Strani: 1

premza sporočil: 4.276
[#2664527] 20.07.17 20:46
Odgovori   +    2
Mi lahko kdo pove, kaj je magičnega na teh dveh odstotkih?

Ta cilj bo kmalu star pol stoletja, razmere so se v tem času korenito spremnile, mi pa se ga še vedno držimo kot pijanec plota. Smo res še prepričani, da pehanje za dvo odstotno inflacijo res naredi več koristi kot škode?

Moje mnenje je, da ECB s konvencionalnimi ukrepi na dolgi rok nikoli več ne bo uspela držati inflacije na dveh odstotkih.
anon-317581 sporočil: 124
[#2664550] 21.07.17 09:02
Odgovori   +    3
To zgodbo smo že videli. Zadnjič v tem tisočletju. Zaključila se je 2007 s pokom 'nepremičninskega' balona v ZDA. Svet je bil od leta 2001 dalje preplavljen s poceni denarjem. Posledica ega je bila visoko zadolževanje nekaterih držav in večine podjetij. Nepremičninski kolaps je bil tako rekoč umeten. Ne samo, da so nepremičninski krediti predstavljali le slabih 6% poslovanja bank na ameriškem trgu, kolaps se je v resnici zgodil na podlagi izvedenih denarnih sredstev, v katerih so glavno vlogo res igrali prav nepremičninski krediti. Banka Lechman in Brothers je padla zato ker je špekulirala in ker jo je Goldman&Sacks tako rekoč 'nategnil. Slabih kreditov je bilo torej manj, kot jih ima danes NLB (skladnos s slabitvami). Posledica padca banke Lechman je bila panika, ki je zajela svet. Posledica te psihološke panike, ki so jo nekateri pridno podpirali so bile večplastne, vse pa so šle v korist najbogatejših finančnih ustanov:

- najbogatejše banke so dobile poceni denar davkoplačevalcev (neposredno ali tako kot nemška banka, posredno preko poplačila obveznosti Grčije)
- najbogatejše banke v ZDA so poceni pokupile manjše banke, ki teh ugodnosti niso dobile
- kar nekaj držav s je moralo drago zadolžiti, ker poceni denarja za tekoče poslovanje ni bilo
- enako je bilo s kar nekaj podjetij
- v kar nekaj državah je prišlo do poceni razprodaj podjetij v zasebni in državni lasti
- samo Slovenija za katero so bili plat zvona, ko je bila zadolžena s 14 miliardami, je morala najeti kar nekaj dragih posojil, dokapitalizirati NLB, ki jo bo morala daleč pod ceno prodati, tako kot je NKBM

Pričakujemo torej lahko še nekaj let poceni denarja. Tisti, ki opazujemo cikle na finančnih trgih vemo, da se ti dogajajo na cca 7-8 let. Naslednjo krajo, če ne bo prišlo kaj vmes, lahko pričakujemo torej nekje leta 2022 - 2023.

Za Slovenijo je nujno, da v tem času izvede vse potrebne ukrepe, ki so:

- se resno spopade s korupcijo, ki je tudi edini razlog za čakalne vrste v zdravstvu in s tem generator nove korupcije
- poceni delovanje državne birokracije
- poenostavi in naredi poslovanje bolj pregledno
- pripravi prostor za lastno valuto, da bo lahko ustrezno suvereno odreagirala v primeru krize (devalvacija, ipd...)
- stimulira v razvoj storitev in izdelkov, ki imajo visoko dodano vrednost in so čim manj izpostavljena kriznim tveganjem (najbolj so kriznim tveganjem izpostavljena podjetja, ki so povezana z avtomobilsko industrijo, belo tehniko, pohištvom, .... vsemu tistemu, čemur se človek odpove, ko mu teče voda v grlo)

Strani: 1