Strani: 1 2

Gustl sporočil: 13.629
[#2750110] 28.12.18 08:14 · odgovor na: anon-202165 (#2750108)
Odgovori   +    1
Podobno so na Vrhniki naredili P&R, ki sameva. Logično, saj se bus potem ustavlja v vsakem naselju do Ljubljane.

Ce bi bil direkten, bi bil ze konkurencen, vsaj za tiste, ki delajo na Vicu ali v centru.

Kot pa opazujem, je pa P&R na Barju kar lepo poln. Fajn.
anon-202165 sporočil: 970
[#2750111] 28.12.18 08:49 · odgovor na: Gustl (#2750110)
Odgovori   +    2
[Gustl]
Podobno so na Vrhniki naredili P&R, ki sameva. Logično, saj se bus potem ustavlja v vsakem naselju do Ljubljane.

Ce bi bil direkten, bi bil ze konkurencen, vsaj za tiste, ki delajo na Vicu ali v centru.

Kot pa opazujem, je pa P&R na Barju kar lepo poln. Fajn.
Ja, P+R na Viču je čisto poln, na Barju pa tudi dobro zaseden. Vrhnika pa ja... parking je prazen. Ne vem pa točno komu je bil v osnovi namenjen, ker Vrhničani ga ravno ne rabijo. Da se pa iz Logatca pelješ na Vrhniko in potem plačaš 2,70 za parking + bus v eno smer pa tudi ni neka zmaga.

Saj če pogledaš recimo vozni red vlaka Črnomelj - Ljubljana tudi hitro ugotoviš, da ni variante, da bi bila zadeva hitra. Ti ne pomaga niti TGV, če ima do Ljubljane 29 postaj.
Gustl sporočil: 13.629
[#2750112] 28.12.18 09:05 · odgovor na: anon-202165 (#2750111)
Odgovori   +    2
[bacco979]

Ja, P+R na Viču je čisto poln, na Barju pa tudi dobro zaseden. Vrhnika pa ja... parking je prazen. Ne vem pa točno komu je bil v osnovi namenjen, ker Vrhničani ga ravno ne rabijo. Da se pa iz Logatca pelješ na Vrhniko in potem plačaš 2,70 za parking + bus v eno smer pa tudi ni neka zmaga.
Omenja se neke preiskave o mutnih poslih okoli tega. Ali je samo zajebana investicija brez predhodne analize ali res kaj mutnega, ne vem.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2750120] 28.12.18 09:39 · odgovor na: (#2750114)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [Gustl]
> Predlagam kaksen krog peš po Jakarti ali Manili pa ce preživiš, se pol pogovarjava naprej, ali boš to rešil s skalpelom ali macolo :)

Ne štekaš. Razumem, da je v mnogih mestih problem onesnažen zrak. Kar ti hočem povedati je, da se problem onesnaženega zraka v izbranih mestih (pri čemer so problem onesnaženosti v zahodnih mestih relativno gledano, relativno glede na zgodovino, že rešili; glej moj 2. link, res zelo zanimiv)...
Bom samo komentiral zgornjo trditev, macole in skalpele pa opustil. Res je kvaliteta zraka boiljša, toda pogled na Evropski Indeks Kvalitete Zraka, airindex.eea.europa.eu/ in Atlas Kvalitete zraka, ec.europa.eu/jrc/en/...ate-matter pove, da so prevelike koncentracije delcev v ozračju (PM10 in PM2,5) v veliki meri posledica motornega prometa. In ne sme se pozabit, tega ne bodo rešila niti električna vozila, saj je približno 30-40% tega onesnaževanja povezano z obrabo gum, asfalta in zavor...
Gustl sporočil: 13.629
[#2750133] 28.12.18 11:30 · odgovor na: (#2750114)
Odgovori   +    1
Aja. To se strinjava. Jaz sploh ne govorim o električnih avtih.

Debato sem zacel na "nazaj na kolo in javni prevoz ni napredek".

Ker ce je dobro organizirano, to je napredek. Recimo hitre vpadnice v mesto za kolesa.

In moja najljubsa...Helsinki naredijo pozimi na kolesarski vpadnici tekasko progo, da lahko na smucah prides na siht. Raj :)
Gustl sporočil: 13.629
[#2750135] 28.12.18 11:35 · odgovor na: (#2750121)
Odgovori   +    3
[abohte]
> [Gustl]
> > [bacco979]
> > No ja, to da narediš izdelek (avto), ki je sedaj dostopen široki množici ljudi, tako drag, da si ga lahko privošči samo še elita ni ravno napredek. Vsaj ne z vidika uporabnika.
>
> Izdelek ne, uporabo izdelka.

Je to razlikovanje pomembno?
Je ja. Ker avto je lahko se vedno super uporaben izven mestnega sredisca. Ni razloga, da bi zaradi problematike zabasanih mest omejeval uporabo zunaj mest (dokler tam ni problem).
> > Napredek je, da narediš tako dobro alternativo rešitev, da jo ljudje izberejo raje od obstoječe. Naprimer izboljšaš javni promet do te mere, da je bolj zanimiv od stanja v kolonah z avtomobilom.

Takšne rešitve ni možno narediti. Oz. jo je s priljubljeno metodo gnetenja mnenja, s katero postane dovoljeno razmišljati zgolj v smeri, da je šel posameznik na bolje, ker se vozi 1 uro dlje (krat število dni, krat število let, ko to počne). Metod je več, eno si opisal spodaj.

>
> ...da, eno z drugim, nekje pa moraš začet. Manj avtov pomeni hitrejse in lazje premikanje avtobusov/tramvajev, kar naredi javni promet še bolj privlacen in se manj avtov...
>
> V Münchnu sem sprva oboleval zaradi neumno narejenih semaforjev, stalno stojiš, niso sposobni sprogramirat zelenega vala. Nakar me lokalci poučijo, da je to kao feature in ne bug. Vožnjo čez mesto so naredili manj udobno, da se vec folka spravi na kolo in javni promet. In deluje, avta se po tedne nisem dotaknil.
> Ne pravim, da je treba tako, samo poročam izkusnjo.

Hvala za poročanje. Valjda mora biti neka logika v tem, da v mestu ustvarjaš zastoje in podaljšaš čas potovanja/delovanje motorja z notranjim izgorevanjem (ipak gre za Muenchen).
Na to sem tudi sam sicer takoj pomislil, ampak ko vidis, kako laufa javni promet in koliko je koles, jim je izgleda uspelo. Gre za spreminjanje navad, kar traja.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2750144] 28.12.18 12:06 · odgovor na: Gustl (#2750135)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [abohte]
> > V Münchnu sem sprva oboleval zaradi neumno narejenih semaforjev, stalno stojiš, niso sposobni sprogramirat zelenega vala. Nakar me lokalci poučijo, da je to kao feature in ne bug. Vožnjo čez mesto so naredili manj udobno, da se vec folka spravi na kolo in javni promet. In deluje, avta se po tedne nisem dotaknil.
> > Ne pravim, da je treba tako, samo poročam izkusnjo.
>
> Hvala za poročanje. Valjda mora biti neka logika v tem, da v mestu ustvarjaš zastoje in podaljšaš čas potovanja/delovanje motorja z notranjim izgorevanjem (ipak gre za Muenchen).

Na to sem tudi sam sicer takoj pomislil, ampak ko vidis, kako laufa javni promet in koliko je koles, jim je izgleda uspelo. Gre za spreminjanje navad, kar traja.
To bi moral bi prav tipičen šolski primer za UČBENIKE!

Vse je odvisno, komu se daje prednost in kaj se spodbuja. Če bi obdržali in iskali zeleni val in dajali prednost avtomobilom, do tega zagotovo ne bi prišlo.... Ljudje smo do določene mere oportunisti in se na situacije (znamo in hočemo) prilagoditi, še posebno, če imamo (od tegas) KORISTI.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2750154] 28.12.18 12:59 · odgovor na: (#2750146)
Odgovori   +    0
[abohte]
Seveda in mesta niso, kar se tiče oportunizma, nobena izjema. Tudi mesta imajo od gneče/služb/večjega št. prebivalcev, koristi. zato pa npr. LJ sama in ob pomoči države gradi neprofitna stanovanja (več 1.000 jih je v LJ), zato pa se borijo, da je čim več JU v največjih mestih.

Če lahko neko podjetje, npr. Krka, v NM postavi kompleks, v katerem zaposluje nekaj 1.000 ozko specializiranih ljudi, bi lahko tudi kakšno ministrstvo z nekaj sto zaposlenimi imelo sedež npr. v MS.
Seveda. Saj mislim da so (že leta) nazaj nekaj eksperimentirali! Pa se nekako ni obneslo. Sem slišal, da se je neka oseba iz Lj, ki je delala na ministrstvo, vozila v MB.

Tudi vsi avtomobili Pošte imajo (so imeli) MB registracijo. Ker je bil sedež podjetja v MB. Danes pa je oznaka na registraciji nepomembna....

Več bi lahko bilo tega, da....

Moraš nekaj ločiti. Ne samo tukaj, ampak povsod! Eno je, če imaš ti v svojem malem mestu že (uspešno) podjetje, kot je npr. Krka. Ljudje se temu prilagodijo, tudi pri izbiri pokllica.... V MB pa je (skoraj) vse propadlo in so praktično na dnu... Na srečo imajo blizu Avstrijo. No sedaj se POČASI obračajo na drugo stran, morda tudi s pomočjo magne....

In še iz zgornjega posta! : Res je, da so morda v zahodnih mestih popravili ali ohranili "čistočo" zraka. To se da. Za neka velemesta iz razvijajočih se držav, kjer imajo še velik dotok prebivalcev iz podeželj, je pa to precej težko. Še posebno, če nimaš solidnega javnega prevoza.

In zdaj se ne bije več toliko bitka za čisti zrak, čeravno je to marsikje tudi (hud) problem, ampak za izpuste/emisije CO2!

Strani: 1 2