Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Nakup srebra v papirnati obliki

Strani: 1

anon-486862 sporočil: 3
[#2752471] 11.01.19 20:40
Odgovori   +    0
čas vnosa: 11.01.19 19:17
Sem začetnik na področju investiranja. Imam neko svojo strategijo, ki bi jo rad preveril (z viškom denarja).

Rad bi kupil srebro (mogoče še kakšno drugo plemenito kovino) v papirnati obliki. Na nakup gledam bolj kot na investicijo. Ne mislim dnevno trgovati, kot to počnejo na Forexu.
Zanima me, kakšen način priporočate. Razmišljam, da bi odprl račun na interactive brokers. Ta posrednik se mi zdi ok, tudi ker bi v prihodnje kupil kak ETF ...

Skratka zanimajo, me vaša mnenja, izkušnje. So kakšne pasti, na katere moram biti posebno pozoren?
crt sporočil: 27.122
[#2752472] 11.01.19 20:49 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 11.01.2019 21:02
[uztr]
Rad bi kupil srebro (mogoče še kakšno drugo plemenito kovino) v papirnati obliki. Na nakup gledam bolj kot na investicijo. Ne mislim dnevno trgovati, kot to počnejo na Forexu.
ooookej.... srebro sicer zna biti precej skakajoca zadeva (manicni mlajsi brat zlata), tako da bos verjetno po poti na preizkusnji glede tega namena.
Zanima me, kakšen način priporočate. Razmišljam, da bi odprl račun na interactive brokers. Ta posrednik se mi zdi ok, tudi ker bi v prihodnje kupil kak ETF ...
Skratka zanimajo, me vaša mnenja, izkušnje. So kakšne pasti, na katere moram biti posebno pozoren?
ib je naceloma fajn, so pa v zadnjem casu tezave. ne zaradi ib samega, temvec zaradi novih evropskih pravil (o dokumentih skladov), ki so menda bila potrebna zaradi zascite investitorjev in katerih prakticni pomen je, da se je mocno skrcil univerzum izven-evropskih etf, ki jih lahko kupis.

tako imamo zdaj eu-based investitorji manj izbire (vsebinsko manj pisana mnozica, kaksne vse usmeritve se dobi) in se ta je drazja (evropski etf imajo tipicno manj trgovalne likvidnosti in vecje spreade). hvala, res :)

mogoce ti bo dostopno tole www.wisdomtree.eu/en...cal-silver

gotovo bo slo tole: www.cefconnect.com/fund/PSLV

... ki pa je investicijska druzba, ne etf, torej je normalen pojav opazen diskont ali pribitek trzne cene napram vrednosti premozenja (kot vidis na linku).

preden se res spravis v to s taksnim pristopom, kot ga omenjas, pa v razmislek se enkrat poglej www.macrotrends.net/...year-chart -- za moje oci to pravi, da je srebro izrazito zadeva, kjer je treba misliti ne samo na pravocasen nakup, temvec tudi pravocasno prodajo in da je tezko z "usedem se in cas tako ali tako dela zame".
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2752481] 11.01.19 21:50 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-186196 11.01.2019 22:00
bom povedal svojo izkusnjo. zacel sem podobno kot pravis.

najprej je bila dilema ali fizicno ali papirnato srebro.

analiza je pokazala, da se fizicno enostavno ne splaca. celo ce ga kupis v estoniji z nic % davka. enostavno prehuda razlika med prodajno in odkupno ceno je, v najboljsih scenarijih mora it roba gor za ene 7% da si breakeven. se je hujsi problem je, da pri fizicnem nimas kontrole nad izhodom. kot je crt omenil, je to precej volatilna roba, in zahteva dnevno spremljanje ko kontempliras izhod.

papirnato srebro. najbolj cisto papirnato srebro je etf z imenom $slv. visoko likvidno, dobro kolerira s spot akcijo. to priporocam.

www.etf.com/SLV

markets.cboe.com/us/.../book/SLV/

pozanimaj se glede dostopa. idealno je, da zaobides cfd robo. to obenem pomeni, da gres lahko samo long, kar pa mislim da te itak v startu zanima. ce mislis robo drzati dlje casa brez mesetarjenja, priporocam saxo bank. imajo visje prozizije od nizkocenovnih, ampak pri pasivnem spilu to ni bistveno.

to je naceloma to. no, se to bom dodal: mislim da je srebro v tem trenutku dobra odlocitev, ga spremljam ze eno leto in aktivno igram in trenutno imam 1/8 v srebru, pa mislim to podvojit v kratkem. trenutno je se zelo poceni. moje tehnicne projekcije so, da se mu bo vrednost v naslednjih dveh letih vsaj podvojila. to ni nasvet, tako sam igram.

gl.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2752488] 11.01.19 22:10 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    3
[uztr]
Sem začetnik na področju investiranja. Imam neko svojo strategijo, ki bi jo rad preveril (z viškom denarja).
Jaz bi priporocil knjigo Fred Schwed: where are the customers' yachts. Bukvica letnik 1955, danes je princip isti, ceprav so orodja druga.

www.amazon.co.uk/Cus...0471770892

Na podlagi osebnih izkusenj bi dodal, da je skrajno neverjetno, da bos z investiranjem kadarkoli dobil tak donos, kot ce cas in denar investiras za pridobitev najboljse mozne zene, in takoj za tem najboljse mozne izobrazbe (dohtarske in drugih medicinsko povezanih, ce si malo bolj trde glave pa pac inzenirske). Potem je prsut in vino (sprotna potrosnja), potem pa morda srebro in vse ostalo :-)

pa vso sreco s papirnatim srebrom!
anon-482070 sporočil: 1
[#2752542] 12.01.19 11:41 · odgovor na: crt (#2752472)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 12.01.19 09:59
Kaj pa morda spot menjava XAGUSD? V tem primeru plačaš storage fee, ki je 0,1% na IB, kar je še vedno manj kot v kakšnem Silver ETC. Je pa v tem primeru res treba pazit na menjavo EURUSD, ker v tem primeru imaš dolarsko pozicijo. Morda ve kdo kako bi hedgal risk?
anon-486862 sporočil: 3
[#2752543] 12.01.19 11:41 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 12.01.19 09:52
Zgodovina cene srebra kaže, na očitne trende. Ko gre trgu vrednostnih papirjev slabo, gre plemenitim kovinam dobro. Imam občutek (tudi na podlagi finančnih kazalcev; P/E, P/B), da v naslednjem letu, dveh, vrednostni papirji ne bodo blesteli. Napovedi glede cen srebra so obetavne, cena je zmerna. Zame to pomeni, da grem v nakup.

Pravočasna prodaja je ključnega pomena. To se strinjam.

Jasno, da imam namen v čim krajšem času imeti čim večji dobiček. Ampak vseeno sem »konzervativen«. Ne pričakujem 100 % rasti, nočem kupiti »canabis« delnic, ker se mi zdijo preveč tvegane ... Skušam uporabljati zdravo kmečko pamet, ob zavedanju je moje znanje zelo(!) skromno.

Govorim o višku denarja in »pasivnem« vlaganju. To ne pomeni, da potem eno leto ne pogledam cen srebra, itak jih bom dnevno spremljal. Spremljal bom tudi ostale stvari in iskal priložnosti. Ampak ne 8 ur na dan. Po navdihu in času, ki ga bom imel. Včasih 5 min, drugič 2 uri.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2752629] 12.01.19 21:54 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    1
se opravicujem za kilav nasvet, sproti pozabljam da fantje nimate dostopa do nyse robe.

papirnato srebro. sem na hitro preveril par zadev in vecina je za en drek. predvsem dbs so muda od labuda, tega ne. ena opcija se mi zdi $zkb, je kar je, svoh likviden, gromozanski stroski... ampak pri pasivnem spilu bi moralo it skozi glede na projekcije:

www.zkb.ch/media/off...F_AA_e.pdf

www.teletrader.com/z...097764.pdf

(pazi na tabelo Fees and incidental costs).

bom v naslednjih dneh se malo natancneje to pogledal, cisto iz radovednosti, ker se mi zdi sick asimetrija med marketi.

pa bom se za alternativo elaboriral se fizicno srebro. najprej, v sloveniji se ti ga ne splaca kupovat. davek + provizija povrocita, da mora it gor 40%, da si breakeven. to je samomor delat.

finta pri fizicnem srebru je, da znotraj eu ni enotnega davka. vsaka drzava to po svoje fura. ti davki so cca 20%, kar je svinjsko. no, tu se ti zgodi estonija z nic davka. resno, 0% davka na srebro. poguglaj.


se lani sem imel idejo it osebno gor in se zalozit s 50 kg, skoraj sem ze kupil karto za talin. postopek gre tako, da se moras pri nakupu osebno pojavit, potem se vse dogovoris, oni ti potem zadevo prevzamejo v hrambo (razen ce mislis robo tovorit nazaj domov), za izhod pa zadosca klic po telefonu. no, v zadnjem momentu sem se enkrat preracunal vse skupaj in sem se odlocil da ne. ko das vse stroske notri v enacbo, se ne splaca.

se najboljsa racunica pri mojih parametrih je bilo tole:

www.amsterdamgold.co...ree-silver

zadeva ima smisel za tiste, ki preferirajo fizicno. in tudi v amsterdam je treba it osebno, ampak amsterdam je itak najbolj zmohten za biznis trip.

in tole je se moj izracun izpred par mesecev, ce bi sel v shopping v amsterdam, za idejo:

1k oz spot 12.690,00 €
1k oz amsterdam 13.035,00 €
razlika 345,00 €

vhodni stroski 335,00 €
provizija 35,00 €
pot 300,00 €

hramba na leto
1.25% * (1k oz + 21% vat) 197,15 €
21% vat 2.737,35 €
1k oz + 21% vat 15.772,35 €

buyback 98% spot price 12.774,30 €
razlika 260,70 €

skupaj stroski 1.137,85 €
stroski kot % vrednosti 8,23%

to analizo sem naredil 16. oktobra 2018. in danes bi bila najbrz podobna. v tem scenariju mora it cena gor dobrih 8%, da si breakeven.

ta amsterdam je po mojih izracunih najboljsa opcija za fizicno srebro. ergo glej iz tega vidika, ko se bos odlocal za papirnato: vse kaj je pod 8% od breakeven, se splaca.

gl.
anon-486862 sporočil: 3
[#2753067] 16.01.19 06:16 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.01.19 19:52
Sem pričakoval še kakšno mnenje ...
crt sporočil: 27.122
[#2753069] 16.01.19 06:34 · odgovor na: anon-486862 (#2752543)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 16.01.2019 06:50
ker si pravkar omenil, da si pricakoval vec mnenj (po moje si sicer dobil veliko robe), ti odpisujem se na to.

[uztr]
Zgodovina cene srebra kaže, na očitne trende. Ko gre trgu vrednostnih papirjev slabo, gre plemenitim kovinam dobro.
to je po mojem vtisu dalec od samoumevnosti. seveda lahko najdes obdobja, ko to drzi, in seveda lahko najdes obdobja, ko ne drzi. za hitro vajo primerjaj SPY in SLV v vsem casu obstoja SLV. bos zelo hitro videl obdobje, ko sta sla skupaj, in taksno, ko sta sla kontra.

ce pride do situacije, da zasteka likvidnost, brez skrbi, da bo slo v maloro "vse" hkrati in bo veljalo cash is king in ne bo nic pomagalo, da reces "ampak saj zlatniki so tudi denar".
Jasno, da imam namen v čim krajšem času imeti čim večji dobiček. Ampak vseeno sem »konzervativen«. Ne pričakujem 100 % rasti, nočem kupiti »canabis« delnic, ker se mi zdijo preveč tvegane ...
en izrek iz borzne folklore z zelo dolgo brado je: a gold mine is a hole in the ground with a liar on top. ker je pac zelo pisana zgodovina propadlih primerov. delnice zlato- in srebro-kopov, zlasti manjsih, so kot skupina mogoce ne ravno tako zelo dalec od skupine cannabis.
Skušam uporabljati zdravo kmečko pamet, ob zavedanju je moje znanje zelo(!) skromno.
meni grejo vsi preostali lasje pokonci, ko slisim za zdravo kmecko pamet. zakaj - zato, ker po mojem opazovanju je to ime, ki ga ljudje nadenejo svojim predstavam, kakrsnekoli ze pac imajo.

veliko boljse je razmisljat o tem, cesa vsega mogoce se ne ves (kot si tudi omenil), kot pa biti preprican, da saj tvoj pristop je zdravo-kmecko-pameten. in ze tkoaltko te potem zjebe razlika med known unknowns ter unknown unknowns. (to je normalno, cetudi zoprno.)
Govorim o višku denarja in »pasivnem« vlaganju. To ne pomeni, da potem eno leto ne pogledam cen srebra, itak jih bom dnevno spremljal. Spremljal bom tudi ostale stvari in iskal priložnosti. Ampak ne 8 ur na dan. Po navdihu in času, ki ga bom imel. Včasih 5 min, drugič 2 uri.
ce bos gledal dnevno, brez skrbi, da to ne bo ostalo pasivno - te bo potegnilo not.

in ko te bo, brez skrbi, da se bo pokazalo naslednje: dokler nisi v poziciji, je cisto stvar tvoje svobode in izbire, kdaj bos sel not. ko pa enkrat si v poziciji, ni vec stvar tebe, temvec trga, kdaj bi bilo dobro iti ven. in takrat bos ti imel 2 uri ali pa 5 min ali pa tudi 0 casa.

za moje oci si s tem, ko si se odlocil ravno za srebro (ali morda potem naprej celo delnice povezanih rudarjev), izbral nekako tako, kot ce bi morda zacel s solo jahanja, pa bi vzel za prvi okus enega divjega mustanga, ki ga je nekdo ze malo pozabljenega tam v kotu pustil, se pa vsi spomnijo razen tebe, kaksne pizdarije je znal delat.

ampak lahko imas sreco in prihajas not ravno v tocki, ko se srecujejo faktorji, ki so lahko ugodni za dvig.v tem primeru se zelo pazi glede razlikovanja med ne/sreco in nes/pametjo.

mogoce si zdaj se vedno preprican, da si v sestevku izvedel premalo.

ko sem jaz zacel s cebelami, nisem vedel nic od nic. ker ni nobene druge take stvari, da bi lahko rekel "ker imam izkusnje z X, imam s tem neko podlago tudi za cebele."

a kaj ima to veze? evo. prebral sem veliko knjig in drugega teksta. tudi na tecaju sem bil. od vsega tega sem odnesel zelo malo.zakaj- ker niti nisem imel neke podlage za razumevanje. nobenega konteksta. sele potem, ko sem se dejansko lotil, sem s tem dobil okvir, s katerim sem lazje rekel "aja..." in sel nazaj znova prebrati to in ono in tokrat vec imel od tega.

cebele pa dejansko marsikaj prenesejo in ni tako zelo pomembno v vsakem trenutku, kaj ti pocnes. podobno bos na trgu videl, da kadar itak gre gor, nima tako zelo velikega pomena, kako tocno si se ti lotil. kadar dol, pa tudi :)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2753072] 16.01.19 07:23 · odgovor na: crt (#2753069)
Odgovori   +    2
ce pride do situacije, da zasteka likvidnost, brez skrbi, da bo slo v maloro "vse" hkrati in bo veljalo cash is king in ne bo nic pomagalo, da reces "ampak saj zlatniki so tudi denar".
odlicen post sicer, tole s cebelami je vredno kolumne :) vseeno pa mogoce ni odvec omenit scenarija, pri katerim s karjolo peljes cash do stacune, da nabavis struco kruha :) konec koncev se je zgodilo v eni najrazvitejsih drzav nedalec od nas in ne tako zelo dolgo nazaj :)
crt sporočil: 27.122
[#2753074] 16.01.19 07:52 · odgovor na: shevchenko (#2753072)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 16.01.2019 08:03
[shevchenko]
> ce pride do situacije, da zasteka likvidnost, brez skrbi, da bo slo v maloro "vse" hkrati in bo veljalo cash is king in ne bo nic pomagalo, da reces "ampak saj zlatniki so tudi denar".

odlicen post sicer, tole s cebelami je vredno kolumne :) vseeno pa mogoce ni odvec omenit scenarija, pri katerim s karjolo peljes cash do stacune, da nabavis struco kruha :) konec koncev se je zgodilo v eni najrazvitejsih drzav nedalec od nas in ne tako zelo dolgo nazaj :)
well... ce se gremo zgodovinske dogodke izven konteksta trga, se lahko gremo tudi prepoved posesti zlata iz priblizno istega casa (malenkost kasneje). ampak ne eno ne drugo verjetno ni nek moment pri tem, kako bo ta stric trgoval.

v razmerah hiperinflacije je sicer store of value pretty much everything, kar ima nizji tempo povecevanja kolicine -- ce pogledas recimo zimbabvejsko borzo, so delnice bile v takih razmerah cista zmaga (in v weimarski nemciji prav tako: www.businessinsider....on-2011-11 ). rusi pa v strahu pred devalvacijo navalijo nabavit bmwje :)
blink sporočil: 3.523
[#2753274] 16.01.19 21:40 · odgovor na: anon-482070 (#2752542)
Odgovori   +    0
[semrola]
Kaj pa morda spot menjava XAGUSD? V tem primeru plačaš storage fee, ki je 0,1% na IB, kar je še vedno manj kot v kakšnem Silver ETC. Je pa v tem primeru res treba pazit na menjavo EURUSD, ker v tem primeru imaš dolarsko pozicijo. Morda ve kdo kako bi hedgal risk?
Ali je XAGUSD v davčnem smislu tretiran kot valutno trgovanje ali kot obdavčljiv izveden finančni instrument?
crt sporočil: 27.122
[#2753563] 18.01.19 11:15 · odgovor na: crt (#2753069)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 18.01.2019 11:17
hej, kaj pa ce bi tole

We study a new alternative investment asset - LEGO sets. A huge secondary market for LEGO sets with tens of thousands of transactions per day has developed since the turn of the century.

We find that LEGO investments outperform large stocks, bonds, gold and other alternative investments, yielding the average return of at least 11% (8% in real terms) in the sample period 1987-2015.

Small and huge sets, as well as seasonal, architectural and movie-based sets, deliver higher returns. LEGO returns are not exposed to market, value, momentum and volatility risk factors, but have a unit exposure to the size factor, suggesting that this asset performs similarly to small stocks.

A positive multifactor alpha of 4-5%, a Sharpe ratio of 0.4, a positive return skewness and a low exposure to standard risk factors make the LEGO toy an attractive alternative investment with a good diversification potential.

poseidon01.ssrn.com/...67&EXT=pdf
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2753626] 18.01.19 18:00 · odgovor na: anon-486862 (#2752471)
Odgovori   +    0
anon-476752 sporočil: 484
[#2753641] 18.01.19 21:26 · odgovor na: crt (#2753563)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-476752 18.01.2019 21:29
Počnem to. prek bolhe se dobi marsikaj, po cenah, ki so polovico ali več manjše od tistih na ebayu itd. Trenutno sem še v Duplo fazi :D, počasi pa že pogledujem proti klasičnim :) V Sloveniji je norost kupovati nove igrače...

Še večja norost pa je srebro. Zakaj bi se človek šel mazohizem...?
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2810013] 03.01.20 07:05 · odgovor na: blink (#2753274)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.01.20 20:52
Podobno vprašanje kot blink pred enim letom. Sta XAGUSD in XAUUSD v istem davčnem okolju, torej, Forex instrumenta ali izvedena? Zanima me tudi, kaj je po novem z obdavčitvijo USDBTC? Link?
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2820200] 03.03.20 13:38 · odgovor na: blink (#2753274)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 03.03.20 07:06
"Ali je XAGUSD v davčnem smislu tretiran kot valutno trgovanje ali kot obdavčljiv izveden finančni instrument?"



Ne vidim nobenega odgovora. Mene tudi zanima ali je pri nas v davčnem smislu XAGUSD enak XAUUSD. Interpretacije so različne.

Uriah Heep.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2820204] 03.03.20 13:53 · odgovor na: anon-514918 (#2820200)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-186196 03.03.2020 13:54
osnovna razlika je v tem al kupis fizicno al papirnato. drugacni davki so, tako pri nakupu kot pri dobicku.

ce kupis papirnato, se gres naceloma isto kot pri nakupu delnic ipd.

ce kupis fizicno, je pa bistvena razlika med srebrom in zlatom. naceloma velja, da dobicek iz investicije v nalozbeno zlato ni obdavcen, medtem ko se srebro tretira kot industrijska surovina in je celo drugace obdavceno znotraj same eu, vsaka drzava to fura posebej.

se mi zdi, je ze nekaj cajta nazaj ko sem imel nazadnje opravka s temule.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2820207] 03.03.20 14:07 · odgovor na: (#2820205)
Odgovori   +    0
ja, to
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2820264] 03.03.20 18:35 · odgovor na: anon-186196 (#2820204)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 03.03.20 17:45
Le koga briga fizicno. Gre za to ali je se XAGUSD obravnava kot IFI ali kot spot. Pri zlatu je jasno, da na XAUUSD ni davka na dobiček, pri spot srebru ali nafti pa ne. Zanimivo, da tudi nobeden ne ve, kje bi to pisalo.

Uriah Heep.
anon-518732 sporočil: 934
[#2820268] 03.03.20 18:39 · odgovor na: anon-514918 (#2820264)
Odgovori   +    3
[UriahHeep]
Le koga briga fizicno. Gre za to ali je se XAGUSD obravnava kot IFI ali kot spot. Pri zlatu je jasno, da na XAUUSD ni davka na dobiček, pri spot srebru ali nafti pa ne. Zanimivo, da tudi nobeden ne ve, kje bi to pisalo.

Uriah Heep.
fizično briga tiste ki vemo, da bo papir z napisom zlato ravno tako za rit obrisat kot papirnat denar, ko pride do zloma.

Strani: 1