Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Naučite otroka obrestno obrestni račun

Strani: 1 2

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2684838] 20.11.17 19:03
Odgovori   +    18
Državna šola Slovenca popelje do doktorata...Le pri naših državnih fakultetah je možno doktorirati in magistrirati pri profesorjih pri katerih se diplomira...in potem takšni znanstveniki z Lutharjem tulijo po ulicah, da vaški doktorji imajo premalo denarja za znanost.
ogo sporočil: 3.087
[#2684897] 21.11.17 09:45
Odgovori   +    0
anon-3709 sporočil: 5
[#2684935] 21.11.17 10:53
Odgovori   +    0
Učitelj z magisterijem po mojem mnenju ne nakazuje na preveč kvalificiran (in plačan) kader temveč nekoga, ki je pridobil še dodatna znanja v pedagoškem poklicu. To pa bi se moralo manifestirati tudi pri predaji znanja učencem, torej nič slabega.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2684961] 21.11.17 11:27 · odgovor na: anon-3709 (#2684935)
Odgovori   +    7
[XCRED5]
Učitelj z magisterijem po mojem mnenju ne nakazuje na preveč kvalificiran (in plačan) kader temveč nekoga, ki je pridobil še dodatna znanja v pedagoškem poklicu. To pa bi se moralo manifestirati tudi pri predaji znanja učencem, torej nič slabega.
Ih, v blizu šolnikom sem, pa vem kaj je edini motiv njihovih izobraževanj. Reče se mu napredovanje.
ogo sporočil: 3.087
[#2684981] 21.11.17 12:17 · odgovor na: anon-49383 (#2684961)
Odgovori   +    9
[janeztomazic]
> [XCRED5]
> Učitelj z magisterijem po mojem mnenju ne nakazuje na preveč kvalificiran (in plačan) kader temveč nekoga, ki je pridobil še dodatna znanja v pedagoškem poklicu. To pa bi se moralo manifestirati tudi pri predaji znanja učencem, torej nič slabega.

Ih, v blizu šolnikom sem, pa vem kaj je edini motiv njihovih izobraževanj. Reče se mu napredovanje.
Tako kot cela JU. Še vojsko so noter natlačili. Da se še kuharice v SLO Army trudijo delat magisterij, da dobijo višjo plačo.
anon-200228 sporočil: 10
[#2685022] 21.11.17 14:14
Odgovori   +    7
Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?
pobalin sporočil: 14.456
[#2685031] 21.11.17 14:33 · odgovor na: anon-317028 (#2684838)
Odgovori   +    4
[FIN-311684]
potem takšni znanstveniki z Lutharjem tulijo po ulicah, da vaški doktorji imajo premalo denarja za znanost.
In to počnejo sredi delovnega dneva sredi delovnega tedna, povsod drugod po svetu pa v soboto! In noben od medijev ne pisne niti vprašanja zakaj tako!
Vinci sporočil: 5.933
[#2685034] 21.11.17 14:41 · odgovor na: anon-200228 (#2685022)
Odgovori   +    5
[0513LEKAR3]
Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?
Da se ne more vpisati na medicino zaradi slabih ocen pri slovenščini, ni kriva slovenščina v srednji šoli, ampak postopek vpisa in izbire na medicinski fakulteti.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685060] 21.11.17 15:52 · odgovor na: Vinci (#2685034)
Odgovori   +    2
[Vinci]
> [0513LEKAR3]
> Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?

Da se ne more vpisati na medicino zaradi slabih ocen pri slovenščini, ni kriva slovenščina v srednji šoli, ampak postopek vpisa in izbire na medicinski fakulteti.
Doseganje rezultatov v slovenscini na maturi nikakor ni tako postranskega pomena, da bi jih uporabljali za merilo pri izbiri dohtarjev iz tujejezicnih podrocij.

Razumevanje in sposobnost rabe lastnega jezika je en od temeljnih znakov inteligence in sposobnosti. Ce nekdo v maternem jeziku ne spada med zgornjih 20 odstotkov, potem po svoji inteligenci (in tudi prizadevnosti) najbrz ne spada med smetano, ki se jo izobrazuje za zdravnike??

Tako da s to logiko ni prav nic narobe, in upam da medicinska fakulteta ne zacne v kratkem sprejemati polpismenih kandidatov, ki ne znajo spraviti skupaj estetskega stavka.

Cakam da se nekdo ujezi, ces da zdravniki lahko uporabljajo kalkulatorje, kaj je s to norostjo da se onemogoca vpis srednjesolcem ki so imeli matematiko zgolj dva ali tri - saj postevanko znajo, racunanje odstotkov in pretvarjanje tudi (sicer bibilo negativno), kje pa zdravniki rabijo integrale in odvode??

Slovenistan moja doma.
crt sporočil: 27.191
[#2685074] 21.11.17 16:58 · odgovor na: anon-207617 (#2685060)
Odgovori   +    5
[NemirniTujec]
Doseganje rezultatov v slovenscini na maturi nikakor ni tako postranskega pomena, da bi jih uporabljali za merilo pri izbiri dohtarjev iz tujejezicnih podrocij.
Razumevanje in sposobnost rabe lastnega jezika je en od temeljnih znakov inteligence in sposobnosti. Ce nekdo v maternem jeziku ne spada med zgornjih 20 odstotkov, potem po svoji inteligenci (in tudi prizadevnosti) najbrz ne spada med smetano, ki se jo izobrazuje za zdravnike??
protestiram proti predpostavki, da ocena, ki jo podeli profesorica slovenscine, kaj dosti pove o sposobnosti artikulacije.

ne da imam sam kake travme glede tega, sem pa imel priliko opaziti precej primerov, ko zgornje nikakor ni slo skupaj. zal & jebiga. poznam tudi zelo kul kirurga, ki je svojcas na maturi padel iz slo :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685103] 21.11.17 18:33 · odgovor na: crt (#2685074)
Odgovori   +    2
[crt]
> [NemirniTujec]
> Doseganje rezultatov v slovenscini na maturi nikakor ni tako postranskega pomena, da bi jih uporabljali za merilo pri izbiri dohtarjev iz tujejezicnih podrocij.
> Razumevanje in sposobnost rabe lastnega jezika je en od temeljnih znakov inteligence in sposobnosti. Ce nekdo v maternem jeziku ne spada med zgornjih 20 odstotkov, potem po svoji inteligenci (in tudi prizadevnosti) najbrz ne spada med smetano, ki se jo izobrazuje za zdravnike??

protestiram
mater ti...
proti predpostavki, da ocena, ki jo podeli profesorica slovenscine, kaj dosti pove o sposobnosti artikulacije.

ne da imam sam kake travme glede tega, sem pa imel priliko opaziti precej primerov, ko zgornje nikakor ni slo skupaj. zal & jebiga. poznam tudi zelo kul kirurga, ki je svojcas na maturi padel iz slo :)
Ta predpostavka ne obstaja.

Predpostavka je, da masa srednjesolskih matur pri n profesoricah daje bolj relevantne rezultate, kot interni sprejemni izpiti tako koruptivnega sistema, kot so slovenske fakultete.

Pomoje bi notranji sprejemni izpiti na nasih drzavnih faksih vodili k sirokem klientilizmu, kjer bi medicino studirali samo se poslanski in zupanski in akademski froci, sploh tisti ki imajo starse zaposlene na izbrani fakulteti.

Pustmo zdaj cist umetniske fakse seveda, pri cemer se sprasujem koliko je temu sploh smiselno reci "faks".

Hkrati je moja predpostavka, da povprecni odlicnjaki na obstojeci maturi (tudi izkljucno iz slovenscine, se posebej pa v splosni) predstavljajo znatno boljsi kader za prihodnje zdravnike kot povprecni padalci na maturi.

Jaz pa protestiram pa proti relativiziranju a la "jaz enega poznam." Ej, jaz enega poznam ki je najprej hotel vpisat nekaksno druzboslovno informatiko na fdv, na koncu pa ratal cebelar ki rad pada s kolesa. Svet ima cel kup odmaknjencev, ampak sistem mature mi pa le lepo pr miru pustite :-)

a je danes kaka vlaga v sloveniji? najprej rava uleti z foreign investment = big income primerom Svica, zdaj pa ti z "jaz enega poznam, padel maturo, eto super kirurg".

www.youtube.com/watc...ohqoTRFBfE
crt sporočil: 27.191
[#2685105] 21.11.17 18:41 · odgovor na: anon-207617 (#2685103)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 21.11.2017 18:43
[NemirniTujec]
mater ti...
mater svima :)
Predpostavka je, da masa srednjesolskih matur pri n profesoricah daje bolj relevantne rezultate, kot interni sprejemni izpiti tako koruptivnega sistema, kot so slovenske fakultete.
ka te vem. profesorice slovenscine so cudna bitja.

and yes i know, martians in glass houses shouldnt throw stones.
a je danes kaka vlaga v sloveniji? najprej rava uleti z foreign investment = big income primerom Svica, zdaj pa ti z "jaz enega poznam, padel maturo, eto super kirurg".
ni bilo misljeno kot zacetni vzorec za dokaz z indukcijo :) samo kot case in point za prav to kombinacijo slovescina-medicina. poznam dovolj drugih tako uciteljev kot ucencev slovenscine za zelo cupav i dlakav vtis.

res ni ravno ta predmet primer, na katerem bi clovek rekel uh, se hvala bogu, da obstaja matura. se zlasti, ko spremljas, kako se sola prav trudi odgnati se tiste, ki bi morda po naravi celo imeli kaksno simpatijo do literature in jezika.

je pa mogoce slovenscina dober poligon za ocenjevanje ubogljivosti in ucenja na pamet brez razumevanja. zdej a se najdejo real life primeri zaposlitev, kjer se to isce...

uhh....

ce uganes, kolko pomaranc imam v vreci, dobis vseh 10...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685111] 21.11.17 19:40 · odgovor na: crt (#2685105)
Odgovori   +    1
[crt]
> [NemirniTujec]
> mater ti...

mater svima :)

> Predpostavka je, da masa srednjesolskih matur pri n profesoricah daje bolj relevantne rezultate, kot interni sprejemni izpiti tako koruptivnega sistema, kot so slovenske fakultete.

ka te vem. profesorice slovenscine so cudna bitja.

and yes i know, martians in glass houses shouldnt throw stones.

> a je danes kaka vlaga v sloveniji? najprej rava uleti z foreign investment = big income primerom Svica, zdaj pa ti z "jaz enega poznam, padel maturo, eto super kirurg".

ni bilo misljeno kot zacetni vzorec za dokaz z indukcijo :) samo kot case in point za prav to kombinacijo slovescina-medicina. poznam dovolj drugih tako uciteljev kot ucencev slovenscine za zelo cupav i dlakav vtis.

res ni ravno ta predmet primer, na katerem bi clovek rekel uh, se hvala bogu, da obstaja matura. se zlasti, ko spremljas, kako se sola prav trudi odgnati se tiste, ki bi morda po naravi celo imeli kaksno simpatijo do literature in jezika.

je pa mogoce slovenscina dober poligon za ocenjevanje ubogljivosti in ucenja na pamet brez razumevanja. zdej a se najdejo real life primeri zaposlitev, kjer se to isce...

uhh....

ce uganes, kolko pomaranc imam v vreci, dobis vseh 10...
jah jada jada.

meni se zdi matura precej splosna in ne verjamem, da jo bolje resis zato ker si priden in si se ucil brez razumevanja. Ne vem koliko ti je znan proces - maturitetne rezultate popravljajo in ocenjujejo komisije nekih trewh uciteljev na neki drugi soli, in vse kar vidijo je tam ena stevilkica, ne ime in priimek studenta. Ni matura da ucitelj svoje teste razdeva po razredu in hodi okol ucencem pomagat :-))

Zdaj da pridnost in ucenje pomaga, ker ucitelji kakorkoli kosmati so, vendarle ucijo nek program in jih dizaster rezultati na maturi vsaj malo udarijo nazaj po prstih - to je pa smisel vsega skupaj.

Tezko bova preverila najine hipoteze - ampak jaz se vedno vztrajam pri svoji, da maturitetni odlicnjaki z medicino cisto nepovezanega podrocja, denimo slovenscine, se vedno predstavljajo boljsi bazen od padalcev.

Sprejemni izpiti pa bi po moje bili res zanimivi :-)
crt sporočil: 27.191
[#2685112] 21.11.17 19:45 · odgovor na: anon-207617 (#2685111)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
meni se zdi matura precej splosna in ne verjamem, da jo bolje resis zato ker si priden in si se ucil brez razumevanja.
komot se strinjam, vendar jaz ne govorim o celotni maturi, temvec o slovenscini (in niti ne o njenem samo maturitetnem delu).
Vinci sporočil: 5.933
[#2685113] 21.11.17 19:46 · odgovor na: anon-207617 (#2685060)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
> [Vinci]
> > [0513LEKAR3]
> > Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?
>
> Da se ne more vpisati na medicino zaradi slabih ocen pri slovenščini, ni kriva slovenščina v srednji šoli, ampak postopek vpisa in izbire na medicinski fakulteti.

Doseganje rezultatov v slovenscini na maturi nikakor ni tako postranskega pomena, da bi jih uporabljali za merilo pri izbiri dohtarjev iz tujejezicnih podrocij.

Razumevanje in sposobnost rabe lastnega jezika je en od temeljnih znakov inteligence in sposobnosti. Ce nekdo v maternem jeziku ne spada med zgornjih 20 odstotkov, potem po svoji inteligenci (in tudi prizadevnosti) najbrz ne spada med smetano, ki se jo izobrazuje za zdravnike??

Tako da s to logiko ni prav nic narobe, in upam da medicinska fakulteta ne zacne v kratkem sprejemati polpismenih kandidatov, ki ne znajo spraviti skupaj estetskega stavka.
Nisem med tistimi, ki bi se jim zdelo znanje slovenščine brezvezno in sem celo zagovornik tega, da morajo dijaki čim več brati in pisati, čeprav ne nujno brati leposlovja ter pisanje esejev o tem, kaj je pisatelj ali pesnik hotel povedati, ker nisem prepričan, da se s tem razvija sposobnost kritične presoje in argumentacije. Artikulacijo pa dobijo s kilometrino.

Kakorkoli, izhajam iz teze, ki jo je postavil @0513LEKAR3. Če je za tujega zdravnika dovolj, da obvlada slovenščino na ravni tretjega razreda osnovne šole, potem je najbrž za kandidata na medicinski fakulteti manj pomembno, če je imel v srednji šoli slovenščino 3 ali 5.

Ampak mogoče pa imaš prav, pa je pomembno, da zna kandidat za medicinsko fakulteto perfektno napisati esej o tem:
(Matura 2017, www.ric.si/mma/M171-...14404591/)
Mirjam in John se ne zmoreta prilagoditi sistemu, v katerega sta vstopila, zato iz njega izstopita s samomorom. Pojasnite, v kakšni osebnosti so Mirjam in Johna izoblikovale okoliščine, v katerih sta živela pred prihodom na Alamut oziroma v svetovno državo, in kako sama razumeta svojo vlogo v ureditvi, v kateri sta se znašla. Ali bi znali primerjati njuno navezanost na osebo nasprotnega spola, Mirjamino na Hasana ibn Sabo in Johnovo na Lenino, ter družbeno sprejemljivost te navezanosti znotraj sistema? Razložite, zakaj sta Mirjam in John storila samomor, in se do njunega dejanja opredelite.

Lahko bi polemizirali o tem, da se na medicino sprejema smetano, ki je vešča literarnega filozofskega diskurza, čeprav bi bilo morda primernejše, da so vešči presoje vsakdanjega življenja.
crt sporočil: 27.191
[#2685115] 21.11.17 19:48 · odgovor na: Vinci (#2685113)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 21.11.2017 19:49
[Vinci]
(Matura 2017, www.ric.si/mma/M171-...14404591/)
Mirjam in John se ne zmoreta prilagoditi sistemu, v katerega sta vstopila, zato iz njega izstopita s samomorom.
klasika :) kjer je slovenscina, tam so samomori, bolezni, zapitja in druge neizbezne smrti. in tako se vzgaja ljubezen do jezika in literature ze vse od osnovne sole naprej :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685121] 21.11.17 20:03 · odgovor na: crt (#2685112)
Odgovori   +    0
[crt]
> [NemirniTujec]
> meni se zdi matura precej splosna in ne verjamem, da jo bolje resis zato ker si priden in si se ucil brez razumevanja.

komot se strinjam, vendar jaz ne govorim o celotni maturi, temvec o slovenscini (in niti ne o njenem samo maturitetnem delu).
Vem da si si ti tukaj izbral stare in nepotesene zgubane uciteljice slovenscine, da bi jih v nic dajal. Namesto da bi napadel slamnatega moza, si kar zadrto slovensitko. Cheers!
crt sporočil: 27.191
[#2685123] 21.11.17 20:06 · odgovor na: anon-207617 (#2685121)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
> [crt]
> > [NemirniTujec]
> > meni se zdi matura precej splosna in ne verjamem, da jo bolje resis zato ker si priden in si se ucil brez razumevanja.
>
> komot se strinjam, vendar jaz ne govorim o celotni maturi, temvec o slovenscini (in niti ne o njenem samo maturitetnem delu).

Vem da si si ti tukaj izbral stare in nepotesene zgubane uciteljice slovenscine, da bi jih v nic dajal. Namesto da bi napadel slamnatega moza, si kar zadrto slovensitko. Cheers!
... razlog, zakaj govorim o slovenscini in ne celotni maturi, pa je to, da sem se v debato vkljucil ob tvojem tekstu, ki je govoril o slovenscini in ne o celotni maturi forum.finance.si/?m=...060&single

ps. age doesn't matter (sadly)
Vinci sporočil: 5.933
[#2685125] 21.11.17 20:12 · odgovor na: anon-207617 (#2685111)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
Tezko bova preverila najine hipoteze - ampak jaz se vedno vztrajam pri svoji, da maturitetni odlicnjaki z medicino cisto nepovezanega podrocja, denimo slovenscine, se vedno predstavljajo boljsi bazen od padalcev.
Saj dejansko so na medicinski fakulteti točkovalni kriteriji postavljeni tako, da bi lahko bil sprejet tudi povprečnim maturitetnim rezultatov pri slovenščini. Seveda ne sme pogrniti pri eseju, kar zna biti pri bolj tehničnih ljudeh sila problematično.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685126] 21.11.17 20:17 · odgovor na: Vinci (#2685113)
Odgovori   +    3
[Vinci]
> [NemirniTujec]
> > [Vinci]
> > > [0513LEKAR3]
> > > Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?
> >
> > Da se ne more vpisati na medicino zaradi slabih ocen pri slovenščini, ni kriva slovenščina v srednji šoli, ampak postopek vpisa in izbire na medicinski fakulteti.
>
> Doseganje rezultatov v slovenscini na maturi nikakor ni tako postranskega pomena, da bi jih uporabljali za merilo pri izbiri dohtarjev iz tujejezicnih podrocij.
>
> Razumevanje in sposobnost rabe lastnega jezika je en od temeljnih znakov inteligence in sposobnosti. Ce nekdo v maternem jeziku ne spada med zgornjih 20 odstotkov, potem po svoji inteligenci (in tudi prizadevnosti) najbrz ne spada med smetano, ki se jo izobrazuje za zdravnike??
>
> Tako da s to logiko ni prav nic narobe, in upam da medicinska fakulteta ne zacne v kratkem sprejemati polpismenih kandidatov, ki ne znajo spraviti skupaj estetskega stavka.

Nisem med tistimi, ki bi se jim zdelo znanje slovenščine brezvezno in sem celo zagovornik tega, da morajo dijaki čim več brati in pisati, čeprav ne nujno brati leposlovja ter pisanje esejev o tem, kaj je pisatelj ali pesnik hotel povedati, ker nisem prepričan, da se s tem razvija sposobnost kritične presoje in argumentacije. Artikulacijo pa dobijo s kilometrino.

Kakorkoli, izhajam iz teze, ki jo je postavil @0513LEKAR3. Če je za tujega zdravnika dovolj, da obvlada slovenščino na ravni tretjega razreda osnovne šole, potem je najbrž za kandidata na medicinski fakulteti manj pomembno, če je imel v srednji šoli slovenščino 3 ali 5.
Hvala za tvojo vrnitev k osnovnim predpostavkam. Pustimo zgubane tovarisice njihovim hitachi magic wand aparatom.

Ampak mogoče pa imaš prav, pa je pomembno, da zna kandidat za medicinsko fakulteto perfektno napisati esej o tem:
(Matura 2017, www.ric.si/mma/M171-...14404591/)
Mirjam in John se ne zmoreta prilagoditi sistemu, v katerega sta vstopila, zato iz njega izstopita s samomorom. Pojasnite, v kakšni osebnosti so Mirjam in Johna izoblikovale okoliščine, v katerih sta živela pred prihodom na Alamut oziroma v svetovno državo, in kako sama razumeta svojo vlogo v ureditvi, v kateri sta se znašla. Ali bi znali primerjati njuno navezanost na osebo nasprotnega spola, Mirjamino na Hasana ibn Sabo in Johnovo na Lenino, ter družbeno sprejemljivost te navezanosti znotraj sistema? Razložite, zakaj sta Mirjam in John storila samomor, in se do njunega dejanja opredelite.

Lahko bi polemizirali o tem, da se na medicino sprejema smetano, ki je vešča literarnega filozofskega diskurza, čeprav bi bilo morda primernejše, da so vešči presoje vsakdanjega življenja.
Vidis. Odlicno. Vrhunski primer.

Medtem ko je osovrazeni srbski ali celo iranski dohtar moral prebirati Petra Petrovica Njegosa, ali pa vrhunska dela iz bogate zakladnice perzijske knjizevnosti, se nas upanja poln slusatelj medicinske fakultete mora zadovoljiti z Bartolom in njegovim Alamutom.

Meni se zdi pomembno, da so Srba in Iranca na njegovi poti do naziva MD pomatrali s splosno maturo, katere del je tudi knjizevnost, jezik in filozofija njegove kulture. Ne pricakujem da Srb ali Iranec zna slovensko. Upam pa, da ima duso. Da ima neke zametke etike. Da se je kdaj vprasal biti ali ne biti. V svojem jeziku, ni treba v slovenskem.

In zelel bi si, da dohtar ki bdi nad menoj, pozna zablodelost narcisoidne Hasan-ibn-Sabove mantre "nic ni resnicno, vse je dovoljeno", in spostuje Cloveka, ki je lahko hkrati tako slab in tako dober. Zato, ker je jebeni zdravnik, in vse kar sem jaz pregooglal o moji bolezni ni vredno pol kurca v primerjavi z njegovim znanjem, in mi je pomembno, da ni samo mehanik.

Predvsem mi je pomembno, da je sposoben dojeti te koncepte v zadostni meri, da maturo naredi s 4 ali 5 - v Sloveniji ali v Iranu. In ravno to sem hotel povedati - ne gre za dohtarjevo znanje slovenscine kot dolocenega jezika; slovenscina je nas materni jezik in zato pri nas pac en od elementov merjenja splosne kompetence. Tako kot matematika, denimo, ki pa je pac povsod ista.

Ker ce za postati dohtar ne bo merilo slovenscina in matematika, kaj pa naj bo? Kdo se je bolj natancno na pamet napiflal sestavo celice?

Kako bi pa sicer naredili test "sposobnosti presoje vsakdanjega zivljenja" - po katerem bi sprejemali ucence na drzavne fakultete?

Lahko dodamo se kake iq teste, ampak grem stavit da bi bili odkloni zelo redki - za osip logicno depriviligiranih poskrbi ze matematika.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685129] 21.11.17 20:24 · odgovor na: Vinci (#2685125)
Odgovori   +    1
[Vinci]
Seveda ne sme pogrniti pri eseju, kar zna biti pri bolj tehničnih ljudeh sila problematično.
Glej, da clovek na eseju niti dvojke ne spravi skupaj... sori, pa naj gre studirat elektriko al pa gradbenistvo. Ce je tak jezikovni hlod, naj bo nekaj drugega. Dovolj je ljudi ki jim gre tehnika in se znajo tudi izrazati primerno za bodocega dohtarja.

Protestiram (to je danes popularno, hehe) proti zarukanim "tehnicnim ljudem", ki bi radi bili odlicni kirurgi :-)

Ej ves kaj? Jaz bi tudi rad bil zdravnik :-)) Kurc pa taka drzava, kjer jaz ne morem bit zdravnik. Pa kot se vidi, nikol ni bil problem jezik. Ampak sori, ce si en pregnan pridanic (it is aj, leclerc), pac ne bos zdravnik :-))) In ce si hlod ki mu lezi matematika, tudi ne. In s tem ni nic narobe.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2685130] 21.11.17 20:31 · odgovor na: anon-207617 (#2685126)
Odgovori   +    2
Stari, priznaj, draga te je opet zvlekla v kakšen je*eni Cornwall kjer si ne upaš ven iz hotelske sobe?

:-)))

lpA
Vinci sporočil: 5.933
[#2685134] 21.11.17 20:38 · odgovor na: anon-207617 (#2685126)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Vinci 21.11.2017 20:39
[NemirniTujec]
Kako bi pa sicer naredili test "sposobnosti presoje vsakdanjega zivljenja" - po katerem bi sprejemali ucence na drzavne fakultete?
Saj veš, kakšen je odgovor. V množici podatkov in informacij, ki so danes na voljo, je treba biti sposoben presoditi, kaj je smiselno in relevantno. Na primer, kako ugotoviš, da je fake news fake, ali pa, da je teorija zarote teorija? :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685135] 21.11.17 20:39 · odgovor na: crt (#2685123)
Odgovori   +    2
[crt]
> [NemirniTujec]
> > [crt]
> > > [NemirniTujec]
> > > meni se zdi matura precej splosna in ne verjamem, da jo bolje resis zato ker si priden in si se ucil brez razumevanja.
> >
> > komot se strinjam, vendar jaz ne govorim o celotni maturi, temvec o slovenscini (in niti ne o njenem samo maturitetnem delu).
>
> Vem da si si ti tukaj izbral stare in nepotesene zgubane uciteljice slovenscine, da bi jih v nic dajal. Namesto da bi napadel slamnatega moza, si kar zadrto slovensitko. Cheers!

... razlog, zakaj govorim o slovenscini in ne celotni maturi, pa je to, da sem se v debato vkljucil ob tvojem tekstu, ki je govoril o slovenscini in ne o celotni maturi forum.finance.si/?m=...060&single

ps. age doesn't matter (sadly)
Se strinjam, da s solstvom je problem - ker so ucitelji placani precej zalostno, in uciteljice postanejo "pridne ucenke", namesto tistih z mozgani. In na uciteljicah slovenscine stoji bistveno vec, kot so one same v povprecju sposobne podati. Do konca srednje sole je uciteljica slovenscine tudi nekaksna splosna podajalka druzboslovja, humanizma etc, ker so predmeti kot psihologija, sociologija in filozofija v glavnem namenjeni resevanju brezposelnosti zablodelih mladostnih delikventov, ki so (kako ne bi :-)) pristali na teh faksih in jih seveda dokoncali. In so se bolj zanic od uciteljic slovenscine.

In to je bolj ali manj dizaster, se strinjam.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685137] 21.11.17 20:43 · odgovor na: Vinci (#2685134)
Odgovori   +    1
[Vinci]
> [NemirniTujec]
> Kako bi pa sicer naredili test "sposobnosti presoje vsakdanjega zivljenja" - po katerem bi sprejemali ucence na drzavne fakultete?

Saj veš, kakšen je odgovor. V množici podatkov in informacij, ki so danes na voljo, je treba biti sposoben presoditi, kaj je smiselno in relevantno. Na primer, kako ugotoviš, da je fake news fake, ali pa, da je teorija zarote teorija? :)
Okej. In namesto da imajo ogromno tezo maturitetni rezultati matematike, slovenscine in anglescine (in dveh izbirnih predmetov), naj modreci medicinske fakultete izbirajo kandidate na podlagi tega, kako oni menijo, da kandidati presojajo, kaj je smiselno in relevantno?

Mislim da smo pravkar preskocili v Monty Pythona :-)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2685141] 21.11.17 20:52 · odgovor na: anon-207617 (#2685137)
Odgovori   +    0
V temo o uciteljicah slovenscine dodajam samo se posladek o hitachi magic wand, ker sem zalosten da ga v tekstu ni nihce opazil. Izjemna zgodba vrhunske kakovosti, ki je naletela na nepricakovani marketing.

web.archive.org/web/...agic-wand/
crt sporočil: 27.191
[#2685142] 21.11.17 20:59 · odgovor na: anon-207617 (#2685135)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 21.11.2017 21:02
[NemirniTujec]
In na uciteljicah slovenscine stoji bistveno vec, kot so one same v povprecju sposobne podati. Do konca srednje sole je uciteljica slovenscine tudi nekaksna splosna podajalka druzboslovja, humanizma etc
ce to drzi, potem je se vecji dizaster, kot sem imel ze sam vtis :)

moja cisto lastna izkusnja je pa pac od ze precej dolgo nazaj... ko je bila slovenscina krneki (some things never change), vendar sem imel in se imam k sreci neunicljivo zeljo po branju, pa z naravoslovne srednje sem sel dodatno opravit filozofijo na druzboslovje, in tista je bila kot neka osnova osnove kul, vsekakor bolj, kot pa bi takrat to vlogo opravila slovenscina.

(pomaga pa zelo, kot pri vsaki stvari, ce potem sam dodatno furas dalje, seveda...)

ne bi pa zdaj recimo o samoupravljanju s temelji marksizma... razen zlobne pripombe, da marsikomu, ki ga je poslusal, danes ne bi skodilo, ce bi takrat pri tistem kaj vec odnesel od non-bullshit dela, vanishingly small as it was.
Vinci sporočil: 5.933
[#2685145] 21.11.17 21:04 · odgovor na: anon-207617 (#2685129)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
Ej ves kaj? Jaz bi tudi rad bil zdravnik :-)) Kurc pa taka drzava, kjer jaz ne morem bit zdravnik. Pa kot se vidi, nikol ni bil problem jezik. Ampak sori, ce si en pregnan pridanic (it is aj, leclerc), pac ne bos zdravnik :-))) In ce si hlod ki mu lezi matematika, tudi ne. In s tem ni nic narobe.
Ah, medicina je pravzaprav tako zelo specifična, da mora biti tudi človek specifičen, da si želi biti zdravnik, zato bi tudi pogoji vpisa na medicinsko fakulteto morali biti prilagojeni temu. Angleži imajo United Kingdom Clinical Aptitude Test (UKCAT), recimo Nemci pa Hamburger Naturwissenschaftstest (HAM-Nat).
Vinci sporočil: 5.933
[#2685147] 21.11.17 21:07 · odgovor na: anon-207617 (#2685137)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Vinci 21.11.2017 21:09
[NemirniTujec]
> [Vinci]
> > [NemirniTujec]
> > Kako bi pa sicer naredili test "sposobnosti presoje vsakdanjega zivljenja" - po katerem bi sprejemali ucence na drzavne fakultete?
>
> Saj veš, kakšen je odgovor. V množici podatkov in informacij, ki so danes na voljo, je treba biti sposoben presoditi, kaj je smiselno in relevantno. Na primer, kako ugotoviš, da je fake news fake, ali pa, da je teorija zarote teorija? :)

Okej. In namesto da imajo ogromno tezo maturitetni rezultati matematike, slovenscine in anglescine (in dveh izbirnih predmetov), naj modreci medicinske fakultete izbirajo kandidate na podlagi tega, kako oni menijo, da kandidati presojajo, kaj je smiselno in relevantno?

Mislim da smo pravkar preskocili v Monty Pythona :-)
No, fajn bi bilo, če bi ostal znotraj niti debate. Pogovarjamo se seveda o slovenščini na maturi, ne pa o modrecih medicinske fakultete, ker pri nas modreci medicinske fakultete ne izbirajo kandidatov, izbira jih računalnik na univerzi. Seveda pa lahko modreci, ki ocenjujejo razglabljanje o Mirjam in Johnu, ocenjuje tudi razglabljanje o mongolski bolezni.
bc123a sporočil: 48.253
[#2685148] 21.11.17 21:14 · odgovor na: Vinci (#2685034)
Odgovori   +    9
[Vinci]
> [0513LEKAR3]
> Zelo pomembno je, da imamo v šolah veliko slovenščine, pa esejev, ki zaradi slabih ocen marsikomu onemogočajo vpise na naslednje šole! Velika traparija, čeprav nisem proti slovenščini, a vendar v mejah normale! Mnogi se zaradi slabih ocen pri tem predmetu ne morejo vpisat npr. na medicino, mi pa potem uvažamo zdravnike iz južnih republik, ki še dober dan ne znajo dobro reči v Slovenščini. Pozna kdo tukaj našo logiko?

Da se ne more vpisati na medicino zaradi slabih ocen pri slovenščini, ni kriva slovenščina v srednji šoli, ampak postopek vpisa in izbire na medicinski fakulteti.
Ne drzi cisto. Fakultete lahko dolocijo le dodatne kriterije, ne morejo pa se izogniti tistim, ki so skupni za vse, pri cemer je MF dosegla najvec med vsemi da splosna matura in ocena v 3 in 4 letniku stejeta "samo" 55% skupne ocene.

To je prvovrstna stala, s katero se je recimo zacel propad tehnicnih studijev kmalu po uvedbi mature. Prej je bilo jasno - ker je bil na FER sprejemni izpit iz matematike in fizike, na druzboslovju pa iz slovenscine, si sel na tehniko ce si bil dober - v tehniki.

Ko se je uvedla matura je iz vsega ratala neprebavljiva corba ocene na maturi, ko naenkrat za vpis ni bilo vec vazno iz cesa si dobil dobre ocene, in iz cesa slabe, in se je popolnoma unicilo povsem naravno vodilo da gres studirat tja, kjer si dober. Kar naenkrat so ljudje, ki so bili dobri fiziki drli na ekonomijo (in postali zagrenjeni racunovodje), na FER pa so se vpisovali tisti, ki so pac bili vsepovsod zanic, ker - je bil pac znan kot tezek studij.

Kar se mene tice je matura absurd od absurdov - ko enkrat naredis 4 leta srednje sole imas za sabo prakticno 100+ pisnih in ustnih preverjanj znanja, kar je precej bolj podrobna ocena tvojega znanja kot klincevi izpit na maturi.

Jasno je, da seveda zaradi neprimerljivosti srednjih sol taka ocena ne more biti selekcija za vpis na faks, zato bi moralo biti faksom prepusceno da sami po svoji presoji organizirajo sprejemne izpite, saj sami najbolje vedo, kaj je pomembno za uspeh njihovih bodocih studentov.

Tako, izkasljal sem se, sori :)

PS. Dvajsetletje nazaj so baje na MF zacenjali/koncevali informativne dneve s posnetkom carskega reza, ko se je promptno od gnusa obrnil znaten del populacije in odkorakal ven in nikoli ni prisel nazaj skozi tista vrata. Kar je edino pravilno.

Strani: 1 2