Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kičenje NLB pred prodajo

Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2652988] 14.05.17 14:15
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: FIN-379669 14.05.2017 14:18
Če bo banka naredila konec leta čistega 200 mio eur dobička, potem se glede na ostale parametre dviguje njena tržna vrednost proti 2 mlrd eur.

Seveda je dobiček tudi posledica odprave slabitev iz preteklosti (koliko je še teh v pripravljenosti za naslednji dve leti?).

To nadalje pomeni, da je bila morda dokapitalizacija leta 2013 v višini 1,95 mlrd eur nepotrebna.... in dodatno rezanje obvezničarjev za npr. 300 mio eur nepotrebno ali koliko že (v takem obsegu).

Torej, če na osnovi zgrešenih predpostavk iz leta 2013 danes gledamo drugače na vrednost banke, potem velja rebus sic stantibus - vice versa.

Četudi bi imela banka 9/2013 za - 100 mio eur negativnega kapitala (brez upoštevanja rezanja obvezničarjev), to še ne bi bil razlog za rezanje obvezničarjev, ker gre za "obvladljiv" negativni kapital.

Vse se je in se bo v sodnem postopku vrtelo okoli vprašanja "negativnega scenarija", ki pa je slonel, to je danes že jasno, na popolnoma zgrešenih predpostavkah (bodoče negative).

S takimi rezultati NLB se jasno sporoča obvezničarjem, da se jim mora vrniti vsaj polovico, glede na en kup šlamparij v zvezi z rezanjem in ugotavljanjem prave vrednosti kapitala banke pa se ta procent verjetnostno dviga proti 100%.

Torej, če želi Vlada drago prodati banko ali pa se trudi s takimi rezultati nabildati ceno banke, potem tudi implicitno daje velika upanja bivšim obvezničarjem, da pridejo do svojega premoženja nazaj.

No, čisto pošteno povedano, glede na poslovanje NLB, bi bilo prav, da se obvezničarjem začne vračati denar - vsaj kar se zgodbe (rezanja v) NLB tiče. Vsako leto ene 15%.
Morda pa ima (vsaj delno) Bole prav... Obzorja se jasnijo...

Poravnava, kdaj bo? Obročno plačevanje nazaj imetnikom obveznic?
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2652989] 14.05.17 14:57 · odgovor na: FIN-379669 (#2652988)
Odgovori   +    3
Po bitki je lahko biti general.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2652996] 14.05.17 15:43 · odgovor na: tilenrexi (#2652989)
Odgovori   +    28
[tilenrexi]
Po bitki je lahko biti general.
Tudi to je ena taka floskula, ki jo stalno ponavalja tudi guverner Jazbec, češ, pokažite mi nekoga, ki je decembra 2013 vedel, da bo recesije konec. Na to vedno znova odgovorim, da takrat je recesije *že bilo konec* in da je *celo SURS to že javno objavil*. Ampak Jazbec v naslednjem medijskem nastopu spet zatrdi isto, in ker ima neprimerno lažji/širši dostop do medijev kot jaz, v takem ping-pongu ne more potegniti takratke.

OK, pa odmislimo to, da smo nekateri že takrat, "pred bitko", s številkami in dokumenti argumentirali, da takratno slabo stanje pa tako zelo zelo slabo pa vseeno ni, pa da makro kazalniki so se obrnili že pol leta prej, pa da je bilo zato vplačanega preveč, in zakaj, in celo okvirno koliko. Recimo, for the sake of the argument, da res nihče takrat ni vedel, da je bilo to preveč.

OK. Ampak kdo pa tem nevednim dobromislečim odločevalcem BS in EK in ECB brani, da zdaj, ko smo že dovolj "po bitki", pač povedo, da je bilo vplačanega preveč, izglasujejo izredno dividendo in popravijo nekaj tistih krivic?

Aha, ja, branijo si kar sami, ker bi s tem preveč očitno priznali, da so se zmotili, oni pa želijo, da še naprej velja, da se oni čisto nikoli še čisto nič niso zmotili in se tudi nikoli ne bodo.
grof sporočil: 183
[#2652997] 14.05.17 15:43
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: grof 14.05.2017 15:52
Kapitalska ustreznost je spet vztrajno na poti navzdol, pa še dividenda ni noter. Res fascinantno, kako jim rata. Še dve leti z rahlo rastjo tvegane aktive in malo recesije in imamo nov dokap, če gledamo, da bi morale imeti banke cca 25-50% presežka nad zahtevami regulatorja! Tega pa SPET nihče ne vidi. Pol bo pa zarota, pa javkanje, kako tega ni bilo možno predvideti. Preden bodo podrejenci prišli do resne sodne poteze bo NLB že spet Kapitalsko podhranjena.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2652998] 14.05.17 15:47 · odgovor na: anon-15342 (#2652996)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: tilenrexi 14.05.2017 15:48
[TadejK]
> [tilenrexi]
> Po bitki je lahko biti general.
OK. Ampak kdo pa tem nevednim dobromislečim odločevalcem BS in EK in ECB brani, da zdaj, ko smo že dovolj "po bitki", pač povedo, da je bilo vplačanega preveč, izglasujejo izredno dividendo in popravijo nekaj tistih krivic?
Saj nisi upravičen do izredne dividende NNLB.
bigl sporočil: 18.363
[#2653003] 14.05.17 17:02 · odgovor na: tilenrexi (#2652998)
Odgovori   +    4
[tilenrexi]
> [TadejK]
> > [tilenrexi]
> > Po bitki je lahko biti general.

> OK. Ampak kdo pa tem nevednim dobromislečim odločevalcem BS in EK in ECB brani, da zdaj, ko smo že dovolj "po bitki", pač povedo, da je bilo vplačanega preveč, izglasujejo izredno dividendo in popravijo nekaj tistih krivic?

Saj nisi upravičen do izredne dividende NNLB.
Če pa so bili izenačeni z delničarji. Lep dan.
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2653011] 14.05.17 17:50
Odgovori   +    1
Kaj pa sodni procesi zaradi goljufije, ki se ji reče bančna luknja? Glede na sedanje stanje sveta, kjer je pravo v rokah špekulantov, lahko računamo, da se bodo te napake nekoč popravljale z nacionalizacijami. In tako se vrtimo v začaranem krogu.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2653013] 14.05.17 17:53 · odgovor na: tilenrexi (#2652998)
Odgovori   +    10
[tilenrexi]
Saj nisi upravičen do izredne dividende NNLB.
Jaz kot sovražnik države itak nisem upravičen do ničesar, ampak vsaj normalnim državljanom (= takim, ki so vseskozi pohlevno tiho in gledajo v tla) bi jo pa verjetno lahko izplačali ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2653016] 14.05.17 18:01 · odgovor na: anon-15342 (#2652996)
Odgovori   +    5
[TadejK]
> [tilenrexi]
>
Tudi to je ena taka floskula, ki jo stalno ponavalja tudi guverner Jazbec, češ, pokažite mi nekoga, ki je decembra 2013 vedel, da bo recesije konec. Na to vedno znova odgovorim, da takrat je recesije *že bilo konec* in da je *celo SURS to že javno objavil*....
Kaj pa guverner Kranjec, ki je že v letu 2012 dejansko zagotavljal, da je recesije konec? 17.7.2012 je »24 ur« zapisal: »Banka Slovenije: Banke izpolnjujejo zahteve po kapitalski ustreznosti... Kranjec pa trdi, da so naše banke zaenkrat kapitalsko ustrezne....Guverner (Kranjec) je na vprašanje, koliko sploh je vseh slabih terjatev v slovenskih bankah, odgovoril, da je številka odvisna od tega, "kaj hočete narediti"....« Kaj hočemo narediti je pravo vprašanje? Kaj je hotel narediti Jazbec?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2653019] 14.05.17 18:07 · odgovor na: grof (#2652997)
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: anon-15342 14.05.2017 18:20
[grof]
Kapitalska ustreznost je spet vztrajno na poti navzdol, pa še dividenda ni noter. Res fascinantno, kako jim rata. Še dve leti z rahlo rastjo tvegane aktive in malo recesije in imamo nov dokap, če gledamo, da bi morale imeti banke cca 25-50% presežka nad zahtevami regulatorja! Tega pa SPET nihče ne vidi.
1. Ni vključena dividenda, ampak ni vključen niti medletni rezultat, piše v poročilu NLB 2017Q1 na str. 8 v predzadnji vrstici. V nasprotnem primeru bi bilo rahlo protislovno, da pri nespremenjeni bilančni vsoti četrtletno kapital zraste za 5%, slaba posojila padejo za 6%, RWA zraste za 1%, banka pa je kljub temu kapitalsko šibkejša ...

2. Vseeno smo pri CET1 23.0% za banko NLB in 16.7% za skupino NLB. Regulatorna zahteva ECB za CET1 presvetle Deutsche Bank je bila pa lani zgolj 10.8%, od januarja letos pa le še 9.5%: www.reuters.com/arti...SFWN1EL03X . Protislovnosti tako različnih pravil za prvo- in tretjerazredne tudi SPET nihče ne vidi ...
BlazVo sporočil: 2.599
[#2653020] 14.05.17 18:13 · odgovor na: FIN-379669 (#2652988)
Odgovori   +    3
Četudi bi imela banka 9/2013 za - 100 mio eur negativnega kapitala (brez upoštevanja rezanja obvezničarjev), to še ne bi bil razlog za rezanje obvezničarjev, ker gre za "obvladljiv" negativni kapital.
Še en briljanten prispevek k teoriji bančništva :-(
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2653022] 14.05.17 18:18 · odgovor na: anon-317028 (#2653016)
Odgovori   +    18
[FIN-311684]
Guverner (Kranjec) je na vprašanje, koliko sploh je vseh slabih terjatev v slovenskih bankah, odgovoril, da je številka odvisna od tega, "kaj hočete narediti"....« Kaj hočemo narediti je pravo vprašanje? Kaj je hotel narediti Jazbec?
Hotel je narediti "okrepljeno porazdelitev bremen", kot jo je "domača trojka" družno obljubila še pred začetkom izvajanja AQR nekemu nižjemu uradniku EK, pa hotel je da se čim ceneje in čim hitreje proda NKBM kaslcu Biser d.o.o. v Luksemburgu z 20 tisoč evri ustanovnega kapitala in neznano odgovorno osebo, k čemur je prispeval svetlobnohitro izdano licenco: www.bsi.si/nadzor-ba...apaId=2065

Kateri položaj si je za to "okrepljeno porazdeljevanje bremen" obetala Alenka Bratušek, vemo. Katerega - oziroma celo dva - je dobil Mitja Mavko, tudi vemo, pa katerega je za izvedbo tajnih nestandardnih cenitev à la carte dobil Janez Škrubej iz Deloitte Svetovanja d.o.o., tudi. Katerega si je po koncu guvernerjevanja obetal Boštjan Jazbec, pa ni nujno, da bomo izvedeli, ker je kazenska preiskava s svojimi ugotovitvami verjetno vsaj malo načela te obete ...
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2653027] 14.05.17 19:01 · odgovor na: BlazVo (#2653020)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: FIN-379669 14.05.2017 19:03
Eee, moj Blagoje.

Če bi vedel:
- da država garantira za vse vloge fizičnih in pravnih oseb do 100.000 eur
- da je tudi že Kranjec rekel, da lahko prikažeš bilance "kot želiš"
- da je bila 9/2013 že RS skoraj v celoti ali precej pretežna lastnica NLB in se ne spodobi, da država (politika) naredi frkljarijo z nekaj milijardno aktivo in zajebe plačilni promet v RS; rolling stone efekt
- da je bilo obvezničarjem še malo pred rezanjem pravno zagotovljeno, da je vse OK
- da so že vsi priznali, le ti ne, da so se delale "cenitve"/revizije mimo mednarodnih standardov in verjetno državne Uredbe
- da je bila NLB tedaj naša "sistemska" banka (tako kot bi TEŠ 6 ugasnili)
- ...
potem bi teorija našla odgovor, ki ga ne vidiš. Pod takimi pogoji bi bila NLB mirne duše dokapiztalizirana in niti pod razno ne bi bilo predloga o stečaju.

Vsaka teorija mi da prav, tvojo pa še čakam.

Če nisi razumel: Vse je odvisno od ocene na 9/2013, za koliko je bil "podrhranjen" kapital NLB. Če "le" za 100 ali 200 mio eur.

(No, niti z eno besedo ali mislijo te nisem želel prizadeti, le dlake se mi dvignejo, ko se omenja teorijo.... :) )
grof sporočil: 183
[#2653056] 15.05.17 00:29 · odgovor na: anon-15342 (#2653019)
Odgovori   +    0
1. Ni vključena dividenda, ampak ni vključen niti medletni rezultat, piše v poročilu NLB 2017Q1 na str. 8 v predzadnji vrstici. V nasprotnem primeru bi bilo rahlo protislovno, da pri nespremenjeni bilančni vsoti četrtletno kapital zraste za 5%, slaba posojila padejo za 6%, RWA zraste za 1%, banka pa je kljub temu kapitalsko šibkejša ...

Se strinjam, vse drži. Ampak to ni moj point. Vseeno nismo tako daleč od fully basel 3 loaded all-in kapitalskih zahtev za sistemsko banko v letu 2019, ki segajo lahko do 15,5% in glede na to, da bi bilo fino da imajo banka vsaj 25% surplus nad tem, da ostane privlačna za investitorje ob državi, ki ostanja delničar in nizki likvidnosti oziroma bolje nelikvidnosti delnic je edina varianta, da držijo CET 1 bližje 20% kot 15,5%. To je edini način, da sfurajo ceno nad pol knjige. Pa, da ne bo pomote NLB sploh ne poroča, kjer je fully loaded Basel III, pa tudi to, koliko jim je ECB/banka Slovenija naložila v planu za naprej ne govorijo.

Sicer pa Slovenija pač ni Nemčija in Francija etc. Da, mogoče ni fer, ampak trg to sploh ne zanima. Za institutional investorje je NLB ena zahojena državna banka na trgu, kjer se dnevno naredi milijon evrov prometa na borzi, pa še small cap stock je...

2. Vseeno smo pri CET1 23.0% za banko NLB in 16.7% za skupino NLB. Regulatorna zahteva ECB za CET1 presvetle Deutsche Bank je bila pa lani zgolj 10.8%, od januarja letos pa le še 9.5%: www.reuters.com/arti...SFWN1EL03X . Protislovnosti tako različnih pravil za prvo- in tretjerazredne tudi SPET nihče ne vidi ...

Cel trg ve, da je Deutsche masovno podkapitalizirana in da bo še treba pumpati noter cash, bolj je vprašanje ali bo dokap v prihodnosti nad trenutno tržno ali ne. Še pred par meseci je kotirala na manj kot 1/3 knjigovodske vrednosti, zdaj jo je relief rally potisnil na polovičko. Je pa že malo višje z CET1 glede na pro-formo, in sicer 14,9 %
namreč (www.db.com/ir/en/dow...sults.pdf) Ravno equity story NLB je, da je "boljša" od NLB, ker je bila sanirana - ni rezidualnega rizika.
najobj sporočil: 31.867
[#2653081] 15.05.17 09:25
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 15.05.2017 09:30
... Kičenje NLB pred prodajo ...

... alzo, če ima NLB izgubo, je kriva državna lastnina, če pa ima profit, pa je krivo kičenje državne lastnine ... eh, jebiga ...

P.S.: če bi verjel, da imajo Finance kakšen vpliv na ceno NLB, bi lahko rekel, da so Financarji od tujega kupca plačani, da s svojim negativističnim pisanjem NLB zbijajo ceno ... no, ampak ker razen meni podobnih mazohističnih norcev Financ itak noben ne bere, res ne razumem, kaj bi Financarji s takimi članki sploh radi ...
mimoidoci sporočil: 5.985
[#2653085] 15.05.17 09:35 · odgovor na: najobj (#2653081)
Odgovori   +    3
[najobj]
... Kičenje NLB pred prodajo ...

... alzo, če ima NLB izgubo, je kriva državna lastnina, če pa ima profit, pa je krivo kičenje državne lastnine ... eh, jebiga ...

P.S.: če bi verjel, da imajo Finance kakšen vpliv na ceno NLB, bi lahko rekel, da so Financarji od tujega kupca plačani, da s svojim negativističnim pisanjem NLB zbijajo ceno ... no, ampak ker razen meni podobnih mazohističnih norcev Financ itak noben ne bere, res ne razumem, kaj bi Financarji s takimi članki sploh radi ...

Svetujem ti, da postaviš zadeve v malo drugačno luč. Namreč, kaj če so Finance zate vseeno malo prezahtevno čtivo.
najobj sporočil: 31.867
[#2653087] 15.05.17 09:41 · odgovor na: mimoidoci (#2653085)
Odgovori   +    2
[mimoidoci]
> [najobj]
> ... Kičenje NLB pred prodajo ...
>
> ... alzo, če ima NLB izgubo, je kriva državna lastnina, če pa ima profit, pa je krivo kičenje državne lastnine ... eh, jebiga ...
>
> P.S.: če bi verjel, da imajo Finance kakšen vpliv na ceno NLB, bi lahko rekel, da so Financarji od tujega kupca plačani, da s svojim negativističnim pisanjem NLB zbijajo ceno ... no, ampak ker razen meni podobnih mazohističnih norcev Financ itak noben ne bere, res ne razumem, kaj bi Financarji s takimi članki sploh radi ...
Svetujem ti, da postaviš zadeve v malo drugačno luč. Namreč, kaj če so Finance zate vseeno malo prezahtevno čtivo.
... čuj, mimoidoči ... evo, jaz pa tebi svetujem, da greš mimo, če so moji posti za tebe malo prezahtevno čtivo ...
mimoidoci sporočil: 5.985
[#2653100] 15.05.17 10:48 · odgovor na: najobj (#2653087)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [mimoidoci]
> > [najobj]
> > ... Kičenje NLB pred prodajo ...
> >
> > ... alzo, če ima NLB izgubo, je kriva državna lastnina, če pa ima profit, pa je krivo kičenje državne lastnine ... eh, jebiga ...
> >
> > P.S.: če bi verjel, da imajo Finance kakšen vpliv na ceno NLB, bi lahko rekel, da so Financarji od tujega kupca plačani, da s svojim negativističnim pisanjem NLB zbijajo ceno ... no, ampak ker razen meni podobnih mazohističnih norcev Financ itak noben ne bere, res ne razumem, kaj bi Financarji s takimi članki sploh radi ...

> Svetujem ti, da postaviš zadeve v malo drugačno luč. Namreč, kaj če so Finance zate vseeno malo prezahtevno čtivo.

... čuj, mimoidoči ... evo, jaz pa tebi svetujem, da greš mimo, če so moji posti za tebe malo prezahtevno čtivo ...
... čuj, samo pomagat sem hotel človeku v stiski...

Sem namreč prebral, da ti ni nič več jasno, pa da si mazohistični norec, pa sem mislil... no ja, da ti razgrnem resnico, ki je evidentna in preprosta.
najobj sporočil: 31.867
[#2653122] 15.05.17 12:49 · odgovor na: mimoidoci (#2653100)
Odgovori   +    1
[mimoidoci]
> [najobj]
> > [mimoidoci]
> > > [najobj]
> > > ... Kičenje NLB pred prodajo ...
> > >
> > > ... alzo, če ima NLB izgubo, je kriva državna lastnina, če pa ima profit, pa je krivo kičenje državne lastnine ... eh, jebiga ...
> > >
> > > P.S.: če bi verjel, da imajo Finance kakšen vpliv na ceno NLB, bi lahko rekel, da so Financarji od tujega kupca plačani, da s svojim negativističnim pisanjem NLB zbijajo ceno ... no, ampak ker razen meni podobnih mazohističnih norcev Financ itak noben ne bere, res ne razumem, kaj bi Financarji s takimi članki sploh radi ...
> > Svetujem ti, da postaviš zadeve v malo drugačno luč. Namreč, kaj če so Finance zate vseeno malo prezahtevno čtivo.
> ... čuj, mimoidoči ... evo, jaz pa tebi svetujem, da greš mimo, če so moji posti za tebe malo prezahtevno čtivo ...
... čuj, samo pomagat sem hotel človeku v stiski...

Sem namreč prebral, da ti ni nič več jasno, pa da si mazohistični norec, pa sem mislil... no ja, da ti razgrnem resnico, ki je evidentna in preprosta.
... evo, da še jaz tebi pomagam www.rks.si/ , da boš vedel, kam se obrnit, ko boš spet začutil željo komu pomagat ...

P.S.: tukaj www.karitas.si/ si lahko še dodatno pomagaš, če ti pri Rdečem križu ne bodo mogli ...

Strani: 1