Strani: 1

0430ABAKU sporočil: 1.757
[#2743958] 22.11.18 16:02
Odgovori   +    55
Tole je velika špekulacija, ki so jo posojilojemalci vzeli na svoja pleča.
Vprašajmo se obratno: če bi frank drastično padel, ali bi se tudi razburjali ali bi se smejali vsem ostalim, ki niso izkoristili priložnosti?
Če se pri premiku v drugo smer ne bi enako razburjali, se tudi zdaj nimajo kaj.

Noben ni mogel napovedati gibanja tečaja. Tega ni mogoče pričakovati niti od bank. To sicer pogosto preberemo, da banke so vedele (bi morale vedeti), da se bo tečaj tako spremenil in so s to informacijo načrtno zavajale lahkoverne kreditojemalce. Bedarija!

Vsak je sam svoje sreče kovač. Kdor hoče kredit v frankih izničiti, naj zraven vrne tudi vozniško in sprejme skrbništvo.
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2743962] 22.11.18 16:12 · odgovor na: 0430ABAKU (#2743958)
Odgovori   +    25
[0430ABAKU]
Tole je velika špekulacija, ki so jo posojilojemalci vzeli na svoja pleča.
Vprašajmo se obratno: če bi frank drastično padel, ali bi se tudi razburjali ali bi se smejali vsem ostalim, ki niso izkoristili priložnosti?
Če se pri premiku v drugo smer ne bi enako razburjali, se tudi zdaj nimajo kaj.

Noben ni mogel napovedati gibanja tečaja. Tega ni mogoče pričakovati niti od bank. To sicer pogosto preberemo, da banke so vedele (bi morale vedeti), da se bo tečaj tako spremenil in so s to informacijo načrtno zavajale lahkoverne kreditojemalce. Bedarija!

Vsak je sam svoje sreče kovač. Kdor hoče kredit v frankih izničiti, naj zraven vrne tudi vozniško in sprejme skrbništvo.
Dajte se prosim izogibati besedi ŠPEKUALCIJA, ker ima ta slabšalen pomen v naših krajih.

Raje uporabite izraz TVEGANJE ali pa še raje frazo "To je življenje".

V življenju vsi vsak dan tvegamo...Tveganje je že navadno vstajanje iz postelje , da o prečkanju ceste sploh ne govorimo.....
bc123a sporočil: 48.253
[#2743965] 22.11.18 16:28
Odgovori   +    29
Zadnja sprememba: bc123a 22.11.2018 16:40
Sodišče EU je tudi poudarilo, da morajo finančne ustanove posojilojemalcem posredovati informacije, ki morajo vsebovati vsaj to, kako bi na obroke za odplačilo posojila vplivala zelo velika depreciacija domače valute
Dajmo se nekaj zmenit. To zgornje je tako enostaven izracun, da je treba vsakemu, ki to navaja kot argument, vzeti opravilno sposobnost, takoj. To, da gre za trivialen izracun, je celo IZRECNO zapisano v zadnji sodbi VS, kar pomeni da je to tako enostavna zadeva, da so se slovenski pravniki razumeli, ki jim naceloma taka osnovna matematika dela velikanske preglavice.
Ali je mogoče, da je delno nična, da je nična le valutna klavzula – da, to je pametneje, so se odločili.
Ce ste brali zadnjo sodbo je sodisce spet izrecno zapisalo da ta kredit ni kredit z valutno klavzulo (ki so sicer prepovedani, ce prav razumem sodbo). Gre preprosto za kredit v tuji valuti, zato za zadnjo sodbo to sploh ni relevantno. Ne obstaja nobena valutna klavzula.
Ampak ni pa nemogoče človeku povedati in mu dati izračuna, kako njegovo posojilo kljub odplačilom narašča, namesto da bi se zmanjševalo, če za en evro ne dobiš 1,45 franka, ampak za en evro dobiš samo 0,8 franka.
Dajte ne pretiravati. TO JE TRIVIALEN IZRACUN. Potreben obrok, da se glavnica odplacuje kot predvideno se povsem linearno spreminja s tecajem! Ce tecaj franka zraste za 10%, zraste tudi obrok za 10%!

Kaksne neumnosti pisete... ljudje ki tega ne razumejo, bi morali imeti odvzeto opravilno sposobnost in skrbnika na csd, ki bi odobril vse financne transakcije visje od 10 EUR.
anon-421915 sporočil: 111
[#2743972] 22.11.18 17:46
Odgovori   +    52
Najemniki kreditov v CHF stalno navajajo, koliko EUR so najeli kredita, koliko EUR so odplačali in koliko EUR glavnice še morajo izplačati. Ali niso najeli kreditov v CHF. Potem naj napišejo koliko kredita v CHF so najeli, koliko CHF so odplačali in koliko glavnice v CHF je se za odplačati.Da pa živijo v državi katere valuta je EUR in da plače prejemajo v EUR, so pa vedeli že pred najemom kredita. Na to jih ni bil dolžan nihče opozarjati.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2743997] 22.11.18 21:03
Odgovori   +    9
Vse je osebni riziko. Tukaj sem pred kratkim napisal, da ne bom kupil delnic NLB, bom raje 60 evrov porabil na loto, vikinga, jackpata. Porabil sem nekaj evrov, na vikingu sem dobil 3,5 evrov, na lotu 1,5 evrov, na jackpatu nič... nekaj evrov sem na izgubi, danes sem izpolnil vrstico lota, vikinga in jackpata, plačal 5 evrov, če jih vse zadenem se mi obeta cc. 20 milijonov, poročilo sledi.
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2743999] 22.11.18 21:06
Odgovori   +    2
Si reces: kaj pa so kupovali macka v zaklju.Racun brez krcmarja. Potem pa: ekspert/inkasant, ki posilja dimne signale, eden izmed: Grant Thornton Advisors. Hja. Mogoce je pa kaj zadaj?
Erik9999 sporočil: 149
[#2744024] 23.11.18 08:54
Odgovori   +    22
Zadnja sprememba: Erik9999 23.11.2018 09:01
Se avtor sprašuje, ali bi morala banka narediti različe simulacije in pojasniti kreditojemalcu, kaj to zanj pomeni - bodimo pošteni, danes si vsakdo sam ob poplavi tudi različnih aplikacij še kako zna izračuna, kaj sprememba tečaja zanj pomeni - nenazadnje so se kreditojemalci v Švicarjih ravno zato, ker so si izračunali nižji obrok in koliko dolgoročno profitirajo odločili za kredit v Frankih in nobeden jim ni preprečeval, da si izračun naredijo tudi v nasprotno smer gibanja tečaja.

Tudi ni nobeden tožil, da mu banka ni predstavila kaj za njega pomeni nižji Libor in povišanje vrednosti EURA in posledično nižji obrok - se pri tem niso nič čudili,in spraševali, kam naj razliko zaradi nižjega obroka nakažejo, saj so to nenazadnje pričakovali in so zaradi tega šli v to. In takrat je bilo kar nekaj norčevanja iz nas, ko smo vseli kredit v Eurih, oni pa so tako pametni, sedaj pa se vsi sprenevedajo in postavljajo v vlogo žrtve.

Ali naj jaz tudi rečem, da mi ni nobeden povedal da obstaja možnost, da loto listek ne bo zadel in da mi z grafi prikažejo verjetnost izgube vložka? Ali ob nakupu avta tudi zahtevamo izračune padca vrednosti avta tekom let in verjetnost, da doživim nesrečo in da me potem banka vpraša, ali si avto sploh še želim oz. simulacijo naraščanja cene bencina, kjer si pri neki vrednosti sploh ne bom mogel več privoščiti uporabo avta?

Ogromno je tudi zavajanja in laži ko nekdo pravi, da je po več letih odplačevanja kredita dolžan več, kot na začetku. Čista LAŽ!!! Nobeden ni dolžan več frankov, kot si je sposodil in čisto vsak ima vsak mesec nižjo glavnico (ob rednem plačevanju obrokov), kot jo je imel mesec prej in glavnica je seveda v frankih, v katerih se je nekdo odločil vzeti kredit. Zakaj toliko zavajanj tudi s strani novinarjev, ko v to zgodbo rinejo Evre, kateri pri celotni zadevi nimajo nič - kredit je namreč v frankih!

Ja, na banke smo vsi do neke mere jezni - pač banksterji, ki samo kradejo in imajo visoke plače, vendar pa je tu šlo za čisto špekulacijo kreditojemalcev in jaz kot davkoplačevalec jim nisem pripravljen pokriti njihovega špekuliranja.
Baudolino sporočil: 82
[#2744041] 23.11.18 09:19
Odgovori   +    17
Rešitev je na dlani, posojilojemalci naj si izgubo/škodo, ki jo je povzročila sprememba tečaja CHF, krijejo iz rezervnega sklada, ki so ga oblikovali v obdobju, ko je bilo posojilo v CHF za njih ugodno.
anon-373799 sporočil: 20
[#2744053] 23.11.18 09:46
Odgovori   +    9
Podoben članek bi lahko obravnaval tudi kakšen drugačni primer tveganja zaradi zadolževanja. Ko jemlješ (npr. stanovanjski) kredit te v glavnem zanima samo pokritje finančne konstrukcije za nakup.

Koliko se jih vpraša, kaj bo z menoj, če mi npr. prihodki padejo za 20% ali, če izgubim službo? Kaj bo, če se mi zgodi npr. nesreča s trajnimi posledicami itd...

Zadolževanje, predvsem dolgoročno, je mnogo kompleksnejši problem, kot le obrestne mere ali v primeru CHF valutno tveganje. In ja, mogoče pa bi morala sodišča preizkusiti tudi dolžnike oz. tožnike, ali so se odločali v skladu s svojimi možnostmi in realnimi predvidevanji lastnih oz. osebnih okoliščin. Spomnim se samo negativnih odzivov, ko so banke zahtevale od kreditojemalcev, da se življenjsko zavarujejo in (menda celo) vinkulirajo polico na kreditodajalca.
bc123a sporočil: 48.253
[#2744069] 23.11.18 10:10 · odgovor na: (#2743976)
Odgovori   +    12
[rename]
Dopovej to doktorju ekonomije JPD....ce on tega ocitno ni skontal, kako mislis, da je Janez Slehernik tega sposoben?
Doktor je seveda skontal in riskiral, rizik se ni obnesel. Enako velja za te posojilojemalce. So gamblali, in gamble se je sfizil.

Tu se pot sodisca konca - kdo pa pravi, da mora Janez Slehernik vedno pozitivno nagrajen, ko sprejme velik rizik?
depersin sporočil: 10.224
[#2744140] 23.11.18 16:38 · odgovor na: 0513ANITO (#2743962)
Odgovori   +    2
[0513ANITO]
Dajte se prosim izogibati besedi ŠPEKUALCIJA, ker ima ta slabšalen pomen v naših krajih.
Raje uporabite izraz TVEGANJE ali pa še raje frazo "To je življenje".
V življenju vsi vsak dan tvegamo...Tveganje je že navadno vstajanje iz postelje , da o prečkanju ceste sploh ne govorimo.....
Bodimo zelo politično korektni, kajti tisti, ki so vzeli frankovski kredit in zdaj jamrajo, samo čakajo, kdaj bodo lahko užaljeni in te zmerjali, da žališ.
depersin sporočil: 10.224
[#2744141] 23.11.18 16:40 · odgovor na: bc123a (#2743965)
Odgovori   +    4
[bc123a]
Dajmo se nekaj zmenit. To zgornje je tako enostaven izracun, da je treba vsakemu, ki to navaja kot argument, vzeti opravilno sposobnost, takoj.
Žal bi problem nastal, ker je takih ljudi preveč.
depersin sporočil: 10.224
[#2744143] 23.11.18 16:48 · odgovor na: Erik9999 (#2744024)
Odgovori   +    2
[Erik9999]
Se avtor sprašuje, ali bi morala banka narediti različe simulacije in pojasniti kreditojemalcu, kaj to zanj pomeni - bodimo pošteni, danes si vsakdo sam ob poplavi tudi različnih aplikacij še kako zna izračuna, kaj sprememba tečaja zanj pomeni
Saj pri tem to spoloh ni bistvenega pomena. Jasno je, da bo obrok narastel.

Gre za to, da je bil dolga leta švicarski frank precej stabilen glede na evro - še prej pa glede na dokaj stabilno nemško marko. V Sloveniji smo pred evrom v glavnem itak morali jemati kreditev vezano na tujo valuto - DEM, EUR, CHF.

In nihče ni pomislil, da bi lahko CHF tako zbezljal v nebo. Pa tudi, če ga politiki serjejo, ponavadi valuta izgublja vrednost.
bc123a sporočil: 48.253
[#2744595] 26.11.18 17:03 · odgovor na: depersin (#2744143)
Odgovori   +    1
[depersin]
In nihče ni pomislil, da bi lahko CHF tako zbezljal v nebo. Pa tudi, če ga politiki serjejo, ponavadi valuta izgublja vrednost.
Bingo. Kar je za slovenca enako - ce bi ga evropa/slovenija srala, bi CHF rastel.

In mimogrede, na tem forumu je ena od kreditojemalk argumentirala najem kredita v CHF z argumentom "svica je stabilna drzava in se ni bati inflacije".
depersin sporočil: 10.224
[#2744598] 26.11.18 17:16 · odgovor na: bc123a (#2744595)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [depersin]
> In nihče ni pomislil, da bi lahko CHF tako zbezljal v nebo. Pa tudi, če ga politiki serjejo, ponavadi valuta izgublja vrednost.
Bingo. Kar je za slovenca enako - ce bi ga evropa/slovenija srala, bi CHF rastel.
Edino tega pa tudi jaz nisem pričakoval, da ga bo Evropa srala in bo EUR padel, CHF pa tako rastel. Še sreča, da mi ni bilo treba jemati kredita pred krizo...

Strani: 1