Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Vlada danes o proračunskem razrezu

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2749039] 20.12.18 10:00
Odgovori   +    2
Vlada je vnaprej določila višino proračunskega odhodka, danes bo določila porabo po ministrstvih in šele potem iskala denar, ki ga bo upoštevajoč obstoječe davke, rast BDP in Bruseljske zahteve za nekaj sto milijonov premalo, saj je preprosto načrtovana proračunska poraba prevelika. Vlada bi letos (in naslednja leta) zlahka imela ta denar, če ne bi morali plačevati obresti na 32 milijardni javni dolg(!?). Seveda, ideja deluje smešno in nemogoče, saj nihče v vladnih sobanah, na ministrstvu za finance in državnih ekonomskih fakultetah niti ne pomisli, da bomo enkrat morali ta dolg vrniti.

Nedavno sta se npr. prof. Damijan in njegov Babič veliko ukvarjala z vročo ekonomistko Mariane Mazzucato in njeno pravkar prevedeno knjigo »Podjetniška država«, ki sta jo izkoristila za zaničevanje zasebnega gospodarstva in glorificiranje javnega sektorja. Zanimivo, manj pozornosti je dano ugotovitvi Mazzucatove (23. stran knjige) o javnem dolgu, ki preko državnih investicij poganja gospodarsko rast.

Mazzucatrova je o državnem dolgu napisala »Pomembna je kakovost, ne pa količina dolga, saj kakovost lahko vpliva na dolgoročne priložnosti za rast«. Slovenija je dolžna 32 milijard, nekaj več ali manj odvisno od tega kaj želimo s tem narediti, bi po GuvernerKranjčevo povedali.

Vprašanje je kakšna je kakovost slovenskega javnega dolga? Avstrija ga npr. ima dobrih 200 milijard in je menda vse v investicijah (proge, ceste, infrastruktura). Še enkrat, kakšna je kakovost slovenskega javnega dolga?
bigl sporočil: 18.363
[#2749048] 20.12.18 10:26 · odgovor na: anon-317028 (#2749039)
Odgovori   +    3
Najprej koliko rabimo, kajne, potem pa vržmo nesrečo davčno na ljudi. To je sistem znan od pamtiveka.
Ona pridigarka podjetniške države ni povedala nič kar se ne bi že vedelo. Države velesile pač vlagajo ogromno denarja za raziskovalne namene za potrebe obrambe, (vojske).
Pri nas pa še za dobre čevlje vojska nima denarja, tako, da pojmovanje podjetniške države izpade pri nas izkrivljeno. Pogojev za podjetništvo tudi ne razvija, tako da je podjetna sama za sebe:-). Gospodarstvo, pa tudi znanstveniki se bunijo, da je premalo denarja za raziskave, tako da človek res ne ve kam vse gre, se porabi, zgubi, davkoplačevalski denar, razmišljam. Lep dan.

Strani: 1