Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kdo je v resnici uničil Cimos?

Strani: 1 2

supernova sporočil: 88
[#2641923] 23.02.17 20:35 · odgovor na: anon-265335 (#2641745)
Odgovori   +    0
Bravo.
pobalin sporočil: 14.456
[#2641934] 24.02.17 00:24 · odgovor na: supernova (#2641922)
Odgovori   +    5
[supernova]
Pobalin zdravo, lepo da bereš poslovna poročila in leto 2012 je res biser. Moraš pa vedeti, da so številke plod računovodskih vrednotenj, ki so sredstva razvrednotili do nule. Mogoče si zasledil, da so revizorji dali na te čarovnije mnenje s pridržkom. Cilj je bil, da se Cimos (vodstvo) "poniža" in razvrednoti. Saj poznaš zgodbo. Razvrednotim, ustvarim izgubo, prikažem negativni kapital, to vstavim v formulo in dokažem insolvenco. Sistem, ki je redno poravnaval obveznosti, je čez noč postal grdi raček. Vseh kreditov res ni mogel poravnati v enem obroku, a z dogovorjenim reprogramom, bi lahko poravnal obveznosti v celoti. Žal lastniki tega niso hoteli in sledila je pot navzdol. Lep večer ti želim.
Supernova, lepo da se trudiš, ampak veš, jaz sem nekakšen Simplicius Simplicissimus, ena preprosta gospodinjska duša. Nisem nagnjen k zvezdnim načrtom in zarotniškim igram in še manj poučen o njih. Pazljivo sem prebral vse tvoje komentarje o Cimosu, a vsemu kljub ali pa prav zaradi njih ostajam pri svojem zapisanem mnenju. Začuda je to skoraj enako kot mnenje Gobima, ki ima več diplomatske spretnosti, znanja in izkušenj od mene, še posebno kar se tiče deželnih klanov in rabot. Lahko, da je marsičesa kriv neki nečak neke zloglasne obalne tete in domnevni sufler (tudi) te redakcije. Ampak eno tako bledo drobne že ne more lastnoročno uničiti skoraj cele Slovenije, če nima ob sebi kritične mase plenilcev, lažnivcev in valptov. Ta masa absolutno amoralnih osebkov pa je po mojem mnenju pri nas ogromna.

Če si že omenil revizorjevo mnenje, je ta (takrat še Renoma, oz. PKF revizija) dal mnenje s pridržkom že na Cimosov izkaz za leto 2010, ko je bil Kraševec še trdno v fotelju. Pri letnih poročilih Cimosa pade v oči še zanimiva podrobnost. Produkcijo letnih poročil je od leta 2006 naprej opravljalo podjetje Emigma, ki se je pred časom znašlo v medijih v zvezi s posli za Luko Koper, sicer pa ima politično in družbeno aktivne deležnike. No, v tej firmi je imel od aprila 2003 do aprila 2008 lastniško desetino neki Aleš Koršič. Ti je ime kaj znano iz rokometa ali pravne službe Cimosa ali DUTB? Ni to eno prav pravljično idilično naključje?

Sicer pa se pridržek revizorja ABC revizija d.o.o. za leto 2012, ki si ga omenil, glasi:
Osnova za mnenje s pridržki
Odvisne družbe CIMOS, d.d., ki se vključujejo v skupinske računovodske izkaze so oblikovale slabitev v podjetju nastalih stroškov razvijanja. Nismo pridobili podlag oblikovanja slabitev, ki bi nedvoumno izkazovale verjetnost gospodarskih koristi posameznega razvojnega projekta. Možni učinki neodkritih napačnih slabitev bi lahko bili za računovodske izkaze pomembni, vendar ne vseobsegajoči.
Če se vrnem k tvojim pojasnilom in mojemu pogledu nanje. Naravnost neverjetno je, kako enake so razlage vseh nekdaj strašno velikih, svetlih in močnih zvezd tranzicijsko prihvatiziranega slovenskega gospodarstva, njihovih prisklednih valptov in nič hudega slutečih globokih vernikov. Neverjetno je tudi, kako oglušujoč je bil molk in kako velika je bila nevednost deželnih sindikatov ob vsem tem dogajanju.

Tvoj vzdevek je v kontekstu Cimosa nadvse primeren. Hvala in lep večer tudi tebi.
supernova sporočil: 88
[#2641965] 24.02.17 11:21 · odgovor na: pobalin (#2641934)
Odgovori   +    1
Pobalin zdravo,

hvala za tvoje mnenje. Nič hudega, če ni identično z mojim. Mogoče je od daleč res videti vse drugače. Moj osnovni namen je poudariti, da je bilo v primeru Cimosa vloženega veliko znanja, truda in denarja, da je Cimos obstal, postal razvojni dobavitelj in bil veliko industrijsko podjetje. Res škoda, da ni izkoristil vseh prednosti, ki jih je imel (lokacija, znanje, razvoj, kupci, dobavitelji..), da bi res postal strateški partner drugim družbam.

Glede revizorjev pa mnenje s pridržkom ni vedno enako, v letu 2010 je imelo drugačno vsebino kot v letu 2012, ko so razvrednotili naložbe brez osnove. Pa pustiva to. V teorije zarote dolgo nisem verjel, sedaj pa, ko tudi ti odstiraš tančice in, ko vidim, kako brez potrebe je bilo uničiti Cimos, sem že malo "cepljen".

Oglasi se še kaj! lp
supernova sporočil: 88
[#2641967] 24.02.17 11:27 · odgovor na: pobalin (#2641934)
Odgovori   +    0
Zdravo gospodinjska dušica, ker sem v tem bolj slabo podkovan v tem, me zanima, če imaš mogoče podatke, iz česa je sestavljena ta velika državna pomoč, ki jo stalno ponavljajo (preko 120 mio). Ljudje si predstavljajo, da jo to cash, ki je prišel v podjetje! Mislim, da ni tako!
lp
pobalin sporočil: 14.456
[#2641988] 24.02.17 14:02 · odgovor na: supernova (#2641967)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: pobalin 24.02.2017 14:07
Supernova zdravo. Na pamet ne vem, kako je z državno pomočjo Cimosu, si pa lahko zelo učinkovito pomagaš takole:
www.google.si/search...mos+pomoč
in potem izbereš bolj nevtralne, uradne, verodostojne zadetke, npr. tega:
europa.eu/rapid/pres...138_sl.htm

Ljudje si predstavljamo vse mogoče, še največkrat tisto, kar nam vtepajo v glavo z bolj ali manj prefinjenim agitpropom, in tisto kar nam je všeč. To zadnje je spet v močni povezavi s prvim. Itn.

Eni si tako predstavljate, "da je bilo v primeru Cimosa vloženega veliko znanja, truda in denarja, da je Cimos obstal, postal razvojni dobavitelj in bil veliko industrijsko podjetje." Drugi se s tem lahko načelno strinjamo, ampak vedno pogledamo še pod črto. In če je tam velika rdeča luknja, si rečemo, da najbrž ni tako težko biti veličasten, če nekdo stalno plačuje ves tvoj zapitek. In prav za to je šlo pri večini "veličastnih" tranzicijskih zgodb. Banalno rečeno, je šlo za to, da ni važno, če uničiš za milijardo premoženja, važno je, da si (skupaj s pajdaši) ob tem lahko dal na stran toliko, da si do smrti bogato preskrbljen.

Praviš, da je "res škoda, da Cimos ni izkoristil vseh prednosti, ki jih je imel (lokacija, znanje, razvoj, kupci, dobavitelji..), da bi res postal strateški partner drugim družbam." Jaz pa pravim, da si malo v opreki sam s sabo. V prvem stavku govoriš o razvojnem dobavitelju in velikem industrijskem podjetju. Po mojem je razvojni dobavitelj že nekakšen strateški partner svojih največjih kupcev. Bolj tesno in dolgoročno partnerstvo pa nastane z bolj zahtevnimi izdelki, celimi sklopi in pa s kapitalskim povezovanjem. Zadnjega pri Cimosu nisem opazil. Cimos je samo kupoval. Kot Mercator, Istrabenz, Pivovarji, tudi Gorenje. Temu rečem navadno provincialno megalomanstvo. Takšno rabi tudi razne klube, da prikrijejo razpoke in da se raja veseli namesto analizira in sprašuje.

Tako spraševanje se grem že nekaj let, ko poskušam spremljati status naših avtomobilskih dobaviteljev. Kolikor vem, sta bila samo dva konkretno in javno in pohvalno navedena s strani avtomobilske firme kot njena dobavitelja: Akrapovič in LTH Ulitki (Daimlerjeva nagrada za dobavitelja). Ostali so se tukaj repenčili kot ne vem kakšni silni dobavitelji, a je bilo o njihovih silnih uspehih in tehnologiji zunaj kaj malo najti. Vsi so bolj ali manj druga liga (tier 2/3). Hidria je bila do pred kratkim, ko je njeno stanje postalo splošno jasno, en tak domačijski namišljen tehno-trust, vaški spin-junak.

Pa da ne boš mislil, da sem nastrojen samo proti Cimosu. Tukaj sem bentil tudi čez zablode, nadutost, sprenevedavost in lažnivost čisto privatnih in svoje čase zelo uglednih firm. En tak je bil Seaway oz. Jakopin, ko je po dolgih letih razmeroma upravičene slave v krizi nenadoma dobil silen apetit po javnem denarju in soljenju pameti celi državi. Drugi primer je bila nepopisno kalna ribogojnica Fonda. Ta dva sta glede na prihodke in število zaposlenih posesala veliko več javnega denarja kot Cimos. Če nam je to sploh lahko v tolažbo...
bc123a sporočil: 48.253
[#2641993] 24.02.17 15:06 · odgovor na: pobalin (#2641988)
Odgovori   +    0
[pobalin]
Pa da ne boš mislil, da sem nastrojen samo proti Cimosu. Tukaj sem bentil tudi čez zablode, nadutost, sprenevedavost in lažnivost čisto privatnih in svoje čase zelo uglednih firm. En tak je bil Seaway oz. Jakopin, ko je po dolgih letih razmeroma upravičene slave v krizi nenadoma dobil silen apetit po javnem denarju in soljenju pameti celi državi. Drugi primer je bila nepopisno kalna ribogojnica Fonda. Ta dva sta glede na prihodke in število zaposlenih posesala veliko več javnega denarja kot Cimos. Če nam je to sploh lahko v tolažbo...
A ni bila tudi Bia Separations nekaj podobnega? Ultramega hightech (kar je res bila), ampak potem je pa slo vse v maloro?
supernova sporočil: 88
[#2641994] 24.02.17 15:15 · odgovor na: pobalin (#2641988)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: supernova 24.02.2017 15:29
Sedaj si me pa malo razočaral. Sem že mislil, da imam konstruktivnega sogovornika, ki pozna Cimos. Rekel sem ...strateški partner drugim družbam in ne ...strateški partner kupcem. To pomeni, da Cimos ni rabil strateškega partnerja ampak bi (in v veliko primerih je tudi bil) bil strateški partner družbam, ki bi jih vključil v svojo dobaviteljsko verigo. Cimos je bil razvojni dobavitelj, izdelek je razvil, ga proizvajal in dobavljal v celi življenski dobi vozila. Bil je strateški partner avtomobilskim proizvajalcem saj so ti na Cimos prenesli del svoje razvojne funkcije. Npr. vsi BMW-ji imajo vgrajene sisteme za zaviranje, ki jih je razvil Cimos in nihče drug.

Da pa Cimos enačiš s trgovino, je pa prav bizarno. Cimos je kupoval od svojih tovarn in to samo izdelke, ki jih sam razvil, sam industrializiral...Vsa hčerinska podjetja iz avtomobilske branže so sestavljale dobaviteljsko verigo, ki je zagotavljala končni izdelek. Če tega ne razumeš, delaš isto napako kot tisti, ki sedaj "nekaj sanirajo".

Poskušam biti korekten, a tisto o razpokah je pa prav nesramno!! in res sodi med kuhinjske pomočnice.
pobalin sporočil: 14.456
[#2642000] 24.02.17 15:35 · odgovor na: bc123a (#2641993)
Odgovori   +    1
[bc123a]
A ni bila tudi Bia Separations nekaj podobnega? Ultramega hightech (kar je res bila), ampak potem je pa slo vse v maloro?
Tista zgodba je bila, kolikor se spomnim, sploh silno čudna. Votla matična firma v Avstriji naj bi za realno firmo v Sloveniji dobila neke silne milijone, ki so menda nekje izpuhteli, potem pa je izbruhnil špetir. Itak je bilo vse ozadje zelo kalno. In pri nas spet nikome ništa, ode karavan dalje a mi opušteni ko u najboljem seraju. Če bi desetino nezaposlenih v Sloveniji spremenili v prekarne špiclje in ovaduhe na s.p., bi do zdaj imeli že četrt spucanega. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2642015] 24.02.17 16:57 · odgovor na: supernova (#2641994)
Odgovori   +    5
[supernova]
Sedaj si me pa malo razočaral. Sem že mislil, da imam konstruktivnega sogovornika, ki pozna Cimos. Poskušam biti korekten, a tisto o razpokah je pa prav nesramno!! in res sodi med kuhinjske pomočnice.
Saj sem ti rekel, kaj sem, pa mi očitno nisi verjel. :-)
Rekel sem ...strateški partner drugim družbam in ne ...strateški partner kupcem. To pomeni, da Cimos ni rabil strateškega partnerja ampak bi (in v veliko primerih je tudi bil) bil strateški partner družbam, ki bi jih vključil v svojo dobaviteljsko verigo.
Če te prav razumem, razlagaš, da je Cimos strateški partner svojim dobaviteljem tako kot je npr. BMW strateški partner Cimosu. Tako ne bova prišla daleč, ker poslovno sodelovanje in partnerstvo očitno pojmujeva zelo različno. Zame je primer, da Cimos po dolgoročni pogodbi kupuje odlitke firme X, ki jih nato obdela, sestavi in proda naprej, dolgoročno poslovno (kupoprodajno) sodelovanje. Partnerstvo je nekaj globljega, kar se težje sklene in težje razstavi. Oz. z besedami gospodinjske pomočnice: fant in punca postaneta partnerja šele, ko se preselita v skupno gospodinjstvo, naj bo to zakonska ali izvenzakonska zveza. Da veliko skupaj hodita v teater in na izlete in redno seksata še ni pravo partnerstvo, prava zveza.
Cimos je bil razvojni dobavitelj, izdelek je razvil, ga proizvajal in dobavljal v celi življenski dobi vozila. Bil je strateški partner avtomobilskim proizvajalcem saj so ti na Cimos prenesli del svoje razvojne funkcije. Npr. vsi BMW-ji imajo vgrajene sisteme za zaviranje, ki jih je razvil Cimos in nihče drug.
Evo, zakaj ne bova prišla skupaj. Tisto, kar ti velikopotezno imenuješ "sistemi za zaviranje", je v mojem slovarju zavorni kolut, boben ali pedalni sklop. Zavorni sistem pa je nekaj tako kompleksnega in že dolga leta elektronsko podprtega, da ga Cimos ne bi znal konkurenčno razviti in proizvajati še dvajset let. Tako pri Cimosu rečejo svojim "sistemom za zaviranje": www.cimos.si/index.p...i&item=233

Potem še o tem famoznem razvoju dobavitelja. Razvoj pri Cimosu je po mojem vedenju razvoj nižjega razreda. To pomeni, da od avtomobilske firme ali njenega Tier 1 dobavitelja dobi precej natančno določene dele ali sklope, ki jih potem razvije do te mere, da ustrezajo (ali celo presegajo) specifikacijo naročnika. Seveda določi podrobnosti, postopke izdelave in vse za zagotavljanja kvalitete in proizvodne cene (donosnosti). To je res korak naprej od lon poslov, ni pa nek gigantski preskok. Poleg tega so za to večje odgovornost, investicije in tveganja.

In pri tem je deželna elita v Cimosu in drugje totalno pogrnila. Zaradi mediokritetnega mitomanstva o velikem razvoju in silnem znanju in veličastni kulturi, ki se nam vleče že najmanj od socializma naprej, smo v tej deželi še bolj nebogljeni in nagnjeni k slepi veri v megalomanske plane vaških rokohitrecev. In barab.

Da se razumeva, vsaka družba rabi malo odtrgane in tudi velikopotezne vizionarje, ampak bolj ko je zrela in več ko ima kontrolnih in uravnoteževalnih zmožnosti, bolj ambiciozne načrte zmore. Mi pa smo nebogljeni bolj kot dete. Tudi zato imamo Cimose in podobne zgodbe na eni strani, na drugi pa nacionalne mite, ki se sicer že na Šentilju in Hrvatinih razblinijo v nič, v Deželi pa bodo vsak čas uvrščeni v kulturno dediščino in tudi uradno nedotakljivi.

Mi rabimo kritično maso ljudi, ki bodo lahko opozarjali na cesarjeva oblačila in jih kritizirali, kadar bo splošno navdušenje nad njimi še na višku. In bodo odigrali hudičeve advokate, ko bi v množici včerajšnjih samozadovoljnih vernikov nenadoma prevladala sla po maščevanju. Ampak argumentirano reči bobu bob za nikogar ni glih komot.
Da pa Cimos enačiš s trgovino, je pa prav bizarno. Cimos je kupoval od svojih tovarn in to samo izdelke, ki jih sam razvil, sam industrializiral...Vsa hčerinska podjetja iz avtomobilske branže so sestavljale dobaviteljsko verigo, ki je zagotavljala končni izdelek. Če tega ne razumeš, delaš isto napako kot tisti, ki sedaj "nekaj sanirajo".
Tudi jaz sem intuitivno bolj naklonjen tistim, ki znajo izdelati nekaj konkretnega, ampak to poskušam držati na vajetih razuma. Ker je pojmovanje, da je nekdo, ki je kupil vijake in vzmeti, naredil ostale dele, sestavil in neki tovarni prodal pedalni sklop več vreden od tistega, ki mi vsak dan v moji ali sosednji ulici od jutra do večera zagotavlja mleko, kruh, sadje, zelenjavo, meso... no, to je kar malo preveč vzvišeno in egocentrično. Predvsem pa skregano z realnimi kriteriji poslovanja.

Človeško gledano bi si lahko Cimosove plehnate kose zataknili za klobuk, če bi nam zaprli trgovine, pekarne, mlekarne. Kakor bi si lahko zataknili za klobuk prazne trgovske police, če v deželi ne bi bilo denarja od prodanih plehnatih kosov iz Cimosa, da bi kupili hrano.

Zato bom Cimos kljub vsemu enačil s trgovino. Na primer Cimos, kot ga poznamo sedaj, z Mercatorjem in Tušem, kot ju poznamo zdaj. Ob tem pa bom upal, da smo se kolektivno vsaj toliko naučili, da naslednji polomi in zablode ne bodo tako množični in vseobsežni. Čisto preprečiti se itak ne da ničesar.
supernova sporočil: 88
[#2642021] 24.02.17 17:45 · odgovor na: pobalin (#2642015)
Odgovori   +    0
Sedaj ti pa verjamem, kaj si! Nič slabega, tudi take rabimo. Na kaj pa se ti pravzaprav spoznaš? Kaj si naredil takega, da se lahko pohvališ? Motiš se pa tako o razvojnem dobavitelju kot tudi o trgovini. napiši, kaj si ustvaril pametnega, da lahko malo proučim tvoje dosežke!
pobalin sporočil: 14.456
[#2642033] 24.02.17 20:38 · odgovor na: supernova (#2642021)
Odgovori   +    3
[supernova]
Sedaj ti pa verjamem, kaj si! Nič slabega, tudi take rabimo.
Tudi jaz se malo zanašam na to. :-)
Na kaj pa se ti pravzaprav spoznaš?
Kaj ne vidiš, da na vse? :-)
Kaj si naredil takega, da se lahko pohvališ? napiši, kaj si ustvaril pametnega, da lahko malo proučim tvoje dosežke!
Če že hočeš lulčke kazat, je prav, da ga najprej pokažeš ti. Sicer pa te lahko pomirim, da razen po pobalinskem forumskem pametovanju po ničemer ne izstopam iz sivega povprečja. Kar me zaradi priletnosti niti ne moti. V dobro si bom štel, če bo za menoj ostalo čim manj slabih sledov in vsaj nekaj malega več premoženja kot sem ga podedoval jaz. Včasih je to več vredno kot neznosne hipoteke veličastnih herojev.
Motiš se pa tako o razvojnem dobavitelju kot tudi o trgovini.
Lahko bi me poskusil vsaj malo razsvetliti, ampak naj bo. Tako bo vsak od naju obdržal svoj prav.

O trgovini pa kar malo povprašaj po naših podjetjih, ki nimajo ravno svetovnih ambicij, pa tudi ne neznanskih dolgov, če si kdaj zaželijo, da bi racionaliziran in veliko bolje upravljan Mercator ostal slovenski. Lahko narediš tudi anketo ali bi ljudje raje imeli lastniški delež v Ikei ali v kakšnem od njenih (magari razvojnih) dobaviteljev.
supernova sporočil: 88
[#2642035] 24.02.17 20:54 · odgovor na: pobalin (#2642033)
Odgovori   +    1
Lepo se imej in uživaj!
pobalin sporočil: 14.456
[#2642040] 24.02.17 20:57 · odgovor na: supernova (#2642035)
Odgovori   +    1
[supernova]
Lepo se imej in uživaj!
Hvala. Enako tudi ti. V primeru potrebe po preprostih gospodinjskih tolmačenjih pa veš, kje me najdeš. Kar oglasi se. :-)
supernova sporočil: 88
[#2642046] 24.02.17 22:22 · odgovor na: pobalin (#2642040)
Odgovori   +    0
Ok, se "slišiva".

Strani: 1 2