Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2633300] 20.12.16 14:33
Odgovori   +    7
Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
anon-310206 sporočil: 370
[#2633303] 20.12.16 14:52
Odgovori   +    4
Po tem ko so uničili vajenistvo z usmerjenimi izobraževanjem,tako da primanjkuje obrtnikov bi še sindikati pristavili svoj pisker! In izumljajo toplo bodo kot da Evropa ne bi že poznala bančništva
bc123a sporočil: 48.253
[#2633304] 20.12.16 14:54 · odgovor na: anon-317028 (#2633300)
Odgovori   +    5
[FIN-311684]
Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
Vajenistvo je edino smiselno, ce mojster sola vajenca zase. Zato se v to ne sme mesati drzava s subvencioniranjem, in ne sindikati z komandiranjem.

Edina zascita vajenca pa mora biti, da lahko kadarkoli opusti solanje.
najobj sporočil: 31.920
[#2633314] 20.12.16 15:35 · odgovor na: anon-317028 (#2633300)
Odgovori   +    2
[FIN-311684]
Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2633315] 20.12.16 15:35
Odgovori   +    5
Z vajenci je v podjetju veliko dela. Pesem o preluknjanem vedru, vajencu in mojstru. Mojster naroči vajencu, da prinese vodo. A ker je vedro preluknjano, vajenec vpraša, kako naj prinese vodo..., pa pravi mojster, naj luknje v vedru zamaši..., vajenec pa, s čim naj jih zamaši... itd.

Kofa je bušna....na: www.youtube.com/watc...gUBqYxti38
bc123a sporočil: 48.253
[#2633318] 20.12.16 15:41 · odgovor na: najobj (#2633314)
Odgovori   +    3
[najobj]
> [FIN-311684]
> Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.

... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
Drzava je to vajenistvo hotela formalizirati, kot da bodo sedaj mojstri "izobrazevali" vajence tako, po tekocem traku, pa jih se placati za to. To je brezveze, to nikoli ne laufa. Izobrazis ga lahko samo zase, ce ga rabis, potem ne rabis denarja od drzave. Vajenistvo ni sola.
najobj sporočil: 31.920
[#2633320] 20.12.16 15:44 · odgovor na: bc123a (#2633318)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 20.12.2016 15:47
[bc123a]
> [najobj]
> > [FIN-311684]
> > Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
>
> ... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
Drzava je to vajenistvo hotela formalizirati, kot da bodo sedaj mojstri "izobrazevali" vajence tako, po tekocem traku, pa jih se placati za to. To je brezveze, to nikoli ne laufa. Izobrazis ga lahko samo zase, ce ga rabis, potem ne rabis denarja od drzave. Vajenistvo ni sola.
... eh, valjda ...

P.S.: spomnim se, da so nekateri kameradi iz moje mladosti v okviru poklicne šole imeli neko obvezno praktično delo v proizvodnji, kako pa je bilo plačano, pa ne vem ...
anon-318613 sporočil: 664
[#2633329] 20.12.16 16:25
Odgovori   +    4
Ministrantka brenčič makovonafilana in janičarji, ki jim je novoomoškeni cerar z pašami glih kar našaflal šuške v proračun, spet z regulami!

Kdo rabi vajenca, ki ga vzgaja fedeve in metina univerza? Kdo rabi vajenca, ki ga vzgaja semoličarski in zetkarski sindikat? Kdo rabi vajenca, ki se uči po regulah perogrizov in "prosvetljenih" izobraževalničarjev?

Zataknite si tako zreguliranega šegrt-pripravničar-formalnoizobraženegausposobl jenca skozi lasten rinček :)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2633330] 20.12.16 16:27 · odgovor na: najobj (#2633314)
Odgovori   +    6
[najobj]
> [FIN-311684]
> Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.

... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...

Okrog leta 2000 smo že imeli vajeništvo. Podjetja so sklepala učne pogodbe z vajenci in pogodbe registrirala na obrtni zbornici...Glavna težava je bila, da obrtnik ni imel nobenega zagotovila, da bo vajenec po zaključku vajeništva sklenil delovno razmerje. Spomnim se serviserja vozil, ki je imel nekaj vajencev avtomehanikov, učil jih je, vse jim dal in ponudil. Na koncu vajeništva ko jih je želel zaposliti so stopile na sceno mamice. Nekako takole je potekalo. Veste mojem Janezeku je pri Vas lepo, veliko se je naučil, on bi želel delati v vaši firmi pa smo ga nekako prepričali, da nadaljuje šolanje po sistemu 3+2 za strojnega tehnika, veste šola je šola...Druga mamica je dejala, da je njenega Jožeta, ki bi rad delal kot mehankar, sam direktor šole prepričal, da se vpiše v 3+2, ker če se ne vpiše bodo nekaj profesorjev morali odpustiti...V tem je pravi problem. Kako zagotoviti, da vajenec nadaljuje delo v podjetju, ki mu je omogočilo vajeništvo? Predlagam, da vajenec, ki ne želi nadaljevati delovnega razmerja plača pogodbeno kazen v višini 10.000 evrov in se mu to vnaprej pove, in ker je mladoleten pogodbo podpišeta starša. Kruto? Niti ne, lahko namesto vajeništva izberejo gimnazijo ali tehniško šolo.
najobj sporočil: 31.920
[#2633438] 21.12.16 09:50 · odgovor na: anon-317028 (#2633330)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 21.12.2016 09:51
[FIN-311684]
> [najobj]
> > [FIN-311684]
> > Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
>
> ... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
Okrog leta 2000 smo že imeli vajeništvo. Podjetja so sklepala učne pogodbe z vajenci in pogodbe registrirala na obrtni zbornici...Glavna težava je bila, da obrtnik ni imel nobenega zagotovila, da bo vajenec po zaključku vajeništva sklenil delovno razmerje. Spomnim se serviserja vozil, ki je imel nekaj vajencev avtomehanikov, učil jih je, vse jim dal in ponudil. Na koncu vajeništva ko jih je želel zaposliti so stopile na sceno mamice. Nekako takole je potekalo. Veste mojem Janezeku je pri Vas lepo, veliko se je naučil, on bi želel delati v vaši firmi pa smo ga nekako prepričali, da nadaljuje šolanje po sistemu 3+2 za strojnega tehnika, veste šola je šola...Druga mamica je dejala, da je njenega Jožeta, ki bi rad delal kot mehankar, sam direktor šole prepričal, da se vpiše v 3+2, ker če se ne vpiše bodo nekaj profesorjev morali odpustiti...V tem je pravi problem. Kako zagotoviti, da vajenec nadaljuje delo v podjetju, ki mu je omogočilo vajeništvo? Predlagam, da vajenec, ki ne želi nadaljevati delovnega razmerja plača pogodbeno kazen v višini 10.000 evrov in se mu to vnaprej pove, in ker je mladoleten pogodbo podpišeta starša. Kruto? Niti ne, lahko namesto vajeništva izberejo gimnazijo ali tehniško šolo.
... OK, ampak jaz imam občutek, da bo bolj malo vajencev moralo karkoli plačati oziroma da bo moral plačati kazen vsak, ki namesto za plačo ne bo hotel delati za obljube, kot je pri nas zadnje cajte običaj in kar bo za "podjetja" pravzaprav odlična "poslovna" priložnost za dodatni zaslužek ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2633455] 21.12.16 10:28 · odgovor na: najobj (#2633320)
Odgovori   +    0
[najobj]
> [bc123a]
> > [najobj]
> > > [FIN-311684]
> > > Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
> >
> > ... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...

> Drzava je to vajenistvo hotela formalizirati, kot da bodo sedaj mojstri "izobrazevali" vajence tako, po tekocem traku, pa jih se placati za to. To je brezveze, to nikoli ne laufa. Izobrazis ga lahko samo zase, ce ga rabis, potem ne rabis denarja od drzave. Vajenistvo ni sola.

... eh, valjda ...

P.S.: spomnim se, da so nekateri kameradi iz moje mladosti v okviru poklicne šole imeli neko obvezno praktično delo v proizvodnji, kako pa je bilo plačano, pa ne vem ...
to smo imeli vsi in to nima zveze z vajenistvom.
najobj sporočil: 31.920
[#2633506] 21.12.16 13:21 · odgovor na: bc123a (#2633455)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 21.12.2016 13:22
[bc123a]
> [najobj]
> > [bc123a]
> > > [najobj]
> > > > [FIN-311684]
> > > > Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
> > >
> > > ... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
> > Drzava je to vajenistvo hotela formalizirati, kot da bodo sedaj mojstri "izobrazevali" vajence tako, po tekocem traku, pa jih se placati za to. To je brezveze, to nikoli ne laufa. Izobrazis ga lahko samo zase, ce ga rabis, potem ne rabis denarja od drzave. Vajenistvo ni sola.
> ... eh, valjda ...
>
> P.S.: spomnim se, da so nekateri kameradi iz moje mladosti v okviru poklicne šole imeli neko obvezno praktično delo v proizvodnji, kako pa je bilo plačano, pa ne vem ...
to smo imeli vsi in to nima zveze z vajenistvom.
... eh, jaz sem mislil na pridobivanje praktičnih delovnih izkušenj, ne pa na vajeništvo kot tako ...

P.S.: zdaj sem se spomnil, da sem na faksu v okviru obvezne prakse pridobival praktične delovne izkušnje, ko sem sodelavcem kuhal kavo in jim hodil po malico, če pa sem dobil kaj plačano, pa se ne spomnim ... khmm, očitno me denar že takrat ni preveč fasciniral ...

Strani: 1