5 min
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi
52 min
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
1 ura
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
1 ura
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
2 uri
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
2 uri
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
2 uri
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb
3 ure
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
3 ure
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
3 ure
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 1
3 ure
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
3 ure
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
4 ure
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
5 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
5 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
6 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
6 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1
6 ur
Primerjava: v kateri banki imajo najvišje plače
6 ur
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (Oglas)
7 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pripojitev Hotelov Bernardin k Savi preložena

Strani: 1

anon-96546 sporočil: 1.682
[#2813761] 27.01.20 17:46
Odgovori   +    2
Nadzornike zamenjat.
zoran13 sporočil: 2.420
[#2819726] 29.02.20 15:24
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 29.02.2020 15:41
PRI(H)VATIZACIJSKA LOBOTOMIJA

Na mestu hotelov Bernardin se je raztezala Piranska ladjedelnica, ki so jo v začetku sedemdesetih preselili v Izolo in je na tistem mestu nastal ta turistični kompleks, ki je prinašal nove ideje, nove kapacitete, turiste ter nove priložnosti za vse tiste, ki so imeli žilico za poslovne priložnosti.
Hoteli Bernardin so bili dograjeni v letu 1978 in so takrat pomenili vrh znanja, sposobnosti, kvalitete ter ponudbe gostom, ki so tam radi dopustovali, čeravno je bila zgolj in ena sama megalomanska betonska džungla.
Veliko petičnih gostov je v tamkajšnji ponudbi našlo tudi nekaj zase ali pa še dodatne ponudbe v mnogih spremljevalnih dejavnostih, ki so se odvijale v njihovi neposredni bližini, pa vse do izletov v Lipico, Postonjsko in Škocijansko jamo ali v Venezio. V tistem okolju je bilo vedno prijetno ali v poletnem vrvežu ter sprehodih ob neštetih trgovinicah in restavracijah ali ob nočnem vrvežu portoroških in bernardinske diskoteke. Da ob tem ne govorimo o spremljevalnih dejavnostih, centru dobrega počutja, nešteto fešt in koncertov znanih glasbenikov in glasbenih skupin iz vse Jugoslavije in sveta, vrvežu ob pomorskih krstih ter izletih z vsemi mogočimi ladjicami od Subaquatica naprej in nazaj. V laguni je še vedno tudi prostor za barke in vsi pogoji za delovanje potapljaškega centra.
Nekaj let nazaj smo tam imeli podelitev diplom vsem diplomantom iz Fakultete za Pomorstvo in Promet in smo se vrnili v čase, ko smo iz prostorov pomorske šole, opazovali in uživali v izgradnji tega hotelskega kompleksa. Z njim smo bili še posebej povezani, saj so nam tam nudili tudi prostor in vse potrebno za končni maturantski ples, saj smo bili prva generacija, ki ji je to tudi uspelo uresničiti, za nami pa jih je bilo še mnogo. Takrat je bila direktorica še Senica in njej je bilo res veliko, do tega čudovitega kompleksa.
Žalostno, da so sedanji odgovorni pripeljali ta kompleks in vso spremljajočo dejavnost v situacijo v kateri so se znašli, ne samo zaradi hotelskih dejavnosti temveč zaradi velikega borznega pohlepa, ki so jim ga vsilili tisti, ki niti izkušenj v turizmu niso imeli in tej dejavnosti nikakor niso želeli dobro.
A prepričan sem, da smo vedno imeli dovolj znanja in sposobnosti, da bi prebrodili še tako veliko in obsežno krizo, a le s pravimi gospodarji. Sedaj še posebej, saj prav blizu stoji tudi Turistika in bi prav tam lahko iskali kader, ki bi s svežimi idejami in mladostno energijo popeljali hotele iz krize.
Ne smemo pozabiti tudi tega, da je to zapuščina naših mam in očetov, kateri so dali vse od sebe, da bi nam zapustili nekaj s čimer bi znali in zmogli upravljati, zato ne smemo sedaj dovoliti, da nam vse to sedaj pri(h)vatizira in razproda...ob tem si niti pomisliti ne smemo, kaj bi o zadnjih potezah, povedal in tudi ukrenil nekdanji ter sedaj že eden zadnjih uspešnih direktorjev nekdanje cvetoče portoroške igralnice Nino Spinelli!
Sedaj so naprodaj tako hoteli v Strunjanu, hoteli v San Simonu, prav tako kot hoteli v Portorožu, zato bomo našim zanamcem pustili pravo opustošenje na področju turizma!

HOTELI BERNARDIN

Prezadolženi Hoteli Bernardin iščejo kupca za svoje hotele

Vse bolj je očitno, da bodo morali Hoteli Bernardin ceno za reševanje družb iz poslovnega sistema NFD plačati s prodajo najmanj enega izmed njihovih hotelskih kompleksov. Glavni izvršni direktor Hotelov Bernardin Čedomil Vojnič in predsednik upravnega odbora družbe Stanislav Valant sta že lani začela s postopki za prodajo okoli pet milijonov evrov vrednega hotela Piran in hotelskega kompleksa Simonov zaliv, ki je ocenjen na okoli 20 milijonov evrov, vendar jima je doslej uspelo prodati le nekatere manjše nepremičnine.

Hoteli Bernardin, ki se trenutno po višini prihodkov uvrščajo med največje slovenske turistične družbe, bodo morali za poplačilo bančnih upnic prodati bodisi katerega od večjih hotelskih kompleksov bodisi več manjših hotelov. (Foto: Matej Povše/dokumentacija Dnevnika)

Po prvotnih načrtih bi moralo do prodaje katerega od večjih hotelov priti že lani, vendar so zaradi prenizkih ponudb v družbi odločitev o prodaji preložili na sredino letošnjega leta. Prodajo najmanj enega od večjih hotelskih kompleksov ali več manjših hotelov po neuradnih informacijah zahtevajo zlasti bančne upnice, pri katerih so morali Hoteli Bernardin zastaviti že večino svojih nepremičnin. Pod hipoteko so tako po zadnjih podatkih Grand hotel Bernardin, Grand hotel Metropol, hoteli Histrion, Roža, Lucija, Salinera in Piran, vile Maia, Galeb in Barka, apartmaji Strunjan ter celo nekatera parkirišča.

V zadnjih dveh letih so Hoteli Bernardin, ki jih lastniško obvladuje NFD Holding, sicer prodali že več manjših nepremičnin, vendar s kupnino niso odplačali svojih posojil, temveč je ta dejansko končala v v skupini NFD. Nekaj več kot štiri milijone evrov vredno nepremičnino Taverna Metropol so namreč Hoteli Bernardin v procesu dokapitalizacije najprej zamenjali za delnice finančno izčrpane Maksime Invest (največja lastnica NFD Holdinga), s temi delnicami pa so nato dokapitalizirali družbo Finetol. Namesto štiri milijone evrov vredne nepremičnine imajo tako Hoteli Bernardin sedaj v lasti za le nekaj tisoč evrov delnic Finetola.

Hotelom Bernardin je uspelo prodati tudi 4800 kvadratnih metrov veliko zemljišče za jadralnim klubom Pirat, celotna kupnina v višini 1,3 milijona evrov pa je v obliki dolgoročnega posojila končala v Maksimi Invest. Ali je v družbah iz skupine NFD končala tudi kupnino za gostinski lokal Bariera v Izoli in objekt Amfora na plaži Metropol s pripadajočimi zemljišči, ni znano.

Prav tako iz letnih poročil ni mogoče razbrati, kakšno je dejansko finančno stanje Hotelov Bernardin, saj sliko zamegljujejo številne terminske pogodbe. Samo zaradi terminske pogodbe z Zvonom Ena Holdingom za nakup delnic Save utegnejo namreč Hoteli Bernardin izgubiti več kot štiri milijone evrov premoženja, dodatne izgube pa bi družbi lahko povzročila tudi terminska pogodba z Abanko Vipo za nakup deleža v družbi za upravljanje NFD. Hoteli Bernardin bi morali namreč od Zvona Ena Holdinga kupiti 17.460 delnic Save po kar 245 evrov za delnico, za kar bi morali Hoteli Bernardin plačati 4,3 milijona evrov, medtem ko je ta paket delnic na borzi vreden le dobrih 200.000 evrov. Po terminski pogodbi bi morali Hoteli Bernardin te delnice odkupiti že do sredine lanskega decembra, vendar do posla iz neznanih razlogov ni prišlo.

Že v začetku lanskega septembra pa bi morali Hoteli Bernardin od Abanke Vipe za 2,5 milijona evrov odkupiti tudi njen 10-odstotni delež v družbi za upravljanje NFD. Sodeč po dogovorjeni ceni bi bila celotna družba NFD vredna 25 milijonov evrov oziroma desetkrat več, kot ima družba kapitala oziroma osemkrat več kot znašajo njeni letni prihodki. Poleg tega Hoteli Bernardin jamčijo tudi za 1,6 milijona evrov visoko posojilo, ki ga je pri Probanki najela družba Fidina. Ta je imela že konec leta 2010 za sedem milijonov evrov več dolgov kot premoženja, lani pa je utrpela tudi visoke izgube zaradi visokega padca cen delnic Save, Maksime Invest in Finetola.

Posojila za finančne naložbe, od katerih je ostalo bore malo
Hoteli Bernardin na letni ravni ustvarijo med 30 in 35 milijoni evrov čistih prihodkov ter se tako uvrščajo na mesto tretje oziroma četrte največje slovenske turistične družbe. Po višini ustvarjenega dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) so od Hotelov Bernardin večje le Terme Čatež, vendar pa velik del denarnega toka portoroški hotelir nameni za plačilo obresti na bančna posojila. Konec leta 2010 so imeli Hoteli Bernardin za skoraj 57 milijonov evrov finančnih obveznosti, po ocenah poznavalcev pa bi morali za finančno vzdržno poslovanje finančne dolgove znižati za najmanj okoli 20 milijonov evrov. Večjega dela posojil pa Hoteli Bernardin niso najemali za razvoj hotelirske dejavnosti, temveč za financiranje nakupa delnic Save, Finetola, Daimonda in nekaterih preostalih družb, povezanih z NFD Holdingom. Zaradi strmih padcev tečajev so nato Hotelom Bernardin ostali le dolgovi, medtem ko se je vrednost njihovih finančnih naložb krepko znižala.
www.dnevnik.si/poslo...1042504084

HOTEL I BERNARDIN - NOVA TAJKUNSKA ZGODBA

Ljudje z obale se morajo zbutiti. Tajkunska banda NFD-jevcev in Save skušajo na vse načine uničiti Hotele Bernardin v Portorožu. Žalostno je, da jim to uspeva: še pred leti je Valant za rešitev svojega NFD-ja izčrpal cvetočo firmo in zdaj za 50-milijonsko zadolžitev krivijo prejšnjo upravo (in budale jim verjamejo). Tajkunska banda NFD_jevcev in Save je na vodilna mesta postavila svoje ljudi. Tragedija za obalni turizem in za hotelsko družbo se je začela s postavitvijo Andreja Laznika (NFD) na mesto predsednika uprave in Antonije Pirc (Sava) za članico uprave. Njihova edina naloga je bila pograbiti tisto kar se še da, posrbela sta za sebe in za svoje nove kadre. Nesposobneže iz Save in druge kradljive nesposobneže iz NFD-ja so postavili na vodilna mesta in izmislili nova delovna mesta z izredno visokimi plačami (pazi prišli so rešit podjetje,ki je bilo v težki finančni situaciji). Da ne bom predolga naštejem varčevalne ukrepe ki sta jih izvedla v času trajanja njihove dvočlanske uprave:
1. zamenjali sposoben vodilni kader in zaposlili nesposobneže z izredno večjimi plačami
2. malo po nastopu funkcije kupila dve novi službeni vozili ( za Laznika BMWX1 za Pirčevo AUDI A6) v skupni vrednosti cca 70.000 €
3. Pripeljali nove "boj ugodne" dobavitelje - stroški nabave v raznih sektorjih so zrasli "v nebesa" v primerjavi s stroški iz prejšnjih let
4. Nadaljevali z zaposlovanjem kadrov iz Save&NFD, za katere so izmislili nova delovna mesta
(med njimi tudi nečak članice nadz. sveta in g. Vito Verstovšek, ki ne hodi v službo in nihče ga še ni videl)
Absurd v vsemu temu je da stalno zaposlenim dajajo odpoved, da bi lahko zaposlovali "njihove ljudi".
Tudi po tem ko je izšel članek v Delu, kjer je končno nekdo spregovoril o tej gnjusni bandi, se ni zgodilo nič. Vsi so tiho, tako zaposleni kot v okolici. je vse tiho - tako v podjetju kot v okolici.

Največje zasluge za konkretno izvajanje nalog umazane igre uprave gredo direktorici kadrovskega sektorja Diani Milivojevič in pravnici Bojani Bratašec. Podlost, hudobnost, žlehtnoba in zavist sta njuni glavni vrednoti. In za konec, ti dve sta članici v nadzornem svetu družbe (predstavnice delavcev). Poleg visoke plače, dobijo dodatnih 1.500 € netto.
In ker so v članku v Delu objavljeni točni podatki o vsem zgoraj naštetim, je danes v hotelih Bernardin bilo izredno stanje, da bi se našlo "izdajalca". Ja, tega je treba kaznovat. Kaznovati in obtožiti je potrebno tisto osebo ki je pomagala da pridejo v javnost realni podatki, da se prikaže goljufija, korupcija in podkupovanje. Ja ta oseba mora biti kaznovana in iti v zapor, tako da tajkunska banda lahko krade naprej. To je Slovenija.
5. December 2013 22:35
med.over.net/forum5/...&t=9245383

SAJ NI RES, PA JE!

Hoteli v Portorožu niso v državni lasti, pa poglejte kaj so naredili iz njih. Koliko denarja se je vložilo za prenovo in obnovo Hotel Palace Kempinski in nakup Adriatica iz Opatije ter za koliko denarja so na koncu prodali Hotel Palace Kempinski in hotel Adriatic iz Opatije.
Povsem odveč je opozoriti na položaj zaposlenih v nekoč cvetoči hotelski branži, saj so za vse napake velikih finančnih konglomeratov, ki so se skoncentrirali v Bernardinu, nato kratko potegnili v Hotelih Piran, Salineri Strunjan ter Hotelih Simonov Zaliv. Ve se, da je bil v tem času Predsednik Uprave v Hotelih Bernardin d.d. prav sedanji šef SDH Marko Jazbec.
Po lanskoletnem prevzemu Hotela Metropol, Roža, Lucija in Barbara s strani Hotelov Cavtat, pa so se tudi v jezikovni nemilosti znašli prav tam zaposleni.
www.primorske.si/nov...e/istra/st irje-portoroski-hoteli-v-roke-hrvaskih-hotelirje

VILA PIRANESI

Kdo je pri vili v Piranu zaslužil 400 tisoč evrov provizije?

Razkrivamo nove podrobnosti o prodaji apartmajske vile v središču Pirana. Dokumenti: posrednik, slovaško podjetje, je pri poslu zaslužil 400 tisoč evrov provizije.

V Piranu se je v začetku meseca zgodil večji nepremičninski posel, smo na Siol.net razkrili prejšnji teden. Novega lastnika je dobila Vila Piranesi, zgodovinska stavba iz začetka 20. stoletja, v kateri je skupno 17 apartmajev.

Družba Hoteli Bernardin, ki upravlja več hotelov na Obali, jih je prodala podjetju Consult Company, s. r. o., s sedežem na Slovaškem. Njegov direktor in lastnik je 86-letni Milan Arhar, o katerem je v javnosti znano le to, da je upravljal podjetja, ki so vsaj na papirju dosegala milijonske prihodke. Tesno je povezan tudi z osebami s sporno preteklostjo. Arhar je apartmajsko vilo v Piranu še isti dan preprodal naprej. Kupilo jo je podjetje VIP Turizem iz Kopra, ki ima skrite lastnike v Dubaju.

Novi dokumenti, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa razkrivajo dodatne razsežnosti posla v Piranu. Pri posredniku, ki je preprodal apartmajsko vilo, je namreč ostalo več sto tisoč evrov razlike v kupnini.

Na Slovaškem končalo 400.000 €. Za koga?
Milan Arhar se je po naših informacijah konec januarja letos udeležil dražbe, na kateri je premagal več tekmecev. Med drugim ljubljanskega nepremičninskega poslovneža Andreja Toša, ki je dejaven tudi na Obali. Pred časom naj bi se recimo zanimal za nakup polovičnega lastniškega deleža v družbi Adriafin, ki ima v lasti Vinakoper, najemnika nekaterih najboljših zemljišč na Obali.

Arhar je za Vilo Piranesi ponudil največ, dobra dva milijona evrov, sredi marca pa je tudi podpisal predpogodbo z družbo Hoteli Bernardin. Kot se je izkazalo, pa je bilo slovaško podjetje pri poslu zgolj posrednik. O prodaji apartmajske vile je bil namreč Arhar že vnaprej dogovorjen s podjetjem VIP Turizem, ki je tudi plačalo kupnino.

To je v lasti podjetja Riversoft Incorporated, registriranega v Dubaju na naslovu ene od tamkajšnjih družb, ki se ukvarja z ustanavljanjem podjetij. Med njenimi strankami so poslovneži iz nekdanje Sovjetske zveze. Posle dubajskega podjetja v Sloveniji ureja Lea Kern, ki je za Siol.net povedala, da jim Arhar pomaga pri iskanju potencialnih priložnosti na področju turizma.

Toda za zdaj neznani vlagatelji, ki se skrivajo za podjetjem v Dubaju, so za nakup Vile Piranesi v Slovenijo nakazali bistveno več denarja. Za apartmajsko vilo so plačali 2,4 milijona evrov, torej 400 tisoč evrov več, kot so zanjo prejeli v Hotelih Bernardin.

Kaj je preverjala notarka?
Vse pogodbe o preprodaji Vile Piranesi so sklepali v pisarni ljubljanske notarke Irene Florjančič Cirman. Tej je VIP Turizem na fiduciarni račun že mesec dni pred sklenitvijo posla nakazal dva milijona evrov sredstev za plačilo kupnine prvotnemu lastniku, družbi Hoteli Bernardin. Notarka je 6. maja v istem dnevu overjala dve pogodbi o prodaji Vile Piranesi. To posledično pomeni, da je vedela za izključno posredniško vlogo slovaškega podjetja.

Po zakonodaji morajo notarji kot nosilci javnih pooblastil presoditi, ali overjajo sumljive posle, in v tem primeru uporabiti vse ukrepe poglobljenega pregleda strank, proučiti ozadje in namen teh transakcij ter podatke sporočiti uradu za preprečevanja pranja denarja. Na Florjančič Cirmanovo smo se zato že pred tednom dni obrnili z naslednjimi vprašanji:

Ali ste pri poslih, ki ste jih overjali, ugotovili kakršnekoli sume nepravilnosti? Če da, ali ste zadevo prijavili in komu?
Ali ste od vpletenih v prodajo Vile Piranesi pridobili ustrezna pojasnila?
Ali ste pri tem opravili vse poizvedbe in preverbe, med drugim o izvoru kupnine?

Njenih pojasnil nismo prejeli.
Lea Kern je že prejšnji teden pojasnila, da so sredstva za nakup v celoti zagotovili lastniki podjetja iz Dubaja. Kdo so ti lastniki, ni razkrila, prav tako tega ni mogoče ugotoviti iz javnih baz podatkov.

Stečaji in izginula dokumentacija
Milan Arhar, ki je s poslom v Piranu zaslužil 400 tisoč evrov, je nazadnje deloval v Srbiji. Njegovo svetovalno podjetje Arharing, ki ga je že prodal, je v lanskem letu ustvarilo kar okoli 11 milijonov evrov prihodkov.

Že pred časom je bil tudi lastnik in direktor več podjetij v Sloveniji. Nekatera od njih so zašla v velike finančne težave in končala v stečaju, stečajni upravitelji pa so imeli velike težave pri iskanju odgovornih oseb in poslovne dokumentacije. Pojavili so se celo očitki o slamnatih osebah in sumi oškodovanja upnikov.

Arharjeva poslovna pot je tesno prepletena z Miho Žiberno iz Ljubljane. V javnosti je znan kot eden članov mreže, ki se je ukvarjala z organizacijo fiktivnih poslov in dvigovanjem gotovine za svoje naročnike. Vpleten je bil v najmanj dve večji sporni zgodbi. Ena od njih je črpanje denarja iz SCT v obdobju Ivana Zidarja, zaradi česar je bil leta 2014 tudi obsojen.
siol.net/posel-danes...ino-498171
siol.net/posel-danes...ije-498955

"Težko je človeka prepričati, da bi nekaj razumel, če je njegova plača odvisna od tega, da tega ne razume".
Upton Sinclair

MISEL DNEVA

Pripojitev oziroma združitev obžalujemo, saj to pomeni, da bo veliko delovnih mest sčasoma ukinjenih. To velja predvsem za zahtevnejša, kakovostnejša in seveda tudi boljše plačana delovna mesta. Poglavitne poslovne funkcije združenega podjetja bodo prej ko slej v Ljubljani.
Bruno Kuzmin z Občine Piran, o pripojitvi Bernardina k Savi Turizmu
Sobota, 29.februarja 2020
www.primorske.si/

Strani: 1