določen nadstandard (stroški izpada dohodka zaradi bolezni, nadomestilo bolniške,...) ali nezgodno zavarovanje (za poškodbe prstov, rok, ....) potem zgornja zgodba ne bi povedala prav nič. Kvečjemu bi iznakazila realnost.
FIN-466864 sporočil: 3.316
[#2774094] 12.05.19 17:00 · odgovor na: anon-301357 (#2773994)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 12.05.19 12:17
[tadejkom]
Pa daj, če lahko.
če maš dost "velko" palco to ni noben problem žvet na tuj račun ...
a se ti ne zdi...


Lp
Z1 sporočil: 673
[#2774113] 12.05.19 22:38
Odgovori   +    9
To sporočilo je izbrisal avtor (26.11.2019 17:02)
socialkapitalist sporočil: 72
[#2774150] 13.05.19 10:06
Odgovori   +    11
To napiše lahko le laik. Posploševanje za zbruhat. Egalitarnost ubija individualizem in tehnološki napredek. In prav zaradi dejstva, da vsak bumbar pri nas lahko študira, se mi Stanfordu ne bomo približali Nikoli! Podjetniški sektor pa to plača! In zakaj ni lojalen državi pri plačevanju davkov (skrivanje kjer je le mogoče)?! Ker ne garam po dvanajst ur na dan zato, da bom plačeval kvazi profesorje, ki kreirajo nove in nove diplomirane kelnerce! je...te se vsi skupaj!
bc123a sporočil: 48.253
[#2774182] 13.05.19 12:14 · odgovor na: anon-207617 (#2773788)
Odgovori   +    5
[NemirniTujec]
Zato se dandanes v Sloveniji skoraj ves napredek in velika vecina delovnih mest stoji v firmah ki so bile postavljene v socializmu.
Tako.
najobj sporočil: 31.918
[#2774189] 13.05.19 12:59 · odgovor na: mimoidoci (#2774073)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 13.05.2019 13:04
[mimoidoci]
> [galfaganel]
> Te vrste diskusija je dobrodošla, ker nam različne izkušnje in pogledi drugih pomagajo ceniti in bolj objektivno vrednotiti našo subjektivni položaj. Z nekaterimi posplošenimi stališči avtorja se sicer kot prebivalec ZDA od 1997 (California, Arizona, Colorado) strinjam, moram pa popraviti in dodati več podrobnosti:
>
> Povprečen letni bruto dohodek v ZDA je približno $46,800 (www.bls.gov/news.rel...kyeng.pdf)
>
> Podatek o porodniškem dopustu ne drži. Na nivoju zvezne države ni mandata za plačan porodniški dopust, le 12 tednov neplačanega dopusta, ostalo je prepuščeno posameznim zveznim državam (en.wikipedia.org/wik...ed_States) Trenutno so v več zveznih državah v pripravi zakoni, ki urejajo porodniški/starševski dopust.
>
> Povprečen dolg prebivalca ZDA po končanem dodiplomskem študiju (primerljivo s pred-bolonjskim 4-letnim programom) je $28,650. Ta vsota je kombinacija privatnih in državnih-subvencioniranih posojil (odvisno od dohodkovnega razreda staršev) in ga mora 22-letni diplomant vrniti po urniku odplačevanja v dobi od 10 do 25 let.
>
> Nemogoče je trditi, da je slovensko zdravstveno zavarovanje boljše od zdravstvenega zavarovanja v ZDA. Tam namreč obstajajo različna zdravstvena zavarovanja, različni načini zagotavljanja (kupovanja) zdravstvenega zavarovanja, različni nivoji doplačevanja (deductibles), različne subvencije, itd. Moje zdravstveno zavarovanje in oskrba je absolutno boljša kot karkoli v Sloveniji, je pa drago - $2047/mesec. Od tega delodajalec (univerza: www.unco.edu) plača $1204, zaposleni pa $843 mesečno. Žal pa večina prebivalcev ZDA nima dostopa do takega zdravstvenega zavarovanja in posledično kvalitete zdravstvene oskrbe. Razlika v dostopnosti zdravstvene oskrbe povprečnemu prebivalcu da prednost Sloveniji na tem području.
>
> Izkušnja iz Watson inštituta na Lynn University (alternativna visokošolska ustanova - en.wikipedia.org/wik...versities) je težko merodajna. Upam, da se z g. Goljarjem spoznava in deliva izkušnje.
>
> Ravno manjša omejenost s svojimi okoliščinami je morda prednost ZDA. Ogromen enoten trg ZDA pa ni primerljiv s Slovenskim prostorom.
Špekuliram: Če bi bil jaz vrhunski čelist in bi npr. v Carnegie Hallu igral čelo pod taktirko Zubina Mehte ob tem pa tudi predaval na Univerzi, koncertiral po svetu in snemal v studijih, ter bi v zgoraj navedeni svoji in delodajalčevi zdravstveno zavarovalni premiji upošteval tudi določen nadstandard (stroški izpada dohodka zaradi bolezni, nadomestilo bolniške,...) ali nezgodno zavarovanje (za poškodbe prstov, rok, ....) potem zgornja zgodba ne bi povedala prav nič. Kvečjemu bi iznakazila realnost.
... čuj, ampak naslov članka ni "Vrhunski mimoidoči čelisti, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari.", temveč je naslov "Mladi podjetniki, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari." in o tem (= običajnih mladih ljudeh) govorita Matija Goljar in galfaganel, če sem oba prav razumel ...

P.S.: če pustim slehernike, o katerih govori članek in grem k vrhunskim posameznikom - ker je v članku omenjena NBA - bi ti celo vrhunski košarkar Goran Dragić s svojo za razliko od Luke Dončića s trnjem posuto kariero v NBA znal povedat, da Matija Goljar in galfaganel z "larifari" nista tako zelo sfalila, kot je mnenje one naduvane glupače z začetka članka in vrhunskih - očitno noben od njih noče v Ameriko - podjetnikov na totem forumu, tako da tudi tota tvoja primerjava z vrhunskim čelistom pravzaprav ne pove nič ...
najobj sporočil: 31.918
[#2774191] 13.05.19 13:12 · odgovor na: socialkapitalist (#2774150)
Odgovori   +    1
[socialkapitalist]
To napiše lahko le laik. Posploševanje za zbruhat. Egalitarnost ubija individualizem in tehnološki napredek. In prav zaradi dejstva, da vsak bumbar pri nas lahko študira, se mi Stanfordu ne bomo približali Nikoli! Podjetniški sektor pa to plača! In zakaj ni lojalen državi pri plačevanju davkov (skrivanje kjer je le mogoče)?! Ker ne garam po dvanajst ur na dan zato, da bom plačeval kvazi profesorje, ki kreirajo nove in nove diplomirane kelnerce! je...te se vsi skupaj!
... ja, to res napiše lahko le laik, ki mu za razliko od tebe letos mineva peto leto, odkar kot gostujoči profesor(!) poučuje podjetništvo na univerzi Watson v Koloradu (USA) ... khmm, kot je Matija Goljar napisal na samem začetku članka, ki ga profesionalci na totem forumu očitno niste prebrali ali pa nimate pojma, kje se nahaja država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
socialkapitalist sporočil: 72
[#2774244] 13.05.19 19:46 · odgovor na: najobj (#2774191)
Odgovori   +    5
[najobj]
> [socialkapitalist]
> To napiše lahko le laik. Posploševanje za zbruhat. Egalitarnost ubija individualizem in tehnološki napredek. In prav zaradi dejstva, da vsak bumbar pri nas lahko študira, se mi Stanfordu ne bomo približali Nikoli! Podjetniški sektor pa to plača! In zakaj ni lojalen državi pri plačevanju davkov (skrivanje kjer je le mogoče)?! Ker ne garam po dvanajst ur na dan zato, da bom plačeval kvazi profesorje, ki kreirajo nove in nove diplomirane kelnerce! je...te se vsi skupaj!

... ja, to res napiše lahko le laik, ki mu za razliko od tebe letos mineva peto leto, odkar kot gostujoči profesor(!) poučuje podjetništvo na univerzi Watson v Koloradu (USA) ... khmm, kot je Matija Goljar napisal na samem začetku članka, ki ga profesionalci na totem forumu očitno niste prebrali ali pa nimate pojma, kje se nahaja država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
Ne zatikaj se pri lektorici, ker si tudi sam tvoril poved nepovezano. No, ko sem ga malo poguglal, sem še bolj razočaran nad njegovo slepoto. On predava v ZDA moj sin pa že leta trži izključno na trgu ZDA. Drugi sin pa se ravnokar poslovno mudi v NY. Nekaj vem, ne rečem pa, da sem vseved. Sem pa v Sloveniji od osamosvojitve podjetnik.
Ko napiše, kako bi zmiksal nekaj njihovega, prvinskega kapitalizma z našim tržnim konceptom socialnega gospodarstva, pove, da ne razume ne enega ne drugega povsem dobro, pa zaradi mene lahko predava (kaj predava?) kjer hoče. To končno ne pomeni, da sisteme gospodarskega razvoja tudi razume. Zato se zateče k posploševanju, kar sem napisal. V nadaljevanju se lahko o tem razpišem a bo bolje, če sam razmisliš o napisanem. Sicer pa so že nekateri komentatorji napisali - Že videno, napisano in prežvečeno. Toliko.
mimoidoci sporočil: 5.998
[#2774273] 13.05.19 23:52 · odgovor na: najobj (#2774189)
Odgovori   +    3
[najobj]
> [mimoidoci]
> > [galfaganel]
> > Te vrste diskusija je dobrodošla, ker nam različne izkušnje in pogledi drugih pomagajo ceniti in bolj objektivno vrednotiti našo subjektivni položaj. Z nekaterimi posplošenimi stališči avtorja se sicer kot prebivalec ZDA od 1997 (California, Arizona, Colorado) strinjam, moram pa popraviti in dodati več podrobnosti:
> >
> > Povprečen letni bruto dohodek v ZDA je približno $46,800 (www.bls.gov/news.rel...kyeng.pdf)
> >
> > Podatek o porodniškem dopustu ne drži. Na nivoju zvezne države ni mandata za plačan porodniški dopust, le 12 tednov neplačanega dopusta, ostalo je prepuščeno posameznim zveznim državam (en.wikipedia.org/wik...ed_States) Trenutno so v več zveznih državah v pripravi zakoni, ki urejajo porodniški/starševski dopust.
> >
> > Povprečen dolg prebivalca ZDA po končanem dodiplomskem študiju (primerljivo s pred-bolonjskim 4-letnim programom) je $28,650. Ta vsota je kombinacija privatnih in državnih-subvencioniranih posojil (odvisno od dohodkovnega razreda staršev) in ga mora 22-letni diplomant vrniti po urniku odplačevanja v dobi od 10 do 25 let.
> >
> > Nemogoče je trditi, da je slovensko zdravstveno zavarovanje boljše od zdravstvenega zavarovanja v ZDA. Tam namreč obstajajo različna zdravstvena zavarovanja, različni načini zagotavljanja (kupovanja) zdravstvenega zavarovanja, različni nivoji doplačevanja (deductibles), različne subvencije, itd. Moje zdravstveno zavarovanje in oskrba je absolutno boljša kot karkoli v Sloveniji, je pa drago - $2047/mesec. Od tega delodajalec (univerza: www.unco.edu) plača $1204, zaposleni pa $843 mesečno. Žal pa večina prebivalcev ZDA nima dostopa do takega zdravstvenega zavarovanja in posledično kvalitete zdravstvene oskrbe. Razlika v dostopnosti zdravstvene oskrbe povprečnemu prebivalcu da prednost Sloveniji na tem području.
> >
> > Izkušnja iz Watson inštituta na Lynn University (alternativna visokošolska ustanova - en.wikipedia.org/wik...versities) je težko merodajna. Upam, da se z g. Goljarjem spoznava in deliva izkušnje.
> >
> > Ravno manjša omejenost s svojimi okoliščinami je morda prednost ZDA. Ogromen enoten trg ZDA pa ni primerljiv s Slovenskim prostorom.

> Špekuliram: Če bi bil jaz vrhunski čelist in bi npr. v Carnegie Hallu igral čelo pod taktirko Zubina Mehte ob tem pa tudi predaval na Univerzi, koncertiral po svetu in snemal v studijih, ter bi v zgoraj navedeni svoji in delodajalčevi zdravstveno zavarovalni premiji upošteval tudi določen nadstandard (stroški izpada dohodka zaradi bolezni, nadomestilo bolniške,...) ali nezgodno zavarovanje (za poškodbe prstov, rok, ....) potem zgornja zgodba ne bi povedala prav nič. Kvečjemu bi iznakazila realnost.

... čuj, ampak naslov članka ni "Vrhunski mimoidoči čelisti, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari.", temveč je naslov "Mladi podjetniki, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari." in o tem (= običajnih mladih ljudeh) govorita Matija Goljar in galfaganel, če sem oba prav razumel ...

P.S.: če pustim slehernike, o katerih govori članek in grem k vrhunskim posameznikom - ker je v članku omenjena NBA - bi ti celo vrhunski košarkar Goran Dragić s svojo za razliko od Luke Dončića s trnjem posuto kariero v NBA znal povedat, da Matija Goljar in galfaganel z "larifari" nista tako zelo sfalila, kot je mnenje one naduvane glupače z začetka članka in vrhunskih - očitno noben od njih noče v Ameriko - podjetnikov na totem forumu, tako da tudi tota tvoja primerjava z vrhunskim čelistom pravzaprav ne pove nič ...

Jaz sem samo napisal kaj počne Gal Faganel in pošpekuliral, da je njegova zdravstvena polica lahko specifična in je povsem možno, da ne more služiti kot objektiven vzorec...

... alzo, če ti to zdaj nisi prav razumel, me niti ne čudi preveč...
pobalin sporočil: 14.456
[#2774274] 14.05.19 00:53 · odgovor na: najobj (#2774191)
Odgovori   +    3
[najobj]
država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
Čuj, stopam v bran avtorju in lektoricam Financ. Tvojemu belosvetskemu Coloradu se po naše reče in se ga piše Kolorado, če je tebi in Simoni to všeč ali pa ne. Mi ne verjameš? Evo ti, trikrat, ker v tretje gre menda rado:
fran.si/iskanje?View...y=Kolorado
prostor3.gov.si/zem_...it=Iskanje
www.gu.gov.si/filead...h_imen.pdf (stran 26)
najobj sporočil: 31.918
[#2774307] 14.05.19 10:28 · odgovor na: socialkapitalist (#2774244)
Odgovori   +    1
[socialkapitalist]
> [najobj]
> > [socialkapitalist]
> > To napiše lahko le laik. Posploševanje za zbruhat. Egalitarnost ubija individualizem in tehnološki napredek. In prav zaradi dejstva, da vsak bumbar pri nas lahko študira, se mi Stanfordu ne bomo približali Nikoli! Podjetniški sektor pa to plača! In zakaj ni lojalen državi pri plačevanju davkov (skrivanje kjer je le mogoče)?! Ker ne garam po dvanajst ur na dan zato, da bom plačeval kvazi profesorje, ki kreirajo nove in nove diplomirane kelnerce! je...te se vsi skupaj!
> ... ja, to res napiše lahko le laik, ki mu za razliko od tebe letos mineva peto leto, odkar kot gostujoči profesor(!) poučuje podjetništvo na univerzi Watson v Koloradu (USA) ... khmm, kot je Matija Goljar napisal na samem začetku članka, ki ga profesionalci na totem forumu očitno niste prebrali ali pa nimate pojma, kje se nahaja država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
Ne zatikaj se pri lektorici, ker si tudi sam tvoril poved nepovezano. No, ko sem ga malo poguglal, sem še bolj razočaran nad njegovo slepoto. On predava v ZDA moj sin pa že leta trži izključno na trgu ZDA. Drugi sin pa se ravnokar poslovno mudi v NY. Nekaj vem, ne rečem pa, da sem vseved. Sem pa v Sloveniji od osamosvojitve podjetnik.
Ko napiše, kako bi zmiksal nekaj njihovega, prvinskega kapitalizma z našim tržnim konceptom socialnega gospodarstva, pove, da ne razume ne enega ne drugega povsem dobro, pa zaradi mene lahko predava (kaj predava?) kjer hoče. To končno ne pomeni, da sisteme gospodarskega razvoja tudi razume. Zato se zateče k posploševanju, kar sem napisal. V nadaljevanju se lahko o tem razpišem a bo bolje, če sam razmisliš o napisanem. Sicer pa so že nekateri komentatorji napisali - Že videno, napisano in prežvečeno. Toliko.
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, Američani nimajo pojma, kaj je to podjetništvo, če jim Matija Goljar kot gostujoči profesor že pet let poučuje podjetništvo na univerzi Watson v Coloradu (USA), pa v vseh teh letih niso opazili tega, kar so prvo sekundo opazili vsi vrhunski - očitno noben od njih noče v Ameriko - podjetniki (= nekateri komentatorji) na totem forumu ...

P.S.: strinjam se s tabo, da pri nas lahko študira vsak bumbar, ampak to je problem kapitalizma po slovensko, ko požrešni slovenski profesorji za javni denar z glavarinami polnijo svoje žepe v privatnih fakultetah v vsaki slovenski vasi, ampak s tem se Matija Goljar v svojem članku o podjetništvu v Ameriki(!) sploh NE ukvarja ... aja, me veseli, da sta tvoja sinova v Ameriki uspela hitreje kot vrhunski košarkar Goran Dragić, ki je kar nekaj let zbiral minute v "garbage time" na NBA parketu, da so ga vase zagledani Američani končno le opazili ...
najobj sporočil: 31.918
[#2774311] 14.05.19 10:35 · odgovor na: mimoidoci (#2774273)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 14.05.2019 10:36
> > Špekuliram: Če bi bil jaz vrhunski čelist in bi npr. v Carnegie Hallu igral čelo pod taktirko Zubina Mehte ob tem pa tudi predaval na Univerzi, koncertiral po svetu in snemal v studijih, ter bi v zgoraj navedeni svoji in delodajalčevi zdravstveno zavarovalni premiji upošteval tudi določen nadstandard (stroški izpada dohodka zaradi bolezni, nadomestilo bolniške,...) ali nezgodno zavarovanje (za poškodbe prstov, rok, ....) potem zgornja zgodba ne bi povedala prav nič. Kvečjemu bi iznakazila realnost.
> ... čuj, ampak naslov članka ni "Vrhunski mimoidoči čelisti, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari.", temveč je naslov "Mladi podjetniki, preselite se v Ameriko, tam je vse boljše! Larifari." in o tem (= običajnih mladih ljudeh) govorita Matija Goljar in galfaganel, če sem oba prav razumel ...
>
> P.S.: če pustim slehernike, o katerih govori članek in grem k vrhunskim posameznikom - ker je v članku omenjena NBA - bi ti celo vrhunski košarkar Goran Dragić s svojo za razliko od Luke Dončića s trnjem posuto kariero v NBA znal povedat, da Matija Goljar in galfaganel z "larifari" nista tako zelo sfalila, kot je mnenje one naduvane glupače z začetka članka in vrhunskih - očitno noben od njih noče v Ameriko - podjetnikov na totem forumu, tako da tudi tota tvoja primerjava z vrhunskim čelistom pravzaprav ne pove nič ...
Jaz sem samo napisal kaj počne Gal Faganel in pošpekuliral, da je njegova zdravstvena polica lahko specifična in je povsem možno, da ne more služiti kot objektiven vzorec...

... alzo, če ti to zdaj nisi prav razumel, me niti ne čudi preveč...
... čuj, mimoidoči ... evo, glih zato pa jaz vedno napišem "če sem prav razumel", da potem ni nepotrebnih nesporazumov, kot je bil nesporazum tudi tokrat, ko ti mene (namerno ?) nisi razumel ... khmm, ker jaz namreč ne pišem o specifičnem zdravstvenem zavarovanju specifičnega posameznika, ampak pišem o splošnih vsem dostopnih pogojih za uspeh v Ameriki, o katerih pišeta Matija Goljar in galfaganel in ki so zelo trdi celo za tako vrhunske posameznike, kot je že omenjeni Goran Dragić ...
najobj sporočil: 31.918
[#2774319] 14.05.19 10:50 · odgovor na: pobalin (#2774274)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: najobj 14.05.2019 10:54
[pobalin]
> [najobj]
> država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
Čuj, stopam v bran avtorju in lektoricam Financ. Tvojemu belosvetskemu Coloradu se po naše reče in se ga piše Kolorado, če je tebi in Simoni to všeč ali pa ne. Mi ne verjameš? Evo ti, trikrat, ker v tretje gre menda rado:
fran.si/iskanje?View...y=Kolorado
prostor3.gov.si/zem_...it=Iskanje
www.gu.gov.si/filead...h_imen.pdf (stran 26)
... čuj, ko bodo načelne lektorice na Financah s silno pametnimi slovenisti na čelu napisale Mesečjusec namesto Massachusetts‎, potem jaz tudi s Koloradom ne bom imel problemov ... no, vsaj ne tako velikih, kot jih imam z novokomponirano "pišikaoštogovoriš" slovenščino ...

P.S.: avtorju ne rabiš stopat v bran, ker si upam stavit gajbo pira, da je on sam napisal Colorado, pa so mu lektorice na Financah z novokomponirano "pišikaoštogovoriš" slovenščino popravile v Kolorado ... aja, in ko si glih pri slovenistih in SSKJ, me res zanima, kdaj se bo – če se že ni – žabarski zadane (od glagola zadeti) namesto slovenskega zadene pojavil kot uradna slovenska beseda v SSKJ ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2774323] 14.05.19 11:03 · odgovor na: najobj (#2774319)
Odgovori   +    3
[najobj]
... čuj, ko bodo načelne lektorice na Financah s silno pametnimi slovenisti na čelu napisale Mesečjusec namesto Massachusetts‎, potem jaz tudi s Koloradom ne bom imel problemov ... no, vsaj ne tako velikih, kot jih imam z novokomponirano "pišikaoštogovoriš" slovenščino ...
Ta slovenščina ni prav nič novokomponirana, ker jo poznamo starci moje sorte, ki se, recimo, nismo še nič učili o povedih. Tvoj anarhizem bi pa lahko postal vsaj toliko liberalen, da bi dopustil desetletja če ne več stare jezikovne norme.
P.S.: avtorju ne rabiš stopat v bran, ker si upam stavit gajbo pira, da je on sam napisal Colorado, pa so mu lektorice na Financah z novokomponirano "pišikaoštogovoriš" slovenščino popravile v Kolorado ...
Jah, saj je napisal tudi univerza Watson, pa gre pri Watson Institute le za nekakšno novodobno poslovno/podjetniško šolo, ki sodeluje s floridsko univerzo Lynn - najbrž zaradi kakšnih akademskih akreditacij, priznavanja programa itn.
aja, in ko si glih pri slovenistih in SSKJ, me res zanima, kdaj se bo – če se že ni – žabarski zadane (= menda deležnik glagola zadeti) namesto slovenskega zadene pojavil kot uradna slovenska beseda v SSKJ ...
Svoje vprašanje pošlji na ISJ FR SAZU, npr. Marku Snoju.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2774324] 14.05.19 11:04 · odgovor na: rame (#2773678)
Odgovori   +    4
[rame]
Dober članek in realno razmišljanje.
Razmišljanje mame Manke ;)

Tukaj sem pa nehal brat:
Vsi vidimo našo najvišjo 50-odstotno dohodninsko stopnjo in jo primerjamo z njihovo, ki ne presega 30 odstotkov. Ampak pozabljamo, da nam ta davek plača zdravstveno zavarovanje, ki je dosti boljše od njihovega plačljivega.
crt sporočil: 27.183
[#2774327] 14.05.19 11:08
Odgovori   +    1
Vsi vidimo našo najvišjo 50-odstotno dohodninsko stopnjo in jo primerjamo z njihovo, ki ne presega 30 odstotkov. Ampak pozabljamo, da nam ta davek plača zdravstveno zavarovanje
www.youtube.com/watc...NHnD7vappI
bobek13 sporočil: 4.301
[#2774337] 14.05.19 11:26 · odgovor na: crt (#2774327)
Odgovori   +    1
[crt]
> Vsi vidimo našo najvišjo 50-odstotno dohodninsko stopnjo in jo primerjamo z njihovo, ki ne presega 30 odstotkov. Ampak pozabljamo, da nam ta davek plača zdravstveno zavarovanje

www.youtube.com/watc...NHnD7vappI
idi u kura¢... :-) radi tega sem Django-ta stisal...

drgac pa spot on... :-)))

lpA
crt sporočil: 27.183
[#2774355] 14.05.19 12:22 · odgovor na: (#2774353)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 14.05.2019 12:23
[rename]
(A je koloradski hrošč iz Kolorada, xexe?)
The evolution of the name Colorado potato beetle is curious because the beetle is believed to have originated in central Mexico, not Colorado.

It had a series of names from 1863 to 1867, including the ten-striped spearman, ten-lined potato beetle potato-bug, and new potato bug.

Colorado was not associated with the insect until Walsh (1865) stated that two of his colleagues had seen large numbers of the insect in the territory of Colorado feeding on buffalo-bur [neka divja krompirasta zadeva, op. crt].

This convinced him that it was native to Colorado.

entnemdept.ufl.edu/c...eetles.htm
pobalin sporočil: 14.456
[#2774357] 14.05.19 12:43 · odgovor na: (#2774353)
Odgovori   +    2
[rename]
Sam tole je kr neki.
Lej, če ti kej ni všeč, se pa izsel, npr. u Filadelfijo. :-P
Zakaj Kolorado, ne pa Los Endželes?
Ker je Kolorado zvezna država, npr. kot Kalifornija, Los Angeles pa mesto? Ker se pri Los Angelesu upravičeno postavi vprašanje transkripcije po ameri-angleško ali mehiko-špansko. Ker kaj tretjega... Jaz bi, če bi me kdo vprašal, pobalinsko zagovarjal zvestobo izvornemu jeziku, torej Los Anheles, kot tudi Sjudad de Mehiko ne pa Meksiko Siti.
Pa New York in ne Nju Jork???
Me pa res zanima, po kakšnih kriterijih so to izbirali?
Če lepo vprašaš na ISJ FR SAZU, če ti bodo lepo odgovorili, če boš to objavil, boš naredil dobro delo za splošno izobraženost razgrajačev v tem kevdru in širše. Lahko pa pokličeš na pomoč vedno bolj odsotnega Hanibala Lektorja, če zakričiš: TAAASIIILOOO!!! :-P
Če je Delta Misisipija, zakaj potem ni tudi Misisipi?
Misisipi mora nekje ohraniti originalno obliko, da nas lahko z njo zaj€bavajo v križankah (isto velja za Tenesi, Čatanugo ipd.).
pobalin sporočil: 14.456
[#2774360] 14.05.19 12:55 · odgovor na: (#2774349)
Odgovori   +    1
[kren]
Prvič, dohodnina ne plačuje zdravstvenega zavarovanja (ampak prispevki za zdravstveno zavarovanje).
To načeloma drži, vendar... Dokler se iz proračuna preliva denar v pokojninsko in zdravstveno blagajno in dokler se infrastruktoro javnega zdravstva finacira iz državnih in občinskih malh, ta trditev z dohodnino ni čisto iz trte izvita. Lahko bi trdil tudi, da zdravstvo plačujejo trošarine ali DDV, karkoli kar gre v integralni proračun.

Naj me popravi ali dopolni tisti, ki bolj obvlada javnofinančne posle, proračunske evidence ipd. Endimion? Brane?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2774363] 14.05.19 13:08 · odgovor na: (#2774349)
Odgovori   +    6
[kren]
> [vickibedi]
> > [rame]
> > Dober članek in realno razmišljanje.
>
> Razmišljanje mame Manke ;)
>
> Tukaj sem pa nehal brat:
> >Vsi vidimo našo najvišjo 50-odstotno dohodninsko stopnjo in jo primerjamo z njihovo, ki ne presega 30 odstotkov. Ampak pozabljamo, da nam ta davek plača zdravstveno zavarovanje, ki je dosti boljše od njihovega plačljivega.

Prvič, dohodnina ne plačuje zdravstvenega zavarovanja (ampak prispevki za zdravstveno zavarovanje). Drugič, jaz se s slovenskim zdravstvenim sistemom ne bi hvalil, ker je v kurcu vsaj toliko, kot ameriški, če ne še bolj.
Slovensko zdravstvo deluje najboljše na svetu, ampak samo če si zdrav ali pa storitve potrebuješ posthumno :)
bobek13 sporočil: 4.301
[#2774364] 14.05.19 13:08 · odgovor na: pobalin (#2774360)
Odgovori   +    3
to vsekakor drzi (da ministrstva/obcine (so)financirajo zdr. infrastrukturo, ampak to je tak precej mali delez €, ki gre letno prejo zzzs-ja/zdr.prispevkov...

ampak, ce gledas na to tako, lahko tudi reces, da v usofa zdravstvo (so)financirajo nepobrani davki...

na www.philanthropy.com lahko cekiras donacije(in donatorje) za vse namene ali filtriras samo za zdravstvo - cist za foro v letu 2019 do zdaj so bogati/uspesni posamezniki donirali preko 700mil$ za zdravstvo...

lpA
pobalin sporočil: 14.456
[#2774365] 14.05.19 13:08 · odgovor na: (#2774362)
Odgovori   +    2
[kren]
Pomeni, da sistem ni vzdržen in se ni za hvalit z njim.
Po isti kalkulaciji tudi Muskovi poslovno-tehnični podvigi niso vzdržni, pa ga v najbolj liberalni, demokratični, svobodnotržni deželi še kar naprej vzdržujejo. Zakaj? Najbrž zato, ker imajo po mnenju odločujočih faktorjev dolgoročen potencial ali pa neke pozitivne vrednosti in vrednote.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2774367] 14.05.19 13:15 · odgovor na: (#2774353)
Odgovori   +    5
[rename]
> [pobalin]
> > [najobj]
> > država Colorado, ki jo lektorice na Financah s slovenskim imenom Kolorado očitno zahtevajo napisano v najnovejši "pišikaoštogovoriš" slovenščini ...
>
> Čuj, stopam v bran avtorju in lektoricam Financ. Tvojemu belosvetskemu Coloradu se po naše reče in se ga piše Kolorado, če je tebi in Simoni to všeč ali pa ne. Mi ne verjameš? Evo ti, trikrat, ker v tretje gre menda rado:
> fran.si/iskanje?View...y=Kolorado
> prostor3.gov.si/zem_...it=Iskanje
> www.gu.gov.si/filead...h_imen.pdf (stran 26)

Sam tole je kr neki.
Zakaj Kolorado, ne pa Los Endželes?
Pa New York in ne Nju Jork???
Me pa res zanima, po kakšnih kriterijih so to izbirali?
Če je Delta Misisipija, zakaj potem ni tudi Misisipi?

(A je koloradski hrošč iz Kolorada, xexe?)
Ta vprasanja ao jezikoslovno zanimiva, odgovor pa je vselej prakticen; zakaj sarec in ne cerar, kaj je pa razlika??? Tako se je pac v praksi obrnilo.

Slovenjenje tujih izrazov se dogaja skozi prakticno rabo kuda koji mili moji.

Morda je prav zaradi Koloradskega Hrosca, ki je v nase kraje prisel pred poznavanjem geografije, Colorado postal Kolorado, New York pa je ostal New York.

Se bolj zabaven/zabavna je Utah (ki ga/jo baje beremo "Juta"). Ker potem je v pisavi ime moskega spola, v izgovorjavi pa zenskega.

In potem napises "Mormoni iz Utaha so precudni tici", preberes pa "Utaha" ali "Jute"? Ali ces napisat "Mormoni iz Ute"?

Kar je pri tem najbolj pomembno, je resnost problemov ki jih imamo v sloveniji :-)
najobj sporočil: 31.918
[#2774368] 14.05.19 13:16 · odgovor na: pobalin (#2774323)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 14.05.2019 13:23
[pobalin]
> [najobj]
> ... čuj, ko bodo načelne lektorice na Financah s silno pametnimi slovenisti na čelu napisale Mesečjusec namesto Massachusetts‎, potem jaz tudi s Koloradom ne bom imel problemov ... no, vsaj ne tako velikih, kot jih imam z novokomponirano "pišikaoštogovoriš" slovenščino ...
Ta slovenščina ni prav nič novokomponirana, ker jo poznamo starci moje sorte, ki se, recimo, nismo še nič učili o povedih. Tvoj anarhizem bi pa lahko postal vsaj toliko liberalen, da bi dopustil desetletja če ne več stare jezikovne norme.
... ja, in očitno je Kolorado nekako uspel priti do Ljubljane, Mesečjusec pa niti po desetletjih ne ...

P.S.: če neki zemljepisni pojem posloveniš, potem posloveni vse ali nič ... aja, poved namesto stavka je še ena niti ne več tako novokomponovana semantična glupost, ker poved nekaj pove samo tistemu, ki povedano razume, medtem ko stavek sam po sebi ne rabi povedat nič in je odloćitev bralca, če mu kaj pove ali ne ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2774375] 14.05.19 13:35 · odgovor na: bobek13 (#2774364)
Odgovori   +    0
[bobek13]
ampak, ce gledas na to tako, lahko tudi reces, da v usofa zdravstvo (so)financirajo nepobrani davki...
na www.philanthropy.com lahko cekiras donacije(in donatorje) za vse namene ali filtriras samo za zdravstvo - cist za foro v letu 2019 do zdaj so bogati/uspesni posamezniki donirali preko 700mil$ za zdravstvo...
Pa za šolstvo tudi dajejo. Kako pa najbolj elitno vseznalsko uber šolstvo dela s šenkanim denarjem, pa izveš npr. tukaj:
Harvard made many mistakes over the last decade, according to Thomas Gilbert, a finance professor at the University of Washington, but almost all of them boiled down to a single miscalculation: the belief that its top money managers--who were paid $242 million from 2010 through 2014--were smarter than everyone else and could handle the risks almost all other endowments avoided.
"They became loose cannons," Gilbert says. "When you're managing donor money, it's appalling."
www.inc.com/bill-mur...llion.html
;-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2774378] 14.05.19 13:41 · odgovor na: (#2774371)
Odgovori   +    1
[rename]
Če torej prav razumem: mesto New York se piše New York, ker je mesto.
Zvezna država se pišeš pa Nju Jork, tko kot Kalifornija, Kolorado, Misisipi in Misuri?
Ne, to sem navrgel samo, da te še bolj zmedem. :-P

Al' prav se piše Misuri al' Mizuri al' Mizura?
www.merriam-webster....y/Missouri
Endimion sporočil: 10.306
[#2774422] 14.05.19 17:29 · odgovor na: pobalin (#2774360)
Odgovori   +    5
Javno zdravstveno infrastrukturo (Stavbe, opremo, etc.) od nekdaj financirajo proračuni Občin in Država. Enako je s šolami in vrtci. in železnicami (odtod tudi plačilo RS vsako leto slovenskim železnicam, niso vse subvencije za cenejše vozovnice. SŽ proge tudi vzdržuje).

Edina izjema je DARS, ki pa je lastnik avtocest. (lastnik tirov in kretnic in zemlje pod njimii je direktno RS). To je tudi razlog da NOBENA oblast, naj bo leva ali desna, DARS-a ne bo nikoli privatizirala. Zemlje pač ne razprodajaš.
anon-479146 sporočil: 49
[#2774701] 16.05.19 07:33 · odgovor na: gobim (#2773707)
Odgovori   +    5
čas vnosa: 16.05.19 06:34
[gobim]
Bravo Matija Goljar! Pošteno. V Sloveniji se predvsem pritožujejo "sore loser-ji". In teh je tako veliko med komentatorji in novinarji Financ. Ki jih ženejo frustracije nad lastnim neuspehom in zlivajo gnojnico po slovenskem javnem mnenju.

Nobenih resnih ovir ni za uspeh in kariero, razen nesposobnosti protagonostov. Je težko ustanoviti podjetje? Kje pa! Ustanoviš ga v enem dnevu, hitreje kot v večini držav OECD. Je problem financiranje? Slovenija ima trenutno enega izmed najbolj trdnih finančnih sistemov v Evropi, banke pa so tako polne likvidnosti, da ne vedo kam z njim. Je problem zagonski kapital? Največji problem skladov tveganega kapitala pri nas je, da ni dovolj projektov, ne pa denarja zanje. Obdavčitev, da je velika?. Slovenija je v spodnji polovici držav EU po deležu BDP, ki ga razporeja država.

Ne moreš imeti varne države, solidnega šolstva, široko kvalitetno zdravstvo, zgledno socialo, sorazmerama dobro infrastrukturo, izobraženo delovno silo, varovanja okolja in ne plačevati davkov? Ne gre, nikjer na svetu.

Vselej , ko poslušam te komentarje na Financah, se spomnim tiste srbske: "Jebala bi, a da ji ne udže".
če bi ti kdaj naredil kaj izven sistema javne uprave....torej da se rodiš z zlato žlico v družino kjer ima oči in mami rdečo knjižico vernikov.....bi poleg zgoraj omenjenih bedarij napisal tudi, da imamo birokratske zahteve, ki ti nek OPPN potegnejo na 4-6 let (saj veš, oppn je tista zadeva, ki ti jo predpišejo, če se sprejema nov OPN, zato da boš lahko nekoč iz stavbnega naredil gradbeno in komunalno opremil....) poleg tega imamo totalno nejasen sistem birokracije, nikoli ljudje ne vedo s kakšnii neumnostmi te bodo lokalni šerifi poizkušali oglobiti.....in ko enkrat poizkusiš s spodobnimi prijemi v avstriji.....vidiš da je slovenija greznica, kjer nebi odprl niti vikenda, kajti nismo mi rojeni,a bomo futrali levosučne debile.....vi se kar futrajte z zadolževanjem in sanjami o socializmu, applu, električnih avtih in zeleni energiji :)
Tonja1 sporočil: 671
[#2774718] 16.05.19 09:42 · odgovor na: (#2774374)
Odgovori   +    4
V Jugi smo med drugim govorili tudi, da smo boljši, bolj razgledani, bolj kulturni tudi zato, ker ne pišemo, kot govorimo... Očitno se stvari spreminjajo, zdaj, ko smo jug Evrope

Strani: 1 2 3