Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2734126] 17.09.18 14:39
Odgovori   +    35
Približujemo se torej že 500 eur bruto v razliki med zasebnim in javnim sektorjem. In jaz sem eden redkih, ki opozarja, da je to dolgoročno škodljivo in nevzdržno. Najhuje je, da se tega problema gospodarstvo oz. vsaj večji del njega niti ne zaveda.
orbita sporočil: 214
[#2734141] 17.09.18 15:55 · odgovor na: sopranos (#2734126)
Odgovori   +    5
[sopranos]
Približujemo se torej že 500 eur bruto v razliki med zasebnim in javnim sektorjem. In jaz sem eden redkih, ki opozarja, da je to dolgoročno škodljivo in nevzdržno. Najhuje je, da se tega problema gospodarstvo oz. vsaj večji del njega niti ne zaveda.
No, sva že dva. Gospodarstvo bi moralo začeti razmišljati, da tudi potrebuje izobražen kader, ki ga mora temu primerno tudi plačati. Če bo zaradi tega kje zmanjkalo delovne sile (recimo v šolah ali bolnišnicah), bo potrebno na izobraževanje poslati brezposelne čistilke/če, natakarje/ice in prodajalce/ke, da postenejo kirurgi ali univerzitetni profesorji. Mislim, da je prav, da se v tem času da prednost gospodarstvu, javna uprava pa lahko počaka...

Avtorica bi za tiste, ki so malo šibki pri splošni izobrazbi, lahko podala tudi povprečne plače po izobrazbi v javnem in zasebnem sektorju - čeprav je to tema vsak mesec, ampak nekateri ne spremljajo redno te teme in potem resnično mislijo, da ima hruška enak okus kot jabolko.

Lahko pa bi Lana enostavno članek malo manj pompozno naslovila in bi vsi lahko naprej živeli v sožitju... ;)

o.
anon-168749 sporočil: 1.495
[#2734146] 17.09.18 16:32
Odgovori   +    6
E ta povprečje v JU... že 7 let sem na isti neto plači- z vsemi dodatki-LPP- 740- 780... odvisno od dopusta..
LanaD sporočil: 179
[#2734150] 17.09.18 16:44 · odgovor na: orbita (#2734141)
Odgovori   +    8
Bom v prihodnjih dneh pogledala tudi za podatki o izobrazbi/povprečno plačo/sektor.. ;)

LpL
sopranos sporočil: 11.404
[#2734154] 17.09.18 16:52 · odgovor na: orbita (#2734141)
Odgovori   +    28
[orbita]
> [sopranos]
> Približujemo se torej že 500 eur bruto v razliki med zasebnim in javnim sektorjem. In jaz sem eden redkih, ki opozarja, da je to dolgoročno škodljivo in nevzdržno. Najhuje je, da se tega problema gospodarstvo oz. vsaj večji del njega niti ne zaveda.

No, sva že dva. Gospodarstvo bi moralo začeti razmišljati, da tudi potrebuje izobražen kader, ki ga mora temu primerno tudi plačati. Če bo zaradi tega kje zmanjkalo delovne sile (recimo v šolah ali bolnišnicah), bo potrebno na izobraževanje poslati brezposelne čistilke/če, natakarje/ice in prodajalce/ke, da postenejo kirurgi ali univerzitetni profesorji. Mislim, da je prav, da se v tem času da prednost gospodarstvu, javna uprava pa lahko počaka...

Avtorica bi za tiste, ki so malo šibki pri splošni izobrazbi, lahko podala tudi povprečne plače po izobrazbi v javnem in zasebnem sektorju - čeprav je to tema vsak mesec, ampak nekateri ne spremljajo redno te teme in potem resnično mislijo, da ima hruška enak okus kot jabolko.

Lahko pa bi Lana enostavno članek malo manj pompozno naslovila in bi vsi lahko naprej živeli v sožitju... ;)

o.
Hmm, ali ima javni sektor visoke plače zato ker v povprečju zaposleni opravljajo tako zahtevno delo ali jih ima zato, ker za številna dela, ki jih opravljajo zahtevajo univerzitetno izobrazbo, četudi bi takšno delo lahko opravljal nekdo s srednješolsko izobrazbo?

Ali zasebno podjetje res veliko pridobi, če zaposli doktorja znanosti z dizertacijo o spominu vode ali pa diplomanta, ki je diplomiral na temo bureka? Zasebno podjetje potrebuje ljudi, ki znajo narediti konkreten izdelek, storitev oz. le-to prodati. Dobra formalna izobrazba pomaga, ni pa niti približno ključna.

Razkorak med tem kaj se uči v šolah in kaj gospodarstvo potrebuje je vedno večji.

Zato je pristop, ko velik del prebivalstva misli, da jim pripada doživljenjska renta v obliki 400-500 EUR višje bruto plače na mesec popolnoma zgrešen. Zaman opozarjam, da so imeli tak pogled na zadeve tudi v Grčiji in je zadeva odlično funkcionirala nekaj desetletij. Dokler se ni ustavila. In še danes osnovnih problemov niso razrešili, zato se kakovost življenja v Grčiji zelo slabša, prav tako se povečuje njen zaostanek za razvitim svetom. In ko je enkrat zadeva tako zavožena kot je v Grčiji, ga ni človeka, ki bi jo lahko rešil. Slovenija gre korak po koraku v to smer.

Če državo, upravo in državna podjetja vodijo nesposobni ljudje, je pričakovati neke presežke in izboljšave dokaj nerealistično.
sopranos sporočil: 11.404
[#2734169] 17.09.18 18:21 · odgovor na: LanaD (#2734150)
Odgovori   +    29
[LanaD]
Bom v prihodnjih dneh pogledala tudi za podatki o izobrazbi/povprečno plačo/sektor.. ;)

LpL
Kot zaposlono v zasebni firmi vas prosim za podatek ali ste plačani po zahtevnosti dela, ki ga opravljate ali po formalni izobrazbi. Ali z drugimi besedami ali novinarji s srednjo, univerzitetno ali magistersko izobrazbo, ki opravljajo podobno delo, dobijo različno plačilo?

Zakaj nimamo razprave o tem zakaj se je treba 16-20 let formalno izobraževati, da potem nekdo opravlja delo, ki bi bilo primerno za nekoga z 12 letnim izobraževanjem?

Zaposleni v zasebnem sektorju v številnih panogah ne napreduje kar avtomatsko, skupaj s starostjo. Ampak se mu dogaja, da mora zadnjih 10 let pred upokojitvijo delati za nižjo plačo. Medtem ko v javnem sektorju plača samo narašča in imajo zaposleni najvišjo ravno ob vstopu v pokoj.

V teoriji imajo zaposleni v javnem sektorju nižje plače kot v zasebnem, ampak imajo pa zagotovljeno službo in bistveno manj stresa. Pri nas pa imajo kar vse.

Na vsakega bogataškega podjetnika, so vsaj 3 ali 4-rje javni sektoraši, ki se lahko merijo z njegovimi dohodki.

V resnici mi zaradi nekaj sto bogatih podjetnikov pristajamo na to, da imamo nenormalno dobro plačan javni sektor. Da je manipulacijski krog sklenjen, pa nam javni sektor stalno kaže nekaj ubogih čistilk, ki so premalo plačane.
orbita sporočil: 214
[#2734180] 17.09.18 19:29 · odgovor na: sopranos (#2734154)
Odgovori   +    5
Zdravnik in učitelj res ne rabita faksa, saj se ze nekaj caša da vse na youtube pogledat - tu bi se kar prišparalo. >:-)

Sopranos, tvoj problem je, ker ne poznaš tematike, imaš pa izredno izoblikovano mnenje in te nobena argument ne bo prepričal.

Lana: to temo imate redno na meniju, tudi SURS jo redno objavlja. Ni pa nobena skrivnost, le ne paše na naslovnice, če iščete argumente 'proti'...

O
anon-168749 sporočil: 1.495
[#2734184] 17.09.18 20:25 · odgovor na: sopranos (#2734169)
Odgovori   +    2
... Medtem ko v javnem sektorju plača samo narašča in imajo zaposleni najvišjo ravno ob vstopu v pokoj...
4 stopnja izobrazbe, drugo leto pokoj, sem z januarjem v 19 plačilnam razredu, od 24.. s pomočjo osebne zamere šefom..
sopranos sporočil: 11.404
[#2734188] 17.09.18 20:45 · odgovor na: orbita (#2734180)
Odgovori   +    16
[orbita]
Zdravnik in učitelj res ne rabita faksa, saj se ze nekaj caša da vse na youtube pogledat - tu bi se kar prišparalo. >:-)

Sopranos, tvoj problem je, ker ne poznaš tematike, imaš pa izredno izoblikovano mnenje in te nobena argument ne bo prepričal.

Lana: to temo imate redno na meniju, tudi SURS jo redno objavlja. Ni pa nobena skrivnost, le ne paše na naslovnice, če iščete argumente 'proti'...

O
Ja, zdravnik ne more biti vsak. Ampak ob 180.000 zaposlenih v javnem sektorju, je zdravnikov samo 6.000.

Razlike v plači učiteljev so velike, odvisno od tega kdaj so prišli v službo. Tako je razlika v plačilu dveh učiteljev, ki učita isti predmet na isti šoli tudi več kot 500 eur.

Potem imamo tukaj cel kup ljudi po ministrstvih in upravnih enotah, ki vodijo rutinirane upravne postopke. Bi jih lahko avtomatizirali, pri nas se pa skoraj doktorat potrebuje za to.

Pa recimo enormne razlike med vzgojiteljicami in pomočnicami. Da se upraviči razlika, morajo vzgojiteljice malo več papirologije izpolnjevati.

Da raznih PRovcev ne omenjam. Ko je treba poslati vabilo na druženje ali otvoritev to naredijo. Ko je pizdarija se poskrijejo in se delo outsourca kakšnemu Pristopu ali podobno.

Saj za tehnične oz. naravoslovne poklice, ki pa jih v javnem sektorju ni veliko, se potrebuje ne samo formalna izobrazba te smeri, ampak še stalno izobraževanje na tem področju. Za misliti je prav, da se plača, za rutinirane naloge pač ne.

In tudi avtomatska napredovanja s starostjo nimajo nobene logike. To je sociala oz. privilegij, ki nima nobene podlage v delu, ki ga opravljajo.
anon-358556 sporočil: 129
[#2734189] 17.09.18 20:46
Odgovori   +    22
Zadnja sprememba: anon-358556 17.09.2018 21:05
Pogajati se z javnim sektorjem zgolj o plačah nima nobenega smisla, ker je to le en del zgodbe, manjka pa produktivnost, učinkovitost, kvaliteta...

Treba se je vprašat, kaj dobimo za svoj denar od javnega sektorja, ne pa koliko ima kdo plače. Začnimo se pogovarjati o cenah storitev, ki jih nudi JS.
Ko npr. prideš k avtomehaniku na popravilo avtomobila se tudi pogovarjaš o ceni, ne pa o tem, koliko je mehanik plačan, koliko je stala delavnica, koliko novo dvigalo in kdaj bo amortizirano, koliko stane vodenje knjig in koliko ima računovodja plače.

Mene zanima koliko, skupaj z amortitacijo opreme, prostorov, režijo,... stane pri nas neka operacija, koliko stane nek sodni postopek, koliko stane nek uradni postopek, koliko osnovno šolanje enega otroka, koliko vrtec za enega otroka, koliko na mesec stane nek muzej,... in zanima me tudi kvaliteta operacije, ažurnost sodnega postopka, kvaliteta izobrazbe, ki jo otrok dobi v šoli,...
Če 10 ljudi dela na izdaji gradbenega dovoljenja pol leta, so preveč plačani, pa če dobijo evro plače. Ampak mene kot uporabnika to ne zanima, zanima me koliko gradbeno dovoljenje stane (neposredno + prek davkov).

V našem kraju sta npr. dve OŠ 200m narazen. Ena ima po en ali dva oddelka vsakega razreda. Seveda potem npr. učitelj fizike ne more skupaj spravit dovolj ur, pa fura še popoldansko in jutranje varstvo, izlete...
Ko sem enkrat vprašal, zakaj si šoli ne delita istega učitelja fizike, so me samo čudno gledali, ker seveda to ni mogoče. Mogoče bi bilo, če bi bila manjša šola podružnična, ker pa ni, to ne gre. Razumi kdor more.

Šola ima 250 učencev v 14. skupinah, 25 učiteljev, ravnatelja, knjižničarko, 5 strokovnih sodelavcev, hišnika, računovodjo, tajnico, 4 čistilke in eno razdeljevalko hrane.

Mirne duše bi jo lahko ukinili. Si predstavljate prihranek?

Takih in podobnih zgodb je v JS kolikor hočeš.
sopranos sporočil: 11.404
[#2734190] 17.09.18 20:49 · odgovor na: anon-168749 (#2734184)
Odgovori   +    17
[kapibara]
... Medtem ko v javnem sektorju plača samo narašča in imajo zaposleni najvišjo ravno ob vstopu v pokoj...
4 stopnja izobrazbe, drugo leto pokoj, sem z januarjem v 19 plačilnam razredu, od 24.. s pomočjo osebne zamere šefom..
Človek s srednjo šolo v javnem sektorju je jebena stranka in za sodelavce in šefe vreden manj kot nič. Meni se pogosto prav smilijo, ker morajo delati največ, hkrati pa so najmanj plačani.

Saj številni z višjo izobrazbo se trudijo in so za svoje delo preslabo plačani. Ampak taki so v tem sistemu v manjšini. Ker sistem ne izloči plevela , se plevel pač širi.
sopranos sporočil: 11.404
[#2734191] 17.09.18 21:07 · odgovor na: orbita (#2734180)
Odgovori   +    25
Morda še to, gospodarstvo, kjer delajo po mnenju mnogih manj sposobni in objektivno gledano ljudje z nižjo formalno izobrazbo, iz leta v leto posluje bolje. Medtem ko vedno bolje formalno izobražen kader v javnem sektorju z vedno več denarja in stalnimi kadrovskimi okrepitvami dosega vedno slabše rezultate. In če bo izgovor na politikih, vsi vladajoči več ali manj izhajajo iz javnega sektorja.

Ampak saj vem, jaz nimam pojma. In se bo delalo tako kot dosedaj. Dokler bo pač šlo.
anon-358556 sporočil: 129
[#2734194] 17.09.18 21:32 · odgovor na: sopranos (#2734191)
Odgovori   +    22
[sopranos]
Ampak saj vem, jaz nimam pojma. In se bo delalo tako kot dosedaj. Dokler bo pač šlo.
Žal imajo pri nas iz proračuna plačani volilno večino. Javnih uslužbencev, upokojencev, študentov, zaposlenih po državnih in poldržavnih podjetjih, zavodih, agencijah... zaposlenih v privatnih družbah, ki večino posla delajo z državo... je že veliko več kot tistih, ki si kruh služijo na trgu.

Demokratično greš, ko enkrat to mejo prestopiš, lahko samo še v bankrot oz, kot si napisal "dokler bo šlo"

Kot če bi kmet in trije okoliški cigani demokratično odločali, čigav je kmetov pridelek. Najprej bi na poštenih volitvah izglasovali, da bosta o vprašanju odločala dva cigana. Potem pa bi se ta dva cigana sama s sabo zmenila čigav je krompir.
sopranos sporočil: 11.404
[#2734201] 17.09.18 21:49 · odgovor na: anon-358556 (#2734189)
Odgovori   +    22
Komentar na mestu.

V Kranju so pred časom naredili analizo osnovnih šol in so ugotovili, da bi lahko mirno eno šolo zaprli. Kljub začasnemu manjšemu boomu rojstev.
Na koncu niso naredili nič, ker si nihče ni upal razjeziti nekaterih staršev.

In tako je to na vseh področjih.

Zdravstvo urejamo centralno-plansko in pričakujemo drugačne rezultate kot pa polom.

Imamo največ sodnikov in eno najslabših sodstev.

Nobene odgovornosti, zelo malo profesionalizma, ogromno nepotizma in korupcije.
anon-305462 sporočil: 287
[#2734223] 18.09.18 07:40
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-305462 18.09.2018 07:45
Skoraj nobenemu se ni zvišala plača. Samo nekaj svojih sorodnikov so priskledniki (pre)zaposlili na boljše plačana delovna mesta. Tudi, če je bilo treba ustvariti novo delovno mesto za "svetovanje pri sortiranju pisemskih ovojnic".

Vsi si teoretično želimo sprememb, ko pa smo na vrsti, pa smo proti.
anon-168749 sporočil: 1.495
[#2734259] 18.09.18 10:26 · odgovor na: sopranos (#2734190)
Odgovori   +    2
Pravilni komentar..
vrac sporočil: 11.068
[#2734276] 18.09.18 11:25
Odgovori   +    4
In za koliko so se povišale penzije? Aja, padle so... Ma..r, kje je Erjavec, kje je Bratuškova, zelo znana borca za pravice upokojencev? Sta tiho? Upokojenci so ju izvolili, na naslednjih volitvah, ko bosta spet blebetala iste mantre jima bodo pa spet nasedli.
dronyx sporočil: 4.602
[#2734278] 18.09.18 11:34
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: dronyx 18.09.2018 11:34
Ta podatek je zavajajoč. Možno da se je masa plač res povečala za 1/10, ampak to gre na račun povišanja plač zdravnikom in verjetno še komu.

Strani: 1