Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2649697] 19.04.17 21:03
Odgovori   +    4
No, kot je meni poznana problematika, splošna olajšava ni 6.000 EUR, ampak 3.000 EUR. In potem je tukaj še 3.000 EUR posebne olajšave, ki jo prejmejo delavci z minimalno plačo.

Sploh je pa tako, da smo to, da se prispevki za minimalno plačo obračunajo v višini 60% povprečne plače, tako in tako že uzakonili. Tako je bi bilo to, ceteris paribus, povsem smiselno, da se tudi minimalna plača določi v tej višini. Ker to pomeni, da se bodo tudi splošne in posebne olajšave temu prilagodile.

Jaz sicer menim, da bi morali to, da se prispevki plačajo od 60% povprečne plače takoj ukiniti (ok, obstaja neko prehodno obdobje). Ampak ker samo jaz opozarjam po forumu kot en kreten, očitno to za druge ni tak problem. In če ni tak problem, potem res ne vem zakaj vidijo problem v tem, da bi delavec tudi neto plačo prejeval v višini 60%, če pa podjetja tako in tako plača 60% prispevkov.

Upam, da dočakam odgovor kakšnega novinarja Financ na to temo.
nevenkatisler sporočil: 5
[#2649721] 20.04.17 07:17
Odgovori   +    2
in ne samo ,da je večina z minimalno plačo v gospodarstvu,kjer jih večina ne dobi dodatkov kot javni sektor.v večini ne dobijo nobenih dodatkov za delo ob nedeljah,praznikih, ponoči itd.tudi dodatnega pokojninskega stebra jim nihče ne plačuje,tako kot v javnem sektorju.in s tem je razlika med povprečno plačo in minimalno še večja.denar za te ugodnosti v javnem sekt.pa prihaja iz gospodarstva.zato bi morala biti minim.plača 80% povprečne.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2649724] 20.04.17 07:32
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: anon-317028 20.04.2017 07:42
Slovenski BDP bi lahko rasel 5%-6% na leto in problema s plačami, minimalnimi in drugimi ne bi imeli. Žal, Cerarjeva vlada sploh ne razume zakaj je prišlo do sedanje 2,5% rasti in misli, da je BDP rasel zaradi sklepov vlade, v bistvu pa je vlada upočasnjevala rast, kajti če bi že privatizirala Telekom, Triglav, Petrol, NLB, Dars, Dutb, Luko...in popolnoma odprla slovenski trg tujem kapitalu, ki bi ga morala privleči tudi z nizkimi davki na kapital, bi danes imeli 5%-6% rast. Pametni ekonomisti bi rekli, da je 2.5%-3% rast BDP pravzaprav veliki neuspeh te vlade, kajti če vlade sploh ne bi imeli, bi imeli 3,5% rast.
joze sporočil: 674
[#2649733] 20.04.17 08:11 · odgovor na: nevenkatisler (#2649721)
Odgovori   +    7
[nevenkatisler]
in ne samo ,da je večina z minimalno plačo v gospodarstvu,kjer jih večina ne dobi dodatkov kot javni sektor.v večini ne dobijo nobenih dodatkov za delo ob nedeljah,praznikih, ponoči itd.tudi dodatnega pokojninskega stebra jim nihče ne plačuje,tako kot v javnem sektorju.in s tem je razlika med povprečno plačo in minimalno še večja.denar za te ugodnosti v javnem sekt.pa prihaja iz gospodarstva.zato bi morala biti minim.plača 80% povprečne.

Kaj pa ce bi uzakonili, da je minimalna placa 100% povprecne. Ali pa se. Bolje 110 %

Viva la revolution!
zdani sporočil: 28
[#2649746] 20.04.17 09:21
Odgovori   +    4
Ne glede na vse, mi že sam naslov ni všeč. Koliko bo to stalo gospodarstvo? Kaj so delavci strošek? S svojim delom ne zaslužijo za pošteno preživetje? Če ne, je nekaj narobe z "gospodarji". Pa naj sami delajo (in še vsa tista žlahta na plačilni listi, ki največkrat ne naredi niti za sol, ki jo poje v kruhu) in jim bo vse ostalo!
Tas sporočil: 481
[#2649809] 20.04.17 11:14 · odgovor na: sopranos (#2649697)
Odgovori   +    0
Gre samo za fiskiranje na ta znesek - kar je problem. Tisto pa je splpšna olajšava za najnižje plače - tako jo imenujejo.... Sicer pa da - tudi tri jurje plus tri jurje lahko rečeš, čeprav imajo na Fursu drugačno oznako.

Sem pa prva v vrsti sicer za višje plače. In se mi zdi sramota, da je minimalec za nekoga, ki polno dela, pod mejo revščine - če gre za enoosebno gospodinjstvo. Ampak po drugi starni - če gospodarstvo (pod predpostavko, da zdaj gledamo poštene...) tega ne more plačat, bi bilo z zvišanjem še več težav. In, kar je še najhuje, je teh 613, 614 neto, kar dobi delavec, plus stroški za malico in prevz, v resnici okoli 1100 "stroška" za delodajalca. Ker pač držaa pobere ostalo in državne zavarovalnice, zraven pa v čakalnih vrstah za zdravstvo lahko tudi crkneš - tako in drugače...

Evo, odgovor novinarja napisan:-) LP, Tanja
moon sporočil: 1.623
[#2649814] 20.04.17 11:23 · odgovor na: zdani (#2649746)
Odgovori   +    0
[zdani]
Ne glede na vse, mi že sam naslov ni všeč. Koliko bo to stalo gospodarstvo? Kaj so delavci strošek? S svojim delom ne zaslužijo za pošteno preživetje? Če ne, je nekaj narobe z "gospodarji". Pa naj sami delajo (in še vsa tista žlahta na plačilni listi, ki največkrat ne naredi niti za sol, ki jo poje v kruhu) in jim bo vse ostalo!
NIkar si tega ne zeli prevec... tisti na minimalcih so prvi za zamenjavo s stroji/roboti.
Torej bo prej kot slej res, da bo minimalna placa enaka povprecni, kaksne bodo potem druge, pa tudi najbrz ves. Vsi boste na minimalcih/povprecju. Komaj cakam ta dan.
lencep sporočil: 608
[#2649821] 20.04.17 11:52
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: lencep 20.04.2017 12:03
Nenehno nabijanje povampirjenik sindikatov o minimalni plači je že kar farsa. Poglejmo raje resnico o minimalni plači:
k neto plači 614.- eur prištejmo še znesek za malico in prevoz na delo, 11 ur mesečno porabljenih za malico, pa še raznorazne "čikpavze" itd, katere ravnotako znesejo najmanj 22 ur mesečno. Ko vse to ovrednotimo, vidimo, da so plače - zlasti v javnem sektorju absolutno višje.
Zakaj se sindikati ne primerjajo s tujino, pri čemer bi morali tudi upoštevati primerjavo osnovnih življenskih stroškov in storitev. Nenazadnje pa bi morali upoštevati tudi raznorazne subvencije in podobne dohodkovne korektive, s katerimi smo pri nas izredno darežljivi.
KO NAM BODO PREDLOŽILI TAKE PRIMERJAVE, BOMO ŠELE LAHKO SODILI O UPRAVIČENOSTI NJIHOVIH POGOLTNIH ZAHTEV!
DrDre sporočil: 346
[#2649825] 20.04.17 12:10
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: DrDre 20.04.2017 12:11
debata o minimalni plači bi se morala nanšati samo na DOPLAČILO DO MINIMALNE PLAČE ne pa na celo minimalno plačo

seveda je pa zanimivo nadaljevanje zadeve ... koliko pa bi bili "uspešni" poslovneži pripravljeni najmanj plačat delavca na uro ... sedaj se to giblje okoli 5e na uro in študenti nekaj čez 6e nauro ...

a bi cene določil trg ? :)

država pa bo dobra samo za (brezplačno) zaščito "poslovnežev" pred razjarjeno množico ......
sopranos sporočil: 11.404
[#2649829] 20.04.17 12:30 · odgovor na: Tas (#2649809)
Odgovori   +    1
[Tas]
Gre samo za fiskiranje na ta znesek - kar je problem. Tisto pa je splpšna olajšava za najnižje plače - tako jo imenujejo.... Sicer pa da - tudi tri jurje plus tri jurje lahko rečeš, čeprav imajo na Fursu drugačno oznako.

Sem pa prva v vrsti sicer za višje plače. In se mi zdi sramota, da je minimalec za nekoga, ki polno dela, pod mejo revščine - če gre za enoosebno gospodinjstvo. Ampak po drugi starni - če gospodarstvo (pod predpostavko, da zdaj gledamo poštene...) tega ne more plačat, bi bilo z zvišanjem še več težav. In, kar je še najhuje, je teh 613, 614 neto, kar dobi delavec, plus stroški za malico in prevz, v resnici okoli 1100 "stroška" za delodajalca. Ker pač držaa pobere ostalo in državne zavarovalnice, zraven pa v čakalnih vrstah za zdravstvo lahko tudi crkneš - tako in drugače...

Evo, odgovor novinarja napisan:-) LP, Tanja
Hvala za odgovor. :) Kljub vsemu pa to ni čisto to kar sem imel v mislih.
To kar si mi napisala je meni popolnoma jasno.

Ampak govorim ravno o tem, da so PRISPEVKI v višini 60% POVPREČNE plače že FIKSIRANI za MINIMALNO plačo. Obstaja še prehodno obdobje, ampak v bistvu to že imamo. Je butasto, je škodljivo. Ampak še enkrat, TO ŽE IMAMO.

In če tega butastega predpisa ne spremenimo, potem je res čisto vseeno, če še tisti neto del plače fiksiramo. Seveda bo to škodljivo v toliko pogledih, da se mi sploh ne da naštevati. Ampak to škodljivost imamo v bistvu že sedaj. Kar se bo spremenilo bo samo to, da se bo dodatni strošek delodajalca v celoti prelevil v neto plačo delavca. No, mogoče tudi ne, ker ti low-lifi na ministrstvu za finance in politiki (levih strank) morda ne bodo dvignili praga za olajšavo. In bo potem delavec izgubil velik del posebne olajšave in bo šla večina tega povečanega stroška delodajalcev spet v žepe državi in ne delavcev.

Mogoče bo ta fiksacija pripeljala do tega, da se bo bolje plačan kader zaposlilo v podjetjih v Avstriji in Nemčiji. Pa bodo potem napoteni v Slovenijo na delo. Nekaj podobnega kot se je zgodilo pri vozilih. Ali pa še huje, podjetja bodo kar tja preselila razvoj, skupaj z zaposlenimi in njihovimi družinami. In potem bo tukaj ostala samo proizvodnja/nizko plačane storitve in javni sektor, ki bo prejemal dvakrat višjo plačo od zaposlenih v zasebnem sektorju.
Tas sporočil: 481
[#2649838] 20.04.17 12:57 · odgovor na: sopranos (#2649829)
Odgovori   +    1
Hvala za idejo :-)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2649890] 20.04.17 17:15
Odgovori   +    2
čas vnosa: 19.04.17 21:14
imam precej visjo placo od minimalne, pa z njo komaj prezivim. pa nimam nobenih kreditov, posebnih razvad, vozim 18 let star avto.

treba je priznati, da je minimalna placa sramota in sramota je tudi to, kar po novem zahtevajo, ampak jasno je, da bo slo povisanje pocasi, sicer bodo pijavke se bolj kokodakale.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2649891] 20.04.17 17:15
Odgovori   +    0
čas vnosa: 19.04.17 21:10
ljudje na minimalcih si zasluzijo povisico

drugo pa je, ce bodo sindikalne kanalje vztrajale pri tem, kar zahtevajo, ali bodo spet popustili pod "argumenti" dezurnih kricacev in podjetnikov, za katere sem slisal, da jim visoko kvalificiran kader bezi stran, ker nimajo dobre mere pozornosti do zaposlenih. kot da je akrapovic edini zaposlovalec na tem svetu... kdaj pa kdaj lahko vprasate tudi koga drugega...ampak je bolj udobno tako, ker se njegov zivljenjski nazor z interno agendo pokriva...
Endimion sporočil: 10.293
[#2649903] 20.04.17 18:31 · odgovor na: shevchenko (#2649890)
Odgovori   +    0
Tu moras definirat kaj je "precej visja od minimalne"

Ce denimo dobis 900€ netto je to cca 50% vec ko minimalec a vseeno ni neka silna cifra....

In zanimivo da si izpostavil 18 let star avto. Vozilo je zate potemtakem merilo premoznosti?

Jaz avtomobila sploh nimam. Kak revez moram bit a ne? Jedva kraj s krajem...
shevchenko sporočil: 21.898
[#2649932] 20.04.17 21:13 · odgovor na: (#2649833)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 20.04.17 17:29
se popolnoma strinjam, ampak tole "matematika ne sezide" pa je obup. matematika se bodisi izide ali pa se ne :D
shevchenko sporočil: 21.898
[#2650081] 22.04.17 02:34 · odgovor na: Endimion (#2649903)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 21.04.17 08:05
Ce denimo dobis 900€ netto je to cca 50% vec ko minimalec a vseeno ni neka silna cifra....
tocno o tem govorim. 50% vec kot minimalec, pa tudi 100% vec kot minimalec so se vedno slabe place. pijavke pa tu javkajo pri 10, 20 evrih gor ali dol.
In zanimivo da si izpostavil 18 let star avto. Vozilo je zate potemtakem merilo premoznosti?
Ne gre za to (dobis sicer tocko za spretno podtikanje, cesar nisem nikoli izjavil ne v tem postu ne kadarkoli...). Ampak folku se pogosto ocita, da so revni zaradi kreditov, novih avtomobilov, pocitnic, itd. Treba je jasno in glasno povedati, da je vecina Slovencev revnih zaradi nizkih plac, ne nujno zaradi zgoraj nastetega. In ce bo dvig minimalca pripeljal do tega, da se bodo dvignile tudi druge place se toliko bolje.
Jaz avtomobila sploh nimam. Kak revez moram bit a ne? Jedva kraj s krajem...
Jaz o tebi nisem nic govoril, sem pa bil vedno mnenja, da ce je nekdo brez avta, mora biti precej premozen, da to kompenzira na druge nacine, razen seveda ce si po cele dneve doma ali se vozis zgolj po mestu s trolo... tiste racunice s tem, kako prides poceni s taksijem so sicer zabavne (in do neke mere resnicne, ce zivis v velikem mestu). Sicer pa so bolj tako tako...
anon-201003 sporočil: 82
[#2663351] 12.07.17 10:35 · odgovor na: DrDre (#2649825)
Odgovori   +    0
Šešok bi jim dal 300 evrov na mesev, 1,7 evra na uro. Pa naj si konkurirajo, je rekel kaki dve leti nazaj
shevchenko sporočil: 21.898
[#2663357] 12.07.17 10:54
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: shevchenko 12.07.2017 10:56
par dni nazaj sem na financah naletel na tole

pro.finance.si/MF/88...i-tisocake

Pamflet o tem, kako je to noro, da je druzina mesecne stroske znizala iz 6 jurjev na 3.300. In potem se mi pogovarjamo o minimalni placi? Ali bo 600 ali 650 eur? Sindikati naj opustijo vezavo na minimalno placo in naj zahtevajo 700 eur minimalca pa bosta volk sit in koza cela.

ps. to sprenevadnje financ, da so visoki davki krivi za nizke minimalne place je tudi nevzdrzno. davki za minimalno placo pac niso tako zelo visoki.
bc123a sporočil: 48.253
[#2663360] 12.07.17 10:59 · odgovor na: shevchenko (#2663357)
Odgovori   +    0
[shevchenko]
ps. to sprenevadnje financ, da so visoki davki krivi za nizke minimalne place je tudi nevzdrzno. davki za minimalno placo pac niso tako zelo visoki.
Tako. Sicer sem proti minimalni placi nasploh, ampak glede tega imas pa prav (in se finance zelo motijo).
shevchenko sporočil: 21.898
[#2663362] 12.07.17 11:08 · odgovor na: bc123a (#2663360)
Odgovori   +    0
Tako. Sicer sem proti minimalni placi nasploh, ampak glede tega imas pa prav (in se finance zelo motijo).
najbolj zalostno je to, da se motijo zanalasc. fake news pac.
bc123a sporočil: 48.253
[#2663373] 12.07.17 12:27 · odgovor na: nevenkatisler (#2649721)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 12.07.2017 12:29
[nevenkatisler]
in ne samo ,da je večina z minimalno plačo v gospodarstvu,kjer jih večina ne dobi dodatkov kot javni sektor.v večini ne dobijo nobenih dodatkov za delo ob nedeljah,praznikih, ponoči itd.tudi dodatnega pokojninskega stebra jim nihče ne plačuje,tako kot v javnem sektorju.in s tem je razlika med povprečno plačo in minimalno še večja.denar za te ugodnosti v javnem sekt.pa prihaja iz gospodarstva.zato bi morala biti minim.plača 80% povprečne.
Je tudi druga plat zgodbe. V zasebnem sektorju se precej bolj kot v javnem denar pretaka preko fiktivnih stroskov prevoza na delo. Ker imata tako delodajalec kot delojemalec interes za to.

Ne vem, ce sploh je nacin, kako bi inspekcija to preverjala, zato je to se vedno precej varen nacin izplacila neto zneskov brez kakrsnegakoli obdavcenja. 650 minimalca + 350 potnih stroskov, pri cemer delodajalec zivi lokalno je kar lepa povprecna neto placa.
bc123a sporočil: 48.253
[#2663374] 12.07.17 12:30 · odgovor na: nevenkatisler (#2649721)
Odgovori   +    0
[nevenkatisler]
zato bi morala biti minim.plača 80% povprečne.
Za pojem "rekurzija" si ze slisala?
bobek13 sporočil: 4.301
[#2663428] 12.07.17 17:32 · odgovor na: bc123a (#2663373)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [nevenkatisler]
> in ne samo ,da je večina z minimalno plačo v gospodarstvu,kjer jih večina ne dobi dodatkov kot javni sektor.v večini ne dobijo nobenih dodatkov za delo ob nedeljah,praznikih, ponoči itd.tudi dodatnega pokojninskega stebra jim nihče ne plačuje,tako kot v javnem sektorju.in s tem je razlika med povprečno plačo in minimalno še večja.denar za te ugodnosti v javnem sekt.pa prihaja iz gospodarstva.zato bi morala biti minim.plača 80% povprečne.

Je tudi druga plat zgodbe. V zasebnem sektorju se precej bolj kot v javnem denar pretaka preko fiktivnih stroskov prevoza na delo. Ker imata tako delodajalec kot delojemalec interes za to.

Ne vem, ce sploh je nacin, kako bi inspekcija to preverjala, zato je to se vedno precej varen nacin izplacila neto zneskov brez kakrsnegakoli obdavcenja. 650 minimalca + 350 potnih stroskov, pri cemer delodajalec zivi lokalno je kar lepa povprecna neto placa.
Realno je razlika v "popravljanju" plač s potnimi stroški taka, da v gospodarstvu imajo tega korist "navadnj" delavci in lastnik, v javnem sektorju pa posvečeni korist, delodajalec pa minus... ;-)

če bi ti vedel koliko tvojih kolegov prof z MB UNI je doma v Piranu... mislim da so stalne pripravljenosti LJ EF prof pi*kin dim proti tem zneskom... ;-)

LpA

p.s.: ko sem se šel menit za službo(40km) od takratnega prebivališča, mi je prvo direktor rekel, da potnih ne misli plačevat... sem pa kasneje zvedel, da so v istem JZ določeni zaposleni "živeli" tudi po 150km stran in dobivali ~800€ potnih stroškov...

Strani: 1