Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Facebook nas bo pojedel

Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
[#2749919] 26.12.18 18:28
Odgovori   +    14
Mene FB še ni in me ne bo videl. Naučte se reči NE. Če pa vse razkrijete FB potem ne jokat kako to ta zlorablja, kajti kaj je boljšega v poslovnem svetu kot dobiti podatke za vse mogoče potrebe zastonj? In jih nato drago prodajati. Ni zastonj vreden kolikor pač je. Trži vaše podatke, posreduje vam vse mogoče, kar ne morem vedet, a člani FB so marketinška tarča, tako za trgovce, kot politike. Oni pa nalagajo gor vse mogoče podatke slikce, všečke in ni dani. Zresnite se. Berem pa, da je skoraj nemogoče zbrisat profil, podatke itd. Lep dan.
macon sporočil: 12.861
[#2749921] 26.12.18 20:04 · odgovor na: bigl (#2749919)
Odgovori   +    2
[bigl]
Mene FB še ni in me ne bo videl. Naučte se reči NE. Če pa vse razkrijete FB potem ne jokat kako to ta zlorablja, kajti kaj je boljšega v poslovnem svetu kot dobiti podatke za vse mogoče potrebe zastonj? In jih nato drago prodajati. Ni zastonj vreden kolikor pač je. Trži vaše podatke, posreduje vam vse mogoče, kar ne morem vedet, a člani FB so marketinška tarča, tako za trgovce, kot politike. Oni pa nalagajo gor vse mogoče podatke slikce, všečke in ni dani. Zresnite se. Berem pa, da je skoraj nemogoče zbrisat profil, podatke itd. Lep dan.
V povprečju si vzamem po 5 minut vsak drugi dan za fb. Kakim dvesto ljudem čestitam rojstni dan in ne dajem gor ničesar. Škoda časa.

Še bolj debilen je LinkedIn.
Gustl sporočil: 13.624
[#2749927] 26.12.18 22:02 · odgovor na: macon (#2749921)
Odgovori   +    2
[macon]

V povprečju si vzamem po 5 minut vsak drugi dan za fb. Kakim dvesto ljudem čestitam rojstni dan in ne dajem gor ničesar. Škoda časa.
Ce ostajas prijavljen, je cisto vseeno, tudi ce si niti 5 min na mesec ne vzames.

Facebook te "ima in trži". Enako Google in Gmail.
anon-476752 sporočil: 484
[#2749931] 26.12.18 22:37 · odgovor na: Gustl (#2749927)
Odgovori   +    0
FB se je spremenil v oglasni pano, zato ga v moji družbi praktično nihče več ne uporablja. Izjeme so le samopromocijske objave fotk tu pa tam.. Najbrž pa vsi vseeno štejemo kot uporabniki..
Gustl sporočil: 13.624
[#2749945] 27.12.18 07:09 · odgovor na: anon-476752 (#2749931)
Odgovori   +    3
[Macadamia]
FB se je spremenil v oglasni pano, zato ga v moji družbi praktično nihče več ne uporablja. Izjeme so le samopromocijske objave fotk tu pa tam.. Najbrž pa vsi vseeno štejemo kot uporabniki..
Tu pa tam je verjetno mesecno, torej ste MAU (Monthly Active User), kar je ena od valut.

Ampak, ce ste ves ta cas prijavljeni v Facebook (kar verjetno ste), tudi ce ga ne obiscete, potem FB ve, kaj počnete po spletu, se iz tega uci in te podatke trži. Ni treba obiskovati FB, da bi ta lahko sluzil z vami.

Google je tu se precej intenzivnejši. Razlika je ta, da izven FB od FB nima user nobene koristi. Googlove storitve pa nenehno uporabljamo in smo zato pripravljeni podarit precej zasebnost.


No, podobno lahko velja tudi za FB, ce uporabljas Instagram, FB Messenger ali WhatsApp.
artEdge sporočil: 111
[#2750058] 27.12.18 19:19 · odgovor na: bigl (#2749919)
Odgovori   +    0
Zanimivo, sem mislil da sem bolj kot ne ogrožena vrsta, ker nikoli nisem odprl FB računa, vidim pa da so še taki.
Kakšna kolosalna zguba časa... Pravi spomenik apatičnosti današnjega človeka.
Gustl sporočil: 13.624
[#2750060] 27.12.18 19:41 · odgovor na: artEdge (#2750058)
Odgovori   +    1
[artEdge]
Zanimivo, sem mislil da sem bolj kot ne ogrožena vrsta, ker nikoli nisem odprl FB računa, vidim pa da so še taki.
Kakšna kolosalna zguba časa... Pravi spomenik apatičnosti današnjega človeka.
En moj stari žlahtnik je isto govoril za knjige v 16. stoletju in res mu nič ni falilo.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2750065] 27.12.18 20:14 · odgovor na: Gustl (#2749945)
Odgovori   +    0
a je tebi jasno, zakaj to tolko muci ljudi?

meni res ni jasno, sicer fb nisem nikoli imel, sem pa svoj cajt kar dost ig uporabljal, guglam pa itak vse zivo kar me interesira in nimam noben problemov s tem, ce mi gugl ponuja stvari, ki me zanimajo...

lahko tudi najdem kaj cesar drugace ne bi, kar je sicer malo verjetno, saj se moja "zanimanja" precej izven mejnstrima sucejo, ma vseeno, kdaj pa kdaj pa prileti kaj zanimivega na moj radar s pomocjo gugla...

ce pa najde gugl kupca za "moje" podatke, good for them, couldn't care less...

;-)

lpA
shevchenko sporočil: 21.898
[#2750086] 27.12.18 22:34 · odgovor na: bobek13 (#2750065)
Odgovori   +    0
ce pa najde gugl kupca za "moje" podatke, good for them, couldn't care less...
ko ti bo endan policija potrkala na vrata in te zaslisevala, zakaj si guglal to in ono, se spomni na to, da te en drek briga
bobek13 sporočil: 4.301
[#2750097] 28.12.18 06:20 · odgovor na: shevchenko (#2750086)
Odgovori   +    1
glej, vse kar lahko je, da mi enga "magajno" uturijo, se bat tega pa je itak brez veze, ker to mi lahko uturijo ne glede na to, kar jaz dejansko na netu pocnem/iscem...

;-)

ce pa pride pome "udba", ker sem na flanc forumu pisal "komunajzarizem je ku*ac" pa je spet vseeno, saj v javnem zivljenju to prav tako pocnem...

:-)

lpA
Gustl sporočil: 13.624
[#2750102] 28.12.18 07:19 · odgovor na: bobek13 (#2750065)
Odgovori   +    3
[bobek13]
a je tebi jasno, zakaj to tolko muci ljudi?
Ker ne vedo kaj dosti o tem, neznanega pa nas je strah. Praviloma so tudi starejšega izdanja in zato težje sprejemajo novosti. To je značilnost vsake generacije, samo tehnologija se menja.

Potem iz tega pride se pozerska drza "Jaz pa tega nikoli nisem imel."
S čimer ni seveda nic narobe, ampak ni pa tudi nek dosežek, ki bi ga bilo za poudarjat.

To je podobno kot ponosno poudarjat "nimam pametnega telefona", "nimam kasetarja, imam gramofon".
Moja stara mama je rada poudarila, da nima pomivalnega stroja, da to je brez veze. :)
Jaz sem recimo ze prestar in lahko poudarim, da nimam Snapchata. Ker to je pa res brezveze :)

Folk večinoma povrsno prebere ze povrsno napisane clanke o zlorabi podatkov, ki za crno ovco izberejo eno multinacionalko (Guardian je dober v tem) in reče "odslej naprej bom pa samo 1x na mesec pogledal Facebook profil pa se to na mobilcu, da ne bodo ugotovili, kje sem doma."
:)

Pa da ne bo pomote, spletna varnost in pametno ravnanje s podatki je pomembno. To je treba dat v solski učni program, nekaj je ze menda. Starsi se morajo sami izobrazit. Jeba je, da smo v cajtih, kjer mali otroci svoje starše ucijo tehnologije, ker ta tako hitro napreduje. Otroci ze osvojijo tehnologijo, ne morejo pa se pravilno (previdno) odzvati na vse pasti.


P.S. Če bi se res radi znebili Facebooka, izbrišite svoj profil (ne se sekirat, da bo FB ohranil večino), pobrisite podatke brskanja v vseh brskljalnikih (desktop, mobile, tablet...) , izbrišite app iz vseh svojih mobilnih naprav.
Čestitam, sedaj vas bo Facebook sledil in prodajal vase podatke samo še prek piškotkov, tako kot 100 drugih firm (in agencij...za žmoht :).

Za Google pa...jah, good luck with that :)
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2750136] 28.12.18 11:38
Odgovori   +    0
Tudi zaslon te ne bo pojedel, Blaž! :) Ne tebe in ne drugih...

Ljudožerstvo je za enkrat še prepovedano! :)

Sicer dober in lepo sestavljen članek, vendar bo treba še globje razmišljati.
Gustl sporočil: 13.624
[#2750368] 30.12.18 08:17 · odgovor na: Gustl (#2750102)
Odgovori   +    1
Zanimiv članek na temo in o tem, zakaj je starejse strah Facebooka, ko nekaj o njem preberejo...

Ker ga ne razumejo in se ne znajo obvarovat... (seveda ni omejeno na starejse, samo slabse razumevanje novih tehnologij se v tej skupini skoncentrira).

The people who get how Facebook works are also the most likely to leave it

www.fastcompany.com/...o-leave-it
stutek sporočil: 503
[#2750394] 30.12.18 11:03 · odgovor na: Gustl (#2749927)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [macon]
>
> V povprečju si vzamem po 5 minut vsak drugi dan za fb. Kakim dvesto ljudem čestitam rojstni dan in ne dajem gor ničesar. Škoda časa.

Ce ostajas prijavljen, je cisto vseeno, tudi ce si niti 5 min na mesec ne vzames.

Facebook te "ima in trži". Enako Google in Gmail.
Tudi če nisi prijavljen in nimaš profila - vsaka stran, ki ima kakršenkoli FB gradnik (npr. slikico "share this page on FB") omogoča FBju, da te profilira.
Gustl sporočil: 13.624
[#2750402] 30.12.18 12:21 · odgovor na: stutek (#2750394)
Odgovori   +    0
[stutek]
> [Gustl]
> > [macon]
> >
> > V povprečju si vzamem po 5 minut vsak drugi dan za fb. Kakim dvesto ljudem čestitam rojstni dan in ne dajem gor ničesar. Škoda časa.
>
> Ce ostajas prijavljen, je cisto vseeno, tudi ce si niti 5 min na mesec ne vzames.
>
> Facebook te "ima in trži". Enako Google in Gmail.

Tudi če nisi prijavljen in nimaš profila - vsaka stran, ki ima kakršenkoli FB gradnik (npr. slikico "share this page on FB") omogoča FBju, da te profilira.
Da, kot sem napisal, FB in 100 drugih firm. FB in Google pa najbolje, ker sta skoraj povsod.
Gustl sporočil: 13.624
[#2750473] 31.12.18 08:36 · odgovor na: (#2750466)
Odgovori   +    3
[abohte]
Čakaj malo, nečesa ne razumem. Če ti spremeniš svoje nastavitve v smislu večje zasebnosti, potem te valjda ne morejo profilirati, ali pač? EU zakonodaja je menda tega zelo ostra... Koliko je potemtakem okrnjena uporabniška izkušnja? Sprašujem kot laik, zato, prosim, da je tudi odgovor kolikor je mogoče layman friendly. :)
Pri tem vprašanju ne gre za to, ali te lahko profilirajo ali ne. Karkoli nastaviš, odgovor je vedno: DA, LAHKO TE.


Ce pregledas nastavitve zasebnosti/varnosti (priporocam, ze zato, da vidis, kako kompleksno je), bos videl, da si ne izbiraš, ali te profilirajo ali ne, ampak ali kaj delajo s tvojim profilom. Profilirajo te v vsakem primeru, samo ce jim reces "ne uporabljat mojega profila za oglasevanje", bos imel pac random oglase in ne profilu prilagojene (ce igrajo po pravilih). Tvoj profil pa se vseeno imajo ali ga lahko kadarkoli izdelajo.

Problem nastane, ce se to zlorabi. Ali s strani FB ali s strani tretjih firm, ki dobijo dostop.

Ker pri zlorabi podatkov je pac govora o ZLORABI. Samo profiliranje se ni zloraba.

Največji problem podatkov, ki jih puščamo naokoli, ni pri posameznem zbiratelju podatkov, ampak zoprne kombinacije, ki lahko pridejo ob zdruzitvi podatkov razlicnih zbirateljev.

Ena bolj znanih, pa ni zloraba, je uporaba FB s strani zavarovalnic in delodajalcev - clovek s poskodbo na bolniski pa objavi sliko s smučanja :)
Zloraba bi pa bila, ce bi FB prodal podatke točno o tebi zavarovalnici, da bi ta videla, da je bil tvoj telefon v casu bolniske na Krvavcu.

Ce uporabljaš Facebook, svetujem le, da si mocno omejis, kdo vidi tvoj profil in objave. Default je vse javno, ce prav vem. Nastavi si vsaj na Samo prijatelji.

Lahko si tudi izklopis oglasno profiliranje oz uporabo dolocenih podatkov pri oglasnem profiliranju, ce te to moti (mene bolj motijo random kot targetirani oglasi). Ne bos pa s tem povecal svoje varnosti.

Sicer pa...ce te FB profilira in potem te nekdo targetira s sporocilom...

"Mehicani bodo prisli in te posilili, VOTE TRUMP"

... in ti zato potem res volis Trumpa, jah, potem ti ni pomoči in bi rabil spremenit nastavitve v glavi, ne na FB profilu :)

Strani: 1