Strani: 1 2 3

anon-45716 sporočil: 90
[#2246571] 16.10.13 13:14 · odgovor na: anon-297279 (#2246517)
Odgovori   +    2
V pokojninski družbi kjer sam varčujem so tudi rente z dedovanjem,pri kateri do določenega obdobja dedujejo rento tvoji dediči, možne pa so tudi hitre rente, kjer dobiš večino svojega prihranjenega denarja izplačanega v nekaj letih po upokojitvi. Tako da glede tega ne zdrži kar si napisal, je enako možnost da dobiš notri vse kar si vplačal oziroma tvoji dediči.
murje sporočil: 5.120
[#2246574] 16.10.13 13:16
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: murje 16.10.2013 13:17
PRIVLAČNE NALOŽBE ?

Glede na določila nove pokojninske zakonodaje, ki z januarjem 2013 omejuje enkratne dvige privarčevanih sredstev iz svojega pokojninskega zavarovanja, je smotrno, da si vsak naredi premoženjsko bilanco upoštevaje, da je izplačilo po 10 letih obdavčeno z 25% akontacije dohodnine, 1% izstopnih stroškov in zavedanju, da gre izplačilo tudi v dohodninsko napoved, pač glede na uvrstitev v kateri dohodninski razred spadamo, seveda ob upanju, da ga zaradi izplačila, ne presežemo in se uvrstimo v še višjega. Ob prekinitvi pokojninskega zavarovanja, seveda enkratno gotovinsko izplačilo usmerimo v bolj donosne naložbe. Ob tem se je potrebno tudi zavedati, da s tem izgubimo tudi možnost optimiranja davčne bilance, saj je to še edina nam dana možnost, da si s plačilom dodatnega pokojninskega zavarovanja, znižamo svoje davčne obveznosti. Po drugi strani, pa si z izplačilom pokojninske rente iztržimo za polovico manjše davčne dajatve, a ob dejstvu, da se za določen čas, pač izplačuje mesečna pokojninska renta, recimo 5 do 10 letna, a bi po pravilih morala biti doživljenjska...

DISKRIMINATORNA DAVČNA ZAKONODAJA

Za vse kar je zapisano v uvodnem delu, je pri vsemu skupaj še kako pomembna in odločujoča starost zavarovanca. Tako nekdo, ki je izpolnil določilo o najmanj 10 letnemu ali 120 mesecev trajanju zavarovanja, nima pa še starosti 58 let ali pa druga možnost predčasnega izplačila dodatne starostne pokojnine pri 15 letnemu ali 180 mesečnemu trajanju zavarovanja in izpolnjenim 53 letom, nima niti mnogo možnosti izbire.
Ob dejstvu, da so bile prve pokojninske police sklenjene leta 2001, potem ta zadnja določba pomeni, da bi obdobje 15 let ali 180 mesecev sklenjenega pokojninskega zavarovanja, nastopilo šele v letu 2016.
Seveda gre pri pokojninskih družbah, zavarovalnicah in bankah, pričakovati odpore, ob sedanjih spremembah pokojninske zakonodaje in ob mnoštvu podanih zahtevkih za enkratne dvige privarčevanega denarja, vendar ne gre pričakovati, da bo kljub davčnim močno diskriminatornih določbam, omenjenih zgoraj, zavarovanec težko presodil, da bo svoja že tako nelikvidna sredstva, pustil v upravljanje znova njim, še za eno tako dolgo obdobje nelikvidnosti. Zlasti pa to, ne, ob takšni doseženi donosnosti pokojninskih družb, zavarovalnic in bank in preostanek sredstev vsekakor usmeril v bolj donosne naložbe...

ZADRŽEVANJE DENARJA ZAVAROVANCEV

Ob že vsemu povedanemu in med drugim tudi o temu, da zavarovanec po 10 letih oziroma pretečenih 120 mesecih varčevanja v prostovoljnem pokojninskem zavarovanju, zapusti pokojninsko družbo, zavarovalnico ali banko in zahteva, svoja na njegovem osebnem računu zbrana sredstva. Prav sedaj potekajo na vse strani medijsko pozitivistična sporočila finančnih institucij, kako je pametno in oh in sploh, skleniti in varčevati za dodatno pokojnino. Res pa je tudi, da so nam naše obstoječe pravice ponovno omejili, na dvig denarnih sredstev, ki so zbrana na osebnih pokojninskih računih do 31.12.2012. Že tako ali tako smo imeli sredstva na osebnem pokojninskem računu ves čas nelikvidna vsaj 10 let. Kot že povedano so enkraten dvig sredstev obdavčili z 25 % akontacije dogodnine, 1% izstopne provizije in s tem, da gre preostalo izplačilo še v dohodnino, to izgleda takole:

PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA d.d.

Rok za izplačilo sredstev prične prvi dan v naslednjem mesecu, po katerem Prva osebna zavarovalnica prejme popolno dokumentacijo za izplačilo. Zaključi se zadnji dan trimesečnega izstopnega roka. Po zaključku izstopnega roka, se sredstva izplačajo v roku 1 meseca.

S podpisom te izjave izjavljam, da sem seznanjen z vsemi posledicami v primeri izplačila sredstev in sicer, da se od zneska odbijejo 1% izstopni stroški, 25% akontacija dohodnine in da lahko sledi še dodatno doplačilo dohodnine v višini 16%. Pogoj za izplačilo je 120 mesecev vključenosti v primeru kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. V kolikor ta pogoj ob prejemu dokumentacije še ni izpolnjen, začne teči izstopni rok po izpolnitvi tega pogoja.

Enkratni dvig sredstev lahko vpliva tudi na socialne transferje v družini:
- višje plačilo vrtca (preskok enega razreda pomeni približno 450 € več plačila
- nižjo štipendijo ali izgubo štipendije otrok

Vrednost premoženja na dan 31.12.2012: 6.275,03 €
Izstopni stroški: 62,75 €
Akontacija dohodnine 25%: 1.553,07 €
Skupni odtegljaj ob nakazilu: 1.615,82 €
Izplačilo na TRR: 4.659,21 €
Možno doplačilo dohodnine zavezanca - dodatnih 16%: 993,96 €
Možni končni neto prejemek: 3.665,25 €
Možni skupni stroški: do 42 %

Z vsemi odbitki nam tako država legalno pobere vsaj 25% akontacije dohodnine ter doplačilo dohodnine v skupnem znesku 2.547,03 €, kar pomeni po današnjih cenah, 2,5 unče zlatnikov Kitajske pande ali 1 kg Srebrne pande in 1 kg srebrne palice, itd...
moro.si/enakup/22-ki...panda.html
moro.si/enakup/22-ki...-2010.html
moro.si/izdelek.php?kateri=108

V tem smislu je takšna obdavčitev vlagateljev, ki varčujejo za svojo pokojnino, diskriminatorna, necivilizacijska, neetična in nehumana, posebej pa je jasno, kaj je mislil zakonodajalec, ko je v besedilo Splošnih pogojev za prostovoljno dodatno starostno pokojninsko zavarovanje v 18.členu pod točko 3. zapisal tudi, da mora Zavarovanec oziroma upravičenec poleg davka navedenega v prvem ostavku tega člena plačati vse prispevke in davke, ki jih je ali bo zakonodajalec morebiti predpisal v času trajanja pogodbe. Posebej pa je to vprašljivo tudi v primerjavi z ostalimi naložbenimi možnostmi, ki jih ima vlagatelj, saj so med drugim življenjska naložbena zavarovanja po 10 letih vlaganj docela neobdavčena in na takšen način v priviligiranem položaju. Zato bi se bilo potrebno vprašati o morali in etiki zakonodajalcev in vse tistih sodelujočih, ki so sprejelo za vlagatelje takšne diskriminatorne odredbe in obdavčitve, ki samo še polnijo že tako prazne državne blagajne, žal še vedno na rovaš ubogega varčevalca.
Prav gotovo pa bi morali takšne naložbene produkte uvrstiti tudi med Najbolj nevarne naložbene produkte v Evropi, ki jih prav sedaj izbirajo, saj dosegajo in celo presegajo izvedene finančne instrumente, saj je pri teh meja obdavčenja in njihovi prodaji v 1 letu, še vedno previsokih 40%.
www.dangerous-finance.eu
www.zps.si/osebne-fi...Itemid=667

IZPLAČILO Z ZADRŽEVANJEM SREDSTEV

* 30 dni + 92 dni + 30 dni = 151 dni
* teoretična predpostavka najdaljšega časovnega izplačila

Njihovo obvestilo:
Rok za izplačilo sredstev prične prvi dan v naslednjem mesecu, po katerem Prva osebna zavarovalnica prejme popolno dokumentacijo za izplačilo. Zaključi se zadnji dan trimesečnega izstopnega roka. Po zaključku izstopnega roka, se sredstva izplačajo v roku 1 meseca.

Zavarovanec, ki je pri Skupni pokojninski družbi d.d. predal popolno dokumentacijo v mesecu decembru 2011 je prejel izplačilo na svoj račun dne 24.04.2012, drugi pa je dal zahtevek 16.04.2013, sredstva dobil izplačana pa 19.08.2013, kar potrjuje zapisano zgoraj.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246598] 16.10.13 13:32 · odgovor na: anon-8865 (#2246500)
Odgovori   +    0
Pardon za površno branje:(

Torej, vaš argument je enostavno popolnoma napačen.

Velja, kar sem rekel. Od 120 obrokov je bil obrestovan samo 1. obrok toliko krat. Zadnji obrok verjetno 0-krat in ostalo vmes.

Obročno varčevanje je eno. Enkratni polog za 1 leto je nekaj povsem drugega.

Žal.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246601] 16.10.13 13:34 · odgovor na: (#2246511)
Odgovori   +    0
Denarja, ki smo ga vložili v stebre, sklade in pizde materine, ne bomo nikoli dobili nazaj ena na ena.
Če bi ga shranjevali doma pod poušter, bi zdaj bil tam in bi ga lahko vzeli. In to 1:1!


To enostavno ni res! Ne prvi stavek, in tudi ne drugi stavek za PDPZ pač ne velja.

Je pa ljudsko všečno v teh časih.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246620] 16.10.13 13:45 · odgovor na: anon-297279 (#2246517)
Odgovori   +    4
Pomembno je, da mešamo jabolka in hruške. Ugotovimo pa takrat, ko je košara prazna. Na podlagi svojih prihrankov lahko živiš samo tako dolgo, dokler jih ne zmanjka.

S čemer ni prav nič narobe, dokler se potem ne postaviš v vrsto za socialne transferje, ker je nepravično, da ima nekdo drug nekaj več.

Na koncu (verjetno) prav nič ne ostane zavarovalnici. Verjetno zato, ker je potrebno prebrati pogoje.

Življenjska doba pa danes znaša 81 let za ženske in 79 let za moške. Približno. in se podaljšuje.

In ko kljub prepričanju o skorajšnji smrti te posameznik vendarle ne doživi po pričakovanjih, kaj takrat?

Žal je iz moje prakse tako, podobno kot omenjate vi. Vsi betežni, na tabletah, ampak žal ne poznam nikogar, ki si ne bi prizadeval in želel še kak dan ostati na tem svetu (terminalno bolani, v neznosnih bolečinah izključeni).

Primer: "jaz ne bom dočakal 65 let. Jaz sem že zdaj bolan in bi rad čimprej v penzijo." OK. Ampak gospod, kako boste pa živeli s penzijo 500 EUR? "Kako? V vinogradu bom delal. Mam svoj vinograd, pa sosed ima svojega..."
anon-18577 sporočil: 281
[#2246628] 16.10.13 13:50 · odgovor na: anon-231230 (#2246528)
Odgovori   +    3
Ni problema. Vsaka odločitev je legitimna in za vsakega pravilna.

Vendar:
- zamrznitve dvigov nismo dočakali v zadnjem letu iz nekih pravnih razlogov in ne vem, kako bi jih lahko v prihodnje
- "stampedo" v drugem stebru se dogaja zadnje 3 leta (in da, verjetno se bo to nadaljevalo še naprej)
- nihče do sedaj ni ostal brez izplačila iz kakršnihkoli razlogov (in ne verjamem, da bi to bilo možno v prihodnosti. Seveda, apokaliptični scenariji izvzeti. Ampak takrat imamo vse druge večje probleme).

Bo pa verjetno korektno, da potem, ko po 60 dneh vendarle prejmeš nakazilo, sporočiš, da si ga prejel (zaradi mene zraven tudi napišeš, naj vsi ostali še zato toliko bolj pohitijo).

Samo ne nabijat za brezveze in brez osnove.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246635] 16.10.13 13:53 · odgovor na: anon-45716 (#2246571)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-18577 16.10.2013 14:04
rente z dedovanjem so praksa pri vseh izvajalcih. In to obdobje se giblje od 15 do 20 let.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246647] 16.10.13 14:03 · odgovor na: murje (#2246574)
Odgovori   +    0
In vsi ti roki za izplačilo so vam postali znani šele sedaj, ko je poteklo 10 let in vas je sploh začelo zanimati, kaj to je, ali pa ste morda te roke prejeli že pred desetimi leti?

Jaz odgovor sicer poznam.

Ostalega nisem šel brat:(
anon-8865 sporočil: 3.125
[#2246652] 16.10.13 14:09 · odgovor na: anon-18577 (#2246598)
Odgovori   +    1
[0115Re1]
Pardon za površno branje:(

Torej, vaš argument je enostavno popolnoma napačen.

Velja, kar sem rekel. Od 120 obrokov je bil obrestovan samo 1. obrok toliko krat. Zadnji obrok verjetno 0-krat in ostalo vmes.

Obročno varčevanje je eno. Enkratni polog za 1 leto je nekaj povsem drugega.

Žal.
torej: nisem niti poskušal biti tako precizen kot želite. nisem poskušal računati donosa vsakega od 120 pologov :-) hotel sem povedati, da s pologi (vplačili) nisem "zaslužil" niti 15%. pologi pa v povprečju "ležijo" na računu 5 let (eni več, drugi manj).
lp
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2246654] 16.10.13 14:11 · odgovor na: anon-18577 (#2246628)
Odgovori   +    6
[0115Re1]
Samo ne nabijat za brezveze in brez osnove.
Nekam močne izraze spet uporabljaš za moje razmišljanje. Ti mar ogrožam obstoj delovnega mesta ali je problem le v izražanju?
anon-18577 sporočil: 281
[#2246662] 16.10.13 14:19 · odgovor na: anon-8865 (#2246652)
Odgovori   +    0
Tudi jaz želim povedati zgolj to, kaj je objektivno možno in upravičeno pričakovati.

In tudi. kako je pravilno potrebno oblikovati in posredovati informacijo.

V ocenjevanju "zaslužka" je potrebno upoštevati: varnost, davčno olajšavo (ki jo dvig sicer odvzame, in je neto učinek 0, ampak jo je pa predtem potrebno upoštevati na obeh straneh izračuna) itd.

Skratka: bančno varčevanje, zavarovanje, PDPZ, umetniške slike, nepremičnine, zlato, otroci... vse je naložba. Vsaka ima svoja pravila. Vsaka ima svoje zakonitosti in vsaka svoj namen.

Posledično velja: vseh stvari ne gre metati v en koš.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246669] 16.10.13 14:22 · odgovor na: anon-231230 (#2246654)
Odgovori   +    0
Ne želiš razumeti vsebine zapisa ker ne zmoreš ali nočeš?
anon-231230 sporočil: 4.037
[#2246682] 16.10.13 14:25 · odgovor na: anon-18577 (#2246669)
Odgovori   +    5
[0115Re1]
Ne želiš razumeti vsebine zapisa ker ne zmoreš ali nočeš?
Komentiram tvoj agresivni način odgovarjanja, če ti je pretežko dojeti. Ne vsebine.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246694] 16.10.13 14:31 · odgovor na: anon-106528 (#2246471)
Odgovori   +    0
www.skupna.si/si/807...itika.aspx

www.pokojninskad-a.s...a-politika

Na teh linkih si poiščite dokument Izjava o naložbeni politiki in Dodatek k izjavi... razkirvajo več podrobnosti.

Da ne bo pomote ali dvomov: nimam nikakršnih povezav s tema dvema izvajalcema, izbral sem ju popolnoma naključno!

Zakonskih obvez ni bilo, je pa še danes tako, da je minimalni zajamčeni donos oziroma izračun le-tega vezan na državne vrednostne papirje RS.
anon-297279 sporočil: 75
[#2246705] 16.10.13 14:38 · odgovor na: anon-18577 (#2246620)
Odgovori   +    10
[0115Re1]

Življenjska doba pa danes znaša 81 let za ženske in 79 let za moške. Približno. in se podaljšuje.

In ko kljub prepričanju o skorajšnji smrti te posameznik vendarle ne doživi po pričakovanjih, kaj takrat?

Žal je iz moje prakse tako, podobno kot omenjate vi. Vsi betežni, na tabletah, ampak žal ne poznam nikogar, ki si ne bi prizadeval in želel še kak dan ostati na tem svetu (terminalno bolani, v neznosnih bolečinah izključeni).

Primer: "jaz ne bom dočakal 65 let. Jaz sem že zdaj bolan in bi rad čimprej v penzijo." OK. Ampak gospod, kako boste pa živeli s penzijo 500 EUR? "Kako? V vinogradu bom delal. Mam svoj vinograd, pa sosed ima svojega..."
Kaj meni pomaga 81 let pričakovane življenjske dobe za otroke rojene v letu 2012, če so to že moji vnuki? In s temi številkami zavajate ljudi tako zavarovalni agentje kot predstavniki vlade ob podpori njim zvestih pisunčkov v medijih.

Vpiši v google "pričakovana življenjska doba" pa ti že prva slika pokaže, da bo oseba rojena 1960 leta pričakovano živela tam 69 let. Če pa poiščeš še grafe, kjer je razlika med moškimi in ženskami, pa prideš do 65 let za moške.

Če danes zaslužim toliko, da bom imel 500€ pokojnine kolikšna pa je moja bruto plača? Če moram s tam 1000€ bruto plačati položnice, poleg pa imam še enega ali dva otroka, živim aktivno... koliko pa misliš, da lahko dam na stran za dodatno penzijo?
anon-30502 sporočil: 243
[#2246730] 16.10.13 14:53
Odgovori   +    4
Brezvezen članek, ki bi moral biti označen kot reklama za pokojninski sklad! Je pa zanimivo, da nihče ne pomisli na madžarski scenarij, ko je država nacionalizirala drugi steber. Da ne omenjam davkov, kaj šele donosa, ki je na dolgi rok enakovreden inflaciji ali pa še to ne. Tisti, ki bi dejansko želeli dodatno pokojnino, ne pa miloščino v višini 50 eur na mesec, kar bo v takratnem denarju enakovredno današnjim 5 ali 10 eur, že danes varčujemo na drug način...
anon-106528 sporočil: 298
[#2246736] 16.10.13 14:56 · odgovor na: anon-30502 (#2246730)
Odgovori   +    2
[mmiki]
Brezvezen članek, ki bi moral biti označen kot reklama za pokojninski sklad! Je pa zanimivo, da nihče ne pomisli na madžarski scenarij, ko je država nacionalizirala drugi steber. Da ne omenjam davkov, kaj šele donosa, ki je na dolgi rok enakovreden inflaciji ali pa še to ne. Tisti, ki bi dejansko želeli dodatno pokojnino, ne pa miloščino v višini 50 eur na mesec, kar bo v takratnem denarju enakovredno današnjim 5 ali 10 eur, že danes varčujemo na drug način...
Tudi Poljska:
Poland reduces public debt through pension funds overhaul
www.reuters.com/arti...UV20130904
anon-45716 sporočil: 90
[#2246749] 16.10.13 15:12 · odgovor na: anon-106528 (#2246736)
Odgovori   +    0
Glede na to da kar spremljam finančno industrijo, na Poljskem je pokojninski sistem drugačen kot pri nas in je bolj podoben hrvaškemu, kjer je dodatno pokojninsko zavarovanje obvezno in je takšen scenarij pri našem sistemu skoraj nemogoč. Če se ne motim je celo v Financah pisalo nekaj na to temo.
anon-8865 sporočil: 3.125
[#2246750] 16.10.13 15:13 · odgovor na: anon-18577 (#2246662)
Odgovori   +    2
[0115Re1]
Tudi jaz želim povedati zgolj to, kaj je objektivno možno in upravičeno pričakovati.

In tudi. kako je pravilno potrebno oblikovati in posredovati informacijo.

V ocenjevanju "zaslužka" je potrebno upoštevati: varnost, davčno olajšavo (ki jo dvig sicer odvzame, in je neto učinek 0, ampak jo je pa predtem potrebno upoštevati na obeh straneh izračuna) itd.

Skratka: bančno varčevanje, zavarovanje, PDPZ, umetniške slike, nepremičnine, zlato, otroci... vse je naložba. Vsaka ima svoja pravila. Vsaka ima svoje zakonitosti in vsaka svoj namen.

Posledično velja: vseh stvari ne gre metati v en koš.
saj se strinjam. sploh s tistim o oblikovanju in posredovanju informacij.
ampak - ocenjujem, da lahko s tem, kar lahko dvignem, sam naredim več od upravljavca. upopštevajoč dohodnino in vse. saj je nekdo že lepo napisal, koliko časa bi moral živeti v penziji, da bi samo nazaj dobil vplačano..
mi je pa pomemben dejavnik tudi percepcija varnosti. ob vseh spremembah zakonodaje, statusa upravljavca pokojninskega sklada, .. raje vidim keš.
da ne bom životaril na stara leta, bom večinoma poskrbel mimo dodatnega pokojninskega zavarovanja. če mi pa ne uspe, bom pač živel od tistega, kar bo iz obveznih prispevkov.. glede na to, koliko ljudi ima dodatno (oz. ga nima), verjamem, da za preživetje bo moralo biti tudi to..
anon-18577 sporočil: 281
[#2246757] 16.10.13 15:16 · odgovor na: anon-297279 (#2246705)
Odgovori   +    1
Šala: potem problema z moškimi upokojenci nimamo. Mejo upokojitve smo z novo reformo premikali po nepotrebnem.:(

Statistični urad RS: povprečna starost umrlih leta 2011 75,5 let. Žensk 79,7, moški 71,2.

A se najdeva nekje vmes? :)

Letnik 1987 danes "stopa" na trg dela.

Nekdo zgoraj je vprašal, kaj je alternativa? In kdaj se ta alternativa uresniči?

Pokojnina ni odvisna zgolj od plače. In hvala bogu da ni, ker imamo solidarnostni sistem. Pokojnine ti v naprej ne more izračunati nihče, ker se obvezno zavarovanja (pokojnina) napaja iz zbranih prispevkov (zaposlenih) in razlika krije iz zadolževanja ali vnovčevanja premoženja. Vmes se spreminjajo tudi pravila upokojevanja. Imamo torej sistem: s plačevanjem prispevkov si zagotovoimo neko implicitno obljubo, da mi bo nekdo nekoč v prihodnje plačeval nekaj. Kdo, kdaj in koliko? Ne moreš vedeti.

Ker 1000 EUR in tudi več bruto plače pomeni izziv kako preživeti in hkrati živeti (torej, s tem se jaz absolutno strinjam), je potem na dlani, da je s polovico tega izziv toliko večji.

In PDPZ je v 13 letih se izkazal kot sistem, kjer je omogočeno varčevanje na račun nekoga drugega (delodajalca). 95% vključenih je danes vključenih in varčuje ravno na tan način. In tudi ta je za nas premalo. Naj bo premalo poceni, premalo donosno, premalo karkoli.

PDPZ je doslej najboljši približek temu, da je tvoja pokojnina odvisna od višine tvojih prihrankov.

Čas je pri obročnem varčevanju najpomembnejši. Letnik 1960 ni imel časa, da bi namensko varčeval za pokojnino, ker sistem obstaja od leta 2000. Letnih 1987 ima to možnost.

Kaj je torej alternativa?
anon-18577 sporočil: 281
[#2246772] 16.10.13 15:25 · odgovor na: anon-106528 (#2246736)
Odgovori   +    0
Oni so za razliko od nas (najmanj to):
- sistem je obvezen
- prispevki so visoki in določeni
- naložbe so omejene v izjemno visokem odstotku na domač kapitalski trg

Nič od tega mi nimamo.

To ne pomeni, da "nacionalizacija" pri nas ni mogoča. Vse je mogoče. Vendar se meni danes to ne zdi ravno verjetno.
chef sporočil: 2.986
[#2246797] 16.10.13 15:56 · odgovor na: anon-45716 (#2246749)
Odgovori   +    0
Ja, o tem smo pisali:
pokojninsko.finance.si/8347512

Kot še o marsičem drugem (denimo o dedovanju rent).
Precej je tukaj: pokojninsko.finance.si
anon-106528 sporočil: 298
[#2246799] 16.10.13 15:56 · odgovor na: anon-18577 (#2246772)
Odgovori   +    1
[0115Re1]
Oni so za razliko od nas (najmanj to):
- sistem je obvezen
- prispevki so visoki in določeni
- naložbe so omejene v izjemno visokem odstotku na domač kapitalski trg

Nič od tega mi nimamo.

To ne pomeni, da "nacionalizacija" pri nas ni mogoča. Vse je mogoče. Vendar se meni danes to ne zdi ravno verjetno.
hvala za odgovore in pojasnila, tudi prejšnjega.

Jaz sicer ne varčujem na tak način a me zadeve vseeno zanimajo. Kaj in kako se bo dogajalo v državah, ki so tako zadolžene, je nemogoče napovedati. Ciper je bil lep primer... in bolje vrabec v roki, kot golob na strehi.
anon-18577 sporočil: 281
[#2246905] 16.10.13 17:52 · odgovor na: (#2246873)
Odgovori   +    0
Drzi.
Lp
anon-307599 sporočil: 24
[#2247044] 16.10.13 21:42 · odgovor na: anon-45716 (#2246439)
Odgovori   +    1
Delavska ima danes rentno nad 10 let s 5,0% fiksnimi obrestmi z mesečnim pripisom obresti. 4 leta nazaj je bilo celo 5,8%. Izplačilo je možno v obliki večletne rente (na tak način se lahko izniči ali močno ublaži davek na obresti)ali enkratno, hranilnica je glede tega povsem fleksibilna. Zaenkrat sem zelo zadovoljen, naj le ostane tako :)
anon-69279 sporočil: 2.669
[#2247118] 16.10.13 22:56 · odgovor na: anon-317028 (#2246417)
Odgovori   +    1
[FIN-311684]
Večina pokojnin konča v zadnjici in kako ljudje skrbijo, da jim zadnjica ostane čista? Stari bogati Rimljani z volno (namočeno v rožno vodo); preostali Rimljani z gobo na palici, namočeno v slano vodo; Indijci z levo roko in vodo; bogati Francozi z volno in s konopljo (uporabljali so tudi bide); v srednjem veku s kepami sena, slame, trave; v Angliji z odpadno volno; v Ameriki s kosi cunj, časopisnim papirjem, koruznim ličkanjem; Havajci s kokosovimi lupinami; Eskimi s snegom in mahom; španski in portugalski mornarji z razcefranim koncem stare sidrne vrvi …Toaletni papir...nekateri ga pred brisanjem zmečkajo, drugi preganejo, tretji navijejo, četrti naložijo listič na listič; nekateri z lističi potegnejo le enkrat, drugi so varčni – kupček po prvem brisanju prepognejo in ga uporabijo še enkrat (ali celo večkrat); nekateri brišejo od zadaj, drugi od spredaj, tretji od strani... Japonci so tako izumili popolnoma avtomatizirano stranišče, ki vam zadnjico avtomatično umije in posuši s toplim zrakom...Za brisanje zadnjice sem odkril cel kup sezonsko uporabnih materialov...porabni lipovi in leskovi listi..če si kdaj poskusite zadnjico obrisati najprej z vejo, nato pa še s kepo fine žagovine...Za brisanje zadnjice so primerna tudi večja socvetja, denimo španski bezeg, ter suha trava in odpadli listi, posebej jesensko zmehčani. Včasih uporabim sneg, včasih mah ali lubje, odlične so tudi koruzne nitke....
Več na: www.jana.si/2010/08/...zadnjico-/
Stari vaščani so dejali, da so priročni tudi kužki in mačke, posebej tisti s košatimi repki, pri večjih kužkih so praktična tudi ušesa, malo obešena so boljša od štrlečih....
kaj ti stari vaščani so kaj dejali, kužki in muce morajo biti žive? morda so določili barvo? domnevam belo. :-))))))))))))
in glede na uhlje je jazbečar najboljši samo hudič je ker ima kratko dlako. kaj če so uhlji samo premalo? hm, mogoče imeti kar dva, jazbečarja in kako dolgodlako beštjo. medved še najbolje, ker ima veliko površino. :-))))))))
zakaj so obešena boljša od štrlečih?

ali so dali kakšen nasvet kaj v primeru, ko zmanjka denarja, ko nimaš nič, kako se tej reči streže?

hvala za odgovore.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2247142] 16.10.13 23:48 · odgovor na: anon-69279 (#2247118)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-317028 17.10.2013 00:02
jobaa

»ko nimaš nič, kako se tej reči streže?«

So še suhi koruzni storži, krave s hrapavimi širokimi jeziki, na odzadaj odprtem štrbunku so bile dobre gosi s širokimi kluni, kokoši in petelini so slabi, ker imajo ostre kljune...najdlo se je tudi kakšno drevo, pa tudi to ni nujno, ko nimaš nič je ostalo tako kot je ostalo...

Dominique Laporte je napisal knjigo: Zgodovina dreka
anon-321633 sporočil: 386
[#2247168] 17.10.13 04:40
Odgovori   +    7
V Sloveniji se manj varčuje, ker je varčevanje strogo kaznovano Vsak, ki si drzne ustvariti prihranke in naložbe bo drastično obdavčen, ponavadi celo večkrat zaporedoma. Da pa ni zaposlitev so ravno tako krive obdavčitve. V Sloveniji je 2/3 podjetjem edina perspektiva tekoči trak in čim nižje plače. Hvala Slovenija, na svojo starost boš ostala sama, v plenicah posrana!
anon-321633 sporočil: 386
[#2247169] 17.10.13 04:57 · odgovor na: anon-149030 (#2246428)
Odgovori   +    2
[dayo]
> [bozgom]
> Če pa damo isto glavnico na banko ob npr. 5% obrestni meri bomo dobili precej podoben znesek obresti, katere niso obremenjene z dohodnino. Pa še glavnica ostane našim potomcem.

Čakaj, a niso bančne obresti, ki presežejo 1.000 eur letno, tud obdavčene z dohodnino?
Cedularno, z 25% za vse od 1000€ dalje. Kje je prejšnji komentator našel 5% obresti na depozite pa tudi ne vem. V kaki banki tik pred propadom morda? :)

Obdavčevanje obresti je itak nateg oziroma se ne izplača. Odvisno od posameznikove košarice dobrin ampak ponavadi obresti ne pokrivajo niti inflacije. Plačaš pa seveda davek na nominalno povečanje zneska na računu, ne za realnega, zmanjšanega zaradi inflacije:) Da je letna inflacija samo okoli 2% pa verjamejo le naivneži.

Povedat želim, da je depozit primerna naložba za manjši delež premoženja, v večjih količinah pa le takrat, če ne veš kam bi z denarjem ali pa v kratkem pričakuješ velike stroške. Od depozitov še nihče ni obogatel, marsikdo pa sanja o "donosnih obrestih".
anon-18577 sporočil: 281
[#2247309] 17.10.13 08:51 · odgovor na: anon-321633 (#2247169)
Odgovori   +    2
Od depozitov še nihče ni obogatel, marsikdo pa sanja o "donosnih obrestih".
verjetno res. Vendar jaz tudi ne poznam nikogar, ki bi z depoziti bankrotiral. Vprašanje je, kaj je bolje: ne obogateti ali ne bankrotirati.

Strani: 1 2 3