Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2652004] 07.05.17 18:07
Odgovori   +    6
Glede na velikost in število prebivalcev je v Sloveniji največ funkcionalno nepismenih delavcev, saj smo na diagramu v družbi le velikih nepismenih držav. Zakaj je temu tako? Najbolj problematični so starejši delavci z zakonom zaščiteni, tudi drugi nekaj mlajši, ki se jim "nič več ne da", za penzion premladi, za učenje se čutijo prestari. Kaj narediti s 50 let starimi delavci (ali nekaj več), ki imajo še kar veliko let do upokojitve? Primer iz prakse. Za tiste, ki se jim "nič več ne da" smo naredili plan izobraževanja (usposabljanja), ker jim podjetnik ne želi odpovedati pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, raje jih želi usposobiti za delo in jih poslati na učenje tujih jezikov na različne stopnje, da bi lahko komunicirali s tujim partnerjem ne pa, da se ob telefonskem klicu vsi poskrijejo...Prvo vprašanje je bilo, če bo pouk tujega jezika zvečer npr. po 19. uri kdo bo to plačal? Podjetje bo plačalo pouk...ne, ne, kdo bo plačal ure, nekateri so zahtevali tudi nadure, nekateri nadure povečane za 50%, če bo pouk tudi ob petkih pa tudi za 500% ...Ja, tako funkcionira delavski funkcionalno nepismeni z zakonom zaščiteni razred v Sloveniji.
greeny sporočil: 248
[#2652095] 08.05.17 13:10 · odgovor na: anon-317028 (#2652004)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: greeny 08.05.2017 13:13
Sam sem zaposlen v tujini. Ob zaposlitvi sem šel na tečaj še enega tujega jezika, ki ga je plačalo podjetje. Ure sem imel priznane (možnost izplačila ali koriščenja). Enako so plačana in krita tudi druga izobraževanja, ki so izven delovnega časa. Tudi znotraj delovnega časa imamo fond ur, ki jih lahko namenimo za izobraževanje po lastni izbiri (seveda smiselno in v okviru, da pridejo prav tudi podjetju).

V čem je tu problem? Ko sem bil zaposlen v sloveniji so se podjetja hvalila z mojimi znanji, jih "prijavljala" na razpise, jaz sem se pa moral izobraževat v prostem času, brez plačila. Ko sem to zgodbo povedal v tujini so me samo debelo gledali in brez dlake na jeziku povedali, da je to pri njih zrelo za prijavo inšpekciji.

PS. in še to. Če ste o tem pričeli misliti komaj, ko so delavci dopolnili 50 let, potem za to ni kriv funkcionalno nepismeni delavski razred, temveč nefunkcionalen management!

Strani: 1