Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2834980] 07.04.20 20:07
Odgovori   +    3
Lepo. Jaz imam tudi velike pomisleke na podatke tiscati logisticno funkcijo, ker potem itak **vedno** dobis neko napoved kdaj se bo nehalo, in kot po pravilu se zmotis.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2834995] 07.04.20 21:07 · odgovor na: bc123a (#2834980)
Odgovori   +    6
[bc123a]
Lepo. Jaz imam tudi velike pomisleke na podatke tiscati logisticno funkcijo, ker potem itak **vedno** dobis neko napoved kdaj se bo nehalo, in kot po pravilu se zmotis.
Ja, in za nameček se vedno zmotiš v optimistično smer (glej številke v kolumni tri odstavke pod drugim grafikonom), ker je dejanski dnevni prirast umrlih dokaj blizu linearnemu (t.j. prvi odvod konstanta, drugi nič) in je pač vsepovsod ta točka "prevoja", kjer bi tudi sigmoida imela drugi odvod nič.

Glede logaritemske ordinate je pa tako, da je odločevalcem vse bolj pri srcu, ker počasi vsi začenjajo zatrjevati, češ da se epidemija umirja, iz česar potem izpeljejo, da (1) njihovi ukrepi delujejo in (2) bo kmalu čas za postopno odpravljanje ali vsaj mehčanje ukrepov. Pri prikazu na linearni ordinati je jasno, da nekega očitnega umirjanja v večini žarišč še vedno ni (glej grafikona v kolumni), pri logaritemski pa se itak vse "umirja", v smislu da število umrlih pač ne narašča 10, 100, 1000, 10000, 100000 ...

PS za vse bralce: logistična funkcija je pa f(t) = M / (1 + exp(–k(tt0))), in sem takoj po online postavitvi kolumne sporočil, da so jo "zatipkali", upam da bodo prej ali slej to popravili.
bc123a sporočil: 48.253
[#2834997] 07.04.20 21:33 · odgovor na: anon-15342 (#2834995)
Odgovori   +    8
[TadejK]
> [bc123a]
> Lepo. Jaz imam tudi velike pomisleke na podatke tiscati logisticno funkcijo, ker potem itak **vedno** dobis neko napoved kdaj se bo nehalo, in kot po pravilu se zmotis.

Ja, in za nameček se vedno zmotiš v optimistično smer (glej številke v kolumni tri odstavke pod drugim grafikonom), ker je dejanski dnevni prirast umrlih dokaj blizu linearnemu (t.j. prvi odvod konstanta, drugi nič) in je pač vsepovsod ta točka "prevoja", kjer bi tudi sigmoida imela drugi odvod nič.
Moj pomislek pri logisticni funkciji je tudi zloraba z argumentom da se tako modelira širjenje organizma (skratka da je to "naravni" biološki model). Seveda vsi gladko pozabijo na osnovno predpostavko, da se tam rast umiri ker organizem zadene v omejitve ker preprosto nima več preostalega življenjskega prostora (ali hrane). Dokler govorimo o nekaj procentih okuženih je dejansko nesmiselno to funkcijo uporabljati za širjenje patogena, ker pač ima še daleč daleč do točke ko mu zmanjka možnosti za širjenje, ki bi se nekako naj nahajala pri 60-70% prekuženosti prebivalstva. Tako da je tista točka kjer se iz eksponentne pretvori v logaritemsko itak samo halucinacija.
anon-549754 sporočil: 169
[#2835027] 08.04.20 00:21
Odgovori   +    0
Zdaj se mi zdi da vem zakaj je JJ danes bil tako prestrašen na TV. Dva domova za ostarele pa smo čez furlanskih 150 na milijon...
FIN223552 sporočil: 1.136
[#2835051] 08.04.20 09:02 · odgovor na: anon-15342 (#2834995)
Odgovori   +    1
Mene bi zanimala primerjava letošnjega gibanja števila smrti za gripo in drugimi pljučnicami v primerjavi s COVID19 - za Slovenijo in Italijo. Imamo takšne podatke?

Pri Ameriških je upad pri eni zelo očitno povezan z porastom smrti za COVID19.

Saj razlag je lahko več, je pa pomenljivo.
bigl sporočil: 18.363
[#2835084] 08.04.20 09:53 · odgovor na: anon-549754 (#2835027)
Odgovori   +    3
[Matejjjj]
Zdaj se mi zdi da vem zakaj je JJ danes bil tako prestrašen na TV. Dva domova za ostarele pa smo čez furlanskih 150 na milijon...
Karavana gre učinkovito naprej. Lep dan.

P.S.: kdo je prinesel okužbe v ta dva domova pa si pozabil....Gotovo ne ostareli ali JJ.
anon-549754 sporočil: 169
[#2835120] 08.04.20 10:50 · odgovor na: bigl (#2835084)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-549754 08.04.2020 10:52
Domovi niso bolnice. Lahko iz domov govorijo o ukrepih ipd a tam prakticno ni ljudi, ki bi res vedeli kaj pomeni taka kužnost. Pa tudi opreme nimajo. Njim se zdijo ukrepi ki jih izvajajo vesoljski. Pa so v primerjavi s kitajskimi najbrž popolnoma amaterski. Vnos bi se zgodil slejkoprej. Povsod se je, tudi v Skandinaviji. Edina rešitev bi bila robotizacija oskrbe ali razpustitev domov a vprasanje s koliko manj žrtvami.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835149] 08.04.20 11:48 · odgovor na: FIN223552 (#2835051)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-15342 08.04.2020 11:48
[FIN223552]
Mene bi zanimala primerjava letošnjega gibanja števila smrti za gripo in drugimi pljučnicami v primerjavi s COVID19 - za Slovenijo in Italijo. Imamo takšne podatke?

Pri Ameriških je upad pri eni zelo očitno povezan z porastom smrti za COVID19.

Saj razlag je lahko več, je pa pomenljivo.
Sem tudi o tem že pisal, nekajkrat.

Celotna umrljivost je bila v Italiji že pred dvema tednoma ekstremno zunaj pasu SD ±2xSD za minulih pet let (objavljeno tukaj: www.salute.gov.it/po...020w12.pdf ), in pred enim tednom (bo objavljeno jutri) že ultraekstremno zunaj tega. To zelo jasno kaže, da ne gre zgolj za nek naključen sezonski zamik smrti, ki bi se itak zgodile in se itak zgodijo vsako sezono.
Nollem sporočil: 967
[#2835162] 08.04.20 12:16 · odgovor na: anon-15342 (#2835149)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: Nollem 08.04.2020 12:21
[TadejK]
> [FIN223552]
> Mene bi zanimala primerjava letošnjega gibanja števila smrti za gripo in drugimi pljučnicami v primerjavi s COVID19 - za Slovenijo in Italijo. Imamo takšne podatke?
>
> Pri Ameriških je upad pri eni zelo očitno povezan z porastom smrti za COVID19.
>
> Saj razlag je lahko več, je pa pomenljivo.

Sem tudi o tem že pisal, nekajkrat.

Celotna umrljivost je bila v Italiji že pred dvema tednoma ekstremno zunaj pasu SD ±2xSD za minulih pet let (objavljeno tukaj: www.salute.gov.it/po...020w12.pdf ), in pred enim tednom (bo objavljeno jutri) že ultraekstremno zunaj tega. To zelo jasno kaže, da ne gre zgolj za nek naključen sezonski zamik smrti, ki bi se itak zgodile in se itak zgodijo vsako sezono.
zunaj pasu so podatki za sever, kjer so velika žarišča izbruha Covid,

analiza sicer kaže odmik dejanskih smrti od pričakovanih smrti.
v kolikor pogledamo zadnji graf je slika zanimiva, saj je trenutna razlika med dejanskim in pričakovanim številom smrti nižja kot v sezonskih špicah v predhodnih obdobjih

kot kaže zadnja tabela, je bil največji odmik zabeležen v začetku 2017 (v drugem tednu 2017 +300 dnevno). skupna razlika je takrat na letni ravni znašala ca 25.000, pripisujejo pa jo hudi sezoni H3N2.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835172] 08.04.20 12:39 · odgovor na: Nollem (#2835162)
Odgovori   +    6
[Nollem]
zunaj pasu so podatki za sever, kjer so velika žarišča izbruha Covid,
Ja. In ti podatki kažejo, da *na severu* to ni just a flu, ergo to ni just a flu.

[Nollem]
v kolikor pogledamo zadnji graf je slika zanimiva, saj je trenutna razlika med dejanskim in pričakovanim številom smrti nižja kot v sezonskih špicah v predhodnih obdobjih
To je integral krivulje iz prejšnje strani, za podatke do sredino marca, in v integralu se enotedenske špice pač ne poznajo izrazito. Ko bodo na voljo podatki do danes, bo pa tudi iz te integralske krivulje že jasno, da to ni just a flu.

Ampak jaz tu ne vidim poante: za debato, ali je to just a flu ali ne, je dovolj, da ena krivulja dovolj jasno kaže, da to ni just a flu, in je iz nje jasno, da to ni just a flu.
Nollem sporočil: 967
[#2835181] 08.04.20 12:49 · odgovor na: anon-15342 (#2835172)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [Nollem]
> zunaj pasu so podatki za sever, kjer so velika žarišča izbruha Covid,

Ja. In ti podatki kažejo, da *na severu* to ni just a flu, ergo to ni just a flu.


> [Nollem]
> v kolikor pogledamo zadnji graf je slika zanimiva, saj je trenutna razlika med dejanskim in pričakovanim številom smrti nižja kot v sezonskih špicah v predhodnih obdobjih

To je integral krivulje iz prejšnje strani, za podatke do sredino marca, in v integralu se enotedenske špice pač ne poznajo izrazito. Ko bodo na voljo podatki do danes, bo pa tudi iz te integralske krivulje že jasno, da to ni just a flu.

Ampak jaz tu ne vidim poante: za debato, ali je to just a flu ali ne, je dovolj, da ena krivulja dovolj jasno kaže, da to ni just a flu, in je iz nje jasno, da to ni just a flu.
saj ne pravim, da je just a flu.
poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835191] 08.04.20 13:02 · odgovor na: Nollem (#2835181)
Odgovori   +    5
[Nollem]
saj ne pravim, da je just a flu.
poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...
Celotna umrljivost prebivalstva je tako obsežna, da se te smrti kot očitno dodatne vidijo za zdaj (in upajmo, da bo tako tudi ostalo) le v najhujših žariščih.

Ampak tudi to se zdaj že vidi. Tole so vsi letos umrli v Italiji, po vzrokih - ti podatki so zelo poučni, priporočam vsem:

public.tableau.com/p...alia/Cause
bc123a sporočil: 48.253
[#2835219] 08.04.20 14:09 · odgovor na: Nollem (#2835162)
Odgovori   +    9
[Nollem]
> [TadejK]
> > [FIN223552]
> > Mene bi zanimala primerjava letošnjega gibanja števila smrti za gripo in drugimi pljučnicami v primerjavi s COVID19 - za Slovenijo in Italijo. Imamo takšne podatke?
> >
> > Pri Ameriških je upad pri eni zelo očitno povezan z porastom smrti za COVID19.
> >
> > Saj razlag je lahko več, je pa pomenljivo.
>
> Sem tudi o tem že pisal, nekajkrat.
>
> Celotna umrljivost je bila v Italiji že pred dvema tednoma ekstremno zunaj pasu SD ±2xSD za minulih pet let (objavljeno tukaj: www.salute.gov.it/po...020w12.pdf ), in pred enim tednom (bo objavljeno jutri) že ultraekstremno zunaj tega. To zelo jasno kaže, da ne gre zgolj za nek naključen sezonski zamik smrti, ki bi se itak zgodile in se itak zgodijo vsako sezono.

zunaj pasu so podatki za sever, kjer so velika žarišča izbruha Covid,
O italiji pri tem izbruhu sploh ne bi smeli govoriti, ampak samo striktno o Lombardiji, da bi videli resnost problema. Tako kot tudi kljub masakru v Wuhanu ne smemo zadeve preracunavati na celo kitajsko!

Potem se pa najdejo bedaki ki vzamejo vse smrti iz vseh vzrokov za ZDA in dokazujejo da ni "nic posebnega" medtem ko v NYC trupla shranjujejo v hladilnih prikolicah, ker jih nimajo kam dat...
sopranos sporočil: 11.404
[#2835534] 09.04.20 10:46
Odgovori   +    1
Tadej a je ta članek fake news www.rtvslo.si/svet/o...ci/519961?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835748] 09.04.20 19:26 · odgovor na: sopranos (#2835534)
Odgovori   +    3
[sopranos]
Tadej a je ta članek fake news www.rtvslo.si/svet/o...ci/519961?
Na žalost nisem med tistimi, ki jim prvi poročajo ameriški obveščevalci. Mi je pa čudno, če so imeli prisluhe o tem novembra, da jih niso razkrili takrat ko je pokalo na Kitajskem, ampak jih razkrivajo zdaj ko poka v ZDA. Sem pa vseeno mnenja, da je to ... nekak trenutno ne najbolj pomembno ...
sopranos sporočil: 11.404
[#2835751] 09.04.20 19:37 · odgovor na: anon-15342 (#2835748)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: sopranos 09.04.2020 19:37
Ko je nekaj prelepo da bi bilo res, je ponavadi prelepo da bi bilo res. In pri Kitajski utripajo vse rdeče luči. Ampak ok, vidim, da pač imaš svojo "špuro" in ti potem taki podatki zjebejo ves sistem, ker se jih ne da tako lepo razčleniti kot uradne podatke. In potem raje braniš uradne podatke. Jaz pa pravim, da bi moral Kitajsko in Iran izločiti iz teh primerjav, ker so premalo zanesljivi.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835766] 09.04.20 19:56 · odgovor na: sopranos (#2835751)
Odgovori   +    3
[sopranos]
Ko je nekaj prelepo da bi bilo res, je ponavadi prelepo da bi bilo res. In pri Kitajski utripajo vse rdeče luči. Ampak ok, vidim, da pač imaš svojo "špuro" in ti potem taki podatki zjebejo ves sistem, ker se jih ne da tako lepo razčleniti kot uradne podatke. In potem raje braniš uradne podatke. Jaz pa pravim, da bi moral Kitajsko in Iran izločiti iz teh primerjav, ker so premalo zanesljivi.
Takšen besednjak, kot je "zjebejo mi ves sistem", pač kaže, da si jezen. Kaj je to "moj sistem"?

Povej mi en stavek, v katerem "branim" uradne podatke. Jaz samo napišem, da takšni pač so, in izrecno pripišem, da kdor v njih dvomi, naj jih ignorira. Kje jih "branim"???

Preberi celoten članek in mi povej en stavek, v katerem karkoli izpeljujem iz kitajskih in iranskih podatkov!? Ti vidiš nekaj, kar pač želiš videti, čeprav tega sploh ni. Celo izrecno napišem, da te podatke navajam zgolj kot ilustracijo, kako naj bi izgledala sigmoida.

In ti ne morem povedati nič novega, če ti meni ne poveš nič novega. Tri tedne praviš, da jaz nimam pojma in sem naiven, vsakič vprašam, koliko je po tvojem na Kitajskem mrtvih, pa vedno odgovarjaš samo, da jaz nimam pojma in sem naiven. Daj kak link na karkoli verodostojnega, kjer so poskusili oceniti, koliko je dejansko mrtvih.

In tudi, še tretjič - a pa ti veš, da so Wuhan odprli? A veš, da niti Trump ne trdi, da bi bilo mrtvih Kitajcev za velikostni razred več od uradno razglašenih? Kaj je konkretno to, kar ti trdiš? Koliko jih je? Milijon? Milijarda? Kako hitro umirajo na Kitajskem? Tisoč na dan? Desettisoč na dan? Neko številko mi prosim daj, po treh tednih stalnega enega in istega očitka, ali pa vsaj en link kjer bom lahko sam izračunal oceno te številke ...
sopranos sporočil: 11.404
[#2835787] 09.04.20 20:48 · odgovor na: anon-15342 (#2835766)
Odgovori   +    0
Nisem jezen. Če bi vedel, da si tako občutljiv na bolj sočne izraze, bi verjetno uporabil bolj uradniški jezik. Napisal sem ti pač svoje mnenje in ti že ob prejšnji kolumni napisal zakaj. Poslal sem ti samo en link, kjer tudi pišejo o tem, da je takih, ki dvomijo v pravilnost številk kar nekaj. In zakaj ocenjujem, da nima smisla dajati v te analize še Kitajsko. Razumem tudi tvoj pogled in je po svoje razumljiv, saj gre za uradne podatke. Medtem ko so vse te kritike teh podatkov težko preverljive in močno nihajo. In so tudi lahko s podobnimi argumenti odpravljene kot te uradne številke.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835853] 10.04.20 08:59 · odgovor na: sopranos (#2835787)
Odgovori   +    2
[sopranos]
Nisem jezen. Če bi vedel, da si tako občutljiv na bolj sočne izraze, bi verjetno uporabil bolj uradniški jezik. Napisal sem ti pač svoje mnenje in ti že ob prejšnji kolumni napisal zakaj. Poslal sem ti samo en link, kjer tudi pišejo o tem, da je takih, ki dvomijo v pravilnost številk kar nekaj. In zakaj ocenjujem, da nima smisla dajati v te analize še Kitajsko. Razumem tudi tvoj pogled in je po svoje razumljiv, saj gre za uradne podatke. Medtem ko so vse te kritike teh podatkov težko preverljive in močno nihajo. In so tudi lahko s podobnimi argumenti odpravljene kot te uradne številke.
Bom še zadnjič poskusil razložiti.

Eno je "skrivanje" števila okuženih. To hote ali nehote počno VSI, zato sem že pred štirimi tedni napisal, da je sledenje številu okuženih popolnoma nesmiselno. Recimo tukaj je to, da je število okuženih popolna fikcija, zelo dobro razčlenjeno: fivethirtyeight.com/...eaningless

Tukaj lahko pa celo na Fox News prebereš, da svoje okužene "skrivajo" tudi v ZDA: www.foxnews.com/heal...n-expected

Drugo je pa skrivanje števila mrtvih. In meni ni znano, da bi kaka uradna organizacija s kakimi oprijemljivimi dokazi obtožila Kitajsko ali Iran, da skrivata na desettisoče ali na stotisoče trupel. Tudi ni čisto jasno, zakaj bi to počela, ker podatki o mrtvih vseeno prispevajo k disciplini družbenega distanciranja, pa če že, potem bi vsaj Iran to lahko pač počel še bolj - bi tako kot Severna Koreja trdil, da ni tam od tega umrl NIHČE, pa Kitajska bi trditev, da ni umrl nihče več, lahko začela razširjati že tri tedne prej, pa je vsak dan poročala o dodatnih mrtvih. In na osnovi takega razmisleka jaz ŠE VEDNO mislim, da te številke o mrtvih dokaj dobro držijo, mogoče koga spregledajo, ampak desettisočev pa ne - sploh pa ne več te dni. Tam je epidemije, ali pa vsaj njenega prvega vala, pač RES konec, tako kot ga bo prej ali slej tudi v Evropi.

Ampak se mi zdi, da se ponavljam. Vse to sem že nekajkrat razčlenil. Zato pač ko boš naslednjič še n-tič komentiral, da sem naiven ali neumen, bom dal to na ignore.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835889] 10.04.20 10:23 · odgovor na: Nollem (#2835181)
Odgovori   +    1
[Nollem]
saj ne pravim, da je just a flu.
poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...
Tukaj so še novoobjavljeni podatki za zadnji teden marca, kjer se pa že tudi v integralu na strani 2 vidi, koliko ekstremnejša je ta epidemija od katerekoli gripe zadnjih let:

www.salute.gov.it/po...020w13.pdf

Ampak spet, čez teden dni se bo videlo pa še bolj.
bigl sporočil: 18.363
[#2835898] 10.04.20 10:44 · odgovor na: anon-15342 (#2835191)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [Nollem]
> saj ne pravim, da je just a flu.
> poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...

Celotna umrljivost prebivalstva je tako obsežna, da se te smrti kot očitno dodatne vidijo za zdaj (in upajmo, da bo tako tudi ostalo) le v najhujših žariščih.

Ampak tudi to se zdaj že vidi. Tole so vsi letos umrli v Italiji, po vzrokih - ti podatki so zelo poučni, priporočam vsem:

public.tableau.com/p...alia/Cause
Glede na starost umrlih zaradi covid-19, so nižje številke pri ostalih vzrokih umrljivosti na grafični roleti. Zanimiva bi bila primerjava z umrljivostjo lani na ta dan, ko korona virusa ni bilo. Lep dan.
sopranos sporočil: 11.404
[#2835916] 10.04.20 11:48 · odgovor na: anon-15342 (#2835853)
Odgovori   +    0
Nikoli nisem trdil da si neumen. Daleč od tega. Tvoje analize zelo cenim. Če se ne motim sem ti do sedaj dvakrat oporekal glede tvojih analiz, enkrat je bilo to, da je povprečna plača v Grčiji višja kot v Sloveniji in drugič ta Kitajska. Pa enkrat sem ti napisal kaj je smisel te analize ali nekaj podobnega. Nikoli z namenom, da bi te zafrkaval, še manj pa da bi ti očital, da si neumen. Ker če se je v tvojih kolumnah kaj izkazalo, je to zagotovo to, da nisi neumen. Pustiva pač to Kitajsko pri miru, ker ne bova skupaj prišla. In še enkrat, razumem tvoje argumente.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2835920] 10.04.20 11:59 · odgovor na: bigl (#2835898)
Odgovori   +    2
[bigl]
> [TadejK]
> > [Nollem]
> > saj ne pravim, da je just a flu.
> > poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...
>
> Celotna umrljivost prebivalstva je tako obsežna, da se te smrti kot očitno dodatne vidijo za zdaj (in upajmo, da bo tako tudi ostalo) le v najhujših žariščih.
>
> Ampak tudi to se zdaj že vidi. Tole so vsi letos umrli v Italiji, po vzrokih - ti podatki so zelo poučni, priporočam vsem:
>
> public.tableau.com/p...alia/Cause

Glede na starost umrlih zaradi covid-19, so nižje številke pri ostalih vzrokih umrljivosti na grafični roleti. Zanimiva bi bila primerjava z umrljivostjo lani na ta dan, ko korona virusa ni bilo. Lep dan.
Tudi na to sem dal link že večkrat, evo še enkrat: www.salute.gov.it/po...020w13.pdf
bigl sporočil: 18.363
[#2836041] 10.04.20 17:57 · odgovor na: anon-15342 (#2835920)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 10.04.2020 17:58
[TadejK]
> [bigl]
> > [TadejK]
> > > [Nollem]
> > > saj ne pravim, da je just a flu.
> > > poskušam pa razumeti kaj se dogaja in bolj ko spremljam podatke, jih primerjam in raziskujem manj mi je jasno...
> >
> > Celotna umrljivost prebivalstva je tako obsežna, da se te smrti kot očitno dodatne vidijo za zdaj (in upajmo, da bo tako tudi ostalo) le v najhujših žariščih.
> >
> > Ampak tudi to se zdaj že vidi. Tole so vsi letos umrli v Italiji, po vzrokih - ti podatki so zelo poučni, priporočam vsem:
> >
> > public.tableau.com/p...alia/Cause
>
> Glede na starost umrlih zaradi covid-19, so nižje številke pri ostalih vzrokih umrljivosti na grafični roleti. Zanimiva bi bila primerjava z umrljivostjo lani na ta dan, ko korona virusa ni bilo. Lep dan.

Tudi na to sem dal link že večkrat, evo še enkrat: www.salute.gov.it/po...020w13.pdf
Hvala, sem pogledal, a pri teh podatkih in grafih gre za skupne številke umrlih po starosti, iz katerih pa se ne vidi, kar sem vprašal, koliko umrlih je zaradi drugih vzrokov manj glede na lani ali še kakšno leto nazaj, ker se letos vzrok smrti pripisuje korona virusu. Lep dan.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2836067] 10.04.20 19:47 · odgovor na: bigl (#2836041)
Odgovori   +    5
[bigl]
Hvala, sem pogledal, a pri teh podatkih in grafih gre za skupne številke umrlih po starosti, iz katerih pa se ne vidi, kar sem vprašal, koliko umrlih je zaradi drugih vzrokov manj glede na lani ali še kakšno leto nazaj, ker se letos vzrok smrti pripisuje korona virusu. Lep dan.
Nekaj se že vidi. Če jih je v minulih petih letih v Severni Italiji v 13. tednu leta tipično umrlo 130 na dan, je iz dejstva, da Covid-19 takrat še ni bil med vzroki smrti, jasno, da jih je zaradi drugih vzrokov umrlo 130 na dan. (Se strinjaš?)

In če privzamemo, da bi bilo sicer letos tipično leto, jih je iz dejstva, da jih je letos umiralo po 270 na dan, jasno, da jih je vsaj 140 na dan pa moralo res umreti prav zaradi Covid-19. (Se strinjaš?)

Strani: 1