Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bomo čez deset let še imeli evro?

Strani: 1

anon-333107 sporočil: 8.271
[#2633460] 21.12.16 10:37 · odgovor na: (#2633451)
Odgovori   +    6
Izstop iz evra ...

... ŠE ZDALEČ ni tako realna zadeva, kot si nekateri to enostavno in POENOSTAVLJENO zamišljate.

Šele takrat bi ob trenutku STREZNITVE na dan priplaval ves drek in smrad, ki se je nabiral vsa ta leta samostojne države.

Verjami mi, da bi, če že ne vsi, pa vsaj večina naredila VSE, da se to ne zgodilo oz. da se jim s tem ne bi bilo potrebno soočiti.

Tudi ne vidim junaka, ki bi bil sposoben to narediti. Tudi tukaj so v igri vse druge opcije, npr. predati krmilo države tuji trojki.

Bi morda moral (kaj dodati) še o devalvaciji!?
sopranos sporočil: 11.404
[#2633489] 21.12.16 12:26
Odgovori   +    4
Meni je zanimava Finska. Ker njihov izobraževalni sistem se zelo hvali. Imeli so tudi kar nekaj uspešnih poslovnih zgodb. Ampak kot celota je pa še vedno kar slabo.

Mi je pa ta zgodba z Grki zanimiva. Očitno se nič ne naučimo iz zgodovine.

Pa tudi Italija je bila vedno nek vir nestabilnosti. Predvsem pa veliko govorjenja, na koncu, ob porazu pa reševanje kar se še rešiti da, s pomočjo podmiznih kupčkanj.

No, po drugi strani pa tudi ni pametno vseh upov v Nemčijo polagati, ker Nemci pogosto v svojem napuhu zanemarijo kakšne vidike in povzročijo na koncu še večji kažin kot prej omenjeni Grčija in Italija.

Za projekt EU bo treba najprej pameti in nato še volje, da se izpelje reforme in obdrži to tvorbo. Ob totalni pasivnosti najpomembnejših igralcev se zadeva nikakor ne more dobro končati.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2633566] 21.12.16 18:42 · odgovor na: (#2633529)
Odgovori   +    10
> Prvič, gibanje BDP v Sloveniji in Avstriji je močno odvisno od tistega v Nemčiji in zato z njim tudi dobro korelirano.

[BeliF]
smem prositi za matematično potrditev te teze?
sem že malo pozabil, kako smo računali pri Statistiki na faksu, ampak takole od oka bi rekel:
- da slovenija ni imela recesije v 2003/04
- da nemčija ni imela recesije v 2012/13
Smeš prositi, čeprav ne razumem, zakaj sarkazem.

Od zadnjih dvajsetih koledarskih let so bila ( ec.europa.eu/eurosta...e=tec00115 ):
- le tri takšna, da se je BDP YoY v Sloveniji spremenil v nasprotno smer kot v Nemčiji (2003, 2012 in 2013),
- le dve takšni, da se je BDP YoY v Sloveniji spremenil v nasprotno smer kot v Avstriji (2012 in 2013),
- le eno takšno, da se je BDP YoY v Avstriji spremenil v nasprotno smer kot v Nemčiji (2003).

Če si od mene pričakoval, da bom izračunal vse korelacijske koeficiente (po možnosti za vse pare držav na svetu, da bi s tem - kot se od TadejaK pričakuje - matematično rigorozno dokazal, da so ti koeficienti med SI, DE in AT nadpovprečno visoki), pa
(1) bi se morala prej dogovoriti o metodologiji (katero časovno vrsto obravnavamo: YoY, QoQ deindeksirano in/ali desezonirano in/ali korigirano za vpliv števila delovnih dni, ...) in predvsem
(2) preberi v moji kolumni še stavek tri za tistim, ki si ga zgoraj citiral.

[BeliF]
- da smo imeli 2009 cca 2x večji upad bdo
- da imamo v ostalih letih "precej" višjo rast od nemčije
Da je gibanje BDP pozitivno korelirano, zadošča, da se po zaporednih obdobjih BDP v obeh državah večinoma spreminja v isto smer. Če bi bile za povrhu spremembe še paroma vselej enake velikosti, bi bil pa korelacijski koeficient enak ena, a tolikšne koreliranosti med gibanji BDP za večletno obdobje ne boš našel nikjer.

[BeliF]
zato se mi čez palec zdi, da bi izračun pokazal preveilika odstopanja, da bi lahko smiselno uporabili izraz "dobro korelirano", morda kvečemu "korelirano" ali celo "slabo korelirano"...?
Meni se pa zdi, da malo igraš hudičevega advokata. Od zadnjih dvajsetih let, za katera so na voljo podatki, si izbral dve, v katerih je šlo v nasprotno smer, in iz tega izvajaš, da je temu treba reči "slabo korelirano"? Kako bi se pa potem reklo, če bi šlo 15 let v isto in 5 let v nasprotno smer? Katastrofalno slabo korelirano?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2633709] 22.12.16 14:40 · odgovor na: (#2633700)
Odgovori   +    3
V vseh meni znanih člankih o teoriji optimalnih valutnih območij, kjer so ocenjevali koreliranost gospodarskih ciklov, so gledali sousmerjenost gibanja BDP, torej v kolikšni meri se prekrivajo obdobja recesije in konkunkture.

Ti seveda lahko gledaš strožje in zahtevaš, da so tudi kvantitativno premiki čim bolje korelirani, če niso, pa ta gibanja razglasiš za slabo korelirana. Ampak jaz ti pa pravim, da je Mundell dobil Nobelovo (pardon: nagrado za ekonomske vede v spomin Alfreda Nobela) za teorijo, ki pravi, da bolj sodijo v valutno unijo tisti, ki imajo bolje korelirane gospodarske cikle. Jaz pa pač nimam utvar, da to zadevo razumem bolje od Mundella, zato sem zgolj napisal, da Slovenija : Nemčija imata dokaj dobro korelirane gospodarske cikle. Konkretno: bolje kot Slovenija : {Danska, Estonija, Grčija, Hrvaška(!), Irska, Islandija, Latvija, Luksemburg, Romunija, VB ...}.

Sámo po sebi to ne bi bilo dovolj, da bi delal kakršnekoli zaključke, saj ima Slovenija dobro korelirane gospodarske cikle še z nekaj državami EZ (Avstrija, Italija, Madžarska in celo Belgija in Finska). Ampak ko k temu dodaš še, da je Nemčija hkrati še naš najpomembnejši trgovinski partner, pa da tja hkrati še migrira največ naše delovne sile, je pa predstavljeni zaključek po mojem dokaj očiten - seveda če privzamemo, da teorija optimalnih valutnih območij sploh ima kaj smisla.
pobalin sporočil: 14.456
[#2634297] 29.12.16 10:49
Odgovori   +    2
Abraham Lincoln je nekoč dejal, da je vse ljudi mogoče zavajati nekaj časa, da je nekaj ljudi mogoče zavajati tudi ves čas, da pa vseh ljudi nikakor ni mogoče zavajati ves čas.
No, nekaj podobnega naj bi kakšnih 150 let prej zapisal francoski protestant Jacques Abbadie, kar naj bi potem zašlo tudi v Diderotovo enciklopedijo.
quoteinvestigator.co...nnot-fool/

Ker se je človekovo znanje vendarle razvijalo naprej, je dobro stoletje po Lincolnu v času Reagana Art Buchwald izdal knjigo z naslovom "You can fool all of the people all the time". :-)
www.roberterwinbooks...t/8954.jpg
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2634304] 29.12.16 11:49 · odgovor na: pobalin (#2634297)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> Abraham Lincoln je nekoč dejal, da je vse ljudi mogoče zavajati nekaj časa, da je nekaj ljudi mogoče zavajati tudi ves čas, da pa vseh ljudi nikakor ni mogoče zavajati ves čas.

No, nekaj podobnega naj bi kakšnih 150 let prej zapisal francoski protestant Jacques Abbadie, kar naj bi potem zašlo tudi v Diderotovo enciklopedijo.
quoteinvestigator.co...nnot-fool/

Ker se je človekovo znanje vendarle razvijalo naprej, je dobro stoletje po Lincolnu v času Reagana Art Buchwald izdal knjigo z naslovom "You can fool all of the people all the time". :-)
www.roberterwinbooks...t/8954.jpg
DA, nekaj časa jih farbaš z eno, potem pa z drugo barvo.... In tako dalje ....
pobalin sporočil: 14.456
[#2634330] 29.12.16 13:50 · odgovor na: anon-333107 (#2634304)
Odgovori   +    1
[FrRoSt]
DA, nekaj časa jih farbaš z eno, potem pa z drugo barvo.... In tako dalje ....
Za Buchwaldom bi moral dodati še "Yes we can" iz leta 2008. :-)

Strani: 1