20 sek
Slovenski prevozniki lani bolj dejavni in tudi bolj učinkoviti
15 min
Portugalska tovarna, kjer se vrstijo generacije delavcev
47 min
Najbolj brani članki danes
2 uri
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi
3 ure
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
3 ure
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
3 ure
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
3 ure
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
3 ure
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
4 ure
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb 3
5 ur
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
5 ur
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
5 ur
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 2
5 ur
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
5 ur
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
6 ur
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
6 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
7 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
7 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
7 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1

Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2660908] 27.06.17 19:08
Odgovori   +    11
Jaz te novice berem v smislu, da NLB ne bo treba prodati. Ker se bo ugotovilo "nekaj pomembnega", ki bo državi omogočilo, da se banke ne proda.

In tako bomo imeli EU na način, da bo v vsaki državi ena ali dve veliki banki, ki jim bodo matične države vedno krile hrbet. Seveda, če le slednje ne bodo postale prevelike in da države ne bodo zmogle dobiti toliko pufa, da to poplačajo.

Če gledamo primer Irske, so bili tam kar precej na meji tega koliko država lahko prevzame.

A očitno to nikogar ne izuči.
bc123a sporočil: 48.253
[#2660918] 27.06.17 19:53
Odgovori   +    10
Ja, zadnji stavek je kljucen.

Ugotovitev: Imamo prevec velikih bank ki pomenijo sistemsko tveganje.
Resitev: Zdruzimo jih, da postanejo se vecje :)
anon-285005 sporočil: 130
[#2660925] 27.06.17 20:27 · odgovor na: bc123a (#2660918)
Odgovori   +    8
[bc123a]
Ja, zadnji stavek je kljucen.

Ugotovitev: Imamo prevec velikih bank ki pomenijo sistemsko tveganje.
Resitev: Zdruzimo jih, da postanejo se vecje :)
Ja. In tudi logicno je. Velike banke v drzavni lasti pomenijo odlicno osnovo za se en krog veselice ...tokrat se vecje in se bolj nore. Pa tokrat tudi z vnaprejsnjim opravicilom zakaj bomo davkoplacevalci placali veselico - pac prevelike da bi probadle in je to pac treba.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2660928] 27.06.17 20:35
Odgovori   +    10
Zadnja sprememba: anon-317028 27.06.2017 20:40
Vendar bi za Slovenijo bilo najboljše, da proda NLB in nekaj zasluži ali Evropska komisija preprosto uniči NLB, recimo, da jo vrže v pekel demonom, kje bo zgorela in dim postala. Zakaj? Slovenska politika je prav danes dokazala, da z imenovanjem odpuščenega nesposobnega (saj se odpušča le nesposobne ali lopove?) zavarovalničarja Lorgerja v svet AZN, ne zmore resno voditi državna podjetja, kajti vedno bo nekdo brez kruha in se mora uhljebiti in takšnih je na NLB že zdaj preveč in jih bo še več. Slovenske kriminalne družbe, ki se ji reče sistemska banka, Slovenija ne potrebuje.
sopranos sporočil: 11.404
[#2660931] 27.06.17 21:11 · odgovor na: (#2660929)
Odgovori   +    10
[BeliF]
> [FIN-473667]
> Ja. In tudi logicno je. Velike banke v drzavni lasti pomenijo odlicno osnovo za se en krog veselice ...tokrat se vecje in se bolj nore. Pa tokrat tudi z vnaprejsnjim opravicilom zakaj bomo davkoplacevalci placali veselico - pac prevelike da bi probadle in je to pac treba.

saj drugače tudi ni dosti bolje. smo imeli Bankio v Španiji ali pa naših 5 bank... je lažje gnoj skidat če je na enem mestu ne pa po celi štali raztresen
Ključ za naslednji krog sanacije je, da se do takrat čim bolj odpravi poslovanje z gotovino.

En dan boš imel na računu 1 milijonov EUR. Drugi dan pa samo še zajamčenih 100.000 EUR.


To kar se danes dogaja je samo uvertura v to kar bo sledilo v prihodnosti. Danes testirajo do kam lahko gredo. No, kot vidimo v ZDA, sky is the limit.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2660934] 27.06.17 21:39 · odgovor na: sopranos (#2660931)
Odgovori   +    27
[sopranos]
Ključ za naslednji krog sanacije je, da se do takrat čim bolj odpravi poslovanje z gotovino.
Sveži podatki kažejo, da se je trend upadanja gotovine v zadnjih letih v večini evrskih držav obrnil. Podobno v ZDA. Bom mogoče naslednjo kolumno temu namenil, z vsemi linki ipd.

Glede ožje tematike te kolumne je pa še en vidik, ki ga nisem izpostavljal v kolumni, a dokončno ovrže enega od v tem okolju zelo zakoreninjenih mitov. Tako Veneto kot BPVi sta bili privatni banki, pa ju je, ko sta preveč zabredli, država vseeno zalila z milijardami evrov pomoči - najprej je prisilila kvazi zasebni Atlante, da je vanju nepovratno odvrgel 3.5 mrd EUR, zdaj bo pa še sama neposredno iz proračuna vanju nepovratno zmetala 17 mrd EUR.

To razlagam že tri leta kot vpijoči v puščavi: ko/če bo Apollo ugotovil, da je NKBM preveč zabredla, da bi jo bilo ekonomično dokapitalizirati, bo prišel na Gregorčičevo, f*knil njene ključe na mizo takratni vladi in rekel "Jaz je ne bom reševal in če je vi tudi ne boste, bo jutri razglasila insolventnost, zdaj pa kakor želite". In če bi jo prodali za ~KV, bi to z vidika interesov države/ davkoplačevalcev še imelo nek smisel, a smo jo več kot polovico ceneje, maksimalno na hitro in maksimalno netransparentno!!!
shevchenko sporočil: 21.898
[#2660935] 27.06.17 21:47
Odgovori   +    7
takšna evropska unija, ki najpomembnejše zakone piše kar sproti po potrebi, naj čimprej crkne.

v tej evropski uniji je najbolj pomembno, da se plebsu podmuklo pere mozgane z raznimi locevanji odpadkov in podobnimi ekoterorizmi. da bi se ocistilo edine odpadke, ki jih moramo hitro odstraniti, to je pohlepne bankirje in evrokrate, o tem pa nic.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2660936] 27.06.17 21:56 · odgovor na: anon-15342 (#2660934)
Odgovori   +    2
To razlagam že tri leta kot vpijoči v puščavi: ko/če bo Apollo ugotovil, da je NKBM preveč zabredla, da bi jo bilo ekonomično dokapitalizirati, bo prišel na Gregorčičevo, f*knil njene ključe na mizo takratni vladi in rekel "Jaz je ne bom reševal in če je vi tudi ne boste, bo jutri razglasila insolventnost, zdaj pa kakor želite".
No, to isto sem sam napisal tule že n-krat, pa nima nobenega haska. Pač, kdor ve, ve, kdor noče vedet, pa noče vedet.

Sicer pa smo trenutno tako zelo "zabredli" v konjunkturo, da so tele novičke o par-10-milijardnih dokapitalizacijah kar nekako izgubijo s prevodom. Tudi Italiji te vsote trenutno ne predstavljajo večjega problema.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2660940] 27.06.17 22:24 · odgovor na: (#2660939)
Odgovori   +    2
ampak dejansko ni kar "sproti, po potrebi". jaz sem Dijsselbloema v zadnjih mesececih že nekajkrat slišal reči, da bodo italijane pač obravnavali specifično, zaradi njihove pač specifične situacije. kar se tega tiče so bili transparentni ko plastenka vode...
in kaj je to drugega kot sproti, po potrebi? jasno, vsak ima neko svojo specificno situacijo. tocno taka eu ni vredna piskavega grosa. pravila bodo vsilili samo nepomembnim drzavam, za vse ostale bo pa orgija
sopranos sporočil: 11.404
[#2660941] 27.06.17 22:27 · odgovor na: anon-15342 (#2660934)
Odgovori   +    7
[TadejK]
> [sopranos]
> Ključ za naslednji krog sanacije je, da se do takrat čim bolj odpravi poslovanje z gotovino.

Sveži podatki kažejo, da se je trend upadanja gotovine v zadnjih letih v večini evrskih držav obrnil. Podobno v ZDA. Bom mogoče naslednjo kolumno temu namenil, z vsemi linki ipd.

Glede ožje tematike te kolumne je pa še en vidik, ki ga nisem izpostavljal v kolumni, a dokončno ovrže enega od v tem okolju zelo zakoreninjenih mitov. Tako Veneto kot BPVi sta bili privatni banki, pa ju je, ko sta preveč zabredli, država vseeno zalila z milijardami evrov pomoči - najprej je prisilila kvazi zasebni Atlante, da je vanju nepovratno odvrgel 3.5 mrd EUR, zdaj bo pa še sama neposredno iz proračuna vanju nepovratno zmetala 17 mrd EUR.

To razlagam že tri leta kot vpijoči v puščavi: ko/če bo Apollo ugotovil, da je NKBM preveč zabredla, da bi jo bilo ekonomično dokapitalizirati, bo prišel na Gregorčičevo, f*knil njene ključe na mizo takratni vladi in rekel "Jaz je ne bom reševal in če je vi tudi ne boste, bo jutri razglasila insolventnost, zdaj pa kakor želite". In če bi jo prodali za ~KV, bi to z vidika interesov države/ davkoplačevalcev še imelo nek smisel, a smo jo več kot polovico ceneje, maksimalno na hitro in maksimalno netransparentno!!!
Ja, ljudje se počasi zavedajo kako enostavno se jim zablokira denar, ki je v elektronski obliki. Eni se toliko zanašajo na plastiko, da v primeru blokade ne bi imeli denarja niti za cigarete. Kaj šele za trgovino.

Glede privat bank se jaz s tabo strinjam. Sploh ker vemo, da centralne banke ne opravljajo svojega dela in se zato lahko čez noč zgodi kakšna taka pizdarija. Ampak kaj je pa alternativa? Državne banke? Edina rešitev, ki jo vidim jaz je, da so banke v privat lasti, hkrati pa centralna banka vrši strog nadzor. A verjetno tega filma v Sloveniji ne bom videl.

A te preveč prosim, če te prosim za tvojo oceno oportunitetne izgube, ki jo je država naredila pri prodajo NKMB? Moja ocena je tako čez palec 100+ milijonov EUR preveč dokapitalizacije ter 100+ milijonov prepoceni prodana, ker so jo prodali podjetju Biser d.o.o. Skupaj torej vsaj 200+ milijonov EUR. Verjetno sem še premalo ocenil. Zato bi tebe prosil za tvojo oceno, ker si s tem bolj na tekočem, si se bolj poglabljal v vse vidike itd.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2660944] 27.06.17 22:57 · odgovor na: sopranos (#2660941)
Odgovori   +    19
[sopranos]
A te preveč prosim, če te prosim za tvojo oceno oportunitetne izgube, ki jo je država naredila pri prodajo NKMB? Moja ocena je tako čez palec 100+ milijonov EUR preveč dokapitalizacije ter 100+ milijonov prepoceni prodana, ker so jo prodali podjetju Biser d.o.o. Skupaj torej vsaj 200+ milijonov EUR. Verjetno sem še premalo ocenil. Zato bi tebe prosil za tvojo oceno, ker si s tem bolj na tekočem, si se bolj poglabljal v vse vidike itd.
Po mojem smo pri vsaj 300 mio EUR povsem stran zmetanega.

Ker sta dokapitalizacija (870 mio) + izbris podrejenih obveznic (56 mio) spravila CET1 na 30%, pa še več bi bil, če si ne bi lani in letos Biser d.o.o. že izplačal 47 mio EUR dividend, je jasno, da bi tudi 300 mio nižja dokapitalizacija bila čisto dovolj. Če ne bi bilo nerealno visokih oslabitev (na odpravljanju katerih NKBM že tri leta dela izredne dobičke) in nesmiselnih prekvalifikacij terjatev bonitet A in B v kao slabe in zato njihovih visoko diskontiranih prenosov na DUTB, pa bi bilo tudi 400 mio EUR manj dovolj.

Bi pa seveda potem NKBM imela za ca. 300 mio EUR manj kapitala (torej okoli 350 mio) in bi zanjo, če bi jo prodali po 40% booka kot so jo, iztržili ca 150 mio namesto 250 mio, pa smo s 400 mio prihranka nazaj na 300 mio neto prihranka.

Če bi s prodajo NKBM počakali še kakšno leto (recimo da bi kupca iskali v prvi polovici lanskega, namesto predlanskega leta), bi pa zagotovo iztržili več kot 40% booka, recimo 60-70%, pa bi spet bili na 400 mio prihranka v primerjavi s tem, kar so v banko zmetali.

Tako da non-stop besedičenje Bratuškove in Jazbeca, koliko sta prihranila državi oziroma državljanom z izbrisom podrejenih obveznic NKBM, izpade skrajno blesavo. Z eno roko sta vrgla stran 300-400 mio preveč, pa se kljub temu vztrajno hvalita, da sta z drugo roko "prihranila" državi / državljanom 56 mio z izbrisom podrejenih obveznic. Pri čemer je še od teh 56 mio bilo 20 mio v neposredni lasti RS in tako ni bilo z njihovim izbrisom prihranjeno nikomur, pa še od ostalih 36 mio je bila večina v lasti slovenskih skladov. Ampak ja, sem prepričan, da bosta že omenjena v naslednjem mesecu spet vsaj trikrat kje povedala, koliko sta prihranila državi oziroma državljanom in kako ni nobenega kazalnika, na osnovi katerega bi lahko trdili, da je v NKBM več kapitala kot pa je nujno potrebno.
anon-166232 sporočil: 3.600
[#2660947] 27.06.17 23:36
Odgovori   +    7
kontrast med vnovično popustljivo obravnavo Italije in strogo obravnavo Španije le dva tedna prej je bil pač preveč očiten
Očitno so člani ECB dobili iz Italije takšno ponudbo, da je niso mogli zavrniti.
bc123a sporočil: 48.253
[#2660959] 28.06.17 07:37 · odgovor na: anon-15342 (#2660934)
Odgovori   +    3
[TadejK]
> [sopranos]
> Ključ za naslednji krog sanacije je, da se do takrat čim bolj odpravi poslovanje z gotovino.

Sveži podatki kažejo, da se je trend upadanja gotovine v zadnjih letih v večini evrskih držav obrnil. Podobno v ZDA. Bom mogoče naslednjo kolumno temu namenil, z vsemi linki ipd.

Glede ožje tematike te kolumne je pa še en vidik, ki ga nisem izpostavljal v kolumni, a dokončno ovrže enega od v tem okolju zelo zakoreninjenih mitov. Tako Veneto kot BPVi sta bili privatni banki, pa ju je, ko sta preveč zabredli, država vseeno zalila z milijardami evrov pomoči - najprej je prisilila kvazi zasebni Atlante, da je vanju nepovratno odvrgel 3.5 mrd EUR, zdaj bo pa še sama neposredno iz proračuna vanju nepovratno zmetala 17 mrd EUR.

To razlagam že tri leta kot vpijoči v puščavi: ko/če bo Apollo ugotovil, da je NKBM preveč zabredla, da bi jo bilo ekonomično dokapitalizirati, bo prišel na Gregorčičevo, f*knil njene ključe na mizo takratni vladi in rekel "Jaz je ne bom reševal in če je vi tudi ne boste, bo jutri razglasila insolventnost, zdaj pa kakor želite". In če bi jo prodali za ~KV, bi to z vidika interesov države/ davkoplačevalcev še imelo nek smisel, a smo jo več kot polovico ceneje, maksimalno na hitro in maksimalno netransparentno!!!
Simona in Petra "ne cujeta dobro".
najobj sporočil: 31.920
[#2660968] 28.06.17 09:21 · odgovor na: anon-15342 (#2660944)
Odgovori   +    2
[TadejK]
> [sopranos]
> A te preveč prosim, če te prosim za tvojo oceno oportunitetne izgube, ki jo je država naredila pri prodajo NKMB? Moja ocena je tako čez palec 100+ milijonov EUR preveč dokapitalizacije ter 100+ milijonov prepoceni prodana, ker so jo prodali podjetju Biser d.o.o. Skupaj torej vsaj 200+ milijonov EUR. Verjetno sem še premalo ocenil. Zato bi tebe prosil za tvojo oceno, ker si s tem bolj na tekočem, si se bolj poglabljal v vse vidike itd.
Po mojem smo pri vsaj 300 mio EUR povsem stran zmetanega.

Ker sta dokapitalizacija (870 mio) + izbris podrejenih obveznic (56 mio) spravila CET1 na 30%, pa še več bi bil, če si ne bi lani in letos Biser d.o.o. že izplačal 47 mio EUR dividend, je jasno, da bi tudi 300 mio nižja dokapitalizacija bila čisto dovolj. Če ne bi bilo nerealno visokih oslabitev (na odpravljanju katerih NKBM že tri leta dela izredne dobičke) in nesmiselnih prekvalifikacij terjatev bonitet A in B v kao slabe in zato njihovih visoko diskontiranih prenosov na DUTB, pa bi bilo tudi 400 mio EUR manj dovolj.

Bi pa seveda potem NKBM imela za ca. 300 mio EUR manj kapitala (torej okoli 350 mio) in bi zanjo, če bi jo prodali po 40% booka kot so jo, iztržili ca 150 mio namesto 250 mio, pa smo s 400 mio prihranka nazaj na 300 mio neto prihranka.

Če bi s prodajo NKBM počakali še kakšno leto (recimo da bi kupca iskali v prvi polovici lanskega, namesto predlanskega leta), bi pa zagotovo iztržili več kot 40% booka, recimo 60-70%, pa bi spet bili na 400 mio prihranka v primerjavi s tem, kar so v banko zmetali.

Tako da non-stop besedičenje Bratuškove in Jazbeca, koliko sta prihranila državi oziroma državljanom z izbrisom podrejenih obveznic NKBM, izpade skrajno blesavo. Z eno roko sta vrgla stran 300-400 mio preveč, pa se kljub temu vztrajno hvalita, da sta z drugo roko "prihranila" državi / državljanom 56 mio z izbrisom podrejenih obveznic. Pri čemer je še od teh 56 mio bilo 20 mio v neposredni lasti RS in tako ni bilo z njihovim izbrisom prihranjeno nikomur, pa še od ostalih 36 mio je bila večina v lasti slovenskih skladov. Ampak ja, sem prepričan, da bosta že omenjena v naslednjem mesecu spet vsaj trikrat kje povedala, koliko sta prihranila državi oziroma državljanom in kako ni nobenega kazalnika, na osnovi katerega bi lahko trdili, da je v NKBM več kapitala kot pa je nujno potrebno.
.. čuj, TadejK ... evo, če bi ti kdaj pa kdaj bral Petro Sovdatovo, ki je na Financah glavni stručko za prodajo vsega, kar se ne glede na ceno da prodat, bi zdaj že vedel, da tole non-stop besedičenje Bratuškove in Jazbeca sploh ne izpade skrajno blesavo, ampak je prodaja vsega, kar je še ostalo iz časov gnilega socializma, v resnici edini način, da Slovenija obstane kot samostojna in neodvisna država, kot so takrat napisali na totem www.casnik.si/wp-con...ovnica.jpg kosu papirja, ker tukaj na Financah vsi dobro vemo, da manj kot ima neka država materialne podlage, bolj je samostojna in neodvisna ...

P.S.: tole forum.finance.si/?m=...600&single je bilo očitno zaman, ker se te čisto nič ne prime ...
anon-106712 sporočil: 3.698
[#2661003] 28.06.17 12:21
Odgovori   +    2
Tadej, kar se reda tiče, je bila Juga perla za tole EU španovijo. Je pa res, da smo v EU mi nerazviti in lahko, če smo pametni, pocuzamo kar nekaj denarja. No, pa pasoša nam ni treba kazat na meji, tudi to je nekaj, vsaj zaenkrat.
Me pa tale EU španovija vse bolj spominja na JLA. Tam je bilo vse lepo po regelcih, samo na koncu je bil pa vedno en člen, ki se je glasil. "Ako se drukčije ne naredi". In si imel rit vedno zadaj... Pa menda se EU ne zgleduje po JLA?
Me pa tole kar pošteno straši, če primerjam našo sago z dokapitalizacijo bank in razlastninjenjem. V bistvu so naši res delali po pravilih ECB...pravil v bistvu sploh ni.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2661139] 29.06.17 08:14 · odgovor na: (#2660939)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-15342 29.06.2017 08:15
To sporočilo je izbrisal avtor (29.06.2017 08:16)
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2661140] 29.06.17 08:15 · odgovor na: (#2661101)
Odgovori   +    1
[BeliF]
ker je, začuda, debata kar potihnila
[BeliF]
resn me čudi presenečenje večine v tem primeru. a je človek sploh lahko še bolj jasen? mrbiti glede izvedbe in datumov, ampak za razliko od slovenije se pri njih nihče ni ubil
No da debata ne bo zamrla, a si s temle citiranim res želel povedati, da se v Italiji ni nihče ubil, pri nas pa se je, ali si mislil obratno?

Ker:
- če meniš, da se v Italiji ni nihče ubil, potem: www.bbc.com/news/wor...e-35062239
- če meniš, da se pri nas ni nihče ubil, potem pa: www.finance.si/8355459
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2661162] 29.06.17 09:49 · odgovor na: (#2661146)
Odgovori   +    5
[BeliF]
tisti post je malo čudno napisan. v italiji seveda se je en ubil. v sloveniji pa za tega bančnika vem, ampak sem pisal bolj v smeri podrejencev
Tudi med našimi podrejenci je bilo nekaj čisto pravih tragedij, ampak v bistvu ne štekam tvoje poante ... a ti prav res verjameš, da če bi pri nas mediji poročali o enem samomoru, kot so v Italiji, da bi potem "slovenska trojka" šla v Bruselj in naknadno kaj izpogajala, kot so Italijani zdaj že desetkrat ( beta1.finance.si/pic...fe441b.png )?

Po mojem ne, ker si je že izpogajala vse, kar je njo osebno zanimalo. Mavko si je že izpogajal mesto v EBRD ki ji je potem še zrihtal 20% delež v NKBM po bagatelni ceni, Škrubej si je že izpogajal mesto direktorja DUTB za prenos na katero je teden prej še kot direktor Deloitte Svetovanja določil ultradiskontirane cene prenosov z NLB, njegova najboljša prijatelja sta si že ustanovila dvorno svetovalno družbo DUTB ki je zaradi vseh drago zaračunanih kvazisvetovanj prenešenim na DUTB zdaj celo slovenska finančna gazela, vsaj trije na BS so si že izpogajali svoje sinekure (četudi jih potem nihče ni dobil zaradi ugotovitev NPU in SDT v kazenski preiskavi, je pa eden/ena od njih pred tednom kljub temu že dobila nadomestno sinekuro), naša vrla takratna premierka si je tudi že izpogajala svoje podpredsedništvo EK (ki ga potem ni dobila zaradi svoje skrajno očitne nedoraslosti nalogi, čeprav je Juncker dal vse od sebe da bi ji izpolnili prek Mavka v prvem tednu oktobra 2013 posredovano obljubo) ... tako da dvomim, da bi šel kdo tvegati svoje individualno izpogajano zaradi tam neke skrbi za svoje upokojence ali državljane nasploh ...

Ampak pustimo. V kolumni sploh nisem omenjal slovenskih primerov, ta italijanski pa pač te dni polni naslovnice tudi po svetu in sem pisal o njem. Pri nas so vlaki za take kompromise že zdavnaj odpeljali, nastajajoči zakon o (kao) učinkovitem sodnem varstvu namerno zamuja in bo namerno določil še manj učinkovito varstvo kot prej, parlamentarna preiskovalna komisija ustanovljena z izrecnim namenom preiskati "sanacijo" decembra 2013 si je tarčo potem prestavila nekam povsem drugam, tako da je še edino upanje, da se bo tukaj karkoli razrešilo na nacionalnem terenu, kazenska preiskava, ki je osebno v svojem patološko pacifističnem slogu nikoli nisem želel ...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2661290] 29.06.17 16:58 · odgovor na: (#2661193)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-15342 29.06.2017 17:02
[BeliF]
seveda ne. tudi če bi poskusili bi jih komisija gladko odpikala, ker je delež "nepoučenih vlagateljev" v sloveniji (pa španiji in še kje drugje) očitno tolikokrat manjši, da se ne mislijo ubadati s tem
Ti si taprav za evrokrata - premikalca tarče. Še malo prej si trdil, da je bilo za neupoštevanje "pravil EU" v Italiji ključno, da je tam eden naredil samomor; ko sem ti povedal, da to ne more biti ključno, saj je bilo vsaj toliko samomorov tudi v (30-krat manjši) Sloveniji, si premaknil tarčo in zdaj trdiš, da je za neupoševanje "pravil EU" ključno, da je dovolj velik delež nepoučenih vlagateljev.

Tako da nima nobenega smisla, da si zdaj naredim nekaj ur dela in ti zberem skupaj podatke, npr. koliko odstotkov podrejenih obveznic so imele fizične osebe v kateri državi in v kateri banki; nima smisla, ker bo meni to vzelo nekaj ur, tebi bo pa potem eno minuto, da boš (ko ne bo potrdilo tvoje najnovejše teze) sfabriciral neko novo trditev, kaj da je ključno za neupoštevanje "pravil EU".

Tako da opozorim le, da je ta tvoja nova "razlaga" precej protislovna. Če bi bilo malih v Sloveniji manj kot v Italiji, bi bil še toliko bolj zanemarljiv strošek poplačati te male.

Sicer se zavedam, da ti s tem opozorilom pomagam, da boš lahko obrnil svojo prejšnjo tezo na glavo in začel trditi, da pa je bilo *ravno zato* v Sloveniji treba upoštevati "pravila EU" - pa četudi z iterativnim potvarjanjem izračunov, dokler niso dali želenih fantazijskih negativnih vrednosti kapitala, česar kolikor mi je znano ne v Italiji ne v Španiji niso počeli - in to z izbrisi brez nadomestila tudi za fizično prebivalstvo. Namreč zato, ker če bi tako kot v Italiji (in že nekajkrat tudi v Španiji) bila poplačila zaradi "mis-sellinga", bi jih bilo v Sloveniji pač *preveč*. Če želiš to uporabiti za naslednjo verzijo "razlage", pač izvoli.

Zdaj pa to temo zapuščam, ker je kot že mnoge doslej zašla; v zvezi s slovenskimi vidiki sem že vse povedal v zadnjem odstavku tukaj: forum.finance.si/?m=...162&single
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2662133] 05.07.17 10:06 · odgovor na: (#2662080)
Odgovori   +    3
[BeliF]
ej Tadej... saj ne zajebavam, se mi zdi pa zanimivo sledeče:

pravkar sem prebral odločbo glede kreditov v frankih

images.24ur.com/medi...944505.pdf
www.24ur.com/novice/...ankih.html

v oko mi je padla 21. točka, kjer sodišče trdi, da je € "trdna" valuta. a nisi ti pred meseci dokazoval, da € ubistvu ni trdna valuta v eni od svojih kolumn? smešno se mi zdi, da je sodišče kot "trdno" valuto uvrstilo nekaj, kar je (glede na sodniški sklep) -neznanokdaj- imelo razmerje 1,58/€ do 1,05/€ aprila 2015 (točka 3). kako za vraga lahko sodišče čemu takemu sploh nadane oznako "trdne" valute
EUR, pred njim pa DEM, proti CHF že vsaj štiri desetletja, če gledamo zelo makroskopsko, izgublja vrednost. Razmerje EUR/CHF (do leta 1999 EUR = 1.95583 DEM):
1.4.1974: 2.34285
1.4.1984: 1.61949
1.4.1994: 1.65731
1.4.2004: 1.55470
1.4.2014: 1.21895
1.4.2017: 1.07265

Lahko kdo reče, da sem cherrypickal, ampak tudi grafikon celotnega poteka ima jasen trend, kljub občasnim večletnim nihajem v nasprotno smer. Sem to pred slabim mesecem precej podrobno narisal in razčlenil na 13. PFS v Portorožu.

Verjetno nihče, ki bi poznal te podatke, ne bi šel nikoli vzeti 30-letnega kredita v CHF zgolj zaradi trenutne/statične privlačnosti nekaj nižjega LIBOR-ja. In zgornji podatki so javni, z njimi bi se lahko seznanil vsak, ki bi si vzel eno uro časa ...

... pa so slovenska sodišča zdaj vzpostavila pravno naziranje, da so bili tisti, ki so se banki pustili prepričati v tak kredit, zavedeni in oškodovani, pa čeprav (i) je bilo to tveganje celo izrecno opredeljeno v pogodbi in (ii) je bila njihova "izguba" daleč manjša od 100%. Hmm ...

Strani: 1