Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.918
Zadnja sprememba: najobj 28.06.2018 14:15
[pobalin]
> [najobj]
> P.S.: mogoče ne bi bilo slabo, če bi kdo izmeril količino pridelanih in predelanih odpadkov, ker če je pridelanih odpadkov dovolj in očitno jih je celo preveč, bo tudi interes za predelavo večji in se toti DROE ziher lahko obide, če se ga res ne more drugače organizirat ...
Evo, Suhadolnik je že pred petimi meseci izvedel, da se bodo zadeve pri nas uredile, ko se bo Evropa prilagodila, ker potem se bomo mi pač prilagodili Evropi.

> Kitajci potegnili zavoro pri odkupu odpadkov – kaj to pomeni tudi za Slovenijo?
> Kitajski ukrep v Sloveniji ni povzročil posebnih pretresov. V družbah Gorenje Surovina, Interseroh Slovenija, Slopak, Omaplast in Dinos so še lani, večinoma prek poslovnih partnerjev, na Kitajsko izvažali manjše količine odpadnih surovin za reciklažo, že pred odločitvijo Pekinga pa so si zagotovili predelovalne zmogljivosti drugje, večinoma v državah EU. Vseeno pa kitajski ukrep tudi za slovenska podjetja ni nedolžen.
>
> »V prihodnje lahko pričakujemo znižanje tržnih cen posameznih vrst odpadkov, predvsem tistih nizke kakovosti, ki so se izvažali predvsem v predelavo na Kitajsko, to pa bo vplivalo na zvišanje cen storitev recikliranja,« pravijo v Slopaku in dodajajo, da se bosta morali izboljšati ne le zbiranje in ravnanje z odpadki, ampak tudi oblikovanje izdelkov in uporaba materialov, ki bo omogočila njihovo recikliranje in zmanjševanje količin odpadkov. »V Evropi bo tudi treba v skladu s pred kratkim sprejetimi spremembami direktiv o odpadkih zelo hitro uvesti dolgoročne rešitve, kot so ekodizajn izdelkov, ki bo omogočil njihovo reciklažo, boljše zbiranje odpadkov na izvoru in naložbe v visoko učinkovite sortirnice in predelovalnice odpadkov,« še pravijo v Slopaku.
>
> To bi bila lahko priložnost tudi za Omaplast. Marko Omahen, v Omaplastu odgovoren za poslovanje s tujino, sicer ne verjame, da bi po »zgodbi s Kemisom« kdo v Sloveniji vlagal v predelavo odpadne plastike, čeprav ta ekonomija tudi v Evropi zelo raste, nove okoliščine pa bodo še spodbudile vlaganja.
> »Prepričan sem, da se bo v Evropi v prihodnjih mesecih našel kdo, ki se bo lotil predelave takšnih odpadnih materialov. Problematičen je vstop, saj so vložki v tehnologijo zelo visoki, trg pa je nestabilen in zato za velike korporacije nezanimiv,« pravi Omahen. »Vseeno pa se trenutno splača, saj se je cena odpadnih materialov zelo znižala in se že dogaja, da se imetniki odpadkov za prevzem nekaterih vrst odpadkov, za katere se je do zdaj plačevalo, dogovarjajo o doplačilu,« pravi Omahen.
>
> Jure Fišer, direktor Gorenja Surovine, meni, da se bo morala Evropa prilagoditi trenutnemu stanju in da to lahko dolgoročno pozitivno vpliva na gospodarstvo in samozadostnost virov za Evropo. »Prilagajanje bo zagotovo dolgotrajno, pri tem pa bodo pomembno vlogo igrale posamezne države, ki morajo nujno s spodbudami pospešiti razvoj reciklažne industrije v celotni verigi, od zbiranja do končne predelave. Pri tem se mora na področju ravnanja z odpadki večji del odgovornosti in investicijskega bremena prenesti na zasebni kapital, ki bi lahko najučinkoviteje vzpostavil sistem vračanja virov,« pravi Fišer.
>
> »V porabniški družbi se vedemo oportunistično, obenem pa imamo polna usta zdravih, trajnostnih načel,« pravi Marko Omahen. »Strošek proizvodnje embalaže sam po sebi ni visok, problematičen je marketinški vidik. Dokler bomo imeli praške zavite v pet različnih vrst materialov le zato, da bodo tržno privlačnejši, ne bomo na pravi poti.«
> manager.finance.si/8...=538047436

Ta članek je bil objavljen v Manežerju in za razliko od tega nima niti enega komentarja. Ker takrat še ni bilo nobene deželne drame, zdaj pa je.

Tudi novoletni sta.si rejv o zaprtju Kitajske za uvoz smeti je utonil v pozabo brez komentarjev. Ker takrat smo praznovali in ni bilo še nobene drame. Zato je bilo to objavljeno 1. januarja. Sta.si že ve, kako se najlepše streže manjana in glavovpesek mentaliteti! Zdaj pa tu vsak dan objavijo kakšen "extra, extra, read all about it". (tegaseparesnidalopredvideti press)
live.finance.si/8906...z-odpadkov
... alzo, če jaz zdaj to odpadno kolobocijo prav razumem, so predelovalci (= DROE) odpadke "predelovali" tako, da so jih drago kupovali pri nas in jih potem poceni prodajali na Kitajsko ... čuj, i tata bi sine ...

P.S.: drago in poceni je pri totem kitajskem biznisu z odpadki glih kontra, ker morajo pridelovalci odpadkov predelovalcem (= DROE) drago plačati obvezni odkup (= embalažnino), da potem predelovalci (= DROE) tote odpadke samo natovorijo na ladje in lepo poberejo razliko v ceni odkupa na Kitajskem ... evo, in ker poceni Kitajcev očitno ni več, so se pri nas začeli nabirati odpadki, ker se "predelava" za isto ceno ne splača več ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2720429

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[najobj]
... alzo, če jaz zdaj to odpadno kolobocijo prav razumem, so predelovalci (= DROE) odpadke "predelovali" tako, da so jih drago kupovali pri nas in jih potem poceni prodajali na Kitajsko ... čuj, i tata bi sine ...
Čuj, če jaz prav razumem, DROE pomeni družba za ravnanje z odpadki, kar ni nujno recikliranje. Lahko jih samo ravnajo ali krivijo in potem tako poravnane/ukrivljene nekam pošljejo. Na sežig k sosedom, v predelavo v daljne kraje ali za gradnjo gorovja iz smeti nekje v Afriki.

Vsekakor to, da prazno embalažo vestno odlagaš v namenski zabojnik pred blokom, ne pomeni tudi, da bo ves ta material enako skrbno recikliran. Surovina se hvali s tem, da embalažo predelajo (zmeljejo in stisnejo) v trdo gorivo za cementarniske in podobno hude peči.
www.surovina.si/deja...ega-goriva

Unirec - Dinos nima na spletni strani nobene objave o kakšnih težavah z Dajanjem Industriji Nazaj Odpadne Surovine. Še pred tremi tedni so se pohvalili, koliko plastenk so zbrali za dobrodelne namene. Kot bi bilo pomanjkanje odpadnih surovin...
www.unirec.si/
P.S.: drago in poceni je pri totem kitajskem biznisu z odpadki glih kontra, ker morajo pridelovalci odpadkov predelovalcem (= DROE) drago plačati obvezni odkup (= embalažnino), da potem predelovalci (= DROE) tote odpadke samo natovorijo na ladje in lepo poberejo razliko v ceni odkupa na Kitajskem ... evo, in ker poceni Kitajcev očitno ni več, so se pri nas začeli nabirati odpadki, ker se "predelava" za isto ceno ne splača več ...
Tako nekako razumem to sceno. Tudi če naše firme same niso veliko izvažale na Kitajsko, je zdaj pri njihovih odjemalcih najbrž nenadoma preveč robe in slovenskih smeti ne rabijo več. Ali pa jih vzamejo samo še zastonj ali celo zaračunajo za sprejem. Nevidna roka trga pa to. Če bi mi še bili prijatelji z neuvrščenimi, bi poiskali kakšno prijateljsko revno avtoritarno državo, ki bi sprejela naše smeti oz. gorivo iz njih. Po desetletjih ekologiziranja je sežiganje očitno še najbolj verjetna in konstantna varianta za "predelavo" embalaže (samo ne na sončni strani Alp). Prah si in v prah se povrneš...

Strani: 1