Strani: 1 2

deblo sporočil: 3.339
[#2662714] 08.07.17 12:26
Odgovori   +    0
V glavnem gre za dobre pol milijona mešanja megle ,rezultatov razen medijskega pompa pa ni.Oćitno gre za ustaljeno prakso v slovenskem kmetijstvu.
anon-124722 sporočil: 1.067
[#2670758] 03.09.17 17:03 · odgovor na: deblo (#2662714)
Odgovori   +    2
[deblo]
V glavnem gre za dobre pol milijona mešanja megle ,rezultatov razen medijskega pompa pa ni.Oćitno gre za ustaljeno prakso v slovenskem kmetijstvu.
Kupovanje volitev. "Pomotoma" so izpustili alinejo "svetovanje svojim članom, katero stranko naj volijo, da bodo še naprej dobivali pol miljončka na leto".

Sicer pa bi morala tale zveza svetovati predvsem sami sebi oz. svojim članom, naj ne kupujejo nelegalnih sredstev na črnem trgu, s katerimi so pomorili pol zaroda čebel po Sloveniji.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671046] 05.09.17 10:47
Odgovori   +    3
Dobrega pol milijona čebelarski zvezi za svetovanje
Letos imajo za svetovanje 576.689 evrov.
Zaokroževanje številk je zelo zahtevno početje. Če parafraziram brkatega bivšega očeta naroda: "Ne iščite samo strupenih palčk, ampak tudi zdravilne. Čebelarska zveza je napravila kranjsko čebelo, ki je fantastična slika... Vi pa sedaj sprašujete za dolar in cent. In čebelarska zveza bo obstala tudi, če bo od tega "dobrega pol milijona" do šeststo jurjev en dolarček zmanjkal, ali pa ne."
www.rtvslo.si/sloven...tle/268149
pobalin sporočil: 14.456
[#2671056] 05.09.17 11:08 · odgovor na: (#2662716)
Odgovori   +    1
[kajulci]
Cak da dezurni cebelar kej pokomentira.
Dežurni čebelar je lepo vzgojen in ljudi ne črti kar počez kot kakšen pobalin. Je pa nekoč zapisal nekaj antološkega o kmetsko-naci-retro-agitprop razvadah v deželnem čebelarstvu.
forum.finance.si/?m=...101&single

Pobalini smo veliko manj uglajeni in črtimo brez rezerve. Evo, izvleček iz enega pobalinskega traktata izpred poldrugega leta, ki je bil replika ravno tebi. :-)
Če ostanem pri čebelarjih, temu stebru najbolj slovenske najbolj zdrave hrane. Zaradi zgodbe o strupenih palčkah in neverjetnega tiščanja samih nedolžnih glav v pesek sem si kar spodobno ogledal stran čebelarske zveze - novice, izobraževanja itn. Nikjer nisem našel nobenega opozorila čebelarjem o ponudbi sumljivih/nedovoljenih sredstev. Live and let die!
forum.finance.si/?m=...767&single
crt sporočil: 27.084
[#2671059] 05.09.17 11:18 · odgovor na: pobalin (#2671056)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 05.09.2017 11:22
[pobalin]
in ljudi ne črti kar počez
kljub imenu :P

kot clan in blagajnik enega od drustev lahko sicer dodam, da nisem v teh letih (okej, ni jih ogromno) se nikoli videl kaksnega denarja, ki bi ga prejeli kot drustvo ali kot clani iz te kvote, kaj sele, da bi kdo prisel dajati kakrsnakoli navodila za voltive, kot je povedal uporabnik tojemoznossamovsloveniji kdajbozeenkratdemokracijainpravnadrzava.

kar je normalno, ker sploh ni misljeno, da bi bilo to razdeljevano drustvom / cebelarjem.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671067] 05.09.17 11:54 · odgovor na: crt (#2671059)
Odgovori   +    0
[crt]
kaj sele, da bi kdo prisel dajati kakrsnakoli navodila za voltive, kot je povedal uporabnik
Ob trditvah, kakršne je pribil uporabnik, se vedno spomnim na: "it takes one to know one".

Po drugi strani pa zdaj vem, kako si je pokončni kranjski čebelar, ponosni letalec, milozvočni orgličar in prvi demokratični slovenski premier zagotovil tako zanesljiv uspeh na volitvah, še posebno zadnje tri runde na silno lukrativno evroposlansko funkcijo. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2671150] 05.09.17 16:10 · odgovor na: (#2671100)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: pobalin 05.09.2017 16:13
[rename]
Kar se pa "subvencij" in "dotacij" za čebelarjenje tiče pa sem takoj za to, da se ukinejo, ob pogoju, da se ukine tudi financiranje stoenega metelkovskega gibanja, LGBT in podobnih "nevladnih" in multikulti institucij. Prepričan sem, da v primerjavi z njimi dobijo čebelarji zgolj drobiž.
Čebelarska zveza je imela konec leta 2015 15 zaposlenih, javni denar pa je pomenil več kot pol prihodkov. Večina ta šibke polovice je od članarin in prodaje. Poročila za 2016 na Ajpes še ni. Poleg tega je ČZS lastnica na cca 1,2 MEUR ocenjenega poslovno-gostinskega objekta pri Lukovici. Kot organizacija posebnega družbenega pomena in nagrajenka predsednika države za zasluge za narod jo mediji tretirajo z veliko spoštovanja in malo skepse.

Po Erarju je ČZS v cca 14,6 leta dobila 9,31 MEUR javnega denarja, kar je povprečno 53,7 kEUR na mesec. To je za 15-članski kolektiv krovne organizacije čebelarskih pridobitnikov in amaterjev lep denar, se ti ne zdi? Ki je, če natančno prebereš seznam, odobren kot nek letni pavšal za "svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje in osveščanje mladine" (kopi-pejst iz 2016).

Človek se vpraša, kaj v tej shemi ob vsemogočni in vsegazmožni ČZS sploh delajo veterinarji, državne visokošolske in raziskovalne inštitucije ipd.
www.vf.uni-lj.si/si/...tvo-cebel/
Glej tudi tale odziv VFUL na 16 tez ČZS.
www.vf.uni-lj.si/si/...-VFNVI.pdf

Ja, tudi jaz vidim nekaj podobnosti z vele-progresivci, neo-marksističnimi teoretiki dela, panka in miru, zagovorniki pravic najmanj 38,5 spolov, eko-trajnostniki za vse prilike itn. Vsi bi samo jemali, od sebe pa dajali pravično-naci-eko-retro robo po X-kratnih cenah. Vse samo za dobro soljudi, nesebično, požrtvovalno (redke izjeme potrjejujo pravilo).
Čeprav ne pride do društvenega blagajnika ;-)
Blagajnik je mali valpet, ki mora neusmiljeno pobirati članarino, skrbeti za društveno blagajno, desetino pa prenakazovati gospodi. Ni na njem, da se trapi, kako bi od gospode kaj dobil. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2671156] 05.09.17 16:27 · odgovor na: crt (#2671059)
Odgovori   +    1
Našel sem dve leti star intervju z vašim predsednikom. V njem fenomenalno razlaga zadevo s panji (toimamosamovslovenijizatojenajboljševvesoljuinmi smonekajčistoposebnega).
Kako se slovenski čebelarji razlikujejo od čebelarjev po svetu?
Najbolj po panju. Pri nas je 90 odstotkov panjev AŽ, v tujini so večinoma nakladni panji. Nihče nima čebelnjakov, kot jih imamo mi, in nihče nima čebelarske duše, ki jo čebelnjak prinaša. Vsak čebelar ima čebelnjak urejen kot domačo dnevno sobo, v tujini pa gre predvsem za industrijo. Slovenski čebelarji čebelarimo z dušo, ni nam vseeno, če kakšna čebela pade pod panj, ni nam vseeno, če kakšna čebelja družina propade. V tujini so se sprijaznili z od 20- do 30-odstotnimi izgubami čez zimo in zanje to ni nič katastrofalnega. Pri nas štejemo vsak panj, kar je tudi prav. Za čebele nam ni vseeno, zato gremo naprej, zato težimo k napredku.
siol.net/novice/slov...oce-132161
Zdaj mi je jasno, zakaj je slovenski med tako drag, tudi če ni strupen in tudi v primerjavi z zahodno Evropo. Ker Noč misli, da moramo slovenski kupci slovenskega medu slovenskim čebelarjem financirati njihove čebelarske dnevne sobe in božanje njihove čebelarske duše, mu lahko zaželim skorajšnje zapiranje meja Moje Dežele in uvedbo kazni za vsakogar, ki kupi uvožen med. Na šverc, ker uvoz medu bi bil itak prepovedan.
crt sporočil: 27.084
[#2671173] 05.09.17 17:19 · odgovor na: pobalin (#2671150)
Odgovori   +    3
[pobalin]
Po Erarju je ČZS v cca 14,6 leta dobila 9,31 MEUR javnega denarja, kar je povprečno 53,7 kEUR na mesec. To je za 15-članski kolektiv krovne organizacije čebelarskih pridobitnikov in amaterjev lep denar, se ti ne zdi?
tukaj je tudi teh pol-i-nesto mio iz naslova.
Ki je, če natančno prebereš seznam, odobren kot nek letni pavšal za "svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje, svetovanje in osveščanje mladine" (kopi-pejst iz 2016).
samo kot dodatek - v racunovodskem duhu "ne da bi se opredelili, opozarjamo".

czs med drugim fura javno svetovalno sluzbo v cebelarstvu, ki pomeni terensko mrezo ljudi, na katere se lahko cebelar obrne za support. to po mojem razumevanju niso zazposleni czs (vsekakor ne nujno in ne vsi) in to vsekakor ni full time dejavnost.

pa veckrat letno na raznih lokacijah fura tecaje iz raznih tematik cebelarstva (od zacetniskih pa dalje razne specializacije - najdes po moje na strani czs), ki so brezplacni za slusatelje.
Človek se vpraša, kaj v tej shemi ob vsemogočni in vsegazmožni ČZS sploh delajo veterinarji, državne visokošolske in raziskovalne inštitucije ipd.
www.vf.uni-lj.si/si/...tvo-cebel/
Glej tudi tale odziv VFUL na 16 tez ČZS.
www.vf.uni-lj.si/si/...-VFNVI.pdf
Ja, tudi jaz vidim nekaj podobnosti z vele-progresivci, neo-marksističnimi teoretiki dela, panka in miru, zagovorniki pravic najmanj 38,5 spolov, eko-trajnostniki za vse prilike itn. Vsi bi samo jemali, od sebe pa dajali pravično-naci-eko-retro robo po X-kratnih cenah. Vse samo za dobro soljudi, nesebično, požrtvovalno (redke izjeme potrjejujo pravilo).
tu je se kaka dodatna plat.

res je, da je cehovska organizacija cebelarjev se ena od mnogih, ki se trudi prikazati kot potrebna posebnega tretmaja (ne najdem zdajle euro na tipkovnici :). in res je, da ima predsednika, ki je zelo migajoc in prodoren. dober prodajalec. kar mu je za pustit - ni fora v tem, da clovek z dolancem gobe nabira (je tudi premlad), temvec dejansko ga je povsod dovolj in stalno se ga slisi.

res pa je tudi, da je to, da ti slovenska veterinarska sluzba izda pripravek za cebele, ki je kemicno identicen tistemu iz druge trgovine ali iz sosednje drzave, zelo zelo drazje (ie. evo ti spet super Nasa roba). in da se veterinarska resitev problema "pojavila se je huda bolezen pri cebelah" glasi "zazgite panje". in da je komunikacija med cebelarsko in veterinarsko organizacijo po mojem vtisu neredko taka kot med podjetji in dursom v casu pred simicem.

tako da ce v tem kolazu isces takega pomembnega igralca, ki bo ves krasen, priden, skromen in samoomejujoc, ga ne bos nasel.

kar pa je v bistvu normalno, konec koncev - zakaj ga pa ravno na tem podrocju bi. saj so ljudje zraven.
Blagajnik je mali valpet, ki mora neusmiljeno pobirati članarino, skrbeti za društveno blagajno, desetino pa prenakazovati gospodi. Ni na njem, da se trapi, kako bi od gospode kaj dobil. :-)
tako. s tem da desetina je v bistvu cirka polovicnina.
crt sporočil: 27.084
[#2671175] 05.09.17 17:30 · odgovor na: pobalin (#2671156)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 05.09.2017 17:35
[pobalin]
Zdaj mi je jasno, zakaj je slovenski med tako drag, tudi če ni strupen in tudi v primerjavi z zahodno Evropo. Ker Noč misli, da moramo slovenski kupci slovenskega medu slovenskim čebelarjem financirati njihove čebelarske dnevne sobe in božanje njihove čebelarske duše, mu lahko zaželim skorajšnje zapiranje meja Moje Dežele in uvedbo kazni za vsakogar, ki kupi uvožen med. Na šverc, ker uvoz medu bi bil itak prepovedan.
ekonomika cebelarjenja je... hm...

cebelarstvo je v sloveniji v bistvu socialni korektiv. v smislu, da je ogromna vecina cebelarjev malih (do par deset panjev), demografsko pa so to tipicno upokojenci, ki jim to pomeni se malo za povrh.

in ce se zgodi, da karte tako padejo, da pridelajo res veliko - potem to niti ni cudez, temvec ze skoraj bozja kazen, ker je potem nekaj treba z vsem tem medom, kar se lahko resi tudi tako, da mimo pripelje en xy stric s kombijem in vse skupaj pobere po par eur za kilo, pa so vsi srecni, stric se dodatno, ko potem ta med zmesan z vseh vetrov plasira naprej.

maloprodajne cene sortnega medu, ce vzamemo kar tiste, ki jih kot priporocene jemlje czs, sicer po mojem vtisu niso ravno blazno razlicne kot drugod. sortni med navajam zato, ker to ze implicira med v kontekstu izven "dajmo nekaj sladkega, a bi cuker, mah dajmo pa med, ko je ze ravno tu".

so pa hkrati vsekakor odlocno visje od najnizjih, kot jih lahko najdes v trgovini.

in ves kaj - tukaj so cisto ista jajcanja s kitajsko etc kot v drugih panogah. dejansko ima recimo medex (glavni slovenski veletrgovec) po mojem razumevanju veliko kitajske robe. kar ni cudno. ker kitajska je pac ogromen izvoznik. tako kot ima na svetovni ravni 40 al kolko % delez pri cesnu.

mogoce ob tem kot zanimivost...

v zda je glavni cebelarjev prodajni artikel oprasevanje. pomladi cela drzava fura svoje cebele v kalifornijo na mandlje in kasira. med je stranski ucinek. v slo in evropi je ravno obratno.

naj ti zaupam za tvojo zbirko se dve do cebelarjev povsem nekolegialni misli.

- cebelarjev in cebel v sloveniji po moje ni premalo, temvec prevec. v smislu, da smo ponekod zelo gosti in si potem zaradi fizicne blizine in preklapanja cebeljih pasnih obmocij podajamo probleme - zajedalce in bolezni. ni povsod tako, ponekod pa izrazito je. taka gostota zato vec ne pomeni boljsih, temvec ravno obratno, slabse sanse za celotno populacijo cebel. osebno celo razmisljam, da bi mogoce nehal, ravno zaradi tega in posledic tega. ceprav mi je sicer delo s cebelami lepo in prijetno.

- tisto, da ce propadejo cebele, bo slo itak vse v tri krasne, velja samo, ce to razumemo v smislu cebele = celotna mnozica oprasevalcev vkljucno z vsemi tistimi, ki niso prav tocno medonosna cebela apis mellifera. ne-medonosno-cebelji oprasevalci namrec opravijo ogromno dela. bral sem tudi ze cifre ranga 80%.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671210] 05.09.17 19:39 · odgovor na: crt (#2671173)
Odgovori   +    1
[crt]
tukaj je tudi teh pol-i-nesto mio iz naslova.
Seveda je, najbrž velika večina. Ampak, če bi šlo za pogodbo Kosa z NLB, bi 576.689 EUR opredelili kot "skoraj 600 kEUR". :-)
czs med drugim fura javno svetovalno sluzbo v cebelarstvu, ki pomeni terensko mrezo ljudi, na katere se lahko cebelar obrne za support. to po mojem razumevanju niso zazposleni czs (vsekakor ne nujno in ne vsi) in to vsekakor ni full time dejavnost.
pa veckrat letno na raznih lokacijah fura tecaje iz raznih tematik cebelarstva (od zacetniskih pa dalje razne specializacije - najdes po moje na strani czs), ki so brezplacni za slusatelje.
Bom kar citiral iz članka in za odebeljene kose
• svetovanje na področju tehnologije, ekonomike in varne hrane;
• svetovanje pri izdelavi razvojnih načrtov čebelarstva;
• svetovanje pri uveljavljanju ukrepov skupne kmetijske politike s področja čebelarstva;
• svetovanje pri organizaciji in delovanju organizacij proizvajalcev iz 107. člena ali skupin proizvajalcev iz 107.a člena zakona o kmetijstvu;
• svetovanje pri pripravi predpisov s področja čebelarstva;
• sodelovanje pri pripravi razvojnih programov v čebelarstvu in
osveščanje mladine in širše javnosti o pomenu čebelarstva.
rekel, da (1) IMHO pomenijo zagovarjanje neekonomične pridelave in zastarele tehnologije, (2) da je tanka črta med lobiranjem v slabšalnem pomenu in "svetovanjem pri pripravi predpisov", in (3) da je zadnja točka navaden agitprop. Da so kakšna svetovanja ali predavanja zastonj ali poceni se mi zdi logično glede na plačevanje članarine.
res pa je tudi, da je to, da ti slovenska veterinarska sluzba izda pripravek za cebele, ki je kemicno identicen tistemu iz druge trgovine ali iz sosednje drzave, zelo zelo drazje (ie. evo ti spet super Nasa roba). in da se veterinarska resitev problema "pojavila se je huda bolezen pri cebelah" glasi "zazgite panje". in da je komunikacija med cebelarsko in veterinarsko organizacijo po mojem vtisu neredko taka kot med podjetji in dursom v casu pred simicem.
Ja, to se da razbrati iz tistega linka na odziv VFUL na 16 tez ČZS zgoraj. Pa nekaj podobnega se kreše med posamezniki ali sektami in frakcijami gozdarjev itn. :-)
Dejstvo pa je, da so v zadevi vrhniških palčk s prepovedanim strupom odpovedali vsi ti mutci in gluhci in slepci.
tako. s tem da desetina je v bistvu cirka polovicnina.
A tudi k vam je vdrla ta komunajzarska praksa odiranja do žive kože? S tem da država od svoje polovičnine šenkuje nekaj penzij in zdravil in zdravljenj, ne samo občasna svetovanja. Še kolcalo se nam bo po tlačanski desetini. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2671224] 05.09.17 20:33 · odgovor na: crt (#2671175)
Odgovori   +    1
[crt]
cebelarstvo je v sloveniji v bistvu socialni korektiv. v smislu, da je ogromna vecina cebelarjev malih (do par deset panjev), demografsko pa so to tipicno upokojenci, ki jim to pomeni se malo za povrh.
To sva že enkrat premlevala, ko sem izrazil sum, da je enako še kje drugje. Mislim, da sem navedel primer Britancev, ker sem pri njih našel neke drage "artisan" panje.
maloprodajne cene sortnega medu, ce vzamemo kar tiste, ki jih kot priporocene jemlje czs, sicer po mojem vtisu niso ravno blazno razlicne kot drugod.
so pa hkrati vsekakor odlocno visje od najnizjih, kot jih lahko najdes v trgovini.
Ja, saj to pravim: cena britanska, stroški slovenski, produktivnost balkanska. :-)
Pa to, da se pri nas s čebeljarjenjem zganja nekakšna nacionalna eko-agro-gospodarska fama, kot da narod stoji ali pade s čebelami in predvsem z izdatno promoviranimi čebelarji.
dejansko ima recimo medex (glavni slovenski veletrgovec) po mojem razumevanju veliko kitajske robe.
Jaz celo menim, da je največji individualni profiter čebelarske fame ravno Medex. Stara slava iz SFRJ + novokomponirana promocija panoge je zmagovita kombinacija. Pa še nekaj sem se naučil: ko se domačijske firme najbolj hvalijo, kako podpirajo domače, se pod tem kričanjem skriva naraščajoč delež uvožene robe in robe s prikritim poreklom.
kar ni cudno. ker kitajska je pac ogromen izvoznik. tako kot ima na svetovni ravni 40 al kolko % delez pri cesnu.
Ja, degradacija zahodne civilizacje je na ekspresni poti, da postane totalna.
v zda je glavni cebelarjev prodajni artikel oprasevanje.
- cebelarjev in cebel v sloveniji po moje ni premalo, temvec prevec.
- ne-medonosno-cebelji oprasevalci namrec opravijo ogromno dela. bral sem tudi ze cifre ranga 80%.
Črt, branje tvojih komentarjev je res užitek. Ti si en tak deželni myth-buster. :-)

Prva zadeva mi je čisto nova, druga je zelo verjetna, tretja pa se mi zdi nekako v navzkrižju s prvo. Zakaj v Kaliforniji ni dovolj naravnih opraševalcev? Jih sploh nikoli ni bilo? So jih iztrebili s škropljenjem? Jih ni dovolj za vse obsežne plantaže? Zakaj plantažniki nimajo svojih čebel in svojega medu?

Zadnje je pravzaprav čisto splošno vprašanje - če je čebelje opraševanje tako pomembno za npr. sadjarski pridelek, bi bilo logično, da bi imele velike plantaže, mega sadjarji svoje čebele. Pa je tako? Ali imajo svoje redne partnerske čebelarje? Ali jih sploh ne rabijo?
crt sporočil: 27.084
[#2671232] 05.09.17 21:19 · odgovor na: pobalin (#2671224)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 05.09.2017 21:25
[pobalin]
Prva zadeva mi je čisto nova, druga je zelo verjetna, tretja pa se mi zdi nekako v navzkrižju s prvo. Zakaj v Kaliforniji ni dovolj naravnih opraševalcev? Jih sploh nikoli ni bilo? So jih iztrebili s škropljenjem? Jih ni dovolj za vse obsežne plantaže? Zakaj plantažniki nimajo svojih čebel in svojega medu?
mega plantaze mandljev v usa so prakticno sterilne monokulturne plantaze. tam ni dobrodoslo in ne zivi nic razen mandljev, plus zaradi gostote rabijo ogromno kolicino naenkrat, tako da tudi morebitni preziveli lokalci kaj dosti ne nucajo. (in analogno za druge intenzivno gojene kulture na velikih povrsinah.)

ko recem mega, to ne mislim vecje od hektarja. to mislim a la balasevic, jases jases a jos si na mom salasu. gledas in ni konec.

zakaj nimajo svojih cebel?
- ker so se specializirali za tisti del posla, ki ga poznajo
- ker se jim zdi bolj ekonomicno outsourcati oprasevanje kot sezonski dogodek kot pa celo leto skrbeti za cebele
- ka te vem
:)

zakaj nimajo svojega medu?
- ker se jim jebe za med, ker je on samo stranski ucinek cebel (tako rekoc narobe hodi), kar ga kdo rabi imet, ga bodo pa uvozili s kitajske, tajske etc

mogoce se dodatek...

kulture, ki se gojijo v rastlinjakih, se pa ponavadi "industrijsko" oprasujejo s cmrlji, ker so ti iz nekega razloga (pozabil) bolj praktis za tako situacijo. tako je mislim da tudi v prekmurju s termo paradajzom.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2671235] 05.09.17 21:32 · odgovor na: crt (#2671232)
Odgovori   +    2
Si me s cmrlji ravno prehitel. Nepremerno ucinkovitejsi oprasevalci, pa se "zbudis" jih lahko tocno takrat, ko jih rabis.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671236] 05.09.17 21:33 · odgovor na: (#2671221)
Odgovori   +    2
[rename]
No, no....ni cisto tako poenostavljeno....ekonomija v kmetijstvu je ena doooolga tema, tudi v cebelarstvu.
Verjamem.
Ceprav mi predsednik Noc ni ravno ljub, je kar nekaj bolj prijaznih mojstrov, pa se strinjam s Crtom, da je zelo agilen v funkciji predsednika.
Enako. Ampak zadovoljstvo neke skupine ljudi s skupnim interesom nad svojim predstavnikom je eno - tu je, vaš je. Nekaj drugega pa je, ko s svojo združbo razpihuje nekakšno čebelarsko nacionalno histerijo, vsiljuje med in medene besede v vrtce in šole ter tudi za to vsako leto namolze kar nekaj javnega denarja.
Kar se 'zastarelih' AZ panjev tice: jaz jih imam zato, ker imam raje cebelnjak, kot pa panje postavljene na prostem.
In se ne peham za maksimalnim izplenom, ampak stocimo zase, cimvec pa pustim cebelam za prezimovanje.
In ne gledam 'ekonomike', ker mi k sreci ni treba in je to izkljucno hobby in za duso....in to lahko razume (tu na forumu) samo Crt ;-)
Tvoja odločitev za čebelnjak je vredna spoštovanja. Nekdo drug za svojo dušo goji pekinezerje, zbira vlakce in znamke ali pa pezdi na forumu. Ni pa prav, da se govori o ekonomiki čebelarstva v isti sapi kot o retro panjih in dnevnih sobah in nežnih čustvih. Kmetijstvo je iz objektivnih razlogov razumljivo subvencionirna panoga. Hobi vrtičkarstvo pač to ni.

Kakor je bila kroparska kovaška delavnica (nekoč) lokalna turistična posebnost, parne lokomotive pa so del zbirke železniškega muzeja, kozolci so samo še okras in nosijo oglase, naj velja tudi za zastarele panje. Nikomur namreč ne pade na pamet, da bi se s temi sredstvi danes šel gospodarsko panogo kovinsko predelovalne industrije, železniškega prevoza ali shranjevanja sena.
Sicer pa zmajujejo z glavo tudi na vasi, ko pravijo, zakaj puscam med cebelam in ga raje ne prodam....
Eh, dokler niso prisiljeni subvencionirati tvojega razvedrila, naj se gredo direkt solit. A propos klasični čebelnjaki: pred leti sem videl precej velik čebelnjak, ki je bil lažen - notri je bilo 6-8 postelj za zaključene družbe ali velike družine. :-)
crt sporočil: 27.084
[#2671237] 05.09.17 21:35 · odgovor na: pobalin (#2671236)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 05.09.2017 21:38
[pobalin]
Eh, dokler niso prisiljeni subvencionirati tvojega razvedrila, naj se gredo direkt solit. A propos klasični čebelnjaki: pred leti sem videl precej velik čebelnjak, ki je bil lažen - notri je bilo 6-8 postelj za zaključene družbe ali velike družine. :-)
tu sta mozna dva odgovora... (ki se ne izkljucujeta)

- cebelnjak je pomozni kmetijski objekt in se ga do neke velikosti (mislim da 40 m2) dokaj lahko postavi

- posebna poddejavnost cebelarstva - ucinek za dihala - ljudje se pridejo marinirat v vonjavah panja
crt sporočil: 27.084
[#2671240] 05.09.17 21:43 · odgovor na: crt (#2671237)
Odgovori   +    4
pobalin, mogoce se to...

cebelarstvo v sloveniji dejansko ima (enkrat za spremembo) komponento "only in slovenia".

v tem smislu, da je slovenija domovina ene pasme medonosne cebele - kranjske sivke, apis mellifera carnica. ta pasma je v svetu zelo cenjena, ker so cebele nadpovprecno mirne, lepo nosijo in so skromne po potrebah za prezimitev.

v tem smislu je toliko lazje reci "ampak v sloveniji se pa res moramo potruditi za cebele".

(negativna plat je, da kot cebelar smes v sloveniji imeti samo sivko - prav tako zaradi ohranjanja cistosti .... nocemo migrantov, pa to)

... no, res pa je tudi, da so te cebele v teh krajih se nekje iz casa kamene dobe in v bistvu ni faktor to, da so se naknadno zraven zaredili se nekaksni slovenci in slovenija.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671247] 05.09.17 22:48 · odgovor na: crt (#2671237)
Odgovori   +    1
Mislim, da je bila v igri prva možnost, mogoče celo zamenjava starega gospodarskega objekta z novim ravno tako gospodarskim, a za drugo panogo. :-)

S kalifornijskimi plantažami mandljev si mi dal kar bogato pašo. Najprej s čebelami
www.pri.org/stories/...lions-bees

potem pa sem hitro odkril, da imajo veliko več težav kot s čebelami s pomanjkanjem vode. Kratka in nazorna TV prispevka MSNBC
www.youtube.com/watc...faNTs-AJZc
in PBS
www.youtube.com/watc...I4_rwGqZ10
in tematski niz člankov Mother Jones
www.motherjones.com/...water-use/
www.motherjones.com/...m-almonds/
www.motherjones.com/...ots-water/

Potem pa še pojasnjevalni članek o neki raziskavi, ki se je začela s čebelami in oprašitvami, končala pa z oporekanimi ugotovitvami o silni rasti plantaž mandljevcev in porabe vode.
www.beeculture.com/?...1477324474

Za konec pa še prikaz strojnega obiranja, ki drevo kar pošteno oskubi
www.youtube.com/watc...ehpuGyuwqM
ali strese
www.youtube.com/watc...0UAbuUW2Lw
www.youtube.com/watc...tL7Bidv91I
pobalin sporočil: 14.456
[#2671249] 05.09.17 23:14 · odgovor na: crt (#2671240)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: pobalin 05.09.2017 23:21
[crt]
kranjske sivke, apis mellifera carnica. ta pasma je v svetu zelo cenjena, ker so cebele nadpovprecno mirne, lepo nosijo in so skromne po potrebah za prezimitev.
Evo, ta prava Slovenka, pridna, krotka, delavna in skromna. Ali pa tudi ne ravno skromna, če mora bivati v pisano poslikanih lesenih graščinah. Če bi živela v shanty bee towns, bi bila pa zagotovo veliko manj krotka. :-)
(negativna plat je, da kot cebelar smes v sloveniji imeti samo sivko - prav tako zaradi ohranjanja cistosti .... nocemo migrantov, pa to)
V tem primeru to lažje razumem kot v primeru trt. BTW, žena, ki je bolj domača v meščanskih sobotnih promenadnih razvadah, je zadnjič našla tisto alkoholno pijačo iz jurke. Za steklenico menda hočejo 17 tojrof. Ni kupila, samo poizvedela. Jaz za ta denar hočem še pisane halucinacije ali pa vsaj dokaz, da to pijejo na kakšnem dvoru ali tajkunijatu. :-)
... no, res pa je tudi, da so te cebele v teh krajih se nekje iz casa kamene dobe in v bistvu ni faktor to, da so se naknadno zraven zaredili se nekaksni slovenci in slovenija.
:-)
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2671251] 05.09.17 23:40 · odgovor na: pobalin (#2671247)
Odgovori   +    4
Eden vecjih CA pri/predelovalcev orehov in mandljev je tuti (skoraj) nase gore list.
Stari Mariani, prej Marijanovic, je v CA zalutal iz Korcule, posadil sadna drevesa, pridno dokupoval zemljo, dokler mu prakticno na dvoriscu g. Stanford ni zgradil svoje univerze.
Kjer so vcsih rasla njegova sadna drevesa zdaj rastejo obgriznjene jabolka ali googli.
Mozakar si je z delom izkupicka iz zemlje kupil manjso vas (Winters) s kompletno okolisko puscavo (blizu 2.000 hektarjev), kamor naj bi si napeljal vodo all way down from sierra nevada in kjer njegova druzina se danes goji orehe in mandlje, njihov Winters obrat pa, poleg svojih, predeluje orehe se nekaj sto "okoliskih" kmetov.
pobalin sporočil: 14.456
[#2671287] 06.09.17 08:50 · odgovor na: anon-54454 (#2671251)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: pobalin 06.09.2017 08:52
To je očitno to:
marianinut.com/
www.thereporter.com/.../150219891
californiabountiful....x?arID=216
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2671334] 06.09.17 10:48 · odgovor na: pobalin (#2671287)
Odgovori   +    1
To ja.
Poosebljen American Dream, lusna zgodba, Winters pa pristen, klasicen "company town".
Vse v enem. :)

www.google.si/url?sa...qjUZxYfivg
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2671337] 06.09.17 10:56 · odgovor na: anon-54454 (#2671334)
Odgovori   +    2
BTW, tudi Grgic (Napa) se rad pohvali, da je s Korcule, sam v nasih krajih so Grgici doma s Socerge... :)

Kdo ve, od kod je zares doma tisti njegov Merlot? @Zidan? :)
pobalin sporočil: 14.456
[#2671356] 06.09.17 11:47 · odgovor na: (#2662716)
Odgovori   +    1
Kajulci, imam kolateralno najdbo, ki zna biti ravno po tvoji meri. :-)
Soon after moving to Maui, I read a story about Her Majesty Queen Lili’uokalani, the last queen of Hawaii. She was married to an American Croat; John Owen Dominis – a Prince Consort of the Hawaiian Islands, who also served as the Governor of Oahu. I was intrigued by the story and did some of my own research. Initially, I thought it would be a cute little story, but I soon realized the story had a bitter twist and was not as pretty as it first sounded.
When we think of royal marriages we usually think of ‘happy ever after’ scenario: They loved each other so much, had lots of children, were very wealthy and has perfect lives. We tend to forget those people are human as well, thus equally subject to pain, sorrow, discomfort, loneliness, anger and a number of other ‘not so easy to handle’ emotions. This is not a fairy tale. This is a true story of two people of high rank in a not so happy marriage.
...
helenacalhounblog.co...airy-tale/
pobalin sporočil: 14.456
[#2671407] 06.09.17 14:15 · odgovor na: anon-54454 (#2671334)
Odgovori   +    0
[tmatej]
To ja.
Poosebljen American Dream, lusna zgodba, Winters pa pristen, klasicen "company town".
Vse v enem. :)
Ne vem no. Gledam naokrog in se mi vedno bolj zdi, da si ti to opisal precej počez in po domače.
- Wikipedia v opisu Wintersa sploh ne omenja imena Mariani. To pomeni, da le niso lastniki ali glavni gospodarji mesteca.
- Nikjer nisem našel informacije, da bi se plantažnik Mariani moral umakniti pred razvojem in širjenjem univerze Stanford.
- Leland Stanford je imel veliko farmo, na kateri je pred koncem 19. stoletja odprl univerzo. Ta še zdaj vključuje raziskovalno farmo.
en.wikipedia.org/wik...University
- Je bil stari Mariani en sam ali je bilo več njih? Vse kaže, da sta bila čisto na začetku vsaj dva - z Visa in ne s Korčule, potem pa je za njima postopoma prišla širša rodbina oz. klan. Nekaj člankov o Vis-kalifornijskih Marianijih je na tem obsežnem seznamu:
www.croatia.org/crow...rd2007.htm
Born on the island of Vis off the Croatian coast, Mr. Mariani was the son of Lukra Bozanich Mariani and Jack Mariani. Jack Mariani came to Santa Clara Valley with his brother, Paul, as a penniless immigrant before World War I. He returned to Croatia and brought his family to America in 1927.
www.mercurynews.com/...89-farmer/
Being head of a family-owned business means more to Mark Mariani than just having a portrait of his grandfather hanging in the lobby of his dried fruit packing plant. Mariani, headquartered in San Jose, California, is an old company with a modern approach in food production. It was founded in 1906 by Paul Mariani, and immigrant from the Island of Vis, Dalmatia, Croatia who staked our four acres in the rich Santa Clara Valley to start his first orchard. His son, Paul Jr., introduced the company’s first dried fruits in 1947. He was the first to offer dried fruits in a clear package.
www.croatia.org/crow...ARIANI.htm
The Mariani family got their start in California agriculture in the early 1900s. The original immigrants came from Croatia. They bought farms in the Santa Clara Valley, where they farmed fruit and nuts. As developers bought up farm land, the family progressively moved closer to Central California, eventually landing in Winters.
www.sacbee.com/food-...47299.html
En poganjek klana vztraja na obrobju Silicijeve doline.
Farther south, in the gentle hills east of Morgan Hill, 28 acres of cherries — Rainier, Bing and Van — are in full bloom. The owner, Andy Mariani, maintains not just one of Santa Clara County’s largest surviving orchards, but also one of the largest collections of stone fruit varieties on the West Coast. His grandfather, Joseph Mariani, emigrated to the valley from Europe in the 1930s, then purchased the 30-acre Mariani Orchards (1615 Half Road, Morgan Hill) in 1957.
Andy Mariani, named “Cherry Man of the Year” in 2009 by the California Cherry Growers Foundation, is regarded as a highly innovative orchardist. During summer months, he hosts fruit tastings and “harvest walks.”
www.mercurynews.com/...-our-past/
It was 52 years ago when the post-War World II building boom forced Mariani’s parents – Joseph and Similia Mariani – to sell their Cupertino farm, located just a stone fruit’s throw from today’s headquarters of high-tech giant Apple Computer Inc. “In the mid-1950s, there was a lot of development in the Cupertino area. Farmers sold out for $10,000 an acre.”
Originally, Mariani had different career aspirations. After receiving a political science degree from the University of California, Santa Barbara, and a master’s in public administration from the University of Southern California (op.pob.: diploma FDV + magisterij FU?), Mariani worked a year as assistant city manager for the city of Saratoga. He soon realized he preferred driving tractors to pushing papers.
caff.org/wp-content/...screen.pdf
Med plantažniki v dolini Santa Clara in širše je kar veliko "naških" priimkov, ki nosijo v srcu jugoslovansko identiteto, čeprav leta 1911, ko so se njihovi predniki preselili čez ocean Jugoslavije sploh še ni bilo. :-)
In all started in 1911 when newlweds Matt and Mary Novakovich took the plunge and immigrated from Yugoslavia to Sonora in California’s Gold Country. The in 1925 they bought the Saratoga land in an action and settled in the white Queen Anne farmhouse built in 1890.
novakovichorchards.b...ogspot.si/
Andy Mariani is part of the extended Mariani family who have been central to the fruit industry in the Santa Clara Valley.
The Van Dyke family established their orchard operation in 1921 and have been farming for 5 generations. Betty Mardesich Van Dyke grew up in Cupertino with Andy Mariani and Charlie Olson.
In 1958, George Rajkovich and his brother Martin purchased 85 acres in Hollister, adding to their their landholdings over the years.
fortheloveofapricots...-families/
Pa še sanjska zgodba o vinarju Grgiću, ki je bil čisto reven pastirček, potem so mu komunisti vse pobrali, na kar je šel študirat na fakulteto. You can't make this shit up. :-)
He herded sheep as a child, scraped together an eighth-grade education, and then lost everything when Communists took over his town in the aftermath of World War II.
Miljenko Grgic, an Eastern Bloc kid with an American dream. It started when he was studying agricultural science in Zagreb, and one of his professors came back from a sabbatical to California.
www.pri.org/stories/...wine-world
najobj sporočil: 31.829
[#2671426] 06.09.17 15:14 · odgovor na: pobalin (#2671407)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 06.09.2017 15:15
[pobalin]
> [tmatej]
> To ja.
> Poosebljen American Dream, lusna zgodba, Winters pa pristen, klasicen "company town".
> Vse v enem. :)
Pa še sanjska zgodba o vinarju Grgiću, ki je bil čisto reven pastirček, potem so mu komunisti vse pobrali, na kar je šel študirat na fakulteto. You can't make this shit up. :-)

> He herded sheep as a child, scraped together an eighth-grade education, and then lost everything when Communists took over his town in the aftermath of World War II.
> Miljenko Grgic, an Eastern Bloc kid with an American dream. It started when he was studying agricultural science in Zagreb, and one of his professors came back from a sabbatical to California.
> www.pri.org/stories/...wine-world
... ja, na totem forumu vsi dobro vemo, da pred drugo vojno nismo imeli nič, potem so prišli Nemci in nam vse porušili, nakar so nam komunisti vse pobrali in v 45 letih niso naredili nič, da so lahko tajkuni vse pokradli in mora zdaj država vse prodat ...

P.S.: če te smem dopolnit, je revni pastirček, potem ko so mu komunisti vse pobrali, šel študirat na fakulteto, ki so jo organizirali in na njej predavali komunisti ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2671436] 06.09.17 15:55 · odgovor na: najobj (#2671426)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: pobalin 06.09.2017 15:59
[najobj]
P.S.: če te smem dopolnit, je revni pastirček, potem ko so mu komunisti vse pobrali, šel študirat na fakulteto, ki so jo organizirali in na njej predavali komunisti ...
Čuj, ne vem, zakaj samo ponavljaš za mano, ki sem samo po naše ponovil pisanje PRI. Lahko bi s svojo štajersko ostrino malo bolj zarezal, npr. z vprašanjem, kaj so komunisti fantu vzeli, čredo, spričevalo osemletke ali kočico s koščkom zemlje, ker menda doma niso imeli nič drugega.

Predavali pa najbrž niso samo agro-komunisti. Menda so kakšno profesuro prepustili tudi redkim nekomunistom, če niso bil preveč ne-naši. Seveda, če so preživeli tuja divjaštva v prvi polovici in domača divjaštva v drugi polovici štiridesetih let. Ampak ta profesor je moral biti ta pravi komunajzar, če si je v tistih svinčenih časih lahko privoščil "sabbatical" v Kaliforniji. In se po enem letu raja vrnil v svinčeno deželo. :-)
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2671441] 06.09.17 16:16 · odgovor na: pobalin (#2671407)
Odgovori   +    1
Saj nisem napisal, da se je moral umakniti. Uletel mu je dober posel in zacel drugega, vec njih. Med drugim ima klan v lasti se dva hotela v SV, del podmladka pa ravno postavlja vinogeadniski posel v Sonomi.
SV pa je dozivel razcvet, ko so si po vojni zdolgocaseni inzenirji na strehi univerze spekli prvega piscanca. Marijani pa je bil pa v Santa Clara county, i sire, ravno naloudan z zemljo.
To so tudi nasi slovenci radi poceli. Kupovali zemljo za vsak cent, ki so ga zasluzili in se zbudili sredi Nape, Sonome, Piedmonta...
Marjani klan pa je lastnik precejsnjega dela nepremicnin v Wintersu. Kar je sicer logicno, ker je naenkrat rabil dosti pridnih rok, pa jih je bilo treba nekam spravit.

Korcula pa zato, ker je tam pac lepse zveni kot Vis ali Desne. Zato sem tudi omenil Grgica. :)
Tudi recept za orehovec, ki ga ke prinesel iz obiska domovine prednikov, je bil pravi "korculancki" orehovec, le da ga je malo amerikaniziral in namesto grape uporabil kar vodko.


A ja, pa cmrlje sem tudi zato omenil. Mladi Mariani se je navelical orehov, ker so delovno zelo intenzivni in dovzetni za bolezni. Zdaj ze nekaj let pocasi zaga 40, 50 let stare orehe, (zelo dobro) prodaja za les (hlodi kot jajce jajcu) in pomlajuje nasade z mandelji, kjer mu se edini problem predstavlja zgodnje oprasevanje. Zato je resno razmisljal o vzgoji cmrljev. Sam, kot je crt omenil, na koncu se moras vseeno odlocit med cmrlji in vevericami. :))
pobalin sporočil: 14.456
[#2671463] 06.09.17 18:44 · odgovor na: anon-54454 (#2671441)
Odgovori   +    1
[tmatej]
Korcula pa zato, ker je tam pac lepse zveni kot Vis ali Desne. Zato sem tudi omenil Grgica. :)
Hecno, da je bilo na Visu več vinogradništva kot sadjarstva, v dolini Neretve pa ravno obratno, ampak klan z Visa se je vrgel v sadje, siromak iz Desen pa v vino. :-)
Mogoče bilo pred cca 100 leti v ZDA več kupcev za sveže in suho sadje kot za (domače) vino, v sedemdesetih se je pa trg že spremenil.
Zdaj ze nekaj let pocasi zaga 40, 50 let stare orehe, (zelo dobro) prodaja za les (hlodi kot jajce jajcu)
Le kdo to kupuje ta les in kaj dela iz njega? Orehovina je plemenita zadeva za plemenito pohištvo, zato upam, da ne gre v furnir za kakšne ikeastično potrošne kose.
Sam, kot je crt omenil, na koncu se moras vseeno odlocit med cmrlji in vevericami. :))
Je to dilema, če gojiš orehe in mandlje? :-)
najobj sporočil: 31.829
[#2671475] 06.09.17 19:48 · odgovor na: pobalin (#2671436)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [najobj]
> P.S.: če te smem dopolnit, je revni pastirček, potem ko so mu komunisti vse pobrali, šel študirat na fakulteto, ki so jo organizirali in na njej predavali komunisti ...
Čuj, ne vem, zakaj samo ponavljaš za mano, ki sem samo po naše ponovil pisanje PRI. Lahko bi s svojo štajersko ostrino malo bolj zarezal, npr. z vprašanjem, kaj so komunisti fantu vzeli, čredo, spričevalo osemletke ali kočico s koščkom zemlje, ker menda doma niso imeli nič drugega.

Predavali pa najbrž niso samo agro-komunisti. Menda so kakšno profesuro prepustili tudi redkim nekomunistom, če niso bil preveč ne-naši. Seveda, če so preživeli tuja divjaštva v prvi polovici in domača divjaštva v drugi polovici štiridesetih let. Ampak ta profesor je moral biti ta pravi komunajzar, če si je v tistih svinčenih časih lahko privoščil "sabbatical" v Kaliforniji. In se po enem letu raja vrnil v svinčeno deželo. :-)
... eh, za čredo ne vem, če jo je sploh imel, ker je lahko pasel ovce komurkoli, spričevalo za osemletko pa mu komunisti ziher niso vzeli, ker ga je rabil za srednjo šolo, da je potem lahko šel na fakulteto ...

P.S.: na totem forumu se splača, če se pohvališ, da so te komunisti preganjali, zato se v Ameriki trpljenje splača še toliko bolj ... no, da pa so komunisti mojstra Grgića poslali med "United Nations-sponsored student exchange to West Germany" in zakaj so ga poslali, pa v Ameriki itak nobenega ne zanima ... khmm, kot jih očitno ne zanima, kdo si je v tistih svinčenih časih lahko privoščil "sabbatical" v Kaliforniji, če zdaj pozabim - kot si napisal - da se je po enem letu raja vrnil v svinčeno deželo, da je revež lahko pri nas še dalje bil "afraid to say anything good about America, because Yugoslav papers were only writing bad things about America" ...

Strani: 1 2