Strani: 1

najobj sporočil: 31.909
[#2614017] 30.08.16 13:10
Odgovori   +    22
... Preiskava komisije je ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja. ...

... holy shit ! ... alzo, ker je preiskava komisije ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja, bo Irska zdaj še nagrajena s 13 milijardami evrov, namesto da bi zaradi zavestnega izigravanja evropskih pravil bila tudi Irska kaznovana ... pizda, ali jaz nič ne razumem ali pa tukaj nekaj manjka, ker da je EU tako zblojena, je še za mene preveč, pa sem jaz vsega hudega vajen ...
jeanmark sporočil: 2.903
[#2614027] 30.08.16 13:38 · odgovor na: najobj (#2614017)
Odgovori   +    4
[najobj]
... Preiskava komisije je ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja. ...

... holy shit ! ... alzo, ker je preiskava komisije ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja, bo Irska zdaj še nagrajena s 13 milijardami evrov, namesto da bi zaradi zavestnega izigravanja evropskih pravil bila tudi Irska kaznovana ... pizda, ali jaz nič ne razumem ali pa tukaj nekaj manjka, ker da je EU tako zblojena, je še za mene preveč, pa sem jaz vsega hudega vajen ...
My sentiments exactly.
bc123a sporočil: 48.253
[#2614042] 30.08.16 14:17
Odgovori   +    2
Karkoli ze pisajo slovenski mediji, tule je razlaga, ki ji jaz ne morem oporekati:

The Commission’s investigations found that Ireland gave Apple this special treatment so as not to risk the hundreds of jobs that the company provided in the country.

That’s effectively a state subsidy, and there is a limited range of circumstances in which those are permitted in Europe—after all, the EU is very big on not letting its member states distort the all-important single market. This was not one of those circumstances.


Ce ta zadeva pade, potem ni nobene ovire, da slovenska vlada recimo ne razglasi, da imata zaradi delovnih mest Adria in Telekom ekstra davcni tretma (v kakrsnemkoli smislu, ni treba da je davek na dobicek, ki ga itak ne bosta imela).

fortune.com/2016/08/...nd-ruling/

Se komentatorjem to zdi ok?
BlazVo sporočil: 2.599
[#2614045] 30.08.16 14:27 · odgovor na: jeanmark (#2614027)
Odgovori   +    5
[jeanmark]
> [najobj]
> ... Preiskava komisije je ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja. ...
>
> ... holy shit ! ... alzo, ker je preiskava komisije ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja, bo Irska zdaj še nagrajena s 13 milijardami evrov, namesto da bi zaradi zavestnega izigravanja evropskih pravil bila tudi Irska kaznovana ... pizda, ali jaz nič ne razumem ali pa tukaj nekaj manjka, ker da je EU tako zblojena, je še za mene preveč, pa sem jaz vsega hudega vajen ...

My sentiments exactly.
???

Standardna sankcija za nedovoljene državne pomoči je zahtevek za vračilo.

Tudi Elan ni vračal v EU proračun ali Karitasu.
bc123a sporočil: 48.253
[#2614046] 30.08.16 14:30 · odgovor na: BlazVo (#2614045)
Odgovori   +    2
[BlazVo]
> [jeanmark]
> > [najobj]
> > ... Preiskava komisije je ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja. ...
> >
> > ... holy shit ! ... alzo, ker je preiskava komisije ugotovila, da je Irska Applu odobrila nezakonite davčne ugodnosti, zaradi katerih je več let plačeval precej manj davka kot druga podjetja, bo Irska zdaj še nagrajena s 13 milijardami evrov, namesto da bi zaradi zavestnega izigravanja evropskih pravil bila tudi Irska kaznovana ... pizda, ali jaz nič ne razumem ali pa tukaj nekaj manjka, ker da je EU tako zblojena, je še za mene preveč, pa sem jaz vsega hudega vajen ...
>
> My sentiments exactly.

???

Standardna sankcija za nedovoljene državne pomoči je zahtevek za vračilo.

Tudi Elan ni vračal v EU proračun ali Karitasu.
Tule je komisija, glede na to, da je zaradi te ugodnosti ves profit bil speljan skozi irsko, druge drzave povabila, da pogledajo, ali so od irske upravicene kaj terjati:

In other words, the Commission is inviting other countries to see what was booked in Ireland that should have been booked in their own countries, and try to get it back.

fortune.com/2016/08/...nd-ruling/
jeanmark sporočil: 2.903
[#2614057] 30.08.16 14:56 · odgovor na: BlazVo (#2614045)
Odgovori   +    6
> My sentiments exactly.

???

Standardna sankcija za nedovoljene državne pomoči je zahtevek za vračilo.

Tudi Elan ni vračal v EU proračun ali Karitasu.
Standardno je, da je treba vrniti. Če pa ni vrnjeno, pa potem EU odtegne državi, če prav vem. Po moje EU lahko samo Irski reče "ej, zafukali ste. Glejte da to pride nazaj, sicer bomo poračunali drugje". Skratka, kar se mene tiče je Irska bad guy, Apple pa tisti, ki je izkoristil priliko. Kar sicer ni lepo, ampak greh je pa večji na Irski.
najobj sporočil: 31.909
[#2614066] 30.08.16 15:18 · odgovor na: (#2614018)
Odgovori   +    3
[rename]
Juncker je zgleda spet popival cel vikend :-/
... eh, ko bi Juncker popival samo zadnji vikend, ne bi nič rekel, ampak se mi zdi, da on popiva že celo življenje in bolj kot popiva, bolj je pomemben ...
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2614067] 30.08.16 15:21 · odgovor na: najobj (#2614017)
Odgovori   +    3
so zapisali v Applu. "Primer bo imel velik in škodljiv vpliv na naložbe in ustvarjanje delovnih mest v Evropi," so zatrdili.
TAKO JE!
NAGNAT prasce ameriške iz EU, ko jebe službe, naložbe. Davke nabit v nebo, javni sektor ne more bit lačen. Saj imamo sami dovolj proizvajalcev vrhunskih telefonov. Ups,jih ni ?? Vsi so "lepilci nalepk" na no-name azijske telefone.
Zaradi tako odlične regulacije in zaščite je EU vodilna na vseh tehnoloških področjih -- samo najti moramo na katerih. :)))
najobj sporočil: 31.909
[#2614073] 30.08.16 15:35 · odgovor na: PyotrNovak (#2614067)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 30.08.2016 15:39
[PyotrNovak]
so zapisali v Applu. "Primer bo imel velik in škodljiv vpliv na naložbe in ustvarjanje delovnih mest v Evropi," so zatrdili.
TAKO JE!
NAGNAT prasce ameriške iz EU, ko jebe službe, naložbe. Davke nabit v nebo, javni sektor ne more bit lačen. Saj imamo sami dovolj proizvajalcev vrhunskih telefonov. Ups,jih ni ?? Vsi so "lepilci nalepk" na no-name azijske telefone.
Zaradi tako odlične regulacije in zaščite je EU vodilna na vseh tehnoloških področjih -- samo najti moramo na katerih. :)))
... čuj, tole forum.finance.si/?m=...583&single od pobalina si preberi, da ne bom jaz zdaj ponavljal ...

P.S.: Apple je na Irskem utajeval ameriške davke samo zato, da bi pomagal delavcem v Evropi ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2614080] 30.08.16 15:53 · odgovor na: (#2614050)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: bc123a 30.08.2016 15:54
[rename]
Pa saj to ni od včeraj in ni samo Apple tako posloval.
Praktično vsi veliki ameriški proizvajalci programske opreme izstavljajo fakture evropskim kupcem iz Irske: IBM, Microsoft, Apple, Oracle ITD
Pazi. Ni slo za to, da so tam izstavljali racune, slo je to, da so izstavljali racune tam, KER so od irske vlade dobili preferencni tretma. Tale del bo bolj zajebano razplesti (kje pa bi izstavljali racune, ce ne bi dobili pref. tretmaja - nekje v EU bi morali). Zato je ta gordijski vozel pustila komisija "pogajanjem" med irsko in ostalimi clanicami. EU pravi, da bi moral te davke apple placati nekje v EU, ker ima sedez na irskem, bi jih moral na irskem, ce pa ostale clanice mislijo, da je tudi to problem, pa naj se obrnejo na irsko direktno (torej ne preko komisije).

Efektivno so torej bili v privilegiranem polozaju glede na ostale manjse firme po celi evropi.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2614102] 30.08.16 18:23 · odgovor na: najobj (#2614073)
Odgovori   +    4
TI o davkih, JAZ o vedno bolj kritičnem zaostajanju EU za US. Javni sektor proti privatnemu. Prereguliranost in davčni davež proti precej bolj svobodnemu poslovnemu okolju. Lepšega prikaza ne more bit. ;))
Tebe skrbijo nepobrani davki, mene pa dejstvo da prihaja večina tehnologije izven EU in da masa podjetnih beži tja in tam odpira nove firme. Zakaj za boga pa ne v EU in še bolj ne pri nas?
Kakšen misliš da bo rezultat čez 20 let?
crt sporočil: 27.164
[#2614105] 30.08.16 18:38 · odgovor na: PyotrNovak (#2614102)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 30.08.2016 18:49
[PyotrNovak]
TI o davkih, JAZ o vedno bolj kritičnem zaostajanju EU za US. Javni sektor proti privatnemu. Prereguliranost in davčni davež proti precej bolj svobodnemu poslovnemu okolju. Lepšega prikaza ne more bit. ;))
lahko... lahko se vprasas, zakaj apple (in druge najvecje ameriske druzbe) kopici denar izven zda. zaradi visine davka, ki bi ga placal davkariji zda ob prevozu nazaj domov v svobodno poslovno okolje brez davcnega daveza :) www.cnbc.com/2016/08...-rate.html

jasno je, da so zda tehnolosko mocnejse. ni pa treba iz tega delati crno bele karikature, ker ne zdrzi.

ps. ta pogovor omogoca tehnologija, ki jo je pogruntal ameriski javni sektor :)
najobj sporočil: 31.909
[#2614113] 30.08.16 19:27 · odgovor na: PyotrNovak (#2614102)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 30.08.2016 19:29
[PyotrNovak]
TI o davkih, JAZ o vedno bolj kritičnem zaostajanju EU za US. Javni sektor proti privatnemu. Prereguliranost in davčni davež proti precej bolj svobodnemu poslovnemu okolju. Lepšega prikaza ne more bit. ;))
Tebe skrbijo nepobrani davki, mene pa dejstvo da prihaja večina tehnologije izven EU in da masa podjetnih beži tja in tam odpira nove firme. Zakaj za boga pa ne v EU in še bolj ne pri nas?
Kakšen misliš da bo rezultat čez 20 let?
... čuj, jaz nisem nič kriv, pobalin je tisti post napisal, on je vsega kriv ...

P.S.: pobalinov post si šlampasto prebral, ker poleg sedanjega www.statista.com/cha...rspective/ 35% (!!!) davčnega daveža v Ameriki in "Companies do not want to repatriate cash under current law because bringing foreign earnings back to the US triggers a tax liability of up to 39 per cent" med drugim piše "When Congress convenes with a new president in the White House after this year’s election, a rare point of common ground between the two parties will be the need to reform the US’s taxation of international business. Top US companies such as Google, Microsoft and Cisco have accumulated huge piles of offshore cash, sometimes boosted by efforts to shift earnings to low-tax jurisdictions, and kept the cash there to escape the US’s high statutory tax rates." ... evo, in vse našteto v lepi slovenščini povedano pomeni, da so ga Apple, Google, Microsoft in Cisco s svojimi aktualnimi aktivnostmi izven Amerike pošteno najebali, sploh če pomislim, da republikanec Trump na veliko obljublja nova delovna mesta v Ameriki in da so demokrati s Clintonovo na čelu v resnici itak vsi komunisti, ki so jim davki edini smisel življenja ... no, če pa bo zaradi tega masa podjetnih iz Evrope še vedno bežala v Ameriko in bo zato Evropa še bolj zaostajala, pa ne vem, ker me pravzaprav niti ne zanima, kaj bo čez 20 let, če pa zaradi nakopičenega sranja po celem svetu ne vem, kaj bo jutri ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2614120] 30.08.16 21:08 · odgovor na: (#2614117)
Odgovori   +    3
[rename]
> [bc123a]
> > [rename]
> > Pa saj to ni od včeraj in ni samo Apple tako posloval.
> > Praktično vsi veliki ameriški proizvajalci programske opreme izstavljajo fakture evropskim kupcem iz Irske: IBM, Microsoft, Apple, Oracle ITD
>
> Pazi. Ni slo za to, da so tam izstavljali racune, slo je to, da so izstavljali racune tam, KER so od irske vlade dobili preferencni tretma. Tale del bo bolj zajebano razplesti (kje pa bi izstavljali racune, ce ne bi dobili pref. tretmaja - nekje v EU bi morali). Zato je ta gordijski vozel pustila komisija "pogajanjem" med irsko in ostalimi clanicami. EU pravi, da bi moral te davke apple placati nekje v EU, ker ima sedez na irskem, bi jih moral na irskem, ce pa ostale clanice mislijo, da je tudi to problem, pa naj se obrnejo na irsko direktno (torej ne preko komisije).
>
> Efektivno so torej bili v privilegiranem polozaju glede na ostale manjse firme po celi evropi.

Racune bi seveda lahko izdajali tudi "doma' torej v ZDA.
Firme na Irskem so odpirali zaradi nizjih davkov na dobicek in ocitno se dodatno izpogajanih ugodnosti in ne zato, ker bi morali fakture izstavljati v Evropi.
...pri cemer bi davcna stopnja v ZDA znasala tam 15-35% in je tudi uradnih 12.5% na irskem izjemno nizko. Ampak ne, oni so morali iti se nizje, tako da so efektivno placali 0.05% davka, ali nekaj taksnega.

Ce Apple svoj denar, ki ga je na podoben nacin "skladiscil" po svetu prinese v ZDA jih tam caka cirka 50 miljard tezek racun za davke.

Tako da ne pretiravat s socutjem:

1) Apple se je izogibal davkom na dobicek v ZDA
2) Pri tem je za podrocje EU naletel na "kooperativno" irsko, ki je izjemno redka drzava, kjer lahko ocitno placas skoraj nic davka, obenem pa ni na crni listi pralnic denarja.
3) Potem so ti sicer skriti dogovori zaceli uhajati v javnost (luxleaks pa to) in
4) v ZDA razmisljajo kako bi obdavcili tale denar
5) EU je razmisljala kako bi obdavcila tale denar
6) EU je bila hitrejsa in manj razmisljala :)

Skratka, apple si je v veliki meri sam kriv - ce bi placal sorazmerno nizkih irskih 15%, bi ne imel problemov, sploh pa ce bi denar sproti prenasal domov in placal 15-35% v ZDA.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2614145] 31.08.16 06:41 · odgovor na: bc123a (#2614120)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [rename]
> > [bc123a]
> > > [rename]
> > > Pa saj to ni od včeraj in ni samo Apple tako posloval.
> > > Praktično vsi veliki ameriški proizvajalci programske opreme izstavljajo fakture evropskim kupcem iz Irske: IBM, Microsoft, Apple, Oracle ITD
> >
> > Pazi. Ni slo za to, da so tam izstavljali racune, slo je to, da so izstavljali racune tam, KER so od irske vlade dobili preferencni tretma. Tale del bo bolj zajebano razplesti (kje pa bi izstavljali racune, ce ne bi dobili pref. tretmaja - nekje v EU bi morali). Zato je ta gordijski vozel pustila komisija "pogajanjem" med irsko in ostalimi clanicami. EU pravi, da bi moral te davke apple placati nekje v EU, ker ima sedez na irskem, bi jih moral na irskem, ce pa ostale clanice mislijo, da je tudi to problem, pa naj se obrnejo na irsko direktno (torej ne preko komisije).
> >
> > Efektivno so torej bili v privilegiranem polozaju glede na ostale manjse firme po celi evropi.
>
> Racune bi seveda lahko izdajali tudi "doma' torej v ZDA.
> Firme na Irskem so odpirali zaradi nizjih davkov na dobicek in ocitno se dodatno izpogajanih ugodnosti in ne zato, ker bi morali fakture izstavljati v Evropi.

...pri cemer bi davcna stopnja v ZDA znasala tam 15-35% in je tudi uradnih 12.5% na irskem izjemno nizko. Ampak ne, oni so morali iti se nizje, tako da so efektivno placali 0.05% davka, ali nekaj taksnega.

Ce Apple svoj denar, ki ga je na podoben nacin "skladiscil" po svetu prinese v ZDA jih tam caka cirka 50 miljard tezek racun za davke.

Tako da ne pretiravat s socutjem:

1) Apple se je izogibal davkom na dobicek v ZDA
2) Pri tem je za podrocje EU naletel na "kooperativno" irsko, ki je izjemno redka drzava, kjer lahko ocitno placas skoraj nic davka, obenem pa ni na crni listi pralnic denarja.
3) Potem so ti sicer skriti dogovori zaceli uhajati v javnost (luxleaks pa to) in
4) v ZDA razmisljajo kako bi obdavcili tale denar
5) EU je razmisljala kako bi obdavcila tale denar
6) EU je bila hitrejsa in manj razmisljala :)

Skratka, apple si je v veliki meri sam kriv - ce bi placal sorazmerno nizkih irskih 15%, bi ne imel problemov, sploh pa ce bi denar sproti prenasal domov in placal 15-35% v ZDA.
Evo, to pa mene bega - o umazanih dogovorih glavnega EU pijanca pa ni videt nikjer nobenih ukrepov/sankcij/whatever?!?!?!?

LpA
bc123a sporočil: 48.253
[#2614147] 31.08.16 06:44 · odgovor na: bobek13 (#2614145)
Odgovori   +    5
[bobek13]
Evo, to pa mene bega - o umazanih dogovorih glavnega EU pijanca pa ni videt nikjer nobenih ukrepov/sankcij/whatever?!?!?!?
Apple je prvi, ker je imel najvec denarja, baje komisija preiskuje se 50 firm, amazon, starbucks, mcdonalds, itd.
najobj sporočil: 31.909
[#2614186] 31.08.16 10:08 · odgovor na: bc123a (#2614120)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 31.08.2016 10:12
[bc123a]
> [rename]
> > [bc123a]
> > > [rename]
> > > Pa saj to ni od včeraj in ni samo Apple tako posloval.
> > > Praktično vsi veliki ameriški proizvajalci programske opreme izstavljajo fakture evropskim kupcem iz Irske: IBM, Microsoft, Apple, Oracle ITD
> >
> > Pazi. Ni slo za to, da so tam izstavljali racune, slo je to, da so izstavljali racune tam, KER so od irske vlade dobili preferencni tretma. Tale del bo bolj zajebano razplesti (kje pa bi izstavljali racune, ce ne bi dobili pref. tretmaja - nekje v EU bi morali). Zato je ta gordijski vozel pustila komisija "pogajanjem" med irsko in ostalimi clanicami. EU pravi, da bi moral te davke apple placati nekje v EU, ker ima sedez na irskem, bi jih moral na irskem, ce pa ostale clanice mislijo, da je tudi to problem, pa naj se obrnejo na irsko direktno (torej ne preko komisije).
> >
> > Efektivno so torej bili v privilegiranem polozaju glede na ostale manjse firme po celi evropi.
> Racune bi seveda lahko izdajali tudi "doma' torej v ZDA.
> Firme na Irskem so odpirali zaradi nizjih davkov na dobicek in ocitno se dodatno izpogajanih ugodnosti in ne zato, ker bi morali fakture izstavljati v Evropi.
...pri cemer bi davcna stopnja v ZDA znasala tam 15-35% in je tudi uradnih 12.5% na irskem izjemno nizko. Ampak ne, oni so morali iti se nizje, tako da so efektivno placali 0.05% davka, ali nekaj taksnega.

Ce Apple svoj denar, ki ga je na podoben nacin "skladiscil" po svetu prinese v ZDA jih tam caka cirka 50 miljard tezek racun za davke.

Tako da ne pretiravat s socutjem:

1) Apple se je izogibal davkom na dobicek v ZDA
2) Pri tem je za podrocje EU naletel na "kooperativno" irsko, ki je izjemno redka drzava, kjer lahko ocitno placas skoraj nic davka, obenem pa ni na crni listi pralnic denarja.
3) Potem so ti sicer skriti dogovori zaceli uhajati v javnost (luxleaks pa to) in
4) v ZDA razmisljajo kako bi obdavcili tale denar
5) EU je razmisljala kako bi obdavcila tale denar
6) EU je bila hitrejsa in manj razmisljala :)


Skratka, apple si je v veliki meri sam kriv - ce bi placal sorazmerno nizkih irskih 15%, bi ne imel problemov, sploh pa ce bi denar sproti prenasal domov in placal 15-35% v ZDA.
... ja, le da namesto da bi bila kaznovana zaradi zavestnega izigravanja EU predpisov, bo Irska od te iste EU preko Appla nagrajena s 13 milijardami evrov, ker si pri najboljši volji ne znam predstavljati, kako bi lahko neka Estonija, Latvija, Litva, Bolgarija ali Romunija - da o Sloveniji niti ne govorim - od Irske izterjale svoj delež (= dokazale svojo škodo) pri 13 milijard evrov težki EU nagradi Irski ...

P.S.: gledano iz Maribora to izgleda kot še ena zelo elegantna "rešitev", kako z dvojnimi merili nategniti drugorazredne, kjer se drugorazredni sploh ne zavedajo, da so jih nategnili ...
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2614209] 31.08.16 11:27 · odgovor na: crt (#2614105)
Odgovori   +    0
S ČIGAVIM denarjem? ;)))))))
crt sporočil: 27.164
[#2614211] 31.08.16 11:31 · odgovor na: PyotrNovak (#2614209)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 31.08.2016 11:37
[PyotrNovak]
S ČIGAVIM denarjem? ;)))))))
tudi v "svobodnem sistemu brez davcnega primeza" javni sektor financirajo z denarjem, prisilno zbranim v javno vreco + zadolzevanjem, tako kot povsod po svetu.

(ko jih prime, pa znajo denar tudi temeljito tiskati.)

Strani: 1