Strani: 1 2

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2679697] 19.10.17 12:40
Odgovori   +    5
Temu se reče bliskovita reakcija. NSi lahko čestitamo, kajti nerodnost vodstva stranke (?) so izkoristili za učenje in so v bistvu na podjetniški način dokazali, da napake ne obstajajo so le priložnosti, ki jih lahko izkoristimo, da smo še boljši.
rx170 sporočil: 6.393
[#2679712] 19.10.17 14:14
Odgovori   +    4
A so Finance po agrokorju in drugem januarju našle svojo novo flagship temo?
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2679713] 19.10.17 14:14
Odgovori   +    1
Hrvaški RTL piše: »POZVAO NA BOJKOT...Janša se obrušio na Lidl zbog prodaje piva 'Tito' i 'Jovanka' koja proizvodi 'Komunajzer'...« Nekdo bi prepovedal delo v nedeljo, drugi bi prepovedali pivo, tretji bi prepovedali kakšno knjigo, film, časopis...Pred volitvami smo in zakaj stranke, ki imajo možnost za zmago na volitvah same sebi delajo škodo?...Nikoli več ne prestopimo vrata @LidlSLO #RETWEEET Deli naprej! twitter.com/tomtrampus/sta….je napisal Janša..Jaz le delim naprej...
Pivo na: vijesti.rtl.hr/novos...omunajzer/
anon-18249 sporočil: 270
[#2679720] 19.10.17 14:36
Odgovori   +    1
Bravo, končno neka pametna reakcija !
pobalin sporočil: 14.456
[#2679722] 19.10.17 14:59 · odgovor na: anon-317028 (#2679713)
Odgovori   +    1
Nova Lidl akcija: odlična slovenska craft piva, tudi v nedeljo!
www.lidl.si/sl/akcij...=50&week=1

Janez Janša TO™ (The Original™) pa od tistega sestanka, ki ga ni bilo, na katerem ni bil prisoten, se na njem ni nič mešetarilo ali odločilo, itak kupuje izključno laškega kozla in to samo v Mercatorju (Heinekenovi rdeči zvezdi in Mercatorjevi hrvaški rdečini navkljub).
najobj sporočil: 31.870
[#2679725] 19.10.17 15:18 · odgovor na: pobalin (#2679722)
Odgovori   +    2
[pobalin]
Nova Lidl akcija: odlična slovenska craft piva, tudi v nedeljo!
www.lidl.si/sl/akcij...=50&week=1

Janez Janša TO™ (The Original™) pa od tistega sestanka, ki ga ni bilo, na katerem ni bil prisoten, se na njem ni nič mešetarilo ali odločilo, itak kupuje izključno laškega kozla in to samo v Mercatorju (Heinekenovi rdeči zvezdi in Mercatorjevi hrvaški rdečini navkljub).
... evo, pa je modri Janez zrihtal Lidlu 2,49 evra, ki ga Lidl od mene ne bi dobil nikoli, ker toliko za pir v trgovini iz principa ne dam, zdaj pa bom zaradi grasuplskega fanatika za enega Broza iz principa dal ...

P.S.: Lidlov katalog vedno pregledam, ker se najde marsikaj ugodnega, totih pirov pa zaradi pretiranih cen nisem niti pogledal ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2679728] 19.10.17 15:29 · odgovor na: najobj (#2679725)
Odgovori   +    1
[najobj]
... evo, pa je modri Janez zrihtal Lidlu 2,49 evra, ki ga Lidl od mene ne bi dobil nikoli, ker toliko za pir v trgovini iz principa ne dam, zdaj pa bom zaradi grasuplskega fanatika za enega Broza iz principa dal ...
Tito ima očitno močnejši okus (več hmelja) kot Broz, Josip in Jovanka. :-)
totih pirov pa zaradi pretiranih cen nisem niti pogledal ...
Evo, tako se ekološko in trajnostno doseže gospodarsko rast. Ti boš za pol litra domačega piva iz domačih surovin plačal dvojno ceno in pospešil denarni tok itn. Hvala Janez! LOL, tvitni še kaj tako ekonomsko konstruktivnega!
najobj sporočil: 31.870
[#2679729] 19.10.17 15:39 · odgovor na: pobalin (#2679728)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> [najobj]
> ... evo, pa je modri Janez zrihtal Lidlu 2,49 evra, ki ga Lidl od mene ne bi dobil nikoli, ker toliko za pir v trgovini iz principa ne dam, zdaj pa bom zaradi grasuplskega fanatika za enega Broza iz principa dal ...

Tito ima očitno močnejši okus (več hmelja) kot Broz, Josip in Jovanka. :-)

> totih pirov pa zaradi pretiranih cen nisem niti pogledal ...

Evo, tako se ekološko in trajnostno doseže gospodarsko rast. Ti boš za pol litra domačega piva iz domačih surovin plačal dvojno ceno in pospešil denarni tok itn. Hvala Janez! LOL, tvitni še kaj tako ekonomsko konstruktivnega!
... čuj, zdaj si me sprovociral in bom zaradi Janeza pustil v Lidlu 10 evrov, ker bom probal celotno ponudbo Komunajzarja ...
rx170 sporočil: 6.393
[#2679732] 19.10.17 16:07 · odgovor na: najobj (#2679729)
Odgovori   +    0
[najobj]
> [pobalin]
> > [najobj]
> > ... evo, pa je modri Janez zrihtal Lidlu 2,49 evra, ki ga Lidl od mene ne bi dobil nikoli, ker toliko za pir v trgovini iz principa ne dam, zdaj pa bom zaradi grasuplskega fanatika za enega Broza iz principa dal ...
>
> Tito ima očitno močnejši okus (več hmelja) kot Broz, Josip in Jovanka. :-)
>
> > totih pirov pa zaradi pretiranih cen nisem niti pogledal ...
>
> Evo, tako se ekološko in trajnostno doseže gospodarsko rast. Ti boš za pol litra domačega piva iz domačih surovin plačal dvojno ceno in pospešil denarni tok itn. Hvala Janez! LOL, tvitni še kaj tako ekonomsko konstruktivnega!

... čuj, zdaj si me sprovociral in bom zaradi Janeza pustil v Lidlu 10 evrov, ker bom probal celotno ponudbo Komunajzarja ...
Jaz bom tudi kupil.
pobalin sporočil: 14.456
[#2679736] 19.10.17 16:23 · odgovor na: najobj (#2679729)
Odgovori   +    2
[najobj]
... čuj, zdaj si me sprovociral in bom zaradi Janeza pustil v Lidlu 10 evrov, ker bom probal celotno ponudbo Komunajzarja ...
Klinc, to ni nič. Vem, da sta vidva z Rx170 komunajzarja, zato moram v Lidla zvabiti še nekaj vsegliharjev. Črt... enibadi?

Ko požremo te Komunajzarje, rabimo novo serijo štirih pirov pod firmo Kontrarevolucionar: Janez Janša TO™ (The Original™), Janez Janša Umetnik 1, Janez Janša Umetnik 2 in Janez Janša Umetnik 3. Da bomo lahko spiskali še 10 evrov in se po komunajzarjih nažrli še kontrarevolucije.

Za domovino vse lepo dol po goltancu, BDP pa gor. Če komu kaj obleži v želodcu, naj pa poplakne s pelinkovcem, encijanom, medico, al' pa tavžentrožo. :-)
anon-411170 sporočil: 36
[#2679738] 19.10.17 16:32
Odgovori   +    0
čas vnosa: 19.10.17 12:39
Kakšna demokracija je to, da volja ljudi na referendumu ni uveljavljena v praksi?
Endimion sporočil: 10.252
[#2679739] 19.10.17 16:40 · odgovor na: pobalin (#2679736)
Odgovori   +    0
Ej druze najobjestnejsi. Komaj cakam da ferderban vrat saniram pa da se lah pokurcim da sm eno jovanko posisal pa broza potegnil :)
Endimion sporočil: 10.252
[#2679740] 19.10.17 16:44 · odgovor na: pobalin (#2679736)
Odgovori   +    0
Pr Janezu mas lahko trojcek

Premiki
Okopi
Zapahi

Mojih 5¢
najobj sporočil: 31.870
[#2679742] 19.10.17 16:57 · odgovor na: pobalin (#2679736)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 19.10.2017 17:00
[pobalin]
> [najobj]
> ... čuj, zdaj si me sprovociral in bom zaradi Janeza pustil v Lidlu 10 evrov, ker bom probal celotno ponudbo Komunajzarja ...
Klinc, to ni nič. Vem, da sta vidva z Rx170 komunajzarja, zato moram v Lidla zvabiti še nekaj vsegliharjev. Črt... enibadi?

Ko požremo te Komunajzarje, rabimo novo serijo štirih pirov pod firmo Kontrarevolucionar: Janez Janša TO™ (The Original™), Janez Janša Umetnik 1, Janez Janša Umetnik 2 in Janez Janša Umetnik 3. Da bomo lahko spiskali še 10 evrov in se po komunajzarjih nažrli še kontrarevolucije.

Za domovino vse lepo dol po goltancu, BDP pa gor. Če komu kaj obleži v želodcu, naj pa poplakne s pelinkovcem, encijanom, medico, al' pa tavžentrožo. :-)
... eh, kje si ti zdaj zmuzljive vsegliharje našel ? ... čuj, pravi uspeh bi bil, če bi v Lidla zvabil renameta, ki je dobil od Janšata za Lidl prepoved približevanja ...

P.S.: ponudbo od Kontrarevolucionarja bom probal samo v primeru, če bo tudi Kučan tvitnil, da je treba vse trgovce s kontrarevolucionarnim pirom bojkotirat, kot je to tukaj twitter.com/JJansaSD...unajzer%2F svoje vojščake pozval Generalisimus osebno ...
najobj sporočil: 31.870
[#2679743] 19.10.17 17:05 · odgovor na: Endimion (#2679739)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Ej druze najobjestnejsi. Komaj cakam da ferderban vrat saniram pa da se lah pokurcim da sm eno jovanko posisal pa broza potegnil :)
... ja, in to na Gospodov dan, ko je prepovedano hodit v trgovine, kaj šele tako grešit ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2679744] 19.10.17 17:10 · odgovor na: Endimion (#2679740)
Odgovori   +    0
[Endimion]
Pr Janezu mas lahko trojcek

Premiki
Okopi
Zapahi

Mojih 5¢
Ti bi dal pet centov, da bi prišparal za eno flašo, anede? E, ne boš. Četvorček bo tudi bo po tvojem predlogu. Na četrti flaši bo pisalo US. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2679745] 19.10.17 17:18 · odgovor na: najobj (#2679742)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 19.10.2017 17:35
[najobj]
... eh, kje si ti zdaj zmuzljive vsegliharje našel ? ... čuj, pravi uspeh bi bil, če bi v Lidla zvabil renameta, ki je dobil od Janšata za Lidl prepoved približevanja ...
Čakaj, bolj počasi, saj nisi Stalin, da bi po počitku pred Varšavo na mah oddrvel do Berlina. Zdaj sva dva vsegliharja (ranjeni Endimion in tudi jaz sem se nakuril). Rename bolj verjame Požarju kot pobalinu, zato ga nima smisla izzivat. Se bo že sam odločil, al' mu paše imet kakšnega komunajzarja v želodcu al' ne. :-)
kot je to tukaj twitter.com/JJansaSD...unajzer%2F svoje vojščake pozval Generalisimus osebno ...
Pa si ti pogledal njegovo twitter stran? Natančno? Itak da ne, ker bi sicer v citatu Maistra tam zgoraj opazil, da je Janez Janša TO™ (The Original™) očitno predsednik pomadne stranke. Pa da je na bojkot celega Lidla pozval pod sloganom Tomčeve "spoštujmo & sodelujmo".
Narod naš dokaz je shranil:
shrani.si/f/2Y/11F/1...-stran.jpg
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2679746] 19.10.17 17:22 · odgovor na: anon-411170 (#2679738)
Odgovori   +    3
[SmaragdnaReka]
Kakšna demokracija je to, da volja ljudi na referendumu ni uveljavljena v praksi?
Saj ljudje lahko po svoji volji ne gredo v nedeljo v štacuno, tako da je vse ok.
pobalin sporočil: 14.456
[#2679752] 19.10.17 17:59 · odgovor na: (#2679748)
Odgovori   +    0
[rename]
Zalostno, s kaksno lahkoto nazdravljate vrhovnemu klavskemu komandantu in se norcujete iz samostojne Slovenije. Ja, vsakemu svoje, znano dejstvo.
Nič ne nazdravljamo klavcem. Kdor pije Laško ali Union ali Corono itn. ne nazdravlja firmi piva ampak prijateljem za omizjem. Sicer pa je lahkotnost bolj primerna pri debati o pivu kot pa pri uporabi citatov generala Maistra.
shrani.si/f/2Y/11F/1...-stran.jpg
Komunajzarsko pivo imajo tudi v Sparu (+ in ze par let grencico Marshal (Tito)), pa se vedno hodim tja, ker mi je logisticno najbolj ustrezna trgovina.
Evo, za to sem ti dal plus. Greš pač mimo, ignoriraš ali kritiziraš nekaj, kar se ti zdi nespodobno.

Omenjaš norčevanje iz samostojne Slovenije. Ali obstaja hujše norčevanje iz samostojne Slovenije, kot je dejstvo, da je danes ta žepna paradržavica bolj zadolžena, kot je bila kadarkoli v SFRJ, paradne konje gospodarstva imajo vedno bolj v krempljih hrvaški in srbski tranzicijski tajkuni oz. njihove vlade in upniki? In pri tem je lep delež prispevala ena čisto druga pivsko-trgovsko-medijska vojna z dvema prvoborcema druge slovenske NOB na čelu.
Endimion sporočil: 10.252
[#2679753] 19.10.17 18:13 · odgovor na: najobj (#2679743)
Odgovori   +    0
Tako tako. Najprej na gospodov dan občevanje s poročeno flaško, potem pa še sodomija zmaršalom :)
Endimion sporočil: 10.252
[#2679809] 20.10.17 08:03 · odgovor na: pobalin (#2679745)
Odgovori   +    0
Pa saj to pivo bi moralo vzgati pr prestrasenih slovenskih antikomunistih. Bi lah rekli da so komunajzerje zrli. In scali...
crt sporočil: 27.122
[#2679810] 20.10.17 08:08 · odgovor na: pobalin (#2679736)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 20.10.2017 08:10
[pobalin]
Klinc, to ni nič. Vem, da sta vidva z Rx170 komunajzarja, zato moram v Lidla zvabiti še nekaj vsegliharjev. Črt... enibadi?
yo!

ne pijem piva :)

(in pri tem mi je vseglih, katerega ne pijem)

ps. cez 16 let vse prav pride www.finance.si/14674
najobj sporočil: 31.870
[#2679831] 20.10.17 09:47 · odgovor na: pobalin (#2679745)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 20.10.2017 09:49
[pobalin]
> [najobj]
> ... eh, kje si ti zdaj zmuzljive vsegliharje našel ? ... čuj, pravi uspeh bi bil, če bi v Lidla zvabil renameta, ki je dobil od Janšata za Lidl prepoved približevanja ...

Čakaj, bolj počasi, saj nisi Stalin, da bi po počitku pred Varšavo na mah oddrvel do Berlina. Zdaj sva dva vsegliharja (ranjeni Endimion in tudi jaz sem se nakuril). Rename bolj verjame Požarju kot pobalinu, zato ga nima smisla izzivat. Se bo že sam odločil, al' mu paše imet kakšnega komunajzarja v želodcu al' ne. :-)
... čuj, ne boš verjel, ampak Janez ima prav, ko pravi, da je Lidl komunajzarska trgovska veriga, ki jo mora vsak pravi "pomadnik" bojkotirat, ker ko sem včeraj - drugih nisem našel - kupil enega Titeja, je v vrsti pred blagajno kakšnih 45 let stari možakar najprej začudeno gledal tisto flašo, potem pa mi je ob smehu obeh rekel, da bi Starega tudi sam kupil, če bi ga opazil na polici ...
> kot je to tukaj twitter.com/JJansaSD...unajzer%2F svoje vojščake pozval Generalisimus osebno ...

Pa si ti pogledal njegovo twitter stran? Natančno? Itak da ne, ker bi sicer v citatu Maistra tam zgoraj opazil, da je Janez Janša TO™ (The Original™) očitno predsednik pomadne stranke. Pa da je na bojkot celega Lidla pozval pod sloganom Tomčeve "spoštujmo & sodelujmo".
Narod naš dokaz je shranil:
shrani.si/f/2Y/11F/1...-stran.jpg
... eh, po mojem se je Janša z Maistrovo "pomadjo" zmotil, ampak zdaj tega ne sme popravit, ker bi s tem dokazal, da je tudi on zmotljiv, vsi njegovi verniki pa dobro vejo, da je Janez nezmotljiv ... evo, in ker je poleg tega še strog in ne pozna pardona, ga na napako noben ne upa opozoriti ...
najobj sporočil: 31.870
[#2679834] 20.10.17 10:00 · odgovor na: (#2679748)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 20.10.2017 10:03
[rename]
Zalostno, s kaksno lahkoto nazdravljate vrhovnemu klavskemu komandantu in se norcujete iz samostojne Slovenije.
Ja, vsakemu svoje, znano dejstvo.

V Lidl sem sel mogoce 3x v zivljenju.
Komunajzarsko pivo imajo tudi v Sparu (+ in ze par let grencico Marshal (Tito)), pa se vedno hodim tja, ker mi je logisticno najbolj ustrezna trgovina.
... OK, da ne bo pomote, se jaz (tokrat) ne norčujem iz Slovenije, ampak se norčujem iz fanatizma Janeza Janše, ki je podobno kot pred leti s slovensko neposlušnostjo nezadovoljni Slobodan Milošević na svojem tviterju svojim vernikom zapovedal, da morajo bojkotirati trgovine nemške trgovske verige Lidl, ker je v svojo ponudbo pijač uvrstila pire z zajebantsko-provokativnimi imeni ... aja, in ko si glih pri samostojni Sloveniji, brez "vrhovnega klavskega komandanta" bi bila Slovenija za tretjino manjša, če bi sploh kdaj bila, ker se Dravska banovina od Kraljevine Jugoslavije enako kot Katalonija od Kraljevine Španije ne bi mogla odcepit ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2679839] 20.10.17 10:15 · odgovor na: crt (#2679810)
Odgovori   +    0
[crt]
ne pijem piva :)
Jaz ga samo izjemoma, po posebnem navdihu. Ga pa kdaj kupim za pivopivske obiskovalce.
(in pri tem mi je vseglih, katerega ne pijem)
Kako moreš?! Si čisto brez načel in hrbtenice? :-)
ps. cez 16 let vse prav pride www.finance.si/14674
Malo se ga spomnim, prebral ga bom pa z žetonom od naslednjega meseca, ker sem zaradi KGZ Krpan ta mesec preveč trošil. Mi je pa alkoritem Financ zraven ponudil dve leti star Suhadolnikov članek z naslovom, ki se strašno prilega v zgodbo o pozivu k bojkotu Lidla zaradi nespodobno poimenovanega piva: "Mikropivovarji - zakaj se jih bojijo veliki". :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2679871] 20.10.17 11:51 · odgovor na: najobj (#2679831)
Odgovori   +    0
[najobj]
... čuj, ne boš verjel, ampak Janez ima prav, ko pravi, da je Lidl komunajzarska trgovska veriga, ki jo mora vsak pravi "pomadnik" bojkotirat, ker ko sem včeraj - drugih nisem našel - kupil enega Titeja, je v vrsti pred blagajno kakšnih 45 let stari možakar najprej začudeno gledal tisto flašo, potem pa mi je ob smehu obeh rekel, da bi Starega tudi sam kupil, če bi ga opazil na polici ...
Lidl je ravnokar vdrl na ameriški trg, zato se tamkajšnjim antikomunistom morda črno piše. Mislim, da sem to že enkrat zapisal, a vseeno: enkrat sem v murgelskem Mercatorju videl, da je Štefka Kučan höchtspersönlich kupila Reporterja. Najbrž ga ni prepustila v obdelavo prebavnemu traktu, kot se to dela s pivom, in ne spomnim se, da bi pozivala k bojkotu Mercatorja, ker prodaja tako nizkotno periodiko.
... eh, po mojem se je Janša z Maistrovo "pomadjo" zmotil, ampak zdaj tega ne sme popravit, ker bi s tem dokazal, da je tudi on zmotljiv, vsi njegovi verniki pa dobro vejo, da je Janez nezmotljiv ... evo, in ker je poleg tega še strog in ne pozna pardona, ga na napako noben ne upa opozoriti ...
Tako nekako. Disciplina kičme. Ali s še svežimi besedami Portala Absolutne Resnice:
Enkrat igralec, vedno...
Drži, da so zgoraj zapisane žaljive besede proti ženskam prišle iz ust lika, a drži tudi, da je ta lik dolgo živel v rokavu...
... ali lahko {...} kot predsednik resnično povsem izstopi iz svojega lika?
pobalin sporočil: 14.456
[#2679915] 20.10.17 13:49 · odgovor na: (#2679865)
Odgovori   +    2
[rename]
Fašizem, nacizem, komunizem.
Pri tem, da je demokratični liberalni progresivni zahodni del sveta tako dolgo toleriral prva dva (Abesinija, Libija, Španija, Avstrija, Češka, Albanija), dokler niso Angleži in Francozi septembra 1939 ob napadu na Poljsko spoznali, da tiščanje glave v pesek ne bo rešilo problema fašizma in predvsem nacizma. Ker so to spoznali prepozno in preplitvo, je padla cela Evropa, dokler ni kreten Hitler z napadom ZSSR septembra, Japonci pa z napadom na Pearl Harbour decembra 1941 dosegli, da so komunisti postali nujen zaveznik v skupnem boju proti tistemu zlu, ki se je uničevalno prelil čez svoje meje.

Zato, dragi moj Rename, imajo komunisti pri meni vsem stalinističnim in maoističnim množičnim zločinom nekaj procentov manj minusa od nacijev in fašijev.
Trije izmi, od katerih slovenski parlament ne zmore obsoditi tretjega.
Razlogov je več, od vpliva "sil kontinuitete", do tega, da smo Slovenci ravno pod komunizmom dobili največ samostojnosti in državnosti na svoji zemlji dotlej, in tega, da je težko enako obsojati tisti -izem, ki te je pomagal (žal zelo kruto in krvavo) odrešiti pred nacizmom in fašizmom. Prepričan sem, da bi bilo danes pri nas ravno obratno, če bi bilo tudi v svetovni zgodovini ravno obratno - da bi bil Hitlerjevi nacisti na zavezniški strani v boju proti osvajalskim in genocidnim osvajanjem Stalinovih komunistov.
Žal je očitno takšno prevladujoče mnenje in stališče, zato vas ne motijo fotografije klavca na izdelkih.
Kje si pa videl kakšno fotografijo na komunajzarskem pivu?
V Nemčiji zagotovo ni Hitlerjevega piva.
Tvegam s trditvijo, da bi zelo verjetno na kakšni margini bilo, če ne bi te Nemčije že 70+ let skrbno motrili tisti, ki jih je Nemčija pod Hitlerjem napadla, podjarmila in tudi množično morila. Pomembna razlika med Hitlerjem in Titom je v tem, da je bil prvi napadalec in osvajalec, ki je množično moril daleč zunaj nemških meja, Tito pa je ostal v okviru svoje države. Enako kot Francisco Franco. S tem, da Franco Kataloncem ni dopustil avtonomije in uporabe lastnega jezika, Tito pa Slovencem je, in da Katalonija menda nima niti približno podobnega ustavnega statusa, kakršnega je (zlasti po 1974) imela Slovenija.

Ne vem, zakaj za Francisca Franca ne znam najti vsaj približno podobnega seznama državniških odlikovanj, kot ga najdem za Tita, ampak nek razlog za to gotovo je.
en.wikipedia.org/wik...ign_awards

A propos Franco, pred dobrimi štirimi leti so imeli v Španiji malo cirkusa, ker je nek umetnik naredil njegovo uniformirano skulpturo in jo postavil v hladilnik Coca Cole. Takrat so v luft šli kao frankisti, ker je oskrunil podobo velikega vodje. Zanimiva zgodba:
Eugenio Merino, the 37-year-old artist who created the sculpture, says his aim was to represent Franco’s presence among Spaniards. “I put him inside a fridge because I thought he’s still fresh, still present in our society,” he says in his studio in downtown Madrid.
The work, which Merino called “Always Franco,” has generated no small amount of controversy and helped show just how much the dictator remains an issue here nearly 40 years after his death.
Franco, who took power in 1936 during the Spanish Civil War, died in bed in 1975.
The dispute over the sculpture began last year, when it was put on display in a major Madrid art show. The Francisco Franco Foundation, which seeks to glorify the late dictator’s memory, took legal action against the artist, arguing he had insulted the honor of a former head of state.
A judge shelved the case last month, ruling that the artwork was a legitimate form of expression and not a political statement. Fellow artists organized a series of events ahead of the decision to express support for Merino and contempt for Franco.
Merino says the ruling wasn’t about Franco. “It doesn’t matter whether you like a work of art or not — that’s one thing,” he says. “But freedom of expression is quite another matter.”
Pointing to other works in his studio, he says no public figures — least of all dictators — should be protected from the artist’s brush.
A small sculpture of Cuba’s Fidel Castro as a zombie stands on a shelf. While he’s talking, workmen cart away a crate containing “Always Mao” — a depiction of the Chinese communist chairman in a refrigerator.
Across town, the atmosphere inside the Francisco Franco Foundation’s offices couldn’t be more different from the Merino’s studio’s irreverence.
On entering its discreet building, visitors are greeted by an array of Franco-related memorabilia: wall tiles, cellphone holsters, T-shirts and coffee cups all emblazoned with the Francoist eagle, the symbol beloved of Spain’s far right.
www.pri.org/stories/...r-seen-him
Po analogiji bi morali pivo Komunajzer Josip, Broz, Tito in Jovanka pri nas obsojati levičarji, ne pa desničarji. Ker je komunajzar desničarska žaljivka za komunista, pivo z imenom pokojnega diktatorja in njegove žene pa žalitev zanju - strogo pravičniško gledano. Ampak ne, pri nas se ob tem ne dvignejo sile kontinuitete ampak desnica, kontrarevolucija. Imamo mi vse postavljeno na glavo? Ali gre za to, da so povsod ravno desničarji tisti, ki vsako figo napihnejo, ob njej zganjajo cirkus zgražanja, ker so oni kakor "total quality" - s tolerancami okrog ničle? In ko dam "desnakarjem" prav, da je splošna obsedenost "levakarjev" s politično korektnostjo šla že predaleč, me z desne udari kaj? Zagreto pozivanje k politični korektnosti!
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2679925] 20.10.17 14:07 · odgovor na: pobalin (#2679915)
Odgovori   +    2
[pobalin]
> A judge shelved the case last month, ruling that the artwork was a legitimate form of expression and not a political statement. eagle, the symbol beloved of Spain’s far right.
> www.pri.org/stories/...r-seen-him

Zanimiva dikcija. (Umetniško) izražanje je po mnenju sodnika torej legitimno, politična izjava pa ne?
pobalin sporočil: 14.456
[#2679942] 20.10.17 15:41 · odgovor na: (#2679920)
Odgovori   +    1
[rename]
saj sem jih 40 let v vsaki učilnici, v vsaki pisarni imel dovolj. Slik na steni in sodelavcev za mizami.
S tem se strinjam. S pranjem možganov in kultom osebnosti so nam zastrupili življenje, zato se danes še težje pogovarjamo o dejstvih, jih sprejmemo in gremo naprej. Pravim samo, da se enega strupa ne izpere z drugim strupom.
Kar se pa fotk tiče: žganje Marshal si poglej v Sparu ali Mercatorju.
Dodatek: tudi na spletu: trgovina.mercator.si...shal-0-7-l
Hudiča, tega pa še nisem videl! To najbrž nekaj pove o mojem kupovanju alkohola in/ali izboru poslovodkinje našega Mercatorja. :-)

Sicer se pa najbrž spomniš, da smo imeli v socializmu na policah "nobel" vinjak z imenom napoleonskega okupatorja naših krajev: Maréchal Marmont.
static.wixstatic.com...4.jpg_1024

V socialistični firmi Fructal Alko so pač sledili hlapčevski logiki, da je treba ob snobovski uporabi tujega imena še slaviti enega okupatorja, ker je našim prednikom iz čiste okupatorske preračunljivosti in samo za kratek čas pač dal nekaj več avtonomije kot prejšnji in kasnejši okupator. Ajde, če bi to počeli v 19. stoletju, ne pa v sedemdesetih letih 20. stoletja! Napoleon je bil samo svojevrsten Hitlerjev predhodnik, ki ga je ustavila šele Rusija in njen mraz, silna podložnost tujemu gospodarju Ilirskih provinc je pa z današnjega gledišča svojevrstna kolaboracija z okupatorjem.

Da provincialni hlapčevski snobizem živi in cveti naprej, dokazuje ime velike nepremičnine v bližini nekdanje tovarne Alko, ki so ji ponosni slovenski tranzicijski gospodarji dali ime Belle vie Tivoli (la belle vie je po francosko lepo življenje, le belle vie pa po italijansko lepe poti). Grazie Stojan Petrič, merci Franjo Bobinac, in j€bit@ s€!
pobalin sporočil: 14.456
[#2679992] 20.10.17 20:00 · odgovor na: (#2679946)
Odgovori   +    0
[rename]
Drugače pa je bil v osemdesetih najbolj popularen (vinjak) Cezar.
Z reklamo: Ili Cezar, ili ništa!
(In relief profila Julija Cezarja na zlatniku).
i.pinimg.com/736x/41...a-time.jpg
Ja, vinjak Cezar, imena Poetovio, Petovia (šnopčki), Celeia, Emona so bila drugo lice konzument-socialistične dežele, ki je po antičnih ovinkih iskala svoja civilizacijska sidra v maniri klajnburgerlih snobizma. :-)

V tej reklami za Cezar je poudarjena ena krasna neumnost: "2 boce, a ista kvaliteta vinjaka Cezar". Raji so ponujali, ona je pa kupovala in (pre)plačevala okrancljano flašo, za vsebino pa ji je bilo očitno vseeno. Si predstavljaš, da bi danes videl oglaa: "naj bo litrca ali pa buteljka, v obeh je ista kvaliteta vina Movia"? :-)

Strani: 1 2