Strani: 1 2 3 4

kzupanc sporočil: 10.517
[#2700692] 06.03.18 15:01
Odgovori   +    0
114 komentarjev? WTF? Kdo bo to bral? :)
Nekaj ima avtor prav: CO2 dokazano povzroča učinek tople grede. Torej: 400ppm namesto 250ppm pomeni ustrezno višjo ravnovesno temperaturo Zemlje. Ob predpostavki, da se drugo ne spreminja. Kar je sicer, priznam, strašna poenostavitev. Zato se pa trudijo znanstveniki z merjenjem, sateliti, modeli in izračuni...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2700702] 06.03.18 16:12 · odgovor na: najobj (#2700662)
Odgovori   +    2
naj ti še en malo pomagam, tudi švabi ne rabijo takšnega flughafna, ki po žnj letih in žnjkrat prekoračenem proračunu ni pomagal še nobenemu letalu poletet, kar pa spet ne pomeni, da flughafna v Berlinu sploh ne rabijo...

;-)

lpA
vrac sporočil: 11.068
[#2700724] 06.03.18 17:58 · odgovor na: pobalin (#2700637)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: vrac 06.03.2018 17:59
[pobalin]
> [vrac]
> Preplonkal sem:
> www.polnilne-postaje...harger.pdf

Spoštovani plemenski plesalec okrog totema (jebiga, stripi so bili moja varuška), če se ne motim, si nazorsko precej nacional interesni progresivni tovariš. Mi lahko razložiš, zakaj v tej dolini s čudovito tehnično-industrijsko bazo, ki je bila razvita že v socializmu, eno usrano polnilno postajo uvažajo iz svetovne tehnološke velesile Portugalske? A legendarna imena Moje Dežele, npr. Iskra, Gorenje ipd. ne znajo scoprat enega takega čip-konektorskega polprimitivizma?

Še več zadev me muči in imam občutek, da mi boš v kakšnem reklamnem materialu deželnega uvoznika portugalske robe pomagal najti odgovore na premnoga vprašanja o EV.

Če vzamem tisti mitični scenarij soudeležbe EV v elektrosistemu, ki je v pametnem omrežju ponoči preko skromne domače in čez dan preko neke javne/službene vtičnice, po katerih avto štrom jemlje, ko je eko in poceni, oddaja pa, ko ga manjka in je drag...
... in odmislim problem, da če moj EV počasi jemlje (ker pač ne rabim/nočem plačati dragega blicšnel priključka), potem tudi počasi daje nazaj, torej v akutnih konicah porabe družbi ne more pomagati prav dosti...
... če pa že, mora biti (čez dan) priključen na zmogljivo polnilnico in takih mora biti cel kup, ki jih plača kdo in kaj ima od tega...
... in še odmislim problem, kaj narediš, ko hočeš popoldan iz službe po otroke in domov, pa vidiš, da je baterija prazna, ker jebiga, je Dežela med šihtom pač rabila veliko štroma...
... in odmislim problem, s kakšnim presežkom katerega eko štroma se mi EV polni ponoči doma, da ga družbi vrača čez dan in pomaga šparati z umazanimi fosilnimi viri...
... in odmislim, da je moj detajliran mesečni račun za elektriko dolg 78 strani (sem pač kontrol frik in ne zaupam korporacijam)...
... in pozabim, da vsi pametni uporabniki pametnih EV na pametnih omrežjih v mrzli zimi sprogramirajo, da se kakšno uro pred jutranjim odhodom v službo EV še s štromom iz omrežja ogreje na prijetno temperaturo, kar še dodatno poveča silovit jutranji skok deželne porabe štroma...
... in potem ugotovim, da imam še toliko vprašanj, da sem jih do sem že pol pozabil...

Mi lahko pomagaš, prosim, ne da bi moral plesati po žerjavici ali žrtvovati otroka za to? Če kaj in kdaj, mi tu in zdaj pride prav šamansko mnenje iz reklamnih letakov.
Sicer mene sprašuješ preveč. Bi te pa opozoril, da nikoli ne bodo vsa vozila električna, če pa slučajno kdaj bodo, pa ta ne bodo vsa v lastništvu posameznika, pač pa se bodo vozila sposojala ali kako se že reče delitveni ekonomiji. Povečevanje števila EV bo trajalo kar precej let. Recimo Slovenija načrtuje prepoved prodaje osebnih vozil z motorji izključno na notranje izgorevanje v letu 2030, potem bo prehodno obdobje morda 20 let, da bodo dizli in bencinci izginili iz prometa, če sploh kdaj bodo. Še vedno bo dovoljena prodja hibridov, tako da bo pot do popolne elektrifikacije prometa še zelo dolga.

Zakaj slovenska industrija ni sposobna izdelati ali je prekokomot, da bi izdelovala te polnilce, moraš povrašati njih, ne mene.

Sicer boš pa za plesanju po žerjavici moral pocukati za rokav kar komisarko Violeto Bulc, ta je kolikor je meni znano tozadevno kar dobro zverzirana. Bolj kot jaz, jaz te prakse žal ne prakticiram.
bc123a sporočil: 48.253
[#2700725] 06.03.18 18:04 · odgovor na: vrac (#2700724)
Odgovori   +    1
[vrac]
Sicer mene sprašuješ preveč. Bi te pa opozoril, da nikoli ne bodo vsa vozila električna, če pa slučajno kdaj bodo, pa ta ne bodo vsa v lastništvu posameznika, pač pa se bodo vozila sposojala ali kako se že reče delitveni ekonomiji.
seveda kazejo trendi in zdrava pamet, da je avto ljudem tudi statusni simbol in podaljsek doma, zato se delitvena ekonomija nikoli ne bo prijela v karsnemkoli za debato pomembnem obsegu. in kazejo tudi da je range anxiety resna stvar.

ampak onih ki planirajo lepi novi svet (ne mislim na tebe, ampak na bluzatorje) to nic ne skrbi. bodo pa mlatili po folku ce se ne bo hotel iti "delitvene ekonomije".

BTW, obstaja firma avant2go, ki tocno to dela. delitvena ekonomija elektricnih vozil.

in ves kaj sem ugotovil? da se se vedno raje vozim s taksijem, kot pa placam enako ali pa se vec, pa moram jaz vozit...
vrac sporočil: 11.068
[#2700729] 06.03.18 18:15 · odgovor na: bc123a (#2700725)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: vrac 06.03.2018 18:16
Homo sapiens je prilagodljivo bitje. Če bo ceneje voziti avto v skupnem lastništvu, se bo za takšno varianto tudi odločil. Posebej v večjih mestih, kjer že danes nimaš kje parkitrati, parkirni prostor je pa lahko dražji kot samo gorivo za vožnjo. Statusni simbol, gor ali dol. Se pa trinjam, marsikomu brez svoje makine žveti ni, pa naj stane kolikor hoče.
pobalin sporočil: 14.456
[#2700739] 06.03.18 19:14 · odgovor na: vrac (#2700724)
Odgovori   +    3
[vrac]
Recimo Slovenija načrtuje prepoved prodaje osebnih vozil z motorji izključno na notranje izgorevanje v letu 2030,
Slovenija nič ne načrtuje. Slovenski (ne)izvoljeni polit-sledilci za maherji EU ponavljajo željno načrtovanje in nimajo pojma, kako bo to izgledalo. Bo že Bruselj povedal, ko bo čas za to.
potem bo prehodno obdobje morda 20 let, da bodo dizli in bencinci izginili iz prometa, če sploh kdaj bodo.
Saj bi napisal "from Cuba with love", ampak se bojim, da naše današnje gare niso tako primerne za večnost kot ameriške iz 40. in 50. let in novejše sovjetske samohodke.
Sicer boš pa za plesanju po žerjavici moral pocukati za rokav kar komisarko Violeto Bulc, ta je kolikor je meni znano tozadevno kar dobro zverzirana. Bolj kot jaz, jaz te prakse žal ne prakticiram.
Mislil sem, da si kaj izmenjujete best practice zgodbe, nekako v ekumenskem duhu. :-)
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2700743] 06.03.18 19:20 · odgovor na: vrac (#2700612)
Odgovori   +    1
[vrac]
> [0513ANITO]

> Hej Vrač....Enosmerni tok...ti praviš....
>
> A si ziher da ti to veš, a si od kje preplonkal?

Preplonkal sem:

www.polnilne-postaje...harger.pdf
Ti si pa res zadel bistvo enosmernega toka...na znanstveni osnovi.

Zaenkrat se še čisto vse baterije polnijo na enosmerni tok.

In do hiše boš ti še vedno dobival izmenični tok (v bistvu pa napetost), ki se v usmerniku usmeri (spremeni iz izmenične v enosmerno).

Da pa lahko vse (no veliko večino) to kar danes imamo okoli elektrike gre zahvala Nikoli Tesli.

On je izumil trifazni indukcijki motor.
Izmenično napetost lahko po mili volji dvigaš in spuščaš s transformatorjem. Z DC napetostjo tega ne moreš početi. (ne tako zlahka in s tako majhnimi izgubami, kot v primeru izmenične napetosti)
0126Bacis sporočil: 3.010
[#2700757] 06.03.18 20:26 · odgovor na: bc123a (#2700639)
Odgovori   +    0
JEK je stroj. Masina, ki drzi vse omrezje pokonci. Vsako uro odda tocno svojih 700MWh v omrezje, kot urica.
Mali zajeb: pol tega gre bratom Hrvatom!!!
bc123a sporočil: 48.253
[#2700762] 06.03.18 21:12 · odgovor na: 0126Bacis (#2700757)
Odgovori   +    2
[0126Bacis]
> JEK je stroj. Masina, ki drzi vse omrezje pokonci. Vsako uro odda tocno svojih 700MWh v omrezje, kot urica.

Mali zajeb: pol tega gre bratom Hrvatom!!!
No, ne vem zakaj potem eles kaze 700MW kot slovensko proizvodnjo.

Pa to ni bil point. Point je "kot urica". Tudi ce je samo 350MW.
pobalin sporočil: 14.456
[#2701095] 08.03.18 11:34 · odgovor na: (#2700545)
Odgovori   +    0
[alek14]
He, he:
dothemath.ucsd.edu/2...physicist/
Krasen komad, hvala. Evo, še en:
Economists vs. Scientists on Long-Term Growth
Mar 2, 2018 - KENNETH ROGOFF
www.project-syndicat...ff-2018-03
bc123a sporočil: 48.253
[#2701304] 09.03.18 06:52 · odgovor na: (#2701156)
Odgovori   +    3
[alek14]
> [bc123a]
> > [0126Bacis]
> > > JEK je stroj. Masina, ki drzi vse omrezje pokonci. Vsako uro odda tocno svojih 700MWh v omrezje, kot urica.
> >
> > Mali zajeb: pol tega gre bratom Hrvatom!!!
>
> No, ne vem zakaj potem eles kaze 700MW kot slovensko proizvodnjo.
>
> Pa to ni bil point. Point je "kot urica". Tudi ce je samo 350MW.

Če je proizvedeno na ozemlju SLO se šteje pod proizvodnjo v SLO, hrvatom se pa 350 MW izvaža. V statistiki je celotna JEK zavedena pod proizvodnjo v SLO.
Ravno opazam, da je prisla kazen za nepravilno razmisljanje o okoljskem kroznem blockchain zelenem gospodarstvu, pod novim clankom gospoda Hocevarja v Okolje in Energija je komentiranje namrec onemogoceno.

oe.finance.si/886504...ropske-ure

Bom komentar dodal sem:
Do težav je prihajalo, ker je kosovski operater KOSTT jemalo elektriko iz evropskega omrežja, srbski operater pa tega ni izravnal, je poročal FAZ. Rešitev pa pomeni, da bo KOSTT tako kot pred težavami lahko jemal energijo iz evropskega omrežja samo po pogodbah, kar pomeni, da jo bo kupoval.
Zadnji stavek nedvomno pomeni, da so Kosovarji kradli elektriko (kaj pa drugega pomeni "odjem brez pogodbe"?). In ne vem zakaj bi naj srbski operater izravnaval posledice kraje. Zakaj pa ne recimo madzarski ali nemski?
najobj sporočil: 31.870
[#2701407] 09.03.18 15:27 · odgovor na: bc123a (#2701304)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 09.03.2018 15:30
[bc123a]
> [alek14]
> > [bc123a]
> > > [0126Bacis]
> > > > JEK je stroj. Masina, ki drzi vse omrezje pokonci. Vsako uro odda tocno svojih 700MWh v omrezje, kot urica.
> > >
> > > Mali zajeb: pol tega gre bratom Hrvatom!!!
> >
> > No, ne vem zakaj potem eles kaze 700MW kot slovensko proizvodnjo.
> >
> > Pa to ni bil point. Point je "kot urica". Tudi ce je samo 350MW.
>
> Če je proizvedeno na ozemlju SLO se šteje pod proizvodnjo v SLO, hrvatom se pa 350 MW izvaža. V statistiki je celotna JEK zavedena pod proizvodnjo v SLO.
Ravno opazam, da je prisla kazen za nepravilno razmisljanje o okoljskem kroznem blockchain zelenem gospodarstvu, pod novim clankom gospoda Hocevarja v Okolje in Energija je komentiranje namrec onemogoceno.

oe.finance.si/886504...ropske-ure

Bom komentar dodal sem:

> Do težav je prihajalo, ker je kosovski operater KOSTT jemalo elektriko iz evropskega omrežja, srbski operater pa tega ni izravnal, je poročal FAZ. Rešitev pa pomeni, da bo KOSTT tako kot pred težavami lahko jemal energijo iz evropskega omrežja samo po pogodbah, kar pomeni, da jo bo kupoval.

Zadnji stavek nedvomno pomeni, da so Kosovarji kradli elektriko (kaj pa drugega pomeni "odjem brez pogodbe"?). In ne vem zakaj bi naj srbski operater izravnaval posledice kraje. Zakaj pa ne recimo madzarski ali nemski?
... čuj, k podobnim poslovnim "praksam" bi lahko dodali še Ruse in Ukrajince, le da ukrajinski "odjem ruskega plina brez pogodbe" ni ustavil evropske ure, ampak je ohladil ukrajinska stanovanja ...

P.S.: sicer je pravilno, da je nepravilno razmišljanje o okoljskem krožnem blockchain zelenem gospodarstvu onemogočeno, vseeno pa bi gospodu Hočevarju lahko malo nagajali in bi tudi nepravilno komentiranje omogočili na podoben način, kot je pobalinovo Špeckahlanje ...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701408] 09.03.18 15:58 · odgovor na: najobj (#2701407)
Odgovori   +    2
Morda bi naslov teme lahko bil v spominu na enga drugega hocevarja:

RIFLE: Razbijanje Idej Flancajocih Laznih Ekologov
najobj sporočil: 31.870
[#2701411] 09.03.18 16:34 · odgovor na: anon-207617 (#2701408)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Morda bi naslov teme lahko bil v spominu na enga drugega hocevarja:

RIFLE: Razbijanje Idej Flancajocih Laznih Ekologov
... čuj, strinjam se z vsakim naslovom, vsekakor pa nima smisla, da bi idejo tudi sam realiziral, ker me pol foruma ignorira, druga polovica pa komentarjev o okolju in energiji itak ne bere, zato morebitno realizacijo prepuščam popularnejšim komentatorjem na totem forumu ... evo, obljubim pa, da bom sodeloval po svojih najbolj žlehtnih močeh ...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2701434] 09.03.18 20:08 · odgovor na: najobj (#2701411)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [NemirniTujec]
> Morda bi naslov teme lahko bil v spominu na enga drugega hocevarja:
>
> RIFLE: Razbijanje Idej Flancajocih Laznih Ekologov

... čuj, strinjam se z vsakim naslovom, vsekakor pa nima smisla, da bi idejo tudi sam realiziral, ker me pol foruma ignorira, druga polovica pa komentarjev o okolju in energiji itak ne bere, zato morebitno realizacijo prepuščam popularnejšim komentatorjem na totem forumu ... evo, obljubim pa, da bom sodeloval po svojih najbolj žlehtnih močeh ...
Pomoje je fajn da na bc123a-ja pocakava, on ma najhujse napade stekline ko g. Hocevar z vetrom v laseh izvaja jutranji pozdrav soncu :-)
bc123a sporočil: 48.253
[#2701438] 09.03.18 20:23 · odgovor na: anon-207617 (#2701434)
Odgovori   +    4
[NemirniTujec]
> [najobj]
> > [NemirniTujec]
> > Morda bi naslov teme lahko bil v spominu na enga drugega hocevarja:
> >
> > RIFLE: Razbijanje Idej Flancajocih Laznih Ekologov
>
> ... čuj, strinjam se z vsakim naslovom, vsekakor pa nima smisla, da bi idejo tudi sam realiziral, ker me pol foruma ignorira, druga polovica pa komentarjev o okolju in energiji itak ne bere, zato morebitno realizacijo prepuščam popularnejšim komentatorjem na totem forumu ... evo, obljubim pa, da bom sodeloval po svojih najbolj žlehtnih močeh ...

Pomoje je fajn da na bc123a-ja pocakava, on ma najhujse napade stekline ko g. Hocevar z vetrom v laseh izvaja jutranji pozdrav soncu :-)
Pomoje samo zato, ker eksperti za energetiko (tisti pravi eksperti, tisti ki skrbijo za to, da lahko bluzerji, ki mislijo da elektrika pride iz vticnice, se naprej bluzijo) financ itak ne berejo, ker jim je skoda onih par let lajfa, ki bi ga zgubili zaradi zivciranja.
drugmirko sporočil: 1.301
[#2701482] 10.03.18 11:45 · odgovor na: bc123a (#2701438)
Odgovori   +    1
mene pa pri vsej tej ekonomiki, ki se ji ne bo moč upreti, bega samo nekaj stvari... Tesla S s 100kWh baterijo in dosegom 500-600km ima maso malo čez 2.2 tone (pribl. 20-25% več kot primerljvi ICE avto), namenjena pa je prevozu 4-5 potnikov in njihove prtljage... ravnokar pa sem na nekem portalu bral, da je Teslin Semi "šleper" začel prve vožnje, da ima baterije kapacitete 1MWh in da naj bi ga z "megachargerjem" lahko v pol ure napolnili do 80%... torej, do 800kWh! kar potrebno polnilno moč dvigne na 1.6MW! šleperjev je na cestah ogromno, kar pomeni, da bi avtocestne polnilnice morale "poservisirat" kar nekaj šleperjev istočasno (če ne celo nekaj deset)... zdej pa:

- koliko kilovolten daljnovod in koliko MVA močan trafo bi bilo potrebno napeljat do VSAKE take "megacharger" avtocestne polnilnice? ker baje vlaganje v infrastrukturo ni potrebno, saj ta lahko prenese 20% povečanje potreb...

in
- koliko od zakonsko dovoljene skupne mase takega cestnega vlačilca, poleg mase priklopnika, vlačilca in baterij, sploh ostane za "koristni tovor", če je že osebni BEV, namenjen prevozu 5. oseb pribl. 25% težji od ostalih?

poleg tega so objavili še en fantastičen podatek... Energy Consumption: Less than 2 kWh per mile! čeprav je podatek za Model S: Electricity consumption: 21 kWh/100km. zakaj naj bi bil "30 tonski šleper" 10x bolj ekonomičen od 2.2 tonske limuzine?
in btw. v enem od zapisov o fantastičnih lastnostih električenga šleperja tudi piše, da se Tesla dogovarja s potencialnimi kupci njihovih kamionov, da bi skupaj postavili mrežo "megachargerjev", potrebnih za njihovo dejansko delovanje... ;)
pobalin sporočil: 14.456
[#2701489] 10.03.18 12:41 · odgovor na: drugmirko (#2701482)
Odgovori   +    1
While the two elections involved ordinary voters, Tesla’s ranking last April as the most valuable car company on the planet was, remarkably, driven by hard-headed investors and analysts.
In 2016, Tesla sold just over 76,000 cars globally, while General Motors sold 9.96 million. But that didn’t stop the financial markets valuing this automotive minnow at $51.54 billion (£38.03bn) last spring. That was more than one billion dollars above the market value of second-placed GM.
Such is the rate of Tesla’s cash burn that in late 2017 Bloomberg Intelligence’s market analysts estimated Tesla would run out of money completely by August 2018 if nothing changed.
www.autocar.co.uk/ca...-end-year?
drugmirko sporočil: 1.301
[#2701492] 10.03.18 13:08 · odgovor na: pobalin (#2701489)
Odgovori   +    1
dobro... to je stvar finančnega "mumbo-jumba" in brihtnega Muskovega marketinga, ki vlagatelje, upnike in stranke "vleče za jajca" na ravno pravi način, da "potrpijo še malo"...
mene zgoraj zanimajo praktični problemi BEV hypa, in kompleksnost/smiselnost njihovega reševanja...
vrac sporočil: 11.068
[#2705424] 02.04.18 05:57 · odgovor na: drugmirko (#2701482)
Odgovori   +    0
[drugmirko]

poleg tega so objavili še en fantastičen podatek... Energy Consumption: Less than 2 kWh per mile! čeprav je podatek za Model S: Electricity consumption: 21 kWh/100km. zakaj naj bi bil "30 tonski šleper" 10x bolj ekonomičen od 2.2 tonske limuzine?
Milja je 1609 metrov, 100 kilometrov pa 100.000 metrov. Torej kamion Tesla porabi več in ne manj elektrike od limuzine! Poraba kamiona je preračunano na zgornji podatek 124 KWh na 100 kilomerov, Tesle S pa 21 KWh, torej ne 10 krat manj, pač pa 6 krat več.

Strani: 1 2 3 4