Strani: 1

greeny sporočil: 251
[#2665113] 27.07.17 11:17
Odgovori   +    9
Glede 13 in 14 plače v primerjavi z regresom in božičnico je bolj kilavo. 13 in 14 plača v Avstriji je obdavčena manj, kot redna plača, bruto je pa enak. Torej je samo 13 plača nekje na ravni slovenskega regresa + božičnice. S 14. pa si pokrijem vse stroške. Da ne omenim, da je tudi neto glede na plačilo v sloveniji X 1.7.
krimsport sporočil: 273
[#2665114] 27.07.17 11:18
Odgovori   +    4
Je pa pri nas tista 13,14 plača neobdavčena ali nizko obdavčena (malica, prevoz ni obdaveno, regres je obdavčen manj kot plača), tako da je tudi to potrebno upoštevati pri bruto/neto primerjavi plač Avstrija - Slovenija.
MF-561169 sporočil: 380
[#2665117] 27.07.17 11:34 · odgovor na: greeny (#2665113)
Odgovori   +    7
pa še - 13 in 14 plača sta neodvisni od prisotnosti na delu, torej jih delavec dobi v enakem znesku neglede na to ali je na dopustu ali ne.
V Sloveniji se delavec efektivno dobi dodatek za prevoz in prehrano "samo" za 11 mesecev. (tisti v javnem sektorju najbrž samo 10 mesecev. Reveži... :/ )
0430ABAKU sporočil: 1.782
[#2665121] 27.07.17 11:53
Odgovori   +    17
Korak naprej.
Delavcu naj se izplača bruto plača in potem naj delavec sam plača vse prispevke in davke.
Razen če eksplicitno pooblasti kogarkoli (lahko tudi delodajalca, ali pa banko), da ta nakazila izvaja namesto njih.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2665126] 27.07.17 12:39
Odgovori   +    3
Zakaj bi ugibali? Naj vsak izračuna sam, tudi primerja sam.

Avstrijske plače na: www.brutto-netto-rechner.info/

Slovenske plače na:www.racunovodja.com/...place2017/
FIN-542579 sporočil: 498
[#2665127] 27.07.17 12:39 · odgovor na: krimsport (#2665114)
Odgovori   +    4
[krimsport]
... regres je obdavčen manj kot plača...
Je to res? Glede na to, da gre v dohodnino v celoti?
peterfrankl sporočil: 436
[#2665131] 27.07.17 12:46 · odgovor na: greeny (#2665113)
Odgovori   +    12
Da primerjava ni natančna oziroma povsem natančna - s tem se seveda strinjam. A povsem natančna primerjava ne more biti cilj take kolumne, gre bolj za razmislek, za stanje duha. Res pa je, da bi natančna primerjava bila dobrodošla, vendar je ultimativna natančnost sila ambiciozen cilj, kajti sistema sta si med sabo precej različna, v Avstriji imajo pri minimalnih plačah veliko težo dogovori socialnih partnerjev v okviru branže in tako naprej, še mariskaj je težko primerljivo. Če upoštevaš vse podrobnosti, potem se lahko vprašaš, ali ima sploh kaj smisla primerjati karkoli. In potem ugotoviš, da tudi ta kolumna nima haska. Ampak vseeno se mi zdi, da so primerjave dobrodošle in koristne, četudi so malo "čez palec".
lep pozdrav,
Peter
greeny sporočil: 251
[#2665138] 27.07.17 13:27 · odgovor na: peterfrankl (#2665131)
Odgovori   +    27
Se strinjam z napisanim.
Glede stanja duha pri avstrijcih pa še tole: Govorim seveda iz lastnih izkušenj, tako, da bom mogoče tudi posplošil: Če pri njih ni plače na datum ali prej, plačanih prispevkov, ... si delodajalci to štejejo v sramoto in ne v vrlino.
Glede na manjše obdavčitve (procentualno) pri njih država vseeno uspe uspešno vzdrževat:
- zdravstvo - ni nerazumnih čakalnih dob
- ceste
- podpora za socialno varnost otrok je odlično izpeljana
- na Dunaju (in večjih mestih) gradijo stanovanja kot zmešani
- in ko včasih povem, kaj se pri nas dogaja in so na položajih še vedno direktorji državnih podjetij, ki so dokazano kradli in so koruptivni, in za to ve celotna država, me čukasto gledajo in sprašujejo, zakaj državljani sami nič ne naredimo in jih izprotestiramo. Odgovora jim žal ne znam povedat in me je zaradi tega kar malo sram. Vsa čast pa vam na financah, da vsake toliko vržete sekiro in se potem zaradi tega gamad malo popuca / prestavi drugam.
sopranos sporočil: 11.404
[#2665142] 27.07.17 13:40 · odgovor na: 0430ABAKU (#2665121)
Odgovori   +    19
[0430ABAKU]
Korak naprej.
Delavcu naj se izplača bruto plača in potem naj delavec sam plača vse prispevke in davke.
Razen če eksplicitno pooblasti kogarkoli (lahko tudi delodajalca, ali pa banko), da ta nakazila izvaja namesto njih.
Za začetek bi bilo dovolj že to, da delavci sami plačajo položnico za sindikat. To bi precej pristriglo peruti javnemu sektorju.

Pa podjetniki bodo morali v Sloveniji končno ugotoviti, da ne morajo stalno tiščati glave v pesek. Da morajo aktivno sodelovati pri oblikovanju, vodenju, finančni, programski in kadrovski podpori političnih strank.

Tem ta velikim je v Sloveniji očitno še preveč fino in na easy, zato pa tudi nič ni narejenega.
Endimion sporočil: 10.307
[#2665396] 29.07.17 08:43 · odgovor na: (#2665146)
Odgovori   +    9
Odkar pomnim, sem na plačilnih listah dobil:

-Brutto
-Prispevki od Brutto (delojemalec)
-Obračun akontacije dohodnine glede na davčno osnovo
-Znesek dodatkov (malica + prevoz na delo)
-Netto plačo
-Znesek Izplačila na račun
-Prispevke delodajalca
-Skupni strošek delodajalca.

Vse te številke v Sloveniji dobi po mojem 99% VSEH ki so v delovnem razmerju. Drugo pa je, če je folk funkcionalno nepismen, in svoje lastne plačilne liste ne razume. in beleive you me, takih sploh ni tolk malo.
rx170 sporočil: 6.403
[#2665397] 29.07.17 08:47
Odgovori   +    0
Povsem na mestu bi bilo, če bi zaposleni v Sloveniji na listkih z velikimi številkami lahko videli, kolikšen je pravzaprav strošek delodajalca (bruto bruto) – ta pa nikjer ni naveden. Šele ko bodo videli, koliko stane njihovo delo, bo misel »več neta za isti bruto« tudi pri nas presegla dediščino preteklosti in vpliv javnega sektorja.
NE vem, če so delojemalci pravi naslov za ta problem.
crt sporočil: 27.191
[#2665409] 29.07.17 11:03 · odgovor na: Endimion (#2665396)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 29.07.2017 11:04
[Endimion]
Vse te številke v Sloveniji dobi po mojem 99% VSEH ki so v delovnem razmerju. Drugo pa je, če je folk funkcionalno nepismen, in svoje lastne plačilne liste ne razume. in beleive you me, takih sploh ni tolk malo.
... in vse to se prebere tako:

bla bla bla bla bla bla AHA! tolko dobim.

torej - lahko da tudi ne razume, predvsem pa ga ne zanima.

ce das predlog, da naj se skinejo vse te za bralca odvecne in obremenjujoce cifre s placilne liste in naj lepo pise samo tisto, kar cloveka zanima, torej kolko dobi na racun, bos po moje pozel veliko odobravanje :)
Endimion sporočil: 10.307
[#2665418] 29.07.17 12:21 · odgovor na: crt (#2665409)
Odgovori   +    4
In v tem Tvojem zapisu se skriva razlog, zakaj bog ne daj dajat ljudem Brutto Brutto in sop poloznic v roke.

Ker jih bo 1/3 pustila na omarici 1. mesec... do tretjega meseca pa nihče.

A veš.. to je pol k uno k se folk pizdi, da so jim pošto zaprli... ja, ker onih 5 strank na teden niti slučajno ne pokrije stroškov pošte. Ja pa pizda ne splača se jo imeti v vsaki pripizdini. A tudi tam bo vsak startal iz pozicije "to pripada"

In pri taki mentaliteti je dejansko bolj učinkovito denar folku spulit skozi davkarijo. al za penzije al zdravstvo al karkoli.
Endimion sporočil: 10.307
[#2665427] 29.07.17 13:48 · odgovor na: (#2665425)
Odgovori   +    1
Tvoje razmišljanje je sicer pravilno ampak....

Si predstavljas zavarovalnico triglav kjer pol zavarovancev neha placevat premijo?
Endimion sporočil: 10.307
[#2665428] 29.07.17 13:58
Odgovori   +    7
Povsem na mestu bi bilo, če bi zaposleni v Sloveniji na listkih z velikimi številkami lahko videli, kolikšen je pravzaprav strošek delodajalca (bruto bruto) – ta pa nikjer ni naveden. Šele ko bodo videli, koliko stane njihovo delo, bo misel »več neta za isti bruto« tudi pri nas presegla dediščino preteklosti in vpliv javnega sektorja.
A Peter kot direktor firme ne da propisne placilne liste od sebe.... Al pa ima pol novinarjev na s.p. pa so storitev. In dobi Peter samo fakturo za podpisat...
peterfrankl sporočil: 436
[#2665438] 29.07.17 15:58 · odgovor na: Endimion (#2665428)
Odgovori   +    0
Dragi moj (šaljivec),
Kolikor vem, na obvestilh o plačah praviloma ni bruta-bruta oziroma stroška delodajalca. To kot prvo. Kot drugo: ko pišeš o tem, da morda ne izplačujemo novinarjem plač, temveč zlasti s.p. honorarje, spet pišeš malo 'kar tako'.
Kaj pravzaprav želiš povedati?
Sicer se ti zahvaljujem za komentiranje, četudi me malo hecaš.
Lep pozdrav iz Pirana,
Peter
peterfrankl sporočil: 436
[#2665442] 29.07.17 16:48 · odgovor na: (#2665441)
Odgovori   +    1
No, me veseli, da je vse več podjetij, ki na obvestilih navedejo podatek o celotnem strošku delodajalca, upam, da jih bo še več, kar je tudi smisel te kolumne.
Odgovor o espejih: lahko ti povem, da so sumi, da namesto plač izplačujemo samo neto honorarje, povsem odveč.
Endimion sporočil: 10.307
[#2665488] 30.07.17 10:29 · odgovor na: peterfrankl (#2665438)
Odgovori   +    3
Spostovani g. Frankl


Od leta 2004 kar sem v delovnih razmerjih pri razlicnih podjetjih ki so imela razlicne računovodske programe pa tudi dejavnosti sem VEDNO dobival podatek o skupnem strosku delodajalca na placilni listi. Vseh 160 ali koliko pa vse od prve hranim. Pridejo prqv ko na dursu dokazujes kaj v zvezi s kakim stecajem...


Na cisto vsaki imam ta podatek. Evo prav zdajle buljim v eno iz leta 2005. In ima vse parametre...

In ja se upraviceno sprasujem zakaj sploh bi manjko podatka o skupnem strosku delodajalca velecenjeni Peter problematiziral ker tega manjka ni. Ta številka je na voljo in folk jo dobiva. A jo razume a jo slisi in ali ga sploh zanima koliksna je, je povsem druga zgodba.

Morda pa bi Peter sedel malo v senco, nehal svoje bralce podcenjujoce oznacevati za "saljivce", pa morda namenil kdaj besedo ali dve temi, kako je lahko drzava draga in potratna, ce imamo ja vse prispevke prikazane na placilnih listah, obenem pa ima delodajalec davcni dolg iz naslova prispevkov in davkov.
Endimion sporočil: 10.307
[#2665496] 30.07.17 11:03 · odgovor na: (#2665489)
Odgovori   +    1
Al ti pravim da ta podatek za svoje zaposlene prakticno dajejo vsi.

Petrov odstavek v clanku je v bistvu ponovutev onga iz druge polovice sedemdesetih:

"Ko bi Tito vedel kaj mu delajo bi ze udaril po mizi"....

Kot da je Broza sploh zanimalo...

Tako tudi ljudi povecini NE zanima skupni strosek. Clovek ve da se je zmenil za toliko in toliko s sefom in pogleda a je tok res dobil na racun. Za vse ostalo kar je na onem list mu pa dol maha. Niti vsi forumasi tu si ne znajo prav poracunati Brutta Netta skupmega stroska itd.

In v takem okolju je individualizacija placevanja prispevkov in davkiv zgolj zato da bi "Ljudje vidli koliko jih drzava stane" en tak lep nacin skupnega drzavnoinstitucijskega samomora.
peterfrankl sporočil: 436
[#2665497] 30.07.17 11:24 · odgovor na: Endimion (#2665488)
Odgovori   +    1
Oprosti, če sem te z izrazom 'šaljivec' užalil ali podcenjeval, tega nisem hotel, res sem mislil, da se śališ.
Verjetno bi res bilo zanimivo izvedeti, koliko delodajalcev na obvestilih res zapiše skupni strošek. Po mojih izkušnjah malo, tvoje so drugačne, ok. Ali ima ta številka smisel, ali je smiselno, da je sploh zapisana na obvestilih, o tem lahko razpravljamo, seveda. Ni pa na mestu očitek, da ne pišemo o tem, koliko nas država stane in koliko so delodajalci dolžni za prispevke. To kolegice in kolegi redno počno, res je, da se sam te teme - koliko ao delodajalci dolžni - dotaknem tu pa tam, a Finance so tega 'polne'.
Še en pozdrav,
Peter
crt sporočil: 27.191
[#2665499] 30.07.17 11:30 · odgovor na: Endimion (#2665496)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: crt 30.07.2017 11:34
[Endimion]
In v takem okolju je individualizacija placevanja prispevkov in davkiv zgolj zato da bi "Ljudje vidli koliko jih drzava stane" en tak lep nacin skupnega drzavnoinstitucijskega samomora.
to je pac se en primer ritualnega fetisizma - ce pride beseda, bo koj meso postala, odprlo se bo nebo in udarila strela in vse bo drugace.

yeah, right.

kar bi na podrocju plac in prispevkov lahko res imelo tezo, bi bilo to, da dobis na racun bruto in zraven seznam, kam moras pa zdaj to poslati. ker to, da si imel (na racunu, ne na nekem literarno-racunovodskem obracunu), pa si potem moral dati - to pa brez skrbi, da vsakdo zelo globoko razume. ni brez veze pregovor "dabogda imao, pa nemao".

kaj pa bi ta teza prinesla... glede na vtise o psihologiji, politiki in inerciji tako v splosnem kot se zlasti lokalno tudi ni tezko izdelati pricakovanj o tem, kako bi potem to slo naprej.

(kdor je odgovoril "seveda, narod bi sel na ulice in zahteval nizje prispevke" je vecji optimist od mene)

(kar sicer res ni tezko :P )
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2665556] 31.07.17 03:05 · odgovor na: peterfrankl (#2665131)
Odgovori   +    1
Seveda nima smisla primerjati med sabo nič, kar nima skupnega imenovalca.
Ko bo zaživela dividenda na delnico države, pa bo to primrjavo videl vsak sam miže, brez kolumnistov
najobj sporočil: 31.920
[#2665589] 31.07.17 12:18 · odgovor na: (#2665425)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2017 12:25
[rename]
Tako.
Ker podruzbljeni mozgani niso sposobni prevzeti odgovornosti, naj za njih skrbi drzava.
Tisti, ki tega nocemo, naj nam pa pustijo, da se sofiramo sami.
... OK, razen da na banki ali pošti plačaš provizijo za vsako položnico posebej, res ne razumem, v čem je finta, če iste cifre na položnicah plačuješ sam ali pa jih za tebe plačuje delodajalec ... khmm, sploh pa me zanima, kako si predstavljaš obračun plač v malo večji firmi, če bi si vsak zaposleni lahko sproti zmišljeval, kdaj kaj bo plačeval sam in kdaj bo pustil, da za njega plačuje firma ...

P.S.: če bi vsak sam hotel plačevati položnice zato, da jih ne bi plačeval, ker noče financirat požrešne države, potem bi samo(ne)plačevanje imelo neki smisel, ne znam pa si predstavljati, kaj in kako bi delale bolnice, šole, vrtci, policija, gasilci in kaj je še za normalno življenje (ne)odgovornih ljudi nujnih služb iz javnega sektorja, ki bi en mesec dobili za svoje delo 10%, drugi mesec 30%, tretji mesec pa nič, pač odvisno od tega, kdaj bi se kateremu samo(ne)plačniku zdelo, da tudi on sam tisti mesec neko storitev rabi in da bi mogoče nekaj malega le lahko plačal ... aja, kaj nisi ti rekel, da si podjetnik in torej sam za sebe lahko delaš, kar ti paše, ker se državi jebe, kaj ti sam sebi napišeš na plačilno listo, ker je državi važno, da ona dobi vse plačano ...
najobj sporočil: 31.920
[#2665592] 31.07.17 12:34 · odgovor na: peterfrankl (#2665497)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2017 12:38
[peterfrankl]
Oprosti, če sem te z izrazom 'šaljivec' užalil ali podcenjeval, tega nisem hotel, res sem mislil, da se śališ.
Verjetno bi res bilo zanimivo izvedeti, koliko delodajalcev na obvestilih res zapiše skupni strošek. Po mojih izkušnjah malo, tvoje so drugačne, ok. Ali ima ta številka smisel, ali je smiselno, da je sploh zapisana na obvestilih, o tem lahko razpravljamo, seveda. Ni pa na mestu očitek, da ne pišemo o tem, koliko nas država stane in koliko so delodajalci dolžni za prispevke. To kolegice in kolegi redno počno, res je, da se sam te teme - koliko ao delodajalci dolžni - dotaknem tu pa tam, a Finance so tega 'polne'.
Še en pozdrav,
Peter
... čuj, Pero ... evo, najprej se ti opravičujem, ker te - če boš toti post prebral - motim na zasluženem dopustu, v zvezi z mojim postom renametu tukaj zgoraj, pa me zanima, v čem je finta oziroma kaj ima delodajalec od tega, da ne bi hotel - če nujno vsega niti ne plača - svojemu delavcu vsaj na papirju prikazat, koliko ga naša požrešna država olupi, da ima delavec delo in da dobi svojo neto plačo ...

P.S.: malo preveč si padel pod vpliv Simone, Petre in kaj je še vaših redno zaposlenih novinarjev brez bruta in visokim netom na plačilni listi, ki tukaj na Financah vsaki dan trobijo, da je treba pol Slovenije prodat, pol pa ukinit, ker se bodo potem ljudje lažje sami šolali, se sami zdravili, si sami čuvali varnost in premoženje, se sami reševali in gasili požare in kaj je še tega, kar požrešna država dela za svoje državljane ... aja, moja plačilna lista je kompletna, čeprav bi nekatere cifre lahko bile tudi malo boljše ...
najobj sporočil: 31.920
[#2665594] 31.07.17 12:42 · odgovor na: anon-79735 (#2665556)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 31.07.2017 12:43
[sstanislav]
Seveda nima smisla primerjati med sabo nič, kar nima skupnega imenovalca.
Ko bo zaživela dividenda na delnico države, pa bo to primrjavo videl vsak sam miže, brez kolumnistov
... čuj, če mene kaj vprašaš, bo tota tvoja država prej umrla, preden bo tota dividenda na delnico države zaživela ...
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2665637] 31.07.17 20:33 · odgovor na: najobj (#2665594)
Odgovori   +    0
[najobj]
> [sstanislav]
> Seveda nima smisla primerjati med sabo nič, kar nima skupnega imenovalca.
> Ko bo zaživela dividenda na delnico države, pa bo to primrjavo videl vsak sam miže, brez kolumnistov
... čuj, če mene kaj vprašaš, bo tota tvoja država prej umrla, preden bo tota dividenda na delnico države zaživela ...

Jugoslavija je bila vzorčni primer take smrti, Evropa bo še bolj tragičen.
Če ti misliš drugače, nimam nič proti, lepše je verjeti, da bo vs v redu, kot razumeti, da ne bo po neumnem.
mimoidoci sporočil: 5.999
[#2665643] 31.07.17 21:30 · odgovor na: Endimion (#2665488)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Spostovani g. Frankl


Od leta 2004 kar sem v delovnih razmerjih pri razlicnih podjetjih ki so imela razlicne računovodske programe pa tudi dejavnosti sem VEDNO dobival podatek o skupnem strosku delodajalca na placilni listi. Vseh 160 ali koliko pa vse od prve hranim. Pridejo prqv ko na dursu dokazujes kaj v zvezi s kakim stecajem...


Na cisto vsaki imam ta podatek. Evo prav zdajle buljim v eno iz leta 2005. In ima vse parametre...

In ja se upraviceno sprasujem zakaj sploh bi manjko podatka o skupnem strosku delodajalca velecenjeni Peter problematiziral ker tega manjka ni. Ta številka je na voljo in folk jo dobiva. A jo razume a jo slisi in ali ga sploh zanima koliksna je, je povsem druga zgodba.

Morda pa bi Peter sedel malo v senco, nehal svoje bralce podcenjujoce oznacevati za "saljivce", pa morda namenil kdaj besedo ali dve temi, kako je lahko drzava draga in potratna, ce imamo ja vse prispevke prikazane na placilnih listah, obenem pa ima delodajalec davcni dolg iz naslova prispevkov in davkov.

Če smo pa že pri 2005, pa poglej če imaš na OD postavko davek na izplačano plačo. Postavke davka na izplačano plačo sam nisem nikoli videl na svojem odrezku plače. S 1.1.2009 se je prenehala obveznost plačevanja davka na izplačane plače.To je bil glavni sestavni del tistega famoznega bruto bruto, ki ga od 2009 ni več.

Strani: 1