Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Laudamotion zapira bazo na Dunaju

Strani: 1

zoran13 sporočil: 2.420
[#2846994] 24.05.20 15:14
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 24.05.2020 15:15
NIKI LAUDA & Co.

20.maja je minilo eno leto ed smrti Niki Laude, kot velik ljubitelj avtomobilističnih dirk sem ga imel priložnost srečati, kot enega najboljših dirkačev v Formuli 1, leta 1974 v Monzi na GP Italije, leta 1975 v Zagrebu, kjer je otvoril avtomobilski sejem, na GP Avstrije leta 1977 in leta 1983 na Osterreichringu.
Ob tem ne znam opisati sreče, navdušenja, vznesenosti, razburjenja, ko sem med dirkači zagledal ravno takratnega novega dirkača Ferrarija, še posebej, ker je Niki Lauda startal iz prvega mesta na domači dirki v Monzi. Ob velikem navdušenju vseh gledalcev je Niki Lauda vodil dirko do 32. kroga, ko mu je odpovedal motor njegovega Ferrarija. Takrat je prvo mesto prevzel njegov moštveni tovariš Clay Regazzoni ob ovacijah desettisočev gledalcev, ki smo bili ob progi, ko smo v trenutku obnemeli, ko je v 39.krogu zaradi motorja odstopil tudi Clay.
Na dirki je bilo takrat okoli 120.000 ljudi in neponovljivo vzdušje, navdušenje in hvaležnost, da smo do Milana in kasneje v Kraljevi park v Monzo.
Leta 1975, ko je Niki Lauda postal prvič Svetovni prvak v Formuli 1 s Ferrarijem 312 T, so ga organizatorji avtomobilskega velesejma v Zagrebu povabili, da bo tam častni gost. Na sejmu je bil tudi njegov Ferrari 312T, ki smo si ga temeljito ogledali, imeli pa smo tudi možnost, da smo se slikali ob njem. Takratne slike hranim še dandanes in so mi dragocen spomin, pa tudi poseben obesek, ki je bil narejen ob obisku, še hranim, kot dragoceno darilo.
Leta 1977 sem šel na GP Avstrije v Zeltweg in ponovno srečal mojega ljubljenca Niki Laudo na Ferrariju, kjer je bila dirka v velikem nalivu in mokroti, tako, da je končal na 2.mestu.
Leta 1983 sem šel na GP Avstrije v Zeltweg in spet srečal dvakratnega svetovnega prvaka Niki Laudo, ki je že drugo leto nastopal za moštvo Mclaren z dirkalnikom McLaren Ford in na tej dirki končal na 6.mestu.
Ko je leta 1984 osvojil z moštvom McLaren že svoj tretji naslov Svetovnega prvaka v Formuli 1, sem iz PTT poslal več telegramov, na sedež moštva McLaren v Woking v Veliko Britanijo s čestitkami mojemu ljubljencu Nikiju Laudi in moštvu McLaren. Prvega sem poslal 23.julija 1984 ob njegovi 22.zmagi na GP Velike Britanije v Silverstonu, drugega sem poslal 21.avgusta1984, tretjega sem poslal 10.09.1984 in posebnega celostranskega ob osvojitvi III. naslova Svetovnega prvaka Formula 1 1984. Za ta telegram sem plačal znesek, ki je takrat pomenil 1/3 moje plače. Vse to gradivo hranim kot neprecenljive spomine še danes!

MONZA 1974

www.youtube.com/watc...QUd0aYqa88
www.youtube.com/watc...5TgEuOuDAs
Odstop Laude - 2:20, 2:30 do 2:41
www.youtube.com/watc...ks5bxur84k
www.youtube.com/watc...ZdldWW5g1Y
www.youtube.com/watc...oFOd-rhXkc


ANDREAS NIKOLAUS NIKI LAUDA

Včeraj ponoči je umrl Niki Lauda na privatni kliniki v Švici, kamor je bil sprejet zaradi težav s pljučmi in na cikel dialize. Njegove težave so se začele že v avgustu leta 2018, ko so mu morali presaditi pljuča.
Rodil se je 22.februarja 1949 na Dunaju v Avstriji. Niki Lauda je postal trikratni Svetovni prvak v Formuli 1, leta 1975 in 1977 s Ferrarijem in leta 1984 z McLarnom.
1.avgusta 1976 je imel veliko nesrečo, ko je na dirki v Nurburgringu Niki Lauda je že v drugem ovinku ob 14 uri 31 minut izgubil nadzor nad Ferrarijem, ki je v nesreči zagorel. Na dirkalni stezi Nordschleife, ki je bila dolga 22,835 km, je na rahlo mokrem asfaltu v ovinku Bergwerk izgubil oblast nad vozilom in udaril v zaščitno ograjo. V njegov Ferrari je potem udaril še dirkač Brett Lunger. Iz vozila so mu pomagali dirkači Harald Ertl z gasilnim aparatom, Guy Edvards in Arturo Merzario, ki so ga brez čelade, komaj izvlekli iz gorečega Ferrarija. Trikratnega svetovnega prvaka (1975, 1977, 1984) so s hudimi opeklinami ob 15 uri in 10 minut prepeljali s helikopterjem v bolnišnico v Adenau po eni uri v Ludwigshafen ter zaradi resnosti poškodb še v Mannheim. Takrat je imel počeno ličnico, opekline 1 in 3 stopnje po rokah in obrazu ter poškodbe desne veke ter uhlja. Vse njegovo življenje bodo vidne posledice nesreče, toda ostal je živ.
Po samo 42 dnevih od nesreče in rehabilitacije je že nastopil na veliki nagradi v Monzi in osvojil fantastično 4 mesto.
V Formuli 1 je tekmoval za moštva March-Ford, BRM, Ferrari, Brabham-Alfa, McLaren Ford in McLaren TAG Porsche.
Leta 1979 je ustanovil svojo letalsko družbo LaudaAir, za katero je kot kapitan in pilot, pilotiral svoja letala. Pozneje se preimenuje v LaudaMotion in napoveduje prenehanje NIKI Air Berlin ter nato v lanskem letu s pomočjo solastnika Rynairja spet odkupi LaudaMotion, ki bi naj v treh letih imeli že 30 letal.
V nadaljevanju svoje kariere je bil tudi svetovalec ekipe Scuderia Ferrari v letih 1993 do 1995 in je pripomogel k uspehu Michaela Schumacherja, v letih 2001 in 2002 pa je bil športni direktor in šef ekipe Formule 1 British Jaguar Racing ter od leta 2012 pa je glavni neizvršni športni direktor pri ekipi Formule 1 Mercedes AMG Petronas z velikimi uspehi. Od uvedbe hibridnih motorjev leta 2014 je ekipa Mercedes AMG Petronas postala 5 kratni svetovni prvak med moštvi v Formuli 1.

DOSEŽKI

Število dirk F.1. - 171
Število točk - 420,5
Število zmag - 25
Število drugih mest - 20
Število tretjih mest - 9
Število pole position - 24
Najhitrejši krog - 24
Število stopničk - 54
Število startov iz 1.vrste - 31
Število kilometrov v vodstvu - 7.188
Svetovni prvak F.1. - 1975, 1977 in 1984

www.youtube.com/watc...YgjRTWhWi8
www.youtube.com/watc...xX3vSPehAo
www.youtube.com/watc...foCMbFiwl8
www.youtube.com/watc...F5BaQ6a6Jw
www.youtube.com/watc...DEq4mVqocY
www.formula1.com/en/...Lauda.html
autosprint.corriered...rno_verde/
www.mercedesamgf1.co...es-amg-f1/
www.mercedesamgf1.co...iki-lauda/
www.laudamotion.com/
aviapages.com/compan...da-motion/
en.wikipedia.org/wik.../Lauda_Air
www.formula1.com/en/...stria.html
autosprint.corriered...tto_in_f1/
autosprint.corriered...damentale/
autosprint.corriered...de_amico_/
autosprint.corriered..._campione/
autosprint.corriered...ui_social/
autosprint.corriered...a_binotto/
autosprint.corriered...a_di_niki/

ZADNJI POZDRAV

Niki Lauda, kot prvi športnik v Katedrali Sv.Štefana na Dunaju...

R.I.P. - Riposa in Pace
www.sportmediaset.me...2019.shtml
siol.net/sportal/avt...tov-498786
www.rtvslo.si/zabava...ana/489301

Strani: 1