Strani: 1

slovenecnb1 sporočil: 5.623
[#2787908] 08.08.19 14:31
Odgovori   +    13
V letu 1991 junija sem se boril za pravično družbo, danes pa smo postali zbirokratizirano skropucalu zakonov ki onemogočajo normalno delo, valjda vsak gradbenik ima drugačen delovni čas poleti kot pozimi kaj vam tepcwm ni jasno če delas ni prav, ce ne delaš ni prav, magonite se nekam vsi skup
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2787932] 08.08.19 16:31
Odgovori   +    5
Spoštovanje določb in predpisov glede delovnega časa, odmorov in počitkov je včasih na meji absurda. Delodajalec je storil prekršek, ker po pravilni ugotovitvi inšpektorja ni enemu natakarju omogočal tedenske počitke (ura, dve je manjkalo)...hec je bil, da je natakar v času, ko bi moral počivati delal po podjemni pogodbi v drugem lokalu nedaleč stran in po lastni volji sploh ni imel počitka.

Torej, po podjemni pogodbi v drugem podjetju sme delati brez počitka, pri svojem delodajalcu ne sme. Počitek mora biti, res pa je, da delavec v prostem času ima pravico početi kar si želi, tudi če na začetku tedna v ponedeljek ob 6. uri pride crknjen od utrujenosti na delovno mesto...in si na žagi odreže prst.
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2787947] 08.08.19 17:46 · odgovor na: anon-317028 (#2787932)
Odgovori   +    2
Hec je ta, da delovni inšpektorji delajo aka red na terenu, kjer počasi postaja pravi "gazda" delavec, saj v kolikor ni zadovoljen z razmerami za delo (in je sposoben dela), gre preprosto k drugemu delodajalcu, ki ga prve 3 mesece pedena, saj ve, kako težko je danes sploh najti povprečno sposobnega delavca.

Point je jasen, delavec si kroji 80% usodo sam, tile Meščevi inšpektorji pa (še zmeraj) mislijo, da jih delodajalci obravnavajo kot belo blago.

Nazadnje mi je še nek lokalni albanski capo rekel, da cajti niso več kot nekoč in da če se njegovemu delavcu ne bo ljubilo zanj delati, gre drugam. Plati ili idem.

Kar sem zgoraj zapisal, velja kot pribito za gostince in gradbince. In ravno tle inšpektorji delajo "red" z globami. Zgrešeno. Kot vedno. Birokracija, ki je sama sebi namen, ali pa deluje na podlagi anonimnih (ali prijateljskih) prijav.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2787953] 08.08.19 18:46 · odgovor na: FIN-379669 (#2787947)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-317028 08.08.2019 19:05
[]
Hec je ta, da delovni inšpektorji delajo aka red na terenu, kjer počasi postaja pravi "gazda" delavec...
Delovni inšpektorji imajo preglede delodajalcev po lastni presoji in v primeru, če delodajalec krši delovno zakonodajo hkrati pa je naredil vse, da do kršitve ne pride največkrat pridobi razumevanje inšpektorja. Npr. zaradi prenehanja delovnega razmerja enega natakarja drugi morajo delati več in se ne pritožujejo ter je hkrati delodajalec dal na zavod za zaposlovanje potrebo po natakarjih, ki jih ne najde...lahko računa na začasno razumevanje inšpektorja.

Hudo je za delodajalca, če ga inšpektor obišče zaradi prijave delavca in ob inšpekcijskem pregledu ugotovi, da je delodajalec kršil delavčeve pravice...V tem primeru delodajalec mora takoj odpraviti nepravilnosti, kar ni tako enostavno, ker inšpektor seveda ne pove kateri delavec ga je prijavil...in upati, da bo globa čim manjša. Sicer, delodajalec, ki načrtno krši pravice delavcev ni dober delodajalec ali še huje, če ima neprijavljene delavce na delu.

Sicer, je težko razumljiv sploh obstaj zakonske možnosti, da se lahko oglobi delodajelec, ki ima npr. tri leta zaposlenega delavca za nedoločen čas, ki mu redno izplačuje plačo, regres, stimulacijo, božičnico...ne more pa dokazati inšpektorju, da je delavcu vsaj tri dni pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi izročil predlog pogodbe...Absurd.
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2787954] 08.08.19 19:18 · odgovor na: anon-317028 (#2787953)
Odgovori   +    1
Absurdov je največ na delovnem inšpektoratu, ker ponavadi delovni inšpektorji niso pravniki po izobrazbi, razumejo stvari ozkogledo, imajo navodila ali plačne spodbude, da globijo, ne pa opominjajo, med njimi je mnogo "malih" ljudi z neuranoteženim razumevanjem stvarstva... zelo malo njih je nagnenjih k opozarjanju in podučevanju (neukih) delodajalcev...
153 sporočil: 9.333
[#2787955] 08.08.19 20:06
Odgovori   +    0
Izvajanje neživljenskih (in zastarelih) predpisov je
treba nadzorovati življensko, izkazovati dolžno
spoštovanje do podjetnikov - vlečnih ustvarjalcev,
jih tudi, za naprej, izobraževati, in šele nato, če je
res nujno, primerno, nikakor pa pretirano in na
nesmiselnih malenkostih, izživljajoče se, kaznovati !

Sodražan
0103Jagro sporočil: 1
[#2787958] 08.08.19 20:17
Odgovori   +    1
čas vnosa: 08.08.19 18:34
škoda ampak so nesposobni
nič straha
robi2107 sporočil: 4.272
[#2787961] 08.08.19 20:40 · odgovor na: anon-317028 (#2787953)
Odgovori   +    6
[FIN-311684]
Sicer, je težko razumljiv sploh obstaj zakonske možnosti, da se lahko oglobi delodajelec, ki ima npr. tri leta zaposlenega delavca za nedoločen čas, ki mu redno izplačuje plačo, regres, stimulacijo, božičnico...ne more pa dokazati inšpektorju, da je delavcu vsaj tri dni pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi izročil predlog pogodbe...Absurd.
Nekatere kršitve so res bagatelne in delavca neposredno sploh ne zadevajo, ampak so bolj povezane s formalizmi okoli raznih evidenc in podobno. V nekaterih primerih, recimo v tem, ki ga navajaš, celo absurdne. Ampak ne zdaj kar povprek bagatelizirat vse kršitve pravic delavcev, teh je s strani delodalcev še zmeraj preveč, in to ne takšnih, kakršne navajaš ti. Vse preveč je opeharjenih delavcev s strani raznih Gazda d.o.o in podobnih, ki danes delavce nategujejo pod to firmo, potem jih pa prezaposlijo na Gazda 2 d.o.o. in tako naprej, dokler na koncu po več mesecih dela brez plače ne ostanejo brez vsega. Ali si res že pozabil zgodbe o stotinah opeharjenih delavcev v gradbeništvu?? Ali res misliš, da je danes SLO rajski eldorado, kjer se delavcem cedita med im mleko in je vse po PS?? Je qurac. Vem za firmo (je ne bom imenoval, sem pa tam delal in jo zaradi kršitev tudi tožil in iztožil), kjer so delavci morali delati 8 ur efektivno (čas za malico ni bil plačan), odmor za to neplačano malico je trajal 1 uro, kar po delovnopravni zakonodaji predstavlja deljen delovni čas (ki pa seveda ni bil priznan in še manj plačan dodatek za to), nategovali so nas pri povračilu stroškov, krona vsega pa je bila, da so kar nekaj trgali od plače (kao uspešnost) in to ne samo meni, brez kakršnekoli obrazložitve ali česarkoli, za povrhu pa mi samovoljno v nasprotju s pogodbo o zaposlitvi znižali urno postavko. Bile so še kršitve pri izplačevanju nadur, določanju letnega dopusta... ni da ni, vključno s čisto šolskimi primeri šikaniranja. Pravzaprav bi težko našel kaj, kar ni bilo kršeno. In to kao resna firma. Kaj potem počnejo šele razni Gazda i Mujo d.o.o., ali pa zaradi mene kakšen Nateg d.o.o. Ja, res so bogi teli delodajalci. Bi jim človek najrajši dal kar 20 evrov, ker so taki reveži. In seveda plačal, da je pri njih v službi.

Ne pravim, da so vsi delodajalci takšni, daleč od tega. V resnici so krepko v manjšini, vseeno pa jih je še vedno preveč. Zadnja taka pušiona za delavce je recimo stečaj Aruma, kjer bo cca. 300 delavcev ostalo brez ene plače pa za regres se bodo tudi obrisali pod nosom. Prispevkov jim pa firma ni plačevala že od decembra. Kaj je to drugega kot kraja denarja, ki je bil odtegnjen iz delavčeve bruto plače. Btw, bo za to kdo odgovarjal? Seveda ne, vprašanje je zgolj retorično. Pa so jo tile Murini delavci v bistvu še kar dobro odnesli. Spomni se zgodb, ko so si gradbeni delavci morali sposojati denar, da so si lahko po mesecih neplačanega dela v Nemčiji plačali pot domov. In ostali brez vsega.
anon-518781 sporočil: 588
[#2787965] 08.08.19 21:29
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-518781 08.08.2019 21:33
Moja izkušnja z inšpekcijo:

Delal v privat podjetju, večinoma za tekočim trakom. 12 delavcev v proizvodnji. Z nami so za minimalca lastniki obnašali kot z drekom. Vsako jutro so kolerično povedali, če ti kaj ni všeč, jih avtobus čaka zunaj. Prisiljeni smo bili v hiter tempo, zastonj nadure, delo brez zašite z kislinami, premetati 20t na dan, včasih delo v hladilnici, konstantno paziti da te trak ali stroji ne poškodujejo roke ali glave,... Praktično prisiljeni kršiti vsa pravila varnosti. V ekipi se je dalo potrpet, saj nisi trpel sam.

Vem, da so jim bogate trgovine konstantno zbijale ceno komada in da ni šlo vse skupaj v stečaj, so najeb.. delavci. Trgovci z hrano so imeli že tako enormne 100% marže in niso hoteli popustiti tistih 3%, da bi mi normalno zadihali. Od takrat dalje ne maram "naših" trgovskih verig.

V glavnem, se v roku pol leta orenk poškodujeta 2 delavca. 2 od 12 v ekipi je ze kar velik procent in pričakovali smo obisk inšpekcije. Mislil sem evo, sedaj boste pa tudi lastniki dobili po ta svojo porcijo..

Kako sem se motil. Inšpektor proizvodnje še pogledal ni, zanimali so ga le papirji. Nas bi lahko imeli dobesedno pripete z verigami na mučilna kolesa, to nega ne zanima. Če že plačujemo od davkov inšpekorja 1.400 neto +vse možne dodatke, ki ima btw. isto stopnjo izobrazbe kot jaz in cca. 1/100 mohega znanja, jaz pa minimalca, bi pričakocal da bo kaj naredil. Ne, zanimala ga je le kuverta in neki arhiv, ki ga je 3h panično iskala cela pisarna, na koncu so pa ugotovili, da je ves čas sedel na njem.

Tako da meni, ki dejansko ustvarjam minimalec, drzavnemu administratorju za delo na nivoju nižje srednje šole pa 1.400 neto +dodatek (ki ga bodo posredno utrgali 12 delavcem od bedne plače). Ta opica mojega dela ni spodobna ne mentalno, ne telesno.

V glavnem, posredno plačujem inšpektorja, da zame ne naredi nič, razen občasno pride mi še dodatno pobrat.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2787966] 08.08.19 22:10 · odgovor na: anon-518781 (#2787965)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: robi2107 08.08.2019 22:15
[Zelenko1]
Moja izkušnja z inšpekcijo:

Delal v privat podjetju, večinoma za tekočim trakom. 12 delavcev v proizvodnji. Z nami so za minimalca lastniki obnašali kot z drekom. Vsako jutro so kolerično povedali, če ti kaj ni všeč, jih avtobus čaka zunaj. Prisiljeni smo bili v hiter tempo, zastonj nadure, delo brez zašite z kislinami, premetati 20t na dan, včasih delo v hladilnici, konstantno paziti da te trak ali stroji ne poškodujejo roke ali glave,... Praktično prisiljeni kršiti vsa pravila varnosti. V ekipi se je dalo potrpet, saj nisi trpel sam.

Vem, da so jim bogate trgovine konstantno zbijale ceno komada in da ni šlo vse skupaj v stečaj, so najeb.. delavci. Trgovci z hrano so imeli že tako enormne 100% marže in niso hoteli popustiti tistih 3%, da bi mi normalno zadihali. Od takrat dalje ne maram "naših" trgovskih verig.

V glavnem, se v roku pol leta orenk poškodujeta 2 delavca. 2 od 12 v ekipi je ze kar velik procent in pričakovali smo obisk inšpekcije. Mislil sem evo, sedaj boste pa tudi lastniki dobili po ta svojo porcijo..

Kako sem se motil. Inšpektor proizvodnje še pogledal ni, zanimali so ga le papirji. Nas bi lahko imeli dobesedno pripete z verigami na mučilna kolesa, to nega ne zanima. Če že plačujemo od davkov inšpekorja 1.400 neto +vse možne dodatke, ki ima btw. isto stopnjo izobrazbe kot jaz in cca. 1/100 mohega znanja, jaz pa minimalca, bi pričakocal da bo kaj naredil. Ne, zanimala ga je le kuverta in neki arhiv, ki ga je 3h panično iskala cela pisarna, na koncu so pa ugotovili, da je ves čas sedel na njem.

Tako da meni, ki dejansko ustvarjam minimalec, drzavnemu administratorju za delo na nivoju nižje srednje šole pa 1.400 neto +dodatek (ki ga bodo posredno utrgali 12 delavcem od bedne plače). Ta opica mojega dela ni spodobna ne mentalno, ne telesno.

V glavnem, posredno plačujem inšpektorja, da zame ne naredi nič, razen občasno pride mi še dodatno pobrat.
Kaj pa lahko drugega pričakujemo od organa, kateremu je dolgih 18 let načeloval nekdo, ki ne samo, da pri kopici prijav (tudi v primeru Vegrada) ni ukrepal, ampak je različnim podjetjem in njihovim poslovodstvom, ki so bili pod nadzorom delovne inšpekcije, za dober denar celo držal predavanja. Da je to bil Borut Brezovar, ni nobena skrivnost. No, cigo jedan je potem zato, ker je (veliko prepozno) čisto upravičeno odletel s svojega stolčka, zaradi slabo napisanega zakona, ki je bil podlaga za delo KPK, po trenutno dostopnih podatkih iztožil 22 jurjev z obrestmi od avgusta 2013 in še slabih 9 jurjev sodnih stroškov. Sodba sicer še ni pravnomočna, ker Državno odvetništvo višino odškodnine izpodbija na višjem sodišču. Sicer sem bil pa tudi sam priča temu, kako so se inšpektorji v firmi (eni drugi, sicer) ukvarjali z evidencami, pri očitnih kršitvah so pa mižali na obe očesi.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2787990] 09.08.19 09:49 · odgovor na: FIN-379669 (#2787947)
Odgovori   +    2
[]

Nazadnje mi je še nek lokalni albanski capo rekel, da cajti niso več kot nekoč in da če se njegovemu delavcu ne bo ljubilo zanj delati, gre drugam. Plati ili idem.
Spomnim se enega takšnega, ki je imel željo naj mu napišem pravilnik po katerem bo on sam določal kateremu delavcu bo izplačal plačo, katerem ne bo, tudi datume izplačila plač bo določal sam...Na vprašanje zakaj ne bi vsem delavcem istočasno izplačal plače, je dejal, da on najbolj ve, kateri bolj in prej potrebuje denar. Sicer, problem je bil bolj sociološki, zaradi družinskih povezav je imel zaposlene delavce, ki v bistvu sploh niso delali in jih ni bilo v Sloveniji in tem plač najraje ne bi izplačeval in zanimivo tudi delavci jih niso zahtevali, saj niso delali. Razložil sem mu, da obstajajo neodtuljive pravice delavcev, ki se jim delavci ne morejo odpovedati, med njimi so tudi plače...

Strani: 1