Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
[#2849393] 05.06.20 08:47 · odgovor na: (#2849367)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: bigl 05.06.2020 08:55
[alek14]
>Za vgradnjo sončne elektrarne je potrebna kopica dovoljenj, ...

Rudarsko?
Za TČ si včasih rabil rudarsko dovoljenje...
Danes pa je možnost izbire tudi med TČ, ki ne potrebujejo vrtine v zemljo:). Čisto lahko pa se kdo od "zelenih" spomni kaj v zvezi z ekologijo, takse in to. Upam, da tegale ne berejo. Lep dan.
samen sporočil: 342
[#2849403] 05.06.20 09:22
Odgovori   +    13
Čestitke za novo igračko!
Žal pa je tako, da tak model ni trajnosten, saj si še vedno odvisen od omrežja, ki ga sedaj ob sončni elektrarni še bolj intenzivno uporabljaš, saj del dneva, ko elektrarna deluje, svojo energijo pošiljaš v omrežje, takrat ko pa energije iz sončne elektrarne ni, pa to prevzameš iz omrežja.
Na tvojo srečo se tvoji stroški omrežja izničijo (net metering), vendar stroški omrežja ostajajo, saj zaradi tvoje elektrarne sistem omrežja ni nič ceneje... spremeni se le to, da morajo tvoj strošek uporabe omrežja plačati drugi.
Torej tvoj model elektrarne deluje še vedno močno odvisno od omrežja. Po drugi strani pa izvajaš na omrežje dodatne stroške, hkrati pa se stroški omrežja zaradi tvoje elektrarne porazdelijo med vse ostale, ki sončne elektrarne nimajo. Torej se stroški omrežja porazdelijo med ostale, kar pomeni, da bo strošek na kWh od tvojega priklopa dalje dražji za vse ostale uporabnike... tvoja tabela pa bi dejansko lahko prikazala še večji prihranek kot kaže sedaj.
Torej... težava sončne elektrarne je, da če postane tak model množičen, postane omrežje izrazito drago za tiste, ki sončne elektrarne nimajo. Dejansko to bremeni tisto populacijo, ki nimajo denarja oz možnosti za postavitev sončne elektrarne. Gre torej za skrito subvencijo na račun socialno šibke populacije, zato tak model EU ne odobrava več, pri nas pa ga še začuda imamo.
Druga težava vračanja energije pa je, da če bi bilo te elektrike iz sončnih elektrarn veliko, bi cena elektrike padla v urah, ko sončne elektrarne proizvajajo in povzročajo motnjo v omrežju. Tako da... račun za tak model še pride, plačali ga bomo pa vsi. Verjetno bo uvedena nova postavka, da bo zajela tudi vse, ki so lastniki sončnih elektrarn, tako da zdajšnja garancija, da ne boste plačali prispevkov za omrežje na porabo elektrike, ne bo pomenila veliko.
Kmalu pride obdobje, ko bi naj novi lastniki sončnih elektrarn plačevali stroške za oddajo energije v omrežje, kar pomeni, da se podre današnja računica.
Se pa strinjam, da je trenutno to dobra investicija, saj ti ostali uporabniki plačujejo ta strošek, kasneje pa ti bodo omogočili ta prihranek. Mi ostali se pa že držimo za denarnico :)
anon-518732 sporočil: 934
[#2849409] 05.06.20 09:39 · odgovor na: (#2849368)
Odgovori   +    6
[alek14]
Sosed je bil navdušen za aktivno senčenje (računalniško vodene žaluzije). Skladno z mojo napovedjo, se je 2 leti ukvarjal z novo igračo, sedaj, ko se je naveličal, pa zadeva bolj ali manj vegetira v polzaprtem položaju.
Poznam enega, ki se mu je pokvarilo in od takrat preklinja dan, ko je nabavil to s*****.
anon-518732 sporočil: 934
[#2849410] 05.06.20 09:43 · odgovor na: samen (#2849403)
Odgovori   +    9
Kalkuĺacija bi se morala delati na način, da presežno energijo nalagaš v lastno baterijo, potem pa da vidimo junake. Tole na tuj račun pa je podlo.
samen sporočil: 342
[#2849414] 05.06.20 10:18 · odgovor na: anon-518732 (#2849410)
Odgovori   +    9
Ja tak, je predlog tudi EU, samo potem to pomeni, da ni računice.
Ni pa prav, da se to oglašuje kot samozadostno, trajnostno ali okoljsko zavedno. Gre izključno za ekonomsko korist - na škodo šibkih.
davorkat sporočil: 299
[#2849433] 05.06.20 11:54 · odgovor na: samen (#2849403)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: davorkat 05.06.2020 11:56
Lastniki SE elektrarn plačujemo omrežnino, kot je jasno razvidno iz članka. V omrežje se oddaja le višek elektrike, ki ga lastnik SE ne potrebuje, prvotno pa porablja lastno pridelano energijo.
Imam precej manjšo elektrarno pa sem zaradi "milih" zim predlani prideall preveč in posledično po obračunu "šenkal" distrubiterju 1,5MWh energije, lani pa 3MWh energije, plus da sem plačal 150€/leto le za akumulacijo energije. In kje je tu izkoriščanje socialno šibkih? :D

Podobno verjamem, da tudi avtor članka ne bo porabil vseh 14 MWh energije letno, ki jih bo pridelal...
samen sporočil: 342
[#2849441] 05.06.20 12:32 · odgovor na: davorkat (#2849433)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: samen 05.06.2020 12:33
[davorkat]
Lastniki SE elektrarn plačujemo omrežnino, kot je jasno razvidno iz članka. V omrežje se oddaja le višek elektrike, ki ga lastnik SE ne potrebuje, prvotno pa porablja lastno pridelano energijo.
Imam precej manjšo elektrarno pa sem zaradi "milih" zim predlani prideall preveč in posledično po obračunu "šenkal" distrubiterju 1,5MWh energije, lani pa 3MWh energije, plus da sem plačal 150€/leto le za akumulacijo energije. In kje je tu izkoriščanje socialno šibkih? :D

Podobno verjamem, da tudi avtor članka ne bo porabil vseh 14 MWh energije letno, ki jih bo pridelal...

Omrežnina je ločena na priključno moč in na obračun omrežnine po porabljeni kWh - poglej star račun.
Ker imate net metering, se vam od prevzete energije odšeteje oddana energije, na letnem nivoju. Potem se obračuna ta omrežnina tudi po kWh, če je prevzeta energija višja od oddane (iz sončne elektrarne). Ti praviš, da si šenkal energijo... potem nisi plačal te postavke omrežnine po eneriji dejansko nič - lahko bi rekel, da elektrarno kupil nekoliko večjo in izkoristiš svojo optimizacijo stroškov optimalno.

Govoriš o višku elektrike, ki ga ne potrebuješ... problem je, da je ta višek na letnem nivoju, medtem ko omrežje, elektrarne, sistem nadzora na ELESu poteka na nivoju milisekund. Si videl težavo lani, ko je bila frekvenca v celotnem EI omrežju prenizka, ker en proizvajalec (na Balkanu se mi zdi), da ni dajal toliko moči v sistem, kot je poročal v sistem. Težave so bile v celi Evropi, motorji so delali z nižjimi obrati, ure so zaostajale.... skratka veliko težav.

Problem tega net meteringa je, da se omogoča obračun na letnem nivoju. Morali pa bi spremeniti vsaj na mesečni nivo, realnost pa bo pokazala, da dolgoročno moramo biti vsi na sekundnem nivoju.
Torej, če bi tebi obračunali na mesečnem nivoju... bi celo obdobje od nekje oktobra do aprila, plačeval skoraj normalni znesek, kot si ga imel pred izgradnjo sončne elektrarne.
Zakaj? Ker tvoja elektrarna 90% vse energije proizvede od aprila do oktobra... torej v tem obdobju bi imel precej viškov glede na tvojo porabo, celo ostalo obdobje pa bi precej energije vlekel iz omrežja in plačeval polno omrežnino kot ostali.
Danes, ker ti je omogočen način letnega obračuna, pa ne plačaš nič. Ampak tvoj strošek uporabe omrežja se porazdeli med vse ostale - zato je tak način škodljiv za vse ostale.
Sončni lobij si je tudi izboril, da se za obstoječe lastnike sistem obračuna po koncu "tega skritega subvencioniranja" ne bo spremenil, čeprav ne preprečuje uvedbe npr. novih postavk končnega računa, v smislu zagotavljanja uporabe omrežja, kot ga potrebujete takrat, ko sončna elektrarna ne deluje. Skratka... ko bo problemov še več kot jih je danes, se bo zadeva pač spremenila. Takrat pa boste morali plačevali več, tako da realni prihranek čez 10 let ne bo toliko kot računate danes.
Najbolj pravično bi bilo, da se proizvodnja/poraba elektrike s sončno elektrarno obračuna na dnevnem nivoju, viške energije pa vsak prodaja po tržnih cenah - seveda to pomeni tudi delitev dejstva, da ko bo preveč energije, je ta prepoceni. Tak način obračuna bi bil pravičen in realno bi pomenilo, da želite pomagati družbi in okolju.
Tako kot pa je danes, je pa samo ... ekonomska korist na račun socialno šibkejših.
anon-329553 sporočil: 31
[#2849450] 05.06.20 13:08 · odgovor na: bigl (#2849393)
Odgovori   +    5
Zabil štirno 5/4 priklopič črpalko 350 w za pretok vode. Na to obesil tč voda/voda 13 kw (2500 eur) in stvar deluje u nulo. Hiša februar 23 -24 stopinj 70 eur za ogrevanja

Lp
Marima sporočil: 2
[#2849506] 05.06.20 17:34 · odgovor na: samen (#2849403)
Odgovori   +    0
[samen]
Čestitke za novo igračko!
Žal pa je tako, da tak model ni trajnosten, saj si še vedno odvisen od omrežja, ki ga sedaj ob sončni elektrarni še bolj intenzivno uporabljaš, saj del dneva, ko elektrarna deluje, svojo energijo pošiljaš v omrežje, takrat ko pa energije iz sončne elektrarne ni, pa to prevzameš iz omrežja.
Na tvojo srečo se tvoji stroški omrežja izničijo (net metering), vendar stroški omrežja ostajajo, saj zaradi tvoje elektrarne sistem omrežja ni nič ceneje... spremeni se le to, da morajo tvoj strošek uporabe omrežja plačati drugi.
Torej tvoj model elektrarne deluje še vedno močno odvisno od omrežja. Po drugi strani pa izvajaš na omrežje dodatne stroške, hkrati pa se stroški omrežja zaradi tvoje elektrarne porazdelijo med vse ostale, ki sončne elektrarne nimajo. Torej se stroški omrežja porazdelijo med ostale, kar pomeni, da bo strošek na kWh od tvojega priklopa dalje dražji za vse ostale uporabnike... tvoja tabela pa bi dejansko lahko prikazala še večji prihranek kot kaže sedaj.
Torej... težava sončne elektrarne je, da če postane tak model množičen, postane omrežje izrazito drago za tiste, ki sončne elektrarne nimajo. Dejansko to bremeni tisto populacijo, ki nimajo denarja oz možnosti za postavitev sončne elektrarne. Gre torej za skrito subvencijo na račun socialno šibke populacije, zato tak model EU ne odobrava več, pri nas pa ga še začuda imamo.
Druga težava vračanja energije pa je, da če bi bilo te elektrike iz sončnih elektrarn veliko, bi cena elektrike padla v urah, ko sončne elektrarne proizvajajo in povzročajo motnjo v omrežju. Tako da... račun za tak model še pride, plačali ga bomo pa vsi. Verjetno bo uvedena nova postavka, da bo zajela tudi vse, ki so lastniki sončnih elektrarn, tako da zdajšnja garancija, da ne boste plačali prispevkov za omrežje na porabo elektrike, ne bo pomenila veliko.
Kmalu pride obdobje, ko bi naj novi lastniki sončnih elektrarn plačevali stroške za oddajo energije v omrežje, kar pomeni, da se podre današnja računica.
Se pa strinjam, da je trenutno to dobra investicija, saj ti ostali uporabniki plačujejo ta strošek, kasneje pa ti bodo omogočili ta prihranek. Mi ostali se pa že držimo za denarnico :)
Električno omrežje sploh pa končne priključke investiramo uporabniki in nato to podarimo elektro podjetju, zato zaračunavanje omrežnine kateremukoli porabniku vsaj v okviru znotraj iste transformatorske postaje kjer se porabljajo viški proizvedene energije ni upravičeno.
samen sporočil: 342
[#2849514] 05.06.20 17:47 · odgovor na: Marima (#2849506)
Odgovori   +    0
:) :) :)
Podariš ja. Malo si preberi kdo plača kaj in koliko
Marima sporočil: 2
[#2849516] 05.06.20 18:05 · odgovor na: (#2849419)
Odgovori   +    0
Materjalni stroški sončne elektrarne so 100EUR/panel + razsmernik 1200EUR skupaj z ostalim materijalom cca 700EUR/kW brez upoštevanja dela. Zavarovanje panelov za primer poškodb zaradi toče, požara, strele pride pri zavarovalnici Triglav cca 5 eur/ leto.
0430ABAKU sporočil: 1.776
[#2849723] 07.06.20 12:39 · odgovor na: samen (#2849514)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 07.06.2020 12:41
[samen]
:) :) :)
Podariš ja. Malo si preberi kdo plača kaj in koliko
Ko sem jaz delal bajto, je šlo za čisto novo naselje (kao komunalno opremljeno).
Kljub opremljenosti nas je takrat elektro osušil, poleg stroškov priklopa, za 5000 DEM s postavko soudeležba pri izgradnji lokalne transformatorske postaje. Kabel od parcele do te postaje sem moral tudi kupiti in položiti sam. Potem je prišel elektro mojster in ta kabel na vsaki strani samo priključil in "zaplombiral" dostop. V šali sem se nekoliko razburil, da je to moj kabel in moja transformatroska postaja in hočem ključe, pa me je samo debelo gledal, če sem morda padel z lune.

Nekoč so ljudem priznali vložke v izgradnjo TK omrežja. Mojim staršem so namreč to ob priklopu zaračunali 3500 DEM. Potem so celo nekaj vračali. Na vračilo vložka v energetsko omrežje pa še kar čakam. Kdaj bo to na sporedu? Račun star nekaj desetletij še imam. Omrežnino sem tudi redno plačeval. Ker je bolje nekaj kot nič, sprejmem tudi plačilo v delnicah elektro podjetja.

Strani: 1