Strani: 1

anon-437258 sporočil: 25
[#2651462] 03.05.17 17:29
Odgovori   +    0
čas vnosa: 03.05.17 14:51
Spoštovani,zakon je DS dobil VETO in se vrača nazaj v obravnavo v DZ RS !Zakon o vajeniške izobraževanju je že tretji eksperimentalni projekt,oz. danes ga imenujejo PILOTNI PROJEKT do leta 2020.Leta 1979 je bil sprejet Zakon o usmerjenem izobraževanju in je trajal vse do leta 2005.Nato so spremenili zakonodajo in sprejeli Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju.S tem je dokazano,da zakon ni prinesel pozitivnosti temveč poraz tistih ki so leta 1979 politično izsilili nenormalne spremembe.Ko je bil leta 1980 v Sloveniji avstrijski minister je dejal; če bi se to zgodilo v Avstriji, bi čez 20 let propadlo celotno gospodarstvo v Avstriji.In tako se je zgodilo ravno pri nas ko smo odpravili Zakon o vajeništvo ki je bil vse do leta 1979 dober oz. odličen.Odpravii so besedo VAJENEC in danes je 37 let odkar nimamo vajeniškega izobraževanja.Danes nobeden ne odgovarja, čeprav je v Ustavi Slovenije zapisana beseda ODGOVORNOST ? In danes ponovno eksprementiramo z mladimi ljudi in v škodo gospodarstva.Danes ni čas za eksprement, danes moramo sprejeti takšen zakon ki bo omogočil mladim ljudem kvalitetno izobraževanje in hitro zaposlitev.Predvsem je potrebno, da je vajenec 50% v šoli in 50% v delavnici pri delodajalcu.Če bo zakon kljub pripombam in VETA v DS ponovno sprejet, potem lahko pričakujete, da zopet ne bo nobeden ODGOVARJAL,kajti sedanja ministrica ne bo več ministrica itd.Zato je moj predlog,da GZS,OZS in ministrstvo za šolstvo preverijo in uporabijo dobre lastnosti avstrijski vajeniški zakon, ki ga niso menjali 100 let,razen prilagoditve meril EU.SOS
anon-437258 sporočil: 25
[#2651470] 03.05.17 17:29
Odgovori   +    0
čas vnosa: 03.05.17 15:08
Pod takimi pogoji, ko bi naj bil sprejet Zakon o vajeništvu je že v naprej napovedano,da iz te moke ne bo kruha !Tako kot je nekdo že napisal, preverite avstrijski zakon o vajeništvu njihov zakon je najboljši.Moj sorodnik se izobražuje za vajenca v Avstriji že drugo leto.Pri nas že 30 let nimamo vajencev zato tudi ne bomo imeli kvalitetne delavce.Ne vem zakaj mi odkrivamo toplo vodo če pa smo že imeli do leta 1980 Zakon o vajencih ? Ne norčujte se z mladimi ljudmi in gospodarstvo!
anon-437258 sporočil: 25
[#2651550] 04.05.17 10:37 · odgovor na: anon-437258 (#2651470)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 04.05.17 07:04
VAJENIŠTVO ? BO KOALICIJA V DZ RS PONOVNO STORILA NAPAKO KOT JO JE STORILA KOALICIJA LETA 1979 ?
Na vse to sem opozarjal že leta 1979,ko sem bil predstavnik Slovenske obrtniške stranke v družbeno političnem zboru Skupščine občine Maribor.Dejal sem,da naj takšen zakon ne sprejmejo,saj bo povzročil ogromno škodo na podroćju vajeništva in gospodarstva. Nekateri takratni delegati so se temu norčevali in dejali,da obrtniki in gospodarstvo izkoriščajo vajence. In tako še danes nekateri nasprotniki govorijo enako kot let 1979.Res je bil do leta 1979 v strokovnih,obrtnih šolah še predmet samoupravljanja in nekateri pedagogi so razlagali,da zasebnega sektorja tako ne bo več dolgo in da bo v kratkem odpravljen zakon o vajeništvu.
Še sreča, da smo leta 1991 dobili lastno državo,da se to ni zgodilo,da bi odpravili zasebni sektor,odpravili pa so zakon o vajeništvu in uvedli zakon o usmerjenem izobraževanju.Po moje osebnem mnenju je bil zakon o vajeništvu,ki je veljal še do leta 1980 bil dober,morda bi ga bilo potrebno dopolniti ali posneti "vzorec" avstrijske zakonodaje,ki ima po mojem mnenju enega najboljših zakonov o vajeništvu.Takratni avstrijski minister je dejal,če bi se to zgodilo v Avstriji,bi čez 20 let propadlo celotni gospodarstvo v Avstriji.No zgodilo pa se je prav pri nas v Slovenij,da smo danes tam kjer smo. Danes je zaposlenih mladih ljudi cca. 37.000. Ali se danes zavedajo, predvsem tisti ki so politično vsilili vse eksperimente na račun mladih in gospodarstva bi morali DANES ODGOVARJATI. V Ustavi Slovenije je zapisana beseda ODGOVORNOST. In danes se prebližno nekateri obnašajo enako kot leta 1979.
Pri pripravi zakona o vajeništvu bi v prvi vrsti morali sodelovati OZS,GZS in Ministrstvo za znanost in šport.Zato predlagam, da strnejo skupaj z OZS,GZS in Ministrstvo za šolstvo in posnamejo zakon o vajeništvu iz avstrijske zakonodaje,ki je po mojem mnenju tudi dolgoročno najboljši.Pustite politiko na strani in pripravite takšen zakon, da bo dolgoročno obveljal in to brez eksperiminetov oz.pilotnega projekta ki je že v naprej doživel že treji polom na račun mladih in gospodarstva !
anon-437258 sporočil: 25
[#2651647] 04.05.17 16:05 · odgovor na: anon-437258 (#2651462)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 04.05.17 14:28
Iz izjave g. Akrapoviča je točna.Danes imamo v Sloveniji daleč preveč univerz infakultet !Nimamo pa več tistih srednjih poklicnih šol kjer smo se učilo kaki se strokovno dela v delavnica.Zato ni čudno, da imamo stanje po 37 letih takšno kot je.
Bil bi vesel, da bi g. Akrapovič prebral zakon o vajeništvu potem bi sam ugotovil, da takšen predlog zakona ki ga je pripravila skupina iz Ministrstva za znanost in šport nespremenljiva za gospodarstvo.Torej to je že tretji ekperiment na račun mladih in gospodarstva.Mislim in prepričan sem,da je dovolj eksprementiranja na račun mladih in gospodarstva.V tem primeru je potrebno pripraviti takšen zakon ki bo dolgoročno obveljal.Avstrijski minister je leta 1980 dejal, če bi se to zgodilo pri njih, bi čez 20 let propadlo celotno gospodarstvo.V prvi vrsti bi morala pripraviti skupina iz Ministrstva za šolstvo kar se tiče izobraževanje teorije in prakse na šoli, GZS,OZS pa pripravi drugi del,to je praktični del v delavnici pri delodajalcu.EU ki bo financirala vajeniški program pa bi naj bilo namenjeno za moderno tehnologijo na šolah ki bi se mladi izobraževali.Vse je danes baziralo na financah iz EU tako sindikat,zbornice in še bi lahko naštel.VV KOLIKOR BO ZAKON O VAJENIŠTVU PONOVNO SPREJET V DZ RS POTEM BOMO ZAHTEVALI ODGOVORNOSTI TISTEGA KI JE PRIPRAVIL PONOVNI EKSPERIMENT NA RAČUN MLADIH IN GOSPODARSTVA!
anon-437258 sporočil: 25
[#2664934] 25.07.17 18:05 · odgovor na: anon-437258 (#2651647)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 25.07.17 16:52
Spoštovani, danes je vse tiho bilo.Nobenega komentarja, vendar še dolgo ne bomo pridobili kvalitetne izobražene delavce ! Prepričan sem, da je pri sedanji ministrici za šolstvo samo čista obljuba. Pilotni projekt pomeni eksperiment. Eksperiment uspel poacijent umr. Tako se bo tudi končalo pri projektnem projektu Zakon o vajenštvu !In kdo bo odgovarjal ? Zopet nobeden !Čeprav je glavni krivec zopet SD in Cerjerjeva stranka ki je nasedla SD !SD in ista stranka ZLSD je v letu 1978 razlagala v strokovnih šolah, da tako ne bo več zasebnega sektorja! To so izkoriščevalči itd.. Na tem področju niso uspeli saj smo leta 1991 dobili svojo lastno državo !Vendar uspeli so, da so dokončno likvidirali Zakon o vajeništvu ! In minilo je natanko 38 let odkar nimamo več vajeništva !Avstrijski minister za šolstov je takrat dejal, če bi se to zgiodilo v Avstriji bi čez 20 let propadlo celotno gospodarstvo ! In zgodilo se je prav pri nas !!!!

Strani: 1