Strani: 1 2

sopranos sporočil: 11.404
[#2625339] 08.11.16 15:58
Odgovori   +    14
Vidiš na take kolumne pa imam jaz pripombe. Ker ti daješ primerjave kdo je bolj in kdo manj zadolžen, potem pa med vrsticami nekje lahko slutimo, da ne bi bilo nič narobe, če bi bili tudi malo bolj zadolženi. Pa še na to mi boš lahko rekel, da nisi nič namigoval, ampak samo našteval dejstva. Številke same po sebi ne pomenijo prav veliko, če niso umeščene v kontekst, v zgodbo. In kar takšnim kolumnam manjka je neka zgodba, nek point.

Daj napiši recimo: Za Slovenijo bi bilo morda bolje, da bi se gospodinjstva več zadolževala in tako spodbudila potrošnjo. Saj bo ta spodbudila gospodarsko rast.

Ali pa: Kljub nizki zadolženosti si slovenska gospodinjstva ne upajo več trošiti. To pa zavira gospodarsko rast.

Morda dodaj kritiko vlad(e): Zaradi nenehnega spreminjanja davčne in druge zakonodaje si slovenska gospodinjstva ne upajo več trošiti in sposojati, čeprav imajo še ogromno prostora za rast.

No, vsaj jaz tako gledam na to. Morda ostalih to niti ne moti prav veliko. Je pa vseeno dobro, da si lepo zbral podatke in naredil primerjave.
anon-369385 sporočil: 34
[#2625341] 08.11.16 16:02
Odgovori   +    7
Švabske gospodinje si bajto kupijo za kar vzamejo kredit. Slovenske si jo pa sezidajo same, za kar rabijo cca 10 let (med tem ko švabske živijo v njem). odplačjo ga pa oboji, s tem da imajo švabske gospodinje 10 let boljši standard kot imajo slovenske.
Švabske gospodinje tudi kupijo avto na leasing. Ne zato, ker nebi mele dnarja ampak ker je leasing cenejši kot pa lastniški avto (po parih letih se ni treba ukvarjat s prodajo).
itd itd... Kot da bi videl dim in skelpal, da je dim posledica prdca ne pa požara.
anon-256011 sporočil: 3.436
[#2625343] 08.11.16 16:10
Odgovori   +    7
Zadolženost gospodinjstev sploh ni problematična, saj upniki denar najlažje izterjajo prav od njih (hipoteke, zavarovanja, ...).

Problematična je zadolženost države. Pri tem pa moramo paziti, da ne zmečemo vseh držav v isti koš. Če je namreč produktivnost države velika (in še raste), potem tudi večja zadolženost ni problem.
Problem nastane pri veliki zadolženosti (ki še raste) in majhni produktivnosti.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2625344] 08.11.16 16:11
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-180464 08.11.2016 16:14
Za moje pojme so se Nemci zadnja leta (desetletja) po navadah kar zelo poturčili in tudi drugače potujčili. Sem že doživel eno trgovinsko vojno z eno njihovo spletno prodajalno. Na koncu sem sicer zmagal (dobil denar nazaj), načeloma iz Nemčije vendar od podjetja, katerega ime bolj zveni podobno ropotanju sklede, ki jo vržeš po stopnicah.

Podobno kot smo se tudi mi zadnja desetletja precej posrbili in drugače pojužnili z našimi navadami. Celo pri muziki se to pozna, ko se nam danes marsikaj zdi dovolj eksotično za poslušanje, pred desetletji pa bi nam ob takih vižah šli lasje pokonci.

Po drugi strani pa me vedno firbec matra, od kod se sploh zajemajo podatki te vrste?
Kje v teh evidencah je npr. moj bivši avstrijski kredit za avto? Ok, pa če že pomislimo, da je veliki brat, ki tole beleži, dovolj velik, da bi to pogruntal, saj je Avstrija (kljub nedavni bančni tajnosti) tudi v EU. Kje pa je prikazan moj kredit iz tretjih držav? Imamo dovolj velikega brata, da so podatki verodostojni? Upam, da ne.
sopranos sporočil: 11.404
[#2625347] 08.11.16 16:28 · odgovor na: (#2625346)
Odgovori   +    5
[republican]
> [sopranos]
> Kljub nizki zadolženosti si slovenska gospodinjstva ne upajo več trošiti. To pa zavira gospodarsko rast.

Tako.
Vidiš, če je temu tako, potem se odpira vprašanje zakaj je gospodinjstva strah in česa jih je strah? Je ta strah upravičen ali neupravičen? Ali lahko kaj naredimo glede tega oz. kaj lahko naredimo?

Je pa res, da je za kaj takega težje dobiti verodostojne podatke.
pelle sporočil: 737
[#2625352] 08.11.16 16:45 · odgovor na: sopranos (#2625347)
Odgovori   +    7
[sopranos]
> [republican]
> > [sopranos]
> > Kljub nizki zadolženosti si slovenska gospodinjstva ne upajo več trošiti. To pa zavira gospodarsko rast.
>
> Tako.

Vidiš, če je temu tako, potem se odpira vprašanje zakaj je gospodinjstva strah in česa jih je strah? Je ta strah upravičen ali neupravičen? Ali lahko kaj naredimo glede tega oz. kaj lahko naredimo?

Je pa res, da je za kaj takega težje dobiti verodostojne podatke.
Mogoče zbrišemo spomin? In začnemo verjeti firerjem, da zadeve niso takšne kot jih vidimo, temveč takšne, kot nam jih oni opisujejo?
Mogoče čutimo, da ko bo treba zbrisat puf švabski gospodinji bo to evropski problem in operacija, katere breme bomo nosili mi. Mi svoje pufe odplačujemo, oni pa si jih brišejo.
Gustl sporočil: 13.629
[#2625355] 08.11.16 16:52
Odgovori   +    10
Hm.

Razmisljam.

Banke rade posojajo denar predvsem tistim, ki ga ne rabijo nujno. Ali pa so ga res sposobni vrniti (sicer pa to zapakirajo v AAA obveznice :).

Ali je kaj na tem, da je pri nas prevec ljudi, ki se biti zakreditirat ne morejo. Oziroma tudi ce se zapufajo, je to premalo za nakup recimo stanovanja. Zato se pac ne pufajo.
Nemcev je dovolj premoznih, da se lahko fajn zapufajo. Bi bilo zanimivo videti podatke, kako je puf porazdeljen glede na income gospodinjstva.

Potem, kolikor vem, imamo velik del lastniških stanovanj se iz prejsnjih for. Tudi ta gospodinjstva ne potrebujejo pufa. Kar spet zbija splosno zapufanost.

Sploh pa - a je to problem, da nismo zapufani?

Jaz sem kreditno sposoben, ampak cist brez ideje, kaj naj bi si kupil. Poznam se par takih.
pelle sporočil: 737
[#2625356] 08.11.16 16:52 · odgovor na: (#2625353)
Odgovori   +    3


Ko je bila recesija v ZDA na višku, sem v hotelu na Manhattnu na lastna ušesa slišal Obamo kako je na TV pozival potrošnike naj odprejo denarnice, če hočejo končat recesijo. Takrat v Evropi sploh še nismo čutili recesije. Ko je nastopila tudi v Evropi, smo pa večinoma poslušali popolnoma drugačne pozive evropskih (predvsem nemških, pa tudi slovenskih) voditeljev potrošnikom... Varčujte, varčujte in še enkrat varčujte.
altruiisti. Ko bodo imeli problem s penzijam jih bodo pozvali, naj starci prej crknejo. No, za nepotrošnike pa tudi imajo Medicare. Tako da sistem deluje... če imaš in trošiš ok, če nimaš, pa že poskrbimo zate hehehe...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2625366] 08.11.16 17:17 · odgovor na: Gustl (#2625355)
Odgovori   +    4
[Gustl]
Hm.

Razmisljam.

Banke rade posojajo denar predvsem tistim, ki ga ne rabijo nujno. Ali pa so ga res sposobni vrniti (sicer pa to zapakirajo v AAA obveznice :).

Ali je kaj na tem, da je pri nas prevec ljudi, ki se biti zakreditirat ne morejo. Oziroma tudi ce se zapufajo, je to premalo za nakup recimo stanovanja. Zato se pac ne pufajo.
Nemcev je dovolj premoznih, da se lahko fajn zapufajo. Bi bilo zanimivo videti podatke, kako je puf porazdeljen glede na income gospodinjstva.

Potem, kolikor vem, imamo velik del lastniških stanovanj se iz prejsnjih for. Tudi ta gospodinjstva ne potrebujejo pufa. Kar spet zbija splosno zapufanost.

Sploh pa - a je to problem, da nismo zapufani?

Jaz sem kreditno sposoben, ampak cist brez ideje, kaj naj bi si kupil. Poznam se par takih.
Jaz pa poznam en kup takih, ki imamo ideje kaj kupit, tak da ni blema, če te res mika ti kar daj dnar jaz pa že vem kaj bom kupil...

:-)))))

LpA
bobek13 sporočil: 4.301
[#2625372] 08.11.16 17:22 · odgovor na: (#2625367)
Odgovori   +    10
Zadnja sprememba: bobek13 08.11.2016 17:24
[republican]
Nemci res več zaslužijo od Slovencev, ampak tudi več delajo in so bolj produktivni. Ravno včeraj sem govoril z Nemcem, ki dela povprečno 70-80 ur na teden... pa sploh ni edini.
uuuu tu pa mislim da se motiš, ravno Tadej se mi zdi da je enkrat priletel s podatki o urah na delovnem mestu in so nemci bli bolj med "lenimi" definitivni manj časa na delovnem mestu kot slovenci... :-)

da pa so bolj produktivni pa je itak jasno, ko jim "mi" vse nardimo za male pare oni pa zapakirajo in "nam" nazaj prodajo za vlke pare... ;-)

LpA

p.s.: takih ki delajo do 80h na teden mamo mi kolko češ, glih danes po dnevniku boš jih lahko gledal... ko se glih bunijo za manj dela za večji dnar... :-)))))
bc123a sporočil: 48.253
[#2625378] 08.11.16 17:46 · odgovor na: (#2625367)
Odgovori   +    4
[republican]
Nemci res več zaslužijo od Slovencev, ampak tudi več delajo in so bolj produktivni. Ravno včeraj sem govoril z Nemcem, ki dela povprečno 70-80 ur na teden... pa sploh ni edini.
ce dela 70-80 ur na teden je lahko povprecno ali pa celo mizerno produktiven.

(definicija produktivnosti tam krici od nekje da je ne spregledati)
bc123a sporočil: 48.253
[#2625381] 08.11.16 17:48 · odgovor na: (#2625377)
Odgovori   +    4
[republican]
> [BeliF]
> > [bobek13]
> > > [republican]
> > > Nemci res več zaslužijo od Slovencev, ampak tudi več delajo in so bolj produktivni. Ravno včeraj sem govoril z Nemcem, ki dela povprečno 70-80 ur na teden... pa sploh ni edini.
> >
> > uuuu tu pa mislim da se motiš, ravno Tadej se mi zdi da je enkrat priletel s podatki o urah na delovnem mestu in so nemci bli bolj med "lenimi" definitivni manj časa na delovnem mestu kot slovenci... :-)
>
> to je itak splošno jasno, da največ ur delajo grki, ampak ker takrat premalo naredijo so v malori :)

Veš kaj je zanimivo? Grki so recimo v Avstraliji (pa verjetno tudi v Nemčiji) ful pridni in produktivni. V Grčiji pa pač niso tako pridni in produktivni, ker jim očitno ni treba bit. Nekaj podobnega bi lanko napisal tudi za Slovence.
Self-selection bias.

Kot je ze NemirniTujec napisal, poljaki v UK so strasno pridni. Kar o Poljakih ne pove nic dosti, ker leni so ostali doma, niso sli v UK delat.
bc123a sporočil: 48.253
[#2625383] 08.11.16 17:51 · odgovor na: (#2625380)
Odgovori   +    3
[republican]
> [rava]
> > [republican]
> > Nemci res več zaslužijo od Slovencev, ampak tudi več delajo in so bolj produktivni. Ravno včeraj sem govoril z Nemcem, ki dela povprečno 70-80 ur na teden... pa sploh ni edini.
>
> Sej tle ne debatiram o produktivnosti.

Jaz pa. Večina Slovencev vidi samo to, da imajo Nemci (Američani, Avstralci...) višje plače od njih, ne pa tega, da tudi več naredijo.
Grki delajo v povprecju vec kot nemci. Zastopis da narobe definiras produktivnost? :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2625386] 08.11.16 17:54 · odgovor na: (#2625384)
Odgovori   +    6
[republican]
> [bc123a]
> > [republican]
> > Nemci res več zaslužijo od Slovencev, ampak tudi več delajo in so bolj produktivni. Ravno včeraj sem govoril z Nemcem, ki dela povprečno 70-80 ur na teden... pa sploh ni edini.
>
> ce dela 70-80 ur na teden je lahko povprecno ali pa celo mizerno produktiven.

Je nadpovorečno produktiven in bogat (bolj kot jaz ;). Ampak hotel sem povedat nekaj drugega. Pri nas bi ob omembi 70-80 urnega delovnega tedna Štruklji takoj u luft skočili, v Nemčiji in ZDA je pa to recimo povsem normalno.
Spet ni res za nemcijo. Nemska zakonodaja je dokaj toga. Tale je verjetno samozaposlen, a ne?
Gustl sporočil: 13.629
[#2625391] 08.11.16 18:15 · odgovor na: bc123a (#2625386)
Odgovori   +    10
[bc123a]
> Nemska zakonodaja je dokaj toga.
Do te mere, da te kregajo, ce posljes mail s sluzbenega maila v nedeljo, ker to lahko delovno inspekcija jemlje kot krsitev delovne zakonodaje :) (velika korporacija)

Drug primer iz Nemcije: odvetniski pripravnik, umira od norega urnika (podobno znanci pravniki pri slovenskih odvetnikih, to je ocitno povsod tako).

Tretji primer iz Nemcije:
americanka se je preselila v Nemcijo, ker zeli imeti kaj od lajfa, kar v NYC ni bilo mozno z njihovimi norimi urniki. V Nemciji dela za ceski start-up in je ob 17h na tenis terenu.

Cetrti primer iz Nemcije:
- v nasi nemski firmi pridejo zgodaj na siht, zgodaj gredo domov. Delajo mabj kot na Financah. Ne delajo pa casopisa, kar poenostavi stvari.

...skratka..kot pri nas...eni delajo veliko, eni malo, naredijo razlicno, iz tega se ne da po mojem nic razbrat.
sopranos sporočil: 11.404
[#2625394] 08.11.16 18:25 · odgovor na: pelle (#2625352)
Odgovori   +    1
[pelle]
> [sopranos]
> > [republican]
> > > [sopranos]
> > > Kljub nizki zadolženosti si slovenska gospodinjstva ne upajo več trošiti. To pa zavira gospodarsko rast.
> >
> > Tako.
>
> Vidiš, če je temu tako, potem se odpira vprašanje zakaj je gospodinjstva strah in česa jih je strah? Je ta strah upravičen ali neupravičen? Ali lahko kaj naredimo glede tega oz. kaj lahko naredimo?
>
> Je pa res, da je za kaj takega težje dobiti verodostojne podatke.

Mogoče zbrišemo spomin? In začnemo verjeti firerjem, da zadeve niso takšne kot jih vidimo, temveč takšne, kot nam jih oni opisujejo?
Mogoče čutimo, da ko bo treba zbrisat puf švabski gospodinji bo to evropski problem in operacija, katere breme bomo nosili mi. Mi svoje pufe odplačujemo, oni pa si jih brišejo.
Osebno menim, da Nemci niso preveč zadolženi. Če bi se Slovenci malo bolj zadolžili in potrošili malo več denarja to ne bi bilo slabo. Dobro bi bilo tako za podjetja kot tudi državo in potem spet za posameznike.

Je pa Tadej dobro izpostavil, da je mit o švabski gospodinji samo mit.

In ko gledaš take stvarne primerjave kot je tale, vidiš, da ima Slovenija kar solidne temelje in da je zelo malo potrebno, da bi se stanje precej popravilo. En nagobčnik na ministrstvo za finance in javni sektor, malo političnega miru ter malo več optimizma, pa bi se zadeve kar precej uredile.
sopranos sporočil: 11.404
[#2625397] 08.11.16 18:39 · odgovor na: (#2625353)
Odgovori   +    4
[republican]
> [sopranos]
> Vidiš, če je temu tako, potem se odpira vprašanje zakaj je gospodinjstva strah in česa jih je strah?

Izgube službe, manjših prihodkov... Hec je v tem, da ta strah na koncu res privede do izgube služb in nižjih prihodkov, ker manjša potrošnja pač pomeni manj delovnih mest, ter nižje prihodke in zaslužke podjetij
> Je ta strah upravičen ali neupravičen?

To v bistvu niti ni pomembno...
> Ali lahko kaj naredimo glede tega oz. kaj lahko naredimo?

Ko je bila recesija v ZDA na višku, sem v hotelu na Manhattnu na lastna ušesa slišal Obamo kako je na TV pozival potrošnike naj odprejo denarnice, če hočejo končat recesijo. Takrat v Evropi sploh še nismo čutili recesije. Ko je nastopila tudi v Evropi, smo pa večinoma poslušali popolnoma drugačne pozive evropskih (predvsem nemških, pa tudi slovenskih) voditeljev potrošnikom... Varčujte, varčujte in še enkrat varčujte.
Saj v ZDA so tudi varčevali. Ampak v ZDA v javnem sektorju lahko zmajšajo število zaposlenih, v Evropi, zlasti v južnaških državah kot je Slovenija pa je to nemogoče. Predvsem so v ZDA hitro ukrepali. Pri nas pa smo najprej 5 let samo z jezikom opletali. Nato pa nekaj naredili. Pa še to samo na pol. No, saj ne da je bila južna Evropa kaj boljša.

Pri ZDA je meni všeč to, da znajo biti pragmatični in da skušajo nekako rešiti problem. Tudi če se potem tega kdaj narobe lotijo. Ampak slej kot prej zadevo rešijo. V Evropi, sploh pa v Sloveniji, pa samo gobec gonimo in to leta in leta. In potem kot je že nekaj let prepozno, bi mi nekaj spremenili. Takrat so pa že pred nami novi problemi, in spet samo vrtimo jezik.

Če samo pogledamo Grke. Namesto, da bi stisnili zobe in nekaj naredili so se z vsemi štirimi upirali spremembami. Pa Nemce so z Nacisti zmerjali, na dan so prišli z nekimi teorijami, da jim morajo Nemci še vojno odškodnino plačati in ne vem kaj še vse. In tako so delali koliko časa? 6-7 let. In še sedaj niso nič naredili. Logično, da jih potem nihče resno ne jemlje in jim ne zaupa.

Če bi na zečetku hitro reagirali, bi bili danes že zdavnaj na zeleni veji. Tako pa so postali država tretjega sveta. Predvsem na celinskem delu.
sopranos sporočil: 11.404
[#2625402] 08.11.16 18:49 · odgovor na: (#2625395)
Odgovori   +    6
[republican]
> [Gustl]
> ...skratka..kot pri nas...eni delajo veliko, eni malo, naredijo razlicno, iz tega se ne da po mojem nic razbrat.

Ne bom trdil, da večina Nemcev dela po 70 ur na teden, večina Američanov in Avstralcev pa... V Avstraliji imam žlahto in vsi po vrsti delajo bistveno več, kot delamo v Sloveniji. Povedali so mi za Slovence, ki so prišli delat v Avstralijo, pa so se hitro pobrali nazaj v Slovenijo rekoč, da so lahko za takšno garanje tudi v Sloveniji dobro plačani.
Meni pa kolega, ki je šel v Astralijo živeti, pravi, da so Avstralci kar precej leni in da imajo radi Evropejce, ker so dobri delavci. In pravi da mu gre z ženo kar dobro. Pa mu je šlo v Sloveniji solidno, ampak je hotel spremembo in manj klavstrofobično okolje. In je super zadovoljen.
sopranos sporočil: 11.404
[#2625407] 08.11.16 19:08 · odgovor na: Gustl (#2625391)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [bc123a]
> > Nemska zakonodaja je dokaj toga.

Do te mere, da te kregajo, ce posljes mail s sluzbenega maila v nedeljo, ker to lahko delovno inspekcija jemlje kot krsitev delovne zakonodaje :) (velika korporacija)

Drug primer iz Nemcije: odvetniski pripravnik, umira od norega urnika (podobno znanci pravniki pri slovenskih odvetnikih, to je ocitno povsod tako).

Tretji primer iz Nemcije:
americanka se je preselila v Nemcijo, ker zeli imeti kaj od lajfa, kar v NYC ni bilo mozno z njihovimi norimi urniki. V Nemciji dela za ceski start-up in je ob 17h na tenis terenu.

Cetrti primer iz Nemcije:
- v nasi nemski firmi pridejo zgodaj na siht, zgodaj gredo domov. Delajo mabj kot na Financah. Ne delajo pa casopisa, kar poenostavi stvari.

...skratka..kot pri nas...eni delajo veliko, eni malo, naredijo razlicno, iz tega se ne da po mojem nic razbrat.
Seveda, zadeve niso enoznačne. Je pa nekaj res, da ima v Nemčiji precej zasebnih podjetij nekako podoben ritem kot javni sektor.V Sloveniji je ta delež zagotovo manjši.

Da pa se življenje v soboto in nedeljo čisto ne ustavi in da lahko Nemci kaj počnejo v prostem času, pa imajo precej zaslug priseljenci. Seveda so spet izjeme.

V Nemčiji je precej močna tudi ta mednarodna scena, tako da tam so spet zadeve malo drugačne.

Je pa tako, da Slovenci nimamo vsega toliko slabše od Nemcev kot si kdaj mislimo. In tudi ne bi smeli vsega kopirati od Nemcev. Še zlasti pa ne nemške birokracije.

Imamo kar precej zelo, zelo mednarodno usmerjenih strank, pa številni znajo ceniti dobre strani Slovenije. Zato jaz večkrat pravim, da bi z ne tako radikalnimi, razmeroma majhnimi spremembami, lahko dosegli velike spremembe v državi. In bi nam bilo vsem lažje delati in bi nam konec meseca več ostalo.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2625408] 08.11.16 19:12 · odgovor na: pelle (#2625356)
Odgovori   +    1
Pa, za sprot imajo, pol bo pa že.

The median household's income in 2015 was $56,500, up 5.2 percent from the previous year. S tem drobižem pa res ne moreš nič prišparat.
Gustl sporočil: 13.629
[#2625410] 08.11.16 19:19 · odgovor na: sopranos (#2625407)
Odgovori   +    2
[sopranos]

Seveda, zadeve niso enoznačne. Je pa nekaj res, da ima v Nemčiji precej zasebnih podjetij nekako podoben ritem kot javni sektor.
Res je.

Da pa se življenje v soboto in nedeljo čisto ne ustavi in da lahko Nemci kaj počnejo v prostem času, pa imajo precej zaslug priseljenci. Seveda so spet izjeme.
Ja, vsaj Bavarci vzamejo vikend smrtno resno, ze v cetrtek zvecer zacnejo na radiju nabijat Schönes Wochenende in tako se pozdravlja ves petek. V nedeljo niti Turki ne smejo imeti odprtih trgovin. Gospodov dan. Basta. Svez kruh ti proda Turek na bencinski pumpi.

Je pa tako, da Slovenci nimamo vsega toliko slabše od Nemcev kot si kdaj mislimo.
Res je.
In tudi ne bi smeli vsega kopirati od Nemcev.
Res je.
Še zlasti pa ne nemške birokracije.
Zelo res.

Pri cemer je treba upostevati, da veliko pa je za skopirat in to, da nekaj ni za skopirat, se zal uporablja kot argument, da nic ni dobro skopirat.
anon-166232 sporočil: 3.600
[#2625414] 08.11.16 19:45
Odgovori   +    2
Torej po novem velja, če si zapufan kot švabska gospodinja, to ni ravno za pohvalit.
najobj sporočil: 31.920
[#2625417] 08.11.16 19:57 · odgovor na: (#2625390)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 08.11.2016 20:02
[rava]
Japajade.

V enem dooju lahk rintaš 15 ur dnevno 6 dni v tednu, pa moraš imet v vzorno urejenih evidencah delovnega časa točno 8 ur, teh 8 ur gre pa pol v vse državne statistike.
Tako da tiste statistične ure so en gigabulšit.

Druga stvar je pa to kaj delaš. Jst sem pisarniški molj in cca 2/3 delovnega časa ponavadi delam za klinčevo državo, ki si stalno zmišljuje neke evidence, poročila in taka jajca in samo 1/3 koristnih stvari za firmo.

Ko se menim recimo z regijskim prodajnikom multinacionalke, mi tip popizdeva, da mora skoz z nekimi podatki za svojo ekipo zalagat kadrovsko službo, da ima popedenane evidence. Zdaj je fasal še šefa, ki je po naravi birokrat in tudi zahteva svoja poročila in pravi, da ima vsega dost, ker prodaja samo še polovico svojega delovnega časa.

Na spletni strani stopbirokraciji.si so imeli ocenjene stroške procesiranja taglavnih predpisov. Sicer je nepregledno k stumater, ampak sem šla seštevat. Ko sem prišla do stroškov, ki so predstavljali tam okol 50% plačanih davkov, se mi ni dalo več. Pa še niso bili vsi predpisi/evidence, ki jih je od enga mičkenega dooja zahtevala država.

Evo glih včer smo se pogovarjali, da se morajo direktorji ukvarjat z miganjem in prehrano zaposlenih.

Tako da delamo več, kot izkazujemo po urah, delamo pa tud malo morje nepotrebnih stvari, namesto da bi se ukvarjali s poslom.
... OK, zdaj pa še povej, v katerem dooju pri nas lahko na dolgi(!) rok rintaš 15 ur dnevno 6 dni v tednu in kjer bi vse narintano tudi prodal, ker me to res zanima ... khmm, če zdaj pozabim, da se tudi pisarniški molj prej kot po letu 15 ur dnevnega rintanja 6 dni v tednu pokuri do konca in ga lahko samo še vržeš proč, ob tem pa začneš iskati in učiti delat novega ... alzo, totalni bulšit je vsako nakladanje o 15 ur dnevnega rintanja 6 dni v tednu, kot bi razni fanatiki vedno znova na totem forumu radi naložili, da je rešitev vseh problemov ...

P.S.: ne pozabi, da cca 2/3 delovnega časa ponavadi delaš za klinčevo državo, ki si stalno zmišljuje neke evidence, poročila in taka jajca, da jih lahko potem pošlje naprej v Bruselj ali v Frankfurt, kdo pač ima tvoje rintanje v končni fazi pod svojo kontrolo in si mu dolžan poročat, če sploh hočeš kaj delat ...
najobj sporočil: 31.920
[#2625428] 08.11.16 20:20 · odgovor na: (#2625425)
Odgovori   +    4
[rava]
> [najobj]
> ... OK, zdaj pa še povej, v katerem dooju pri nas lahko na dolgi(!) rok rintaš 15 ur dnevno 6 dni v tednu in kjer bi vse narintano tudi prodal, ker me to res zanima ... khmm, če zdaj pozabim, da se tudi pisarniški molj prej kot po letu 15 ur dnevnega rintanja 6 dni v tednu pokuri do konca in ga lahko samo še vržeš proč, ob tem pa začneš iskati in učiti delat novega ... alzo, totalni bulšit je vsako nakladanje o 15 ur dnevnega rintanja 6 dni v tednu, kot bi razni fanatiki vedno znova na totem forumu radi naložili, da je rešitev vseh problemov ...

Na dolgi rok ne gre tak tempo, ampak teh ur pa tudi nikoli ne kompenziraš. Dopusti so v gospodarstvu tudi precej krajši kot v javnem sektorju.

> P.S.: ne pozabi, da cca 2/3 delovnega časa ponavadi delaš za klinčevo državo, ki si stalno zmišljuje neke evidence, poročila in taka jajca, da jih lahko potem pošlje naprej v Bruselj ali v Frankfurt, kdo pač ima tvoje rintanje v končni fazi pod svojo kontrolo in si mu dolžan poročat, če sploh hočeš kaj delat ...

Ja maš res, Bruselj se je precej sloveniziral, še vedno pa je ogromno birokratskega sranja čist avtohtonega.
... ja, ampak na totem forumu stalno nakladajo, češ gremo delat 90 ur na teden kot Japonci, pa bomo mi tudi kot Japonci ... ja, moj kurac bomo, samo oči bomo mogoče dobili poševne in nič drugega ...

P.S.: če birokratskega sranja ne bi bilo, itak pol Evrope še v 40 urah na teden ne bi imelo kaj delat ...
sopranos sporočil: 11.404
[#2625431] 08.11.16 20:27 · odgovor na: (#2625413)
Odgovori   +    8
[Inside]
V bistvu je nas problem da se prihranki povečujejo, kar bi vlada rada na vsak način spremenila. Nekam moraš DAT denar v pokojninsko varčevanje, zavarovanja, šoping, stanovanja, sklade delnice,...samo ne ga na banko nosit. Vidijo denar na banki in ne morejo, ne smejo do njega. To jih zelo muci. Denar je tudi v lastniških nepremičninah kar 85% lastnikov in 15% najemnikov kar je unikum v Evropi.
Ja Slovenec ni podjeten po duši, okolje ne spodbuja malih, poleg tega ne zaupa v prihodnost, boji se politikov, in je bil prevečkrat nategnjen z zavarovanji, krediti,...da bi prevec investiral, kot je nazadnje v stanovanja ko so se zadolžile družine s starimi starši vred. Za avte pišejo počakati saj bo vse drugače, trenutno se ne splača nič, kam torej denar? Sparanje za izobrazbo otrok, lastne užitke, idej je malo.
Ja, Slovenec bi se moral malo sprostiti. Večkrat iti na kakšno večerjo. Si malo popravit zobe. Kakšno manikuro ali pedikuro. Masažico. Kino, gledališče, predstavo. Ogled kakšne znamenitosti. Iti na kakšen tečaj kuhanja ali pa tujega jezika. Ženi kakšno vrtnico kupiti. Morda čistilko najeti za čiščenje stanovanja. Kdaj kakšno varuško plačati, da si tudi starši malih otrok lahko privoščijo razvedrilo. Skratka storitvene dejavnosti. Bi denar lepo krožil, en cel kup imelo dela , pa tudi država bi več pobrala.

Preveč Slovencev ima to foro, da se zapufa do amena za nepremičnino in avto, potem pa kruh in vodo tolčejo in nikamor ne grejo. Če pa že, pa najceneje in spet nič zapravljati.

Vrhunec posla pa vidijo v tem, kako bodo podrtijo za težke denarje prodali. Sem zadnjih nekaj dni za nepremičnino gledal. Ja, komaj sem se krotil, da tem požrtežem nisem vprašal a so na glavo padli. Cene nastavljene na 200.000 ali 300.000 jurčkov. Bajta pa samo za podret. Lokacije nič posebnega. Niso bile slabe, ampak res daleč od tega, da bi bile dobre. Nekaj mesecev ni krize, pa se vsem že svetijo oči, kako bodo našli bedaka, ki bo plačal milijone. Hecno pa je, da poznam ogromno uspešnih podjetnikov, pa so vsi po normalnih cenah kupovali. Nihče ni preplačeval. Raje niso kupili. Še dobro, da se kakšen Slovenec loči, da ga situacija postavi na realna tla. In ker potem nima časa 10 let podrtje prodajati, se kaj tudi proda po normalni ceni.
Drugi vir so pa banke ko rubijo. Ostalo je pa bolj ali manj umobolnica.

Včasih je sicer še šlo, ker so ljudje prodajali delnice iz certifikatov, pa so tako na easy dobili denar. Ga niso znali ceniti. Ampak ti časi so minili. Prav tako so minili časi, ko so v evforiji trgovci plačevali x2 ali x3 parcele, samo da so postavili v dotičnem mestu svoj center. Ker osnovna mreža je postavljena. Ponekod celo predimenzionirana. Ampak to Slovencu dopovedati je ta zadnja. Še vsaj ene 5 let bodo tokli s svojimi praznimi bučami v zid in upali, da najdejo bedake, ki bodo ves ta šrot pokupili. Potem bo pa morda prišlo do streznitve.
kmetovalec sporočil: 681
[#2625433] 08.11.16 20:36
Odgovori   +    0
A imaš podatek koliko je sploh še švabskih gospodinj v Nemčiji. Ali ne že prevladujejo turške, balkanske, mediteranske, bližnjevzhodne, afriške?
bc123a sporočil: 48.253
[#2625436] 08.11.16 20:46 · odgovor na: (#2625390)
Odgovori   +    3
[rava]
Japajade.

V enem dooju lahk rintaš 15 ur dnevno 6 dni v tednu, pa moraš imet v vzorno urejenih evidencah delovnega časa točno 8 ur, teh 8 ur gre pa pol v vse državne statistike.
Tako da tiste statistične ure so en gigabulšit.

Druga stvar je pa to kaj delaš. Jst sem pisarniški molj in cca 2/3 delovnega časa ponavadi delam za klinčevo državo, ki si stalno zmišljuje neke evidence, poročila in taka jajca in samo 1/3 koristnih stvari za firmo.

Ko se menim recimo z regijskim prodajnikom multinacionalke, mi tip popizdeva, da mora skoz z nekimi podatki za svojo ekipo zalagat kadrovsko službo, da ima popedenane evidence. Zdaj je fasal še šefa, ki je po naravi birokrat in tudi zahteva svoja poročila in pravi, da ima vsega dost, ker prodaja samo še polovico svojega delovnega časa.

Na spletni strani stopbirokraciji.si so imeli ocenjene stroške procesiranja taglavnih predpisov. Sicer je nepregledno k stumater, ampak sem šla seštevat. Ko sem prišla do stroškov, ki so predstavljali tam okol 50% plačanih davkov, se mi ni dalo več. Pa še niso bili vsi predpisi/evidence, ki jih je od enga mičkenega dooja zahtevala država.

Evo glih včer smo se pogovarjali, da se morajo direktorji ukvarjat z miganjem in prehrano zaposlenih.

Tako da delamo več, kot izkazujemo po urah, delamo pa tud malo morje nepotrebnih stvari, namesto da bi se ukvarjali s poslom.
Odlicen povzetek stanja.
najobj sporočil: 31.920
[#2625438] 08.11.16 20:56 · odgovor na: (#2625432)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 08.11.2016 20:58
[rava]
Ne seri.
V obdobju od 2009 do 2015 smo dobili
- 7632 novih zaposlenih v sektorju država
- 3611 frišnih veljavnih predpisov
To tolk duši gospodarstvo, da je groza, za to, da bi postali vornk država pa nam manjka 200 - 300 tisoč delovnih mest.
Za delovna mesta pa rabiš kapital - domačega najedajo taki brezvezni stroški in davki, tujega pa ne spustimo not.
... OK, lepo ti meni premikaš tarčo, tako da se s tem ne bom zajebaval, ker ne vem, kje in kaj delajo 7632 novi zaposleni v sektorju država, še manj pa vem, kdo je resnični iniciator 3611 frišnih veljavnih predpisov, ki dušijo 200 - 300 tisoč delovnih mest, za katere ne vem, kaj bi delali, ampak vem samo to, da jih ni ...

P.S.: probaj za hec sešteti vsa dela, ki nekaj delajo, potem pa še dela, ki nadzirajo in kontrolirajo, kaj in kako tista dela delajo ... khmm, pa ne v Sloveniji, ampak povsod po svetu ...
sopranos sporočil: 11.404
[#2625439] 08.11.16 20:57 · odgovor na: kmetovalec (#2625433)
Odgovori   +    3
[kmetovalec]
A imaš podatek koliko je sploh še švabskih gospodinj v Nemčiji. Ali ne že prevladujejo turške, balkanske, mediteranske, bližnjevzhodne, afriške?
Nemcev je okoli 60 milijonov, ostalo so priseljenci oz. njihovi potomci.

Je pa res, da je zelo varljivo vprašanje. Ker Nemci so nabrani iz vseh vetrov. Primer: recimo so se iz komunističnih držav po letu 1990 v Nemčijo selili t.i. etični Nemci, in to po cca. 200.000 na leto. Pa niti nemško niso znali, ker so celo življenje recimo živeli v Sovjetski zvezi. Ampak so pa ne vem kako ugotovili, da so bili njihovi dedki al ne vem kdo Nemci, in so jih sprejeli, jim dali vso potrebno podporo za integracijo. Ampak so ti ljudje res ta "pravi" Nemci? Teh je recimo nekaj milijonov v Nemčiji.

Ali pa ko so Rusi posiljevali, ko so osvojili Nemčijo in se je iz tega naslova rodilo veliko otrok. Pa Britanci in Američani, ki so s hrano, cigaretami in dolarji spravljali v postelje revne Nemke. A so to recimo "pravi" Nemci?

Pa tudi prej so se v Nemčijo priseljevali iz Francije, pa iz Severa, pa Vzhoda in Juga. Saj veš kako pogoste so bile včasih vojne v Evropi.

Pa prosim ne tega vzeti, kot da te zajebavam, ampak če hočeš dobiti neko cifro potem moraš dobro definirati pogoje.

Če greš pa recimo po državljanstvu gledati, je nemških državljanov okoli 70 milijonov, v državi pa živi še cca. 12 milijonov tujcev.
crt sporočil: 27.190
[#2625447] 08.11.16 21:27 · odgovor na: sopranos (#2625439)
Odgovori   +    7
[sopranos]
Ali pa ko so Rusi posiljevali, ko so osvojili Nemčijo in se je iz tega naslova rodilo veliko otrok. Pa Britanci in Američani, ki so s hrano, cigaretami in dolarji spravljali v postelje revne Nemke. A so to recimo "pravi" Nemci?
najbolj pravi nemci so menda bili en kader prej, ker takrat so se pa res trudili, da smejo biti nemci samo res orto cisti nemci. no, to je tako super izpadlo, da se je nadaljevalo, kot si povedal.

Strani: 1 2