Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.965
[#2810503] 06.01.20 14:01 · odgovor na: (#2810499)
Odgovori   +    1
Tokrat se ne bi v celoti strinjal (s tvojim mnenjem) glede prodaje lastnega deleža. To vprašanje sedaj regulira zakon, problem je, ker resda ima premalo meril za prosojo tega posla (morda se v tem kaže delna neustavnost)... vendar bolj pomembno bo, kako bo Furs ocenil in utemeljil nasprotovanje nameri podjetnika, da proda del ali celoto svojega deleža lastni družbi. Predvsem gre tu za vprašanje prodaje le dela svojega deleža.

Pač Furs ima vso pravico, da odslej (ne pa tudi po avtomatizmu prej!), od 1.1.20 dalje, anomalije, ko nekdo proda 50% deleža lastni firmi, v kateri je edini družbenik, davčno obravnava kot drugo obliko izplačila dividende. Tu ne vidim pretiranega razloga za ustavno skrb.

Bo treba v bodoče bolj pametno postopati, pa bo.
FIN-379669 sporočil: 7.965
[#2810538] 06.01.20 18:24 · odgovor na: (#2810519)
Odgovori   +    1
Skoraj nič od tega ne drži, ker si več različnih faktorjev in okoliščin pomešal.

Meni so te stvari jasne... in ne da se mi ti na dolgo pojasnjevati.

Gre za to, da FURS prav gotovo v primeru prodaje delnic lastnemu d.d.ju, ki ima oblikovan namenski sklad za to in razpršeno lastništvo, ne bo upošteval kot pridobitev dividende, ampak bo štel kot čisto prodajo kapitala, na podlagi katerega boš obdavčen s cedelarno davčno stopnjo.

Davčno pravo je stroka, resda je Furs le 70% opremljen z vsemi znanji, ampak tukaj ne bo vsak nakup lastnega deleža enak drugemu.

Gre res za presojo od primera do primera, zato Furs predvideva, da bo vsak, če bo previden, prej njih vprašal za mnenje, preden bo prodajal. Preventivno pač. ta možnost sedaj obstaja.

V prejšnjem postu sem podal primer tipične anomalije - od 1.1.2020 dalje, potem pa nastopiš ti s postom, v katerem pomešaš hruške in jabolka, pljuneš čez državo in požanješ všečke.

Nivo razprave ne more biti tak. Saj ne jočem, ampak ugotavljam, da gre vedno za individualno presojo.
Včasih se s Fursom strinjam, včasih ne. Tudi mnogo kiksajo, ampak če nisi vztrajen in previden, nikoli ne dosežeš svojega.
0513ANITO sporočil: 10.823
[#2810550] 06.01.20 21:04 · odgovor na: (#2810540)
Odgovori   +    5
[BigBrother13]
Če je tako kot praviš ti, je to povsem v nasprotju z zapisi in komentarji zakona v članku. Preberi si ga ponovno:

"Zakon o dohodnini, ki se uporablja od 1. januarja 2020, izrecno določa, da je izplačana vrednost delnic ali deležev v primeru odsvojitve delnic ali deležev v okviru pridobivanja lastnih delnic oziroma deležev družbe dividenda. Razen v primeru, ko družba pridobiva lastne delnice na organiziranem trgu. V zakonu je tudi izrecno zapisano, da tovrstna odsvojitev delnic ali deležev ne šteje za odsvojitev kapitala. To pomeni, da lahko pri prodaji lastnih deležev ali delnic družbi, ki ni na borzi, računate na 27,5-odstotni davek na dividendo.".......TOREJ GRE ZA AVTOMATIKO OBDAVČITVE, NE ZA MOREBITNO DRUGAČNO MENENJE FURS-a

"Kakšna je sprememba predpisov?
Dohodek v obliki izplačane vrednosti lastnih delnic ali deležev je po novem izplačilo dobička, ki je obdavčeno kot dividenda in torej ne več kot dobiček iz kapita..."
......PONOVNO EKSPLICITNO POVE DA GRE PO NOVEM ZA IZPLAČILO DOBIČKA IN NIČ DRUGEGA

"Zakon o dohodnini tako po novem ne loči več med zavezanci, ki opravljajo posle prodaje lastnih delnic ali deležev z namenom pridobitve ugodnejše davčne obravnave in tistimi, ki imajo za posel utemeljene poslovne razloge.

Zakon tudi ne omogoča več presoje posla in posledično dohodka po njegovi ekonomski vsebini. Nova določba namreč vzpostavlja pravno fikcijo, da je vsaka transakcija odkupa lastnih delnic ali deležev brez ekonomske vsebine – in torej izvedena izključno z namenom doseganja neupravičenih davčnih ugodnosti."
......TOLE PONOVNO POVE DA NE BO NOBENEGA PRESOJANJA NAMENA POSLA AMPAK NOV DAVEK...

Kakorkoli nočem poslovat v davčnem sistemu, ki ni predvidljiv, kjer bo potrebno mnenje davčne uprave za enostavne posle, da boš lahko predvidel davčne posledice. Enako velja verjetno tudi za druge investitorje, vse to povzroča preveč negotovosti .
Mene bolj nasmeje izjava, da je Davčno pravo Stroka..WTF, WTF, WTF....

Še malo, pa bo nekdo izjavil, da je davčno pravo ZNANOST...Znanost ni, je pa mogoče Umetnost, Ha ha.

Ko sem pred leti kupoval delež v podjetju, kjer sem zaposlen in direktor (menda sem bil in sem še povezana oseba) sem precej znani Davčni svetovalki jaz svetoval, kako lahko kupim delež in ga hkrati ne preplačam, pa da bo tudi prodajalec zadovoljen, in da bo sprejemljiv za DURS (še ni blo Fursa). Ona je znala sicer vse zakone na pamet in mi je razlagala kako kaj ne gre in ni dovoljeno, dokler ni enkart rekla "Tole pa gre..."...Res je ona rekla, da nakej gre, ampak ideja je bila pa 100% moja.
FIN-379669 sporočil: 7.965
[#2810571] 06.01.20 22:50 · odgovor na: (#2810540)
Odgovori   +    3
No, sem šel zakona, ZDoh-2 in ZDavp-2, prebrati, in je res kot praviš. Resda nisem sledil spremembam zakona v DZ, najavljali so v osnutku zakona mild varianto, sedaj pa so skoraj vsako prodajo lastnega kapitala družbi (tudi za primer izstopa) podvrgli obdavčitvi dividende... le možnost so dodali odbitka nabavne vrednosti tega kapitala, če se spet tu izpolni nekaj procesnih pogojev.

In nič presoje od primera do primera.

To pa je neustavno. Se strinjam. Država si je v tem primeru spet privoščila eno stvar, ki nima ne repa ne glave.

No, vidim celo več vidikov neustavnosti, ker so izločili posebne primere oz. celotno poglavje III.6.3. tega zakona, torej tudi opcijo prodaje lastnega kapitala zaradi izstopa. To pa je v nasprotju z ureditvijo 94. člena ZDoh-2 in statusno opcijo, da se uporabi prodajo celotnega kapitala družbi kot obliko zaščite družbe pred zunanjim vplivom ali za primer, ko tretjega kupca deleža preprosto ni oziroma se ponuja na trgu mnogo premalo (cenitev pa kaže na mnogo več kot ti tretji ponujajo).

Drugi primer je neustavnost v smislu neenakopravne obravnave med lastniki kapitala d.d. zaprtega tipa, kdd in d.o.o. ter javnim d.d.. Zakaj delničarjem slednjega gre ta možnost, drugim pa ne?

(No, ni mi težko priznati, da sem se v prejšnjem postu zaletel in podcenjeval tvoj post... in šokiran sem, da se je zakonski osnutek tako spreminjal tekom postopka... na škodo zavezancev... Kreteni! Kreteni na kvadrat! Uzurpacija oblasti.)
FIRA sporočil: 383
[#2810714] 07.01.20 17:51
Odgovori   +    0
Kako se izogniti dohodnini od dividend zaradi pridobitve lastnih deležev in lastnih delnic? Dokaj enostavno, gre pa takole:

Janez je (edini) družbenik družbe X d.o.o. V primeru da družba X odkupi njegov poslovni delež (delno ali v celoti), bo Janez obdavčen tako, kot če bi prejel dividendo, tj. z 27,5 %-nim davkom, neglede na dobo lastništva poslovnega deleža.
Namesto, da Janez proda svoj poslovni delež svoji družbi X, ga po predhodnem dogovoru in ureditvi pravnih razmerij proda družbi A d.o.o., ki se ukvarja z investicijskimi posli. Na ta način Janez ne bo prejel dividende, pač pa bo dosegel kapitalski dobiček, ki je (bo) obdavčen glede na leta lastništva poslovnega deleža (zniževanje davčne stopnje na vsakih pet let lastništva, po 20-ih letih ni davka).
Družba A, ki je pridobila Janezov poslovni delež, lahko ta delež (čez čas) proda družbi X, družba X pa na ta način pridobi lastni poslovni delež. Družba A na podlagi prodaje prejme "dividendo", ki pa jo v skladu s 24. členom ZDDPO-2 izvzame iz davčne osnove.

Strani: 1